Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Modern Cagda Evrim !

dennise

Önerilen İletiler

konu cok kisisellesti :)

neden baska bir konu acmadin ? ben oraya zaten yazicagimi solemistim : )

simdi buraya gene kisisel bir is cikarmak mi gerekiyordu

]Sen, olur mu? sen teslim olmus kul bir meleksin smile.png
[/b]

ne bu ? :)

]Sonucta yazilanlari sen yazmiyorsun ki, Allah'in yazdiriyor; yaniliyor muyum?[/b]

sen Allaha inanmazken inanan kisiye hitap etme bakimindan gizli bir asagilama yoluna sapmis olabilir misin ?

neticede inancli kisilerden hep hurafevari bir sekilde bahsetmektesin

simdi bolumun moderatorune rica ediyorum ; gerekli gordugu yere kadar konuyu temizlesin

ve evrensel-insan da benden duymak istediklerini unutmasin ve yeni bir konu acsin ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ikinci dunya savasinin cikmasinda bilimsel platformun buna zemin hazirlamasinin rolunu es gecemeyiz ;

irkcilik ve vahsetin dunyanin hertarafinda kan akitmasi, pervasizca atom bombalari ile kitle imhaya gidilmesi

dunya tarihinde gorulmus bir savas disiplinine asla uygun degildi ...

ne oldu da insanlar canilesti ve maneviyatlarini tamamen kaybedebildiler .. topak kavgasi ne oldu da bu kadar degerli gozukebildi insanlarin gozune ?

iste sosyal darvinizm ile gelen bilinc alti kurgulama kendini bir noktada disariya puskurtucekti ...

butun diktatorlerin israrla savundugu tek bir teori vardi kapali kapilar ardinda o da darvinin evrim teorisiydi !

Burada bilimin ve bilimselliginin degil; bilimi carptiranlarin ve bunu yonlendirenlerin bundan cikari olanlarin algisi onemlidir. Bilim bilimsel olarak bilgisini ortaya koyar ve kimseye de bu ortaya konanin nereye cekilecegi hakkinda direktif verilemez.

Konu bir degilki, Darwinden sonra gelen kafatasi irkciligi ve genin bencilliginin getirdigi bireyci akilcilik daha sonraki carpitmalardir. En son Hawking, tanrisini bilim yasalarinda bulmustur.

Emperyalist zihniyet yeri gelir inanci yeri gelir bilimi kullanir ve bunu cok usturuplu yapar. Amac kitleleri beyinleri teslim almaktir. Bunun icinde dini dogal bilimsel yalanlara yonlendirmelere ihtiyaci vardir. Maalesef bu konuda bilim kisileri de onlara yardimci olurlar, ya satin alinirlar, ya korkutulurlar ya da kisisel inanc ve ideolojilerini bilimselmis gibi aciklarlar.

Bilim ve bilimselligi guclendikce bu bilimi inanc ile bulama felsefi bilim yapma cabalari daha bir sertlesir ve yogunlasir.

O yuzden sosyal darwinizm, sadece fasizmi degil; leninizmi de diktatorluge surukler. Ayrica nihilizm degerleri sifirlayarak insanoglunu canavarlastirir. Iste 19. ve 20. yuzyilin ve gunumuzde devam eden emperyalist zihniyertin her turlu ideolojisi buna dayanir. Yani sosyal darwinizm ve nihilizme.

Iste o yuzden gunumuzde hic bir kavramin anlam ve icerigi artik tek degildir. cunku her kavram; emperyalizmin mi yoksa insanligin mi kavramidir. Mesela demokrasi, ozgurluk haklar, esitlik adalet emperyalizmin mesru ve mubah kildigi ve gucu otoritesi ile ortaya koydugu her turlu fiziki saldirilarda mi aranacaktir, yoksa insanlikta evrensel hukuk ta hak ve ozgurluklerde mi?

Hala o iki mesaja yanit istiyorum. Basta evrim ile ilgili olan mesajda Darwin'in guncelligi yitirdigi builimsel olarak aciklaniyor.

Ama dedigim gibi kendisinin varliginin farkina ve bilincine varmayan ya Allah'ini konusturur, ya Darwin'i ya maddeyi, yadogayi, ya evreni. Cunku kendi konustugunun farkina ancak kendi varliginin bilincine ererse varacaktir.

