Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

LAİKLİK ANLAYIŞI

ugurozaltin

Önerilen İletiler

LAİKLİK NEDİR ?

1- DİNSİZLİKTİR VEYA KAFİRLİKTİR Mİ ?

2- DİN İLE DEVLET İŞLERİNİN AYRILMASI MI ?

BU SORUYA DOĞRU CEVAP VEREBİLMEK İÇİN ŞU SORUNUN CEVABINI VERMEK ZORUNDAYIZ

SORU : LAİK OLMASI GEREKEN HALK MI, DEVLET Mİ OLMALI ?

HALK DERSENİZ ,SİZ KONUYU HİÇ ANLAMAMIŞSINIZ DERİM

DEVLET DERSENİZ YİNE YANLIŞ

EEEEEE NE YAPACAĞIZ ?

DEVLET BİR ORGANİZASYONDUR,

BU SORUNUN CEVABINI 1300 YIL ÖNCE HZ ÖMER VERMİŞTİR.HANİ MALUM OLAY

HZ ÖMER GELENLERE <<İŞİNİZ DEVLET İŞİ Mİ, ÖZEL Mİ ?>> DİYE SORDU

O ART NİYETLİLER DE <<ÖZELDİR>> DEDİLER

HZ ÖMER MASANIN ÜZERİNDE YANAN MUMU SÖNDÜRDÜ DİĞERİNİ YAKTI.

<<YA ÖMER NEDEN O MUMU SÖNDÜRÜP DİĞERİNİ YAKTIN>> DEYİNCE

HZ ÖMER <<O MUM DEVLETİN MALIDIR, DEVLETİN İŞİNİ O MUMLA GÖRÜRÜM SONRAKİ MUM KENDİ CEBİMDEN SATIN ALDIĞIM MUMDUR>> DEYİNCE ART NİYETLİLER BAŞKA BİR ŞEY SÖYLEMEDEN SIVIŞIP GİTTİLER

BİZE BU HEP <<HZ ÖMERİN ADALETİ>> OLARAK ANLATILDI AMA DERİNLİĞİNE İNİLMEDİ. O ADALET NE ADALETİ ?

YÖNETİCİNİN DEVLET İLE HALK ARASINDAKİ GÖZETTİĞİ ADALETTİR.

DEVLET BİR ORGANİZASYONDUR LAİK OLMASI GEREKEN NE DEVLET NEDE HALKTIR, LAİK OLMASI GEREKEN YÖNETİCİDİR. HZ ÖMER BUNU 1300 YIL ÖNCESİNDEN GÖSTERMİŞTİR.

LAİKLİK KONUSUNDA TARAFLARIN BARIŞMA VAKTİ GELMEDİ Mİ SİZCE ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 69
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

DEVLET BİR ORGANİZASYONDUR NE MÜSLİM OLUR, NE DE ATEİST

LAİK OLMASI GEREKEN YÖNETİCİDİR.

KOMİNİZM İLE DEVLET DİNSİZ OLMADIĞI GİBİ HUMEYNİ İLE DE İRAM DEVLETİ MÜSLİM OLMADI.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dini devlete karıştırmamak devletide dine karıştırmamak anlamına gelir. bunu atatürk tanımlamamamıştır fransız anayasası böyle demektedir...

devletin bir görevide insansanların sosyal ve inançsal faliyetlerine bütçe ayırmaktır. bu devletin şeriatlada yada kominizmle yönetilriği anlamına gelmez.

baş örtüsü bir inançtır devlet buna müdahale edemez ederse laik olmaz ....... devlet dairelerinin bazı kuralları vardır demek saçmalamaktan başka bir şey değildir. laik devlette böyle kurallar olamaz. baş örtü takınca bilgisayarmı kullanamıyor faturamı kesemiyor.....insanları inançlarına göre değil iş potansiyellerine göre değerlendirmek gerekir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

MAALESEF İNSANLARI İŞ POTANSİYELLERİNE GÖRE SINIFLANDIRIP ÇALIŞTIRMAK HİÇ GÖRÜLMEYEN Bİ ŞEY. BELKİDE BU HALLERE DÜŞÜŞÜMÜZÜN EN BAŞ ETKENLERİNDENDİR.

