Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Hoşgörü

muki

Önerilen İletiler

Dinine bağlı ve bağımlı insanlar neden bu kadar hoşgörüsüz olurlar? Neden diğer fikirlere ve tartışmalara açık değillerdir?

Kendilerinin gittiği yoldan gitmeyenleri neden sapıklık ve cehaletle suçlarlar? Kavgacı ve alaycı olup ve hatta ellerini

kana bulamak zorunda mıdırlar?

thou_shalt_no_insult_856105.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

İnsanoğlu ayrımcılıktan kaynaklı olarak kin ve nefreti boşaltmak için 3 temel yol seçmiş: Irkçılık, cinsiyetçilik ve din.

Bu 3 nosyon tarih boyunca erkeklerin egemenliğinde geliştiğinden ötürü kadın bir hiç düzeyinde kalırken, ırkçılık saldırganlığın en üst düzeyinde bayraktarlığı yapmış, din ise bu ikisini de sürekli olarak desteklemiştir. Dinler ırkçılığa ve ayrımcılığa karşıymış gibi tiyatral bir görüntü vermekte ustalaşmış ve bir noktadan sonra ırkçılığı ve cinsiyet ayrımcılığını tekeline almayı çok iyi bilmiştir. Örneğin hıristiyanlık ve müslümanlık museviliğin zorunlu çıkarımlarıdır, çıkış noktaları önünde sonunda ırkçılığa dayanır.

Kendi içerisinde bile mezheplere bölünüp en kanlı savaşlara sebep olan dinlerin palavralarına milyarlarca insanın halen kanıyor olması, onlar gibi düşünmeyenlere değil, ancak dinlerin yediği haltlara karşı aptallık derecesinde bir "hoşgörü"yü temsil edebilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinine bağlı ve bağımlı insanlar neden bu kadar hoşgörüsüz olurlar?

hosgorusuz oldu mu dinine baglanamamis demektir ..

Neden diğer fikirlere ve tartışmalara açık değillerdir?

diger fikirlere acik halde degilse ; dindar gorunumlu bile olsa

musrik terbiyesindedir ...

Kendilerinin gittiği yoldan gitmeyenleri neden sapıklık ve cehaletle suçlarlar?

iste bu hale gelince de Ancak Allahin yetkisi dahilindeki bir yargiyi Allaha sirk kosarak uzerlerine alinirlar ;

burada dindarliktan bahsedilemez ..

Kavgacı ve alaycı olup ve hatta ellerini

kana bulamak zorunda mıdırlar?

bu kisiler asla iman etmis degillerdir ;

namazlarinin bile bosa ciktigini Allah haber veriyor ...

deniz suyuna nazaran, o suyun hemen yok olup giden kopugu gibidirler denmis bu kisiler icin ; yani biseyleri belki bilebilirler ama o seylerle nereye varacagini bilemezler ..

iman olmayinca insan kendini Allahin yerine koyup ahkama merakli hale gelir .. Allahin yasaklarina karsi da ofkeye ve enaniyete kapilir .. kisacasi en tehlikeli kisilerin, dini kullanan kisiler oldugunu Allah zaten haber veriyor ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sömürüyü ve buna bağlı kötülükleri sürdürmenin en kolay yolu, kendi anlayışını bir işkenceci ilaha mal edip, hüküm yapıp dayatmaktır. Bundan daha kolay yol var mı? Var diyen söylesin.

iste oyle kisilerin cehenneme gidecegini biliyoruz .. olayin gercek icyuzu bu ..

detaylara girince de ; kimde neyin sakli oldugunu kimse bilemez

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendi içerisinde bile mezheplere bölünüp en kanlı savaşlara sebep olan dinlerin palavralarına milyarlarca insanın halen kanıyor olması

mezheplere bolunme dogru

mezheplere destek cikanlarin birbirlerine saldirmalari da gercekten dogru

ama bunu Dinin tesvik ettigi yanlis ! 

dinde baski ve zorlama yoktur ... guzel ogut ve hatirlatma vardir , gonlu fetetme, aklin katmanlarina kapi aralama ve ikna vardir ; teblig bir sanattir !

bunun haricindeki her hareket zulmetmeye girer ! zulum ise haramdir ..

herseyde dini suclamayin biggrin.png bilmeden konusmayin ! kafadan atmayin, iskembeden sallamayin !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sömürüyü ve buna bağlı kötülükleri sürdürmenin en kolay yolu, kendi anlayışını bir işkenceci ilaha mal edip, hüküm yapıp dayatmaktır. Bundan daha kolay yol var mı? Var diyen söylesin.

