Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

YOK,tan var olurmu..VAR,dan olan yok olurmu..

Dayı

Önerilen İletiler

Bence dayı, dayılığı göstermeli ve aydınlatmaya devam etmeli.

Şimdi Dayı, tasavvuf deyince kabul etmiyor, ama sufist takılıyor. Bunu da kabul etmezse en azından vahdeti vücut takılıyor. Yok eğer bunu da kabul etmezse panteist takılıyor. Bunu da kabul etmezse Dayı hakkında benim başka tanımlamam yok!

Herkesle, her şeyle barışık olma tasavvufta vardır. Hacı Bektaş bir kolunun altında kurt, bir kolunun altında kuzu tutar. Veysel "koyun kurt ile gezerdi, fikir başka başka olmasa" der. Esasen derin tasavvuf şeriatı reddeder, şeytanı da reddeder. Hatta daha ileri giderek tanrıyı da... Çünkü yaratan - yaratık ikilemini redde kadar varır bu iş... Bu çok tartışılmıştır. Çoğu dindar kabul etmez. Ama böyledir. Şeriat ve tasavvuf arasında çok keskin görüş ayrılıkları vardır. Bu işleri bilen bir Tengeriin Boşig vardı buralarda ama, nerelerdeyse uğramaz oldu.

İslam tarihindeki bu tartışmalar, sonradan "bunlar sapkın tarikatlerdir" denip kapatılmıştır.

Şunu anlayana kadar toplum olarak düzelemeyiz: İnançta sapkınlık olmaz. Davranışta olur... Kin duymak, haset etmek, düşmanlık beslemek, öç almak istemek, hırs yapmak, tamah etmek, kibirlenmek... Sapkınlıklar bunlardır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi Dayı, tasavvuf deyince kabul etmiyor, ama sufist takılıyor. Bunu da kabul etmezse en azından vahdeti vücut takılıyor. Yok eğer bunu da kabul etmezse panteist takılıyor. Bunu da kabul etmezse Dayı hakkında benim başka tanımlamam yok!

Sevgili dayı,

sadece gördüklerimi yazayım dedim

:)

Gördüğünü yansıtmışsın ama bayağı bir yanlı olmuş...

Eski imişsiniz, forumlarda olanı biteni biliyorsunuz sorun ne sayın erdoğan...

Yoksa her zaman yapılan,yapılacak olan (fikir açıklamadan) ekürilik yapıp parsa toplamakmı...

Varsa yazdıklarıma bir cevabınız veya fikriniz görüşünüz beyan edin,yoksa bırakın dayı yazsın ve yazdıklarıda ortada en azından demirefe gibi olaya objektif yaklaş...

Varsa yazdıklarıma bir cevabın yaz, dayının,dayılığı topiglerde arşınlanıyor...

Saygılar...

;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dayı paylaşıyor..asla tartışmıyor..önce bu anlaşılmış olmalı.. :)

dayının tanımlaması kolay Sn.Demirefe.. :D

dayı sadece bir HAYal.. :) hanginiz gördünüz dayıyı..hiç biriniz..değilmi..bütün bildiğiniz yazdığı birkaç satır yazıdan ibaret..çıksa gitse forumdan unutulup gidecek elbet.. :D

Anlayanların olması o kadar büyük bir ZEVK,ki..helede korkuları olan bir kişinin o korkularından en miniminnacığını SEVGİYE çevirebildikse ne mutlu bize.. :D (özel mesaj atarak teşekkür eden kardeşler var.. :wub: )

Sn.Demirefe.. :) dıgıl mıgıl boşing Melamileri araştırıyordu.. :D epeyce bilgisi vardı..

İnkar ile İkrar arasında çok ince bir çizgi var..tespitlerin tam isabet..teşekkür ederim Sn.Demirefe..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tasavvuf nedir?

Kalbi,yalnız Allah (c.c)a bağlamak ve O’ndan gayri olan herşeyden boşaltıp temizlemektir

(Ebu Hâmid -el Gazali)

Hakkın sendeki seni öldürmesi ve kendisiyle yaşatmasıdır.Allah’tan gayrısından alakayı kesmek ve yalnız “O”’nunla olmaktır.

