Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Dabbet-ül Arz ile İlgili Hadisler Dabbe’nin Bilgisayar Olduğuna İşaret Ediyor

ahmetsecer

Önerilen İletiler

İbni Abbas (ra)'dan: "Yüzü insan yüzüne benzer,Gagası kıllı..." (Kıyamet Alametleri, Medineli Allame Muhammed B. Resul Al-Huseyni El Berzenci, Pamuk Yayıncılık, s. 276)

Yüzü insan yüzüne benzer: Yüzü insan yüzüne benzer ifadesiyle Dabbe’nin insana benzer özelliklere sahip olacağına işaret edilmektedir. Günümüzde bilgisayarlar da tıpkı insan gibi kameralar vesilesiyle görmekte, algılayıcı sistemleriyle işitmekte ve doğrudan konuşmaktadır.

Gagası kıllıdır: Bu hadiste bildirilen “gagası kıllıdır” ifadesi, bilgisayarların şarj edilmesi için kullanılan ve ince tellerden oluşan elektrik kablosuna işaret ediyor olabilir. Hayvanların gagası plastik gibidir, adeta bir mikayı andırır. İnce kabloları olan plastik şarj, hadiste belirtilen benzetmeye işaret ediyor olabilir.

Hüzeyfe (ra)'dan: "... Hiç kimse ona yetişemeyecek kaçan da kurtulamayacak." (Kıyamet Alametleri, Medineli Allame Muhammed B. Resul Al-Huseyni El Berzenci, Pamuk Yayıncılık, s. 276)

Günümüzde bilgi iletiminde, bilgisayarın hızına erişebilmek mümkün olamamaktadır. Ve Dabbe’nin çıktığı dönemde, Kuran’ı ve Müslümanların tebliğini dinlemek istemeyenler bile, bilgisayarlar evlerine kadar girdiğinden, Allah’ın Yüce kudretini ve Kuran ahlakını mutlaka öğrenmek zorunda kalacaklar, kaçamayacaklardır.

Ebu Hureyre (ra)'dan: "Dabbet-ül Arz’da her türlü renk mevcuttur... " (Kıyamet Alametleri, Medineli Allame Muhammed B. Resul Al-Huseyni El Berzenci, Pamuk Yayıncılık, s. 276)

Şu anda günümüz bilgisayarlarında 16.8 milyon renk mevcuttur.

Ebuz Zübeyr (ra)'dan nakletmiştir: "... Gözü hınzır gözü gibi, kulağı fil kulağı gibi ..." (Kıyamet Alametleri, Medineli Allame Muhammed B. Resul Al-Huseyni El Berzenci, Pamuk Yayıncılık, s. 276)

Günümüz bilgisayarlarında artık küçük göz şeklinde kameralar vardır, bu kameralar vesilesiyle bilgisayarlar her türlü görüntüyü algılayabilmektedirler.

Günümüzde laptop bilgisayarların görünümü, fil kulağını andırır şekildedir. Aynı şekilde bilgisayarların ses kayıt özelliği sayesinde, mekandaki tüm sesler rahatlıkla bilgisayar tarafından algılanmakta, hatta kaydedilebilmektedir.

Beraberinde Hz. Musa (as)'ın asası ... olacak. Yüksek sesle şöyle bağıracak: "İnsanlar artık ayetlerimize yürekten iman etmez oldular." Sonra mümin ile kafiri damgalayacak (iman edenlerle inkar edenlerin tanınmasına vesile olacaktır). (Kıyamet Alametleri, Medineli Allame Muhammed B. Resul Al-Huseyni El Berzenci, Pamuk Yayıncılık, s. 277)

Hz. Musa (as)'ın asası olacak: Yüce Allah,Hz. Musa (a.s.)’ın asasını bir anda canlı yılana dönüştürerek, dönemin Darwinist ve materyalistlerine karşı yoktan Yaratılışın en büyük delillerinden birini göstermiştir. Ahir zamanda da bilgisayar ve internet yoluyla tüm Darwinist ve materyalistlere Yaratılışın delilleri gösterilecektir.

Sonra mümin ile kafiri damgalayacak: Ahir zamanda müminlerin de kafirlerin de bilgisayar ve internet yoluyla Peygamberimiz (s.a.v)’in mührü ile karşılaşacağı anlaşılmaktadır. Hadiste, internete giren herkesin Resulullah (s.a.v.)’ın mührünü göreceğine, bu mührün müminlerin şevkini arttırıp, yüzlerini aydınlatacağına, inkar edenlerin ise enaniyetlerini kıracağına işaret etmektedir.