iste oyle kisilerin cehenneme gidecegini biliyoruz .. olayin gercek icyuzu bu ..

detaylara girince de ; kimde neyin sakli oldugunu kimse bilemez

Ben kutsal kitapların hazırlanış şeklini anlattım. Yani insanlar kötülüğün kaynağı törelerini işkenceci(korkutucu) bir ilaha mal edip kutsal kitap haline getirmişlerdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hosgorulu olabilmek icin; empati gelistirebilecek duzeyde bilinc sahibi olmak gerekir. Genelde ideolojiler ve inanclar; indirgemeci ve determinist bir mutlak dogru takintisina sahip olduklarindan, onlardan kendi dogrularini elestirenlere ya da karsi cikanlara karsi bir hosgoru beklenemez.

Cunku bu duzeydeki beyinler dogrularina iman ile ve duygusal/egosal baglidirlar. Onlar icin tek yonlendirim ve yaptirim odur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben kutsal kitapların hazırlanış şeklini anlattım

tamam da sen yazi islerinden sorumlu devlet bakani miydin tongue.png

törelerini işkenceci(korkutucu) bir ilaha mal edip kutsal kitap haline getirmişlerdi

iskence edene iskence ; guzellik yapana guzellik ...

vahsi hayvanlar iskence ile evcil hayvanlar itina ile terbiye edilir ..

Allah dogayi boyle bir esneklikte yaratmis madem e sorun nerde ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah hayaletini arkana aldın mı hoşgörüye ne gerek var, ne söylesen Allah tasdik ediyor ya. İster yavşa, ister bit yavrusu gibi ol.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah hayaletini arkana aldın mı hoşgörüye ne gerek var, ne söylesen Allah tasdik ediyor ya. İster yavşa, ister bit yavrusu gibi ol.

ne sevimli bir insan sureti smile.png )

yaradilani hosgor

yaradandan oturu

bir topluma veya bir kisiye olan ofkeniz, sizi adaletli olmaktan alikoymasin (ayet)

oyleyse af yolunu benimseyin (ayet)

onlar ofkelerini yenerler (ayet) gercek muslumanlar icin soylenmis ..

sen sana kotuluk yapanin kotulugunu en guzel sekilde uzaklastir; boylece bakarsin ki seninle onun arasinda dusmanlik bulunan kisi senin yakin bir dostun oluvermestir (ayet)

goruldugu gibi her ayet gonulleri fetetmeye odaklidir ..

neyse; benim solemek istedigim bazi insanlar Kuranin baris ve sevgiye dayali ayetlerini gozlerinin onlerine serilse bile gormeyebiliyorlar : ))

iste bu goklerin ve yerin yaratilmasi gibi yaratilan cok ciddi bir mucizedir , iman gucunu arttiran ciddi bir tecellidir ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben kutsal kitapların hazırlanış şeklini anlattım. Yani insanlar kötülüğün kaynağı törelerini işkenceci(korkutucu) bir ilaha mal edip kutsal kitap haline getirmişlerdir.

tamam da sen yazi islerinden sorumlu devlet bakani miydin tongue.png

Hayır değilim tabi. Senin gibi burada fikirlerimi paylaşıyorum. Kutsal kitapların hazırlanışı konusundaki bilgimi söyledim. Senin de fikrin varsa eğer söyle. Yalnız,  "kanatlılar getirmiş" masalını anlatma. Bu mantığa artık ergen öncesi çocuklar da inanmıyor.

iskence edene iskence ; guzellik yapana guzellik ...

İşkence orta çağ ilkelliği. İnsanlık artık işkence ilkelliğini bıraktı. Ülkemizde bile 4. yargı paketinde işkence suçu çok ağırlaştırıldı. Affı mümkün değil. Ama sizin ilah, Arap kültüründen(işkencelerinden) kopyaladığı işkenceyi asla bırakmaz.

vahsi hayvanlar iskence ile evcil hayvanlar itina ile terbiye edilir .. Allah dogayi boyle bir esneklikte yaratmis madem e sorun nerde ?

Senin ezberlerinden kurtulup mantık yürütmen mucuzevi bir olay. Artık ben de ümidimi kestim. Mikro seviyede bile mantık kullanmıyorsun. Bir olguyu irdelerken mutlaka kalıplaşmış ezberlerini sıralıyorsun.

