Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Gezi'den Adeviye'ye Ulusları Bölme Sanatı

irinçköl

Önerilen İletiler

Türkiye'de olan, demirperde gerisine, yani Varşova paktına katılmaya ramak kalmış olmasıydı. 

SSCB'nin dağılmasından beri didik didik edilen, yayınlanan Sovyet devlet arşivlerinde ve KGB arşivlerinde SSCB'nin böyle bir girişimi veya emeli olduğu ortaya konulamadı. 

Hayaller ve gerçekler 3 original.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

En akıllı olanları orda burda devrimci aramanın abes olduğunu, en büyük devrimciye zaten sahip olduğumuzu hatırlayıp Atatürk'de ulusalcı güçlerle birleştiler. Onları kutluyor ve hoş geldiniz yuvanıza diyorum. 

MDD ( Milli Demokratik Devrim ) neydi ? Korgeneral Cemal Madanoğlu kimdi ? Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan kimdiler ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sovyetlerin işi gücü yalan dolan, fitne fesat olduğu için, resmi söylemlere bakılarak kim Sovyetçi, kim değil bilinemez. Sovyetçiler Makyavelist oldukları için ne maske taktıkları belirsizdir. Adamların Doğu Avrupa'da yaptıkları entrikalar dillere destan olmuş. Bir dogmatiklerin allah var dediğine inanmam, bir de Sovyetlerin yalanlarına... KGB entrikaları Bizansınkileri aratmaz.

Türkiye'de komünizmi savunan herkes Sovyet müdahalesinden yana idi. Bağımsız Türkiye diyenler bile! Çünkü takiyede dincilerden aşağı kalmazlar. Maocu olanlar bile hele komünizm gelsin, Sovyetlerle ondan sonra kozumuzu paylaşırız düşüncesinde idiler. 12 Eylül olmasa, aynı Afganistan gibi olacaktık. Önce Sovyet, sonra ABD işgaline uğrayacaktık. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sovyet entrikalarının arşivlerde bulunamadı diye olmadığını iddia eden kim ise, Sovyetleri savunan da odur.

Ehh, bu günlük bu kadar gerçek ortaya çıkarma yeter... Kısa günün kârı... Yeni gerçeklerde buluşmak üzere bu günlük iyi günler... original.gif 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hatta ben bu eski komünistlerin "allahı inkar ettiğimiz için başımıza bunlar geldi" diye suçluluk duyup şimdilerde günah çıkarmaya çalışıyor olmadıklarından da emin değilim. Böyle bir şey olur mu, olmaması lazım ama oluyor gibi geliyor bana. 

Koskoca Sovyetler Birliği'nin, dünyanın ikinci süper gücünün gümbür gümbür yıkılması, Lenin heykellerinin parçalanıp eritilmesi, geçmişin izlerinin yok edilmesi, Berlin'deki utanç duvarının halk tarafından paramparça edilmesi, bunlar kolay kaldırılabilir travmalar değil. Hatta bu eski tüfekler, Lenin'in başına gelenlerin aynen Atatürk'ün de başına gelmesini ister olmuşlardır. "Madem biz yandık, onlar da yansın" mantığı... 

Bu travma bir süre daha olumsuz sonuçlar vermeye devam edecek. Kolay değil, yiten, umutları sönen, tüm fikir dünyaları başlarına yıkılan yitik bir nesil ortaya çıktı. 

Fakat dermansız dert yoktur. Hepsini Atatürk devrimciliğinde kenetlenmeye çağırıyorum. İddia ediyorum Atatürk dünyanın en büyük devrimcisidir. Onun başarabildiğini hiç kimse başaramamıştır. Atatürk'te bulamayıp başka liderlerde bulabileceğiniz hiç bir şey yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hatta ben bu eski komünistlerin "allahı inkar ettiğimiz için

Komünistlerin Ateist olmaları gerektiği, tümünün Ateist olduğu da " doğru bilinen yanlışlar "dandır. Soğuk Savaş sırasında bizim gibi geri kalmış ülkelerde ve Ortadoğuda  " Yeşil kuşak " projesi dahilinde CIA tarafından başarı ile uygulanan, anti propoganda amaçlı bir dezenformasyondur.

