Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

gloria

Önerilen İletiler

Bir konuyu halledip sonuca ulaşabilmek için o konuyu dağıtmamak gerekiyor. Kuran'da tüm saçların kapatılmasını emreden ifadeyi bulur getirir birisi, konu hallolur. Olmadığı için getiremez, yine konu hallolur.

Böyle kesin bir hal yolu varken konu niye dağıtılır? İşin içinden çıkmanın bir yolu olmadığı için...

Diğer konulara gelirsek din herkesten sorulur. Hava durumu herkesten sorulduğu gibi. Yarın hava sıcak olacak diye bir tahminde herkes bulunur. Kimse başımıza meteorolog mu kesildin diye itiraz etmez. Çünkü bu herkesi ilgilendiriyor. Aslında din beni ilgilendirmesin isterdim ama, yağmur yağdığında hepimiz ıslandığımız, sıcak olduğunda hepimiz terlediğimiz gibi din bu toplumun bir gerçeği. O yüzden konuşmak zorunda kalıyoruz. Yoksa ben de konuşmamayı tercih ederdim.

Dinin kendisi, özü, varlık sebebi dayatmadır. O yüzden dayatmadan şikayetçi olacak en son kişi dincidir. Dinsizliğin ise bir kimseye dayatıldığını Kamboçya'daki Kızıl Kmerler haricinde duymadım. Onlar için Budist olmak suçtu, infaz ederlerdi. Tabii Budist derken orda geçerli din olarak. Yoksa başka dini tanırlardı anlamında değil.

Din dayatmasının engellenmesi için laiklik ilkelerinin işletilmesi zorunludur. Aksi halde demokrasi olmaz. Laiklik demokrasinin ilk ve vazgeçilmez şartıdır.

Fizik kurallarını, ölümü kendine yontmak tipik dogmatik tavır... Tartışılmasını bile gereksiz buluyorum. Demirden korksak trende ne işimiz var? :D

İçtihatta yanılma olabileceğini herkes söyler, bunda bir keramet yok. Başka mezhepler bulunduğuna göre tabii ki İmam Şafii öyle diyecek. Ne deseydi Şafii mezhebinden başkası batıl mı deseydi? Söylediği söz içtihad konusundadır, normaldir, abartılacak bir yanı yok...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuran'da tüm saçların kapatılmasını emreden ifadeyi bulur getirir birisi, konu hallolur. Olmadığı için getiremez, yine konu hallolur.

sürekli kacak güresiyorsunuz bu nedenle aciklariniz/celiskileriniz daha bir belirginlesiyor..

tekrar ediyorum,hicbir kimse size,bana ona buna tercihleriyle ilgili hesap vermek mecburiyetinde degildir..ayrica giyim ve yasam tarzlari yüzünden bir insani

magdur etmek cagdas olmadigi gibi pek fasizan bir uygulamadir..

bu baglamda basta otorite ve kerameti kendinden menkul entel/dantel takimin keyfi beyanat ve uygulamarina karsi cikmaktir..

bu vesileyle sana dobra bir soru E dobra soruya dobra cevap beklerim..

evet

sen üniversite cagina gelmis bir bayanin kilik kiyafetine karismaya kendinde hak görüyormusun,görmüyormusun ?

slm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sürekli kacak güresiyorsunuz bu nedenle aciklariniz/celiskileriniz daha bir belirginlesiyor..

tekrar ediyorum,hicbir kimse size,bana ona buna tercihleriyle ilgili hesap vermek mecburiyetinde degildir..ayrica giyim ve yasam tarzlari yüzünden bir insani

magdur etmek cagdas olmadigi gibi pek fasizan bir uygulamadir..

bu baglamda basta otorite ve kerameti kendinden menkul entel/dantel takimin keyfi beyanat ve uygulamarina karsi cikmaktir..

bu vesileyle sana dobra bir soru E dobra soruya dobra cevap beklerim..

evet

sen üniversite cagina gelmis bir bayanin kilik kiyafetine karismaya kendinde hak görüyormusun,görmüyormusun ?

slm.

