Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bilim ve Din

omar123

Önerilen İletiler

Ahha haa, ben böyle birşey görmedim yaa smile.png

bunu daha once de yamistin smile.png surprizlerle doluyum di mi biggrin.png

Muhammed de psikanaliz'i keşfetmişti zaten...

valla es geciyorum ..

Ya sen buna inanıyor musun gerçekten? smile.png

ewt ; hatta senin anlattigin seylere kendinin bile inanmadigina da inaniyorum ..

O melekler insanlar kaza geçirip beyinlerinden darbe aldıklarında ölüyorlar galiba...

olmuyorlar, melek olmez biggrin.png

Askerdeyken bir çok askerimizi GATA'ya göndermek durumunda kalırdık, sağlık sorunlarından dolayı.

Gelenle en çok intihat etmeye çalışmış, kafasına sıkmış olan ama ölememiş askerleri anlatırlardı.

Yıllarca gözetim altında olanı var;

Kamışla falan besleniyor çoğu...

Konuşamıyorlar, hatırlamıyorlar...

tamam iste algilari kapanmis demek ..

ama bu hafizasinin silindigi anlamina gelmiyor ..

suuru kapali ise hafizasi en derinlerde emin ellerde demektir .. smile.png) olumun ardindan gelen ikinci diriliste ne yasliligin yorgunlugu ne engellinin engelleri kaliyor .. hersey ortaya cikiyor smile.png)

Hamdolsun smile.png)

Çünkü beyinlerindeki, o hatıraların kodlandığı nöronları ölmüş, bağları kopmuş.

yaslaninca da ; olunce de beyin noronlari kayboluyor : ))

ama beden ruhu olan bir varlik degil ; ruh bedene sikismis bir varliktir ..

Hipnoz da yapsan zerre birşey hatırlamıyorlar, zaten hipnoz da olamıyorlar.

hipnoz sadece gostermelik ;

asil hipnoz olumun ardindan gelicek sorgulamada yapilicak ; siz susarsiniz derileriniz konusur ; yalan yapamazsiniz ; kendinizi kendinize kirdirirsiniz diyor Allah ...

bunu da bu dunyadaki bir ilim ile bi parca da olsa gostertiyor .. o ilmin asil sahibi zaten Allahtir ve insanda kendi kendini mutlaka itiraf edecegi bir zaafi vardir ..

Veya kaza olduğunda beynine darbe alan insanlar görmüşsünüzdür.

olunce de beyin curuyup gitmiyor mu ?

illa kazaya ne gerek ;

ona bakarsan bitkisel hayatta olanlarin da beyinleri kasilip gevsemeye devam ediyor ama ruhlari cekilmis ..

Kadın zaman geçtikçe, bütün hatıralarını geçmişe doğru unutmaya başladı;

elbette ; Allah o kadini da hatiralarini da yaratmistir ; beynini de yaratmistir ; hatirlama yetenegini cekip almistir ..

ama yapip ettikleri bir bir haber verilicidir ; dirilme olucaktir .. ilk yaratilmada canlanma nasil oluyorsa yeniden bir canlanma olucaktir ..

En yeni hatıraları ilk önce unuttu.

ben de unutuyorum ..

biggrin.png

kimi az kimi cok kimi hep kimi hic unutmaz .. ama Allah insandan bagimsiz bir benlik etkisi ile butun insanlari tutuyor ...

En sonunda kadın kendisini 10 yaşında kazlara kovalayan bir çocuk sanıyordu.

biggrin.png

olabilir ; ama en en sonunda bu tecrubesi de ona sonradan izlesin diye verilicek ..

o da ben bunlari bunlari yasamisim dicek : ))

Ondan sonrası yoktu ve nihayetinde öldü zaten.

olum ve otesi smile.png)

Bunu anlatan "Memento" ve "50 İlk Öpücük" diye iki de güzel film vardı, izle bari kitap okuyamıyorsun belli.

cok guzel bi filmdi ..

Heralde bu türlü vakalarda o iki Melek emekliye ayrıldıkları için böyle oluyor... smile.png

olumun ardindan butun kainat insana veriliyor butun hafizasi aciliyor ...

bilincin yetenekleri insanin kendi elinde zannediyorlar halbuki insan Allahin kendi gucunun sirrindan yaratildi : ))

boylece bilmedigi birsuru yerden kusatilip cevrelendi ,, hafizasi da Allahin hafizasindan verilir .. kendi yetenegi degil ..

insan unutur , yanilir , yanlis degerlendirir , yanlis ders cikarabilir ama en temiz hafizasi herdaim eksiksiz ve kusursuz olarak durmaktadir ... Allah onu olumun ardindan tam manasi ile acicaktir ..

zerre kadar bile olsa her detayin vurgulanacagi platform ruhun bedenden ayrilmasi ile mumkun gorunuyor

Bak ben sana seni söyleyeyim;

biggrin.png neler neler demediler ki

bre kafir , bre ehli delalet

mollaci , fitneci , vs vs ..

Şu an ergen bunalımı ve savunma psikolojisi ile ne yazdığımızı anlamaya, anlamlandırmaya çalışmıyorsun bile.

ben senin yerinde olsam ; ben bu sekilde dusunmuyorum derdim

benim fikrim bu bu bu derdim ...

Bu da, "İnanç" dediğin değerlerine körükörüne bağlı olmana neden oluyor.

koru korune mi ? e kara sevda diyelim ; )

Biz buna "Saplantı" diyoruz.

saplantili biri ile surekli muhattap olmak ; ne kadar saglikli ? ustelik dikkafali da biggrin.png

Yapabildiğin tek şey "Tartışamamak" ve "Geçiştirmek"...

bu senin yorumun ..

Bildiğini sandığın şeyleri de belli ki derme çatma bir biçimde öğrenmişsin;

olabilir ..

Ya da hep aynı fikri destekleyen şeyler okumuşsun.

iste bu dogru

Aklı başında bir insan, çıkıp da "Kurtuluş Savaşı Salavatla kazanıldı" der mi?

akli basinda olan biri ; salavattan kastin ne oldugunu sormaz miydi ? salavat kelimesini duyar duymaz daldirdin :D

Aklı başında bir insan "Hipnoz yapınca, iki tane melek var işte aslında onlar çalışıyorlar" gibi abuk bir cümle kurar mı?

akli basinda olan biri, iki tane melekten kastin ne oldugunu merak etmez mi ? zira melek demek denklemdeki X demektir ... meleklerin ne yaptiklarina bakilir ,,, bilimin de bunu hangi zamane termolojisi ile desifre ettigine bakilir ...

