Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Milliyetciligi "Ayaklar Altina Almak"

evrensel-insan

Önerilen İletiler

Gecenlerde Basbakan ulkenin ve toplumunun basinda bilincalti sorgulanmazlar olan iki ana etikdegerden biri uzerine yorum yaparak, tarafini iyice ortaya koydu. 

"Dindar/Kindar nesil yetistirme" olarak yola cikan ve di degerleri milli degerlerin onune alan basbakan diger deger olan milli degerde kesin konustu. "Her turlu milliyetciligi 'ayaklar altina' alacagiz."

Bu once kendi tarafindan yanki buldu, eski futbolcu simdiki AKP milletvekili olan, Hakan Sukur; acikladi "Ben Turk degilim."

Burada oynanmak istenen oyunu cok iyi algilamak gerekir. Her turlu milliyetciligi "ayaklar altina" alacak olan basbakan her nedense, kurd milliyetciligini korukluyor ve turk milliyetciligini de "yok etmeye" yoneliyor.

Nedir buradaki oyun, sudur:

BOP direktifli esbaskan olan basbakanin her zaman oldugu gibi esbaskanligi basbakanligindan onde gidiyor ve esbaskanligi uyguluyor.

O yun nedir, oyun ise BOP temelinde Orta Dogu'nun her turlu ekonomik politik ve dipolomatik yonlendirim yaptirim ve yonetimini emperyalizmin teslim almasi ve iktidarin da bu yolda bir piyon olarak en onde kullanilmasi ve cikar bittiginde de ayni bolunme politikasinin turkiye cogrfafya ve toplumuna uygulanmasi. 

Her zaman soyledigim bir sey vardir. Toplumumuza dogustan verilen hic bir etik degerin bir kokeni temeli yoktur ve bu yokluk ayni zamanda bilincde de vardir. 

Zaten o yuzden ulke disina cikan toplumumuzun ferdleri zamanla bulundugu ulkeye ayak uydurarak her turlu degerlerini koruyamayip asimiliye olurlar.

Iste bu son basbakanin aciklamasi Turkiye'deki toplumun TURK MILLIYETCILIGININ ASIMILASYONU na yoneliktir. H.Sukur orneginde ve medyada cikan kisilerin kendi milliyetini sorgulama temelli yazilardan da anlasilacagi uzre, bu asimilasyonses vermektedir.  

Burada aslinda milliyetsiz kalan ve kendine turk diyen toplumun Osmanli temelli muslim ve gayri muslime donusturulusu planlanmakta, ilk hedef 2023 olarak Cumhuriyetin sonu ve ikinci hedef te 2071 olarak turklugun sonudur.

Aslinda 2071 hedefi sadece turklugun degil, muslumanligin da sonudur. Gerci teokrat gidisatin F.Gulen/A.Gul ve cemaat kanadinin hedefi evengalizm olarak bu yonde olsa da, Erbakan/Esbaskan temelli polis devletinin hedefi ise malezya/Iran usulu seriattir.

Su an ulkemiz ve toplumumuz bu iktidar cekismesi yolunda ilerlemektedir.

Cumhuriyeti, Laikligi, evrensel hukuku insan haklarini parti ve polis devleti ya da otokrat devlet olmak istemeyeni bekleyen gelecek, budur; duyurulur.

Aslinda esbaskanin da bilmedigi BOP'un sadece milliyetciligi degil; muslumanligi da "ayaklar altina almak" istedigi ve 1071 Anadolu'suna donmek istedigidir. 

Aslinda esbaskan zaten yaptigi her turlu icraatle zaten Osmanli'dan gelen muslumanligi "ayaklar altina" almistir. Din onun her turlu uygulamasinda sadece ve sadece oy kandirmaca aldatmaca ve duygu somurusu, muslumanligin su istismaridir.

Sahi Anadolu 1071 oncesi etik temelde kavim ve din olarak neydi ve nasildi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Milliyetciligin iyisi kötüsü olmadigi gibi sucusu bucusuda olmaz. Milliyetcilik icerik olarak ayrimcidir, irkcidir,.....

Sence esbaskan milliyetcilik ile ilgili soyledigi cumlede hem ne kadar samimi hem de neyi hedefliyor?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sence esbaskan milliyetcilik ile ilgili soyledigi cumlede hem ne kadar samimi hem de neyi hedefliyor?

Ben Milliyetcilik ile ilgili görüsümü kendi düsüncelerime göre yaptim. Esbaskan ne kadarda benimkine benzer söylesede kendimin samimiligine inandigim kadar onunkisine inanmiyorum acikcasi. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Milliyetciligin iyisi kötüsü olmadigi gibi sucusu bucusuda olmaz. Milliyetcilik icerik olarak ayrimcidir, irkcidir,.....

Kesinlikle katılıyorum. İşin enteresan yanı ise  yurtseverlik kavramını da milliyetciliğin içine eklediler. İnsan'a insan demek bu kadar mı zor gelişmemiş ülkelerde bunu da anlamak zor.

Her seçim öncesi ilginç hamlelere tanık oluyoruz.Bu seçimin hamlesi de PKK

Konuşmalar dikkatlice incelendiğinde Kürt vatandaşlar ile pkk ayrımlaştırılmaya çalışılırken diğer yandan her türlü milliyetçiliğin inkarı ile bu sorun ümmetçiliğin içinde eritilmeğe çalışılmaktadır.