(Cüneyd-i Bağdadi)

Arkadaşıma syn demirefe'nin iletisini yollayarak sordum, tasavvuf nedir diye.Aldığım yanıtı sizlerle paylaşmak istedim.

Şeriat kapısından geçmeden tasavvuf yoluna girilmez.Ancak.... Tasavvuf ehliyle, avam olarak dinini yaşayan müslümanlar arasında görüş,

hatta ziyadesiyle derin algılayış farkları olduğu da kesindir.

Şeytan reddedilmez, şeytanın konumu ile farklı bir bakış açısı getirilir.Zaten şeytanı reddetmek, Kur’anı reddetmektir, ki bu da insanı ne hale sokar..

Tanrı reddedilmez, ancak Allah algısı ile avamca bilinen Tanrı kavramı yıkılır, gizli şirklerden arındırılmış bir Allah kavramı ortaya konmaya çalışılır.

Bu aşk ehlinin dilinden söylenen sözler, çoğu zahir ehli tarafından anlaşılmamıştır, o yüzden bu insanları küfürle suçlayan çok insan da olmuştur, doğrudur.

Ancak tasavvuf, bu insanlarla birlikte, tüm yaratılmışları kucaklar.

Tasavvuf kesretten kurtulup vahdeti idrak etme yoludur. Vahdet aleminde ,Koyun da birdir kurt da... Musa da birdir Firavun da...

Bu bilgiler benim için de yeterli değil elbette ama ufuk açıcı olabilir diye düşündüm, Allah nasip ederse çalışıp araştırıp öğrenme niyetindeyim..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Erdoğan.. :)

Aydınlanmaya devam.. :) Aydınlatmaya devam.. :)

Merkezinde İNSAN olmayan Efsanelerden uyanan bir kişiyi bir daha kimse UYUTAMAZ..çocuk uyandı bir kere..ne çare.. :D

Şimdi yukardaki yazıya istenirse,istediğin kadar yazı,yazar ve işi polemik boyutuna çekip kişinin iddialarına cevap verilir ama benim öğrenmek istediğim bir şey var…

Merkezinde "İNSAN" olmayan bir anlayış DÜNYADA varmı,bu bir…

İkincisi; Merkezinde İNSAN olan bir anlayış Evren,Dünya,yani var olan madde, ve Canlılar hakkında düşüncesi nedir…

Üç; bu Dünya'da merkez olmayı İNANÇ olarak hak edecek başka bir canlı varmı İNSAN dan başka…

Dört; İNSAN'ı merkez alan bir İnanç'ideoloji vs vs her neyse bunu yürütecek olanda pek tabii Yine İNSAN olması dolayısı ile kendi var oluşunu nasıl izah eder dolayısı ile KAİNATIN var oluşunu…

Merkezinde İNSAN olmayan yazıp işi kolaycılığa dökmek kadar basit bir savunma veya iddia sergilemek zaten ABSÜRD yani DÜNYA da merkez olmaya aday İNSAN dan başka hangi canlı var,Fil'mi,Aslanmı,Kurt'mu yoksa bitkilermi, yada Ateş,Hava,Su,Toprak olarak Madde'mi dolayısı ile İNSAN istesede,istemesede zaten MERKEZ bu durumda İNSAN'ı merkez almayan her hangi bir düşünce,yapılanma olamaz, merkezinde İnsan olmayan her hangi bir şey DÜNYA da olmayacağına göre bu İNSAN'ın bir inancı,veya ideolojisi olması gerekir etti beş…

Altı; bu İNSAN iddia ettiği şey her ne ise doğal olarak Evvela İNSAN'ı merkeze alır ama vaz ettiği görüş o'da her ne ise bir adı olmalı yahut yeni bir şey şöylemeli değimli…