Marks'ın felsefesi Diyalektik Materyalizmdir. Bu felsefe hem Siyaset felsefesinde bir şeyler söyler, hem de Varlık felsefesinde. Hem de ekonomi biliminde bir teoridir.

Varlık Felsefesinde Metafizik alt dalındaki Ontolojik akımlardan biri olan Materyalizm Tanrıyı dışlamayı gerektirmediği gibi, Diyalektik Materyalizm de dışlamayı gerektirmez.

Materyalist olup Deist, Pandeist, Panteist, Teist olanlar olabildiği gibi, Diyalektik Materyalist olup da Deist, Pandeist, Panteist, Teist olanlar da vardır. Marks ise Ateisttir. Bilinen bir örnek : Einstein Panteist olup aynı zamanda Komünisttir. Ya da İranlı Müslüman Komünistler de örnek olarak verilebilir.

Dolayısıyla, Ateist olanlar olduğu gibi, Deist veya Pandeist veya Panteist olup veya başka bir Teistik olan veya olmayan Tanrı anlayışına sahip olup aynı zamanda Diyalektik Materyalist olan ve Siyaset Felsefesinde Sosyalizmi veya Liberal Sosyalizmi ve Ekonomide de Sosyalizmi veya Kollektivizmi ( Komünizmi ) savunanlar olabilir ve vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Koskoca Sovyetler Birliği'nin, dünyanın ikinci süper gücünün gümbür gümbür yıkılması, Lenin heykellerinin parçalanıp eritilmesi, geçmişin izlerinin yok edilmesi, Berlin'deki utanç duvarının halk tarafından paramparça edilmesi, bunlar kolay kaldırılabilir travmalar değil. Hatta bu eski tüfekler, Lenin'in başına gelenlerin aynen Atatürk'ün de başına gelmesini ister olmuşlardır. "Madem biz yandık, onlar da yansın" mantığı... 

Atatürkçülüğü dogmatik olanlar, her ideoloji mensuplarının da böyle dogmatik olduğunu sanırlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her olayı tek bir nedene indirgemek bilimsel bir yaklaşım değildir. Her ideoloji, her ilke karşıtı ile anılır ve karşıtı ile anlam kazanır.

Dinler dogmatik içerikleriyle tüm ideolojilere ve sosyal yaşama yön vermektedir. Ekonomiye bile. Bu nedenle emperyalizmin kullandığı vazgeçilmezi olmaktadır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dini sömürüye alet etmenin dayanılmaz hafifliği, koskoca Roma imparatorluğunu hristiyan, Türkleri müslüman yapmıştır. Bu dayanılmaz cazibeye kapılmamanın bir yolunu bulamamışlar. Din sömürüyü öylesine kolaylaştırıyor ki, bu aracı kullanmanın cazibesine kapılmamak, bir sömürgeci için olanaksız...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinler dogmatik içerikleriyle tüm ideolojilere ve sosyal yaşama yön vermektedir. Ekonomiye bile. Bu nedenle emperyalizmin kullandığı vazgeçilmezi olmaktadır.

Öyle mi ? O halde derhal dinleri yasaklayalım, ırkları, etnisiteleri de yasaklayalım. Böylece emperyalizmin eline hiç koz vermemiş oluruz. tongue.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türklerin müslüman oluşu tamamen siyasidir. Çünkü zaten hep batıya yönelmişlerdi. Çin ile uğraşmaktan arta kalan zamanlarında tabii... Attila bile bir Roma prensesi uğruna canından oldu.  Günümüzde bile Battal gazi bozmalarının Bizans prenseslerine özel bir kompleksi vardır.

Orta Doğu'yu sıçrama tahtası yapıp Batıya yönelmeye devam etmeyi stratejik olarak uygun buldu ve öyle yaptılar. İran da aynı stratejiyi güdüyordu ve mezhep karşıtlığı da bu siyasi rekabet nedeniyle kızıştı. Yok islamda başı ben çekeceğim, yok ben çekeceğim kavgası. 