Demirefe dostumuz cevap verecektir ama, ben de kendimce cevap vereyim. Asıl kaçak güreşen ve çelişkiler içinde olan sizlersiniz. Bak sana dobra cevap vereyim..

"Karışma"yı dayatma olarak biliyoruz. Burada hem fikirmiyiz?

Şimdi soruyorum:

"Başını kapat" dayatmasının ilk kaynağı kim?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demirefe dostumuz cevap verecektir ama, ben de kendimce cevap vereyim. Asıl kaçak güreşen ve çelişkiler içinde olan sizlersiniz. Bak sana dobra cevap vereyim..

"Karışma"yı dayatma olarak biliyoruz. Burada hem fikirmiyiz?

Şimdi soruyorum:

"Başını kapat" dayatmasının ilk kaynağı kim?

önce sorumuzu hatirlatalim,"sen üniversite cagina gelmis bir bayanin kilik kiyafetine karismaya kendinde hak görüyormusun,görmüyormusun ?.." ben kendimce cevap vereyim demissin demesine de lakin yine cevap yok..:))

soruna cevabim;

1-insanin,insana karismasini kast ediyorsan evet..

2-sorun ilk kaynak degil öyle olsaydi bu ülkede yüzde 70/80´lere varan basörtülü var sorun olmuyor,ilk kaynak sorulmuyor da üniversiteli bayan basini kapatinca niye sorun oluyor ? islamafobia nöbetleri geciren kemiklesmis,militan chp´li oylarin kacmasini önlemek icin olmasin?

sonuc,

cevabin cevap olmamis dersini daha dikkatli calis..:))

slm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunlar Allahin dinini kendilerine göre demontaj yapip,Kuran'da olmayan ne varsa din diye iman diye cahil halk yiginlarina daytmislardir.Kuran'da türban yoktur,türban diye bir müslüman kiyafetide yoktur ancak kiliselerde rahibelerin resmi üniformalari türbandir,bakin türbanlilara aynen rahibelerin kiyafetlerini taklit etmektedirler,simdi bunlar rahibelerin kiyafetinide müslüman kadinin kiyafeti yapip cikarlar ardindan da Hristiyanlara karsidirlar.

Islami carpitmak icin bugün begenmedikleri Yahudilerden Islama ne kadar hurafe katilmissa onlari alip Hadis diye kitaplar doldururlar.

Bunlar dinden imandan bahsederler ama fakirlere yardim diye toplanan milyonlari cebe indirir,parti propagandasi icin kullanirlar.

Bunlar dinden imandan bihaberdirler ama hemde ulemaligi kimseye birakmaz,tekke seyhlerinin yazip söylediklerini din olarak kabul ederler.

Bunlar dinden imandan bahseder ama heryil Vahap kralini daha cok zenginlestirmek icin cevresindeki fakir fukaraya gözlerini kapatip Allahi aldatmak icin Kabe

ye kosarlar.

Bunlar Islamin oldugu yerde kalmasi icin mümkün olan her yolu mübah sayar sonra da din elden gidiyor yaygarasi ile insanlari kiskirtirlar.

Bunlar dinden imandan bihaberdirler bu nedenle gercekleri söyleyenleri dine karsi olarak gösterirler.

Bunlarin hakkindan ancak Allah gelir...

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

önce sorumuzu hatirlatalim,"sen üniversite cagina gelmis bir bayanin kilik kiyafetine karismaya kendinde hak görüyormusun,görmüyormusun ?.." ben kendimce cevap vereyim demissin demesine de lakin yine cevap yok..:))

Göya dobra soru sormuşsun ama sorunun anlamını bilmiyorsun. Bayanın kılık kıyafetine karışana karşı çıkış var. Karışma kelimesini kullanan sensin. El adamı da sana sorar bu karışma nerden başlamış, düğümü baştan çözelim diye..