Yedi; İNSAN var olduğundan beri DİN VE İDEOLOJİ olarak söylenmemiş ne var, eğer söylenmemiş,yazılmamış yeni bir düşünce varsa yazılır öğreniriz,yok eğer bir yazı İslam’dan "sufi,vahdeti vucud,tasavvuf bulamaçlı" ezoterik,bir yazı madde'ci, bir yazı panteist,bir yazı agnostik vs vs yazdımı olay darvinistlerin iddia ettiği gibi " İLKEL ÇORBA" gibi bir şey ortaya çıkar bu durumda uyanan çocuğa ve onun görüş ve yazılarına prim verenlere, SORU ŞU; İnsan kimdir, NEDEN'i nedir, mesela şöyle bir yazı var uyanan çocukta "dayı sadece bir HAYal.." bu hayal'in "HAY" kısmı esma'dan olması ve hayal'in HAY kısmını büyük harf yazıp vurgulaması kendisine bir şey vehmetmesine sebep oluyor bu durumda dayı hayal'se yemek yermi,uyurmu, yani İnsanın yaşaması için olan sebepleri yaparmı,yok eğer "HAY" ise (haşa sümme haşa) Esma'da "HAY" (Ezeli ve ebedi bir hayat ile diri olan) dayı ÖlÜMSÜZMÜ bunların cevabı varmı yoksa ilkel çorba misali İNSAN'a hoş gelecek bazı yazıları her görüşten,her inançtan alıp yaz sonrada ahkam kes,o zaman adama sorarlar yazdıkların bulamaç gibi değimli,değilse kendinden ne yazıyorsun,yahut inandığın ne…

Cevap bekliyorum nacizane,eğer lutfedip yazarsanız memnun olurum belki yeni bir şeyler öğreniriz sayende…

Teşekkür ederim…

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İNSAN daha evvel yok idiyse şimdide yoktur..çünki yoktan VAR olmaz.. :D

Eğer daha öncede VAR idiyse VAR yok olmaz.. :D

Peki dayı dediler..daha önce nerde VAR,dık..sonra nerede devam edecek VAR,lığımız.. :unsure:

Ne dersiniz..VARlığımızı inceleyelimmi.. :) sonrada diyelimmi kendimize Sen neymişsin be abi.. :D yada abla.. :D

vallahi zaten bütün bunları düşünmekten iyice karışmış olan aklım sayenizde tamamen içinden çıkılmaz bir hal aldı...

ne diyim sen neymişsin be abi/abla :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Sarıgöl.. :)

dayı ÖLMEZ..biçim,forum değiştirir sadece.. :D (bu aralar gerçekten yemeden içmeden kesildik..dişler yapılıyor.. :D )

dayı kendi HAKİKATi olan ALLAH,ı ile birlikte..''O''NEREDE dayıda ''O''nunla birlikte.. :wub:

Sen neredesin Sn.Sarıgöl..ALLAHIN nerede..haydi söylede çözülsün mesele.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın dayı;

kendine bi abi bulmuşsun BURSA'DA,size ne anlatıyor,anlam vermiş değilim

yoksa şems-mevlana ilişkisi gibimi?????????

ALLAH'ın nerede diye sormuşsunuz,yoksa ALLAH'A inanmıyormusunuz?

ALLAH kendini gösterse o YÜREK varmı sizde,o göz varmı sizde?

HZ.MUSA'da görmek istedi ama;

araf suresi143. Musa tayin ettiğimiz özel vakitte gelip Rabbi O'na kelamiyle iltifatta bulununca: "Ey Rabbim, göster bana kendini, Sana bakayım." dedi. O da buyurdu ki: "Beni katiyyen göremezsin, ancak dağa bak, eğer yerinde durursa demek beni görebileceksin" Derken Rabbi dağa tecelli buyurunca onu un ufra (toz duman) ediverdi. Musa da baygın düştü. Ayılınca: "Münezzehsin, Sana tevbe ile döndüm ve ben mü'minlerin ilkiyim." dedi.

tam bir bilmece gibisiniz,din adına birşey yazmıyorum diyorsunuz ama dindende vazgeçmiyorsunuz,her foruma katılıyorsunuz,konu ile alakasız yorumlar yapıyorsunuz,kendinize bayağı hayran yaptınız!!!!!!!yakında bakalım bir görev çıkarmı abinizden size :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.orkhun.. :)

Sen nereyi anlamadın..neyi anlamadın.. :unsure: bende bunu merak ettim doğrusu.. :unsure:

Sizi anlamadım sayın dayı, yazılarınızda islama atıf var, SEVGIye atıf var, INSAN a atıf var, maddeye atıf var, panteizme atıf var..Velhasıl herşeye atıf var..

