Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İslam dini terk edilebilirmi ?.

doğrucu davut

Önerilen İletiler

İngilterede yapılan bir araştırmada , insanların %67 si , ana babalarının dinini terk etmiyorlarmış.

Genelleme yapılmasa da bir araştırmadır.

Bunu fetullahçılar iyi bildikleri için ,

yumurcak TV adındaki televizyonlarında , çocukları daha küçücük ken , din bilgileri ile doğmatizme alıştırıyorlar.

Fetullahçıların çocuk yuvasına giden bir tanıdığımın küçük kızı ,

" Bu dünya kötü , ben ölmek istiyorum , cennete gidecem , cennet güzel " dediğini dehşet içerisinde anlattı.

Aile yuva yönetimine bu olayı iletmiş , bu bilgilerin nasıl verildiğini sormuşlar.

Cevap belli. Alın çocuğunuzu gidin.

Çünkü sorıu soran bir ailenin çocuğu onlara malzeme olamaz.

Körpe çocukların beyinlerini , ortaçağ düşünceleri ile doldurmayalım. Buna engel olalım.

Şartlanmasınlar... Bırakalım büyüdüklerinde kendileri seçsinler.

Saygılar.

farkındaysan ılgıltereden bahsedıyorsun.bu durumlar türkıyede cok sık görulmuyor.

belkı onları aılenın sectıgı dını deıstırmeye zorlayan özgur bırakmaları cocugun dını yuvalardan cok farklı ınsanların ıcerısın de ögrenmeye calısması.öyle yerler turkıyede de var cocuk buralarda cennete gıtmek ıcın cocuk olmek ıstemıyor.

bence cocuk dını kendısı secsın gıbı bır bosluga bırakılmamalı aıle yönlendırmelı takı kendı kararlarını kendı verebılecek beyın ergınlıgıne yetısınceye kadar buna yardımcı olmak ıcınde aılenın dını ıle celısmeyecek cocugu celıskıye sokmayacak kurumlar secılırse cocuk dınını özgur ve kendı kararları cerrcevesınde sağlıklıca secerbılır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 120
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu araştırma Türkiyede yapılsa , ana babalarının dinlerini ne kadarı terk eder sizce.

Diğer yandan , bu bir araştırma demiştim.

Çocuklara verilmemesi gereken din eğitimi ile ilgili olarak , THE GOD DELUSION da örnekler var.

Okumanızı öneririm.

Ayrıca , siz çocuğunuza Muhammedin , Ayşe ile 5 yaşında nişanlanıp 8-9 yaşlarında iken de koynuna aldığını iyice öğretin.

Bu bilgiden mahrum kalmasınlar.

Onları yakaladığınız yerde öldürün ayetini de öğretin.

Onları dost edinmeyin ayetini de öğretin.

Cihad mezalimini de öğretin.

Kölelik ve cariyeliğin faziletlerini de öğretin.

Mirastan erkeğe 2 pay kıza 1 pay verilir bunu da öğretin.

Boş vaktiniz kalırsa da ,

Mail Boxunuza düşen , arkadaşlarınızdan gelen PPS mesajları vardır ya , dostlukları falan yazar.

Onları da öğretin... Çocuk karşılaştırma yapsın.

Biri insani bilgiler... Diğeri... İlahi olduğu iddia edilen bilgiler...

Şimdiden kolay gelsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

olayları saptırmayalım araştırma olabılır ama turkıyedekı aıle kulturu aıleye bağlılıkla dıger ülkeler kıyaslanamaz.bağlılık ve sevgı olan bır aılede bıreyın tum soruları yanıtlarını bulabılır bu da dın değiştırmeyı en aza ındırır.

cocuguma elbette öğrenmesı gereken gerceklerı anlatcagım.

sızde sunu unutmayın o zamanla bu zamanı kıyaslayamazsınız peygamber efendımız evlenmıstım ama nıcın!!!bunu cocugumun bılmesınde bır zarar görmuyorum mantıklı anlatıldıgı surece.dedıgınız ayetlerı anlamadım ama ıslam bır hosgöru dını kımseyı oldurmeyı emretmez.kölelık carıyelık ve mıras konularını dıkkatlı bır sekılde ıncelemenızı tavsıye ederım.

son söyledıklerınız konusunda maıl boxumu da okumasında bır da nbır sakınca yoktur.allahın bıldıgını kuldan saklamaksa cok sacma ^_^^_^

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Baharrr ,

Okuduklarınızı anlamanızı rica edeceğim.

Ben İlk mesajımda bir araştırmadan bahsettim , İngilterede yapılan bir araştırmadan.

