Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

AKP iktidarı

Shatin

Önerilen İletiler

Insanlar zaman zaman ic dünyalarindaki dalgalanmalari, hic tanimadiklarina da yansitabilirler.

Bu forumlarda hic bir insnin kendisine yönelik bir sey söylenmis degil, aksine savundugu düsünce sistemi konu edilir. Öyle sürmesini de düsünüyorum.

Düsüncelerini benimsemedigimiz insanlara antipati beslemek insan dogasinda vardir. Insan olmanin güclügü ve güzelligi ise bu antipatiyi kontrol edebilmektir.

Erdogan arkadasin kaynak gösterdigi tüm yazilari aldim, ve son derece yarali bilgiler olarak elde tutulmasi gerkir kanisindayim. Benim icin cok yararli oldular. Tesekürlerimi sunuyorum.

Böylece forumlari egitim amaci gibi bir foksionu daha ortaya cikmis oluyor.

Ayni konularda bir cok insanin hemfikir olamayacagi dogaldir. Forumlar da hemfikir olunmayan düsüncelerin ortaya atildigi ortamlardir.

5502[/snapback]

kendinizile hesaplasmanizidan dolayi tebrik ederim, cok basarili buldum!

Psikoloji de buna refleksiyon denir!!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 55
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

söyle yapanlar böyle dir, söyle düsünenler böyle dir

bu dünyada kendini yargic zanneden kactane darkafali varmis meger

oooof offff

5492[/snapback]

al bir tane daha...

Senin fikirlerin ne canugurun ne dediğine katılmıyorsun...

Forum yorum bekliyor arkadaş yorum yerine bahane yaratarak düşünce dünyasını daraltıyor...

alaTurka yorumlarını yaz anlamadığın yer varsa sor anlatsınlar. Eğer karşıysan karşıtlığını düşüncelerine yansıt ve yazıya dönüştür...

Sevgiler...

5496[/snapback]

neden bi tane daha?

bunu aciklarsaniz gitmeden evvel cok memnun olacagim!

eger burda birilerini uyarmakla görevliyseniz, nötr kalmanizi ve konu akisini dikkatli takip etmenizi tavsiye ederim.

cok mersi!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tartismalari kisisellige dökme aliskanligi sark kurnazligindan ileri gelir.

Eger istersek her konuya bu bicimde yaklasir, forumdaki konuyu konuluktan cikarabiliriz.

Savunanlar ve karsi cikanlarin cephelesmesi; nihayetinde itisip kakismak ortadogu oryantalizminin tipik özelligidir. Bu huyumuzu bildigimize göre sürdürmemek daha akillica olmali:-)

Özet olarak tartisma sirasinda düsünceler kapisir. Forum katilimcilarin kisiliklerine ironik veya acik saldirilarla degil.

Konumuz akp iktidari, su hale bakin! Birilerimizin düsündükleri farkli cikacak o kadar. Biz de simdiden fikir alis verisi icindeyiz.

Türk halkinin muhakeme yetisinin zayifligindan söz ediyorsam, siz de aliniyorsaniz bu; özel durumunuz var demektir. bunu acik bir dil ile Server tanilli üzerine basa basa yazmistir. Aziz Nesin de biraz daha ileri giderek, aptalligimizin mahkemeyle tesciline kadar götürmüstür. Can Yücel´in küfür ederek ölümü de bosa degil sanirim? Bunlarin bir nedeni olmali.Yani bu insanlarin, Türk halkinin tutumlarina karsi tahammül gücü tükenmistir.

Anlasilmasi umuduyla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu parti seçim sisteminin kendilerine tanıdığı şansla iktidar olmuştur.eğer yine sandığa gitmeyen seçmen sayısı bu seçimdeki kadar çok ve baraj yüzde 10 olduğu sürece seçilme olasılıkları yüksektir.ara model getirme yöntemiyle şimdiden gelecek seçimi garantileme yolunda çalışmalarıda göz ardı etmemek gerek) barajı düşürmeden türkiye vekilliği sistemini getirmek)kalıcı ve kökten çözümler yerine günü kurtarma mantığı.daha doğrusu koltuğu kaptırmama gayreti olarak görüyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
Demokrasi, kendisiyle uzun süre oynatmaz.

Öyle bir noktada al asagi edilirler ki, bir bakarsiniz, neye ugradiklarini anlayamadan mahkeme kapilarinda buluverirler kendini :D

Karder kismet bu :clover:

6083[/snapback]

Çoğulcu demokrasi,çok oy alanın iktidarı olduğuna göre azınlıklar ezilir.

Fikrinize aynen katılıyorum.

Ancak,KARDER ne demek?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

sizce AKP nin hem genel seçimlerde hem de yerel seçimlerde türkiye genelinde büyük bi farkla seçilmesinin nedeni nedir?

Bu soruya tek bir cevap verilebilir o da; Türkiyede yaşayan insanların büyük bir ideolojik kuşatma altında olması dolayısıyla siyahla beyazı ayırt edemeyecek durumda olmasıdır..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

AKP lilerin bile seçimlerde bu kadar başarılı olacabileceklerini tahmin ettiklerini zannetmiyorum...bu onların kadrolarından milletvekili adaylarından belli.....sayın cumhurbaşkanımıza "yemezler "deyen saygısız bir ilk okul mezunu....ama zengin mütahit.....halkın bütün partilere olan tepki oyları AKP de toplandı hepsi bu....Erdoğanın belediye başkanlığı dışında dış işleri bakanı ile meclis baskanının da milletvekilliği dışında bir tecrübeleri yok.......tayyip milletvekili olmadan başbakan oldu desek yanlış demiş olmayız.....türkiyede bu kadar adam varken ilk okul mezunları imamlar ve şeyh şıh yanlıları mılletvekili koltuklarına oturdu....demokrasi yanlızca eğitim seviyesi ve kültür seviyesi yüksek toplumlar için iyi bir yönetim..ataturk halka sorsaydı bu devrim kanunlarının hiç biri olmazdı.....hersey halka sorulamaz ozellıkle ulkenın gelecegını ulusal yapısını yonetim seklını bozacak seylerın halka danısılmaması lazım .....eger ılle danısılacaksa en az lıse mezunu (ımamhatıpler harıc ) olma sartı aranmalıdır......halkın %99 u lıse ve ustu egıtım gordu zaman demokrasiye gecebiliriz.......şu şartlarda bu halk bizi yanlızca felakete sürükler çünkü tayyip diyorki bu halk isterse şeriat bile gelir.......avrupa ve amerıkada halk ne ısterse oluyor gıbı sosyal isteklere girmeyelim arada kimse bölünme tehlikesi rejim değişikliği tehlikesi yaşamıyor......işveçteki adamın derdi ne ki çevre kirliliği hayvan hakları.......bizde hangi köylü şimdiye dek sol bir partiye oy vermiş .....demireli 7 kez başbakan yapanlar bunlar.......ya adam gibi egitim verelim yada oy vermesinler.....15 sene egıtım gormus adamla 5 sene egıtım gormus ınsanın oyu bır olamaz

