Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ÜLKEMIZDEKI DEMOKRASI VE INSANHAKLARINDAN ÖRNEKLER

dünyahepimizin

Önerilen İletiler

Evet bence celiskidir.Ne demek hicbir gerekce ile,bunun anlamini bilerek mi yazdiniz.Polisin görevi gerekirse silah kullanarak güvenligi saglamaktir.oh ne güzel,ortalik toz duman polis ise süs olarak kalmali.Adamlar polisin hayatina kastediyor polisten onlara cicek vermesi bekleniyor.Polis kullanmasi gerekiyorsa silahini kullanir.Bu hak ona verilmistir,kedi köpek dalasmasindan bahsetmiyorum.

saygilarla

Politika,

Net ifadeler ile yazıyorum.Lütfen karalama-savunma olarak değil,paylaşım adına yazalım.

Arkadaşım,polisin görevi nedir?

Güvenliği sağlamak.

Güvenliği sağlayacak olan bir polisle bir vatandaşı aynı kefeye mi koyacaksınız?

Bu şuna benzer,doktor olan da cerrahi müdahale de bulunsun olmayan da.

Silah kullanarak sağlanacak bir güvenlikten değil silah kullanılaral alınan canlardan bahsediyorum size.

Lütfen karıştırmayalım.

Ve yine diyorum ki,hiçbir gerekçe eline silah verdiğiniz polisin birilerinin yaşama hakkına tecavüzü haklı kılmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 54
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Umarim hic bir zaman siyasi tutuklu olarak, bilhassa devrimci tutuklu olarak, tutuklanip nezarethanelere ve cezaevlerine götürülmezsiniz. Giren zaten orada bir insan olarak karsilanmadigini anliyor. Götürülmüs olsaniz birakin delil göstermeyi video kamarasinla bile yasadiklarinizi isbatlasaniz, sizin kantiniz hice sayilir. Bunun örnekleri ülkemizde cok. Söyledimya umarim böyle bir yerlere düsmezsiniz. Ates olmayan yerden duman cikmaz derler. Hadi bir kac tane tutuklu abartiyor veya gercekleri carpitiyor diyelim, hepsidemi bir agiz olup anlasarak iskencelerden bahsediyorlar?

Sanırım s,zde bu işkencen geçtiniz yzınızdn öyle anlşılıyor.

Bilhss devrimci tutuklu diyorsunuz sizi devrimci tutuklu olrakmı aldılar içeriye bu farkı gördünüz?yoks kulkdan duymamı?

Alpaslan türkeş'in tırnkları sökülmüş,muhsin yazıcı oğlu'nun yüzünde sigrlar söndürülmüş ve nice sağ rörüşlü insnlar ,bunlarda sizin anlayışınızdaki gizli devricilermiydi yoksa.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dün Mersin'de terörist basi Öcalan lehinde gösteri yaparken ,dur ihtarina aldirmayan bir sürücü cevik kuvvet polislerinin arasina daldi,ve bir polis memuruna carpti ve yaralanmasina neden oldu.Polis hastahanede yapilan müdahale ile sagligina kavustu,dur ihtarina aldirmayan sürücü ve arkadasi yakalandi.

Bunu neden yazdim,Katiller icin kanunsuz yürüyüs yaparak katilin yakalanisini protesto eden güruh, polisle catismak bir yana bir de üstelik arabayla polislerin arasina dalarak resmen bir katliam yapmak istemislerdir,Hatirlayalim Altinova'da nele olmus ve halkin üzerine arabasini süren pkk li iki gencin ölümüne neden olmustu.

Simdi polis bunlarin üzerine ates acmis olsaydi polisin ne fasistligi kalirdi,ne Atatürkcülügü ne de insanligi. Ama kimlerin insan oldugu ve insan haklarini hak ettigi ortadadir.

saygilarla

Allhtan terörist polise çarptı !

Düşünsenize polisin teröriste çrptığını!

Artık gündemden düşmzdi bu konu faşist polis bilerek ezdi geçti olcaktı,dah önceleri olduğu gibi.

Dikkatinizi çektimi bu kadar önemli bir haberin ne kadar kısa ve zamansız gösterildiğini.

Şimdi düşünüyorumda ben neden polis olmadım!polis olsydım hiç düşününmeden vururdum inanın.

Üsetilik söylenenlere bakın.....Polisin işi güvenliğ sağlmak !adam gelip seni ezip geçedek, ya terör yandaşı birşey olmaz işimiz bu zaten ölürsek ölürüz diyeceğiz..Nasıl bir mantık bu ?

Bu polisleri bu duruma düşürnler utnsın...Umrım ilhi dalet yerini bulur..Kendi ettikleriyle karşılaşırlar.

hakkaride ve diyrbakırda olduğu gibi umarım yine terörist yandaşları bu seçimde başbkanı yine aynı karşılarlar...

Bunlar az bile....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Polisin görevi silahı sıkmak değil,güvenliği sağlamak.Karşısında kim olursa olsun.

