Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Modern Cagda Evrim !

dennise

Önerilen İletiler

o zaman sen kendi evrim teorini savun

ben de kendi evrim teorimi elestireyim ..

seninki ile benimkinin de hic bagi yok zaten .. yine ayni hata yi yapmayalim ...

Benim "kendi evrim teorim" yok. Olgu olarak herkesin bildigi ve teori olarak ksabul edilen var. Bilimin bilimselligi inanc ya da ideolojidegil ki "senin/benim" olsun. Olgu herkes icindir ve herkesi baglar. Cunku gozlem verir. Teori ise de mantiksal olabilirlik olasiligi yani gozlem verme olasiligi vardir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yaniliyorsun

su an butun dunyada Evrim ''Teorisi'' olarak geciyor ;

dedigin gibi ;

Teori ise de mantiksal olabilirlik olasiligi yani gozlem verme olasiligi vardir.

olasilik hesaplari var sadece .. tesaduffe kadar yolu var ama var biggrin.png

sen bana evrim kanunu kesindir diyemezsin su an anca teori ... yani varsayimdan ibaret ..

darvin3.jpg

madem ayni evrimden bahsediyoruz buyur ; bu gecisi bilmeyen bi Allahin kulu yok ! dedem bile biliyor 92 yasinda .. ciftci :

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insanin bi cesit hayvan oldugunu ilk ortaya atan kisi zaten darvindi sadece biraz gelismis oldugunu soluyordu biggrin.png

insan da hayvan gibi bir canlidir ortak kategorileri budur ; ama hayvan kategorisinde ele alinirsa uzun vadede maneviyatin izlerinin onemini yitirir .

bak ingilizlere ; dunyanin en somurgeci memleketi .. sozde kulturel olan bu ulke evrim teorisinin en populer oldugu yillarda kac yerliyi katlettiler ,,, bunu da hayvanlarin hayvanlari oldurmesi olarak gorduler .. vahsetin ve acimasizligin dogal karsilanmasi icin bilimin isiginda gonul rahatligi ile katliamlardan cekinmediler .

toplum muhendisi darvin ! sen onu masum bilim adami sanabilirsin tabi ki ; ama adam politikaya bile atilmis ! sen bence ingilteredeki halk kutuphanesini ziyaret ediver ve darvinin eserlerini kapsamli olarak oku : )) ben ancak internetten okuyabiliyorum ..

adamin tek bir hayat gorusunden birsuru zararli ogretiye tesvik ve bilet cikmis; bunu da kendi ifadeleri ile baslatmis ... baglantilar iyi yapilmali ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ingilizlerin ileri irk olma ideali vardi

bunun icin de dogal seleksiyon ile geri irklarin elemine edilmesi gerektigini dusunduler ; cunku bilimseldi ve kesindi !

dogal seleksiyonu darvinin tanimlamasi sasirticidir ; ona gore gelismis irklar ile gelismemis irklar vardi ... gelismek icin elemine edici bir hayat sekli surup en ileride olundukca hayatta kalinacagina inaniyordu

Toplum muhendisi Darvin !

halbuki gercekte guclu olan degil ; hakli olan gucludur ! ama gunumuzde hakli olanin ezilmesinin dogal karsilanmasi bile toplum muhendisligindendir ; bu teori iyice ortaya konmalidir !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ilginc bir fikir akla geldi ki ;

onumuzde guzel yillarin oldugunu ve foton cagina giricegimizi hemen herkes anlamistir ; kimisi hissetmistir

ne ilginctir ki su an evrim teorisi gercekten curumus ve yerine daha ilimli pozitif bilim dallari gelismektedir ; bunlar tesaduf degildir ...

su an ilginc bir gecis asamasinda oldugumuz rahatlikla soleyebiliriz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben sana neyin ne odugunun epistemolojik aciklamasini ve dokumunu yaptim.

Bilimsel olarak evrim bir olgudur ve tip/biyoloji bunun uzerine kurulmustur.

Bak ne diyor.

Modern evrimsel sentez, genleri açıklamasında yer vermeyen Darwin'in evrim açıklamasının geliştirilmiş halidir. Bu modern sentez evrim olgusunun günümüzde en çok kabul gören açıklamasıdır.

Iste epistemolojik olarak gelinen yer burasidir.

