Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

tüm müslüman arkadaşlarım cevaplasın

doçent

Önerilen İletiler

Biraz yanlış anlaşılmış.Şunu demek istedim hayvan kendisine verilen fıtratın dışında birşey yapmaz.Yani siz gördünüz mü bir ineğin türkiye'den gidip de almanyadaki kardeşlerini ziyarete gittiğini.

İnsandaysa irade vardır(Fıtratın dışına nasıl mı çıkılır gidip bi eşcinsellere bakın).

Neyse 2 miz de devamlı aynı şeyi söyleyip duruyoruz msjlarımızda.Bu böyle sonuca varmaz.

Adam gibi birisi olsa karşınızda iradeyi çok güzel anlatıverirdi de ben cahilim napalım..

eşcinselliğinde doğuştan olduğu söyleniyor hem eşcinssellikten başka örneğiniz yokmu fıtratın dışına çıkma için almanyaya gitmek pek olmamış sanki mesel sahibinin mezarını bulan orda nöbet tutan köpek size neyiifade ediyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Turnusol evrimi kabul ediyor musnuz? eğer ediyorsanız sadece primatlar ve homo sapiens(yani biz) olarak düşünmeyin

.

.

.

ps: bende bir evrimciyim ama evrim düşündüğümüzden cok farklı...

ben evrimden bahsetmemiştim.iradeyle evrim arasındaki bağlantıyı biraz daha izah ederseniz lütfen smile.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

..

..

tanrınız hakkında eleştirinizi ve yorumlarınızı istirham ediyor bekliyorum

tanrınız derken, sizin tanrınız kim?

beni aydınlatırsanız bir yorumda sizin tanrınız için yaparım.

Hiç şüphesiz din istismarı yapıtığınız, yani dinden semere elde etmek, maddî ve dünyevî çıkar için dini kullanmak insanlığa yakışır bir tutum değildir. Hele bu İslâm gibi, insanlığa gönderilen en son ve en büyük din için söz konusu olursa, affedilir bir şey olmaz. Ancak ne yazık ki bütün din müntesiplerinde olduğu gibi İslâm dinine inananlar arasında da dini bir sömürü aracı olarak kullananlar hep var olmuştur ve öyle görülüyor ki olmaya da devam edecektir.

Peki kimler, hangi amaçla din istismarına yönelmektedir?

Din istismarcıları genellikle, o dine mensup fertlerin din konusundaki bilgisizliklerinden istifade ederek dinden maddî çıkar uman, dini kendi siyasî, ticârî, aklî, hatta bilimsel amaçları için kullanan, Atatürk’ün deyimiyle “alçak kimseler”dir (Utkan Kocatürk, Atatürk’ün Fikir ve Düşünceleri, 238). Din istismarcıları arasında çok saf, bilgisiz, cahil, farkında olmadan din istismarı yapan kimseler bulunması mümkün olmakla birlikte, esasında din istismarcıların büyük çoğunluğu için kötü niyetli kimseler deyimi kullanılabilir.

Bu kötü niyetli kimselerin din istismarı yapmalarının en önemli sebebi hiç şüphesiz, din konusunda yeterince bilgilenmemiş, cahil halk kitleleri üzerinde, dini alet ederek kendilerine çıkar sağlamaktır. Bu din istismarcıları, yani dini kendi süfli çıkarları için alet edinen kimselerin başında da dini bir siyaset malzemesi olarak kullananlar gelir. Onlar kadar zararlı olan bir diğer kesimde dini ticaret malzemesi olarak kullananlar ile dini kendi dünyevî amaçları için kullananlardır.

saygılar

...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tanrınız derken, sizin tanrınız kim?

beni aydınlatırsanız bir yorumda sizin tanrınız için yaparım.

saygılar

...

Güzel ve etkisi büyük bir soru sevgili Ufuk_efe...

Saygılar...

DİPNOT...