Size akıl ve fikir diliyorum, gerçekten...

tesekkur ederim bari ne diyim ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tamam iste algilari kapanmis demek ..

"demek" kelimesi böyle cümlelerde neyi ifade eder biliyor musun?

"Abi, ben daha önce bunu hiç düşünmemiştim, şimdi nasıl mantığa bürüyeceğimi de bilmiyorum, aklıma bu geldi, bununla idare ediver, çaresizim" demektir. :)

ama bu hafizasinin silindigi anlamina gelmiyor .. suuru kapali ise hafizasi en derinlerde emin ellerde demektir .. smile.png) olumun ardindan gelen ikinci diriliste ne yasliligin yorgunlugu ne engellinin engelleri kaliyor .. hersey ortaya cikiyor smile.png)

Bilmiyorsum kardeşim, bilmiyorsun...

Bak "şuur kapanması/hafıza kaybı" ile söylediğim şey çok farklı.

Hatıralarımız ve bilgilerimiz beynimizdeki nöron denilen hücrelere sinaps sinir bağları ile işlenirler.

O nöronlara ve sinapslara darbe geldiğinde ve o sinir hücreleri öldüğünde "TAM ANLAMI İLE HAFIZASININ SİLİNDİĞİ" anlamına geliyor bu.

yaslaninca da ; olunce de beyin noronlari kayboluyor : ))

ama beden ruhu olan bir varlik degil ; ruh bedene sikismis bir varliktir ..

O zaman ruhun kanıtını sorarım sana...

Bedende "Ruh" adlı sıkışmış bir varlığın kanıtı nedir?

hipnoz sadece gostermelik ;

asil hipnoz olumun ardindan gelicek sorgulamada yapilicak ; siz susarsiniz derileriniz konusur ; yalan yapamazsiniz ; kendinizi kendinize kirdirirsiniz diyor Allah ...

Derimiz mi konuşacak?

He bunu çok duydum Cuma vaazlarında, güya elimiz kolumuz falan bize karşı şahitlik yapacaklarmış...

"Harry Potter" hikayelerine benziyor biraz ama siz şimdi bu söylediklerinize inanıyorsunuzdur ama Harry Potter'ın gerçek olabileceğine inanmıyorsunuzdur.

olumun ardindan butun kainat insana veriliyor butun hafizasi aciliyor ...

Bu deneyimi kaç kere yaşadın allasen!? :)

Bu deneyimi yaşamış kaç kişi gördün!?

Hala bir şey bilmediğini farkedemiyorsun değil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"demek" kelimesi böyle cümlelerde neyi ifade eder biliyor musun?

"Abi, ben daha önce bunu hiç düşünmemiştim, şimdi nasıl mantığa bürüyeceğimi de bilmiyorum, aklıma bu geldi,

'demek' kelimesi tarafsizlik ile yorumlanir ; )

ben tarafsizim : )) kendimden bisey katmadigimi gosteriyorum biggrin.png Kuranda ne ise o

bununla idare ediver, çaresizim" demektir. smile.png

bireysellestirmekten bisey cikmaz : ))

'Bilmiyorsum kardeşim, bilmiyorsun...

bireysellestirmekten bisey cikmaz smile.png

Hatıralarımız ve bilgilerimiz beynimizdeki nöron denilen hücrelere sinaps sinir bağları ile işlenirler.

O nöronlara ve sinapslara darbe geldiğinde ve o sinir hücreleri öldüğünde "TAM ANLAMI İLE HAFIZASININ SİLİNDİĞİ" anlamına geliyor bu.

hafiza silinmez ... hicbirsey yok olmaz ... bir de evren modelini

vardan yok olmaz , yoktan var olmaz diye tanimliyorsunuz biggrin.png

sekil degistirir de bari ...

beyin sadece cesedin kumanda merkezidir ; asik olmayi kadir kiymet bilmeyi beyin isleyemez ; ))

O zaman ruhun kanıtını sorarım sana...

Bedende "Ruh" adlı sıkışmış bir varlığın kanıtı nedir?

bazi insanlar konusunca kitleleri etkilerler bazilari konusunca kimse onlari okumaz ; ))

ruhunun carpiciligina gore artik ...

ruh burda sadece X tir ... X ... bisey var

ne icinde ne disinda , ne saginda ne solunda ..

ruhunun hallerine gore bedenin ifadelere burunuyor .. bedenini mutlak guc altinda tutan sey ruhundur .. yani X biggrin.png

Derimiz mi konuşacak?

He bunu çok duydum Cuma vaazlarında

deri yani dis kaplama ... komple yansimani goruceksin karsinda ,,

nasil ki hipnoz ettigin biri senden sakladigi seyleri bir bir anlatirsa

hesap gununde de hesaba cekilmenin nasil bir ilahi kanuna dayali keskin bir ilimle gerceklesecegini goruyoruz ...

ewt derin konusacak ; simdi seni hipnoz etseler eger varsa sakladigin ve anlatmak istemedigin hususlari bir bir anlatirsin biggrin.png sokucu bi kuvvetle hem de ..

, güya elimiz kolumuz falan bize karşı şahitlik yapacaklarmış...

tabi tabi .. insanin en alt benligi mutlaka kendisine karsi kapaliliklarla dolu olabiliyor .. kisi itiraf edemedigi ya da kabullenmek istemedigi hususlari es gecip sonra da farkinda olmadan bunlarin derin etkilerine karsi her defasinda ****** avlanabiliyor , sorunun kaynagini da kendi ust benligi ile bulamayabiliyor ..

kendisine karsi sahitlik yapabilmesi icin Allah en alt benligi yaratmis ve o potansiyel ile insanlari sarip kusatmis ...

yani kacis yok .. bunun orneklerini psikolojide zaten goruyoruz smile.png

"Harry Potter" hikayelerine benziyor biraz ama siz şimdi bu söylediklerinize inanıyorsunuzdur ama Harry Potter'ın gerçek olabileceğine inanmıyorsunuzdur.

Allah herseye guc yetirir .. Cennette isteyen Harry Potter olur isteyen supurgeyle ucar : ))

en nihayetinde o hikayeyi tasarlama ve hayal gucunu genisletme ilhamini Allah cannet bazli olarak yaratmistir ..

guzellikler yurdu cennet smile.png) cennet hayal degil bu arada .. hayal olan burasi .. hersey yolun sonunda sislenmeye baslicek biggrin.png

Bu deneyimi kaç kere yaşadın allasen!? smile.png

benimkisi yasayanlardan .. smile.png

Bu deneyimi yaşamış kaç kişi gördün!?

babaannem 5 yasindayken ataturku gormus o kadar smile.png) bu arada hafizasi masallah ..