Size sorularım şunlar :

1. Vahiy nedir

a. vahiy diye birşeyi kabul etmiyorum.

b. vahiy kişinin içsel yolculuğudur

c. vahiy aslında ruhsal probleme işaret eder, yanılsama, olmayanı var kabul etmedir.

...

...

2. Hz. Muhammed'i nasıl tanımlıyorsunuz

a. Zeki bir adammış, toplumunu adam etmiş.

b. Hayallerinin peşinde koşan hayallerını gercek zanneden biri

c. Hasta / *******

...

...

3. Kuran-Kerim sizin için ne anlam ifade ediyor

a. Muhammetin yazdığı, toplumunu adam etmek için bu Allah katındandır diye gizem yarattığı bir kitap.

b. Muhammetin yazdığı, aslında bir gerçeğe dayanmayan, hayallerle bezeli ama bir o kadar da ilginc garip kitap

...

...

4. Kurandaki yaratıcı (Allah) sizin için ne ifade ediyor.

...

...

Sorular bunlar, ben sizi düşünce yapınızı anlamaya yönelik yanıtlar vermek yerine yine gizemciliği bilinemezciliği seçeceğinizi düşünüyorum ama bakalım görelim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dayı ÖLMEZ..biçim,forum değiştirir sadece.. :D (bu aralar gerçekten yemeden içmeden kesildik..dişler yapılıyor.. :D )

dayı kendi HAKİKATi olan ALLAH,ı ile birlikte..''O''NEREDE dayıda ''O''nunla birlikte.. :wub:

Haşr Suresi

22.O Allah ki, O'ndan başka İlah yoktur. Gaybı da, müşahede edilebileni de bilendir. Rahman, Rahim olan O'dur.

23.O Allah ki, O'ndan başka İlah yoktur. Meliktir; Kuddûstur; Selam'ır; Mü'mindir; Müheymindir; Azizdir; Cebbardır; Mütekebbirdir. Allah, (müşriklerin) şirk koştuklarından çok Yücedir.

24.O Allah ki, Yaratan'dır, (en güzel bir biçimde) kusursuzca var edendir, 'şekil ve suret' verendir. En güzel isimler O'nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O'nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir.

Kaf Suresi

16. Andolsun, insanı Biz yarattık ve nefsinin ona ne vesveseler vermekte olduğunu biliriz. Biz ona şahdamarından daha yakınız.

Hadid Suresi

4.Nerede olursanız olun, O (Allah) sizinle beraberdir. Allah yaptıklarınızı görür.

ALLAHU ALEM...

Form değiştiren ve ölmeyen "dayı" Beden cife olacak (her canlıya olduğu gibi)...

Bu cife olayı "BERZAH" aleminde olacak orada olacak olana "İNANIYORMUSUN"...

ALLAH c.c. yanlız bana mahsus değil istesede,istemesede herkesin RABBİ'dir...

Al-i İmran Suresi

191-Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah'ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. "Rabbimiz! Bunu boş yere yaratmadın, seni eksikliklerden uzak tutarız. Bizi ateş azabından koru" derler.

192-Rabbimiz! Sen kimi cehennem ateşine sokarsan onu rezil etmişsindir. Zalimlerin hiç yardımcıları yoktur.

193- Rabbimiz! Biz, Rabbinize iman edin' diye imana çağıran bir davetçi işittik, hemen iman ettik. Rabbimiz! Günahlarımızı bağışla. Kötülüklerimizi ört. Canımızı iyilerle beraber al.

194- Rabbimiz! Peygamberlerin aracılığı ile bize vadettiklerini ver bize. Kıyamet günü bizi rezil etme. Şüphesiz sen, vadinden dönmezsin.

"Lâ ilâhe illallah Muhammedun Resûlullah"

Ben buradayım...

Hiçbir tasavvur, Allah'ı olduğu gibi algılayamaz. Hiçbir akıl, Allah'ı mutlak ve mükemmelliğiyle kavrayamaz. Hiçbir beşerî dil, sahibine Allah'ı gereği gibi anlatma imkânı sunmaz. O'nun azameti karşısında akıllar dumura uğrar, diller lâl olur, mantık iflas eder, nutk tutulur, sözün soluğu kesilir, kelimelerin nabzı durur.

"Lâ ilâhe illallah Muhammedun Resûlullah"

Ben yine burdayım,sen bu Kelime Tevhidi kalben söyleyebilir,yazabilirmisin...

