Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Demokrasi Nedir?

jeune

Önerilen İletiler

• Cevaplar 59
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Dünyanın geneli için demokrasi hoş bir rüyadır,pek uğramaz onlara.Bazen tanklarla postallarla götürülür(!),arada da ne var ne yok silip süpürülür.

Kimse kendi devletinde yönetime tam anlamıyla katılamaz,söz sahibi falan olamaz.En uygar görülen ülkelerde dahi ne zaman ne olacağı önceden kestirilemez.Paranın gücüne karşı koyabilen bir demokrasiye rastlanılmış mıdır?İçinde kodamanların fink atmadığı bir yüce parlamentoya?Bugün Batı paraya,Doğu da ekonomik bakımdan Batı'ya,yönetim bakımından ise silaha,ucuz kahramanlara ya da din bezirganlarına tabi.

Tebalıktan kurtulamayan halklar bin yıl da geçse,peşlerinden koşmak istedikleri,kendi kavrayışsızlıklarını onda giderdiklerini sandıkları kahramanlara muhtaçtırlar.Kimi gerçekten kahramandır,kimiyse ucuz ve satılık ruhlu birer kukladır.

Dönem dönem birileri ön plana çıkarılır.Bunlar genelde ticaretten başka pek birşeyden anlamaz.Konuşmayı da bilmezler doğru düzgün.Ama iyi pazarlarlar.Zira dünyanın çokbilmişlerinin de iyi demokrasiden anladıkları şey bu sınırsız pazardır.İyi pazarlayan ve pazarlanan iyi demokrattır.Döviz bozdurmaktan,faiz hesaplamaktan,ucuz işgücü tedarik etmekten,ABD başkanlarının önünde el pençe divan durmaktan,ceket giyince kendini adam gibi göstermekten,etrafındaki dalkavukları iyi seçip organize etmekten anlayan kişi iyi demokrattır.(Tabi aslında tam bir müsveddedir.)Özellikle de teba olmaktan hoşlanan,meraksız toplumlarda en iyi demokratlar bunlardır.Bunlar çok iyi bilir ki,seçimde herkesin oyu eşittir ve kolay kandırılabilecek olan birşey bilmezler çok ürerler.Öyle kalmaları,öyle yaşamaları istenmiştir zaten.Kendi ellerinde değildir değişmek.İşte bunların oyları her zaman fazladır ve öyle kalmalıdır.Bunlar bilmez,sormaz,aramaz,sadece uyar.Bu şartlanmışlara parayı gösterir,emeklerini üç beş kuruşa satın alırlar.

Hiçbir ülkenin yönetimi o ülkenin halkının elinde ve inisiyatifinde değildir,bu bir uyutma ve gönüllü uyutulmadır.

İşte demokrasi densin denmesin,istensin istenmesin,olsun olmasın,öyle ya da böyle,yönetime katılma,herşeyden haberdar edilme,her yeni doğanın ülkenin toprağında,madeninde payı olması falan koskoca bir palavradır.Bunu anlamak için yaşıyor olmak yeterlidir kimilerine.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demokrasi; Bazılarının, çoğunluğun kabulleriyle azınlığa karşı dikta uygulayabileceğini sandığı bir kavram.

Evet ironik olarak yazmışsınız demokrasi bu değil.Demokrasi sizin dediğiniz; ama sizin yaptığınız değil.

Demokrasi:Bazılarının, azınlığın kabulleriyle çoğunluğa karşı dikta uygulayabileceğini sandığı bir kavram.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nasil bir Demokrasi olmali mesela bazı İslam ülkelerinde Türkiye’de uygulanmak istenen gibi, ancak genellikle aksi yönde örtme yasagı degil acma yasagı biciminde olacak...

meclis ele gecmis,, eee bu meclisi ele gecirenlere birileride birseyler geciriyor bütün gürültüde burdan kopuyor?

:shuriken:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nasil bir Demokrasi olmali mesela bazı İslam ülkelerinde Türkiye’de uygulanmak istenen gibi, ancak genellikle aksi yönde örtme yasagı degil acma yasagı biciminde olacak...

meclis ele gecmis,, eee bu meclisi ele gecirenlere birileride birseyler geciriyor bütün gürültüde burdan kopuyor?