Tarih: Düzenleyen: DİPNOT
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayni gorusteyiz sizinle. Ama size sorum su o zaman: Islam neden bizlere asirlardir bu molallar, imamlar ve hocalar tarafindan doktrine edildi madem eger Insan ile Allah arasinda olan kisisel bir seyse?

Neden bu kadar fobi ve tabu yaratildi? Faiz haram, Yahudiler kotu, ureme disinda seks gunah, escinsellik gunah, vs, vs.

Demek istedigim su: Kimisi uzerimize nur akitan guce Allah diyor, kimisi bunu fiziki bir enerji oldugunu soyluyor, kimisi ise buna karma diyor. Yorumlar ve gorusler farkli olabilir ama sonucta her insan iyiyi kotuden ayirma gucune sahiptir. Madem b oyle bir guc var, neden insanlar hala milliyetcilik yapiyor? Neden hala savaslar var? Neden hala KOTULUK yapiyoruz? Hani bu gucun hersey degistirmeye de yeterdi gucu? Neden degistirmiyor? Neden kotuluklere izin veriyor?

"Neden hala etnik-milliyetçilik yapıyorum?" demek istedindi her hal!.. :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ps: bende bir evrimciyim ama evrim düşündüğümüzden cok farklı...

Dostum "evrimci" ne ya :)

Evrimi savunanlar ve savunmayanlar diye cepheler yoktur. Bilim vardır birde bilim karşıtları vardır. Bilim canlıların evrim geçirip geçirmediğini tartışmamaktadır bile. Canlıların evrim geçirdiği bilimsel bir gerçektir. Bu evrimin tam olarak evrim teorisinde anlatıldığı gibi olup olmadığını tartışanlar vardır. Ancak yine bilimin alanında kabul ettiği tek ve çürütülemeyen teori evrim teorisidir.

Canlıların evrimi bilimin tartışma ihtiyacı dahi duymadığı bir gerçek, evrim teorisi ise evrim sürecini şu ana kadar en iyi şekilde açıklayan ve kabul edilen bilimsel teoridir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence çok soru var ve bu soruları yanıtlayacak pek kimse yok, fakat şunu sormak istiyorum "dinler Allah tarafından indirildiği gibi kaldı mı, dinler neden kurumsallaştı, inanç bireysel midir, toplumsal mı, dini siyasallaştırmak Allah'ı da siyasallaştırmaz mı?"

Allah'ın daha önce gönderdiği kabul edilen kutsal kitapların daha sonra insanlar tarafından tahrib edildiği söyleniyor, eğer bir şey ilahi bir varlık tarafından korunuyorsa nasıl değiştiriliyor, peki bu Kuran içinde geçerli olamaz mı?Ya Kuran'da değiştirilen ayetler varsa ne olacak?

Her insanın düşüncesi ve inancı tıpkı parmak izi, göz retinası, kulak yapısı, dna sı gibi birbirinden farklı ve benzersiz... Müslümanlar ve diğer ilahi dinlere inananlar bedensel benzersizlikleri Allah'ın mucizesi olarak nitelendiriyorlar, peki düşüncenin ve inancın benzersizliğine neden müdahale etme gereği duyuyorlar, bunlarda Allah'ın mucizesi olamaz mı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

az okumuşsunuz beyefendi,ayrıca konularına göre fihrist bulundurun lütfen bakın çünkü yerleri değiştirilmiş bir kitaptır,kim ve ne için yapmışlar bir türlü cevap bulamadım doğrusu.

Ayrıca zamanı geldiği zaman herşeye müdahale edecek güce sahiptir,KALBİNİ FERAH TUT,SAH DAMARINDAN DAHA YAKINDIR SİZE,AH BİR ANLAYABİLSENİZ ÇOK SEVİNİRİM DOĞRUSU.