“İnsanlardan kimi var ki, bu dünya hayatı hakkında söylediği söz senin hoşuna gider ve kalbindekine de Allah’ı şahit tutar. Üstelik yaman tartışmacıdır da. İş başına geçtiği zaman da yeryüzünde fesat çıkarmaya, insanın ürününü ve neslini yok etmeye çalışır. Fakat Allah fesadı sevmez. Kendisine ne zaman “Allah’a karşı sorumluluğunun bilincinde ol!” dense, kibir ve gururu onu günaha sürükler. İşte ona cehennem yeter, ne kötü konaktır orası.” ( Bakara 204-206)

AMENNA VE SADDAKNA...

Not.

Bekliyorum kelimei Tevhidi,kimin nerde olup olmadığı o zaman belli olur...

:wub:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Duyandan ŞAHİT olmaz..şehadet ettiğin şahitlik ettiğin nedir..gördüğün yani.. :) gördünmü oğlum..hayır hakim bey duydum..çık dışarıya..duyandan şahit olmaz.. :D neye ŞAHİT oldun..nerede..nasıl bir şeydi GÖRDÜKLERİN.. :)

EşhedüenlailaheillAllah ve eşhedüenleMuhammedenresulAllah..

Burada iki ayrı ŞAHİTLİK var..KELİMESİ bu..şahit olunması için YAŞANMASI gerekmezmi..

Sn.Sarıgöl..siz dayıyı değil KENDİNİZİ anlamaya ve tanımaya çalışın..sorduğunuz o garip sorular beni tanımanıza yardımmı edecek..yapmayın gözünüzü seveyim.. :D

Allah kişinin her düşünce seviyesinde HAZIR ve NAZIRDIR..anlayacağı kişinin AKLI kadardır..elbette Allah,ı bu,dur diye kimse gösteremez.. :D dikkat etseniz birazcık göreceksiniz..dayı hep Kendi Hakikati olan Allah,tan söz eder.. :wub:

Bütün peygamber ve kitaplarına İMAN eder bu İmanımıda hiç kimseye söylemeden söyleme ihtiyacı duymadan yaşar giderim.. :D çok ısrar ettin sana söyledim bak.. :D

Size sizden yakını yok..Kendinizde bulamadınız ŞAHİT olamadınız..işiniz zor..yalancı şahit olur kalırsınız..

buda size son güzelliğimiz olsun.. diye bitirebilirsin.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Duyandan ŞAHİT olmaz..şehadet ettiğin şahitlik ettiğin nedir..gördüğün yani..

ALLAH c.c. Kitabı Kur’an ve Resül Hz Muhammed a.s.v.

Kur’an ortada ve Peygamber’de ortada…

Ve gördüğün nedir sorup insan zihninde karışıklık yaratmak ******,bak ne yazmışsın...

Allah kişinin her düşünce seviyesinde HAZIR ve NAZIRDIR..anlayacağı kişinin AKLI kadardır..elbette Allah,ı bu,dur diye kimse gösteremez..

Ve;

Sn.Sarıgöl..siz dayıyı değil KENDİNİZİ anlamaya ve tanımaya çalışın..sorduğunuz o garip sorular beni tanımanıza yardımmı edecek..yapmayın gözünüzü seveyim..

Şimdi; defalarca yazdığım gibi,sorduklarım gayet basit sorular misal; "Lâ ilâhe illallah Muhammedun Resûlullah" yalnız bir tanesi ve anlamı gayet açık “"Allah'tan başka ilah yoktur, Muhammed (s.a.) onun elçisidir." Ne dersin…

Ve;

Allah kişinin her düşünce seviyesinde HAZIR ve NAZIRDIR..anlayacağı kişinin AKLI kadardır..elbette Allah,ı bu,dur diye kimse gösteremez..

Bunu yazmışsın va sonra;

dikkat etseniz birazcık göreceksiniz..dayı hep Kendi Hakikati olan Allah,tan söz eder..