Evet işte bir kültür emperyalizmi ezberciliği. Geçmişteki Arap kültürünü benimsersen af var. Yoksa zaten işkence olduğu gibi, insan yerine bile konulmazsın. Kitap yüklü eşşeksin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Senin de fikrin varsa eğer söyle. Yalnız,  "kanatlılar getirmiş" masalını anlatma. Bu mantığa artık ergen öncesi çocuklar da inanmıyor.

cocuklar asil eski jenerasyonun maymundan geldiklerine nasil inandiklarina bir turlu inanamiyorlar ..

kanatlilara da inanmiyorlar ... ama zekiler ; kanatli meleklerden kastin ne oldugunu kestirebiliyorlar ; ))

donemin anlatim tekniginin arkasindaki hakikati kavrayabiliyorlar .. olay bu

İşkence orta çağ ilkelliği.

hicbir devirde iskence farz degildi ...

İnsanlık artık işkence ilkelliğini bıraktı.

ewt daha sinsi yontemlere basladilar .. evrim teorisini israrla okutarak insanlari manen oldurmeye ve teroru bilimsel olarak tesvik etmeye basladilar ..

Ülkemizde bile 4. yargı paketinde işkence suçu çok ağırlaştırıldı.

iskence haramdir biggrin.png

simdi diceksin ki senin bir dedigin bir dediginle uyusmuyor ;

hayir , sen kelimeleri degisik anlamalarda verip kendi kafani kendin karistiriyorsun biggrin.png

Ama sizin ilah, Arap kültüründen(işkencelerinden) kopyaladığı işkenceyi asla bırakmaz.

insanlarin bazisi sadece cehenneme odun olsun diye yaratilir : )

senin anlayacagin sekilde asla insani ozellik tasimayan insanlar hep vardi ve olucakti ..

Artık ben de ümidimi kestim. Mikro seviyede bile mantık kullanmıyorsun.

bak gordun mu ? umidini nasil kesebiliyorsun biggrin.png

demek ki bazi insanlar hakkaten de umitsiz vaka olabiliyorlar ;

bu insanlar iyilikten anlamiyorlar ve kotulukte aceleci oluyorlar ..

bu gibi insanlar zeki ve sinsi de olabiliyorlar .. duzelmeleri imkansiz oluyor ;

bilinclenmeye kapali oluyorlar .. oyle insanlar icin de Allah en bastan cehennem ozellikleri ile yarattigini solemis ... olay bu ..

hersey su gibi acik ; sen atalarinin maymun olarak yasadigini saniyorsun biggrin.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

demisim

Evet işte bir kültür emperyalizmi ezberciliği. Geçmişteki Arap kültürünü benimsersen af var. Yoksa zaten işkence olduğu gibi, insan yerine bile konulmazsın. Kitap yüklü eşşeksin.

demissin

af yolunu benimse demek ;

sana kotuluk yapana affedici ol demek ;

kotulukte israrci olandan yuzcevir demek ;

bu da yetmiyorsa ; intikam en son caredir, caizdir ; ki insani hayata baglayan onemli bir sebep haline gelir ;

simdi bu sistemden bozuk niyetli biri intikamci ve kinci bir sonuc cikarabilir ;

ama af yolunu benimsemedigi gibi dinden cikar .. tepkisiz ve duyarsiz kalamiyorsa ; ofkesini yenemiyorsa dinden cikar ;

intikam ancak son caredir ! duruma gore caizdir

su gibi acik .. dini kindar gostertmek kisinin icindeki bir bozukluktan kaynaklanir .. dinin kendisi ilactir ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben ilahınızın "af" anlayışını ve insana da önerdiği affı genel anlamda değerlendirdim. Bir Arap ahlakı ve "yol"u olarak önerdiği(niz) af, genelde Arap törelerine uygun bir yaşam içindir.. Mantığa uymayan töreler içindir. Mesela insan haklarını çiynersen, sen de o da affedicisiniz ve iyi yoldasınızdır. Yoksa işkenceler hazır.  İlahınızın tek derdi Arap kültür (ahlak) emperyalizmi.. Benimsemezsen karşıtı işkencedir..

Bu tür işkencelere medeni kanun ağırlaştırılmış yirmi yılı aşkın hapisler veriyor.

