Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

gloria

Önerilen İletiler

Dayı yazdi;

Kimseye karışma hakkını kimseye vermediler..:).."---------------------itirazim karisanlara..

Türbanlı girenle türbansız çıkanla ne uğraşıyorsunuz..:).."-----------sözüm ugrasan ve destek verenlere..

Siz türbanmı takıyorsunuz Gaffar abi..:).."---------------------------magdurlara sahip cikmak icin illa türban takmak gerekmez..

zalime meyletmeyin..

slm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"..sen üniversite cagina gelmis bir bayanin kilik kiyafetine karismaya kendinde hak görüyormusun,görmüyormusun ?..."

Sen, üniversite çağına gelmiş bir bayanın kılık kıyafetine, din adına karışılmasını hak görüyormusun görmüyormusun?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kimseye karışma hakkını kimseye vermediler..:).."(dayı)---------------------itirazim karisanlara..(gaffar)------------Ortaçağ Arap töreleri de dahilmi?

Türbanlı girenle türbansız çıkanla ne uğraşıyorsunuz..:).."(dayı)-----------sözüm ugrasan ve destek verenlere..(gaffar)---------------Ortaçağ Arap kültürü misyonerleri de dahilmi?

Siz türbanmı takıyorsunuz Gaffar abi..:).."(dayı)---------------------------magdurlara sahip cikmak icin illa türban takmak gerekmez..(gaffar) -------------------Mayo ile giremeyenler de mağdur. Onları da savunacakmısın?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olur olur, Türkiye'de de türban artık dini simge olarak algılanmaktan çıkmak üzere... Zamanla olacak bu işler...

Nasıl çıkmak üzere, başına türban takıp altına dar etek, streç kot giyen kızlar sayesinde bu devrim başarılmak üzere! Bu da bir şey mi, daha geçen gün başında türban, altında streç tayt giymiş kız bile gördüm! Tayt öyle böyle değil, neredeyse çorap kadar ince ve etek metek filan da yok yani üzerinde.

Bu iş hızla türbanın dini simge olmaktan çıkıp aksesuar olmasına doğru gidiyor. Bir ara da Malezya işi türbanlar çıkmıştı. Yani öyle yanar döner parlak renkleri var ki, başı açık garibim kızcağız saçını ne renge boyatsa o kadar dikkat çekemez.

Başında türbanı, ayağında KDV si sıfırlanmış pırlantalarla bezeli topuklu ayakkabı ile dört çeker sosyete traktöründen inerken hava atan bayanlar da cabası...

Böyle aynen devam etsinler. Türbanı dini simge olmaktan çok yakında çıkarırlar. Ne yakındası, çıktı bile be! Dini simgesi mi kaldı? Valla streç taytın üstünde hiç dini simge gibi durmuyordu! :lol: "Vay vay vay! Çantaya bak" dememek için hiç bir neden yoktu yani!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kimseye karışma hakkını kimseye vermediler..:).."(dayı)---------------------itirazim karisanlara..(gaffar)------------Ortaçağ Arap töreleri de dahilmi?

Türbanlı girenle türbansız çıkanla ne uğraşıyorsunuz..:).."(dayı)-----------sözüm ugrasan ve destek verenlere..(gaffar)---------------Ortaçağ Arap kültürü misyonerleri de dahilmi?

Siz türbanmı takıyorsunuz Gaffar abi..:).."(dayı)---------------------------magdurlara sahip cikmak icin illa türban takmak gerekmez..(gaffar) -------------------Mayo ile giremeyenler de mağdur. Onları da savunacakmısın?

bilerek

isteyerek

baski altinda kalmadan cevap veriyorum;

1- evet

2-evet

3-evet

sasirdin..:)) MI ?

slm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Madem mayoyu savunacaklar, otobüste şort giydiği gerekçesiyle darp edilen kız niye polise gidiyor yalan söylüyor muamelesi yapılıyor, adli tıbba gidiyor bir şeyin yok, sadece dudağın uçuklamış deyip darp raporu vermiyorlar? Hepsine cemaat gazetesi ücretsiz dağıtıldığı için mi bu kadar demokratlaşmış!!! bu polisler bu devlet doktorları?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bilerek

isteyerek

baski altinda kalmadan cevap veriyorum;

1- evet

2-evet

3-evet

sasirdin..:)) MI ?

slm.

Şaşırmadım. Böyle bir cevap geleceğini biliyordum. Dogmalar uğruna Anasını babasını reddeden, çocuk öldüren, başbakana dokunarak ibadet eden, eşeği adaletçi seçen, rüşfet parasını helal sayan dogmacıların neyine şaşayım.