Hiç yeri yokken , işi Türkiye ye getirdiniz. Bende soru sordum.

Aceba Türkiyede böyle bir araştırma yapılsa sonuç ne çıkar dedim.

Bunu burda bırakalım.

İki defadır anlamamakta ısrar ediyorsunuz.

Ben ingiltereyi eleştirdim... Bırakın Türkiye yi... Türkiyede sonuç daha karamsardır. Konu bu.

--0--

İslam höşgörü dini falan değildir.

Sn Dipnot daha yenice bir başlık açtı.

Kuran ı okuma konusunda tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Ben sizin dininizi sizden iyi bilirim.

İmam hatip lisesi mezunuyum.

Kuranı sizden fazla okumuşumdur.

Bir tavsiyede bulunurken , formu takip etmiş olmanızı beklerdim.

Siz miras konusundaki , Kurandaki matemetik hatasna bir öneri getiri misiniz.

Bide Beni Kureyza Kebilesinde yaşanan katliam ve sonucunda KÖLE ve CARİYE yapılan insanlar hakkında bir görüşünüz var mı.

Ali 400 erkeğin kafasını keserken sizce ne hissetmiş olabilir.

Deriiiin HOŞGÖRÜ olmasın. :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tek taraflı bakış acısı artık sıze bır seyı anlaymak ımkansız cünku yerlesmıs dusuncelerınız yazılarını ınceledım ama neden sorusuna cok takılmısınız bılakıs hersey allahtandır deyıp bağlanmadıkca bu soruların ıcerısınden cıkamayacaksınız.sorgulamak güzel ama sartları degerlendırmıyorsunuz su ankı zamanı baz alıyorsunuz.

neyse daha fazla tartısmayalım umarım sorularınızın cevanını bulursunuz....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tek taraflı bakış acısı artık sıze bır seyı anlaymak ımkansız cünku yerlesmıs dusuncelerınız yazılarını ınceledım ama neden sorusuna cok takılmısınız bılakıs hersey allahtandır deyıp bağlanmadıkca bu soruların ıcerısınden cıkamayacaksınız.sorgulamak güzel ama sartları degerlendırmıyorsunuz su ankı zamanı baz alıyorsunuz.

neyse daha fazla tartısmayalım umarım sorularınızın cevanını bulursunuz....

Sayın baharrr

Galiba forumda yazılanları tam olarak takip etmemişsiniz. Etmenizi tavsiye ederim, zira bazı arkadaşların yazdıkları Kuran gerçekleri yazılarından faydalabilirsiniz ve sizin çekinipte sormadığınız veya görmezden geldiğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dedıgınız ayetlerı anlamadım ama ıslam bır hosgöru dını kımseyı oldurmeyı emretmez.kölelık carıyelık ve mıras konularını dıkkatlı bır sekılde ıncelemenızı tavsıye ederım.

Söylediğin gibi, inanç anlaMAmak'ın ürünüdür. Anlamak, bilmek, inancın alternatifidir, karşıtıdır.

Dinini görmek istediğin gibi görüyorsun. Aslını bilmek için arkadaşlarımın yaptığı gibi okumalısın, sorgulamalısın. Sadece duyularla, hayallerle bilmeye çalıştığın inanç derme çatma bilgilerdir.

"Dikkatli şekilde incelemesini tavsiye" ettiğin insanlar sağ duyulu, araştırmacı, sorgulamacı insanlardır. Tüm uğraşları, dünya insanlarının mutluluğu, kardeşliği, barışı uğrunadır. Amaçları asla, sadece kendini kurtarma odaklı değildir. Bundan emin olabilirsin.

İyi dileklerimle.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bır ınsanın en zor vazgecebıleceklerı sey alıskanlıklarıdır.

dının ıcınde olmayanlarda bunu cok ıyı bıldıklerı ıcın ''secebılme yasına geldıgı zamana kadar dıne aıt bıseyle doldurmayın korpe beyınlerı'' gıbı masum bır sebebın arkasına saklanıp, dınsızlıgın hayat tarzı halını almasını amaclamaktadırlar. bılırlerkı o saatten sonra dıne donus zor ve hatta cok zordur.

kendı yapmaya calıstıklarıda baska bır cesıt sartlandırmadır aslında. ama kendılerıne sorsanız bu pozıtıf bılımın geregıdır. asla terkedılemez.

dınını secme soz konusu oldugunda verılen egıtım sartlandırılmıslık olurken, tam tersının yanı dınsızlık egıtımının sartlandırma olusu kımse tarafından farkedılmıyo

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

...........

dınını secme soz konusu oldugunda verılen egıtım sartlandırılmıslık olurken, tam tersının yanı dınsızlık egıtımının sartlandırma olusu kımse tarafından farkedılmıyo

Bir an diyelimki inanmayanların görüşü de şartlandırılmışlık(!). Ve farkını farkedelim şu şartlandırılmışlıkların.