O yuzden yeni bir epistemolojik gelisim olmadikca son durum budur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evrimin aciklamasini yaptiniz ama birsuru seyi gozardi ettiniz

yaptiginiz aciklama asla doyurucu degil ..

sadece cok fazla terim iceren ama ici bos bir kaba taslak hukmundedir

pratikte bilimin kendisi evrimin yan kollarini ve sozde delillerini curuttukce ; bu teori israrla yeni olasilik hesaplarina sariliyor ...

atlarin agac yapraklarini yemeye calismasi ile evrimleserek zurafalara donustugunu one surduler ama yillar sonra curudu

bakterileri gozlemleyemedikleri icin bozuk etten ve yiyecek artiklarindan meydana gelen kurtlardan evrimin surekli faal mekanizmasina varmaya calistilar ama o da olmadi ...

attan zurafaya derken

insanin da bi cesit hayvan oldugunu ve atasinin maymun oldugunu one surduler ...

peki hic dusundun mu neden insani bi cesit hayvan turu olarak ele aldi darvin ?

cunku kainatin olusunumu raslantisal bir tesaduf ile acikliyordu ve akledebilen medeniyet kurabilen canlilarin kasti yaratilmis olabilecegini asla ummuyordu ..

bu yuzden de insani hayvanlarla bir tutuyor atasinin de maymun oldugunu ileri suruyordu :D

evrimden geriye ne kaldi ?

koca ve bos bir taslak ve o taslagi yuzeyselce tanimlayan bol terimli cok acmazli bir put : ))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Darwin, evliliği "bir kadının arkadaşlığı ne de olsa bir köpeğin arkadaşlığından daha iyidir" mantığı ile gerekli görüyordu. Eşini ve çocuklarını aşağı bir tür olarak gören bir insan elbette ki onlara sevgi, saygı duymayacak; onlar için fedakarlıkta bulunmak, onlara güzellikler sunmak istemeyecek; menfaatine uygun olmadığı sürece onlarla ilgilenmeyecektir.Darwin'in teorisine göre kadını aşağı bir tür olarak görmesinin sebebi, doğal seleksiyondur. Bilimsel hiçbir dayanağı olmayan bu inanışa göre, erkekler kadınlara oranla, savaşmak, eş bulmak, yiyecek ve giyecek edinmek için rekabet etmek gibi konularda daha çok seçilime tabi olmaktadır. Kadınlar ise bu seçilimlerden uzak kaldıkları için, doğal seleksiyonun güçlükleriyle baş ederek evrimleşen erkekler, daha üstün konuma geçerek kadınlara oranla daha fazla evrimleşmişlerdir. Hiçbir bilimsel bulgulara dayanmayıp, tamamen evrimci bakış açısıyla kurgulanmış bu çıkarım, bir çok bilim adamı tarafından da cinsiyet ayrımcılığına yol açtığı şeklinde yorumlanmıştır.

Kadini esya gibi goren bilimsel garantili bir teori !

benim bu teoriye yuklenmemin sebebi bu teorinin lanetlenmis bir fikir uzerine insa edilmesi dolayis iledir ; zararsiz gozukebilir ama uzun vadede insnin duygu ve dusuncelerini tetikleyen bir buyudur Darvinizm !

bu konunun cahilleri elbette umursamaz kalabilir ; cok abartildigini dusunebilirler ; ama farkinda olmadiklari sey etkisi altinda olduklar gunumuz dejenerasyonunun sorumlusu , toplum muhendisi , bilinc alti kurgucusu DARVInizmdir !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Modern Cagda evrim konusuna ; evrimcilerin panigi ve bilimsel platformlardan dagilismalarini da ilave edebiliriz ;

soyle ki onde gelen evrimcilerden ingiliz R. Davkin bile pes etti laughing.gif

sorulan sorular karsisinda yanak sisirme hareketi giflene giflene bi hal oldu .. cunku koseye sikisacagini hic beklemiyordu .. kendi de anladi ama israrla devam edicek bu teoriye

cunku itina ve duzen ile yaratilisi haber veren dini akimlarin hakimiyet kurabilmesine sebebiyet verebilicek sonuclardan ; aslandan korkan yaban esegi gibi korkuyor : ))

tabi ben ayetin deyimi ile soluyorum ;

onlar sizi gordukleri vakit aslandan urkmus yaban esekleri gibi olurlar (ayet)

muslumanin derin akli ile olayi ozunden yakalayan hikmeti iradesi ve heybeti karsisinda bosvermis - pervasiz insanlarin her defasinda daraldiklarina isaret ediyor ayet

