Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Dan Brown Cehennem Kitabında Bahsedilen Sanat Eserleri ve Tüm Yerler

gloria

Önerilen İletiler

En son sayfa 477'de kalmışız.

Sayfa 478:

Ayasofya'nın Kubbesi ve dört minaresi

"Yağğmurda parıldayan Ayasofya'nın dev cüssesi, kendi başına bir şehir gibiydi. Kenarları gümüş grisi, inanılmayacak kadar geniş merkez kubbesi, çevredeki diğer kubbeli binaların üstünde duruyor gibiydi. Her birinin tek şerefesi ve gümüş grisi bir alemi bulunan dört minare, binanın köşelerinden yükseliyordu. Merkez kubbeden o kadar uzaktakiler ki, aynı yapıya ait olduklarına inanmak güçtü."

image.png.65a0a03bf3c7039892aa89e5cb1c7a5a.png

Sayfa 479:

Atatürk Havalimanı (Yeşilköy Havaalanı)

"Uçak, Atatürk Havalimanı'nın devlete ait hangarına park eder etmez Sinskey ve ekibi uçaktan inmiş...."

image.png.ea47550cec70c724c8d59e97ecdeb487.png

Sayfa 480:

libi Company ve Alibi Network

"İnternetten bulunabilecek Alibi Company ve Alibi Network gibi şirketler dünya çapında sadakatsiz eşlere paçayı kurtarmanın yollarını sunarak servet kazanıyorlardı."

Alibi Network

Sayfa 481:

UFO aldatmacası:

"1947 yılında Amerikan Hava Kuvvetleri dikkatleri Rosswell, New Mexico'da yaşanan bir uçak kazasından uzaklaştırmak için ayrıntılı bir UFO aldatmacası kurgulamıştı.

Rosswell Daily Record Gazetesi'nin ele geçen ufo enkazıyla ilgili manşetten vermiş olduğu haber

RoswellDailyRecordJuly8_1947.jpg

image.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Sayfa 482:

C-130 

"C-130'un eğreti toplantı masasında konuşmalar alevleniyordu. DSÖ memurlarından bazıları televizyonda konuşuyor, bazıları da aralarında tartışıyordu."

Lockheed_C-130_Hercules.jpg

Sayfa 482: 

Nicelli Havaalanı

"Telefondaki memur, Nicelli Havalanı diye cevap verdi. Lido'daki"

71004432.jpg

Sayfa 482:

Hezarfen Havaalanı

"On iki dakika önce buradan sadece yirmi kilometre uzakta olan özel Hezarfen Havaalanı'na inmiş ve ortadan kaybolmuş"

Hezarfen Havaalanı günümüzde Rock'n Coke festivalleriyle gündeme gelen havaalanıdır diye bir hatırlatma yapayım.

Ekran-Resmi-2014-07-20-13.17.10.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayfa 483:

Hz. Süleyman Mabedi, Kudüs

"Yağmur artık Ayasofya'nın kubbesini dövüyordu. Yaklaşık bin yıl boyunca dünyanın en büyük kilisesi olmuştu...... İmparator Justinianos'un Ayasofya'yı tamamlayınca bir adım geri gidip gururla, "Süleyman seni geçtim." dediğini hatırladı. 

İmparator Justinianos Kudüs’teki Hz. Süleyman Mabedi’ni kastederek “Ey Süleyman seni geçtim” diye bağırdığı söylenir. Süleyman MabediTevrat'a göre, Kudüs'teki ilk Yahudi tapınağıdır. Bu nedenle İlk Tapınak olarak da bilinir. Tüm aramalara rağmen bu ilk tapınağa ait kalıntılara ulaşılamamıştır. Sadece civarındaki sunaklara ait olduğu düşünülen havuz kalıntıları bulunmuştur

jerusalem_solomon_temple.jpg

Sayfa 483:

"Güney cepheye yaklaştıklarında Langdon sağ taraftaki üç kubbeli, silo benzeri eklentilere baktı. Bunlar padişahların türbeleriydi ki içlerinden biri, yüzden fazla çocuğu olduğu söylenen III. Murat'a aitti. 