Yani bir deli kuyuya taş atıyor, kırk akıllı da onu çıkarmaya çalışıyor. Kuyu körlenmesin diye.

soruna cevabim;

1-insanin,insana karismasini kast ediyorsan evet..

Elbette insanı kastediyorum. Ben cine, periye, büyük ruha inanmamki. Bunlar masallarda geçer.

2-sorun ilk kaynak degil öyle olsaydi bu ülkede yüzde 70/80´lere varan basörtülü var sorun olmuyor,ilk kaynak sorulmuyor da üniversiteli bayan basini kapatinca niye sorun oluyor ? islamafobia nöbetleri geciren kemiklesmis,militan chp´li oylarin kacmasini önlemek icin olmasin?

Chp nin yada bir partinin ne yaptığı beni ilgilendirmez. Beni ilgilendiren ; problem baştan alınarak çözülür. Burada kişilerin giyinişini yönlendirmeye çalışan kurallara, otoriteye karşı çıkış var.

sonuc,

cevabin cevap olmamis dersini daha dikkatli calis..:))

Sen dersi bilmiyorsunki cevabı anlayasın. :) Ders: "Karışılmasın"ı işliyoruz. Cevabı A şekliye karışılsın B şekliyle karışılmasın olamaz. A seçeneğiyle de B seçeneğiyle de karışılmaz olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evrensel yazdi;"..Bayanın kılık kıyafetine karışana karşı çıkış var.Karışma kelimesini kullanan sensin. El adamı da sana sorar bu karışma nerden başlamış, düğümü baştan çözelim diye.."

-elin adami soruyur, niye örtünüyorsun? cevap,dinim/inancim bana basimi örtmemi emrediyor.. bu cevabi alan elin adami ülkemizde oldugu gibi kurcalamadan okey diyor ve medenilere yakisir sekilde geregini yapiyor ve karismiyor..evrensel algilayis ve durus budur digeri zaten ortacag zihniyeti..

evrensel yazdi;"..Elbette insanı kastediyorum.."

-anlastik öyleyse..

evrensel yazdi;"..Ben cine, periye, büyük ruha inanmamki. Bunlar masallarda geçer..."

-inanmadiginiz,masallarda gecer dediginiz halde pek icli/disli-siniz..:))

evrensel yazdi;"..Beni ilgilendiren ; problem baştan alınarak çözülür. Burada kişilerin giyinişini yönlendirmeye çalışan kurallara, otoriteye karşı çıkış var.."

-kilik kiyafet kanunu atatürk ilke ve inkilaplarinin bir dayatmasi.. karsimisiniz ?

"..Ders: "Karışılmasın"ı işliyoruz. Cevabı A şekliye karışılsın B şekliyle karışılmasın olamaz. A seçeneğiyle de B seçeneğiyle de karışılmaz olur..."

-ders:...........karisilmasin

-cevap:..........karisan,atatürk ilke ve inkilaplari VE hristiyan dünyanin üniversitelerinde basörtüsü serbest..

kim

cagdas ?

kim

cagdisi ?

slm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gaffar abi..:)

Başı örtülü fakat alt tarafta kot..başı örtülü,başını sevişirkende açmaz fakat KIZ değil..:) ben bunları yaşadım ve yaşıyorum..yaşım 57.. :) sen eğlenmene bak abi..:) mahalle baskılarınada aldırma abim..:)

Türbanlıyıda bilirim mini etekliyide..sen etek giymiyorsan pantolonuna sahip çık abi..:) bu laikler varya çok tehlikeli..:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dayı yazdi; "..Başı örtülü fakat alt tarafta kot..başı örtülü,başını sevişirkende açmaz fakat KIZ değil.. ben bunları yaşadım ve yaşıyorum..yaşım 57.. sen eğlenmene bak abi..mahalle baskılarınada aldırma abim..Türbanlıyıda bilirim mini etekliyide..sen etek giymiyorsan pantolonuna sahip çık abi.. bu laikler varya çok tehlikeli.."