kımse ınsan hakları solculuk nutuklarıda atmasın ......yalansa yalan deyin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AKP lilerin bile seçimlerde bu kadar başarılı olacabileceklerini tahmin ettiklerini zannetmiyorum...bu onların kadrolarından milletvekili adaylarından belli.....sayın cumhurbaşkanımıza "yemezler "deyen saygısız bir ilk okul mezunu....ama zengin mütahit.....halkın bütün partilere olan tepki oyları AKP de toplandı hepsi bu....Erdoğanın belediye başkanlığı dışında dış işleri bakanı ile meclis baskanının da milletvekilliği dışında bir tecrübeleri yok.......tayyip milletvekili olmadan başbakan oldu desek yanlış demiş olmayız.....türkiyede bu kadar adam varken ilk okul mezunları imamlar ve şeyh şıh yanlıları mılletvekili koltuklarına oturdu....demokrasi yanlızca eğitim seviyesi ve kültür seviyesi yüksek toplumlar için iyi bir yönetim..ataturk halka sorsaydı bu devrim kanunlarının hiç biri olmazdı.....hersey halka sorulamaz ozellıkle ulkenın gelecegını ulusal yapısını yonetim seklını bozacak seylerın halka danısılmaması lazım .....eger ılle danısılacaksa en az lıse mezunu (ımamhatıpler harıc ) olma sartı aranmalıdır......halkın %99 u lıse ve ustu egıtım gordu zaman demokrasiye gecebiliriz.......şu şartlarda bu halk bizi yanlızca felakete sürükler çünkü tayyip diyorki bu halk isterse şeriat bile gelir.......avrupa ve amerıkada halk ne ısterse oluyor gıbı sosyal isteklere girmeyelim arada kimse bölünme tehlikesi rejim değişikliği tehlikesi yaşamıyor......işveçteki adamın derdi ne ki çevre kirliliği hayvan hakları.......bizde hangi köylü şimdiye dek sol bir partiye oy vermiş .....demireli 7 kez başbakan yapanlar bunlar.......ya adam gibi egitim verelim yada oy vermesinler.....15 sene egıtım gormus adamla 5 sene egıtım gormus ınsanın oyu bır olamaz

kımse ınsan hakları solculuk nutuklarıda atmasın ......yalansa yalan deyin

HAdi diyelim TAYyib denen adamın deneyimi yoktuda...ÜLKE cumhurreisinin ne deneyimi wardıda Cumhurbaşkanı oldu..YAda bu zamana kadar gelen Bütün başbakanların...BEnim bildiğim ya siyasetten gelmeler yada asker kökenliler farklı bir başbakam weya cumhurbaşkanı sen gördünmü*

Türkiyede bunca adam warken YAŞAR NURİ ÖZTÜRKte CHP den aday oldu sadece OY oranı yükseltmek için belli kesime hitap ediyor ya Bu YAŞAR NURİ çıkarcı hesaplar...

Diyorsun ya HALKA danışılmasın o zmaan demokrasi nerde sawunduğun senin DİKTA rejimimi istiyorsun....

Demokrasi halkın %99 u lise we üstü eğitim gördüğü zaman olur dedinde bu ülkede imkansız Bu %99 un içinde okuma hakkı elinde olanlar war senin söyleminle o zaman hiç demokrasiye geçemeyecez biz...

KÖylü MiLletin efendisidir diyen ATATÜRK SoL partiye oY wersinlermi diye bu sözü sölemiştir...Sanmam

ADAm gibi eğitim werelim sözüne katılırım ama 15 sene eğitim görmüş adamla 5 sene eğitim görmüş adamın oyu bir olmaz sözüne katılmam mümkün değiL...

Çok okuyan mi bilir ÇOk gören mi Köylüler okumamiş olabilir ama Bu Ülkede Hükümetlerin yanlış politikalarını görmeyecek kadarda CAHİl değillerdir...

İnsanlara sandıkta Oy gözüyle baktıkları için ya anadolu insanı kasten cahil bırakıldı(bunu üçtür yazıyorum)

YAlansa yalan derken İnsanların ne kadar samimi olmadığı kastediyorsun sanırım....Bunda da haklısın...

SayGıLar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cumhurbaşkanı ilebaşbakanı nasıl kıyaslıyorsun anlayamadım....cumhurbaşkanımız anayasa mahkemsinden bu makama gelmiş bir kişi ve sadece devleti temsil ediyor kanunları ve protokolü bilmesi yeterlı ama başbakan dışişleri içişleri bunlar çok önemli...sence yönetimin bir deneyim.ve uslup sorunu yok mu......bunlar ya kotu nıyetten yada acemılıkten yada her ıkısınden kaynaklanıyor.....bızım basbakanımız turkıyeye yatırıma gelın elını operım dıyor.....yakısıyormu...yatırıma gelen adam 3 lıra koyup 5 lıra almaya gelıyor bızım kara gozumuze mı gelıyorlar....turk hukumetı hıc bır zaman bu kadar kucuk dusmedı bence ıngılızce bılmeyen bır basbakan......genel kulturu olmayan sadece dını konularda konusabılen bır ınsan.....