İletilerimin imza kısmına bir ilave daha yapmayı düşünüyorum. :)

" Başbakana dokunmak ibadettir." -Ülkem Milletvekili-

" Bakan eşeği aday gösterse, eşeğe oy veririm." -Ülkem Hakimi-

" Şike parası günah değil oğlum; indir cebe!" -Ülkem İmamı-

" Okullarda türbanla birlikte mayo da serbest olmalı" -Ülkem Dindarı-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şaşırmadım. Böyle bir cevap geleceğini biliyordum.

özgürlük yanlilari yasaklarin minimize edilmesinden yanadir..yasaklara taraf olanlar dogmacilardir..dogmaya karsi savas acan sen simdi ne oldu veya ne degisti de "mayo" ile üniversiteye gitmek gibi bir talep varsa (ki yok) karsi cikiyorsun ?

seninde mi kirmizi cizgilerin var?..:))

herneyse..

fakat

soruma halen kesin,net ve dobra cevabini alamadim..:))

tekrar soruyorum;

"..sen üniversite cagina gelmis bir bayanin kilik kiyafetine karismaya kendinde hak görüyormusun,görmüyormusun ?..."

slm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cagdas ülkelerde kadinlar kendi haklarini kendileri ararlar.Bizde ise bu hak arama görevi erkeklerindir.

Eger bir üniversitede kilik kiyafetle ilgili bir talimatname varsa üniversiteye giden bir kiza karisilir.Üniversiteye gidecek kadar kafasi calisan birinin yasalarada saygi duymayi ögrenmis olmasi gerekir.Eger bunu ögrenememisse o üniversitede bir isi olamaz.Nasil ki bir camiye sortla girilip ibadet yapilamiyorsa cünkü oranin kendine özgü kurallari vardir üniversite veya baska bir kurumun kendine özgü kurallari olmasi neden türbancilari geriyor.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

özgürlük yanlilari yasaklarin minimize edilmesinden yanadir..yasaklara taraf olanlar dogmacilardir..dogmaya karsi savas acan sen simdi ne oldu veya ne degisti de "mayo" ile üniversiteye gitmek gibi bir talep varsa (ki yok) karsi cikiyorsun ?

seninde mi kirmizi cizgilerin var?..:))

Kırmızı çizgilerim var elbette. İnsan yararına olanı sömürü niyetle bozmaya çalışmak.

Beni şaşırtan senin din adına dini kuralları çiğnemen. Mayo dince yasak olan bir kıyafet olmasına rağmen(hem de ne yasak), "eğitim alanında neden olmasın" demen. Bir fetvacı olarak diğer yaşamınızda derilerinin kızgın demirlerle yakılması kaçınılmaz. Bunu bil. :)

Eğitim müesseselerinde eğitimi aksatmama adına, tüm öğrenciler yaraına bir takım bilimsel/evrensel kurallat konmuştur. Bu, "senin özgürlük sınırlarının bittiği yerde diğerininki başlar" ilkesiyle de örtüşmektedir. Mayo veya herhangi bir dini simge ile eğitim yerlerinde bulunmak kural dışıdır. Yani burada eğitimin sağlıklı olması düşünülmektedir. Bugün mayo ile giren yarın üstsüz veya çıplak, türban ile giren yarın sarıkla, aczmendi kıyafetiyle girecektir. Bu kabul edilemezdir.

tekrar soruyorum;

Kendimi, evrensel/bilimsel kuralları savunma yetkilisi olarak görüyorum.

Dini simge ibadet alanında, mayo da plaj alanında giyilmeli. Genel geçer doğru olan da budur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evrensel yazdi;

"Kırmızı çizgilerim var elbette.."......................................................kirmizi cizgi tabulardir = dogma..

evrensel yazdi;

"İnsan yararına olanı sömürü niyetle bozmaya çalışmak.."................................engizisyon zihniyeti niyet okumak üzerine kurulmustur fakat bilim niyet okumaz..

evrensel yazdi;

"Beni şaşırtan senin din adına dini kuralları çiğnemen.."............................... aslinda bu durumdan senin memnun olman gerekirdi..:)) ne is ?

evrensel yazdi;

"Mayo dince yasak olan bir kıyafet olmasına rağmen(hem de ne yasak).."....................O yasak,mayo ile dolasmayi tercih edenleri baglamaz..

evrensel yazdi;

"Eğitim müesseselerinde eğitimi aksatmama adına, tüm öğrenciler yaraına bir takım bilimsel/evrensel kurallat konmuştur. Bu, "senin özgürlük sınırlarının bittiği yerde diğerininki başlar" ilkesiyle de örtüşmektedir."