Yaş 46 bir kaç yüz defa okudum sen bak işine gardaş, siz herkesi kendiniz gibi anlamaz sanmayın ben neyi nasıl anlayacagımı, neye nereden bakacagım çok iyi biliyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence çok soru var ve bu soruları yanıtlayacak pek kimse yok, fakat şunu sormak istiyorum "dinler Allah tarafından indirildiği gibi kaldı mı, dinler neden kurumsallaştı, inanç bireysel midir, toplumsal mı, dini siyasallaştırmak Allah'ı da siyasallaştırmaz mı?"

Allah'ın daha önce gönderdiği kabul edilen kutsal kitapların daha sonra insanlar tarafından tahrib edildiği söyleniyor, eğer bir şey ilahi bir varlık tarafından korunuyorsa nasıl değiştiriliyor, peki bu Kuran içinde geçerli olamaz mı?Ya Kuran'da değiştirilen ayetler varsa ne olacak?

Her insanın düşüncesi ve inancı tıpkı parmak izi, göz retinası, kulak yapısı, dna sı gibi birbirinden farklı ve benzersiz... Müslümanlar ve diğer ilahi dinlere inananlar bedensel benzersizlikleri Allah'ın mucizesi olarak nitelendiriyorlar, peki düşüncenin ve inancın benzersizliğine neden müdahale etme gereği duyuyorlar, bunlarda Allah'ın mucizesi olamaz mı?

Maddenin benzersizliği,düşünce ve fikirlerin benzersizliği ''O''nun BENZERSİZLİĞİ aslında..yüceliği ve büyüklüğü..bu benzersizliklerin farkına varmadan önce Allah diyen bir kişi bu farka vardımı Allahuekber(büyük Allah) der..önceki sade Allah,tı.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Müzzemmil Sûresinin 20 . Ayetinde

(Ey Muhammed!) Şüphesiz Rabbin, senin, gecenin üçte ikisine yakın kısmını, yarısını ve üçte birini ibadetle geçirdiğini biliyor. Beraberinde bulunanlardan bir topluluk da böyle yapıyor. Allah gece ve gündüzü düzenleyip takdir eder. Sizin buna (gecenin tümünde yahut çoğunda ibadete) gücünüzün yetmeyeceğini bildi de sizi bağışladı (yükünüzü hafifletti.) Artık Kur’an’dan kolayınıza geleni okuyun. Allah, içinizde hastaların bulunacağını, bir kısmınızın Allah’ın lütfundan rızık aramak üzere yeryüzünde dolaşacağını, diğer bir kısmınızın ise Allah yolunda çarpışacağını bilmektedir. O halde, Kur’an'dan kolayınıza geleni okuyun. Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin, Allah’a güzel bir borç verin. Kendiniz için önceden ne iyilik gönderirseniz onu Allah katında daha üstün bir iyilik ve daha büyük mükafat olarak bulursunuz. Allah’tan bağışlama dileyin. Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

Üç vakit diyen arkadaşlar biraz bilgi verirse sevinirim. Sabah namazı, orta namaz ve güneş batarken yani akşam namazı Kuranda yüzde yüz geçerken(etti bunlar 3),bir de yatsıyı ibadetle geçirmek kavramının farzlığı bu sayıyı 4 e çıkartmış olmuyor mu? İkindi için yorum yapamıyorum ama hissettiğim Allahımın, yatsı namazını kılıp kılmamama bağlı olarak hayatıma müdahale ettiğini çok iyi biliyorum.Arapçasını araştırmamama bağlı olarak, namaz,salat şu bu,,,hangi ayetlerde hangi kelimeye dayanarak sadece 3 vakit olduğunu bilgi anlamında yzarasanız çok sevinirim.

Eşcinsellikle ilgili tartışmalara gelince, Kitaplarımızda biyolojik olarak ,hormonel olarak yapısı farklı kişilerden değil, sağlam bir erkek olmalarına ve normalde bayanla birlikte olmaları gerekirken, farklı sebeple,illa ve illa erkekle birlikte olmak isteyen erkekler azaba uğratılmıştır. Onlar sağlıklı erkeklerdir ama daha farklı bi sebeple olsa gerek(bazen bayanlardanda talep ettikleri sebebiyetle) erkek istemektedirler.