Ve; 'Nefsini bilen Rabbini bilir' hadisini İbn Arabi (ra) şöyle yorumlar: 'Her insanda bir İlahi İsim daha fazla mütecellidir. (Tecelli eden,görünen,açığa çıkan;parlak) İnsan, ancak bu İsmin tecellisi kadarınca nefsini bilecektir.' Yani bu İlahi İsmin tezahürü oranında Rabbini bilecektir. Rabbin Zat'ı bilinmez. Zat'ın tefekkürü yasaklanmıştır. Şimdi; her İnsan ALLAH c.c. Esma’sının tecellisi oranında rabbini bilecektir tamam…Ve bu yazdığınla bir yere geliyorsun...

Ve;

Bütün peygamber ve kitaplarına İMAN eder bu İmanımıda hiç kimseye söylemeden söyleme ihtiyacı duymadan yaşar giderim..

çok ısrar ettin sana söyledim bak..

Burada ben kimimki Esteğfirullah, Bu’da tamam… Fakat!!!

Size sizden yakını yok..Kendinizde bulamadınız ŞAHİT olamadınız..işiniz zor..yalancı şahit olur kalırsınız..

buda size son güzelliğimiz olsun.. diye bitirebilirsin..

ÖNCE SEN VARSIN.

DİKKAT ET!"BEN" DİYEREK GİRİYORSUN SÖZE,ALLAH'IN BİRLİĞİNE TANIK OLMA ŞEREFİNE NAİL OLUYORSUN.BU ŞAHİTLİĞİN BÜYÜK MAHKEMEDE DİKKATE ALINACAK."BEN ŞEHADET EDERİM Kİ.."DİYE SÖZE BAŞLAMAK İÇİN İLK LAZIM OLAN ŞEY "BEN" DİYEBİLİECEK BİRİNİN VAR OLMASIDIR.

SEN VAR MISIN?

ZİRA "BEN"DİYE SÖZE BAŞLAMAK,İKİ PEŞİN HÜKMÜ GEREKTİRİR,BİRİNCİSİ "BEN,BENİM".ŞU HALDE KELİME-İ ŞAHADET,ÖNCE SENİN KENDİNE ŞAHİT OLMAK DEMEK,ÖNCE KENDİ VARLIĞINI HİSSETMEN DEMEK.ALLAH'IN BİRLİĞİNE ŞAHİT OLMADAN ÖNCE "BEN İDRAKİNE"SAHİP OLMAN DEMEK.BU BİR İTİRAFTIR.BU VARLIĞIN DİLE GELİŞİ,DİLDE İFŞASIDIR.

KELİME-İ ŞAHADETİN BAŞINDAKİ "BEN" ŞAHİT OLAN NEFİSTİR.ŞAHİT OLMAK ÖZNE OLMAKTIR.NESNELER ŞAHİT OLAMAZLAR,ANCAK ÖZNELER ŞAHİT OLURLAR.ALLAH'IN BİRLİĞİNE ŞAHİT OLAN İNSAN,ÖNCE ÖZNE OLMALIDIR.ÖZNE OLMAK,KENDİNİ BİLMEK,KENDİNİN FARKINDA OLMAKTIR.KENDİNİ BİLMEYENDEN ALLAH'A ŞAHİT OLMASI BEKLENMEZ.KENDİSİNİN FARKINDA OLMAYANDAN ALLAH'IN FARKINDA OLMASI BEKLENMEZ.KENDİNİ BİLEN VE KENDİSİNİN FARKINDA OLAN RABBİNİ BİLMEYE ADAY DEMEKTİR.

Mustafa İslamoğlu…

Anlamışsındır umarım… Bu’da size son değil, bir güzelliğimiz olsun ne dersin…

:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ÖNCE SEN VARSIN.

DİKKAT ET!"BEN" DİYEREK GİRİYORSUN SÖZE,ALLAH'IN BİRLİĞİNE TANIK OLMA ŞEREFİNE NAİL OLUYORSUN.BU ŞAHİTLİĞİN BÜYÜK MAHKEMEDE DİKKATE ALINACAK."BEN ŞEHADET EDERİM Kİ.."DİYE SÖZE BAŞLAMAK İÇİN İLK LAZIM OLAN ŞEY "BEN" DİYEBİLİECEK BİRİNİN VAR OLMASIDIR.

SEN VAR MISIN?