............yazdiklarimi pesin fikirle okuyorsunuz..tekrar ediyorum,uygar dünya da uygulanan özgürlügü,haklari talep ediyorum baska degil..

evrensel yazdi;

"Mayo veya herhangi bir dini simge ile eğitim yerlerinde bulunmak kural dışıdır.."

............dile getirdiginiz "mayo" ile okula gitmek ekstrem bir sorunuzdu ve bende ayni siddetle talep varsa olabilir cevabini verdim..hem bir gün talep edildiginde,toplum tarafindan kabul edilmiyecegini nerden biliyorsun dimi..:))

evrensel yazdi;

"Kendimi, evrensel/bilimsel kuralları savunma yetkilisi olarak görüyorum.Dini simge ibadet alanında, mayo da plaj alanında giyilmeli. Genel geçer doğru olan da budur."

............dostum,genel gecer´in ötesine gecmelisin yoksa kendini hapsettigin "kirkmizi cizgi"lerden kurtaramazsin..:)) cizgiyi asmayi ögrenmelisin,ancak cizgiyi asanlar toplumu dönüstürür..örnegin,mustafa kemal cizgi disiydi ibret alabilirsin..

slm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'yi bir Islam Cumhuriyeti yapabilme yolunda.

Kuran'i alipta üniversite kapilarinda devletin polisine ve yasalarina karsi gelirken onlara Kuran'i kullandiranlar televizyonlarda bu seytanca taktigi ellerini ogusturarak izliyordular.Beklediler ki bir polis Kuran'i alip yere atsin da bir vaveyla koparalim diye.

Cuma namazlarini tamamen siyasete alet ederek,imamiyla,diyanetiyle,partisiyle ve milli görüsüyle ne kadar fesat ocagi varsa Laik Cumhuriyete karsi eylem yapma karari aldilar.Ve sonunda da dis güclerin ve onlarin ülke icindeki uzantilarinin destegi ile ülkeyi isgal ettiler.Türkiye su anda isgal altindadir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evrensel yazdi;

"Kırmızı çizgilerim var elbette.."......................................................kirmizi cizgi tabulardir = dogma..

Evet öyle de denilebilir.

evrensel yazdi;

"İnsan yararına olanı sömürü niyetle bozmaya çalışmak.."................................engizisyon zihniyeti niyet okumak üzerine kurulmustur fakat bilim niyet okumaz..

Bilim niyet okumaz fakat bilimsel düşünce(aposteriori) insan yararına olan, bilimle örtüşen fikirlerdir. Engizisyon gibi teizmden kaynaklanmaz. Buradaki niyet kelimesi gaye/amaç anlamında kullanılmıştı.

evrensel yazdi;

"Beni şaşırtan senin din adına dini kuralları çiğnemen.."............................... aslinda bu durumdan senin memnun olman gerekirdi..:)) ne is ?

Yanlış yanlıştır. "İyi yanlış" diye bir şey olamaz.

evrensel yazdi;

"Mayo dince yasak olan bir kıyafet olmasına rağmen(hem de ne yasak).."....................O yasak,mayo ile dolasmayi tercih edenleri baglamaz..

Bağlar yada bağlamaz. Söylemiştim demokratik kurallara uyma zorunluluğu olmalı. İşte yazım:

"Eğitim müesseselerinde eğitimi aksatmama adına, tüm öğrenciler yararına bir takım bilimsel/evrensel kurallar konmuştur. Bu, "senin özgürlük sınırlarının bittiği yerde diğerininki başlar" ilkesiyle de örtüşmektedir."

............yazdiklarimi pesin fikirle okuyorsunuz..tekrar ediyorum,uygar dünya da uygulanan özgürlügü,haklari talep ediyorum baska degil..

Uygar dünyada dini simgeler kamusal alanda kullanılmz. Oraya taşıyan bizleriz. Yasak kimisinde kural, kimisinde kınanmaktadır.

evrensel yazdi;

"Mayo veya herhangi bir dini simge ile eğitim yerlerinde bulunmak kural dışıdır.."

............dile getirdiginiz "mayo" ile okula gitmek ekstrem bir sorunuzdu ve bende ayni siddetle talep varsa olabilir cevabini verdim..hem bir gün talep edildiginde,toplum tarafindan kabul edilmiyecegini nerden biliyorsun dimi..:))

Bilimsel tahliller ne getirirse uygulanmalı.

evrensel yazdi;

"Kendimi, evrensel/bilimsel kuralları savunma yetkilisi olarak görüyorum.Dini simge ibadet alanında, mayo da plaj alanında giyilmeli. Genel geçer doğru olan da budur."