:shuriken:

Demokrasi tramvayini kendi duraklarina götürürken yüksek elektrik akiminda meydana gelen gerilimle tramvayin sigortalari atmis ve tramvayin yolculari yari yolda saskin bir halde kalmislardir.Bütün bagirti gürültü tramvayin istedikleri duraga götüremeden durdurulmus olmasindan kaynaklanmaktadir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tramvay son durağa geldi ama beklemedikleri bir süprizle karşılaştılar. Kemal'in askerleri

Tramvaydan inemiyorlar cünki cesaretleri yok. Takkiyeci olduklari icin herhalde herzamanki gibi iyi bir firsat bekliyorlar. Demokrasiyi islamin bas düsmani görenler ve ilan edenler gene demokrasiyi sadece kendi emelleri icin arac olarak kullanirlar. Bunun en iyi örnegi kaplan Almanya'da tutuklandigi zaman iada edilmeden önce Alman devletine yag cekerek " Alman demokrasisine güveniyorum" sözlerini sarfetmisti. Ama gene ayni zat ve taraftarlari islamin en büyük düsmanlari olarak basta demokrasiyi göstermisti. Bunlar hep aynidir. islerine gelince demokrasi hayrani kesilirler ama aslinda demokrasinin desi bile onlar icin öcüdür.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

DEMOKRASI NEDIR

iranda Evlenmeyen işten atılacak

amac hayat kadınlarının sayısını azaltmak

5767105.jpg

Evlenmeyen işten atılacak

Şirket eylül ayına kadar evlenmeyen çalışanlarını işten atacağı uyarısı yaptı.

İran'ın en büyük kamu şirketlerinden biri, çalışanlarından eylül ayına kadar evlenmelerini isteyerek aksi takdirde işlerinden olacakları uyarısı yaptı.

Körfez kıyısındaki Asaluye bölgesinin çevresindeki büyük doğalgaz ağı ve petrokimya tesislerini bünyesinde barındıran Pars Özel Ekonomik Enerji Bölgesi Şirketi, evli olmanın işe alınmak için bir gereklilik olduğunu bildirdi.

Etemad gazetesinin haberine göre şirket, bazı çalışanlarının hala evlenme taahhüdünü yerine getirmediğini, bu kişilere 21 Eylül'e kadar süre tanındığını açıkladı.

Çoğu erkek binlerce çalışanı olan şirketin amacının, Asaluye bölgesindeki hayat kadınlarının sayısını azaltmak olduğu belirtiliyor.

Aynı çerçevede Kuzey Horasan ili valisi de bir süre önce sadece evlilerin işe alınacağını söylemişti.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yargı Demokrasiyi değil Sosyal devlet anlayışını savunmalıdır.

Türkiye Yargıçlar ve Teknokratlar ve Belli bir azınlığın (İran ve Suriye gibi) yönetibileceği bir ülke olamayacaktır.

Aysu Bacıoğlu gibilerin iddia ettiği gibi,Temsilde demokrasi değil, Katılımcı demokrasi Türkiye için şarttır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Demokrasi nedir sorusuna takılayım biraz dedim,demokrasi ne değildir de kaldım...

Şimdi demokrasi diye yazasım geldi,sonra ya sus dedim,kime, ne için demokrasi...

Ben burada demokrasi dedikçe herkes olmayan bir demokrasinin sonuçlarını bana demokrasi diye sundu...

Demokrasi neydi gerçekten?

Demokrasi halkın iktidarı,Yunanca....sonra hangi halk dedim...

Hangi halk,kutsal olan yoksa Aysun Kayacı edası ile ***** olanı mı?

Susan mı,susturulan mı?

Aman durun Hülya Avşar ne demişti;''ben nedense hayvan etini....''gibi birşey!Helal ya işte halk!Duyarlılık bu olsa gerek...

Demokrasi demiştik değil mi?

Ne kadar sıcak ne kadar soğuk bir kavram...

Ne kadar yabancı ne kadar tanıdık bir kavram...

Birde araçları vardır...

Siyasi partiler gibi...biz de olan mıdır kasıt,bilmiyorum...

Bir de çeşitleri vardır...biz de hangisi onu da bilmiyorum...ama durun BİZDE DEMOKRASİ VAR MI?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.