Tüm insanlığı sev.

İnanmayan ebeveyinlerin dahi olsa sevme.

Tüm insanlar eşittir.

Kadın erkeğe tabi olmalıdır.

Tüm insanlar eşittir.

Hiç köle ile hür bir olurmu?

Kadınlık onuru.

İstediğiniz kadar cariyeyi cinsellikte kullanabilirsiniz.

Tüm insanlara yaşam hakkı.

Senden olmayanı öldür.

Sosyal eşitlik.

Zengin fakir farklıdır.

İnsanlık için üretim.

Bu dünya oyundur, yalandır.

Çocuklara saygı.

Dokuz yaşla cinsellik.

Uygar yasalar.

Ölüm evi, el ayak kesme, falaka, işkence.

vs. vs.

Şimdi karar verelim şartlandırılmışlık(!)ta olsa hangisini daha insani?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Söylediğin gibi, inanç anlaMAmak'ın ürünüdür. Anlamak, bilmek, inancın alternatifidir, karşıtıdır.

Dinini görmek istediğin gibi görüyorsun. Aslını bilmek için arkadaşlarımın yaptığı gibi okumalısın, sorgulamalısın. Sadece duyularla, hayallerle bilmeye çalıştığın inanç derme çatma bilgilerdir.

"Dikkatli şekilde incelemesini tavsiye" ettiğin insanlar sağ duyulu, araştırmacı, sorgulamacı insanlardır. Tüm uğraşları, dünya insanlarının mutluluğu, kardeşliği, barışı uğrunadır. Amaçları asla, sadece kendini kurtarma odaklı değildir. Bundan emin olabilirsin.

İyi dileklerimle.

Sn bilimselci; Ağzınıza sağlık!

''KURAN MASALLARI'' tek kişilik oyun! (+18)

Biletler biletx de!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kafadengi(!), :)

Alıntı içine yazı yazmak yönetim tarafından pek hoş karşılanmıyor. Zira kişilerin yazıları anlaşılmaz hale geliyor. Alıntının içeriği sadece yazana ait olmalıdır.

Verdiğin cevaplarda gerçek payı yok. Ben dinin şer-i emirlerini yazıyorum, sen ise tarihten misaller veriyorsun. Yani, her müslümanın yaptığı gibi, inancınızı görmeniz gerektiği gibi yumuşatıyorsunuz. Bunu ya bilerek yapıyor, yada size öğretilenleri tekrarlıyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kafadengi(!), :)

Alıntı içine yazı yazmak yönetim tarafından pek hoş karşılanmıyor. Zira kişilerin yazıları anlaşılmaz hale geliyor. Alıntının içeriği sadece yazana ait olmalıdır.

Verdiğin cevaplarda gerçek payı yok. Ben dinin şer-i emirlerini yazıyorum, sen ise tarihten misaller veriyorsun. Yani, her müslümanın yaptığı gibi, inancınızı görmeniz gerektiği gibi yumuşatıyorsunuz. Bunu ya bilerek yapıyor, yada size öğretilenleri tekrarlıyorsunuz.

forumu teknık anlamda nasıl kullanacagımı tam olarak bılmedıgım ıcın bu sekılde cevapladım.

sızın dının ser'ı emırlerı dedıgınız bızım ıse uygulamaya calıstıgımız bu kaıdeler tarıhsel bırer masalsa ve muslumanların dını yumusatma cabaları ıse soruyorum sıze. bu nasıl mumkun oldu.

bır ınsan mutlak guc kabul ettıgının kurallarını esnetmeye calısmaz. tam tersı uygulamaya calısırken yuzune gozune bulastırır. yanı ılerı goturur.

kraldan fazla kralcı olur.

ben ıletınıze cevap verırken, aslında bırbırımızın ınsan olma konusundakı degerlerının cokta farklı olmadıgını soylemeye calıstım.

dın adına sergılenen davranıslar sıkayet konusu olabıldıgı gıbı, evrensel degerler adına uygulanan davranıslarda sıkayet konusu olabılır. yada tam tersı

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ne muhtesem bır yokluk. varlıgıda ıspatlanamıyor yokluguda

:)