-insanlarin özeline fazla vurgu yapiyorsunuz bir adim ötesi ahlak bekciligi..laikler zararsiz insanlar..laikcilerden korkmak gerekir- di -"ezber bozan" terbiye etti..rahat olun..:))

"..Nasreddin Hoca aksamleyin eve dogru yururken, baklava seven bir koyluyle karsilasir.

-Hoca, kisa bir sure once bir adam buyuk bir tepsi baklava goturuyordu...

-Beni ilgilendirmez!

-Fakat adam tepsiyi sizin eve goturuyordu.

-O zaman seni ilgilendirmez!..."

slm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demirefe dostumuz cevap verecektir ama, ben de kendimce cevap vereyim. Asıl kaçak güreşen ve çelişkiler içinde olan sizlersiniz.

Teşekkürler dostum... Benim söyleyeceğim ise şu:

Ben kaçak güreşmiyorum. Ama sayın gaffar tutunduğu dal her elinde kaldığında başka dala atlıyor. Şimdi ben neyi açıklığa kavuşturdum? Dedi ki Kuran'da başörtüsü emri varmış, genelkurmay yayınladığı kitapta bunu yalanlıyor, halkı kandırıyor, dini de değiştiriyormuş!

Ben de dedim ki Kuran'da bütün saçların kapanmasını isteyen ifadeyi bul getir, iddianı, yani genelkurmayın yalan söylediğini kanıtla! Saygı ile andığım bayan Benazir Butto gibi başörtüsü takmanın Kuran'da yazana aykırı olduğunu kanıtlayabilene forumu terketme sözü veriyorum. Ben tam tersine onun tarzının Kuran'da yazana uygun olduğunu kanıtlarım!

Yok, Kuran ne diyorsa o yapılacak dediğim için değil. Burada iddia, genelkurmayın Kuran'da yazanı çarpıttığı. Ben şu anda bu iddia üzerinden gidiyorum.

Bu iddiasının çürük olduğunu itiraf etmeden yeni iddialar ortaya atmak, "tek dalıp tuş ettin ama sayılmaz, bir de elense çekerek tuş et de görelim" demeye benzer! :D

Görüldüğü gibi kaçak güreşen ben değilmişim...Ancak yine de ekleyeyim:

Dogma yıkıcılığı bir insanlık görevidir. Bu görevi herkes karınca kararınca üstlenmelidir. Bu örneğin Türkçe ezan okumaya benzer. Ezan illa Türkçe okunacak diye bir ilke mi var? Yoo... Ama illa Arapça okunacak diye bir ilke de yok! Türkçe ezan okuduğun zaman bir dogmayı yıkmış oluyorsun. Yok illa Arapçadan başka okunmaz dediğin zaman dogma canavarını yemliyorsun.

Başörtüsü de bir dayatma, bir baskı, bir zorlama ve bir özgürlük ihlalidir. Bu dayatmayı bir kıracak, bu dogmayı bir yıkacaksın ki, sonra özgürlük ortamı oluşunca baş örtme tamamen bir kişisel tercihe indirgenecek, dini baskıyı simgeler bir özelliği kalmayacak ve kimse baş örtmeyi bir sorun olarak algılamayacak.

Sürekli apaçık ayetleri binbir takla attırıp binbir kılığa sokan, binbir surattan beter eden kişiler, din tacirleri, asla yoğurdum ekşi demeyen, yoğurdunu satmak için baldan tatlı olduğuna yeminler billahlar döken bu din satıcıları, acaba Kuran'da olmaya ise hiç olmayan mevzulara batan geminin malı gibi niye dört elle sarılırlar acaba?

Neyi çarpıtmaya, kimi kandırmaya ve neyi dayatarak dinlerini dünya malına, iktidar hırsına, dünya iktidarına alet etmeye ve dünya malını allah adına deyip gasbetmeye çalışıyorlar acaba?

Çalıyorsak allah için çalıyoruz, dolandırdıysak allah için dolandırdık, denizde fener allah için cebimizi aydınlattı demeye daha ne kadar devam edecekler, bu halk bunu nereye kadar yutacak? Bu kadar kapitalist, emperyalist bir iktidar görülmedi, pırlantada KDV yi bile sıfırladı, ama hâla dogmaları kullanarak şirin görünmeyi başarabiliyor.