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Modern Cagda evrim konusuna ; evrimcilerin panigi ve bilimsel platformlardan dagilismalarini da ilave edebiliriz ;

soyle ki onde gelen evrimcilerden ingiliz R. Davkin bile pes etti laughing.gif

sorulan sorular karsisinda yanak sisirme hareketi giflene giflene bi hal oldu .. cunku koseye sikisacagini hic beklemiyordu .. kendi de anladi ama israrla devam edicek bu teoriye

cunku itina ve duzen ile yaratilisi haber veren dini akimlarin hakimiyet kurabilmesine sebebiyet verebilicek sonuclardan ; aslandan korkan yaban esegi gibi korkuyor : ))

tabi ben ayetin deyimi ile soluyorum ;

onlar sizi gordukleri vakit aslandan urkmus yaban esekleri gibi olurlar (ayet)

muslumanin derin akli ile olayi ozunden yakalayan hikmeti iradesi ve heybeti karsisinda bosvermis - pervasiz insanlarin her defasinda daraldiklarina isaret ediyor ayet

Senin aciklamalarinin en buyuk sorunu sadece aklin yaratimi olmasidir. Ortada gozlem veren bir olgu var sen bunu red ediyorsun, ortada gozlem veren bir akilciligi kabulleniyor ve inaniyorsun.

21. yuzyilda boyle dusunceler artik hic bir yerde gecerli degil. O yuzden bu sekilde devam edersen yanit yazmayacagim.

Ya dediklerini kanitlarsin, ya gozlemini sunarsin ya da evrimin aciklamalarini begenmiyorsan; kendi aciklamalarinin once mantiksal olabilirlik olasiligini dusunursun ondan sonra da izah edersin.

Astronomi bu konuda her turlu islamin soyledigini curutmustur.

Bugunun gozlemi olan insanoglunun dunyaya gelisi adem/havva masalini curutmustur.

Olenin yasamadigi bilimsel olarak ortaya konmustur.

Her turlu fizik otesi inancin bir bilim kurgu oldugu ortaya konmustur.

Su yazdigin ayet saygisizlik ve terbiyesizlikten baska bir sey degildir.

Sorulan her sorunun bilimsel aciklamasi vardir. Bunun yeterliligi zaten mumkun degildir. Cunku bilim noktadir. Bunun gozlemi de vardir.

Ama sen bilincalti olarak kendini inandirmaya oyle bir sartlanmisin ki, daha once de dedigim gibi "aka kara dediginin" ne bilincindesin ne de farkindasim. Cunku bu sende gelisse inancin sarsilacak ve sorgulama korkusu basliyacak.

O yuzden bilimsel olarak hic bir hurafeye zaten yanit verilemez. Zaten bilimsellik bilimsel olmayani gale bile almaz. Iste 21. yuzyil bu bilinc ve farkinliktadir.

Ayrica Darwin'den neden bahsediyorsun ki; Darwjin'den sonra evreimin altindan cok sular gecti.

Ustelik bir kisinin bilimsel aciklasmasi ile kendi kisisel aciklamasini da bir birine karistirmaktasin. Bir kisi pek ala evrim olguisunu bilir ve fasist olabilir. Cunku bilimin bilimselligi ile kisilerin inancsal ve ideolojik dogrularinin ve izmlerinin hic bir bagi yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

21. yuzyilda boyle dusunceler artik hic bir yerde gecerli degil. O yuzden bu sekilde devam edersen yanit yazmayacagim.

e zit fikirler surekli catisir ; bu makuldur

onemli olan son ayakta kalan fikrin hakimiyet kurmasidir : ))

yanit yazmak istemezseniz saygi duyarim : ) sizden once de cok evrimci arkadas ile tartistik onlar ya ugramaz oldular ; ya da sevklerini kaybettiler ..

hicbir soruya cevap veremediler , vermediler ve demogojiye bagladilar ..

halbuki evrim gercek olsa boy boy desen desen evrimsel fosiller ortaya konardi ; 300 milyon tane yaratilisi gosteren fosil var tek bir tane bile evrimsel surec fosili yok .. senin aklina bi tane gostermek gelmedi mi ? 1 tane yahu .. bi muzeden bi fosil gosterebilir misin ?

maymundan insana , baliktan timsaha , yilandan kusa hicbir fosil yok ... 500 milyon yillik fosiller hergun yerden cikiyor ...

ne diyor darvin teorinin zorluklari basliginda ozelestiri yaparken ;

eger butun turler tek bir turden turedi ise neden sayisizca aragecis formuna yastlayamiyoruz ? neden heryerde tam ve kusursuz yaratilis ornekleri gormekteyiz ?

e senin teorin zorlama bi teori de ondan biggrin.pnghem yaratilisi kabul etmiyosun hem de kendi teorinde ayak diretiyosun .. .