Birşeyin olmadığını kavrayabilmen için nasıl bir ıspat istiyorsun söyle verelim. Söyleyemezsen bu lafını yutmuş olacaksın ;)

yoklugun ıspatı ıstenemez demıstı bı arkadas, sımdı ıse sız ''soyle verelım'' dıyorsunuz. ne ıstıyorsunuz ıddıanızı nasıl ıspatlayacagınızımı soyleyelım.

kelımelerın ıcınde debelenıp duruyoruz farkında ısen, sen benım dedıklerımde ben senın dedıklerınde bıseyler buluyorum buda amactan uzaklasmamıza sebep oluyor.

yutmus olmak ne demek oluyo. hatanı kabul edeceksın, ozur dıleyeceksın demekse , cok sukur nefsıme bı o konuda soz dınletebılıyorum. hıc gocunmam.

ha bu senın ıcın cok zor bı ısse bın dusunup bır soyleyeceksınkı yutmak zorunda kalmayasın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Kafedengi ,

Her iletiye mesaj yetiştiriyorsun arkadaşım da ,

BİLMİYORUM diyerek , cevaplamaktan kaçtığın sorular vardı ya.

Sana onları hatırlatsam...

Yeni tartışma açacak halin olmaması lazım senin.

Ben senin yerinde olsam , bana sorulan sorulara , cevap veremiyorsam ,araştırır , buraya gelir , bilgileri paylaşırım.

Sen sanki unutmuş gibisin... :unsure:

Bilmiyorum diyerek işin içinden çıktın da.

Vicdanın rahat mı. Bilmiyorum deyip , kurtuldun mu. :D

Bari şu matematik hatasına bir bakıver.

Kuranda Allahın yaptığı matematik hatasına.

Dikkat ediyorum hiç oralı olmuyorsun. :unsure:

Sizim muhterem ağabeylerinizden de ses seda yok.

Yoksa bediuzzaman efendi yardımı kestimi , manevi olarak.?

Bi sor istersen , sen bilmiyorsan.

Belkide yere göğe sığdıramadığın şu RİSALE lerde vardır bir cevap.

Kurandaki matematik hatasına , ne dersin..

Bibak bakalım , sözlere , lema lara , afyon maceralarına...

Varmı cevabı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Kafedengi ,

Her iletiye mesaj yetiştiriyorsun arkadaşım da ,

BİLMİYORUM diyerek , cevaplamaktan kaçtığın sorular vardı ya.

Sana onları hatırlatsam...

Yeni tartışma açacak halin olmaması lazım senin.

Ben senin yerinde olsam , bana sorulan sorulara , cevap veremiyorsam ,araştırır , buraya gelir , bilgileri paylaşırım.

Sen sanki unutmuş gibisin... :unsure:

Bilmiyorum diyerek işin içinden çıktın da.

Vicdanın rahat mı. Bilmiyorum deyip , kurtuldun mu. :D

Bari şu matematik hatasına bir bakıver.

Kuranda Allahın yaptığı matematik hatasına.

Dikkat ediyorum hiç oralı olmuyorsun. :unsure:

Sizim muhterem ağabeylerinizden de ses seda yok.

Yoksa bediuzzaman efendi yardımı kestimi , manevi olarak.?

Bi sor istersen , sen bilmiyorsan.

Belkide yere göğe sığdıramadığın şu RİSALE lerde vardır bir cevap.

Kurandaki matematik hatasına , ne dersin..

Bibak bakalım , sözlere , lema lara , afyon maceralarına...

Varmı cevabı.

senı anlamadıgımı anlamamıs olacaksınkı hala anlatmaya calısıyosun.

dıkkat et, bu tavrın aleyhıne kullanılabılır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yoklugun ıspatı ıstenemez demıstı bı arkadas, sımdı ıse sız ''soyle verelım'' dıyorsunuz. ne ıstıyorsunuz ıddıanızı nasıl ıspatlayacagınızımı soyleyelım.

kelımelerın ıcınde debelenıp duruyoruz farkında ısen, sen benım dedıklerımde ben senın dedıklerınde bıseyler buluyorum buda amactan uzaklasmamıza sebep oluyor.

yutmus olmak ne demek oluyo. hatanı kabul edeceksın, ozur dıleyeceksın demekse , cok sukur nefsıme bı o konuda soz dınletebılıyorum. hıc gocunmam.

ha bu senın ıcın cok zor bı ısse bın dusunup bır soyleyeceksınkı yutmak zorunda kalmayasın