O yuzden dogal/fenomenal zihniyette bu bilinc yoktur. O yuzden hep karsi tarafi gorur, kendini goremez. Cunku kendi yoktur,ya tanrisi, ya maddesi, ya evreeni, ya dogasi v.s. vardir. Yani teslimiyeti ya tanriya ya da maddeyedir.

Zaten bu akilcilik olarak materylizim ile idealizmi birlestirir. Cunku ikiside insanoglu bilincinde degildir. Biri insanoglunu maddeye, maymuna, bitkiye v.s. indirgerken digeri tanriya, akilli tasarimciya v.s. indirger ve insanoglunu kendi eliyle teslim eder.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

konu cok kisisellesti smile.png

neden baska bir konu acmadin ? ben oraya zaten yazicagimi solemistim : )

simdi buraya gene kisisel bir is cikarmak mi gerekiyordu

[/b]

ne bu ? smile.png

sen Allaha inanmazken inanan kisiye hitap etme bakimindan gizli bir asagilama yoluna sapmis olabilir misin ?

neticede inancli kisilerden hep hurafevari bir sekilde bahsetmektesin

simdi bolumun moderatorune rica ediyorum ; gerekli gordugu yere kadar konuyu temizlesin

ve evrensel-insan da benden duymak istediklerini unutmasin ve yeni bir konu acsin ..

Hangi konu ve kavramda yeni konu istiyorsun?

Actigim bir suru baslik var.

Ben serbest dusunurum. Allah insanoglunun yarattigi bir kavram olarak vardir ve ben bu insanoglunun kavraminin yine insanoglu uzerindeki sorunsal izdusumunu gozlemler ve dusunce ve de bilgi olarak dile getiririm.

Cunku benim inancsal (inanma/inanmama) temelli bir bakis acim yoktur. Yani ne varliksal ne yaratilissal ne ideolojik ne de inancsal bakis acim yoktur. Benim bakis acim; bilimsel builissel ve bilgiseldir.

Neden temizlesin ki her mesaj dusunce ve bilgi iceriyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben serbest dusunurum. Allah insanoglunun yarattigi bir kavram olarak vardir

iste oyle kavramlari haber veren zaten Allahtir : )

kendi ellerinizle yaptiklarina mi tapiyorsunuz diye sorar ;

arapcasinin meali sudur ;

kendi kafanizdan uydurduklariniza mi tapiyorsunuz ?

insan Allah inancini bile sorgulamali ; eger kafasindan uydurdugu ve sorgulamadan inadigi sey Allah zannettigi sey ise bu gecersizdir ...

ne guzel iste .. Kuranda tek bi kusur bile yok saf kainat mesaji evrensel mesaj : ))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani ne varliksal ne yaratilissal ne ideolojik ne de inancsal bakis acim yoktur. Benim bakis acim; bilimsel builissel ve bilgiseldir.

insanlarin maymundan geldigini soyleyebilir misin ? ama lafi dolandirmadan ..

uzuun yillar once ilk atalarimizn son derece ilkel ve birbirlerini parcalayan birtakim maymun ve goriller oldugunu ya da bunlara denk canlilar oldugunu soleyebilir misin ?

madem bilissel ve bilimselsin : )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

]Hala o iki mesaja yanit istiyorum.[/b]

o iki mesajinda soru sorulmamis sadece makul bir uslupla aciklanmis ..

ben nesine yorum yapayim

evrim teorisi surekli destekleyici teorilerle gundeme geliyor ve basladigi yere donuyor ..

konudaki ilk mesaja bak ; fosiller surekli iptal ediliyor ;

evrimi olgu olarak atfetmek onun sirtindan gecinmek icin gerekiyordu .. benim yorumum bu ..

darvin kendine soruyor ; kitabinda

eger teorim dogruysa neden sayisizca aragecis fosiline rastlamiyoruz ?

e teorin dogru degil de ondan ... sen bana gozlem veren bir tane ispatlanmis fosil gosterebilir misin ? evrime destek veren tek bir tane fosil gosterebilir misin ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insanlarin maymundan geldigini soyleyebilir misin ? ama lafi dolandirmadan ..

uzuun yillar once ilk atalarimizn son derece ilkel ve birbirlerini parcalayan birtakim maymun ve goriller oldugunu ya da bunlara denk canlilar oldugunu soleyebilir misin ?

madem bilissel ve bilimselsin : )

Hayir, insanoglu maymundan gelmez. Bu ayni insanoglunun maddeden bitkiden v.s. geldigi ile esdegerdir. Nerden ve neye gore baslamak istiyorsun? Bak evrim/yasam agaci burda.