İşte bu dinsel dogmanın akıl kör eden karanlık, binlerce yıllık küflü, zehirli, habis gücü...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

demirefe yazdi;"..Dedi ki Kuran'da başörtüsü emri varmış, genelkurmay yayınladığı kitapta bunu yalanlıyor, halkı kandırıyor, dini de değiştiriyormuş!.."

peki

yaziya bi göz atalim öyleyse bakalim ben ne yazmisim;

1-atatürk ilkelerinin dogrulugunu test edebileceginiz bir merci varsa o da ancak uygar dünya pratikleridir..

2-ileri demokrasilerde "INANC" konulari ihtiyac halinde siyasiler vs. konunun uzmani ULEMA-lardan görüs alirlar AKP kadrolari da bu yönde bir acilim gelistiriyorsa taktir edilmedi diye düsünüyorum elbette evrensellik,bilimsellik geregi..

3-gecmiste cagdas,bilimsel,evrensel nutuk atanlarin din islerini her seye maydanoz olan genelkurmaya sormayi tercih ettiklerini,hatta marifet saydiklarini uygulamalardan biliyoruz..

4-yüzlercesinden sadece bir örnek;

"..Genelkurmay tarafından yayınlanan bir kitapçıkta,“Kur´an emri” olan “Başörtüsü” hakkında;

“Başörtüsü, bir Kur'an hükmü ve ifadesi değildir…

Peçe ve çarşaf ise İran ve Bizans kaynaklıdır.." demis..(alinti)

nasil ?

tsk´mi diyanet´mi belli degil..

5-herifler asli görevlerini birakmis ayet,hadis aciklamalari yapiyor gerci SIKI kemalist evren´de ucakla ayet hadis yagdirmisti türk semalarindan.)

6-dini siyasete alet eden kimmis ? politika´nin kulagi cinlamistir simdi..)

7-basörtülü diye peygamber ocagina(!) alinmayan,sehit cenazelerinde analarin bas örtülerini cikaran rütbelileri de unutmayin..

8-otuzlu yillarin zihniyetini temsil eden alaturka laiklik ve ZIRVA uygulamalari sayin basbakan ve kadrosu son sura devrimiyle tarih cöplügüne atiyor..

kemalistler üzgün ama yapacak birsey yok"degismeyen tek gecrek degisimdir" gercegiyle bir gün herkes yüzlesecek..

9-fizik kanunlarinin(ölcü/kural) yere göge yerlestirlmis VAHY oldugunu bir gün onlarda anlayacak anlamayan "O GÜN" geldiginde anlar..

simdi elinizi vicdaniniza koyun ve söyleyin bu yazdiklarimin icinde demiref´in iddia ettigi,"..Dedi ki Kuran'da başörtüsü emri varmış,genelkurmay yayınladığı kitapta bunu yalanlıyor, halkı kandırıyor, dini de değiştiriyormuş!.." neresinde var ?

carpitmayi görüyormusunuz bunlar insanlari kör alemi aptal bellemis..

cakma atatürkcülügün mumu yatsiya kadar yanar..carpittigi,carpitabileceklerine kanittir..:))

gözünü kapatan yalniz kendine karanlik eder..

slm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

göz atalim öyleyse bakalim

E genelkurmay doğru söylüyorsa neyini eleştirdin ki? Bu alıntıları eleştirel anlamda almak demek, "bakın genelkurmay nasıl da çarpıtıyor yalan söylüyor" anlamına gelmiyorsa ne anlama geliyor? Başka bir anlam çıksa çıkarırdık. Ama direk bu anlam çıkıyor.

Genelkurmay doğru söylemiş bir, doğruyu söylemek kimsenin tekelinde değildir, herkes söyleyebilir, kimse "dinime ne karışıyorsun sana ne" diyemez bu da iki, değil mi? Yağmur yağdığında hepimizi ıslattığı gibi din de hepimizi etkiliyorsa bu konuda hepimiz söz söyleriz.