su sorumada yanıt vermemıssın ataturk halka sorsaydı devrımler olurmuydu.......laıklık olurmuydu....bugunku gıbı herseyın onune bır gecıs surecı konsaydı bu mıllet top yekun arap harflerınden latın harflerıne donermıydı bunlarda gecıs donemlerı ya olmadı yada cok kısa tutuldu o yuzden devrım dıyoruz.....

en ıyı yonetım ulkesını ve mılletını seven akıllı ve tecrube sahıbı yarı dıktatorluktur..bu benım gorusumdegıl genel olarak konusulan bu ancak sıkıntı senınde tahmın edebılecegın gıbı herkes vatansever bu ulkede herhes herseyı cok ıyı bılıyor...o zaman lıder kım olacak ..ben gozum kapalı ahmet necdet sezere evet derdım cunku turkıyeye esıyle beraber yakısan ınsanemınım kı her ısıde uzmanına bırakırdı......25 sene once olsa ecevıtede derdım......

dıyorum kı 10 sene cok saglam bır yonetım.....her alanda ısı bılen ınsanlae teknokratlar.....tum ulkede egıtım ve saglık seferberlıgı.....

kadroların imamlardan temizlenmesi....ve belli bir seviye tutturulunca tam demokrasi.....

mıllet serıat derse o da olurmu......

ataturk halka sormadı.......neden.....

allah ataturkun ruhunu şad etsin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bunlar iyi şeyler değil bu heyecana Mnederes'te kapılmış zamanında, bir millet arkamda diyerek

Meclis Parti Grubunda milletvekillerine, "aslanalr gibisiniz siz isterseniz hilafeti de geri getirebilirsiniz" demiş

CHP'li milletvekilleri kürsüden "idam sehpalarında can verenleri hatırlayın da kendinize ders çıkarın" diye tehdit etmiş

kendisini eleştiren Üniversite Profesörleri için " Kara Cüppeliler" demiş, aytemur kılıç'ın anlatımıyla. sonrada ona emir verip gazetelerde bu lafın basılmasını engellemiş.

tüm bunalrı yaparken millet arkamda beni alkışlıyorlar diye savunuyormuş kendini partisinde onu uyaranlara karşı.

ama 27 mayıs sabahı o alkışlayanlardan hiç birisini bulamamış yanında. bazı şeylerle oynamamak lazım. zira keser döner, sap döner, gün döner devran döner.

tabi İsmet Paşa'nın Menderes'in 27 mayıstan bir ay önce o mecliste chp lileri idam sehpaları lafıyla tehdit etmesine kürsüden verdiği cevabıda unutmamak lazım.

" sayın Menderes umsunki o sehpalar bir daha hiç kurulmasın, zira o sehpalar bir kere kuruldu mu nasıl çalışacağını kimse kestiremez"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cumhurbaşkanı ilebaşbakanı nasıl kıyaslıyorsun anlayamadım....cumhurbaşkanımız anayasa mahkemsinden bu makama gelmiş bir kişi ve sadece devleti temsil ediyor kanunları ve protokolü bilmesi yeterlı ama başbakan dışişleri içişleri bunlar çok önemli...sence yönetimin bir deneyim.ve uslup sorunu yok mu......bunlar ya kotu nıyetten yada acemılıkten yada her ıkısınden kaynaklanıyor.....bızım basbakanımız turkıyeye yatırıma gelın elını operım dıyor.....yakısıyormu...yatırıma gelen adam 3 lıra koyup 5 lıra almaya gelıyor bızım kara gozumuze mı gelıyorlar....turk hukumetı hıc bır zaman bu kadar kucuk dusmedı bence ıngılızce bılmeyen bır basbakan......genel kulturu olmayan sadece dını konularda konusabılen bır ınsan.....

su sorumada yanıt vermemıssın ataturk halka sorsaydı devrımler olurmuydu.......laıklık olurmuydu....bugunku gıbı herseyın onune bır gecıs surecı konsaydı bu mıllet top yekun arap harflerınden latın harflerıne donermıydı bunlarda gecıs donemlerı ya olmadı yada cok kısa tutuldu o yuzden devrım dıyoruz.....

en ıyı yonetım ulkesını ve mılletını seven akıllı ve tecrube sahıbı yarı dıktatorluktur..bu benım gorusumdegıl genel olarak konusulan bu ancak sıkıntı senınde tahmın edebılecegın gıbı herkes vatansever bu ulkede herhes herseyı cok ıyı bılıyor...o zaman lıder kım olacak ..ben gozum kapalı ahmet necdet sezere evet derdım cunku turkıyeye esıyle beraber yakısan ınsanemınım kı her ısıde uzmanına bırakırdı......25 sene once olsa ecevıtede derdım......

dıyorum kı 10 sene cok saglam bır yonetım.....her alanda ısı bılen ınsanlae teknokratlar.....tum ulkede egıtım ve saglık seferberlıgı.....

kadroların imamlardan temizlenmesi....ve belli bir seviye tutturulunca tam demokrasi.....

mıllet serıat derse o da olurmu......

ataturk halka sormadı.......neden.....

allah ataturkun ruhunu şad etsin

'''''HAdi diyelim TAYyib denen adamın deneyimi yoktuda...ÜLKE cumhurreisinin ne deneyimi wardıda Cumhurbaşkanı oldu..YAda bu zamana kadar gelen Bütün başbakanların...BEnim bildiğim ya siyasetten gelmeler yada asker kökenliler farklı bir başbakam weya cumhurbaşkanı sen gördünmü*'''''

*Diye yazdım sadece bir cümleyi cımbızla çekip almazsan sewinirim...*

Benim Ki kıyaslamak değil sadece misal wermekti...Bu güne kadar gelen hükümet adamlarından...

Türkiyeye yatırım yapanın elini öerim demesine benim onay werdiğimi düşünüyorsan yanılıyorsa...

Ayrıca yapılacak gökdelenlerin projesinin çalıntı olduğunu we maaliyetinin abartıldığı SİNAN AYGÜn tarafından açıklandı...3Lira koyup 5 lira alıp gidecek bu ÜLKEDEn buna bende karşiyim...