Sardunyam ın sorusuna gelince, elbette Kutsal Kitaplar korunmuştur. Elbette Allah tek bir din indirmiştir ve Kitapları bunun parçalarıdır. İnsanlar farklı sebeplerle bölünmektedir.Bunun en güzel kanıtı,aynı Kitap ehlinin bile mezheplerle bölünmesidir.Oysa hepimizin Tanrısı olan, bizim her zaman birlik olmamızı ,bölünmememizi, iyilikte yarışmamızı tavsiye etmektedir. Kuran da tahrif gibi konulara gelince, bu sadece ,diğer Kitaplarımızda olduğu gibi ,çevirilerde sorun olarak karşımıza çıkmakta. Mesela, ne olduğunu bilmediğimiz Huriler üzerine destanlar yazılırsa, Muhammed in amcasının adı olmayan Ebu Leheb(ateş babası) kelimesi,amcası olarak tanıtılırsa, darb etmekten yola çıka çıka sadece dövmek anlamında kullandıkları kelimenin anlamı , uzaklaştırma,örtme, konuyu kapatma gibi anlamlara gelirse,, kısacası erkekler isteklerine göre cirit attırırsa dünyada her alanda,eh biz böyle daha çoook bölünürüz.

İnanç dışı arkadaşlarımız, malesef Kuran ve diğer Kitaplarımıza,sadece cezalar boyutunda yaklaşırken,cehennem kavramına takılıp kalmışken, aslında din anlamında yasak olan şeylerin, bu hayatta yüzde yüz dikkat etmememiz gereken şeyler olduğunu, toplu yaşamanın gereği olduklarını hep atlamaktalar.Dinimiz aldatmamayı yani zina etmemeyi,evlilik bağını kutsamayı, hırsızlık yapmamayı, başkaları hakkında kötü düşünmemeyi,kötülüğü iyilikle savmayı,yardımlaşmada yarışmayı, hayırda yarışmayı, öfkeyi yenmeye çalışmayı, sabırlı olmayı,anne babaya iyi davranmak şartı kadar, anne babaya da evladında öfke uyandıracak harekette bulunmamaları tavsiyesini ve ve ve nice kavramı bünyesinde bulunduran yasadır .Bir yerde taşlama uygulamasından bahsedilmiş.Tevratta zine eden(aldatan) taşlanacak, İncil de günahı hiç olmayana(ki dinimizce mümkün görünmüyor) bu yetki verilirken, Kuranda sopa cezasının getirilmesi çelişki değildir. Her Kitap birbirini tamamlar. Mesela bir yerde şarabın haramlığı ve helalliği mevzusu da vardı. İncilde ,yemekle birlikte su yerine şarap tavsiyesi(mide için) varken ,Kuranda şeytan işi ...... denilmesi, Kuranda şarabı haram yapmaz aslında. Şarap, Allahı anmaktan alı koyduğu takdirde yasaktır,onu yasak eden ne amaçla içtiğinizdir yani.Allah, eksizsiz bir şekilde haramları bildirmiştir ve bunlar arasında içki sayılmamıştır.Ha domuz eti Tevratta haramdır ve Tevrata değişmemiştir diyerek sahip çıkan İncil ehlinin, bu haramı dikkate almaması, Allahın çelişkisi değil, Kitap ehlinin çelişkisidir. Kuran ehli ise,Kuran a dayanarak, neden köpek kedi gibi hayvanları yemediğini asla açıklayamaz. Oysa bunları yememesinin kökeni yine Tevrata dayanmaktadır ama sanırım çoğu bunu hiç düşünmez ve bilmez.Kısacası,hepimiz biriz,hepimiz kardeşiz.Dinimiz müdahale için güneşe tapanları,puta tapanları öne sürmüş ama asla Kitap Ehlini birbirine düşürmemiştir. Dinimizde bizi Yahudilere düşman tanıtmamış, Yahudilerin bize düşmanlık edeceğine dair uyarıda bulunmuştur. Sanırım günümüz bazı detayları haksız çıkarmamaktadır. İsrail için değil, dünyaya hükmeden İlluminati gerçeği için düşünebiliriz belki.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aklıma Terminatör efsane filmi geldi. Ne efsaneydi! Neyse: Gelecekten gelen adam polisçe yakalanır ve sorgu odasına alınır. Gelecekadamı sorgulayan polis bir kaç saat sonra şok olmuş bir yüz ifadesiyle dışarı çıkar.