............dostum,genel gecer´in ötesine gecmelisin yoksa kendini hapsettigin "kirkmizi cizgi"lerden kurtaramazsin..:)) cizgiyi asmayi ögrenmelisin,ancak cizgiyi asanlar toplumu dönüstürür..örnegin,mustafa kemal cizgi disiydi ibret alabilirsin..

M.Kemal ne alıp veremiyorsun ondan. Her yazında mutlaka bir atıf.. M.Kemal dünyadaki devrimciler kadar bir devrimci. Çizgi dışı da değil. Toplumdan bir kaç adım önde. O dönemde getirdiği yenilikler uygar dünyanın uygulamaları idi. Yanlışmı?

Çizgiden aşırı önde veya arkada kalmak marjinalliktir. Devrimcilik genel geçerden bir kaç adım önde olmaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

M.Kemal O dönemde getirdiği yenilikler uygar dünyanın uygulamaları idi. Yanlışmı?

dogru,fakat mustafa kemal ve kadrosu taklit ettigi ülkelerden devraldigi kanunlari kendi ilkeleriymis (asirma) gibi pazarlamistir..:)) yanlis mi ?

bu kadarla kalsa iyi..

taklit ettigi ülkeler sistemlerini ileri demokrasiye dogru evrimlestirip,toplumlarini dönüstürürken,mustafa kemal ve kadrosu dogmaya savas actiklarini iddia etmelerine ragmen aksi yönde bir yol izleyerek ilkeleri ilahi metin (dogma) gibi topluma dayatmislardir..

ilke sahibi kel degil ya onu da "layusel" ilan edip türkün dogmasi(tanri) yapivermisler..ne olur ne olmaz diyen bu kadro sahsa özel kanun cikartip

ilahi metin(ilkeler) ve layusel (ulu önder) kabul ettiklerini koruma altina almislar..

Eee gülme komsuna gelir basina..:))

kisaca

siyasi evrimlesmeyi beceremeyip,dogmalardan medet uman bu zihniyeti ve müridlerini elestiriyorum siz ise savunuyorsunuz iste farkimiz..

hem

bir taraftan evrensel/bilimsel söylemleriniz diger yandan savunmaya calistiginiz cagdisi düsünce ve uygulamalar ! bu da sizin celiskiniz..

slm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mustafa Kemal'i cemaat penceresinden taniyip yorum yapanlarin henüz onu gercek anlamda bilmiyor olmalari ayip degil hüzün vericidir.

Mustafa Kemal,cagdas adimlar atarak ulusunda cagdaslasma yolunda yürümesini istemistir.Yabanci ülkelerden aldiklari yasalari inkar etmemis ve onlari kendileri bulmus gibi bir davranis icinede girmemislerdir.

Türkiye eger bugün AKP gibi iktidarlarin elinde oyuncaksa bu tamamen dinci kesimin saf halk yiginlarini nasil aldatabildiklerini anlatir bize.

Mustafa Kemal Allahin Türk milletine bir lütfuydu.Bunu hazmedemeyen dinciler onun yapmis oldugu devrimleri yok etmek icin her yola basvurdular.

AKP iktidari ABD'nin oyunlariyla ve icteki Cumhuriyet karsiti güclerin destegi ile 9 yildir bu ülkeyi yönetiyor.AB'nin dayattigi ne varsa hepsini uyum yasalari adi altinda uygulamaya koyup onlarin istedigi bir anayasa yapmanin cabasi icindedir.Mustafa Kemal harpten cikmis bir ülkenin ve halkinin refahi icin o günkü sartlarin elverdigi en uygar yasalari getirmistir topluma.9 yildir AB'nin emirerligini yaparak onlarin yasalarini almaktan cekinmeyenler Mustafa Kemal'in savas sonrasi Türkiyesi icin yapmis oldugu reformlara camur atmaktadirlar,bunlarin Allah bir dedigine inanmak bile imandan cikmaya yeterlidir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dogru,fakat mustafa kemal ve kadrosu taklit ettigi ülkelerden devraldigi kanunlari kendi ilkeleriymis (asirma) gibi pazarlamistir..:)) yanlis mi ?

Sizin zorunuz niye biliyormusun Gaffar dostum? Atatürk, misyonerliğini yaptığınız Arap törelerini bir bir yıktı da onun için. İşte asıl zorunuza giden bu. Gelenekçilerin, törecilerin hepsi böyledir. Gelen bir yenilik için "istemezük" haykırışlarıyla ortalığı tozu dumana katar, yakar, yıkar hatta öldürürler.