DEVLET DAİRELERİ <<SENİN ADAMIN, ONUN ADAMI >> HESAPLARIYLA DOLDURULDU YILLARCA. NERDE BİR BECERİKSİZ VE BİLGİSİZ VARSA EN BÜYÜK TORPİLLE EN KABA KOLTUĞU O KAPMIŞTIR.BEN BU KONUDA NELER GÖRDÜM HAYRET EDERSİNİZ.

ÖRNEK : BİZİM ORTAOKULUMUZUN MÜDÜRÜ ARABA ALMIŞTI.SIFIR KİLOMETRE. YOLDA KALMIŞ BİR GÜN. BİRİLERİNİ ÇAĞIRMIŞ ARABAYA NE OLDU DİYE. ŞÖFÖR Bİ BAKMIŞ. BENZİN GÖSTERGESİ SIFIRI TÜKETMİŞ. BUNUN BENZİNİ KALMAMIŞ DEMİŞ

BİZİM MÜDÜR NE DEMİŞ DERSİNİZ << ANAAA BUNA BENZİNDE Mİ ALIP DURACAĞIZ >>>

ALLAH'A ŞÜKÜR O MÜDÜR BİZİM HİÇ BİR DERSİMİZE GELMEDİ. ZATEN EN İYİ YAPTIĞI İŞ ÖĞRENCİYİ İYİ DÖVERDİ.GARANTİLİ.

DEVLET HALKIN İNANÇLARINI İNANDIĞI ŞEKİLDE SAĞLIKLI YAŞAYABİLMESİ İÇİN DEVLET YÖNETİCİLERİNİN EŞİT MESAFEDE LAİK VE ADİL OLMASI ŞARTTIR ZORUNLUDUR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

laiklik bir kavram olarak tanımlanması zordur ve zaman içerisinde devirden devire anlam kaynalarına uğrar. bugüzden net bir tanım yapılması meümkün değildir. ancak uygulanan laiklik modelleri vardır.

modern manadacomte nin pozitivist anlayışıyla birlikte akıl meydana işnerken din toplumsal yaşamdan uzaklaşmış birey ile yaratıcı(kul ile Allah) arsına indirgenmiştir.işte laiklik bu dönemde kendini tanımlayan bir kavram olmuşştur. dvelet hayatında dini reflekslerin değil reel politiğin hakim olması anlamında kullannıldığı dibi toplumsal yaşamda dinin etkisini kırmak amacıylada kullanılmıştır.

dinin tüm dfünya milletlerinde 1850 ve 1970 ler arası kıyıya çekilmesi insanlara akılcı bir yaşam getirdiği sonucuna varır bir takım yazarlar. ancak dünyayı yıkıma sürükleyen 100 milyon insanın ölümüne neden olanda yine atnı pozitivist ininç olduğunu ileri rürer birtakım yazarlar.

laiklik konusunda bir takım tanımlardan biride laik insanın tüm dinlere aynı uzaklıkta olduğu dur. uysa böyle bir tanım insan yapısına a,ykırıdır.

ülkemizde laiklik anlayışı ile birlikte islami söylem ve refleksler sosyal yaşamdan uzaklaştırılmıştır. bu sayade yeni rejim kendini kabul ettirmek ve halıa daha iyi sirayet etme amacını gütmüştür. laiklik konusu ileri sürülerek bir takım uygulamalarla halkın manevi hayatına yön verilmeye çalışılmıştır. laik bir halk olamaz çünkü her bir teolojiye inanan insanlar bir sosyal nizama uymak zorundadır. yani her din bir sosyal nizamı zarurikılar. bakın yanlış anlamayın benim ifade ettğim şeriat değil bir sosuyal yaşamdır. yani ben budirttim diyende ben müslümanım deyen de kendi dinin öngördüğü bir sosyal yaşama istesede istemesede uymakzorundadır. arkadaşlar bu konuda size nilüfer göle adındaki Fransız üniversitelerinde hocalık yapan bir nbilim adamımızın eserini tavsiye ederim. dinayet, cami ler hususuna gelince bir sünni olarak inana bende camilere ödenek ayyrlmayıp halkın seberst bırakılması kanısındayım. bakın ozaman sis üzebilir ama daha fazla camii açılacacaktır.