Hala bir şey bilmediğini farkedemiyorsun değil mi?

birbirine asla kaynasamayan iki denizin surekli birbirinden sekmesi gibiyiz senle ...

o halde bireysellestirme cok sikici olmaya basladi ...

sadece bilimsel verilerini koy birak ;

bilimsel iki cumle yazmanin hemen ardindan ; kisiyi suratle yargilarcasina konu disi elestiriler yapma : ))

e ben yapmazsam sen de yapmayiver ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"İyi de, siz apaçık bir biçimde gözönüne koyduğum hiç bir eksiğini kabul etmiyorsunuz ki?

Ayrıca görmezden geliyorsunuz..."

Görmezden gelmiyorum tam aksine onlarında bir parçası olarak kabul ediyorum..

Tekrar soruyorum:

Allah'ın var olduğunu algılamamıza yarayan organımız hangisidir?

Ne şekilde algılar?

Allah'ı hangi özelliği ile algılar?

Yine aynı şekilde cevaplayacağım..Beyin,düşünmek eylemi algılamaya yarayan organlarımıdır..Bunları gerçekleştirdiğin şekilde algılarsan fakat doğru bir şekilde olarak..Allah'ın ise yaratmış olduğu özellik ile algılarsın..Mesela önüne bir resim getirdiler ve sen ressamı resme bakarak algılarsan,görürsün..

"Mesela kulaklarımız sesi, frekansı ile algılar değil mi?

Gözlerimizde ışığı algılar...

Ya da derimiz sıcağı ve soğuğu, dilimiz acıyı ve tatlıyı algılar...

Bilim tarafından varlığının kanıtlandığını iddia ettiğiniz "bir varlık olan" Allah'ı, nasıl algılıyorsunuz?"

İşte sorunuzdan önceki yazılarla algılıyoruz ve O'nu biliyoruz..Bunlardan dahada ileriye gidilmesi din aracılığıyla olur..

"

İlk olarak; onu Allah var etmiyor;

At ile Eşşek var ediyor o Katırı..."

İşte Allah konusunda eksikliğiniz bu..At ile Eşşek katırı bilimsel açıklaması görülür bir şekilde yani bir ineğin süt çıkarmasındaki yol gibi buda tıpkı böyledir..İşte Allah akıldır ve böyle var eder..Bir dede gelipte yaratır şekilde gibi değildir..

Allah'ın bir sözü

Allah yeryüzündeki bir sivrisineği örnek verir..İnananlar bunun "Rablerinden gelen bir gerçek olduğunu bilir" inkar edenler ise Allah bununla neyi demek istemiştir derler..

"Haydi gelin, öyle olmadığını ispatlayın bana!"

Sende tıpkı müslümanlar gibi Muhammed repliklerini kullanmaya başladın..Beni dinle bizde sana ispatlanan doğru olan şeyler üzerinden konuşuyoruz..

İşte Allah, bu moleküller olmadan Su'yu nasıl yarattı?

Bu ilk sorum...

Cevabını sen vermişsin 2 hidrojen atomu ve bir oksijen atomu..

"Dolayısı ile Allah'ın gücünün de Bilimsel olarak kanıtlanabilmesi için "Fiziksel" yani "Ölçülebilir" bir güç olması lazım..."

Belki böyledir belki farklıdır..Ki ayetlerdeki yaratma örneklerini verdim ve hiçde fiziksellikten yana değil idi..Açıklamalarınıda yaptım kaldıki Allah nasıl bir teknolojiye sahip tam bilemeyiz ama ne güçlükle olduğunu bildiğimiz doğrular üzerinde düşünürsek anımsayabiliriz..

"Hangi laboratuvar ortamında denenmiştir?

Cern'de mi?

Tübitak'ta mı?"

Denemek genellikle hep insana özgüdür..Tanrı denediyse eğer bunu Evrende denemiştir muhakkak smile.png

"Ha diyelim ki "pufff!" diye yoktan var ediverdi...

Nasıl?

Yani nasıl bir güç kullandı da olmayan bir şeyi var etti?"

Şu an Big Bang teorisini yakın buluyoruz ama tabiki bu sorular için henüz eksiktir..Bilim ilerledikçe herşey dahada netleşecektir..

"Demek ki neymiş?

Bilim, Tanrı diye birşeyi araştırmadığı gibi Tanrı'nın var olduğunu da iddia etmiyormuş..."

Bilim hiçbirşey iddia etmez..Bilim bize bilgi verir..Bizde bilgileri kullanarak doğruyu bluluruz..Bilim ışığıyla gösterilen ve apaçık herkesinde anlayabileceği bir gerçek var..

"Bilim öyle tarafsızlıkla falan hareket etmez."

O halde bilim yalancıdır..Eğer bir taraf seçmişse ne ile bilim denilirki smile.png

"Demek ki neymiş?

"Allah Vardır" çıkarımı, sizin mantıksal çıkarımınızdan daha fazlası değilmiş..."

Bu mantıksal çıkarım bilimi,doğayı,evreni ele alıyor..Ve bu çıkarım öyle kuvvetli bir çıkarımki yalan olduğunu örnek gösterecek birşey yok..

"Big-Bang Teorisi'nin kabul ediyorsunuz;

Çünkü güya Kur'an-da bunun kanıtı var!

Hikaye gerçi o da ama neyse..."

kanıtı var diyorsun sonra hikaye diyorsun smile.png Kur'an yazmış olması veyada yazmamış olması benim için fazla önemi yok ben o aşamaları geçtim..

"Bana, sanki bilmiyormuşuz gibi "Her toplum Allah'a inanırdı, aynı Allah'a tapardı" şekliden saçmalıklarla gelmeyin."

Sen bir Hristiyana,bir müslümana ve bir Hinduya şunu sorsan Tanrınız nedir diye..Sana doğadaki tasarımlardan bahseder hepside aynı şekilde söylerler..Ben Allah diyeyim ne fark ederler onlar İsa diyor Baba diyor..Sıfata bakarsan tek birine ait fakat farklı isimler ve tanımlamalar konulduğunu görürsün..

"

Doğaya, evrene bakarsınız;

Bunun üzerine mantık yürütürsünüz ve bir "Allah" tasarımında bulunursunuz...

Bu "Bilim" değildir...

Bu "Bilimsel Yöntem" de değildir...

"

Darwin evrimin var olduğunu nasıl buldu..Deneyerek mi yoksa doğaya bakarak mı ?

"İbrahimi Dinlerin Tanrısı ise "Erkek"tir."

Böyle birşeyin olduğu kesin değildir,cinsiyetinin ne olduğu tam olarak bilinmez..Cinsiyet O'nun katında ne derecededir oda bilinmez..