"Mümine rastlayacak müminin yüzünü damgaladığında yüzü pırıl pırıl olacak. Kafiri damgalayınca simsiyah kesilecek." (Kıyamet Alametleri, Medineli Allame Muhammed B. Resul Al-Huseyni El Berzenci, Pamuk Yayıncılık, s. 277)

İnternete girdiklerinde Allah’ın varlığının delilleriyle, Kuran ayetleriyle ve İslam ahlakını anlatan eserlerle karşılaşan ve Peygamberimiz (s.a.v)’in mührünü karşılarında gören müminlerin hidayetleri artacak, imanları daha da kuvvetlenecektir. Peygamberimiz (s.a.v)’in mührü ile karşılaşan inkarcıların ise öfkelerinin şiddetinden yüzleri kapkara olacaktır.

“...Yeryüzünde bir yıldız gibi seyredecek. Peşine düşen onu yakalayamıyacak, ondan kaçarsa kurtulamayacak.... (Kıyamet Alametleri, Medineli Allame Muhammed B. Resul Al-Huseyni El Berzenci, Pamuk Yayıncılık, s. 277)

Bilgisayarlar, internet yoluyla tüm bilgileri dünyanın her yanına saniyeler içinde ulaştırabilmektedir. Bilgisayarlar hemen her evde olduğu için insanlar hak ve doğrudan kaçamayacaklardır.

"Çıkacak üç defa yerle gök arasında olan herkesin duyabileceği bir sesle haykıracak."

"Doğuya yönelip haykıracak, bütün Doğulular sesini duyacak. Şam'a yönelip haykıracak, bütün Yemenliler sesini duyacak." (Kıyamet Alametleri, Medineli Allame Muhammed B. Resul Al-Huseyni El Berzenci, Pamuk Yayıncılık, s. 277)

Dabbet-ül Arz yerin altına da hakim, yerin üstüne de hakim, gökyüzüne de hakimdir. Ulaşmadığı, girmediği hiçbir şehir, hiçbir ev kalmayacaktır. Şu anda bilgisayarlar evlerin tümüne girmiştir ve uydu teknolojileri ve internet vesilesiyle yer altında çalışan insanlardan, gökdelenlerin tepesinde yaşayan ya da gökyüzünde uçakla seyahat eden insanlara kadar bütün insanlara her ses ve her görüntü ulaşabilmektedir.

Gerçekten namaz kılan kişinin yanına gelecek, "bu senin namazın olmadı çünkü sen yalancısın ve mürainin (ikiyüzlü riyakar kimsenin) ta kendisisin" diyerek iki gözünün arasına, yalancı damgası vurulacak. (Kıyamet Alametleri, Medineli Allame Muhammed B. Resul Al-Huseyni El Berzenci, Pamuk Yayıncılık, s. 278)

Kuran’ı kendince şahit tutarak dilini eğip büken, Kuran’a muhalif olduğu halde dindar görünümü altında hareket eden ikiyüzlü kişilere, bilgisayar ve internet yoluyla cevap verilmekte ve onların “yalancı” oldukları açıkça ifşa edilmektedir.

Şeytanı öldüreceği (fikren yok edeceği) hususundaki beyanat hatırlanacağı vechiyle (üzere) yukarıda geçmiştir. (Kıyamet Alametleri, Medineli Allame Muhammed B. Resul Al-Huseyni El Berzenci, Pamuk Yayıncılık, s. 278)

Şeytanın sistemi olan Darwinizm, materyalizm, ateizm; internet yoluyla dünyaya ulaşan ve Allah’ın birliğini ve yüceliğini anlatan yayınlar vesilesiyle tamamen yerle bir olacak, şeytanın dini bu vesileyle ortadan kalkacaktır.

...bir adım atışta üç günlük mesafeyi birden katedecek... (Kıyamet Alametleri, Medineli Allame Muhammed B. Resul Al-Huseyni El Berzenci, Pamuk Yayıncılık, s. 278)

Günümüzde, bilgisayar ve internet vesilesiyle tek bir saniye içinde dünyanın diğer ucuna bilgiler iletilebilmekte, tüm insanlara ulaşabilmektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabi tabi, eminim gagası kılsızdır dese ya klavyesine, ya monitörüne işaret etmiş olurdu... Bu mantıkla değil sinekten yağ, keneden petrol bile çıkar!