21. yuzyilda boyle dusunceler artik hic bir yerde gecerli degil.

tubitak evrimi destekleyen kaynaklardan vazgecti ; amerikada indirgenemez komplexlilik daha revacta artik ..

evrimin ilk canliyi tanimlamadaki raslantisal ve tesasufi bakis acisi artik siliniyor tarih sahnesinden ! onun yerine yaratilis yani duzel ve bir yaratmadan kasit hareketi geliyor ..

isteyen evrime inanabilir tabi cnm .. ozellikle eski jenerasyondan umidi guzellikle kesmek lazim : )) yeni jenerasyon daha yaman

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Su yazdigin ayet saygisizlik ve terbiyesizlikten baska bir sey degildir.

onlar sizi gorunce arslandan urkmus yaban esekleri gibi kesilirler (ayet)

demistim ; denemeydi o ; tepki olcme denemesi : ))

yaban esegi turkcede argo bi tabirdir ama arapcasindan ele alininca; esek inatci ve inadini ne olursa olsun kirmayan haksiz da olsa inadina sarilan kisiler kastediliyor ; hakaret kasti yok .

esegin ozelligi o sen onu su icirmek icin cesmeye cekersin o da seni kendine ceker tongue.png kendisi icin iyilik yaparsin ama onu bile istemez ve seni pisman eder... yaban esekleri boledir :D

buna karsilik aslanlar sakin , agir ve emin tutumlari ile dikkat ceken insanlari ifade etmektedir ..

saygisizlik yok burda ! hikmetli Kuran anlatimi sukre sayandir, turkcesine takili kalma ! ben sana herturlu detayi her cikmazi acikliyorum ... ama sen evrim ile yolda kaliyorsun

Ayrica Darwin'den neden bahsediyorsun ki; Darwjin'den sonra evreimin altindan cok sular gecti.

eh yani simdi :D

ben sana daha once de solemistim ; ben Darvinin evrim teorisinden bahsetmekteyim

sen kendi evrim teorinden bahset ...

ama ilk canlinin yaratilisini raslantisal bir tesadufe dayandiricak isen o zaman o teori darvinin teorisi gibi bir teori halini alir ve ilerlemez .. mesela gozun gormesini raslantisal ve tesadufi olaylarin birbirine baglanmasi ile aciklicaksan ; sunu bilmelisin ;

milyonda bir olasilik diyelim ki tuttu ; o olasiligi bozucak olan geriye bir milyon olasilik daha acildir ; hadi diyelim ki o da tutu oksijen geldi hadi gunes te olustu e hadi mevsimler meydana geldi ; derken insanin gozu ve kulagi olustu beyni ve hafizasi oldu :D dikkat edersen butun bunlari tahrib edebilecek olasiliklar bunlarin birbiri sira meydana gelebilmesinden cok daha kesin ve olmalidir . ama bu tesadufler ne hikmetse anca akilli ve kasti olumlar sergilemis :D bunu evrim aciklayamiyor bunu yaratilis gercegi acikliyor

pozitif olunuz biraz :P bilim pozitiftir !

!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama sen bilincalti olarak kendini inandirmaya oyle bir sartlanmisin ki, daha once de dedigim gibi "aka kara dediginin" ne bilincindesin ne de farkindasim. Cunku bu sende gelisse inancin sarsilacak ve sorgulama korkusu basliyacak.

bu benim icin gecerli degil senin icin gecerli ;

evrime oyle siki sarilmissin ki o olmadan yapamazsin ..

musrikler de putlarina simsiki sarilirlar ; parmagini bile suremezsin , o putu ellerinden alirsan beyinleri darmadagin olur da akillarini kacirirlar ; tavirlari degisiverir , usluben kontrolden cikarlar

tabi ben Evrensel Kurandan bahsediyorum ; put demek, ortak kosmak yani zinhi parcalayan, insanlara oncelik sirasini sasirtan saplantilar anlamindadir ...

ben Kurani evrensel hikmetleri ile surekli aciklayabilirim .. evrensellik yoktu onu ilk Kuran ortaya cikardi .. incil Kuranin o zamanki adiydi ; tevrat kuranin o zamanki adiydi

ilk insan ilk akilli varlik Kuranin hukmeti ile akletmeye ve kavramlari sorgulamaya baslamisti ;