Laiklik konusunda cumhurbaşkanını tutmuda ilginç eyer yaşamında laik olmak iddasındaysan ramazan ve kurban bayranlarını kutlamamalısın çünkü laiksen onları kutlamam onlara resmi tatil yapmamalısın. sonuç olarak bir ingiliz dergisinde makalenin birirnde türkiyede ki laiklik ile ile gili şu ifade ile yzımı bitirmek isrtiyorum

Türkiye laiklik bir duvar üzerine sğürülen bir boyadır. ve he onsenede bir yenilkenmesi gerekir nacak boyayı o duvarının kabul etmediğinin kimse farkında değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

baş örtüsü bir inançtır devlet buna müdahale edemez ederse laik olmaz ....... devlet dairelerinin bazı kuralları vardır demek saçmalamaktan başka bir şey değildir. laik devlette böyle kurallar olamaz. baş örtü takınca bilgisayarmı kullanamıyor faturamı kesemiyor.....insanları inançlarına göre değil iş potansiyellerine göre değerlendirmek gerekir

8390[/snapback]

bu sözüne katilmiyorum. devlet icin calisan insan orda devleti vatandasa karsi temsil ediyor! devlet nasil vatandasina esit mesafede durmak durumunda, tarafsiz olmak zorundaysa o insan da bunu yansitmalidir! bu bakimdan kilik kiyafette dahi bir takim kurallarin olmasindan dogal birsey göremiyorum...

basörtüsü takinca fatura mi kesemiyor? gibi sig bi iddia kolay cürütülür...

ben de derim ki; ayni senin mantiginla, basörtüsünü cikarinca fatura kesemiyor mu?

ya da ciplak bi insani ele alalim, o da fatura keser bilgisayar kullanir, yapacagi hic bi ise kiyafetinin bi katkisi yoktur??

uzun sözün kisasi devleti temsil ettigin yerde, devletin durmasi gerektigi gibi tarafsiz olmasan da tarafsiz görünmelisin!

Atatürk meclis acildiktan sonra askeri üniformayi cikardi, takim elbise giydi, bu simgesel anlamda cok sey ifade ediyor..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

KARTALİLHAN IN SAPTAMALARI ÇOK YERİDE

HEMŞİRE OKULU İMTİHANLARINA GİREN BİR ÖĞRENCİ, <<BEN BEYAZ KIYAFETLER GİYMEM ,KIPKIRMIZI GİYİNİRİM >> DEMELÜKSÜNE SAHİP DEĞİLDİR

KURUMSAL KURALLAR KİŞİSEL KEYFİYETLERE GÖRE AYARLANAMAZ.O ZAMAN CURCUNA OLUR.İŞLER KARIŞIR.

AYNI ŞEY DİNİ AÇIDAN DA GEÇERLİDİR.HİÇ BİR İMAM << BEN EZANDA OKURUM MİNAREDEN TÜRKÜDE SÖYLERİM>> DİYEBİLİR Mİ ?

DÜZEN DEMEK HER ŞEYİN YERLİ YERİNDE OLMASI VE KULLANILMASIDIR..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

8390[/snapback]

bu sözüne katilmiyorum. devlet icin calisan insan orda devleti vatandasa karsi temsil ediyor! devlet nasil vatandasina esit mesafede durmak durumunda, tarafsiz olmak zorundaysa o insan da bunu yansitmalidir! bu bakimdan kilik kiyafette dahi bir takim kurallarin olmasindan dogal birsey göremiyorum...

basörtüsü takinca fatura mi kesemiyor? gibi sig bi iddia kolay cürütülür...

ben de derim ki; ayni senin mantiginla, basörtüsünü cikarinca fatura kesemiyor mu?

ya da ciplak bi insani ele alalim, o da fatura keser bilgisayar kullanir, yapacagi hic bi ise kiyafetinin bi katkisi yoktur??

uzun sözün kisasi devleti temsil ettigin yerde, devletin durmasi gerektigi gibi tarafsiz olmasan da tarafsiz görünmelisin!

Atatürk meclis acildiktan sonra askeri üniformayi cikardi, takim elbise giydi, bu simgesel anlamda cok sey ifade ediyor..