Mevzu bu yani, kimseyi aptal kör filan bellemiyoruz. Doğru neyse onu söylüyoruz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Din ulemasi diye bir tanimlama Islamda yoktur.Cünkü Kuran herseyi acik acik yazmis ve insanlara neyin ne oldugunu anlatmistir,Allah insanlara ulasabilmek ve kitabinin anlasilabilmesi icin ulema geregi duymamistir.Bu ulemalik mertebesi yine dini ve KURANI carpitanlardan cikmistir.Yunus Emre bir ulema degildi,Allaha ulasmis ve insanlari seven birlestiren biriydi.

Genelkurmayin dini konularda aciklama yapmis olmasi kadar dogal olan hicbirsey yoktur.Nasil ki Beyaz hoca aciklama yapiyorsa,Karaman aciklama yapiyorsa,Genelkurmayda aciklama yapabilmelidir sonucta onlarinda okuma yazmasi vardir.

Kuran'da sactelinin görünmesine 50 sene cehennem azabi cektiren zihniyet Allaha inananlarin degil Allaha ortak olanlarin zihniyetidir.

Cariye cariye oldugu icin ciplak cariye olmayan tesettüre diyen zihniyette Allaha inananlarn degil Allaha ortak olanlarin zihniyetidir.Türban takmayana ahlaksiz gözüyle bakan zihniyet Islami yozlastiran zihniyettir.Türban takan daha cok müslümandir diyen zihniyet yobaz zihniyettir,Inancim geregi türban takiyorum diyen zihniyet inancini bilmiyen zihniyettir.Böyle bir zihniyetin üniversiteye gidiyor olmasi din adina bir zuldür.Cünkü dinde türban yoktur.Türban veya tesettür Mehmet Sevki Eygi'nin de dedigi gibi Islami yozlastiranlarin giyimidir.

Atatürk'ün kiyafet devrimi,cagdasliga atilan bir adimdi,Yunan giysisi olan fakat Türkler'e mal edilen FES'in yasaklanmasi Islama aykiri degildir.Salvar ve sarikla müslümanlik olmayacagi gibi bunlar cagdas insanlarin giysileride olamaz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dayatmacılığın alası, dayatmacının feriştahı kimmiş gördünüz mü? Ulema hazeratı Kuran'da şöyle şöyle yazıyor diye işlerine geleni işlerine geldiği şekliyle söyleyecek, kimse de gıkını çıkarmayacakmış! İşte ileriiii demirkırası bu! Demirleri kırılası, insanlar ondan kurtulup özgür olası bir vahşi ve ilkel faşizmdir bu teokrasi diktası! Dünyada bundan şiddetli bir faşizmi kimse icat edememiştir. Irkçı faşizm bile eline su dökememiştir. Çünkü ırkçı faşist nihayet başka ırk ile birlikte yaşayamam der. Dinci faşist kendi gibi düşünmeyenleri ebedi cehenneme gönderir, sonsuz bir ayrımcılık icat eder. Üstelik ırkçının tüm dünyayı tek ırk yapma gibi bir ideali mantıken ve pratikte olamazken, dinci faşist dünyada yaşayan her insanın kafasına çağ dışı ve insanlık dışı dayatmasını vurmayı hayal eder. Ya müslüman olursun, ya öldürülür, ya sürgün edilirsin. Tek alternatifin ehli kitap olup elinle küçülerek cizye ödemek diye Kuran'da apaçık yazar. Bunu da "yanlış anlamışsınız, öldürmek nefis hevesini öldürmek, sürgün de kapı sürgüsü, kötülüklere kapıyı kapatmak, ehli kitap çok kitap okumak ve cizye kitaba ödenen para, bedava mı verilecekti kitaplar, tabii parasını ödeyeceksin" :lol: diye elli takla attırılır ama, neyse!

