Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

'o' şiirdeki zamirler ve sıfatlar

fellini

Önerilen İletiler

Kral şiir çok seviyormuş. Ve kralın bir de sarayda çalışan ozanı varmış. Ozan ona sadece öğle yemeklerinde hep şiir okurmuş.

Bir gün ozan şiir okurken kral ozana kendi yazdığı birkaç satır şiiri okumasını istemiş. Ozan kraldan kağıdı alıp şiiri okumaya başlayıp sözcükleri bitirince kral sormuş. 'Söyle ozanım yazdıklarım nasıl'

Ozan krala dönerek. 'Kralım yazdıklarınız o kadar güzel ki ne kadar düzeltilse azdır' Kral bu söze çok ama çok kızmış ve yardımcılarını çağırarak. 'Ozana öyle bir ceza verelim ki bir daha bana böyle şeyler söylemesin' Yardımcıları ozana verilecek en kötü cezanın ona mum istikakının kesilmesi'diyerek ozana mum verilmesini yasaklamışlar. Ozan bu geceleri yazamadan duramaz. Ne yapmaya başlamış. Evlerin pencerelerindeki eriyen mumları toplayarak yeniden yazmaya başlamış. Bunu duyan kral ozana çok kızarak yanına getirmesini istemişler. Ozan saraya gelip kralın karşısına geçince kral ona dönerek.

Bak sen benim yasaklarıma uymayarak hırsızlık yaptın,pencere önündeki mumları alarak,sen hırsızsın. Ozan kralın bu konuşmasından sonra krala dönerek

'Kralım zaten siz hep sıfatlarla zamirleri karıştırıyorsunuz'

Ozan neden krala siz zaten hep sıfatlarla zamirleri karıştırıyorsunuz demiş ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kral şiir çok seviyormuş. Ve kralın bir de sarayda çalışan ozanı varmış. Ozan ona sadece öğle yemeklerinde hep şiir okurmuş.

Bir gün ozan şiir okurken kral ozana kendi yazdığı birkaç satır şiiri okumasını istemiş. Ozan kraldan kağıdı alıp şiiri okumaya başlayıp sözcükleri bitirince kral sormuş. 'Söyle ozanım yazdıklarım nasıl'

Ozan krala dönerek. 'Kralım yazdıklarınız o kadar güzel ki ne kadar düzeltilse azdır' Kral bu söze çok ama çok kızmış ve yardımcılarını çağırarak. 'Ozana öyle bir ceza verelim ki bir daha bana böyle şeyler söylemesin' Yardımcıları ozana verilecek en kötü cezanın ona mum istikakının kesilmesi'diyerek ozana mum verilmesini yasaklamışlar. Ozan bu geceleri yazamadan duramaz. Ne yapmaya başlamış. Evlerin pencerelerindeki eriyen mumları toplayarak yeniden yazmaya başlamış. Bunu duyan kral ozana çok kızarak yanına getirmesini istemişler. Ozan saraya gelip kralın karşısına geçince kral ona dönerek.

Bak sen benim yasaklarıma uymayarak hırsızlık yaptın,pencere önündeki mumları alarak,sen hırsızsın. Ozan kralın bu konuşmasından sonra krala dönerek

şu olabilir mi;pencere önündeki mumlar sıfat (ön ad),hırsızsın zamir (adıl) diye kabul edip,ozan krala sizde sıfatlardan çalarak zamir olarak kullanıyorsunuz demiştir.. :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

oglenleri okumasinin nedeni geceleri mum kullanilmasi yani karanlik olusundan olabilir sifatlardan zamirlerden pek anlamam ama arkadasin yazdigindan anlayabildigim yada kafamca yorumlamamdan oturu kral mum caliyor ve hirsizlik yapiyo ve aksamlari okunmasi imkansizmi oluyor(bende ne cevher var bee helal olsun bana,beni buralarda harciyorlar be kardesim,yokmu bana burs veren oof of) :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

oglenleri okumasinin nedeni geceleri mum kullanilmasi yani karanlik olusundan olabilir sifatlardan zamirlerden pek anlamam ama arkadasin yazdigindan anlayabildigim yada kafamca yorumlamamdan oturu kral mum caliyor ve hirsizlik yapiyo ve aksamlari okunmasi imkansizmi oluyor(bende ne cevher var bee helal olsun bana,beni buralarda harciyorlar be kardesim,yokmu bana burs veren oof of) :P

Yardım edeyim biraz: Neden geceleri yazıyor? ve neden sadece sıfatlarla zamirler üzerinde duruyor. Ozan kralın sistemi içinde aslında neyi arıyor?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ferris dikkat et mum çalan kral değil ozan:unutma ki mum bir sembol sadece

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

emin değilim ama bişeyler söyleyeyim bu yazıda hatalar var gibi ki'nin bitişik yazılması farklı olumlu bi anlam veriyor.'Kralım yazdıklarınız o kadar güzelkine kadar düzeltilse azdır' krala 'O' diyor iltifat var