ZİRA "BEN"DİYE SÖZE BAŞLAMAK,İKİ PEŞİN HÜKMÜ GEREKTİRİR,BİRİNCİSİ "BEN,BENİM".ŞU HALDE KELİME-İ ŞAHADET,ÖNCE SENİN KENDİNE ŞAHİT OLMAK DEMEK,ÖNCE KENDİ VARLIĞINI HİSSETMEN DEMEK.ALLAH'IN BİRLİĞİNE ŞAHİT OLMADAN ÖNCE "BEN İDRAKİNE"SAHİP OLMAN DEMEK.BU BİR İTİRAFTIR.BU VARLIĞIN DİLE GELİŞİ,DİLDE İFŞASIDIR.

KELİME-İ ŞAHADETİN BAŞINDAKİ "BEN" ŞAHİT OLAN NEFİSTİR.ŞAHİT OLMAK ÖZNE OLMAKTIR.NESNELER ŞAHİT OLAMAZLAR,ANCAK ÖZNELER ŞAHİT OLURLAR.ALLAH'IN BİRLİĞİNE ŞAHİT OLAN İNSAN,ÖNCE ÖZNE OLMALIDIR.ÖZNE OLMAK,KENDİNİ BİLMEK,KENDİNİN FARKINDA OLMAKTIR.KENDİNİ BİLMEYENDEN ALLAH'A ŞAHİT OLMASI BEKLENMEZ.KENDİSİNİN FARKINDA OLMAYANDAN ALLAH'IN FARKINDA OLMASI BEKLENMEZ.KENDİNİ BİLEN VE KENDİSİNİN FARKINDA OLAN RABBİNİ BİLMEYE ADAY DEMEKTİR.

Sn Sarıgöl, yukarıda yazdıklarınıza iman ettiğniz belli. Aman dikkat kıbleniz değişmesin.

Sevgili dayımızın yaşam biçimi sizin iman ettiğiniz yazının aynısı.....

İşte buna şehadet ederiz efendim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilmek ile Bilgiyi güncelleyip kullanabilmek farklı şeyler.. :)

Çok ayet bilmek değil..bir kaç ayet ile yaşayabilmek..dene istersen..hiç kolay değil..mesela bir Ayet var..emrolunduğun gibi dosdoğru ol..hadi buyur..tek bir ayet..yaşamı buna göre tanzim et..bırak diğer ayetleri sureleri..yada tevsir yada mealleri..açık ve gayet yaşanılası bir AYET..işte bu ayet bize AİT olmalı.. :) bunu diyor dayı.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çok ayet bilmek değil..bir kaç ayet ile yaşayabilmek..dene istersen..hiç kolay değil..mesela bir Ayet var..emrolunduğun gibi dosdoğru ol..hadi buyur..tek bir ayet..yaşamı buna göre tanzim et..bırak diğer ayetleri sureleri..yada tevsir yada mealleri..açık ve gayet yaşanılası bir AYET..işte bu ayet bize AİT olmalı.. :) bunu diyor dayı.. :)

Ne Güzel diyosun be Dayı. :clover:

Seni okudukça daha başka bir bakıyorum artık Kitaba,İnsana.

Diğerleri gibi ezberden vaya İslamoğlundan yada başkalarından alıntı yapmadan kendinden ne güzel şeyler yazıyorsun,Tebrik ve Teşekkür ederim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne Güzel diyosun be Dayı. :clover:

Seni okudukça daha başka bir bakıyorum artık Kitaba,İnsana.

Diğerleri gibi ezberden vaya İslamoğlundan yada başkalarından alıntı yapmadan kendinden ne güzel şeyler yazıyorsun,Tebrik ve Teşekkür ederim.

Yaşamın kendisi bir kitap..bunu yazacak olanda İNSAN..yaşayacak,deneyimleyecek hissettiğini ve İDRAK ettiğini yazacak söyleyecek..alıntı hayatın İÇinden olacak..hayat EZBERLENEMEZ,sürekli değişiyor çünki hayat şartları.. :D

darvingüzel.. :)

dayının yazdıklarında gördüğün GÜZELLİKLER aslında senin İÇ,inde var olan güzellik kodlamaları ile DENK düşüyor..okuyanlardan bazılarıda yine kendi İÇindeki olup biteni görüyor..kendine itirazı varsa kişinin her şeye itiraz eder.. :D

Bizde teşekkür ederiz sizlere.. :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir filmde şöyle bir replik geçmişti çokta hoşuma gitti,

"vicdan Tanrının içimizdeki sesidir ve insan olmanın gereğidir"

Yoktan var olurmu?Koşulsuz şartsız olacağına inanan biri olarak olur diyorum bunun için insanın yalnızca ama yalnızca kendisine bakmasını öneriyorum.