http://tellapallet.com/TreeOfLife.pdf

Insanoglunu istedigin yerden baslatabilirsin. Ben bir insanoglu turunun biri oldugumun bilinc ve farkindayim. Ilk geldigim yer de ebeveynim. Bunu ne kadar geriye goturmek istersen gotur.

insanoglu evrimi;

http://www.newscientist.com/movie/becoming-human

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu arada ben sana hergun 50 tane 100 milyonlarca yillik fosil kayirlari gosterebilirim : ) oyle fosillesmisler ki tipatip gunumuzdeki ile ayni ... 500 bin tane kayitli

hatta simdiden basliyayim

kemikli_turna_baligi.jpg

Kemikli Turna Balığı

Dönem: Senozoik zaman, Eosen dönemi

agiz yapisindan pullarina kadar taslasmis ... ayni degisim yok !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

o iki mesajinda soru sorulmamis sadece makul bir uslupla aciklanmis ..

ben nesine yorum yapayim

evrim teorisi surekli destekleyici teorilerle gundeme geliyor ve basladigi yere donuyor ..

konudaki ilk mesaja bak ; fosiller surekli iptal ediliyor ;

evrimi olgu olarak atfetmek onun sirtindan gecinmek icin gerekiyordu .. benim yorumum bu ..

darvin kendine soruyor ; kitabinda

eger teorim dogruysa neden sayisizca aragecis fosiline rastlamiyoruz ?

e teorin dogru degil de ondan ... sen bana gozlem veren bir tane ispatlanmis fosil gosterebilir misin ? evrime destek veren tek bir tane fosil gosterebilir misin ?

Yapmiyorsan;

Birincisi sosyal Darwinizmin Darwin'in evrim ile ilgili soylediklerinin carpitilmasi

Ikinci darwin'in evrim ile ilgili aciklamalarinin bugun yetersizligi

Ucuncusu de evrimin gozlem veren bir olgu ve teori oldugunu algilayabiliyorsun, demektir.

Ara gecis formlari

http://rationalwiki.org/wiki/List_of_transitional_forms

Yeni turlerin nasil olustugu;

http://www.nature.com/scitable/knowledge/library/speciation-the-origin-of-new-species-26230527

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu arada ben sana hergun 50 tane 100 milyonlarca yillik fosil kayirlari gosterebilirim : ) oyle fosillesmisler ki tipatip gunumuzdeki ile ayni ... 500 bin tane kayitli

hatta simdiden basliyayim

kemikli_turna_baligi.jpg

Kemikli Turna Balığı

Dönem: Senozoik zaman, Eosen dönemi

agiz yapisindan pullarina kadar taslasmis ... ayni degisim yok !

Daaha once de dedigim gibi bana turkce degil; ingilizce original kanit lazim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

o halde insan ilk insandan beri insandi onu mu dersin ..

ortak ataya ne oldu .. .

Sana her konu ile ilgili link verdim. Bilimsel olarak ne neyin neyden basladigi, ne neyin siniri ve ne de neyin nerede bittigi diye bir yanit yoktur.

Atom dersin, parcalanir, evren dersin genisler v.s.

Sen insaoglunu evrimsel olarak nereden baslatmak istiyorsan, ordan baslat. Yalniz unutma; homo oncesi tarihsel olarak bulamazsin.

Yani evrimsel olarak her cesit canlinin oldugu ve olmadigi donem vardir. Verdigim linklere bak. Hangi tur hangi tarihi donemde evrilmis.

Benim acimdan mantik sudur. Insanoglu ucludur. Yani bir erkek bir disi ve onlarin urettigi dir. Kisaca turlesme, ciftlesme ve ureme sadece ayni cins ile olur.

Eger bir ciftlesme ayni cins arasinda olmaz da, benzer ciftler arasinda olursa, dogan kisir olur. At+esek=katir gibi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sen su an evrim teorisinin yan anlami ile bir savunma yapmaktasin artik ..

asil kitlelere etki eden evrim teorisini arastirmamissin .. ben cevabindan bunu gordum ..

Bak ne diyor.

Modern evrimsel sentez, genleri açıklamasında yer vermeyen Darwin'in evrim açıklamasının geliştirilmiş halidir. Bu modern sentez evrim olgusunun günümüzde en çok kabul gören açıklamasıdır.