"

Bu uslamlamanız meşrulaştırmak için yani kendi çatışmanızı aşmak için Bilim'i de buna alet ediyorsunuz."

Kimsenin hiçbirşeyi alet ettiği yok,bilimsel verilerden bahsediyoruz çünkü Allah'ı daha nete çıkarıyor..Bilimsel verilerden bahsediyoruz çünkü bir aklın olduğu orada belli oluyor..

Elbette düşünenler için ibretler vardır..

Yeryüzünde Allah'ı gösteren onca şey vardırki yanlarından geçerler ama farketmezler

Siz hiç düşünmüyor musunuz ?

Ve en güzel tanımlamada şudur...Onlar kördür,dilsizdir ve sağırdır..İşitmezler..Kör ile gören bir olur mu ?

Birkaç ayeti yazdım ki anlaşılabilsin,

"Türklerde bir kere "Hesap Vermek/Hesap Günü/Mahşer" diye bir anlayış yoktur, 8-9. yüzyıllarda tanışmışlardır bu anlayış ile ve Tamu ile Uçmağ anlayışı GökTanrı inancında ancak o zaman ortaya çıkmıştır."

Daha öncede dedim..Mahşer yargısı insanlardan gizlenmiştir..Sonradan açıklanmış bir olay bu..

"Tanrı'nın planı mı?

Hıristiyan Teoloji'sine kaydınız birden sanırım. smile.png

Tanrı'nın benim için de bir planı var değil mi?"

Anatomine bakarsan planın gerçekleştiğini görürsün smile.png

"Ee peki o zaman Allah, herşeyi "Yoktan var etmedi" de, Enerji zaten var mıydı?

Var idi de, Allah onu Madde'ye mi devşirdi "Ol" demekle?"

Allah'ın da bir enerji olduğu yönünde fikirler var..Kitaplarda bir ışık olarak tanımlamalar var..Dolunay ve Güneş sembollerinide Tanrıya kullanıldığını hatırlatayım..

"Tanrısal İrade'nin İnsan İradesi'nden üstün ve aşkın olmasının anlamı nerede kaldı?"

Şu doğaya ve evrene bir bak..Bir insan doğanın bir parçası dediğiniz halde Doğayı ve evreni meydana getiren irade ne şekilde üstün olamaz ve anlamı kalmamış olsun..

"O kadar öğrenmek merakındaysanız,

O kadar bilimsel düşünmek merakındaysanız,

Allah'ı bir kenarıya bırakırsınız ve ondan bağımsız olarak, kendi başına incelersiniz Doğa'yı...

"

Demekki bilim tarafsızmış..

"Aah ah, psikolojiyi çok seviyorum yaa, Allah kahretmesin beni... aptalkafam.gif

Bu arada, psikoloji de Allah'ı kanıtlıyor mu? "

Azıcık ciddiye alsanız herşeyi fark ediceksiniz..Sanki canınızı malınızı istiyormuş gibi direniyorsunuz..Sen soru soruyorsun tartışmaya girdik ve inancımızı açıklıyoruz bu kadar çabaya niye giriyorsunki..Mühürünü kır Allah'ı yen smile.png

İlave=Bu aralar fazla giremiyorum elimden geldiği kadar tartışmaya katılacağım duyurulur kaçtı demeyin sonra :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Omar...

Yazdığınız her şeyin sadece basit mantık yürütmelerden ibaret olduğunun farkındasınız değil mi?

Kanıtlanabilir, gözlemlenebilir, incelenebilir hiçbir yanı yok...

Mesela siz bana şu an, Güneş Sistemi'nde dolanıp duran "Russell'in Çaydanlığı"nın olmadığını kanıtlayamazsınız... (link'e tıklayın)

Ben de sizin bu mantık yürütmelerinizde var olduğunu iddia ettiğiniz Tanrı'nın var olmadığını kanıtlayamam!

Umarım ironi'yi anlamışsınızdır...

Gördüğüm kadarıyla sizin anlayabileceğinizi düşündüğüm söyleyebileceğim herhangi bir şey kalmamış...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Omar...

Yazdığınız her şeyin sadece basit mantık yürütmelerden ibaret olduğunun farkındasınız değil mi?

Kanıtlanabilir, gözlemlenebilir, incelenebilir hiçbir yanı yok...

Bakın işte burada Tanrıya inanmak eyleminin bilmediğinizin yine altını çizerim..Tanrı dediğimiz şeyin ne derecede üstünlük taşıdığını kelimesinin anlamını kavramadığınız sürece anlayamazsınız..Bunu evrim veyada diğer bilimsel kuramlar gibi düşünemezsin..Bütün bilimsel kuramlar veyada bilimin verdiği bilgilerin hepsi Tanrıya anlamaya yönelik bir yol çizilir..

Bu yol insana bağlıdır,ister yürür ister yatar..

Ayrıca şunuda belirtmek isterimki ben bir müslümansam ayrıca hem museviyim,hem hristiyanım,hem de bahaiyim..Birçok müslümana göre bende yoldan çıkmış birisiyim..Birçok hristiyana görede öyle,birçok museviye görede öyle...Yine şunuda belirtmek isterimki ailemin zoruyla inandığım bir din yok..Kendi özgür irademle yaptığım bir inanış var..HY gibi din adamlarından uzak(ki hiçbirinin gözümde değeri yok)..

Bu yüzden bir adamın dine inanan birçok töreci insanlara bakıpta ortaya attığı bir şeyi bana bak da gör diyemezsin..Çünkü ben bir töreci değilim ve neye inandığımıda çok iyi biliyorum..Umulurduki sevgi ve barış içinde birlik oluşturabilseydik..

Saygılarla

omar bu bi kacma plani mi biggrin.png

Hayır..Topuk planı :D :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın işte burada Tanrıya inanmak eyleminin bilmediğinizin yine altını çizerim..

Ya hu bu "Allah'a İnanmak" olayı ne kadar da zor bir işmiş ki o kadar okul, üniversite okuduk bir türlü anlayamadık da;

Binlerce okuması yazması olmayan insanlar bile anlayıveriyor!

Değerlerinizi rasyonelleştirmek adına o kadar karmaşık bir "Allah" tasavvurunda bulunuyorsunuz ki;

Muhammed bugün yaşasaydı ve sizi görseydi

"Onca zamandır peygamberim, ben bile anlamadım!" derdi, eminim...

Bir tek sen anlıyorsun Omar...

