Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

13 Bin Yıllık Natufian Medeniyeti

Archi

Önerilen İletiler

güneş ve rüzgar enerji ürettiği anda invertörlerle yükseltilerek sisteme ilave edilebiliyor. 

Bunun olabilmesi için güneşin belli bir parlaklıkta ve rüzgarın belli bir şiddette olması gerekiyor. Ki, invertör çıkışı şebekeye baskın gelip enerji verebilsin. Otomatik voltaj ayarlayıcılarla sorun kısmen çözülebilir. Ama verim düşer. Her durumda enerjinin sabit şiddette olmayışı sorun yaratır.

Fakat giderek çözüm üretimleri ortaya çıkacaktır. Mutlaka ve mutlaka yenilenebilir enerjinin üretim içindeki oranını fosil yakıtlardan elde edilen enerjiye göre daha yükseltmek zorundayız. Türkiye maalesef tamamen doğal gaza yüklendi. Dış kaynaklı olması büyük sorun ve risk. Bir de üstelik sağa sola sataşmaya, savaş açmaya çalışıyorlar. Sataştıklarının arkasında da enerjide muhtaç olduğu ülkeler var. 

Paran sıcak para, dışardan. Enerjin sıcak enerji, dışardan. Bu horozlanma neye güvenip, allaha mı bilemiyorum artık. Allah gökten enerji, "allah kuruşu" gönderecek diyedir herhalde... Sıcak enerji diye bir terim yok ama, alınıp hemen elektriğe çevriliyor anlamında...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunun olabilmesi için güneşin belli bir parlaklıkta ve rüzgarın belli bir şiddette olması gerekiyor. Ki, invertör çıkışı şebekeye baskın gelip enerji verebilsin. Otomatik voltaj ayarlayıcılarla sorun kısmen çözülebilir. Ama verim düşer. Her durumda enerjinin sabit şiddette olmayışı sorun yaratır.

Anlaşılan bu konuda epey bilgilisin. smile.png

Sorun şu yolla aşılabiliyor.

Güneşin belli parlaklığı, rüzgarın şiddeti mekanik ve elektronik regülatörlerle belli bir seviyede tutulabiliyor. Buna bağlı olarak belli bir seviyede üretilen düşük voltaj, invertörlerle yükseltilip şebeke voltajı seviyesine çıkartılarak şebekeye ilave edilebiliyor.

Evet şimdilik bu yolla üretimin zayıf kalmasına katılıyorum. Söylediğin gibi ne yapıp yapıp geliştirilmeli.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet, otomatik voltaj ayarlayıcı derken onu kastettim. Sonuçta yenilenebilir kaynakları verimli kullanmak için çareler mutlaka bulunacak. Ne zaman tam rayına girer bilemem. Fosil yakıtların tükenmesinin zorlayıcı olması gerekiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

İyi ama ben tanrının olmadığını felsefi olarak kanıtlıyorum. Ki son derece sağlam bir mantıksal argümandır. Tasarım argümanı, defalarca yazdım. Tanrının olduğunu ise kanıtlayabilene veya mantıksal felsefi argümanımı çürütene ise hiç rastlamadım. Ben sadece forumda yazmam. Saatlerce süren yüz yüze tartışmalar yaparım. Her ortamda ateist olduğumu söylerim. Bana "sen cehennemde yanacaksın" dan öte bir argüman gösterebilene hiç rastlamadım.

Yani, varsa bir argüman görelim, yok...

birşeyin var olduğunu kanıtlamak gok yok olduğunu kanıtlamak tan cok daha kolaydır . Eğer siz örneğin turuncu bir elmanın olmadığını savunursaniz her delige bakmaniz lazim dunyadaki bunun kanitlamak için. Argumanlarinizi merak ettim yada bilgi seviyenizi. Sizide bilimsel gösterilen yalanlarla kandirdiklari çok acik. Size aklınızı kullanmanızı ve açıp birebir Kur'an i Kerim okumanizi tavsiye ederim. Bu hayatı anlamlandirmak vd O'(cc) yakınlaşma O'nu bulma sizi sonsuz mutluluga götürecek
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.