image.png.3a944c4fc848a99209ce025ca5f9113a.png

image.png.976c0160cfd206c80990291767ca08a1.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayfa 484:

Ayasofya Şadırvan

"Müzedeki bağlantılarıyla buluşma yeri, namazdan önce Müslümanların abdest aldığı gösterişli bir şadırvandı."

image.png.24ae8e8edc4e6a4302f900efac0cba90.png

image.png.24f03ab19d7f9565fb7b0f091c4fc564.png

Sayfa 485: 

Ayasofya Üç Kemerli Geçit

Küçük bir açık alandan ilerleyen grup normal turist girişinden geçip binanın asıl ana girişine doğru ilerledi.: devasa bronz kapıları olan üç kemerli geçit. "

d3Q12Z.jpg

Sayfa 485:

Ayasofya Birinci Narteks (Dış Narteks)

Langdon ile diğerleri şimdi Ayasofya'nın narteksinde duruyorlardı. Burası, Hıristiyan kiliselerinde sıklıkla rastlanan ve ilahi olanla olmayan arasında tampon görevi gören dar bir bekleme salonuydu. Langdon bunlara genellikle dini hendek derdi."

DSC_0536_copy.jpg

Sayfa 485: 

Ayasofya İkinci Narteks (İç Narteks) ve Mozaikler

"Langdon bu kapının arkasında görmeyi beklediği mabet yerine ilkinden biraz daha büyük olan ikinci bir narteks gördü. 
Ayasofya'nın dış dünyadan iki seviyede korunduğunu unutmuş olan Langdon, eksonarteks diye düşündü." 

"Bu sakin yerin son bulduğu yerde üzerinde harikulade mozaiklerin yer aldığı dört kapı vardı. Langdon her zaman bu mozaiklerin hayranlık verici olduğunu düşünürdü."

image.thumb.png.177da3c3b2446eb1b984897f044f96fe.png

Sayfa 486:

İmparator Kapısı ve VI. Leon Mozaiği

"Mirsat en geniş kapıya doğru yürüdü: Bronz kaplı devasa bir giriş. Coşkuyla "İmparator Kapısı" diye fısıldadı. Bizans zamanında bu kapıyı sadece imparator kullanabiliyordu. 

"Mirsat bakışlarını kapının üstündeki mozaiğe kaldırdı. Mozaikte Pantokrator İsa'nın resmi vardı: sağ eliyle kutsarken sol elinde Yeni Ahit' i tutan İsa'nın ikonik görüntüsü

image.thumb.png.94f949618a145b4c7ea89b49a5bd8710.png

%C4%B0sa-mozaik.jpg

İç narteksin çapraz tonozlarını kaplayan mozaiklerden daha ilginç olanı İmparator Kapısı üzerindeki VI. Leon Mozaiği’dir. Dış narteksi iç nartekse bağlayan İmparator Kapısının üstünde VI. Leon Mozaiği bulunmaktadır. Evrenin efendisi İsa betimlemeli bu mozaikte, ortada bulunan İsa arkalıklı bir sandalyede oturmaktadır. İsa, sağ eliyle evreni takdis eder durumda iken sol elinde sayfaları açık bir İncil tutmaktadır. İncil üzerinde Grekçe ‘’Barış sizinle olsun. Ben Dünyanın Nuruyum’’ Cümlesi yer almaktadır. Mozaiğin sağ tarafındaki madalyonun içinde Baş Melek Gabriel, soldaki madalyonun içinde ise Meryem bulunmaktadır. İsa’nın ayakları dibinde, sol tarafta, secde eder durumda Doğu Roma İmparatoru VI. Leon bulunmaktadır. Ortodoksluk geleneğinde en çok üç kez evlenilebilmesine karşın VI. Leon erkek çocuğunun olabilmesi için dört kez evlenmiştir. Bu nedenle, İsa’dan özür dilercesine secde eder biçimde betimlenmiştir. (Akinci 944)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayfa 487:

Ayasofya - Naos

"Tüm mekanı tek bir kare içine alan merkezdeki naos, kendinden sonra yapılan katedrallerde olduğu gibi bir haçın dört kolu boyunca uzanıyordu."