İslam tamamen siyasi nedenlerle yaratılmış, siyasi nedenlerle yayılmış ve siyasete alet edilmek için kullanımı halen sürmektedir. Son kullanma tarihi bir türlü geçmiyor mübareğin... 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öyle mi ? O halde derhal dinleri yasaklayalım, ırkları, etnisiteleri de yasaklayalım. Böylece emperyalizmin eline hiç koz vermemiş oluruz. tongue.png

Keşke öyle bir şey olsa. Gen yapısına ait ırk farklılığının bize bir zararı yok. Yeterki beyinler yıkanmamamış olsun. Siyah, beyaz, kızıl, sarı derili olmanın bize ne zararı var?

Asıl zararlı olan, birini diğerine ötekileştiren dine, ideolojiye, töresel kültüre dayalı ırkçılığı(etnisite) yasaklasan çok iyi olur. Sana/size minnet borcumuz olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Keşke öyle bir şey olsa. Gen yapısına ait ırk farklılığının bize bir zararı yok. Yeterki beyinler yıkanmamamış olsun. Siyah, beyaz, kızıl, sarı derili olmanın bize ne zararı var?

Asıl zararlı olan, birini diğerine ötekileştiren dine, ideolojiye, töresel kültüre dayalı ırkçılığı(etnisite) yasaklasan çok iyi olur. Sana/size minnet borcumuz olur.

Düzeltme, ilave;

Asıl zararlı olan, birini diğerine ötekileştiren dine, ideolojiye, töresel kültüre dayalı ırkçılığı(etnisite) dayatmayı yasaklasan çok iyi olur. Sana/size minnet borcumuz olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinler haydi yasaklanması mümkün (*) şeyler de, ırklar nasıl yasaklanacakmış acaba?

"Bundan sonra Çinli olmak yasaktır! Kim Çinli olursa müebbed ağırlaştırılmış hapis ile cezalandırılır"!!!

O değil de, safsata türlerine çeşitli Latince adlar takmaya merak salmış olanlar, karşı tarafın savunmadığı argümanları savunmuş gibi yaparak yanıt verme safsatasına ne ad konduğunu da bir açıklasalar.

Yalnız adını herhalde koyarlar da, önemli olan adını koymak değil, yapmamak... İşte bundan vaz geçmeleri olanaksız gibi görünüyor...

"Senin gerçek dediklerin aslında safsata! Ama benim dediklerim aslında safsata değil, benim olduğuna göre, gerçek. Çünkü benim o! Kimselere kaptırmam!"

(*) Buna hemen sarılınmasın lütfen, yasaklansın demek ayrı, mümkün demek ayrı... Bunu bile belirtmek maalesef zorunluluk oluyor. Çünkü denize düşen yılan arıyor ki sarılsın!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinler haydi yasaklanması mümkün (*) şeyler de, ırklar nasıl yasaklanacakmış acaba?

İşte ben de bu bakış açısının anlamsızlığını açığa çıkarmak istemiştim. Ama maalesef anlaşılmamış.

Irk veya Etnisite elbette yasaklanamaz. Yasaklanabilecek olan, Irk veya Etnisitenin dışa vurumu yani dil, kültürdür. Bu da ancak otoriter düzenlerde vardır.

Din de bundan farklı değildir. Çünkü, dine ideoloji, siyasal bir araç olarak bakılmadığı takdirde, otoriter düzenler dışında dinin dışa vurumu olan ibadetler, bayramlar vs. yasaklanamaz.

Üstelik, ister otoriter olsun, ister liberal hiç bir düzende bizatihi Irk yasaklanamayacağı gibi, İnsan beyninde yer tutan Din de yasaklanamaz. Yasaklanması demek bu özeliği taşıyan insanların öldürülmesi demek.

Irk, Din hiç bir düzende yasaklanamaz.

Irkın dışa vurumu, Dinin dışa vurumu liberal ( ekonomiden söz etmiyorum, siyaset felsefesi anlamında ) düzende yasaklanamaz.

Liberal düzenlerde yasaklanacak olan Irk ve Dinin siyasallaştırılmasıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.