YAbancı sermaye geliyor adı altında ülke insanımızın parası çalınacak bu Konutları halka satarak...

İngizlizce bilmemesi beni baglamaz...Bilenler ne yaptı ki bu güne kadar san ki...

Genel Kültürü olmadığı kanısına nerden warıyorsun anlamiş değilim... sanma TAYYİbi sawunuyorum ha..

'''su sorumada yanıt vermemıssın ataturk halka sorsaydı devrımler olurmuydu.......laıklık olurmuydu....'''

Sormasına gerek yok ki halkta bunları benimsemeseydi Bu dewrimler olmaz YıLlarca İç ayaklanmalarla uraşırdık hak werirsin ki...Bu baglamda kurtuluş sawaşinda ATA nın yanında olan HALK bu dewrimlerde de ATA nın yanında yerini almiştir...

Bu nasıl bir düşüncedir DÜnya arenasında eşi ile bize yakişan adam NECDET sezerdir....NE zamandır Ülke insanını BAŞŞBAKAN we CUMHURREİSİN Eşleri temsil eder oldu...Eşlerine bakılarak ÜLKE hakkında fikir yürütüldü...Bu çok saçma bir düşünce yapısı sen ÜLKE ekonomisi ile Güçlü bir yapıya sahip ol...BAkalım Dünya arenasında kılık kıyafetinle seni yargılayacaklar mı?Sende Komplekslere kapılım aman Cumhurreisin eşi nasıl giyindi bizi temsil edebilecekmi ddiye düşünmezsin..

Dünyada Dini inanişlarına göre giyinen onca ÜLKE warken we TEmsil edilmek gibi bir sorunu dert etmezken ÜLKE ekonomisi güçlendirirken biz hala nelerin derdindeyin..

ECEWİT mi aman de yahu gözünü sewim geri getirme onu ne zman geldiyse üLKE Yokluk çekti..Millet şeker tüp yağ un kuyruğunda bekledi aman deyim sana....

Milletin şeriat istediğini de sanmam ayrıca...ben istemem şahsen...

KAdrolardan imamlar temizlensin tamam buna hayır dediğimiz yok ki...

Ama bunu derken diğer partilerinde KAdrolarda yer alan başi boş elemanlarınıda temizlemeli değil mi...

Konuyu ATATürk'e çekme biz ATAtürk düşmanı değiliz ...ALLAh Atatürk 'e gani gani rahmet eylesin makamı cennet olsun...Türk Milletide ilelebet payidar Olsun...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ecevite haksizlik etme ecevitin iktidarinda un yag sikintis cekmis olabilirsin ama bunlar hep amerika ve diger batili ulkelerin eceviti devirmek icin yarttigi durumlardi demirel gelince kuyruklar bitti..neden cunku amerikan usagi idi....demirel tum dunyayi karsisina alip kibrisa cikalim diyebilirmiydi......ozelliklee amerikaya...

diyorum ki tayyip halk adamidir halk icin adam degildir.....kultursuzdur futursuzdur.... dil bilmes futbol oynar kulhan beyi gibi yurur ve kabadayi gibi konusur ama 1 gun sona oyle demek istemedi diye aciklatma yaptirir......dil bilmemesi onemli degil ama bir imamain turkiyeye basbabakan olmasini yediremiyorum...eger okuduysaniz oraya kurtler ne istiyor diye bir konu actim orada gazeteden alinmis roportaj var.....ac ******** demokrasi istiyormus...kendi dillerinde egitim istiyorlarmis bundan 10 sene evvel isteselerdi ertesi gun olu bulunurlardi....bunlari bu kadar sinartan hain' vatan hayini olan tayyip ve yandaslaridir onlari iktidara getiren herkes sucludur......

Tarih: Düzenleyen: Admin
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

işte akp adaleti

ben eskişehirden katılıyorum forumunuza adalet işte bu dedirtecek olaylar eskişehir de 4 senedir yaşanmakta işte örnekleri

1-eskişehir büyükşehir belediyesi tüm komuşu şehirler teşvik kapsamına alınmışken alınmadı

2-eskişehir bütçesi düşürülen tek büyükşehir belediyesi oldu

daha bunun gibi 8 örnek var ama kısa kesmek istiyorum vaktinizi almıyayım

bunun sebebi ne diye sorarsanız bunun sebebi eskişehiri tramvayıyla porsuk projesiyle bir avrupa şehri yapan dsp li büyükşehir belediye başkanını 2.defa seçmemizdir.tüm türkiyede dsp %3-4 lerde gezerken büyükerşen %46 gibi bir oyla büyükşehir belediye başkanı olmuştur.

ve tüm türkiyede akp nin kaybettiği tek büyükşehir belediyesi eskişehir dir

akp tüm türkiyede büyük bir oy farkıyla tekrar iş başına gelebilir fakat eskişehir de akp bitmiştir bizi cezalandırana cezayı biz keseriz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

CEVABIM MACHİAVELLİ KARDEŞİME--

kendine koyduğun isim zaten halkı kaale almadığının resmi. Yine de ben halktan bir adam olarak kendimi birşeyler söylemek zorunda hissediyorum. Ne de olsa Devlet sadece dikdatör, prens ya da kralla olmaz. En fazla halka ihtiyacı vardır devletin.

Şüphesiz kimse ismiyle ya da kim olduğuyla değil, söylediğiyle değerlendirilir. Ben machiavelli ismine değil söylediklerine bakarak demek istiyorum diyeceğimi. Baro başkanı çıkıp imamhatiplinin başbakan olmasını kendine yediremiyor, sen imamın başbakan olmasını kendine yediremiyorsun. Niye, imamlık eksiklik midir, sizin itikadınızca imamlık bir eksiklik mi sayılıyor. Lise mezunu bir adamın başbakan olmasını niye kimse kendine yediremediğinden bahsetmiyor. Çünkü bunun önemi yok. Başbakanlık olgusunda önemli olan, halkın isteklerine yürütme organının cevap verebilmesidir. Benim için Mehmet Ali ERBİL'in başbakan olmasıyla Tayyip ERDOĞAN'ın başbakan olması arasında kendime yedirip yedirememe konusunda herhangi bir fark yok, zira kimlikten önce yaptıklarına bakılmalıdır kişilerin.