//Evlerin pencerelerindeki eriyen mumları toplayarak yeniden yazmaya başlamış.pencere önündeki mumları alarak//

pencerelerdeki eriyen mumu alıyor pencere önündeki mumları değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

emin değilim ama bişeyler söyleyeyim bu yazıda hatalar var gibi ki'nin bitişik yazılması farklı olumlu bi anlam veriyor.'Kralım yazdıklarınız o kadar güzelkine kadar düzeltilse azdır' krala 'O' diyor iltifat var

//Evlerin pencerelerindeki eriyen mumları toplayarak yeniden yazmaya başlamış.pencere önündeki mumları alarak//

pencerelerdeki eriyen mumu alıyor pencere önündeki mumları değil.

evet doğru.bir övme var. ama burada ki övme dialektik bir övme.burdan yola çıkarsan sonuca ulaşırsın eminim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şimdiiiiiii

kralımmm yazdıklarınız o kadar güzelki ne kadar düzeltilse azdır...

güzel kelimesi adlaşmış bir sıfattır. ayrıca bu cümlede yazdıklarınız o kadar güzelki derken olumsuz anlamda bir ironi yapılmıştır. yani ozan, söylemek istediğini krala doğrudan söylemek yerine ironi yaparak söylemeye çalışmıştır. aslında demek istediği yazdıklarınız o kadar kötü ki ne kadar düzeltilse azdır. fakat böyle söylemek biraz sıkarrrrrrr. o nedenle de böyle söylemiştir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sakın cevabını verme vazgectim zorlayacagım kendimi biraz daha ve bulacağım ben bunun cevabını. Biliyor musun sen ben kac gunlerdir taktım bu soruya... Biraz daha ugraayım tamam mı... Musaadeeeee... Sakınnnn verme cevabını.. Sabah yazdıgım "yeter ver sunun cevabını" seklinde yazdıklarım gaflet anıma denk geldi amannnnn kusura kalmaaa fellini kardeeeşşşşşş

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sakın cevabını verme vazgectim zorlayacagım kendimi biraz daha ve bulacağım ben bunun cevabını. Biliyor musun sen ben kac gunlerdir taktım bu soruya... Biraz daha ugraayım tamam mı... Musaadeeeee... Sakınnnn verme cevabını.. Sabah yazdıgım "yeter ver sunun cevabını" seklinde yazdıklarım gaflet anıma denk geldi amannnnn kusura kalmaaa fellini kardeeeşşşşşş

bu ısrarınızı anlıyorum:ama ironi değil aslında bunlar.cevabını bulduğun zaman her olgudakı anlamlara bakışında değişecek. ne yazıkkı sıfatlarla zamirleri karıştırarak yaşadığımızı sanarak yanılıyoruz o kral gibi. Bu yazdıklarımı oku ve sonuca belki de ulaşacaksın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım bu defa olacak....

Ozan'ın işi şiir yazmak. Kral'ın işi de Ozan'ın yazdığı şiirleri dinlemek belki de eleştirmek, fikir yürütmek vs... (devleti yönetmek işini saymıyorum burada, mevzumuzla ilgisi yok herneyse uzatmayayım, yoksa kafam dağılacak) Fakat burada Kral, Ozan'ın yapması gereken işi yapıyor. Yani şiir yazıyor. Ozan, Kral gibi kelimeler ismin yerine kullanılan kelimeler olduğundan dolayı aynı zamanda Türkçe'de zamirler olurlar... Bu durumda Kral, Ozan'ın yaptığı işi yaparak, yani şiir yazarak zamirleri karıştırmış oluyor.

Devam edelim...

Hırsız zaten sıfattır. Kral, Ozan'a "Sen hırsız'sın" derken de sıfatları karıştırmış oluyor. Çünkü Kral şiir yazarak, Ozan'ın mesleğini çalmıştır. Hırsız olan Ozan değildir, Kraldır aslennnnnnn

Ya lütfen oldu deeeeeee......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya gloria'cığım;

Baya baya cevap vermişsin işte.Yardıma ihtiyacın var gibi görülmüyor.Hele fellini cevap versin kafa yorarız.Benim makina serviste anca netten girebiliyorum.Yani bu ara pek faal olamayacağım,sevgiler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bence de oldu sayılır sadece aklımda bi sey daha var yani o olmazsa bu belki kral ayrıca da ozanın yazdıgı siirlerden birini kopyalamı olabilir belki yaniii ama şimdi bunun ustune dusunmek istemem. bu soru zaten beni cok yordu....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yaşamda bizler hangi sıfatları ve zamirleri neden karıştırıyoruz.buradan çözüme doğru yol alırsanız

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bi cevap verdik zaten bence ayrıca gayet de mantıklı ama sen yok olmadı diyorsan o zaman buyur sen ver cevabı artık ugrasmayacağım bu soru için... Daha ne diyelim kiiii...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.