Biz yıllarca inandık, iman ettik ama anlayamadık;

Bir sen anladın, helal olsun... :)

Tanrı dediğimiz şeyin ne derecede üstünlük taşıdığını kelimesinin anlamını kavramadığınız sürece anlayamazsınız..Bunu evrim veyada diğer bilimsel kuramlar gibi düşünemezsin..Bütün bilimsel kuramlar veyada bilimin verdiği bilgilerin hepsi Tanrıya anlamaya yönelik bir yol çizilir..

Sana diyorum ki;

Bilim'in öyle bir amacı, kaygısı yoktur...

Bilim;

"Su, 100OC'de kaynar" diyor,

Sen de buna bakıp:

"Ahanda Allah'ın kanıtı!" diyorsun!

Sana diyorum ki:

"Senin, iki çubuğu birbirine çarpman için bir enerjiye, ölçülebilen bir enerjiye ihtiyacın var. Allah 1 Hidrojen ile 2 Oksijen'i tepkimeye sokup Su haline getirmek için ne ile müdahale etti, hangi ölçülebilir güç ile müdahale etti?" diyorum,

Bana:

"İşte cevabı söylediğinde yatıyor, Tanrı'yı kavrayamıyorsunuz da ondan anlamıyorsunuz!" diye karşılık veriyorsunuz ve bunun da güzel bir açıklama olduğuna inanıyorsunuz gerçekten.

Bu yol insana bağlıdır,ister yürür ister yatar..

Ayrıca şunuda belirtmek isterimki ben bir müslümansam ayrıca hem museviyim,hem hristiyanım,hem de bahaiyim..Birçok müslümana göre bende yoldan çıkmış birisiyim..Birçok hristiyana görede öyle,birçok museviye görede öyle...Yine şunuda belirtmek isterimki ailemin zoruyla inandığım bir din yok..Kendi özgür irademle yaptığım bir inanış var..HY gibi din adamlarından uzak(ki hiçbirinin gözümde değeri yok)..

Bu yüzden bir adamın dine inanan birçok töreci insanlara bakıpta ortaya attığı bir şeyi bana bak da gör diyemezsin..Çünkü ben bir töreci değilim ve neye inandığımıda çok iyi biliyorum..Umulurduki sevgi ve barış içinde birlik oluşturabilseydik..

Saygılarla

Valla hangi dine inandığınızın hiçbir önemi yok.

Belli ki geleneksel olarak aileniz ya da çevreniz sizin bilinçaltınıza "Tanrıya İnanma Zorunluluğu"nu işlemiş.

Ya da yaşadığınız deneyimleriniz ile siz kendinizi böyle koşulladınız, ki bu en kötüsü...

Kimin yaptığı önemli değil ama ailenizin ya da çevrenizin inancından kopmuş olsanız bile bu koşullanma sizi, çatışmada kalsanız bile karmaşık mantık yürütmelerle bir şeylere İnanmak zorunda bıraktırıyor.

O yüzden hangi dinden olduğunuz önemli değil;

Önemli olan, koşullanmışlığınızı meşrulaştırmaya çalıtığınız gerçeğidir.

Şu forumda bütün yazdıklarınıza bakın;

Sırf her sorulan soruya makul bir yanıt verebilmek için, bütün kültürlerdeki çeşitli ve ilgisiz inançlardan tutun bilime ve ilahiyata kadar birbiri ile alakasız ya da çatışan her şeyden medet umuyorsunuz.

"Mumya" diye bir film vardı.

Dirilen Mumya'nın ete bürünmesi için yaşayan insanlarla beslenmesi gerekmektedir.

Bir tane insanı yakalar ve yakaladığı adam çok kurnaz birisidir.

Boynunda her dinin simgesi bulunur.

Mumya onu yakalayana kadar sırayla her dinin simgesini çıkarıp her dinden dua eder;

Budizmden, İslamiyetten, Hıristiyanlıktan...

Budist olur, Müslüman olur, Hıristiyan olur...

Hiç biri işe yaramaz.

En sonunda Davut Yıldızı'nı çıkarır ve İbranice dua etmeye başlar.

Mumya, onu eski Mısırlıların kölelerinin dilini konuştuğu için kendi kölesi zanneder ve ona dokunmaz.

O da Davut Yıldızı'nı öper...

Musevidir...

Sizin de farkınız yok Sayın Omar...

Ve çok sağlam bir psikanalize ihtiyacınız var...

Bunun yanında Din Değiştirmiş olmanın da anlamı yok.

Bir odada 4 tane pencere düşünün.

Din değiştirmek, bir pencereden vazgeçip diğerinden bakmaya başlamak demektir.

Aynı görüntüyü farklı açıdan görürsünüz.

Asıl önemli olan dışarı açılan bir kapının olduğunu görüp, gidip dışarıya dokunmak, orayı hissetmektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Ya hu bu "Allah'a İnanmak" olayı ne kadar da zor bir işmiş ki o kadar okul, üniversite okuduk bir türlü anlayamadık da;

Binlerce okuması yazması olmayan insanlar bile anlayıveriyor!"

Okumakta ne var..Herkes okuyor ama gel görki idrak edenler 3te biri :)

"Muhammed bugün yaşasaydı ve sizi görseydi

"Onca zamandır peygamberim, ben bile anlamadım!" derdi, eminim..."

Muhammed'in ne diyeceğini bilmek için ilk önce onu tanımak gerek..

"Bir tek sen anlıyorsun Omar...

Biz yıllarca inandık, iman ettik ama anlayamadık;

Bir sen anladın, helal olsun... smile.png"

"

Hayır bir tek ben anlamıyorum..Anlayanlarda var anlamayanlarda..Anlamayan ateizme gider..

"Bana:

"İşte cevabı söylediğinde yatıyor, Tanrı'yı kavrayamıyorsunuz da ondan anlamıyorsunuz!" diye karşılık veriyorsunuz ve bunun da güzel bir açıklama olduğuna inanıyorsunuz gerçekten."

Yalan da söylememişim yani..Şimdi bir su 1 hidrojen ve 2 oksijen atomuyla oluşur..Bu bir gerçek ve kimse inkar edemez..Şimdi sen diyorsunki bana Tanrı burada nerede ? Nasıl yaptı bunu ? Bende sana diyorumki 1 hidro 2 oksijen bir formüldür..Bunuda kimse inkar edemez eğer eden varsa mantığını sorgulasın..Ben bu sefer diyorumki bu Tanrıyı gösterir çünkü suyun oluşmasını sağlayacak şeyler bir akıl halinde oluşmuş..Tıpkı belli bir formülde yapılan cola,fanta gibi içeçekler gibi..Anlamakta çok zorlanıyorsan şöyle düşün..