Mesele öyle bir yerlere çekiliyor ki çok yakında  İmralı'nın bir camii isteği bile dillendirilebilecektir. 

35 sene farklı bir söylem ile dillendirilen bir sorunun birkaç ay içinde tam tersine bir gelişme ile çözümlenebileceğini beklemek hayalcilikten bile ötedir.Sinop meselesi en canlı örneğidir.Zira bu 35 senede bir kuşak oluşmuştur ve 35 senelik söylemlerin oluşturduğu kimlikler vardır.Tıpkı 20 yaşında evlenecek kızın zifaf gecesi için söyledikleri gibi

-20 yıl asla yapmamam gereken şeyleri söyleyenlerin bir gecede tam tersini yapmam gerektiğini söylemelerinin bende yarattığı depresyonu nasıl görmemezlikten gelebilirsiniz?

İşte biz aynı bu zifaf gecesindeki kızın psikolojisinde olacağız.

Böyle bir evlilikten ne hayır gelecek ise

Dogruları savunmak farklı birşeydir doğruların kullanılması farklı bir şeydir. Milliyetçiliği eritir iken aynı zamanda inançları da eritebilecek tek yapı demokrasidir.İçinde insan vardır ve tüm insanları kucaklar.

Kimbilir belkide böyle eriye eriye demokrasiye ulaşılacaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben Milliyetcilik ile ilgili görüsümü kendi düsüncelerime göre yaptim. Esbaskan ne kadarda benimkine benzer söylesede kendimin samimiligine inandigim kadar onunkisine inanmiyorum acikcasi. 

Milliyetciligin "irkciligini" ve sadece milliyet savasimi farkini aciklar misin?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Milliyetciligin "irkciligini" ve sadece milliyet savasimi farkini aciklar misin?

Ben teoriler üzerinden aciklamalar fazla ragbet göstermem. Yasamdan gördüklerim, izeldiklerim,.... önemli. Dünyadaki gecmiste ve günümüzdeki tüm Milliyetci hareketlere ve yaptiklarina baktiginizda icerik olarak irkcilik barindirdigini göreceksiniz. 

Bu böyle oldugu icindirde bizimkiler güya kendilerinin Milliyetciliginin irkci olmadigini göstermek adina "Atatürk Milliyetciliginden" bahsederler. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben teoriler üzerinden aciklamalar fazla ragbet göstermem. Yasamdan gördüklerim, izeldiklerim,.... önemli. Dünyadaki gecmiste ve günümüzdeki tüm Milliyetci hareketlere ve yaptiklarina baktiginizda icerik olarak irkcilik barindirdigini göreceksiniz. 

Bu böyle oldugu icindirde bizimkiler güya kendilerinin Milliyetciliginin irkci olmadigini göstermek adina "Atatürk Milliyetciliginden" bahsederler.

Peki kisinin hak ve ozgurlugu olarak onun milliyet ve etik koken kimligi konusuna nasil bakiyorsun?

Sence bunun milliyetcilik ile nasil bir farki var?

Yani "ben turkum/kurdum v.s." diyen bir kisinin turklugunu ve kurdlugunu yasayabilme hak ve ozgurlugu ile bunlarin milliyetcilik farkini?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki kisinin hak ve ozgurlugu olarak onun milliyet ve etik koken kimligi konusuna nasil bakiyorsun?

Sence bunun milliyetcilik ile nasil bir farki var?

Yani "ben turkum/kurdum v.s." diyen bir kisinin turklugunu ve kurdlugunu yasayabilme hak ve ozgurlugu ile bunlarin milliyetcilik farkini?

Insanlarin kendilerini öz kimlikleriyle tanimlamasi milliyetcilik degil. Dogal bir haktir. Kimki her olusumu kendi milliyeti üzerinden degerlendiriyorsa, digerlerini yok sayiyorsa, inkar ediyorsa, asagiliyorsa,... milliyetciliktir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Insanlarin kendilerini öz kimlikleriyle tanimlamasi milliyetcilik degil. Dogal bir haktir. Kimki her olusumu kendi milliyeti üzerinden degerlendiriyorsa, digerlerini yok sayiyorsa, inkar ediyorsa, asagiliyorsa,... milliyetciliktir.

Sorulari yanitladigin icin, tesekkurler.

Milliyetcilik milliyeti baska milliyetlerle mukayeseli olarak ve uste cikararak diger milliyetlere karsi verilen ustunluk savasidir.

Aslinda bu temelde ezilen milliyetler bu savasi verir. Turk milliyetciligi kendini millet olarak zaten diger milliyetlerin ustunde gordugu ve hakim kildigi icin, boyle bir savas vermesine de gerek yoktur.

Son bir nokta, milliyetcilik, milletin degil; milliyetin verdigi savastir. Milliyet te kisinin vatandaslik kimligidir, ayni etnik koken gibi. Bu acidan da turk luk eger millet ise, zaten milliyet olamaz ve milliyetcilik savasimi veremez. Ancak TURK MILLILIGI YA DA MILLETLIGI SAVASIMI verir.

Bunu ben hem "turkluk sorunu" hem dce "ne mutlu turkum diyene ve toplumsal kisilik" basliklarinda acikladim. Ilki "guncel konular" da ikincisi de "psikoloji" bolumunde.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.