Ve klasik cümle: Bilinçsiz halk. Bilse AKP'ye oy verirler miydi!? Ulan ne gerizekalı bir halkmış Türk Halkı!. Çok partili sisteme niye geçtik ki!? Geri zekalı halk... Atatürk niye demokrasiyi getirmeye uğraştı ki? Saçma sapan bir sistem. Halk suçludur. Keşke hep tek bir parti olsaydı. Bugün evet bugün hala bunu tartışıyor olmamız ne kötü. AKP'yi iktidara getirenler suçludur demek aynı zamanda demokrasi suçludur demektir.

Ve garip bir mantık: Halka ancak %99'u en az lise eğitimi gördüğünde güvenilebilir. Bugün biz üniversite mezunlarımıza güvenmiyoruz. nasıl daha ileride lise mezunlarımıza güveneceğiz. Aslında buradaki mantık zannımca şudur: Eğitim öğrenim gören kimseler islamdan uzaklaşır, böylelikle aramızdaki cahillerin azalması neticesinde adam gibi adamlara (İslamdan uzak adamlar) oy verilir. Mantık/sızlık belli olduğuna göre eleştirisine geçelim. Bu mantığın sahipleri acaba üniversite mezunu olup da hala cahil olan ve hatta islamı bu devlet katmanlarında yüceltmek isteyenlere ne diyecektir. Soruyu şöyle anlaşılır hale getireyim. Üniversite mezunu (sadece ilahiyat fakültesi olarak anlamayın, hukuk, siyasal, tıp, işletme vb) olup da hala islamı savunanlara ne denecektir. Yoksa siz de bu kadar cehalet ancak yüksek tahsille mümkündür mü diyorsunuz. o halde yüksek tahsil de bu halkın bilinçlenmesine yetmiyor görüldüğü üzere. Halktan emin olamıyorsanız, ülkeyi nasıl yönetirsiniz. Cevap acaba halkın olmaması çıkmaz mı? Yani hiç kimse olmasaydı bu ülke ne kadar güzel yönetilirdi değil mi?

Şerif Mardin yaklaşık olarak şöyle bir söz sarf ediyor birgün: Bu ülkede islamın güç kazanması paradoksal olarak islamın üzerine gidilmesinin bir sonucudur. Bu ne demektir. Osmanlı döneminde halk islam anlaşından bir haber, taklitçi bir zihniyete sahip, ancak islama karşı bir baskı yok. o yüzden islamı anlama, ilerletme gibi bir çabaları yok. Ancak Cumhuriyet döneminde baskı artınca halkın da öğrenip anlama çabası artıyor. Baskıyı kırmak istiyor. Ha bu baskı bazen psikolojik bazen maddi cebir tarzında vuku bulmuştur. Halk en çok psikolojik baskıya tepki olarak bugünkü durumuna ulaşıyor. Türkiye de islamın güçlenmesi ve hatta iktidara gelmesi bir cehaletin değil, bir başkaldırının sonucudur. Olayları iyi tespit etmek gerekiyor. AKP'nin bu kadar yüksek oy alması sadece cehaletle açıklanabilecek olsaydı, AKP'ye oy verenlerin tamamının hiçbir eğitim almamış, kendini bilmez kesim olduğu ileri sürülmeliydi. Bunu söyleyebiliyor musunuz? El cevap: Hayır...

Ne güzel değil mi? Halka rağmen halk için çalışmak. Ama bana şunu da söyleyin, yarın bir gün halk için çalıştığınıza kendinizi nasıl inandıracaksınız. Atatürk belki de en çok bu dertten muzdarip oldu. Halk için çalışıyordu ancak halk onu anlamıyordu. 100 yıl sonra hala aynı nokta. Halk hala kendisi için çalışanı anlamıyor. Bu mümkün mü? Platon'un erdemliler yönetimi... Ülkesini ve milletini seven yarı dikdatörlük. Niye yarı dikdatörlük istiyorsun ki, tam dikdatörlük olsun. Ülkesini ve milletini seven tam dikdatör bir adam. Bu yönetim sistemini daha sağlam temellere oturtmanın en güzel yoludur. Ha böyle bir sistemde bize yani halka neyin düşeceği -her zaman olmasada- bellidir. Bu arada bu adamın ülkesini ve milletini sevdiğini kendisinden başka kim bilecek. Kendisi bilebilecek mi? Hitlerin ülkesini sevdiğini kim biliyordu.

kaldıki Tayyip ERDOĞAN'ın durumu belirttiğin yarı dikdatörlüğe uymuyor mu? Sen şimdi ihtimalki ülkesini ve milletini sevmediğini söyleceksin. Bunu ben ve sen dahil kimse bilemez. Kötü sandığın bir şeyin hayır ile ya da hayır sandığın bir şeyin kötülükle sonuçlandığına hiç şahit olmadın mı?Neyse bu kadar uzun cevap olmaz.. Kusura bakma...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bekir öyle bir anlatmışsınki sanki halkın %65 i AKP ye geri kalanıda başkalarına verdi oylarını. halkın yüzde 35 i AKP ye seçmiştir geri kalan %65 vardır bu da çoğunluktur. AKP nin şu an mecliste sahip olduğu gücün kaynağı halk değil seçim sistemidir. dünyanın hiç bir yerinde %35 oy alan bir parti meclisin %65 ini elinde tutamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben Machiavelli'e demiştim diyeceklerimi ama sen cevap verdin. O halde bu minval üzre devam edelim. Dünyanın hiçbir yerinde yok diyorsun böyle bir seçim sistemi. Yanlış, dünyanın birçok yerinde var. Ama bunun önemi yok. Seçim sisteminin %10 barajlı yanlışlığı AKP'nin %35 oyla iktidara gelmesine kadar tartışılmıyordu. Zira aynı seçim sistemi formun başında da fazlasıyla üzerinde durulan Kürt unsurunu yani HADEP veya DEHAP adlı partiyi meclise sokmadığı için kimsenin gıkı cıkmıyordu. Ancak bugün bu sistem bir sorun edildi. Halkın %35'i azımsanmayacak bir kesimdir, bunun dikkate alınması lazım. Tamam halkın tamamı demek değildir bu. Ancak, seçim sonuçlarına baktığımızda en azından %70'lik bir kesimin oylarını sağ olarak adlandırabileceğimiz partilere verdikleri de gözden kaçırılmamalıdır. Gelelim geriye kalan % 65 sorunsalına. Sen geriye %65 kalıyor diyerek bütün yüzde altmışbeşi aynı ve yek vücut olarak değerlendiriyorsun. Hepsi AKP'nin karşısında. Bu doğru bir yaklaşım değil. Sol partilerin aldığı oya, milliyetçi partilerin aldıkları oya, geriye kalan sağ partilerin aldıkları oya, ve en sonunda oy kullanmayanların aldıkları oya ayrıca bakmak zorundayız. Geriye kalanı %9 bir partiye, %8 bir partiye, %1 bir partiye %15 oy kullanmayanlara (bu rakamlar sallamadır) ayırdığımızda GERİYE %65 DEĞİL BÖLÜK PÖRÇÜK BİR KALABALIK KALIR.