Farz et cola en başından Dünyada mevcuttu..Yıl geldi bilim ilerledi nasıl olduğunu buldu..Glikoz,su,şeker gibi maddelerin bir formül üzerinde gerçekleşerek ortaya çıktığını bilimsel olarak açıklanır..Hatta oranına kadar bulunur..Senin tavrın burada colayı yapanı yok saymak,görmezden gelmek..Şu laptopu bir bütün olarak görmek var birde görüpte onu yapan zihni fark etmek var..

Komik olan şu eğer laptop Dünyanın oluşumundan beri var olsaydı ateistlerin iddia edeceği şey şu olurdu..Şu anakart ve yolları tesadüfen meydana geldi,şu ile şu tesadüfen bağlandı,tuşlar havadaydı ve hepsi tesadüfen yerine cuk diye oturtu :)

İnsana bakın..Göz ile..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayır bir tek ben anlamıyorum..Anlayanlarda var anlamayanlarda..Anlamayan ateizme gider..

Şöyle de söyleyebiliriz o zaman:

"Siz Ateizmi anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Ateist olurdunuz. Anlamayan Müslüman olur."

"Siz Budizmi anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Budist olurdunuz. Anlamayan Müslüman olur."

"Siz Hıritsiyanlığı anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Hıristiyan olurdunuz. Anlamayan Müslüman olur."

"Siz Şintoizmi anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Şintoist olurdunuz. Anlamayan Müslüman olur."

"Siz Paganizmi anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Paganist olurdunuz. Anlamayan Müslüman olur."

"Siz Şamanizmi anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Şamanist olurdunuz. Anlamayan Müslüman olur."

"Siz Yahudiliği anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Yahudi olurdunuz. Anlamayan Müslüman olur."

"Siz Deizmi anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Deist olurdunuz. Anlamayan Müslüman olur."

"Siz Panteizmi anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Panteist olurdunuz. Anlamayan Müslüman olur."

"Siz Panenteizmi anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Panenteist olurdunuz. Anlamayan Müslüman olur."

"Siz Agnostisizmi anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Agnostik olurdunuz. Anlamayan Müslüman olur."

Gördünüz mü?

Bu önermelerin hepsi birbirinin aynı mantıkla yazıldılar.

Müslümanlığı anlayan birisinin mutlaka Müslüman olacağı düşüncesine nasıl kapılabiliyorsunuz hiç anlamıyorum.

Bu çok sığ bir bakış açısıdır ve bunu göremiyorsunuz.

Müslümanlığı gayet de iyi anlıyoruz, yıllarca öyle yaşadık; Müslüman değiliz.

Agnostikleri de çok iyi anlıyorum ama Agnostik olmam gerekmiyor.

Şamanistleri ve Paganistleri de anlayabiliyorum ama Şamanist veya Paganist de değilim; anlıyor olmam öyle olmamı gerektirmiyor.

Eminim ki bir Agnostik de Ateistleri çok iyi anlıyor ama Ateist değildirler.

Bu mantığınız şeye benziyor:

"Komünizmi anlasaydınız zaten Komünist olurdunuz. Anlamadığınız için Kapitalistsiniz!" mantığına benziyor.

Yahu "Anlamak" ile "Benimsemek" farklı şeylerdir.

Ve burada ayrımlarını yapamadığınız onlarca kavramdan söz ettim;

"Anlamak" ile "Benimsemek" kavramları arasındaki ayrımı da yapamıyorsunuz.

Her tartışamada size ayrımını yapamadığınız kavramları öğreteceksem ben,

Herhangi bir konu üzerinde tartışmaya ancak bir 5 sene sonra başlayabileceğiz sizinle.

Çünkü ancak o zamana kadar olursunuz siz.

Yalan da söylememişim yani..Şimdi bir su 1 hidrojen ve 2 oksijen atomuyla oluşur..Bu bir gerçek ve kimse inkar edemez..Şimdi sen diyorsunki bana Tanrı burada nerede ? Nasıl yaptı bunu ? Bende sana diyorumki 1 hidro 2 oksijen bir formüldür..Bunuda kimse inkar edemez eğer eden varsa mantığını sorgulasın..Ben bu sefer diyorumki bu Tanrıyı gösterir çünkü suyun oluşmasını sağlayacak şeyler bir akıl halinde oluşmuş..Tıpkı belli bir formülde yapılan cola,fanta gibi içeçekler gibi..Anlamakta çok zorlanıyorsan şöyle düşün..

Ya hu defalarca aynı soruyu sordum, sen hala soruyu anlamamışsın ki bana neyi anlatmaya çalışıyorsun?

Farz et cola en başından Dünyada mevcuttu..Yıl geldi bilim ilerledi nasıl olduğunu buldu..Glikoz,su,şeker gibi maddelerin bir formül üzerinde gerçekleşerek ortaya çıktığını bilimsel olarak açıklanır..Hatta oranına kadar bulunur..Senin tavrın burada colayı yapanı yok saymak,görmezden gelmek..Şu laptopu bir bütün olarak görmek var birde görüpte onu yapan zihni fark etmek var..

Komik olan şu eğer laptop Dünyanın oluşumundan beri var olsaydı ateistlerin iddia edeceği şey şu olurdu..Şu anakart ve yolları tesadüfen meydana geldi,şu ile şu tesadüfen bağlandı,tuşlar havadaydı ve hepsi tesadüfen yerine cuk diye oturtu smile.png

İnsana bakın..Göz ile..

Bakın daha önce de söyledim;

Siz Anoloiji kurmayı da bilmiyorsunuz, ben böyle birşey görmedim ömrümde ya hu...

İnsan elinden çıkmış şeylerden, marmelatlardan, kreplerden, sahanda yumurtadan söz etmiyoruz.

Ve bakın sıkıştığınız yerde konuyu provake edip duruyorsunuz:

Hiç kimse herşeyin tesadüfen olduğunu iddia etmiyor ki çıkıp da "Tesadüfen mi oldu yani?" gibi bir zoraki çıkarımda bulunuyorsunuz?

Ki gülüyorum size, o kadar tartıştık hala kavramaktan yoksunsunuz, kapasite meselesi tabii ki bu da.

Doğada ve Bilimde tesadüfler yoktur.

Bunu örnekleri ile defalarca anlattım size.

Karşıma "Allah yaratmadı da tesadüfle mi oldu?" gibi buram buram bilgisizlik kokan bir mantıkla çıkmayın.

Benim bütün bunlardan ayrı olarak sorduğum soru;

"Su varsa, yaratıcısı da olmalı mı?" gibi bir soru değil...