8401[/snapback]

1 CİSİ DEVLET İÇİN ÇALIŞAN DEVLETİ VATANDAŞA GÖRE TEMSİL ETMEZ. VATANDAŞI TEMSİL YETKİSİ MİLLETVEKİLLERİNE AİTTİR.

2 KADIN SÜPER ZEKALI BİR İNSAN STATÜSÜNDE. SEN TÜBİTAKTA ÇALIŞAMAZSIN BAŞÖRTÜN VAR :) :) :) SANANE SENİ DÜŞÜNCELERİ YAPACAĞI İŞLER İLGİLENDİRSİN. ZATEN BU YÜZDEN BİR ADIM İLERİ GİDEMİYORUZ YA BİLİMDE HALA KILIK KIYAFETLE UĞRAŞIYORUZ UĞRAŞMAYAN OKULLARDA BAŞ ÖRTÜSÜ TAKAN ÖĞRETMENLERİ OLAN AMERİKA BUNLARI ÇOKTAN AŞMIŞ. BANAZ GERİ KAFALILAR NE ZAMAN ZEKANIN BAŞÖRTÜSÜNDE DEĞİL KAFANIN İÇİNDE OLDUĞUNU ANLAYACAKLAR O ZAMAN TÜRKİYE YAVAŞ YAVAŞ İLERLER

3 HEMŞİRELİK OKULUNA KİM KIRMIZI ELBİSEYLE AMİLLAYATA GİRMEK İSTEDİ.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ugur'un verdigi sadece hayali bir örnek, kirmizi elbise meselesi, olayi daha iyi kavramak acisindan.tipki senin verdigin tübitak örnegi gibi.

ayni mantikla, hangi süper zekali basörtülü kadin tübitak'tan basörtüsü taktigi gerekcesiyle kovulmus?

tübitak kafaya bakar, orada staj yapma olanagi bulan biri olarak söylüyorum!! orada hic basörtülü görmememin sebebi orada calisan insanlarin bu meseleleri asmis olmasidir. bilimselligin önüne hic bi siyasi düsüncenin,dayatmanin gecmemesidir! en azindan bu böyleydi, bakalim hükümet buralari da siyasilestirdikten sonra dedigin gibi sadece kafanin icine bakan bi anlayis mi olacak yoksa disina mi görecez.

du bakali nolecak :D

ayrica 1. SIKta cevap verdigin cümlemi tekrar oku, anlayamamissin bence, ya da ben senin dedigini anlayamadim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

DEMOKRASİ DEMEK HERKESİN KAFASINA HER ESTİĞİNİ YAPABİLMESİ DEĞİLDİR. GERÇEK DEMOKRASİ KİŞİNİN HADDİNİ BİLMESİDİR

TOPLUMSAL KESİMLER BİR MOTORUN PARÇALARI GİBİDİR.EN KÜÇÜK BİR PARÇANIN DENGESİZLİĞİ MOTORU YAKABİLİR.YÖNETİCİLER TOPLUMUN NABZINI/MOTORUN DURUMUNU GÖSTERGELERDEN ÇOK İYİ GÖRMELİDİR

ASLINDA SORUN TÜRBAN DEĞİLDİR O İŞİN SADECE KILIFIDIR ASLINDA ESAS SORUN GÜVEN BUNALIMIDIR.

GEÇMİŞTE BAZI SİYASİLERİN DENGESİZ SÖZ VE DAVRANIŞLARI OLAYI BURALARA KADAR SÜRÜKLEMİŞTİR. İNANCA EN ÇOK HASSAS OLMASI GEREKENLER MAALESEF EN SORUMSUZ AÇIKLAMALARI DA YAPMIŞLARDIR. HAFIZANIZI BİRAZ ZORLAYIN BAK NELER HATIRLAYACAKSINIZ

HASAN MEZARCILARI, RİZE BEL BAŞKANI ŞEVKİ YILMAZLARI, KARA SESLERİ,

UNUTTUKLARIMI DA SİZ EKLEYVERİN LÜTFEN

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ugur'un verdigi sadece hayali bir örnek, kirmizi elbise meselesi, olayi daha iyi kavramak acisindan.tipki senin verdigin tübitak örnegi gibi.

ayni mantikla, hangi süper zekali basörtülü kadin tübitak'tan basörtüsü taktigi gerekcesiyle kovulmus?

tübitak kafaya bakar, orada staj yapma olanagi bulan biri olarak söylüyorum!! orada hic basörtülü görmememin sebebi orada calisan insanlarin bu meseleleri asmis olmasidir. bilimselligin önüne hic bi siyasi düsüncenin,dayatmanin gecmemesidir! en azindan bu böyleydi, bakalim hükümet buralari da siyasilestirdikten sonra dedigin gibi sadece kafanin icine bakan bi anlayis mi olacak yoksa disina mi görecez.

du bakali nolecak :D

ayrica 1. SIKta cevap verdigin cümlemi tekrar oku, anlayamamissin bence, ya da ben senin dedigini anlayamadim...