Evet demokrasiyle yönetilen bir ülkede %10 gibi seçim barajı olmaz ve olmamalıdır. Ama Hani hep söylenegelmiştir ya Türkiyenin malum şarları, bu barajı gerektiriyor. Tasavvur edelim şimdi. Mecliste 30 tane parti. Her birinin 10, 15 tane vekili var ve her bir parti şu an olduğu gibi ayrı telden çalıyor. Böyle bir sistemde, hükümetin kurulması, kendini devam ettirmesi ne derece mümkündür. AKP bugün aldığı oyla ancak 200 milletvekili çıkarabilirdi ve o da hükümet kurmasına yetmezdi. Daha önce Türkiyenin yaşadığı gibi hükümet kurulamazsa ne olurdu bir düşünelim.

Benim yazılar uzun oluyor, çünkü sistem karışık, kusura bakmayın. selamlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

% 10 seçim barajı uygulamaya konulduğu tarihten beri tartışılıyor. nereden çıkardın AKP iktidara gelmedne önce tartışılmadığını ki AKP nin seçim vaadlerinden biriside buydu seçim sistemindeki çarpıklığı düzeltmek. tartışılamyan bir şeyi niye seçim vaadi oalrak koysun. gerçi dokunulmazlıkalrı kaldırmakta en büyük seçim vaadlerindendi ya.

sunduğun hiç bir mazeret %35 lik bir oyla meclisin %65 ini elinde tutan bir partinin halkın bir önceki mesajında yazdığın gibi, AKP yi tek tercih etmiş olduğu mantığını haklı çıkarmaz. dediğim gibi akp nin mecliste var olan bu günkü gücü halktan değil seçim sisteminden gelir. geçmişte gerek ecevit gerek demirel %44 le oy aldı ama bu gün AKP nin meclsiteki sandalye sayısının üç te ikisi kadar bile sandalye kazanamadılar. meclsite çok partinin olması demek hükümet kurulamaz demek değildir. aksine bu parlementer sistemin en ideal hükümet tipini doğurur yani geniş tabanlı hükümeti.

Bu günkü seçim sistemi doğrudur yanlıştır bu ayrı bir başlık konusu. ama muhakkak olanki. AKP halkın ona verdiği desteğin iki katıyla mecliste temsil ediliyor. böyle şey olur mu mesela dyp ya da mhp %0,5 oy daha alsa akp milletvekili sayısının üçte birini kaybedecekti. böyle mantık olur mu ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İdealize ettiğimiz Batı Demokrasilerinde parlamenter sistemin işleyişi 2 veya 3 büyük partiyle yapılmaktadır.

Türkiyede ise parlamenter sistem tam bir renk cümbüşü. Tamam, liberal demokrat bir bakışla vakaya yaşlaşırsak herkes kendini temsil edecek kimseleri meclise taşımalıdır. Hadi diyelim; 5 milletvekili bir partinin, 3'ü bir partinin, 100'ü diğer bir partinin, 1 kaçı bağımsız, meclis grubu oluşturma şartlarını falan belirtmenin anlamı yok, vs. vs. Hadi imkansız gerçekleşti ve bu meclisten "Geniş Tabanlı Hükümet" ide kurduk. Peki bu hükümetin ömrüne kaç gün biçeceksiniz. İşte bu sorunun tartışalacak bir yanı yok. Cevap gayet basit. İlk veya İkinci kanun görüşmesinde hükümetimiz çökecektir. Zira her kanun nihayetinde birilerinin çıkarına dokunur.

Ben de isterim ki, ideal olanda budur, 3 veya 4 büyük partinin olduğu bir seçimin yapılması harika olur. Türkiyenin malum şartları dediğimde irili ufaklı 30 kadar partinin meclise girme ihtimalini dile getirmeye çalışmıştım. Evet haklısın, %35 oyla %65'in temsil edilmesi beni ve herkesi rahatsız etmeli. Bu, ihtimalki AKP'yi rahatsız ediyordur, zira kendisine oy vermeyen kesimi de temsil edecektir. Peki bunun yani şu anki abuk subuk durumun suçlusu AKP midir, Halk mıdır, irili ufaklı 10'larca parti midir? ve en sonunda şunu sorayım. AKP seçim sistemini değiştirirse-Belki bu AKP'ye zarar verecektir- bundan en fazla zararlı kim çıkacaktır.