Hiç yoğurtçu yoğurdum ekşi der mi? Adamlar din satıyor, allah satıyor, peygamber satıyor dünyalık kazanıyor. Hiç malım bozuk, almayın der mi?

Tam tersine din hakkında yorum yapmak ulema hazeratı din baronları peygamber derebeyleri ve allah satıcılarına değil, onların çürük mallarını kakalamak istedikleri insanlara düşer! Sana eşeği boyayıp satsalar arkadaş sen bu eşeği boyamışsın demeyecek misin? Yemin billah bu eşek kutsal bir hayvandır, o boyası da sıbgatullah, yani allah boyasıdır dese eh madem o kadar yemin etti, doğrudur o zaman deyip en yüksek fiyattan mı alacaksın boyalı eşeği?

Yoğurtçu istediği kadar yoğurdum baldan tatlı desin. Aklın varsa tadına bakar, bu yoğurt ekşi dersin. O da bir daha taze yoğurt getirmesi gerektiğini öğrenir. Demiyor, diyemiyorsan işte dogmatik olursun. Sahtekar yoğurtçu da habire kakalar ekşi yoğurtları... Bakar hepsini yiyor, kireci de yoğurt diye yutturur, üstelik de yoğurdun hası diye iki katı fiyata satar.

Dogmaya karşı çıkmak bir insanlık görevi, herkesin başlıca görevidir. Askeri, sivili, aydını, normal vatandaşı, herkesin görevidir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

E genelkurmay doğru söylüyorsa neyini eleştirdin ki? Bu alıntıları eleştirel anlamda almak demek, "bakın genelkurmay nasıl da çarpıtıyor yalan söylüyor" anlamına gelmiyorsa ne anlama geliyor? Başka bir anlam çıksa çıkarırdık. Ama direk bu anlam çıkıyor.

söylemedigim seyleri bana mal ediyor,yazdiklarimi,cagdisi ideolojik anlayisiyla yorumlayip söylemediklerimi,kast etmediklerimi agzima tikmaya calisiyor..

neymis efenim,

"..Bu alıntıları eleştirel anlamda almak demek, "bakın genelkurmay nasıl da çarpıtıyor yalan söylüyor" anlamına gelmiyorsa ne anlama geliyor? Başka bir anlam çıksa çıkarırdık. Ama direk bu anlam çıkıyor.." suna bakarmisiniz,baskasinin ne dedigi,ne kastettigi önemli degil beyefendi nasil bir anlam cikardiysa odur gerisi yalan,uydurma,carpitma,engizisyon zihniyeti..

pes..

slm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

demirefe gibi bi abin olsun..sırtın yere gelmez..:)

Fetulah Gülenden daha kuvvetlidir hitabı..Fetulah çırak çıkar demirefeme..:)

Paylaşıyoruz..anlatıyoruz..niye sıkıntı yapıyorsun kendine.. :D

ÖTE,ye geçebilirsen,toprak olup bu gezegende kalmassan hesap görürsün inan..:)

Sıkma canını be gaffar abi..:) densizlik yok..DENGE,yi bulmaya çalışıyoruz burada..:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

söylemedigim seyleri bana mal ediyor

E arkadaşım sen genelkurmayın nesini eleştirdin o zaman? Yani bir şeyini eleştirdiğin anlaşılıyor ama, benim anladığım gibi değilse anlat da anlayalım o zaman?

Ya gerçeğe aykırı şeyler söylemiş olacak ki eleştireceksin, ya anlamadığımız ne varsa anlat ki anlayalım!

Yani şimdi genelkurmay eleştirilecek bir şey yapmamış, geri adım atıyorsan onu da bilelim. Dine karışıyor diye eleştiriyorsan o eleştirinin de aslı astarı olmadığını açıkladık, itiraz etmedin. Varsa itirazın, din sadece din baronlarının, allah alıp satanların allah tüccarlarının tekelinde kalsın, başka kimse ne uyansın ne uyandırsın diyorsan, bu da senin dogman olur.