Sorun insan olmak sorunuysa,bu ülkemizin en büyük sorunu,

Sorun,devlet olmak sorunu ise,bu gerekçelendirilmeye çalışılan hak ihlallere uydurulan kılıfların gülünçlüğü.

Saygılar sevgili forumdaşım.

Ne yapsın adam, ezip geçiyor terörist zihniyetli .

farzedin o polis oracıkta can verdi ne olacaktı o zaman , polisin görevi orada her önüne gelenin ezip geçmesimidir.onun görvi durup dururken ölmekmidir.

Adam arabayla bilerek öldürmeye teşebbüs ediyor ezip geçiyor, güvenlik sağlamk için yolda bekliyor nasıl güvenlik sağlayacaksın. nasıl bir mantıkdır bu?

Sorun insnlık sorunu,zihniyet sorunu. O sorunu ülkemize yayacağınıza önce o teröristin zihniyetini ve yaptığını kınayın.ondan sonra objetif bakıyorum deyin,empati yapıyorum deyin.

Şimdi o şoför size göre vatndaş! onu kınamsınız, devletin görevlisini kınarsınız.

Üstelikte bu kadar insafsıza. hak ihlallere uydurulan kılıf diye adlandırmanız.

Polisin görevi oranın güvenliğini almaktır,duruma göre güç kullanmak zorundadır eğer güç kullanmasa olacağı budur...

adamlar utanmasa polise palyaço kıyafeti giydirecek,çocuklara şeker,muz dağıtıyor sokakta resmi elbise ile top oynatıyor...

Yazık gerçekten yazık,polis ne yapsa suçlu oluyor.

Terörist zihniyetli ezip geçiyor öldürse suçlu,öldürmese kendisi ölecek.

Sokata biri cinyet işliyor polisin gözü önunde, gözü dönmüş adam kadını bıçaklıyor,polis müdahle edemiyor .

silhasız müdhle etse kendisi ölecek belki,silah kullansa suç olcak, işin grip tarafı ise mudahle etmese bile suçlu olacak.

Bir kaç sene önce adalet baknlığına giren canlı bombayı vuran polise dava çıldı,insan hakları savunucuları hemen harekete geçti dm silasızmış !

O sözde insn hakları savunucuları ordaki toplulukta patlayacak pombanın patlamasıyla kç kişinin öle bileceğini düşünemiyor.

Söz konusu terörist olunc insn hkkı oluyor....İşt böyle bir yrde yaşıyoruz..

Ayrıc gerçekten çok tarafsızsınız,çok iyi niyetlisiniz !anlya biliyorum iyi niyetinizi !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Politika,

Net ifadeler ile yazıyorum.Lütfen karalama-savunma olarak değil,paylaşım adına yazalım.

Arkadaşım,polisin görevi nedir?

Güvenliği sağlamak.

Güvenliği sağlayacak olan bir polisle bir vatandaşı aynı kefeye mi koyacaksınız?

Bu şuna benzer,doktor olan da cerrahi müdahale de bulunsun olmayan da.

Silah kullanarak sağlanacak bir güvenlikten değil silah kullanılaral alınan canlardan bahsediyorum size.

Lütfen karıştırmayalım.

Ve yine diyorum ki,hiçbir gerekçe eline silah verdiğiniz polisin birilerinin yaşama hakkına tecavüzü haklı kılmaz.

Yine yanlis bir yerde yanli insan haklari savunmasi!

ne demek yani hic bir gerekce...?

Sizce vatandasin can güvenligine kasteden terör elemanlarinin eger gerekiyorsa silah zoruyla saf disi edilmesi bir gerekce degilmidir,polisin silah kullanmasi icin,yoksa ya karsimda ki insandir birakalim ne yaparsa yapsin,öldürdügü kadar öldürsün biz silah kullanmayalim gibi bir zihniyetemi sahipsiniz?

Bir olay hatirliyorum,adam esini sokak ortasinda bicakliyor,vatandaslarla birlikte poliste bunu seyrediyordu.Polise olaydan sonra yapilan agir elestirilere polisin verdigi yanit sizin zihniyetinizi ortaya koymustu:Polis,müdahale etseydik simdi insan haklari diye herkes ayaga kalkar polis silah kullandi diye kiyameti koparirlardi.Evet bakin sizde ayni seyleri söylüyorsunuz,"HIC BIR GEREKCE...."

Ben aslinda bugüne kadar ölen hicbir teröriste degil sehit edilmis olan 470 polisimize aciyorum ve onlarein insan haklarinin hic bir degeri olmadigina üzülüyorum cünkü devlete karsi olanlarin devletin polisine sahip cikmasi zaten mümkün degildir.

Insan olan nasil ki polisin haksiz davranislarina uygulamalarina elestiri getiriyorsa yeri geldiginde de polisin de insan oldugunu ve onun bir görevi oldugunu düsünmesi,onunda coluk cocugunun oldugunu,ve görevinin masum insanlari katledenlerle mücadele oldugunu unutmamasi gerekir.Polise silahla veya öldürme kasti ile saldiranlara polisin cicek vermesi gibi bir yaklasimi ciddiyetten uzak ve farkli amaclara hizmet olarak görmekteyim.