Kuran 1400 yillik degil ; dunyanin ilk gununden beri ruha verilmis bir ilhamdir ; insan ilhama ve vahye acik bir varliktir ; akini temiz bir sekilde kullanabilmesi onu metafizik bir hakikate asina kilar ... bunu siradan zeki insanlar kaldiramaz cunku beyinleri zonklar ! onemli olan sonsuz akla teslim olup onun ilhamini yansitabilmektir ... bu ise en zeki insana bile 9 tur yeterli olan bir seydir ...

bak bana ben son derece rahatim ve yazdigim seyler kelime kelime siralanircasina kendiliginden geliyor ; ilham Allahtandir ; ben sadece tevekkul ediyorum .. enerji patlamasi boyle olur .. ona kasarsan kilitlenirsin :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

aslandan kaçan ürkmüş yaban eşekleri gibidirler (ayet)

yine tekrarliyim ; bu ayet hakaret ya da asagilama kasti ile verilmiyor ;

burda benzetme vardir ve insan psikolojisini hikmetlice anlatir Allah ;

soyle ki ; yaban esekleri cok inatcidirlar ; suya cekersin gelmezler ; yavasca incitmeden yurutursun iki adim gelir sonra iki adim geri gelir ; zorla cekersin seni kendine ceker ; kirbaclarsin ama oyle bir anirir ki seni cileden cikarir, onun yararine bisey yapmak zordur ... boyle inanlarin olduguna ayette isaret var :)

buna karsilik aslanlar ; ozguvenli , hakimiyet kuran , sakin ve ilimli tavir belli eden bir yaratilisa sahiptir ; tabi bi aslan bunu bilmez ama yaratilisi insana benzetilince bu dikkatlice gorulur ...

ayet acik ; ifade sahane son derece girift bir yerden yakaliyor .. boyle kor inatci ve olumune kibirli insanlara karsi bi muslumanin herdefasinda sokucu bir etki etmesi soz konusu . tabi ilimle fenle irfanla ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Lutfen cagdsi ve kendi carpitmalarinla evrimden bahsetmekten vazgec. Darwin'in evrime kattiklariu bugun cagdisidir. Oyuzden sana daha once acikladigim gibi cagimizdaki evrim olgu ve teorilerini algilamaya calis. Tabi inancinin bilincalti yerlesmisligindeki inadindan vaz gecebilirsen.

Senden bir ricamda basliga uygun mesaj at. Hem bir konuyu meselas evrim, her basliga tasima; hem de basliga once bir bak neden bahsediyorsa, onun uzerine bilgi ve dusunce ya da inancini dile getir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Lutfen cagdsi ve kendi carpitmalarinla evrimden bahsetmekten vazgec.

ben ortaya bir fikir koyuyorum

Darwin'in evrime kattiklariu bugun cagdisidir.

darvin evrime biseyler katmadi ; Evrimi baslatti ! O putu dikti ..

tabi bunu cahiliyetinden yapti o ayri ..

Oyuzden sana daha once acikladigim gibi cagimizdaki evrim olgu ve teorilerini algilamaya calis.

rasgele bir canlilik ve oldu bittiye getirilen canlilik tanimlamasi algiya ters olmasa ben algilamaya calisirdim zaten ..

gozun gormesi icin 40 tane zincirleme reaksiyon gerekmektedir ; goz mercegi, isigin kirilmasi beynin en gerekli noktasina konumlandirilmasi ; gozun istem disi surekli kirpilmasi ile gozun kurumasinin nemlendirme ile engellenmesi vs reaksiyonlardan olusan gorme olayi bence yaratilisi gostermektedir ;

bunu evrim bakis acisina asla sokamazsiniz evrenselinsan ! goz deneme yanilma ile olusabilicek suura sahip degildir 40 tane eszamanli reaksiyon dunyadaki butun gozlerde hala tesadufen mi olusuyor smile.png

Tabi inancinin bilincalti yerlesmisligindeki inadindan vaz gecebilirsen.

ben inanca degil akila inanirim ... akilli gormedigim seye inanmam ... ben islama akil ile inaniyorum : )) akil beyinde olusmaz ! akil metafiziktir ; ilhamlara aciktir .. (einstein)

Senden bir ricamda basliga uygun mesaj at.

haklisin

Hem bir konuyu meselas evrim, her basliga tasima

bunun sebebi psikolojik analiz ile dejenere zihniyetin ozundeki bilimsel telkine dikkat cekmektir ... ben keyfimden degil hakikatin aciliyetinden boyle yapmaktayim ..

ama bunu hissettirmeden de bunu yapabilirim sanirim : )

hem de basliga once bir bak neden bahsediyorsa, onun uzerine bilgi ve dusunce ya da inancini dile getir.

tamam da

basliklara kisisel yorumlar yapmaktayiz en nihayetinde : )

ama istemezsen yapmam .. amma en ufak bir ima ya da samimiyetsizlik hissedersem yapadabilirm sleep.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Senin ile tek tek gidelim.