Önceki mesajıma göndermede bulunmuşsun. AKP'nin meclisteki bugünkü çoğunluğu halktan değil seçim sisteminden kaynaklanıyor diyorsun. %35 adam yerine konulmuyor o halde. aslında şöyle olsa ne güzel olurdu: %35 olmasa bu devlet ne güzel yönetilirdi. Bu kötü bir saldırı yöntemi biliyorum, ancak AKP'nin bugünkü gücünün halktan kaynaklanmadığını söylemek kadar kötü değildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sen ilk mesajında halkın büyük "çoğunluğunun" AKP yi tercih ettiği izlenmi yaratmışsın bende diyorumki halkın sadece %35 i temsil etmektedir. ama seçim sistemi sayesinde bir o kadarının daha adına işlem yapabilmektedir. Ayrıca seçim sistemini değiştirmeyi seçim programına koyan ben değilim. Sen oy isterken ben şunu şunu yapacam der oyu aldıktan sorna ise onu yapmazsan, bu halkı aldatmaktadır. nasıl olsa seçim bitince geri dönüşü yok diye vaatlerin arkasında durmamak ?. mesela dokunulmazlıklar, seçim sistemi. AKP bunlarla oy istedi bunlarla imaj yaptı. o yüzde 35 bunlarla destekledi.

%35 adam yerine koymuyor değiliz, ucuz gazete taktikleriyle polemik yapma. ama tercihi parlementoda temsil edilmeyen tamı tamına % 46 vardır, oy veren ama oyu boşa giden. bunalr adam değil mi. seçim ssiteminin savunulacak bir y anı yoktur. bir partinin meclise girmesini engellemek mantığı mı olur. o parti kanunlara uymuyorsa, parti hakkında gerekli işlemi yapar mahkemelerin, o mazaretle ülkenin %46 sının meclsite temsil edilmesini engellemek ne mantık.

sonra nereden vardın işleyişin iki veya üç partiyle yapıldığına. Almanyada hep geniş tabanlı hükümetler olur, ve ancak seçimden seçime hüküemt değiştirirler. muhalefetteyken seçim sistemini devamlı eleştiren, iktidara gelirse bunu değiştireceği sözü verip seçim programına koyanlar. iktidara gelicne bunu savunuyorsa, buna mantık kılıfı aramak yanlıştır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen öyle bir izlenime kapılmış olabilirsin ancak ben öyle bir izlenim bırakmadım. Hatta sen bunları yazdıktan sonra dönüp bir daha ilk mesajımı kontrol ettim ve kimsede bu izlenimi uyandıracak birşey yazmadığımı farkettim. MUALEFETİN MARİFET BİLİNDİĞİ KAFALAR ancak böyle bir şey söyleyebilir. Hatta bu mualefet yapma sevdası benim özellikle herhangi bir ülke belirtmememi anlayamadığı için yazılarına devam ediyor. Malumu ilama gerek yoktur diye ben ülke belirtmedim ama sen gidip verilemeyecek örneklerin başında gelen almanyayı verdin. Kardeşim, bahsettiğin Almanya'da bugün kaç tane parti var mecliste. Fransa da kaç tane var, İngiltere de kaç tane parti var mecliste. Seçimden seçime hükümet değişirmiş. Tabi ki öyle olur. Biz 28 Şubat sürecinde kaç hükümet değiştirdik seçime gitmeden. 73'deki askeri muhtıradan önce kaç hükümet değişti. Mecliste 5-6 parti bulunduğu ve hükümetin kurulamadığı için darbe söylentilerinin ayyuka çıktığı dönemleri yaşamadı mı Süleyman DEMİREL.

Kaldı ki ben ikinci mesajımda seçim sistemine sitemimi belirtmişim. DEHAP adlı partinin meclise girmesini engelliyor diyo kaldırmadılar bu sistemi demişim. Türkiye de iktidar birşey istiyor diye hemen o şey olmuyor bunu şu an çok net şekilde görüyoruz bir de arkada kalan teknokratlar hükümeti mevcut. Birtakım bürokratik kesim bazı şeylerin yapılmasını istemiyor. Bu belki bugün AKP tarafından da uygun görülüyor olabilir, ancak DEHAP'ın meclise gireceğini bilerek acaba ORDU, bu sistemin kabulunü destekler mi? İDEALLER her zaman maddi gerçeklerle örtüşmez. Zaten demokrasi dediğimiz şeyin de bir ülkenin elinde patenti yoktur. Her ülke kendi demokrasisini oluşturur. Burada o ülkenin şartları da dikkate alınarak kişilere verilebilecek temsil kabiliyetin en üst seviyeye çıkartılmasıdır. Bana kalırsa keşke meclise DEHAP girebilse. Şu anki yakınmalarını o zaman duymazdık, zira temsil ediliyor olurlardı. Hoş, temsil edilmediklerini söylemek de güç ya.

Ben baraj meselesini kanunlara uyup uymama veya DEHAP mevzuu yüzünden söylemedim. Zaten DEHAP hakkında da herhangi bir antipatim yok. Kanuna aykırı eylemlerde bulunup haklarında yapılacak işlemleri düşünmek ayrı bir mevzu hükümetin kurulamaması apayrı bir mevzu. Yada hükümetin kendini idame ettirememesi. Hükümetin kendini idame ettirememesinden maksat kurulduktan sonra düşmemesidir. Sen dediklerime dikkat etmiyorsun.

Ucuz gazete polemiği meselesine gelirsek;Yazımda da söylemiştim, bu kötü bir saldırma yöntemi biliyorum diye. ve ardından AKP'nin bugünkü gücünün halktan gelmediğini söylemek kadar kötü değildir demiştim. Dinimi tan eden bari müselman olsa dedikleri noktaya geldik sanırım. Ben asla saldırma yöntemini tasvip etmem ve de sevmem. O sebeple Halkın %35 ini yok saymayla ilgili sözümün kötü bir saldırı yöntemi olduğunu söylemiştim, ahlaki değildi ancak, %35 oyu yok saymak kadar kötü olamazdı.

ve son olarak, AKP'nin %35 oy almasında seçim vaatlerinin belki %5'lik bir etkisi vardır. Bunun haricinde hiçbir etkisi olamaz. AKP bir tepkinin neticesinde bu kadar oy alabilmiştir. AKP, Fazilet partisinden kopan insanlarca kurulmuş bir partidir. Fazilet partisi en büyük patlamayı %21 oyla refah partisiyle yapmıştı o zaman bile aldığı oy şu anki AKP'nin oyuyla kıyaslanamaz. Siz bir partiden kopup gelin ancak eski partinizin 2 katına yakın bir oy alın. Bu inanılmaz bir durumdur ve inanılmaz durumlar ancak inanılmaz şartların ürünüdür. Halkta bundan önceki meclisi oluşturan partilere inanılmaz bir öfke oluştuğu için AKP %35 oy almıştır.

ve son cevap:AKP - Adalet ve Kalkınma Prt.