Ben şunu soruyorum size defalarca ve siz inatla bu sorudan kaçıp kaçıp duruyorsunuz.

Bilim'in ve Bilimsel Bulguların, Allah'ın varlığını ve yarattığını kanıtladığını iddia ettiniz.

Ben de örnek veriyorum:

"Yaratma" eylemi bir fiziksel güç gerektirmektedir.

Birşeyin "Var Olması" durumu da fiziksel bir varlık gerektirmektedir.

Allah "Var" ise eğer onun fiziksel varlığını nasıl tespit edebiliriz?

Eğer Allah her şeyi "Yaratmış" ise, bu yaratma eylemini hangi "Enerji" ile yapıyor?

Bizim Su'yu yapabilmemiz için gerekli atomları bir arada tepkimeye sokmamız yani ortama eneji vermemiz lazım.

Allah Su'yu yaratırken ya da Su'yu meydana getiren Hidrojen ve Oksijen atomlarını hangi enerji ile tepkimeye sokarak yarattı?

Ve o enerjiyi neyden yarattı?

Allah'ın Yaratma gücü, ne ile ölçülür?

Birimi nedir?

Ohm mudur, Watt mıdır, Volt mudur, Joule müdür?

Hangi formülle açıklanır?

Yani Allah kaç birimlik bir yaratma gücü uygularsa Hidrojen Atomunu yaratır?

Kaç birimlik yaratma gücü uygularsa Oksijen Atomunu yaratır?

Bu iki atoma kaç birimlik bir yaratma gücü uygularsa ikisini tepkimeye sokup Su'ya dönüştürebilir?

Allah'ın bir şeyi yoktan var etmesi için kaç birimlik bir yaratma gücü uygulaması gerekir?

Madem siz Su'un moleküler yapısına bakıp kurduğunuz düz mantıkla çıkarımsadığınız "Allah Vardır" önermesine bu kadar güveniyorsunuz ve Bilimsel olarak kanıtlandığından eminsiniz;

Yine mantık olarak bu yukarıdaki sorulara yanıt vermeniz gerekmektedir.

Bana hala gidip de "Ahanda kuşlar böcükler, binbir renkli ağaçlar, nasıl yakalamıştık, saçlarından baharı; o yüzden Allah var!" sığmantığından bahsetmeyin.

O konuyu aştık, soru o değil...

Allah'ın varlığının ve yaratma gücünün Bilimsel olarak ölçülebilmişliği nedir, onu soruyorum size ben.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Gördünüz mü?

Bu önermelerin hepsi birbirinin aynı mantıkla yazıldılar."

İlk önce şunu bil...Yahudi,Müslüman,Hristiyan,Bahai bunların hepsi aynı torbanın içindedirler..

"Müslümanlığı gayet de iyi anlıyoruz, yıllarca öyle yaşadık; Müslüman değiliz."

Senin müslümanlığını anlattık,herkes yaşar o müslümanlığı..Burada kimse senin yaşadığın müslümanlıkta değil..

"Hiç kimse herşeyin tesadüfen olduğunu iddia etmiyor ki çıkıp da "Tesadüfen mi oldu yani?" "

Tesadüfen değilse o halde ne ? Tesadüfen suyun oluşumunu iddia etmiyorsan o halde suyun kasıtlı olarak oluştuğunu söylüyorsun demektir..

"Doğada ve Bilimde tesadüfler yoktur.

Bunu örnekleri ile defalarca anlattım size."

Sen ne yazdığını bir baksana..Kanalların karıştı..Sen değil miydin cam maddesinin şeklini tesadüfe örnek gösteren smile.png Biz değilmiydik bir kural halinde olduğunu anlatan smile.png

"Karşıma "Allah yaratmadı da tesadüfle mi oldu?" gibi buram buram bilgisizlik kokan bir mantıkla çıkmayın."

Bilgisizlik kokan yaklaşım mı oldu şimdi smile.png Suyun oluşumuna bir ba..Yaratılışçı olduğunu kendi ağzınla belirtiyorsun ama kavrayamıyorsun..

"Bilim'in ve Bilimsel Bulguların, Allah'ın varlığını ve yarattığını kanıtladığını iddia ettiniz."

Yer çekimini kanunu bak örneğin..Bilim sana sayfalarca açıklar...Kaprislerini bırakta kanundaki ışığı kapmaya çalış..

"Ben de örnek veriyorum:

Birşeyin "Var Olması" durumu da fiziksel bir varlık gerektirmektedir"

Ayetleri yazdım hatırlarsan bak bakalım fiziksellikten yana mı ? Bir daha oku..

"Allah "Var" ise eğer onun fiziksel varlığını nasıl tespit edebiliriz?"

Beyin..

"Allah'ın Yaratma gücü, ne ile ölçülür?

Birimi nedir?

Ohm mudur, Watt mıdır, Volt mudur, Joule müdür?"

Ohmuda Wattıda bir plana sokanın gücü ne ile ölçülür öğrenemezsin smile.png

"Hangi formülle açıklanır?

Yani Allah kaç birimlik bir yaratma gücü uygularsa Hidrojen Atomunu yaratır?

Kaç birimlik yaratma gücü uygularsa Oksijen Atomunu yaratır?

Bu iki atoma kaç birimlik bir yaratma gücü uygularsa ikisini tepkimeye sokup Su'ya dönüştürebilir?

Allah'ın bir şeyi yoktan var etmesi için kaç birimlik bir yaratma gücü uygulaması gerekir?"

500 kere dedik Allah'ı anlamak,doğayı evreni anlamak gibidir diye..Şu sözü kavrayabilseydin bu soruların cevabını kendin görürdün..Aksakallı dede yaratmıyor öyle bir Allah yooookk..

Birazcık ne olur birazcık şu sözü kendiniz için çivileyin..

"Her tartışamada size ayrımını yapamadığınız kavramları öğreteceksem ben,

Herhangi bir konu üzerinde tartışmaya ancak bir 5 sene sonra başlayabileceğiz sizinle.

Çünkü ancak o zamana kadar olursunuz siz."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben de örnek veriyorum:

Birşeyin "Var Olması" durumu da fiziksel bir varlık gerektirmektedir.