Insanoglunun dogarak cogaldigi gozlem veriyor. Bunun evrim aciklamasi turlesme ve ureme.

Senin aciklaman nedir? Aciklamanin gozlemi nedir? Bilimsel yani nedir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benim aciklamam ile senin aciklaman bu noktada ayni

benim icin ortak ata yoktur ; insan ilk gunden beri insan

kus ilk gunden beri kus , goril ilk gunden beri gorildir .

her canli kendi ilk DNA kodu ile kader gibi yazilmistir ve yaratilmistir ..

ilkelden gelismise dogru bir evrim de yoktur dunya tarihinde, hic olmamistir ..

bugun nasil ilkel kabilelerle gelismis medeniyetler ayni dunyada yasiyorlarsa ; eskiden de gelismis medeniyetler ile ilkel kabileler ayni dunyada es zamanli yasamislardir ..

senin bu konudaki bakis acin nedir ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kusura bakma ama muslumanliktan sapiyorsun. Islam da Adem/Havva aciklamasi vardir.

Sen bunu red ediyor musun?

Ortada bir yaratim ve yaratici yok. Dogal secilim ve evrimci biyoloji temelinde bir turlesme ve bu turlesmenin tur bunyesindeki ureme ve cogalmasi var.

Dolayisi ile "ilk insan" diye bir safsata yoktur. Sartlar temelinde insanoglu turunun evrimi ve cogalimi cesitlenisi ve dunyaya yayilisi vardir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evrim

a. 1. Zaman içinde birdenbire olmayan, kesintisiz, niteliksel ve niceliksel gelişme süreci. 2. biy. Bir canlıyı ötekilerden ayırt eden biçimsel ve yapısal karakterlerin gelişmesi yolunda geçirilen bir dizi değişme olayı, tekâmül.

Güncel Türkçe Sözlük

evrim İng. evolution

Canlının tür olarak gelişmesi, bir canlıyı diğerlerinden ayırt eden morfolojik ve fizyolojik karakterlerin gelişmesi yolunda geçirilen bir seri değişme olayları. Evolüsyon.

BSTS / Biyoloji Terimleri Sözlüğü 1998

evrim İng. evolution

1. Basamak basamak oluşan ya da art arda ve sürekli olarak gerçekleşen değişme. 2. Bir yasaya uygun olarak doğada ya da toplumda görülen dönüşüm.

BSTS / Eğitim Terimleri Sözlüğü 1974

evrim İng. evolution

1. Olanakların içten dışa doğru gerçekleşmesi. 2. Başlangıçta belirtisiz olarak bulunan bir ilkenin yavaş yavaş kendini gerçekleştirip gelişmesi ve sonunda oluşarak ortaya çıkması. 3. Bir ereğe doğru sürekli olarak adım adım ilerleyen ve kendi içinden oluşan değişme. (Dış nedenlerle belirlenmiş bir değişmenin karşıtı.) 4. Ne belli bir anlamla belirlenmiş olarak, ne de bir ereğe yönelmiş olarak yavaş ve basamak basamak oluşan (değişim, dönüşüm). 5. Biçim almamıştan, az belirgin olandan biçim almışa, tam belirgin olana giden değişim. 6. Yavaş ve sürekli ya da sıçramalı, atılımlı olarak bir biçimden öbür biçime, bir türden öbür türe giden değişim (dönüşüm). 7. (Fizikötesinde) a. Tanrı'nın kendisini dünya olarak gerçekleştirmesi (Nikolaus Cusannus'ta, panteismde). b. Oluşan, değişen gerçeklikler olarak ide ve tin. Bunlar oluş sürecine girmeleriyle değerden düşmezler, tersine daha zenginleşirler, somut, canlı bir gerçeklik kazanırlar. (Alman idealizminde olduğu gibi.) 8- (insan yaşamı ve tarihinde) a. Belirsiz nedenlerden çıkan bireysel, organik bir gelişme. (Aydınlanmanın karşıtı olarak romantizmde görülür.) b. Birliğin, birbirlerini dışarda bırakan karşıtlara bölünmesi yoluyla kendiliğinden oluşan eytişimsel bir devinim; bu karşıtlar daha yüksek bir birlikte ortadan kaldırılarak birleştirilirler; bu birlikten de yeni yeni karşıtlar çıkar. (Alman İdealizminde, özellikle Hegel'de ve eytişimsel özdekçilikte böyledir, bk. eytişim, c. Gelecekteki bir ereğe doğru usa uygun ilerleme süreci, d. Bulucu, sınayıcı, yeniyi yaratıcı oluş (Nietzsche ve Bergson'da). 9- Gelişme: a. Zaman dışı, matematiksel ilişkilerde. (Ör. Noktanın gelişmesi olarak çizgi.) b. Düşünce alanında bir çözümleme anlamında: açarak ortaya koyma = bir düşüncenin mantıksal olarak geliştirilmesi.