Bu dünyada tek bir kişi gösteremezsinki beynindeki fikirleri aşırma(senin deyimin) olmasın. Bunun ismi fikirlerden yararlanmaktır, tarihsel gelişimdir, diyalektiktir.

Kaldı ki sizin Mabutunuzun da(bizce insan) kralların önünde eğilip(rüku), yere kapaklanmayı(secde) ibadet olarak seçmesi kopyacılık değilmi?

bu kadarla kalsa iyi..

taklit ettigi ülkeler sistemlerini ileri demokrasiye dogru evrimlestirip,toplumlarini dönüstürürken,mustafa kemal ve kadrosu dogmaya savas actiklarini iddia etmelerine ragmen aksi yönde bir yol izleyerek ilkeleri ilahi metin (dogma) gibi topluma dayatmislardir..

ilke sahibi kel degil ya onu da "layusel" ilan edip türkün dogmasi(tanri) yapivermisler..ne olur ne olmaz diyen bu kadro sahsa özel kanun cikartip ilahi metin(ilkeler) ve layusel (ulu önder) kabul ettiklerini koruma altina almislar..

Eee gülme komsuna gelir basina..:))

Senin "ilke sahibi" dediğin insanlar aslında gelenekçi, tabucu, dogmacı olanlardır.

Ne zaman düzen değişti de gelenekçiler buna karşı çıkıp sözüm ona "ilkeci" kesilmedi. Elbette kendi ilkelerini savunacaklar. Tabi dogmalara ilke denirse.

O dönemde gelen yenilikler; teokratik düzenden demokrasiye geçiş, kılık kıyafet, harfte, hukukta yenilik, seçme seçilme hakkı, laik yönetim vs. vs. idi.

Arap töreleri misyonerleri tabiki bu yeniliklere çamurlar atacaklar. Tabiki olmadık isimler takıp olmadık yöntemler deneyecekler. Bunları bir bir görüyoruz.

kisaca

siyasi evrimlesmeyi beceremeyip,dogmalardan medet uman bu zihniyeti ve müridlerini elestiriyorum siz ise savunuyorsunuz iste farkimiz..

Yukarda saydığım yeniliklerin tümü insan yararına olandır. Bunları savunMAmak için insan düşmanı olmak gerek. Kaldıki emperyalist zihniyet bu insani değerlerin içine edip alternatif ne varsa onu deniyor.

hem

bir taraftan evrensel/bilimsel söylemleriniz diger yandan savunmaya calistiginiz cagdisi düsünce ve uygulamalar ! bu da sizin celiskiniz..

-Teokrasiden demokrasiye geçiş evrensellik değilmi?

-Arap harfleri, yerine latin harfleri kullanmak evrensellik değilmi?

-Ortaçağ din hukuku yerine modern, uygar hukuka geçiş evrensellik değilmi?

- Arap kıyafeti yerine Avrupa kıyafetini tercih evrensellik değilmi?

- İkinci sınıf insan, seks objesi görülen kadına seçme seçilme hakkı tanımak evrensellik değilmi?

- Cizye, ağnam gibi haraç ödeneklerin kaldırılması evrensellik değilmi?

Hangisi evrensellik değil? Sen belirt ben izah edeyim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet öyle de denilebilir.

.

.

.

Çizgiden aşırı önde veya arkada kalmak marjinalliktir. Devrimcilik genel geçerden bir kaç adım önde olmaktır.

Mustafa Kemal'e nasil atifta bulunmasinlar,örümcek beyinlilerin,isgal güclerinin yandaslarinin, din bezirganlarinin iktidarina son verdi Mustafa KEMAL,

Her millet layigini bulurmus,millet olmasini bilemeyen toplumlar köle olmaktan baska bir ise yaramazlar.

Bugün ülkeyi yöneten adamin 2006 yilinda Türklükle degil ümmetcilikle övünülmelidir demesi bu yiginlari kölelestirme özlemi icinde olduklarini göstermiyor mu?

Ümmetcilik kölelik düzenidir,millet olamayanlar ümmet olurlar.Ahmet'in ümmeti.Mehmet'in ümmeti,padisahin ümmeti,Erdogan'in ümmeti gibi.

Türklükle sorunlari olanlarin ümmetci olmalari kacinilmazdir.Tüm dünya toplumlari milliyetleri ile gurur duyarlar,din onlar icin ikinci planda kalirken bizde milliyetinden gurur duyamayanlar iktidar olmaktadir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.