Iste epistemolojik olarak gelinen yer burasidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anlamadim .. turkce lazim

cok dolambacli ...

turkce lazim

Kusura bakma ben "dindar/kindar nesil yetistirmek" icin yola cikmis bir toplumun dilinden sana bir sey veremem. Benim icin her seyin orijinali gecerlidir. Senden de o yuzden orijinalini istedim. Cunku turkce ceviri cevirenin kendi ideolojik inancsal yorumunu icerir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birincisi sosyal Darwinizmin Darwin'in evrim ile ilgili soylediklerinin carpitilmasi

sosyal darvinizm zaten Darvinin ifadeleri ile ortaya cikiyor ;

geri irklar elemine edilicektir diyor kendi agiziyla, bu gereklidir diyor ! .. bak kendi agziyla soluyor bunlari

doganin kanunu diyor bu .. asyali irklari gelismemis insan turu olarak tarif ediyor ve dogal seleksiyonla savas ya da catisma gibi bi karmasa ike elemine edilicekler diyor !

darvin politikaya da zaten kendi teorisinin acisindan bakiyor ...

sen olayin bu boyutlarini kestiremiyorsun !

Ikinci darwin'in evrim ile ilgili aciklamalarinin bugun yetersizligi

sen ise son derece ayiklanmis ve zararsiz hale getirilmis bir taslak olarak evrimi savunuyorsun ;

benim bahsettigim evrim teorisi zaten ortada ... sen maymundan geldiklerini empoze eden evrim teorisini hic duymamissin demek ki .. ya da bu konunun konumuzun icinde oldugunu anlamazliktan geliyosn

Ucuncusu de evrimin gozlem veren bir olgu ve teori oldugunu algilayabiliyorsun, demektir.

gozlem vermiyor ;

maymundan ve gorilden geldigimizi bagira bagira haykiran evrim artik coktu .. buna sen bile onay verdin ;

Hayir, insanoglu maymundan gelmez. Bu ayni insanoglunun maddeden bitkiden v.s. geldigi ile esdegerdir.

e tamam iste ..

evrim mevrim yok .. evrimi baska anlamlarda tanimlarsan ancak o anlamda evrim vardir ...

ama ortak ata maymun dede vs anlaminda senle de hemfikiriz ki yoktur evrim .. bu anlam dahilinde yoktir "biggrin.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yahu olaya dini bir tehdit olarak baktigini zaten ben goruyorum da ;

neden basbakani da katiyon simdi durduk yere :D

Aslinda yukaridaki mesajina yanit yazacaktim, bu mesajini gorunce gerek kalmadi. :)

Cunku sen de burda ayni darwin'i sosyal darwinizme tasiyanlarin yaptigini yaptin?

Ben orada sahsi degil; zihniyeti dile getirdim.

Darwin'de evrimi dile getirmisti.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sosyal darvinizm zaten Darvinin ifadeleri ile ortaya cikiyor ;

geri irklar elemine edilicektir diyor kendi agiziyla, bu gereklidir diyor ! .. bak kendi agziyla soluyor bunlari

doganin kanunu diyor bu .. asyali irklari gelismemis insan turu olarak tarif ediyor ve dogal seleksiyonla savas ya da catisma gibi bi karmasa ike elemine edilicekler diyor !

darvin politikaya da zaten kendi teorisinin acisindan bakiyor ...

sen olayin bu boyutlarini kestiremiyorsun !

sen ise son derece ayiklanmis ve zararsiz hale getirilmis bir taslak olarak evrimi savunuyorsun ;

benim bahsettigim evrim teorisi zaten ortada ... sen maymundan geldiklerini empoze eden evrim teorisini hic duymamissin demek ki .. ya da bu konunun konumuzun icinde oldugunu anlamazliktan geliyosn

gozlem vermiyor ;

maymundan ve gorilden geldigimizi bagira bagira haykiran evrim artik coktu .. buna sen bile onay verdin ;

e tamam iste ..

evrim mevrim yok .. evrimi baska anlamlarda tanimlarsan ancak o anlamda evrim vardir ...

ama ortak ata maymun dede vs anlaminda senle de hemfikiriz ki yoktur evrim .. bu anlam dahilinde yoktir "biggrin.png

Yine ayni hata hic bagi olmayan bir yerden evrimi yoklamak. Benim dedikleim evrimi degil; dogal/fenomenal zihniyetin sorununu dile getirir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.