BSTS / Felsefe Terimleri Sözlüğü 1975

evrim İng. evolution

Aşamalı, oldukça yavaş, bir yönlü dönüşümler dizisi.

BSTS / Fizik Terimleri Sözlüğü 1983

evrim İng. evolution

Belli bir doğrultuda gelişip ilerleme; canlıların, yıldızların gelişimi.

BSTS / Gökbilim Terimleri Sözlüğü 1969

evrim Osm. tekâmül

(biyoloji, zooloji)

BSTS / Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu 1963

evrim İng. evolution

Canlının tür olarak gelişmesi, bir canlıyı diğerinden ayırt eden morfolojik ve fizyolojik faktörlerin gelişmesi yolunda geçirilen bir seri değişme olayları, evolüsyon.

BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü

evrim İng. evolution

1. Bir olgunun gelişmesindeki niceliksel değişmeler. 2. Hem niceliksel hem de niteliksel değişmeleri içine alan devinim olgusu, bk. gelişme.

BSTS / Toplumbilim Terimleri 1975

evrim İng. evolution

Canlının tür olarak gelişmesi, bir canlıyı diğerinden ayırt eden morfolojik ve fizyolojik faktörlerin gelişmesi yolunda geçirilen bir seri değişim olayları, evolüsyon.

BSTS / Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü

evrim İng. evolution

(karşılık: evolusyon), (Lat. evolvere = açılmak): Canlının tür, ırk ve grup olarak gelişmesi; bir canlıyı diğerlerinden ayırt eden morfolojik ve fizyolojik karakterlerin gelişmesi yolunda geçirilen bir seri değişme olayları. bk Filogeni.

BSTS / Zooloji Terimleri Sözlüğü 1963

Evrim Köken: T.

Ağır ağır ve kendiliğinden oluşan değişim.Cinsiyet: Erkek

Ağır ağır ve kendiliğinden oluşan değişim.

Kişi Adları Sözlüğü

Goruldugu gibi evrim degisim, donusum baskalasim ve olusum olarak ozetlenebilir.

En guzel ornegi sperm-zigot birlikteliginin insanoglu mustakil var olan varligi olusanakadar gecirdigi surec.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kusura bakma ama muslumanliktan sapiyorsun.

bunu senin soylemen iranik oldu

Islam da Adem/Havva aciklamasi vardir.

ben ortak ata yok derken onlari kastetmedim ;

evrimin tanimladigi bir ata yoktur dedim ;

yani maymunlarin , insanlarin yilanlarin orumcekleri ortak bir atasi yoktur .. bir agacin bile kendine ozgu meyvesi olur ; bi dalindan visne bi dalindan elma bi dalindan muz vermez bir agac ...

Sen bunu red ediyor musun?

goruldugu uzere hayir .

Ortada bir yaratim ve yaratici yok.

neden her organinin bir islevi var ?

ellerindeki parmaklarinin bile ince isleri gormesi icin tasarlanmis olabilecegini goremiyor musun ?

mesela yazi yazma, resim cizme, objeleri kavrayabilme kolayligi ...

bu yaratilisindir senin ..

Dolayisi ile "ilk insan" diye bir safsata yoktur.

ilk insan vardir .. insan turunun ilki vardir ..

yaratilmis bir varliktir insan ve fiziken ve ceviklik olarak bircok hayvandan daha dusuk olsa da

manen dunyalari icinde alabilen kavrayis enginliginde bir ruhu ve kendisinden daha guclu hayvanlara kok sokturebilicek bir akla sahiptir .

hayvanlar belli seyler ile kodlanmistir orumcek tuzak kurar ; aslanlar grup halinde surunun akis yonunu degistirerek tuzak kurarlar ; bi cok hayvan olu taklidi yapar hayvanlar harika akillidirlar ama sadece belli seyleri yaparak genel doganin dengesini saglamis olurlar ..

