Jump to content

Recommended Posts

İŞ YERİNİZDE RAHATLIK

Bazı biyolog, arkeolog ve bili madamları insanoğlunun çalışması ile ilgili önemli araştırmalarda bulunmuşlar. Sonuçlar ise çok ilginç : İnsan dünyaya çalışmak için gelmemiş. Yani bili madamları insan metabolizmasını incelediklerinde, kesinlikle bu metabolizmanın çalışmak için yaratıldığına inanmıyorlar. Elbette bu şimdilik sadece bir tez ama kim istemez ki yan gelip yatmak. Dünya düzeni ise buna izin vermiyor. Bizi besleyecek birileri olmadığından (bu çoğu insan için geçerli), çalışmak bizim için bir zorunluluk. Öyleyse en azından rahat çalışmak bizim en doğal hakkımız olsun...

Yaptığınız her işten sonra 10 dakika dinlenin...

Günümüzde yoğun çalışmak herkes için geçerli. Aralıksız birkaç saat çalışmak ise herkesin sağlığını bozar. Öyleyse her yarım saatte bir duraksamak, boş boş oturmak bize faydalı gelebilir. Böylece gözlerimiz, zihnimiz ve bedenimiz dinlenmiş olur. Eğer patronunuz buna izin vermiyorsa, bunun kendiniz için ne kadar gerekli olduğunu ona anlatın.

Düz oturun...

Masa başında çalışan çoğu insan arkasına yaslanarak çalışmayı çok sever. Bunun kendisini rahatlattığını düşünür. İlk bakışta bu mantıklı gelebilir fakat tamamen yanlış. Çünkü omurumuz düz durduğu takdirde daha iyi dinlenir. Ayrıca eğik oturarak kendinizi ilerisi için tehlikeye sokmuş da olabilirsiniz. Bel kayması, bel fıtığı gibi rahatsızlıkları önlemek için iş yerinizde mümkün olduğunca düz oturmaya çalışın. Ayrıca oturduğunuz yerin fazla yumuşak olmamasına ve sırtınızı yasladığınız bölümün de fazla alçak olmamasına dikkat edin.

Masaj yaptırın...

Masajın artık insan için faydalı olduğu kanıtlandı. Bu hem sinirlerinizi gevşetir, hem de sizi psikolojik anlamda çok rahatlatır. Iş yerinizde samimi arkadaşlarınıza masaj yaptırabilirsiniz. Eğer göze battığını düşünüyorsanız bu işi akşama bırakmak da bir çözüm. Fakat şunu asla unutmayın, her şeyden önce sizin sağlığınız önemli.

Rahat giyinin...

Çalışırken rahat giyinmeye çalışın. Erkekler için kumaş pantolon mükemmel bir rahatlık. Üstelik pantolonunuzda gabardin kumaşı kullanıyorsanız, elektriklenmeyi de önlemiş olursunuz. Kemerinizi de çok sıkmayın. Kravatınızı çok sık bağlamayın. Kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız öyle giyinin. Kadınlar ise mümkün olduğunca alçak topuklu ayakkabılar giymeli. Topuklu ayakkabı varise yol açabilir. Bacak kaslarınızı fazla çalıştırdığından rahatsız olabilirsiniz. Şık olmak için rahatsız giyinmek gerekmez. Bunun için en iyi çözümü yine siz kendiniz bulacaksınız. Giyimde rahatlık çok önemlidir.

Dostlarınızla sık sık muhabbet edin...

Diyalog insan için çok önemli. Işinize çok yoğunlaştığınız anda biraz ara verin ve iş arkadaşlarınızla sohbet edin. Bu size hem keyif verecektir hem de zihninizi dinlendirecektir. Fakat iş arkadaşlarınızla mümkünse iş hakkında fazla konuşmamaya çalışın. Bu sizin aklınızı dağıtmaktan çok, daha da karmaşıklaştırır.

Kaynak:efeslight.com.tr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.