:) Farkında değilsin ama bende sana o arkadaşın söylediği şeyi söylemek istedim ancak biraz daha sana yaklaşarak. İmzanda yazmışsınya yokluğuda ıspatlanamıyor. Yokluğun ıspatı olmaz arkadaşım olmayan birşeyin olmadığının ıspatını istemen komik bir olay. Biri birşeye yok diyor sen var diyorsan sana düşen sadece varlığını ıspatlamak. Birşeyin varlığını ıspatlayabilmek için bir sürü delil bulabilirsin ancak yokluğu için ıspat istemek nasıl birşey biliyormusun :) komik birşey. Mesela ben sana diyorumki avucunun içinde senin göremeyeceğin duyamayacağın kokusunu alamayacağın hiçbir şekilde hissedemeyeceğin bir at sineği var sende diyorsunki yok. Bende diyorum ıspatla ozaman olmadığını :) komik olmadımı şimdi bu?

Buarada özür dilemek için hiç kibir yapmam hatalı olduğumda bunu yaptımda çok kez hatanı anladığında onu kabullenip özürünü dilemek kadar erdemli bir tavırda yoktur bunuda bilirim sen rahat ol kardeşim ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.....

Tüm insanlar eşittir.

Hiç köle ile hür bir olurmu?

Kadınlık onuru.

İstediğiniz kadar cariyeyi cinsellikte kullanabilirsiniz.

Tüm insanlara yaşam hakkı.

Senden olmayanı öldür.

Sosyal eşitlik.

Zengin fakir farklıdır.

.....

George Orwell, muhteşem eseri "Animal Farm" de çiftlikte domuzlara ihtilal yaptırır ve insanları kovdurur. Yönetimi ele alan domuzların ilk sloganı: "BÜTÜN HAYVANLAR EŞİTTİR" olur. Fakat kısa sürede bu sloganın altına "küçük!" bir ekleme yaparlar:

"ANCAK DOMUZLAR DAHA EŞİTTİR!!!"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:) Farkında değilsin ama bende sana o arkadaşın söylediği şeyi söylemek istedim ancak biraz daha sana yaklaşarak. İmzanda yazmışsınya yokluğuda ıspatlanamıyor. Yokluğun ıspatı olmaz arkadaşım olmayan birşeyin olmadığının ıspatını istemen komik bir olay. Biri birşeye yok diyor sen var diyorsan sana düşen sadece varlığını ıspatlamak. Birşeyin varlığını ıspatlayabilmek için bir sürü delil bulabilirsin ancak yokluğu için ıspat istemek nasıl birşey biliyormusun :) komik birşey. Mesela ben sana diyorumki avucunun içinde senin göremeyeceğin duyamayacağın kokusunu alamayacağın hiçbir şekilde hissedemeyeceğin bir at sineği var sende diyorsunki yok. Bende diyorum ıspatla ozaman olmadığını :) komik olmadımı şimdi bu?

Buarada özür dilemek için hiç kibir yapmam hatalı olduğumda bunu yaptımda çok kez hatanı anladığında onu kabullenip özürünü dilemek kadar erdemli bir tavırda yoktur bunuda bilirim sen rahat ol kardeşim ;)

yazdıklarıma bı daha bakın lutfen. yoklugun ıspatını ıstemısmıyım.

ımzamda yazdıklarım; ınananlar tarafından sunulan delıllerın kabul edılmeyısı yanı yok hukmunde sayılmasına karsın taklamakanın ''yoklugun ıspatı ıstenemez'' sozune ıstınaden.

ıspatı ıstenemeyorsa eger ıspatlanmasıda mumkun degıldır mantıgından hareketle attıgım bır ımzadır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

George Orwell, muhteşem eseri "Animal Farm" de çiftlikte domuzlara ihtilal yaptırır ve insanları kovdurur. Yönetimi ele alan domuzların ilk sloganı: "BÜTÜN HAYVANLAR EŞİTTİR" olur. Fakat kısa sürede bu sloganın altına "küçük!" bir ekleme yaparlar:

"ANCAK DOMUZLAR DAHA EŞİTTİR!!!"

hırsızlık yapan bırının affedılmesı ıcın kendısıne rıcada bulunulan peygamberımız efendımız '' kızım fatma dahı olsa'' hukum Allah'ın dır der.

haksız bır sekılde bır mımarın elını kestıren fatıh sultan mehmed, mımarın sıkayetcı olması uzerıne kadı'nın verdıgı kısas cezasına ''serıatın kestıgı parmak acımaz'' der.

ruslarla savasmaktan vazgecmek ısteyenı kırbac cezasına carptırmayı kararlastıran cecen lıder ımam samıl bu cezayı annesıne dahı uygular.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.