"Faresi tüysüzdür, kıyamet yaklaştığında kuyruksuzu da arz-ı zuhur eyleyecektir" de demiş mi acep?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çok zorlama yapılmış be hocam, cümlelerin,kelimelerin anlamıyla bu kadar oynayıp, bu derece ilginç yorumlar çıkartmak ne kadar doğru bilmiyorum.

Peki Dabet-ül Arz'ı internet olarak kabul ettiğimizde bu Müslüman'a ne kazandırıyor, ne yapmak lazım?

MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Geçenlerde,televizyonda bir yaratıktan bahsediyorlardı.Yüzü de insan yüzünü andırıyordu. Bende bu yaratığa yorabilirim. Bilgisayardan daha yakın geldi. :) Bence gerek yok nasıl olduğunu düşünmeye. Öyle ya da böyle, çıktığı zaman onun ne olduğunu bileceğiz en azından. Şüphesiz çok kişi ölecek,hem de çooook..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"ilim" ile "bilim" arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olacak bir yazı :)

Sayın CYRONA ironi yapmışsınız diyeceğim ilim ve bilim kelimesini kullanarak; ama TDK eş anlamlı kullanmış bu sözcükleri yani malumunuz üzere ikisi de aynı anlamlı.

Lakin TDK güncel sözlükte bu kelimelerin anlamına bakarken bir bilimin anlamıyla ilgili açıklamar güzel de ''İlim'' kelimesinin ilk anlamını sadece''bilim'' kelimesiyle açıklyıp arkasından 'Yunus Emre'nin ''İlim ilim bilmektir...'' dizelerini anlam açıklamaya yönelik koymuş olması güldürdü beni.Bizim TDK'mız da bir alem.

MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın CYRONA ironi yapmışsınız diyeceğim ilim ve bilim kelimesini kullanarak; ama TDK eş anlamlı kullanmış bu sözcükleri yani malumunuz üzere ikisi de aynı anlamlı.

Lakin TDK güncel sözlükte bu kelimelerin anlamına bakarken bir bilimin anlamıyla ilgili açıklamar güzel de ''İlim'' kelimesinin ilk anlamını sadece''bilim'' kelimesiyle açıklyıp arkasından 'Yunus Emre'nin ''İlim ilim bilmektir...'' dizelerini anlam açıklamaya yönelik koymuş olması güldürdü beni.Bizim TDK'mız da bir alem.

MUHABBETLE...

Dostum yaptığım ironi sözlük anlamı üzerine değildi. "Bilim" kelimesi yerine ısrarla "ilim" kelimesini kullananların yapmaya çalıştıkları "bilim" e "ilim" denir :)

Sızıntı, mercek, HY'nın yayınları vs.

Bilim hiçbir önkabul olmadan gerçeği arar. İlim, değişmez kabul edilen gerçeği ispatlamaya çalışır.

"İlimciler"in yapmaya çalıştıkları, bilim yoluyla Allah'ın varlığını ispatlamaya çalışmaktır. "ilimciler" için bilimsel bilginin ne anlattığı değil, ne anlatması gerektiği önemlidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dostum yaptığım ironi sözlük anlamı üzerine değildi. "Bilim" kelimesi yerine ısrarla "ilim" kelimesini kullananların yapmaya çalıştıkları "bilim" e "ilim" denir :)

Sızıntı, mercek, HY'nın yayınları vs.

Bilim hiçbir önkabul olmadan gerçeği arar. İlim, değişmez kabul edilen gerçeği ispatlamaya çalışır.

"İlimciler"in yapmaya çalıştıkları, bilim yoluyla Allah'ın varlığını ispatlamaya çalışmaktır. "ilimciler" için bilimsel bilginin ne anlattığı değil, ne anlatması gerektiği önemlidir.

Vallaha Sayın CYRONA söyledikleriniz doğru değil dersem yalan söyleyip günah işlerim.

Sızıntı'yı bilirim, Mercek'i hatırlamıyorum, H.Y.nin bir kitabınını okudum, birçok belgeselini seyrettim.Bu yaynlarda bilimsel veriler var, bilimin sonuçları kulanılıyor ama yazılan yazılar Allah'ın varlığını, yüceliğini ispat etmek üzerine genelde, doğrudur.Ve ilim kelimesini çok kullanırlar kardeşlerim.

Bunun yanında insanlığa hizmet edecek bir şeylerin de buluşu,gelişmesi için uğraşsalar daha da güzel olacak ve çok sevaba girecekler.Kuran da buna vurgu yapıyor.İnsanların işini kolaylaştırmak da sevaptır.

MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şüphesiz çok kişi ölecek

Bu bilgi ışığında konu aydınlanmıştır. Olsa olsa bu duruma göre dabbe domuz gribidir. Şakası yok, pandemi ilan edildi. Gerçi grip mümin-kafiri nasıl ayırt edecek sorunu halen çözülmemiş görünüyor ama, onun da vardır bir tevili...

Ya da I'M Legend'de müthiş bir sahne vardı: Eli M16 lı askerler bir tarayıcı cihazı insanların gözüne tutup: "Temiz, geç..." "Enfekte, ayrıl!" komutu vererek insanları ikiye ayırıyorlardı. Belki de ayrıntıda böyle "küçük" bir nüans vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

10 milyon dolayında kişinin yakalanacağından bahsediliyor bu merete dehşet verici bir öngörü.

Domuz gribi kapıdaysa iyi değerlendirmek gerekir şu önümüzdeki anları.İmanlı imansız ayırt etmiyor ölüm malumunuz.İmanlı imansız ayrımı varsa ölümden sonra bak bu bayağı bir fark ettirir.Düşünmek lazım arada bir bunları. smile.gif

MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Teoriyi elbette dabbetül arz varsayımını desteklemek için ortaya atmadım. Fakat ciddiye alınacağını da tahmin ediyordum. Ayrım işini de ölüm sonrasına atarak çözmüş oldunuz. Yani her konuda olduğu gibi çözüm bulunamayan konuyu soyuta atama yöntemiyle çözmüş oldunuz.

Zaten her zaman soyuta atama yöntemiyle çözülemeyecek sorun olmadığını söylerim. En uçuk bir varsayım bile ortaya atsanız, çözümü soyuta atama ile, kanıtı soyutluk ise,iş kolay...

Tabii domuz gribi yıllardır bilimkurgu olarak işlenen bir konuyu daha, gerçeğe taşımaya aday olabilecek bir konu. Daha önce başka bir nedenle ölmezsek, neler olabileceğini göreceğiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Teoriyi elbette dabbetül arz varsayımını desteklemek için ortaya atmadım. Fakat ciddiye alınacağını da tahmin ediyordum. Ayrım işini de ölüm sonrasına atarak çözmüş oldunuz. Yani her konuda olduğu gibi çözüm bulunamayan konuyu soyuta atama yöntemiyle çözmüş oldunuz.

Zaten her zaman soyuta atama yöntemiyle çözülemeyecek sorun olmadığını söylerim. En uçuk bir varsayım bile ortaya atsanız, çözümü soyuta atama ile, kanıtı soyutluk ise,iş kolay...

Tabii domuz gribi yıllardır bilimkurgu olarak işlenen bir konuyu daha, gerçeğe taşımaya aday olabilecek bir konu. Daha önce başka bir nedenle ölmezsek, neler olabileceğini göreceğiz.

Hayır Sayın demirefe ciddiye aldığımı da nerden çıkardınız.Bunu söyledim diye de ciddiye alıp alınganlık göstermeyiniz lütfen!

Tonlamaya dayalı söze has ironiyi yazıda gösterme imkanımız olmadığından bu düşünce anlaşılmış yazdıklarımdan.

Somutlar soyutların alanını daralttığı ölçüde başarılı olur soyutlara karşı eğer ki bir şey söylüyorsa.

Bekleyip göreceğiz ölmezsek somutlar ne kadar soyutları hayatın dışına itecek de soyutlara gerek kalmayacak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu Mehdi(!) HY ve takımı, 80'lerde AIDS virüsünü Dabbet-ül Arz ilan etmişlerdi, şimdi de Bilgisayar diye tutturdular. :)

Hadi, AIDS biraz mantıklı idi ama bu ne abicim ya, alakaya bakarmısınız :D :

Gagası kıllıdır: Bu hadiste bildirilen “gagası kıllıdır” ifadesi, bilgisayarların şarj edilmesi için kullanılan ve ince tellerden oluşan elektrik kablosuna işaret ediyor olabilir. Hayvanların gagası plastik gibidir, adeta bir mikayı andırır. İnce kabloları olan plastik şarj, hadiste belirtilen benzetmeye işaret ediyor olabilir.:wacko:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir gün Dabbet-ül Arz çıkıp ''Beni benzetmediğiniz nesne,beni sokmadığınız hal kalmadı...'' deyip HY'dan hesap soracak.

Bize de soracağı bir hesabı vardır tabi.