Hepimiz yoktan var olmadıkmı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın dayı:

emrolunduğun gibi dosdoğru ol..bu ayeti bir açıklasanız,size göre nasıl,ALLAH'ın insanlara anlattığı gibi nasıl,

yani emri nereden alıyorsunuz,ALLAH'danmı yoksa BURSA'daki abindenmi?

kısaca emrolunmak ve dosdoğru olmak,sizce nasıl bir kavram acaba,yanlış anlamayın merak ettim,eğer lütfederseniz çok sevinirim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın dayı:

emrolunduğun gibi dosdoğru ol..bu ayeti bir açıklasanız,size göre nasıl,ALLAH'ın insanlara anlattığı gibi nasıl,

yani emri nereden alıyorsunuz,ALLAH'danmı yoksa BURSA'daki abindenmi?

kısaca emrolunmak ve dosdoğru olmak,sizce nasıl bir kavram acaba,yanlış anlamayın merak ettim,eğer lütfederseniz çok sevinirim.

Farketmez..Allaha göre yada İNSANa göre doğru olmak.. :)

Sözünde doğru olmak..işinde doğru olmak..HAKKINA HAK olabilmek, alışverişinde.. :)

En basitinden bir dene istersen..bir hafta yani yedi/yirmidört hiç YALAN söylemeden yaşa.. :D (en pembesinden bile yalan yok..ona göre.. :D ) belki anlaşılır Allaha göremi kolay İnsana göremi, doğru olmak.. :D

Kamil abiler,Arif abiler sadece bu kadarcık söyleyiverirler.. :D asla emir ve yasak koymazlar..dayatmaz ve zorlamazlar..aslında sadece şifreleri verir kenarı çekilirler..bu yüzden NAMIAZ,dırlar..ortalıkta gözükmezler ve kalabalıklar tarafından bilinmezler.. :wub:

Bakma sen dayının gevezeliklerine edepsizliklerine.. :blushing:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dayı bu kardeşin yalan söylemez,yalanı sevmez,çok zor durumlarda bile yalandan kaçınır,ben böyle öğrendim hayatı

etrafımda böyle bilinir ve böyle tanınırım,İST.göbeğinde gökdelenlerin içinde yaşıyorum,zaten RABBİM ALLAH bize böyle olmamızı emrediyor,

bundan dolayı çok yara aldım,çok ezildim,ama hala ayaktayım,zaten ölümdende korkmuyorum,bu kadar kötü insanın içerisinde çoğu zaman ölümü kurtuluş olarak görüyorum,etrafıma baktıkça acaba başka bir gezegendenmi geldim diye düşünüyorum,ben böyleyim abi,ister inan,ister inanma,istediğiniz yerde tanışabiliriz,tüm forumdaş kardeşlerde dahil,saygılar ve sevgiler sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dayı bu kardeşin yalan söylemez,yalanı sevmez,çok zor durumlarda bile yalandan kaçınır,ben böyle öğrendim hayatı

etrafımda böyle bilinir ve böyle tanınırım,İST.göbeğinde gökdelenlerin içinde yaşıyorum,zaten RABBİM ALLAH bize böyle olmamızı emrediyor,

bundan dolayı çok yara aldım,çok ezildim,ama hala ayaktayım,zaten ölümdende korkmuyorum,bu kadar kötü insanın içerisinde çoğu zaman ölümü kurtuluş olarak görüyorum,etrafıma baktıkça acaba başka bir gezegendenmi geldim diye düşünüyorum,ben böyleyim abi,ister inan,ister inanma,istediğiniz yerde tanışabiliriz,tüm forumdaş kardeşlerde dahil,saygılar ve sevgiler sunarım.

Sn.arci.. :)

Ayın on beş günü İst.da kalan onbeşide Bursada geçiyor.. :)

Madem İst.dasınız iletişim sağlanabilirse oturup bir DEMLİK çay içilebilir..davetin için teşekkür ederim.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.