insanlar ise manen onlarin butun yaptiklarini ve butun alemleri kusatabilicek bir akla ve yetenege sahiptir .. insan ozellikle yaratilmistir .. bos degildir .. ama Allah bazi insanlarin bos islere dalip gittigini ve aklini zamanla kacirdigini ve erken bunadigini soluiyor ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Burada evrimin tanimladigi ata donusumu gerceklesenin donusum oncesi olan bicimidir. Bu bicimden birden fazla farkli donusum gerceklesmistir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Burada evrimin tanimladigi ata donusumu gerceklesenin donusum oncesi olan bicimidir. Bu bicimden birden fazla farkli donusum gerceklesmistir.

iste bunun bilimsel ispati yok ; paleontolojik bir kalintisi da yok ..

insan DNA si ile hayvan DNA si farklidir .. GEnetik ve kalitim kanunlari bunu bugun ortaya koymaktadir ..

butun hayvanlarin DNA lari kendilerine ozgudur yaratma et ve kemikle degil ;

DNA daki bir bildirim ile baslar .. DNA canliya ozel bir bilgi bankasidir ve cesitlilige meyletmeyi olanaksiz kilar .. o yuzden diyorum ; insan hep insandi ; maymun hep maymundu ; balik hem balikti ///

bir agac ya elma agacidir ya muz agacidir ya portalak agacidir ..

sen tek bir agacta butun meyvelerin asili olarak cikabilecegini iddia bile edemezsin cunku genetik kodlanma turun kendine ozel sifresidir ..

evrimi hala bir teori olarak dusunebilirsin

ama genetik ve kalitim kanunlari evrimi bir kere daha sinirlandirmistir .. evrim sadece zaman kaybettiren bir olgudan ibarettir ..

yaratilis daha pozitiftir .. herseyin bir amaci var ; ellerin gozun bitkilerin gunesin ; akilli tasarim ile yaratilis daha pozitif bir bakis acisidir .. bilim pozitifitr

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilimsel ispati var.

Ortak ata, evrimsel süreçte, birden fazla canlı türünün ortak genetik öncülü olan canlı. Modern biyolojide, Dünya üzerinde yaşayan ya da soyu tükenmiş birçok canlının, diğer alt canlı türlerinin ortak atası olduğu kabul edilir. Ayrıca tüm canlıların evrensel bir ortak atadan ya da ortak gen havuzundan geldiği kabul edilir. Evrensel ortak ata kavramı, ilk kez 1859'da Charles Darwin'in Türlerin Kökeni kitabında ortaya atılmıştır.

İnsan evrimi, modern insanın (Homo sapiens) evrimsel kökenini ve ne tür evrimsel süreçlerle ortaya çıktığını incelediği gibi insanın en eski atalarını ve atasal kökenlerini de konu edinir. Bunun yanında insanla ortak ataları paylaşan ve insan ile yakın akraba olan türlerin evrimini ve kökenini de araştırır. İnsan evrimi, konu olarak 1863 yılında T. H. Huxley tarafından oluşturulan bilim dalı primatolojiyi ve günümüz maymunlarının tüm yaşam formları ile onların eski atalarının fosillerini de dikkate almaktadır.Bunun yanında insanın evrimsel tarihi üzerindeki çalışma ve araştırmalar fiziksel antropoloji, primatoloji, arkeoloji, dilbilim, genetik ve embriyoloji dahil olmak üzere bir çok bilimsel disiplinleri de içerir.

Evrimin kanıtları ve canlıların ortak atadan geldiği, bilim insanlarının uzun yıllar boyunca çeşitli alanlar ve disiplinlerde yürüttüğü canlıların akrabalık derecesi ve ortak kökenine dair çalışmalarda ortaya çıkarılmış olup bu kanıtlar, evrimsel süreçlerin meydana geldiğini göstererek evrimin bir olgu olarak gerçekliğini doğrulamış ve Dünya üzerindeki yaşamın türlülük ve çeşitliliğine neden olan doğal süreçler hakkında bir bilgi zenginliği sağlamıştır. Bu kanıtlar, yaşamın zaman içinde nasıl ve neden değiştiğini açıklayan ve bilimsel bir kuram olan modern evrimsel sentezi desteklemektedir. Evrimsel biyologlar, test edilebilir varsayımlarda bulunup hipotezleri test ederek ve nedenlerini açıklayan ve gösteren kuramlar geliştirerek ortak ata gerçeğini belgelerler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.