Naos: ana mekan

image.thumb.png.9edcb25c409785a8352d55aaf5567a86.png

Sayfa 487:

Notre Dame Kilisesi

"Langdon, bu yapı Notre Dame'dan yedi yüz yıl önce yapılmış diye düşündü."

798140851_NotreDame2.jpg

Sayfa 487:

Ayasofya - Altın Kubbe (Cennetin Kubbesi)

"Langdon mekanın boyutlarını sindirmek için biraz bekledikten sonra bakışlarını kırk metre yukarıdaki altın kubbeye doğru kaldırdı.Merkez noktasından güneş ışınları gibi yayılan kırk kiriş, kırk kemerli pencereden oluşan daire şeklindeki kemer altına kadar uzanıyordu. Gündüz saatlerinde bu pencerelerden süzülen ışık, altın çinilerin içindeki cam parçalarından yansıyan Ayasofya'nın ünlü mistik  ışığını yaratıyordu." 

%25C4%25B0STANBUL+AYASOFYA+2+%252813%252

Sayfa 488:

"Cennetin kubbesi olarak bilinen parlak altın kubbeyi dört muazzam kemer taşıyordu. Bunların her biri, bir dizi yarım kubbe ve pencere alnıyla desteklenmişti."

image.png.ec75254ef6770c77e6ac345607b10529.png

Sayfa 487-488:

Ayasofya Tablosu - John Singer Sargent

Langdon, melanın altın renki atmosferinin kusursuz bir şekilde yakalandığı o tek tabloyu görmüştü. John Singer Sargent. Amerikalı ressam, ünlü Ayasofya tablosunu yaratırken paletini tek bir rengin tonuyla kısıtlamıştı. Altın rengi."

Interior_Hagia_Sophia.jpg

Sayfa 488:

Ayasofya - Avizeler

"Cennetten yeryüzüne doğru daha doğrusal bir rota çizerek kubbeden aşağı inen kablolar pırıl pırıl parlayan avizeler taşıyorlardı. Bu avizeler çok alçakta duruyormuş gibi göründükleri için uzun boylu ziyaretçilerde başlarına çarpacakları izlenimleri uyandırıyordu. Gerçekte bu, mekanın büyüklüğünden kaynaklanan başka bir yanılsamaydı, çünkü avizeler yerden üç büyük metre yukarıda duruyorlardı."

3%20Muhammed%20%C3%B4zdemir.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayfa 488-489:

Ayasofya - İsa Mozaiği, Allah ve Muhammed Levhaları 

Brüder, "Yüce İsa" dedi. 

Mirsat heyecanla "Evet" dedi "Ve Allah ve Muhammed" Rehberleri Brüder'in bakışlarını, hat yazısıyla Arapça Allah ve Muhammed isimlerinin yazılı olduğu iki muazzam levha arasında yükselen İsa mozaiğinin bulunduğu ana mihraba doğru yönlendirirken Langdon gülümsedi." 

img5771r.jpg

Sayfa 490:

Bakire Meryem ve Çocuk İsa

"Dev yarım kubbedeki sembolleri gösterdi. En belirgin olanı mihraba doğru bakan Bakire Meryem ve Çocuk İsa'ydı."

apsisteki+teotokos.jpg

Sayfa 490:

Ayasofya Mihrap - Vaaz Kürsüsü - Müezzin Mahfili

"Mihrap, caminin içinde Mekke'nin yönünü gösteren yarım daire şeklindeki nişe verilen isimdi. Biraz ilerisinde bir merdivenle vaaz kürsüsüne çıkılıyordu.... Kiliselerde koronun oturduğu kısmı andıran çardak benzeri yapı ise müezzin mahfiliydi."

mihrap_minber_1_copy.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayfa 491:

Deisis Mozaiği 

"Deisis mozaiği, Pantokrator İsa tartışmasız binadaki en gizemli parçalardan biriydi."

pantokrator_isa_mozaigi_caner_cangul.JPG

Sayfa 491:

Ayasofya Küpler 

Mirsat onları merdivene doğru yönlendirirken, Ayasofya'nın meşhur küplerinden birinin yanından geçti. Bunlar Hellenistik dönemde tek parça mermerden yapılmış, 1250 litre sıvı alabilen küplerdi." 

eaND1O.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayfa 495
Yere Batan Sarnıcı

Kitapta "Yerebatan Sarayı da denir" denilmiş ama ben hiç saray denildiğini duymadım buraya, bilmiyorum öyle mi. Genelde sarnıç olarak nitelendirilir. Daha geçen ay ordaydım, ilk defa gittim ve harika bir yer gerçekten. Şimdi kitapda okuyunca güzel bir anı oldu smile.png

yerebatan_sarnici4.jpg

cist2.jpg

Sayfa 499
Berlioz

"Sinskey klasik müzik eserinin aşağıdan yükselen melodilerini duyabiliyordu. Kendine has orkestrasyondan yola çıkarak Berlioz olduğunu tahmin etti"

http://tr.wikipedia.org/wiki/Hector_Berlioz
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayfa 500
Franz Liszt - Dante Senfonisi

http://ilkeboran.blogspot.com/2010/06/franz-liszt.html

Sayfa 506
Medusa Heykeli
(Not: Burada aslında 2 tane Medusa heykeli var, bir tanesi kitapta geçen ters olan, bir tane de yan olan var, yan olandan bahsedilmemiş olması ilginç geldi bana.)

Bu kitapta geçen ters olan
image.png.d4263cea6e2fda8f50c1a5149dad0749.png

image.png.80fb7016d43f0ca64e194c90c568949a.png
Bu da kitapta bahsedilmeyen yan olan

Sayfa 509
Tovatech su altı dalış feneri

image.png.fc1b64c473872bd1191d5f0a40d5fa80.png

Sayfa 520
Galata Köprüsü

image.png.3c0f8babde8b0bf4edf2e1e1a7db68a6.png

Sayfa 522
Mısır Çarşısı

misircarsisi1.jpg

Sayfa 522
Yeni Cami
Mısır çarşısı ile yanyana zaten
yeni_camii.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

65. bölüme geldim bugün:)

Ben bitirdim ama bu başlık altında kitabı hala bitiremedim. Sevgili arkadaşlar istediğinizde lütfen çekinmeyin, kalan resimleri ekleyebilirsiniz. Bundan çok mutlu olurum. İnanın hiç vaktim yok..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Harcadığınız zaman için çok teşekkürler.Baştan itibaren sizin hazırladığınız görsellerle kitabı okuyorum.Tek kelimeyle HARİKASINIZ

Teşekkür ederim.. Siz de öyle, harikasınız...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tum kitaplarinin tutkuyla takipcisi oldugum  Dan Brown'in  bu son  harika romanini, sizin buraya eklediginiz resimler esliginde bir solukta bitirdim ve cok keyifli idi..Bir sure once yaptigim roma,floransa,venedik gezimi keske bu kitabi okuduktan sonra yapsaydim diyorum..ama azmettim sirf bu kitaptaki yerleri yeniden adim adim gormek icin venedik ve floransaya gidecegim:).

Emeginize saglik...cok guzeldi..

Sanırım kitabı okuyan çok kişi bunu yapmak istiyor :) Ben de o kişilerden birisiyim :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tarih 11.06.2013 at 14:33 , DeepBlue dedi:

Ben de yeni baslıyorum. Umarım çabuk biter. Bu kitap benim için çok özel. Ayrıca bunca emek var.. Sana şimdiden çok teşekkürler canım arkadadaşım..

:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tarih 26.05.2013 at 23:12 , i_can dedi:

Merhaba, kitabı okurken bir yandan da google'da araştırma yapıyordum ve tesadüfen paylaşımlarınızı gördüm ve sizinle birlikte okumaya devam ediyorum, sırf size teşekkür edebilmek için üye oldum. Harikasınız. Emeğinize sağlık. Şu an tam paylaşımın bittiği yerdeyim. Ağır ama çok öğretici ilerliyor, bu yönteme bayıldım.

arkadaş söyleyeceklerimin  aynısını yazmış bende 300lü sayfalardayım 

teşekkrüler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tarih 11.06.2013 at 22:56 , guvenir dedi:

arkadaş söyleyeceklerimin  aynısını yazmış bende 300lü sayfalardayım 

teşekkrüler

Ben de teşekkür ederim :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cehennem kitabına (496 sayfalık ciltli versiyonuna) başlangıç saatim 13.06.2013 01:23, bitiriş saatim 13.06.2013 21:33,  e işsiz olmanın da bu kadarcık avantajını yaşayayım bari değil mi :) Foruma abone olmasını sağladığınız büyük çoğunluk gibi ben de eserleri araştırırken sayfanıza rastladım. Sayfanın esas mimarı gloria 'ya ve yardımcı mimar i_can 'a teşekkürü bir borç bilmekteyim :) .Bu gazla gideyim de Ayasofya yı Yerebatan Sarayını bir daha gezeyim bakalım malum işsiz olunca hedefler de küçük Floransa'ya zıplayayım Medici leri de bir ziyaret edeyim diyemiyorum. Tekrardan yürek dolusu teşekkürler, emeğinize, yüreğinize sağlık...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tek kelimeyle MÜKEMMEL !! Harikasınn Dostuuumm, böyle devam et!!!

biraz bakınınca hemen kitabı önüme alıp  incelemeye başladım! 

gerçi bu bölümleri geçeli çok oldu ama olsun. Hep merak içindeydim şu anlatılan eserleri ve Floransadaki yerlerii... gerçekten merakımı giderdinizz! Çokk teşekkür ederim yaa :))) Böyle devam edinnn... . . .. . .  

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Böyle muhteşem bir başlık açtığınız ve bizlerle paylaştığınız için tebrik ederim öncelikle. Siteye sırf bu yorumu yazmak için üye oldum. Ben de kitabı okumaktayım şu an 400 civarındayım. Resimlerin okuyuculara faydası su götürmez hele Dante'nin ölüm maskesi, Veba maskesi ve Cehennem tablosu. Açıkçası Cehennem tablosu hakkındaki kitaptaki betimleme resmin yanında biraz abartılı kalmış. Biraz hayal kırıklığına uğradım :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Daha önceki Dan Brown'a ait tüm kitapları bir solukta okurken google yardımı alarak kelimelerle görselleri birleştirmiş her kitapta kendi filmimi yaratmıştım bir şekilde...

Cehennem'de de yine aynı şekilde mekanları daha dikkatle incelemek isterken bu forum başlığı çıktı karşıma.. Henüz ilk sayfasındaydı ve "biri yapmış sonunda yapmış, devam eder mi acaba?" derken bir taraftan da sık kullanılanlarıma eklemiştim.. İyi ki eklemişim...

İlk günden bugüne forumu takip ederken ve kitabın bitmesini beklerken gelen yorumları da okudum... Benim gibi bu başlıkla yolu kesişenler vardır diyordum ki bir sürü teşekkür gelmiş.. Yalnız olmadığımı biliyordum.. Onca emeğinizle benim nazarımda "film" yarattınız...  Şimdi emeklerinize teşekkürü borç bilip ben de sadece bu teşekkürü edebilmek için üye oldum...

İyi ki zaman ayırdınız iyi ki... Öncelikle gloria'ya, yardımlarıyla destek veren i_can'e ve destek, yorum ve teşekkürlerini eksik bırakmayan benim gibi diğer tüm Dan Brown'cılara sonsuz teşekkürler...  

Ellerinize sağlık . Yeni başlayanlara keyifli okumalar, iyi seyirler... 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.