8417[/snapback]

hangi sene orada staj yaptın......:) :) :)

oraya benim senden çok girdiğim kesin ben muhabirin tam adın ne

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

senin staj eğitimi yaptığın bölüme ben teknoloji haberleri yapmak için giriyordum. yani yeterli bilgiye sahibim diye beni direk muhattab alıyorlardı... bizde yok evet ama amerikada araştırma bölümünde çalışan bir ton baş örtülü insan örneği bulunmaktadır.....

tübitakta staj yapmışsın ama herhalde dosya al götür gibi işler. çünkü bilgi birikiminin gelenekle görönekle inaçla giyinişle hiçbir alakası yoktur. kıyafet sinir hücrelerini etkilemez. :) :) :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tartismayi kisilere indirgemen komik gelio. :D

dosya getir götür gibi isler yoktu,tübitak-bilten'de.. bizzat profesörlerle proje yapioduk .bilip bilmeden konusmasan da, konunun disina cikmasak? :D

peki madem, oyunu senin kurallarinla oynayalim <_<

senle röportaj yapiyolar olmalari seni yeterli bilgiye sahip olarak gördüklerinden degil, yaninda kagit kalem, ya da ses kayit cihazi gibi seler oldugundan olsa gerek. sonucta sen söylenenleri aktaracak bi aracisin. beni bilimsel muhattab kanul ediyolar demek :D:D komik..... :D

senle tartismaya mi giriyolardi? bu konuda sizin görüsleriniz nedir, mi diyorlardi? ha öyleyse seni muhatap kabul ediyolar demektir, degilse benim dedigime cikar ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

(gerci farkli bir forum konusu olsa da...)

Yer yüzünde hic bir bilim kurulu, hükümetlerin direktif ve tehtidvari mektuplariyla(genelgeleriyle) calisamaz.

Bu gün tübitak gibi bir kurum Darwin konusunu bile celiskiler icinde karmakarisik duygularla ele alip, insanlarin kafasini karistirici nitelikte bilgiler sunmaktadir. Bu konu ile ilgili dökümanlari daha önce vermistim. Tübütak´i incelerseniz kimlerin etkisi ve sermayesiyle ayakta durdugunu görürsünüz.

Tübitak daha, uzun yillar öncesi bozlmustur.

Bu gün formaliteden ayaktaysa, böyle bir kurulsun olmasi gerektigindendir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ÜLKEMİZİN KADERİNDEKİ HAYRETLİKLERDEN HANGİSİNİ SIRALASAM Kİ,

AVRUPA,ORTDOĞU VE ORTA ASYA NIN TAM ORTASINDA YANİ TAM BİR ŞEYTAN ÜÇGENİNİN ORTASINDA BİR GARİP ORHAN VELİ MİSALİ

HER YÖNDEN HERKESİN BİR PLANI VAR HAKKIMIZDA.YUNANİSTAN GİBİ BİRDE KOMŞUN OLUNCA....

İŞTE İNANÇ YÖNÜMÜZDE BÖYLE, TAM BİR LAÇKA.ELLE TUTULACAK BİR TARAFIMIZ YOK.80 YILDIR BİR LAİKLİĞİ ÇÖZEMEDİK.SÖZDE EĞİTTİĞİMİZ CAMİ İMAMLARI ESKİDEN CENAZE İŞLERİ VE MEVLÜTLER YÖNÜNDEN CAMİYİ İSTİSMAR EDERLERDİ ŞİMDİ CAMİLER EMLAKÇI VEYA ARAÇ GALERİLERİNE DÖNDÜRDÜLER.EV VEYA ARAÇ ALIP SATIYORLAR.