:) Kıyamet yakındır diyorsun yani...

Zaten, herkesin ölümü kendisi için kıyamet değil midir ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nereden gelecekmiş bu dabbe dedikleri bu arza..hangi galaksiden..hangi gezegenden.. :D

Deccal var..yecüc mecüc var..Mehdi var..ehhh en son Hz.İsa var..epey gelecek var daha bu gezegene..birde Marduklular bekleniyor.. :D bi türlü gelemediler onlarda.. :D

Mehdide deccalda dabbede yecücde mecücde İsa,da kişiye geldiyse, geldi sayılır bu gezegene..bütün bunlar kişinin düşünce mertebelerindeki geçilen yerlerin, aşamaların isimleri..yok kimsenin geleceği falan.. :D kimilerine öyle geliyorki..çıkıp ben Mehdiyim..ben İsayım diyor..şiddetli gelince kişiye..kişi biraz merkezden dışa kaçıyor.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Doğrucudavut.. :)

Bir tek kendi Hakikatim olan ''HU'' ya inanırım..''O''na yani..''O'' fakat ''BEN''deki ''O''..kurtta kuşta..sarı çiçekte..orada buradaki ''HU''ile işim olmaz.. :D

Harun Yahyalar..Yaşar Nuriler..Edip Yükseller..Ahmed hulisiler..hepsinin bir Allah putu var..var var biliyorum.. :D hepsinin kafasında bir Allah prototipi mevcud.. :D

dayının modeli İNSAN..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Doğrucudavut.. :)

Bir tek kendi Hakikatim olan ''HU'' ya inanırım..''O''na yani..''O'' fakat ''BEN''deki ''O''..kurtta kuşta..sarı çiçekte..orada buradaki ''HU''ile işim olmaz.. :D

Harun Yahyalar..Yaşar Nuriler..Edip Yükseller..Ahmed hulisiler..hepsinin bir Allah putu var..var var biliyorum.. :D hepsinin kafasında bir Allah prototipi mevcud.. :D

dayının modeli İNSAN..

Senin kafandaki ''O'', prototip değil, ''son ürün'' mü yani ? :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İNSAN,dan başka yaslanacak varmı Sn.FUZULİ.. :)

Borç istenecek..İnsan..ameliyat olunacak Dr.İnsan..bir olay yaşadınız şahit lazım..illaki İnsan..çok mutlusunuz sevinçlisiniz paylaşmanız gerekiyor..gerekli olan yine İnsan..çok üzüldünüz paylaşmanız lazım..lazım olan yine İnsan..öldük cenazemiz kalkacak.. :D kaldırıp gömecek yine İnsan.. :D cemiyetinizi yapan yine İnsan.İnsansız düğün olmaz değilmi..yani kısacası dayının bu gezegendeki koşuda TEKi favorisi İNSAN.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İNSAN,dan başka yaslanacak varmı Sn.FUZULİ.. :)

Borç istenecek..İnsan..ameliyat olunacak Dr.İnsan..bir olay yaşadınız şahit lazım..illaki İnsan..çok mutlusunuz sevinçlisiniz paylaşmanız gerekiyor..gerekli olan yine İnsan..çok üzüldünüz paylaşmanız lazım..lazım olan yine İnsan..öldük cenazemiz kalkacak.. :D kaldırıp gömecek yine İnsan.. :D cemiyetinizi yapan yine İnsan.İnsansız düğün olmaz değilmi..yani kısacası dayının bu gezegendeki koşuda TEKi favorisi İNSAN.. :D

Ben de borcu insandan isterim (Şimdiye kadar istemedim, inşaallah muhtaç olmam bundan sonra da bir insana! :D ),ameliyat olacaksam tercihim tabi insandan yana olur(Şimdi robotlar da devreye girdi ya neyse olsun...), ben de şahit olarak insanı gösteririm bir olayda, başka bir canlıyı gösterirsem iyi bakmazlar biliyorum, sevincimi de ben de insanla paylaşıyorum, paylaşılacak bir sevinç bırakırlarsa( :D ), cenazeme gelince yine vasiyetim insan kaldırsın olacak Sayın Dayı. :D

İnsan insan da bu dünyaya en çok zarar veren de insan bu ne yaman çelişki, bu nasıl bir favori? :)

Ben yine de uyarayım Sayın Dayı ''Sende mi Bürütüs?'' ü duyabileceğinizi bir düşünün favorileriniz arasına insanı koymadan önce. :)

MUHEBBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.