Daha başka aklımızın ermediği :D bir mevzu varsa açıklarsın, ona da akıl erdiririz! :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

demirefe yazdi; "..benim anladığım gibi değilse anlat da anlayalım o zaman?.."

yazdikllarim,yaptigim yorumlar yeterince acik ve net anlamak isteyen anlar anlamak istemeyene yapacak bir sey yok..

fakat

halen

cevabini vermedigim SORUM-u tekrarlamak istiyorum;

"..sen üniversite cagina gelmis bir bayanin kilik kiyafetine karismaya kendinde hak görüyormusun,görmüyormusun ?

slm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yapacak bir sey yok..

Demek diğer konularda söyleyebilecek bir şey bulamıyorsanız, soruya cevap vereyim: Kimse kimsenin kılık kıyafetine hiç bir şekilde karışamaz. Sizin karışma dediğiniz şey, toplumsal kurallardır. Kurallar ise olmazsa olmazdır. Anarşist düzen idealinizse, kurallara karşı olabilirsiniz.

Örneğin motosiklete binenlere kask giymek zorunludur. Mahkemede yargıç ben boynuma kocaman bir haç asacağım, savcı başıma kippa takacağım ve avukat kafama sarık saracağım diye dini simgeler kullanamaz. Çünkü din, ayrımcılık demektir. Üstelik öyle böyle değil, ebediyen arası kavuşmayacak bir ayrımcılık demektir. Irkçılık bile bu kadar tehlikeli bir ayrımcılık yaratamaz. Adamı kafir diye katlettin, cehenneme gittiğine, bir daha ebediyen onunla aranda tahayyül üstü bir ayrım olduğu paranoyası yaşamaktır. Sen hurilerin kucağında zevk edeceğine, onun yanan etlerinin yenilenip tekrar yakılacağına, ve bunun sonsuza kadar böyle gideceğine inanıyorsun. Bu hasta zihin ürünü psikopat hezeyanı, en değme korku filminde bile işlenmemiştir! Sıkıysa inanma, o senin yok kainata işlenmiş, yok mucizeymiş dediğin dogmanda öyle yazıyor. İnanmazsan sen de hurilerden olur, kebap yapılırsın, dogmana bakılacak olursa! Kafa bu paranoya ile bozulacak olursa tehlikeli bir zihin ve ruh hastalığıdır.

İnsanların bir arada bulunduğu toplu alanlarda yasa, yönetmelik, yönerge, vs. gibi kurallar manzumeleri bulunur. Askerde niye haki elbise giyiyormuşum, kocaman adamım, özgür değil miyim, ben pembe elbise giyeceğim diyemezsin.

Böyle yani, içinden çıkılmaz zor bir sorun değil, anlamak isteyene... Anlamak istemeyene sivrisinek sazı değil, divan sazı olsa küçük gelir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Düzeni bozmak icin bir özgürlük teranesi uydurmus Arab'in yalellisi hesabi saga döner özgürlük sola döner özgürlük derler.Dinsizlestirme dedikleride bu zaten,yani kurallara uyulmasi icin yapilan uyarilari veya baskilari dinsizlestirme olarak görmekteler.Eger bir kadinin dini inanci türbanla kayboluyorsa o kadin zaten inanmiyor rol yapiyor demektir.Yoksa ne basin acik olmasi ne de türban takmak inanc icin ölcü olamaz,böyle ölcütlere basvurmak iptidadi zihniyetin ürünüdür.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

[font="soruya cevap vereyim: Kimse kimsenin kılık kıyafetine hiç bir şekilde karışamaz. Sizin karışma dediğiniz şey, toplumsal kurallardır. Kurallar ise olmazsa olmazdır. Anarşist düzen idealinizse, kurallara karşı olabilirsiniz.

uygar cagdas dünyanin üniversitelerinde "basörtü" takmak serbest..:))

sorumu tekrarliyorum;

"..sen üniversite cagina gelmis bir bayanin kilik kiyafetine karismaya kendinde hak görüyormusun,görmüyormusun ?..."

slm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.