5 VAKİT NAMAZI TOPLASAN 2 SAAT YAPAR GERİSİ EMLAKÇILIK GALERİCİLİK

HUTBELERDE MİLLETE VERİRLER TALKIMI AMA KENDİLERİ YUTARLAR AVANTAYI....BİR DE MAAŞ AZ DEMEZLER Mİ ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ÜLKEMİZİN KADERİNDEKİ HAYRETLİKLERDEN HANGİSİNİ SIRALASAM Kİ,

AVRUPA,ORTDOĞU VE ORTA ASYA NIN TAM ORTASINDA YANİ TAM BİR ŞEYTAN ÜÇGENİNİN ORTASINDA BİR GARİP ORHAN VELİ MİSALİ

HER YÖNDEN HERKESİN BİR PLANI VAR HAKKIMIZDA.YUNANİSTAN GİBİ BİRDE KOMŞUN OLUNCA....

İŞTE İNANÇ YÖNÜMÜZDE BÖYLE, TAM BİR LAÇKA.ELLE TUTULACAK BİR TARAFIMIZ YOK.80 YILDIR BİR LAİKLİĞİ ÇÖZEMEDİK.SÖZDE EĞİTTİĞİMİZ CAMİ İMAMLARI ESKİDEN CENAZE İŞLERİ VE MEVLÜTLER YÖNÜNDEN CAMİYİ İSTİSMAR EDERLERDİ ŞİMDİ CAMİLER EMLAKÇI VEYA ARAÇ GALERİLERİNE DÖNDÜRDÜLER.EV VEYA ARAÇ ALIP SATIYORLAR.

5 VAKİT NAMAZI TOPLASAN 2 SAAT YAPAR GERİSİ EMLAKÇILIK GALERİCİLİK

HUTBELERDE MİLLETE VERİRLER TALKIMI AMA KENDİLERİ YUTARLAR AVANTAYI....BİR DE MAAŞ AZ DEMEZLER Mİ ?

8511[/snapback]

:clover: ISTE ÖYLE SEYLERI YAZMAYA DEVAM EDERSENIZ; SIZ DE YAKINDA CEHENNEMLIK OLABILIRSINIZ :D

KIMILERININ ZORUNA GIDIYOR GERCEKLERI YAZMAK.

HEMEN HAKKINIZDA HÜKÜMLER VERILEBILIR, DIKKAT!

SEVGILER

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tartismayi kisilere indirgemen komik gelio. :D

dosya getir götür gibi isler yoktu,tübitak-bilten'de.. bizzat profesörlerle proje yapioduk .bilip bilmeden konusmasan da, konunun disina cikmasak? :D

peki madem, oyunu senin kurallarinla oynayalim <_<

senle röportaj yapiyolar olmalari seni yeterli bilgiye sahip olarak gördüklerinden degil, yaninda kagit kalem, ya da ses kayit cihazi gibi seler oldugundan olsa gerek. sonucta sen söylenenleri aktaracak bi aracisin. beni bilimsel muhattab kanul ediyolar demek :D  :D komik..... :D

senle tartismaya mi giriyolardi? bu konuda sizin görüsleriniz nedir, mi diyorlardi? ha öyleyse seni muhatap kabul ediyolar demektir, degilse benim dedigime cikar ;)

8490[/snapback]

BRANSIN NE YADA BÖLÜMÜN ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dini devlete karıştırmamak devletide dine karıştırmamak anlamına gelir. bunu atatürk tanımlamamamıştır fransız anayasası böyle demektedir...

devletin bir görevide insansanların sosyal ve inançsal faliyetlerine bütçe ayırmaktır. bu devletin şeriatlada yada kominizmle yönetilriği anlamına gelmez.

8390[/snapback]

KROM BAKISLAR, ATATÜK´ÜN PEYGAMBER OLMADIGINI ÖGRENEMEDILERSE ORASINI BILMEM :D

FRANSIZ ANAYASASI TANIMLAMIS DIYE ATATÜRK ÜN UYGULAMASI GECERSIZ OLMALI DEGIL MI SIZCE, YA DA VAHIY ILE MI GELMELIYDI LAIKLIK :D:D:D

YAA SORDUGUNUZ SORULARIN NEREDEN GELIP NEREYE GITTIGININ BILE FARKINDA DEGILSINIZ; FORUM YAPIYORSUNUZ SUNCACIK AKIL ILE :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Laik devlet anlayışı kul ile yaratan arasına girmemek sınırlamasımıdır sadece ne dersiniz

8916[/snapback]

TANRI ILE KUL ARASINA GIRILMEMESI ZATEN EN BÜYÜK KOSULDUR.