-"İnanamıyorum!" der. "Meslek hayatımda sayısız kişiyi sorguladım, böylesini görmedim. Ne sorarsam mutlaka gelecekten geldiği mantığına uygun bir yanıt veriyor." Grçekten polis Terminatör fikrinin saçma olduğunu ortaya vuracak o kadar tuzak sorular sormuştur fakat gelecekadam hepsine inanılmaz sarsılmaz bir inançla yanıt vermiştir. Sorgu bitmeden bağırmaya başlar:

-"Burada boşuna vakit kaybediyoruz. O gelecek ve hepinizi öldürecek! Sonra o kadına, hedefine ulaşacak ve onu da öldürecek. Görevi sona erecek!" Kimse dinlemez. Fakat Terminatör siyah gözlükleri, siyah deri giysileri ile polis merkezinin kapısına gelmiştir bile! "Sarah Conner?" diye sorar. Nöbetçi polis lakayt bir tavırla cikletini çiğneyerek:

-"Şu anda uygun değil, sorgulanıyor" der. Terminatör buz gibi:

-"Astala vista" deyip dönüp gider. Polis arkasından bakmaya bile tenezül etmez. Fakat bir dakika sonra korkunç bir kabus tüm polis merkezini sarsar. Terminatör gerçektir!

Ne efsaneydi... Hey gidi günler hey... Ne alaka mı? Eğer Terminatörlere inanırsan, hiç bir şey seni bu inancından döndüremeyecektir. Sarah Conner'ı Terminatör diye bir şeyin olmadığına ikna etmek için yıllarca tedavi eden psikoterapistin Terminatörü gördüğü sahneyi de hiç unutamam. Gerçekten ne efsaneydi be... Ömre değer filmdi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu kez daha doğrudan bir yanıt vermek gerekirse: Sayın Sardunyam, eğer ormanda birbirinin aynı damar desenine sahip iki yaprak bulun, hadi bundan da geçtim, kürkünün deseni tıpatıp aynı iki kedi bulun, ben asıl ona mucize derim. Parmak izlerinin aynı olmaması niye mucize olsun? İki tıpatıp parmak izi olması mucize olurdu!

Ve Sayın arci, topu topu, o da iri yazıyla 600 kadar sayfa olan bir kitap için mi fihrist öneriyorsunuz? Gerçekten kimseciklerin bu kitabı okumadığını, okumadan kafadan atarak hakkında konuştuğunu düşünüyor musunuz? Bu kitap korunmuşsa sıralamanın niye bozulduğunu niye anlayamıyorsunuz o halde? Sıralamayı bozmak telif haklarına dahil değil mi? Siz kitap yazsanız, yayıncıya verseniz, bir baksanız ki giriş sona, bitiş başa konmuş, karmakarışık edilmiş. Yayıncıyı dava etmez misiniz? Bu telif haklarınızın ihlali olmaz mı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bii dakka noluyo burada cemaatii müslimin ben doktorum çekilin

terminatör mü ? ne gibi prosedürleri var onun tapınma hakkında .

inanmayanın da inandığı bir şey vardır herhalde dimi .

siz soğan getirin koklatalım ben daha ciddi açılımlarla geleceğim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.