Not: Tartışma seviyesini argo kelimelerle düşürdüğün için, bu sana son cevabımdır. Artık senle muhatap olmayacağım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben ilahınızın "af" anlayışını ve insana da önerdiği affı genel anlamda değerlendirdim

materyalis ve darvinist bir stratejinin etkisine uyarlayarak degerlendirdin ; gercegi yansitmiyor

soyle ki ;

. Bir Arap ahlakı

arap ahlaki degil : )) amerika icin de affedici olmak guzel bir erdemdir ..

ve "yol"u olarak önerdiği(niz) af

af yolu senin bildigin yol degil ;

''yol'' burada rayina oturtmak demek ; aliskanlik edinmek demek ..

, genelde Arap törelerine uygun bir yaşam içindir

arap torelerinde kan davalari vardi ; ofke ve maddecilik vardi ;

affetmek ve guzel ahlak o bozuk toreleri duzeltti ..

.. Mantığa uymayan töreler içindir.

mantigin kriterlerine bagli ;

ahireti yok sayan bir mantik; dunyada sadece kendi cikarlarini gozetecek bir mantik yurutur ..

mantiktan mantiga fark var ;

iyilik yapmak icin yuk altina girmek mantikli midir ? iste mantik konusu tartisilir ; ben bunu aciklamistim

sen ancak kendi mantigina gore bisey cikarabilrisin ..

Mesela insan haklarını çiynersen, sen de o da affedicisiniz ve iyi yoldasınızdır. Yoksa işkenceler hazır.

iste bu onyargi ve mantikli bir din karsitligidir ..

Bu tür işkencelere medeni kanun ağırlaştırılmış yirmi yılı aşkın hapisler veriyor.

iskenceye ugrayan adam bunu ispat ederse tabi ; ben iskenceye ugrasam sanirim aynisi ile karsilik verirdim smile.png

gayet dogal ve olgunlastiran bir husus .. mahlemeye vermek elbette diger bir yol ..

Kuranda ''icinizden hakki ve adaleti ayakta tutan bir topluluk olsun'' (ayet)  der ;

burada ozel bir amac ile hareket eden bir kurumdan soz ediliyor

burada yasama yurutme ve yargi mercilerine isaret var ; modern cagin yapi tasina isaret var

hapis cezasi zaten Kuranda da var ;

bi kere islamiyete yapilan en temel elestiri olan cagdisiliktan asla soz edilemez !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hosgoru de misilleme yoktur. Hosgoru "kisasa kisas" degil; egitici, ogretici, bilinclendirici, empatetik ve insanliga yonlendirimlidir.

Herhangibir inanc ve ideoloji temelli bir yanasimdan hosgoru beklemek, abesle istigaldir. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

İnsanoğlu ayrımcılıktan kaynaklı olarak kin ve nefreti boşaltmak için 3 temel yol seçmiş: Irkçılık, cinsiyetçilik ve din.

Bu 3 nosyon tarih boyunca erkeklerin egemenliğinde geliştiğinden ötürü kadın bir hiç düzeyinde kalırken, ırkçılık saldırganlığın en üst düzeyinde bayraktarlığı yapmış, din ise bu ikisini de sürekli olarak desteklemiştir. Dinler ırkçılığa ve ayrımcılığa karşıymış gibi tiyatral bir görüntü vermekte ustalaşmış ve bir noktadan sonra ırkçılığı ve cinsiyet ayrımcılığını tekeline almayı çok iyi bilmiştir. Örneğin hıristiyanlık ve müslümanlık museviliğin zorunlu çıkarımlarıdır, çıkış noktaları önünde sonunda ırkçılığa dayanır.

Kendi içerisinde bile mezheplere bölünüp en kanlı savaşlara sebep olan dinlerin palavralarına milyarlarca insanın halen kanıyor olması, onlar gibi düşünmeyenlere değil, ancak dinlerin yediği haltlara karşı aptallık derecesinde bir "hoşgörü"yü temsil edebilir.

insanların birbirlerine öğrettikleri kavramlarla herhangi bir ideolojinin tutkunu olmak , gerçek değerleri öğrenmek için hiç bir çaba göstermeme isteğin ve tembelliğindendir . burada en büyük haksızlığa uğrayan kurum ise dindir . Allah ' ın dininde hiç kimsenin kendi tarafından incelenerek samimiyetle tespit edilmemiş imanı karşılık bulmaz . yığınlar kendi hatalarını tahkik etmek zorundadır yoksa psikoloji ilmi doğar . benden bu kadar nacizane ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.