Allah "Var" ise eğer onun fiziksel varlığını nasıl tespit edebiliriz?

yani simdi soru mu bu smile.png

bunu tespit edebilmek icin gozun gordugu herseye ihtiyac var ;

gunes, dunya, insan, ruh

ruh gozukmez ama ruh halleri gozukur ; )

meyvelerin kabuklari mesela dogal bir amalajdir ve meyveyi israrla enerji topu gibi muhafaza eder ; ))

kaba camurdan canli tahtalar cikar ve insanlara meyve verir .. tahta ya bildigin kaba tahta , tapraga cakili ve yasiyor ..

yesillikler aptal ve akilsiz canlilardir ama havayi temizlemekle emrolunmus savasci askerler gibidirler ...

dunya ; buzun suda suzulerek yuzmesi gibi zarifce kendi yorungesinde donmektedir ...

agir bi kuvvetten ziyade buzun zerafetle suda savrulmasi gibi savrulmaktadir ; in

Allahin fiziksel varligi gozun gordugu hersey ama herseydedir ...

gozu de yaratan Allahtir ve ona belli bir frekans araligi koymustur ; karanlikta ve suda goremeyiz ; saniyede belli suratten daha hizli cizimleri algilayamayiz ..

bi kursunu goremeyiz ama yavaslatilmis kamera onu gosterebilir .. radyo dalgalarini goremeyiz ama cihazlar onlari anlamli hale getirirler ..

Allahi gozle aramak akil disidir .. Allah gozu belli bir duyarlilikta yaratmisken, insan, gozun goremedigi isinlarla bilimde kusatici bi akilla ilerlerken Allahin zatini gozle gormeyi ummak 0-12 yas arasidir biggrin.png

Allah gozu de gozun gorebilecegi seyleri de bunlarin yorumlarini da yapabilmemiz icin bitmeyen bir olanak yaratmistir ..

tek sorun dogru sorgulama yetersizligi ve vijdani surekli bastirma telasidir ki ; seytan bu fasif uzerinden tanimlanmistir ve faal olan bir kuvvettir ..

bu arada ; ''yeryuzunde fitne kalmayincaya kadar inkar edenlerle savasin'' Ayeti cok populer oldu son zamanda ...

bu ayet, iste bu fikirsel dayanikliligi surekli vurgulamakla mumkun olabilmektedir ; kan dokerek degil ...

insanlar kan dokuyor cunku fikirsel dayanaklari buna musade ediyor .. asil mucadele zihniyetlerin mucadelesidir ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insanin; kasinin, gozunun, dudaklarinin vegozlerinin milimetrelik oynamalarla

o insanin ruh halini rahatlikla kestirebiliyor olmak ;

aciklanamaz bir mucizedir ;

basiret ve feraset diyoruz buna ..

ayni kasilip gevsemeleri robotlarda yapsalar insanda kalpten kalbe bir etki uyandiramaz ..

goren goz degildir ! goz kordur .. fotograf makinasinin mercegi nasil korse goz de kordur .. goruntuyu yakaliyor olmasi zahirdeki objelerle etkilesime giriyor olmasi onu goruyor yapmaz ...

insan cogu zaman gozunun onundeki seyi goremez ve onu aramaya baslar biggrin.png goz sadece goruntu nakli yapan suursuz bir organdir cunku : ))

Allahi gozle gormek isteyenler samimi iseler ilkel bir bakis acisina sahipler smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Şöyle de söyleyebiliriz o zaman:

"Siz Ateizmi anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Ateist olurdunuz. Anlamayan Müslüman olur."

"Siz Budizmi anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Budist olurdunuz. Anlamayan Müslüman olur."

"Siz Hıritsiyanlığı anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Hıristiyan olurdunuz. Anlamayan Müslüman olur."

"Siz Şintoizmi anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Şintoist olurdunuz. Anlamayan Müslüman olur."

"Siz Paganizmi anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Paganist olurdunuz. Anlamayan Müslüman olur."

"Siz Şamanizmi anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Şamanist olurdunuz. Anlamayan Müslüman olur."

"Siz Yahudiliği anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Yahudi olurdunuz. Anlamayan Müslüman olur."

"Siz Deizmi anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Deist olurdunuz. Anlamayan Müslüman olur."

"Siz Panteizmi anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Panteist olurdunuz. Anlamayan Müslüman olur."

"Siz Panenteizmi anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Panenteist olurdunuz. Anlamayan Müslüman olur."

"Siz Agnostisizmi anlamıyorsunuz, zaten anlasaydınız Agnostik olurdunuz. Anlamayan 

Merhaba arkadaslar,, uzun sure bu sitede bu konulari takip ettikden sonra epey bir tereddutden sonra bende katilmaya karar verdim. Tereddut etmemde ki sebeb, bu konulari konusurken insanlar birbirlerini uzebilmektedir. bazen maksadini asan sozlerle kirici olunabilmektedir.

Ayrica yazma ozurlu oldugum icin imla ve kalime hatalarindan dolayida ozur dilerim. Burda paylasilanlar umarim karsilikli fayda saglayiyordur. En azindan karsidaki adina empati yapmamiza yardimci olacaktir.

Yukaridaki satilari okudukdan sonra gecenlerde okurken dikkatimi ceken bir paragrafla konuya girmek isterim. 

Diyorki " Insanlik tarihinde binlerce DIN vardir. Bu durumda aslinda ikimizde dinsiziz, Yalniz ben sizden bir fazla dini daha ret ediyorum. Siz diger dinleri neden ret ettiginizi anladiysaniz, Benimde sizin dininizi neden ret ettigimi anlarsiniz" diyor.

Diger tarafadan hangi dinden olursa olsun, inanan insanlarin % 99 unun kendi babasinin dinine inandigini dusunursek. Zaten inanmalari icin cok emek vermedikleri vede objectif kalamadiklarida ortadadir. Bu durumda dogustan kuacaklarinda hazir bulduklari degerler dogru oluyorsa. O kisiler hangi ortamda dogsalar o degerleri kabul edecekleri asikardir. Cunku kucaklarinda hazir bulduklari degerleri acimasizca sorgulamadan kabul etmislerdir. Onun icinde israilde dogan yahudi, avrupada dogan hriistiyan , japonyada dogan budis ve hindistanda dogan da hindu olmaktadir. Bunlarin icerisinde ise cok kucuk yuzdeli olsada cesur insanlar ise degismekden korkmadan ve utanmadan hazir pakeletleri sorgulama cesareti gosterenlerdir. Burada onemli olan buna cesaret etmeleridir. Hangisini tercih ettikleri ikinci derecede onemlidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bilim ve din asla yanyana gelemiyecek derin agnostik çelişkilere sahip iki farklı durumdur. din dogmadır sınırları bellidir insanı düşündürmez yanlış anlaşılmasın bunu din düşmanlı minvalinde yazmıyorum. din sizin düşünmenizi yasaklar itaat etmenizi söyler bilimle dini yanyana koymak çok yanlıştır.dinde ne inancınız varsa onu düşünür mutlu olursunuz. bilim daha farklıdır dinde soru sormak yasaktır 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.