ANAP - Anavatan Partisi

AYP - Anayol Partisi

BBP - Büyük Birlik Partisi

BTP - Bağımsız Türkiye Partisi

CHP - Cumhuriyet Halk Partisi

DEHAP - Demokratik Halk Prt. DSP - Demokratik Sol Parti

DYP - Doğru Yol Partisi

EMEP - Emeğin Partisi

GP - Genç Parti

İP - İşçi Partisi

LDP - Liberal Demokrat Parti

MHP - Milliyetçi Hareket Partisi

MP - Millet Partisi ÖDP - Özgürlük Dayanışma P.

SP - Saadet Partisi

Sağduyu Partisi

SHP-Sosyal Demokrat Halk P.

TKP - Türkiye Komünist Partisi UMP - Ulusal Muhtariyet Partisi YTP - Yeni Türkiye Partisi

YP - Yurt Partisi

Bunlar Türkiyedeki partilerin büyük bölümü. Almanyada ise sadece Sosyal Demokratlar, Yeşiller, PDf, Sol Parti (PDS-WASG) Seçime beraber gittiler, Birlik Partileri Bloku var birde. 5 tane parti.

İngiltere de kaç tane var. ve Fransa da kaç parti var. İstersen bunları bir araştırıp söyle ne söyleyeceksen.

Eğer AKP mualefetteyken seçim sistemini eleştirmişse, dokunulmazlıkları eleştirmişse, geldiğinde bunları düzeltmeliydi. Bu söylediklerinizi yürekten destekliyorum. Ben AKP'nin seçim programını okumadım, böyle bir niyetim de yok. Zaten AKP'nin destekçisi gibi konuşmak da istemiyorum. Bu partiyi biz kendi aramızda zaten kıyasıya eleştiriyoruz. Türban konusu olsun, YÖK konusu olsun, meslek liseleri olsun. Özelleştirmeler olsun, Teşvikler olsun. Ancak seçim sistemi ve dokunulmazlıklar en son eleştiri alanı benim için. Ancak yine tekrar ediyorum verdiği sözün arkasında durmayan .....(dir) Hatta münafıklığın 3 alametinden biride söz verip de sözünde durmamaktır. Her ne sebeple olursa olsun AKP seçim sistemini değiştireceğim dediyse değiştirmelidir, dokunulmazlıkları kaldıracağım dediyse kaldırmalıdır. Ben bazılarına karşı argümanlarımı ileri sürerim, bu benim ülkenin gidişatına dair düşüncelerimdir. Neyin daha iyi netice vereceğini neyin daha kötüyü gideceğine dair herkesin de kendine ait düşünceleri elbette vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ve klasik cümle: Bilinçsiz halk. Bilse AKP'ye oy verirler miydi!? Ulan ne gerizekalı bir halkmış Türk Halkı!. Çok partili sisteme niye geçtik ki!? Geri zekalı halk... Atatürk niye demokrasiyi getirmeye uğraştı ki? Saçma sapan bir sistem. Halk suçludur. Keşke hep tek bir parti olsaydı. Bugün evet bugün hala bunu tartışıyor olmamız ne kötü. AKP'yi iktidara getirenler suçludur demek aynı zamanda demokrasi suçludur demektir.

bizde buna AKP yi tek başıan iktidara halk değil seçim sistemi getirmiştir diyoruz. bu da bizim iddiamız değil rakamların söylediğidir.

sanırım anlamak istemiyorsun. halk AKP ye sen geç kardeşim üçte ikisini elinde tut. anayasayı değiştirecek salt çoğunluğu sağla diyecek bir oy vermemiştir. bu ülkede %44 oy alan partiler tek başına iktidar olamamıştır. kaç kere yinelediğim gibi AKP şu an Mecliste sahip olduğu gücü, Halktan değil seçim sisteminden alır. zira halk ona ancak sahip olduğu sandalyenin yarısına yetecek kadar oy vermiştir. Bir ülke halkının ancak yizde 35 ini alan parti tek başına iktidar oluyorsa bu gücü halkın verdiğini söylemek komik olur.

son cevabına cevap. bizdeki seçime katılan partielri sayıp almanyada 5 tane parti olduğunu iddia etmişsin. birde bana araştır falan dmeişsin.

SPD, CDU, CSU, Birlik 90/Yeşiller, FDP, Sol Parti, NPD, Cumhuriyetçiler (REP), Çalışma ve Hukuk Devleti Partisi, Sosyal Adalet Partisi, Alman Orta Girişimi, Bavyera Partisi (BP), Almanya Marksist Leninist Parti (MLPD), Feminist Partisi, Çevre ve Hayvanların Korunması Partisi, Dayanışma Halk Hareketi, Griler-Yaşlı Panterler, 50'nin Üzerindeki Yurttaşlar Girişimi, Referandum ve Sosyal Göçe Karşı Birlik, Sağlık-Barış ve Sosyal Adalet Birliği, Alman Merkez Partisi, Hukuk Devleti Atılımı Partisi, İncil'e Sadık Hıristiyanlar Partisi, Almanya Aile Partisi, Almanya Anarşist Pogo Partisi

işte almanyada seçime katılan 25 parti.

merak ediyorum sen nereden araştırdında almanyada beş tane parti olduğunu öğrendin. hadi tamam bilmiyorsun almanyada o saydığın partiler var sanıyorsun iyide be dostum Hristiyan demorkatlar yani bu günkü Alman başbakanının partisi CDU yu da mı duymadın.

yani senin sandığının aksine almanyada beş tane parti yoktur. Bizdekinden daha fazla 25 tane seçime katılan parti vardır. birde ben almanya da PDF diye bir parti olduğunu duymadım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.