BUNDA HAK VERIYORUM.

AMA LAIKLIGIN TANIMINDA DA; DEVLET ILE VATANDAS ARASINA INANC GIRMEMLI.

COK BASITTIR ASLINDA.

NEYE INANIRSANIZ INANIN, INANCLARINIZI ÖRGÜTLÜ BICIMDE DEVLET AYGITININ ICINE, YANI YÖNETIME SOKAMAZSINIZ.

ACIK BIR DEYISLE, DEVLETI INANCLARINIZLA YÖNETEMEZSINIZ.

LAIKLIK ACIKCA BUNU SÖYLÜYOR.

ASLINDA ANLASILMAZ DEGIL ARKADASIM. FRANSA DAN DA ALINSA, ALASKA´DAN DA ALINSA LAIKLIGIN TANIMI DEGISMEZ.

Bu gün avrupayi kilisenin yönettigi gibi safsatalari atanlara da inanmayin. Avrupayi kilise yönetse bu gün bir tane islam gericisi avrupa dan siginma hakki isteyip oralarda döner kebap dükkani acamazlardi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yerinde tesbitler teşekkürler Canugur

Peki bu kavga neden çıkarılıyo ?

Menfaat odakları neyi amaçlıyor ?

Atatürk ile İsmet İnönü arasında uygulama farkları varmıydı sizce ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yerinde tesbitler teşekkürler Canugur

Peki bu kavga neden çıkarılıyo ?

Menfaat odakları neyi amaçlıyor ?

Atatürk ile İsmet İnönü arasında uygulama farkları varmıydı sizce ?

8936[/snapback]

ÜLKEMIZ AYDINLANMA CAGINI SANCILARLA ATLATMAYA CALISIYOR ARKADASIM.

EMPERYALIZM BUNU COK IYI BILDIGI ICIN KARTLARINI ISLAMCILAR ÜZERINDEN ACARAK, ÜLKEMIZIN AYDINLANMASINI ASLA ISTEMIYORLAR.

MONDROS MÜTAREKESI DÖNEMINDE, BASKAN WILSON TÜRKIYE ICIN:

" ANADOLUYU TÜRKLERE BIRAKMAYIN DA KIM ALIRSA ALSIN DIYE " YAPTIGI KONUSMA ÜZERINE FRANSIZ ITALYAN VE YUNANLILAR HEMEN ÜLKEMIZE DALMADILAR MI????

:excl: CUMHURIYET TARIHI BIZE TAMAMEN CARPIK ANLATILDI

:excl: TÜM SOSYAL OLAYLARI ISLAMI ACILARDAN YORUMLARA DAYANDIRMA ALISKANLIGIMIZI BIRAKAMADIK. BU NET BIR BILGISIZLIK ÖRNEGIDIR.

:excl: ZATEN TÜRKÜZ DEDIGIMIZ HALDE, TÜRK TARIHINI BILMIYORUZ.

:excl: ASYA TARIHIMIZDEN BIR HABERIZ. YALNIZCA AKLIMIZA KURT GELIYOR ESKILERDEN :D OYSA NE BÜYÜK BIR KÜLTÜRÜ TERKETTIGIMIZI BILMEK ISTEMIYORUZ..

:excl: INANCLARIMIZDAN DOLAYI KORKUDAN ISLAMLASMA TARIHIMIZE DE ELIMIZI DEGDIREMIYORUZ.

:excl: KIMSEYE DIN DEGISTIRMESINI ASLA ÖNERMEM AMA AVRUPA DA SAMANIZME KARSI ARTAN ILGIYI DE BILMIYORUZ...

EE BÖYLE BIR ÜLKEDE GERICILER ÜZERINDEN KART ACARSANIZ, CUMHURIYETI KOLAYCA PARCALAYABILIRSINIZ.

BU OYUNLAR; ABD EMPERYALIZMININ ÜLKEMIZ ÜZERINE UYGULAMAYA CALISTIGI 100 YILLIK PLANININ PARCALARIDIR.

AMA YINE SÖYLÜYORUM, TÜRKLERIN ÖZGÜRLÜK DÜSKÜNLÜGÜ EMPERYALIZMI HER DÖNEM DÜSÜNDÜRMÜSTÜR.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.