Ben karakolda yakaladigi insana tokat atan iskenceye varacak tarzda eziyet eden polise nasil ki karsi isem,görevi esnasinda güveni saglamak icin caba gösterirken meydana gelecek silahli veya öldürme amacli sadirilarda silah kullanmasini savunurum,ve böyle olmasida gerekir.Alisveris merkezine bombali saldiri düzenleyip polisin dur ihtarina uymayanlara polisin silahla müdahale etmesi kadar dogal olan bir gerekce yoktur.Keyfi davranislarla silah kullanmaktan bahsetmiyoruz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım s,zde bu işkencen geçtiniz yzınızdn öyle anlşılıyor.

Bilhss devrimci tutuklu diyorsunuz sizi devrimci tutuklu olrakmı aldılar içeriye bu farkı gördünüz?yoks kulkdan duymamı?

Alpaslan türkeş'in tırnkları sökülmüş,muhsin yazıcı oğlu'nun yüzünde sigrlar söndürülmüş ve nice sağ rörüşlü insnlar ,bunlarda sizin anlayışınızdaki gizli devricilermiydi yoksa.

Evet haklisiniz, ben de daha 16 yasindayken bir olaydan dolayi tutuklandim ve orada yasadiklarimi anlatsam inanmazsiniz. Ayni gün cikarilip ertesi gün tekrar ifadem alinmasi icin emniyete gittigimde orada bana dalga gecerek sorulan soru islami kabul edip etmedigim. Ama o soruya ne cevap verseniz bir tokat aliyorsunuz. Evet diye cevapladik dogal olarak ve yedik tokati, neymis efendim yalan söylüyormusum, cünki ben "kizilbas komunistmisim". Hayir islami kabul etmiyorum desem gene dayak yiyecektim, bu seferde islami kücük düsürdügüm icin. Evet emniyet görevlilerinin davranislarini böyle siralayabiliriz ve sonrada bu tip davranislari normal karsilariz. Diger taraftan sen onlarin yaninda yalnizsin ve kalkip birileri senden yasadiklarini isbatlamani istiyor. Evet anlatin da bizde ögrenelim mesela bbenim yasadiklarimi nasil kanitlayabilecegimi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Polisin görevi silahı sıkmak değil,güvenliği sağlamak.Karşısında kim olursa olsun.

Sorun insan olmak sorunuysa,bu ülkemizin en büyük sorunu,

Sorun,devlet olmak sorunu ise,bu gerekçelendirilmeye çalışılan hak ihlallere uydurulan kılıfların gülünçlüğü.

Saygılar sevgili forumdaşım."

sayın mavi öncelikle bir konuda mutabık olalım.İki tür güvenlik vardır.Silahlı güvenlik ve silahsız güvenlik.Silahsız güvenlik sadece düzen sağlar ve sahada değildir ve genelde özel güvenlik şirketleri tarafından tedarik edilir ama dilendiği takdirde bazı yerlere silahsız güvenlik verilir.Sİlahlı güvenlik ise özel durumlarda direk emniyet mensubu olmuş ve toplum güvenliğini sağlamak amacı ile belgelendirilimş kişilere verilir.

Altını çizmeden geçemeyeceğim elinizde internet var sürekli de zaten kaynaklarınızı ordan alıyorsunuz terörle mücadele yasasını bir okuyun içersinde ki bazı maddeler çok önemli özellikle ben buraya tek tek yazmayım ama eğer isterseniz size bir kopyasını yollarım.

Gelelim diğer mevzuya polisin silah kullanmaya hakkı varmıdır?? Evet vardır.Askeri bölgede askerin Polis bölgesinde polisin.Hele de bu polis çevik kuvvet yada özel harekat ise ayrıcalıklıdır neden çünkü bu kişilerin vazifeleri kalbur üstü durumlarda söz konusudur yani fevkalade durumlar içindir.Fevkalade durumlarda fevkalade tedbirler gerektirir.İnsan haklarından bahsediyorsunuz altını çizeyim mesela İtalyada polisin 3 ateş kuralı yoktur ve Polisin işkence yapması serbesttir.3 ateş kuralı nedir.Polis direk karşıya zarar vermez önce saldırganı fiil halinde etkisiz hale getirmeye programlı bir robot gibidir ve kanun ateş etmek durumunda kalma halinde polise önce havaya bir el ; karşında ki durmuyorsa sonra takribi rakam en ön ayak ucundan geriye doğru yakın mesafe yere ve çapraz noktaya ;Ü sonra ise karşıdaki hala devam ediyor direk bel altı ayak kısmına ateş ederek suçluyu etkisiz hale getirirme kuralı vardır.Ha söyliyim polisle çatışmaya girecek kadar ileri gden bir suçlu bunun suçunun rengi farketmez ister terör,ister hırsız,ister katil, ister tecavüzcü olsun polisin ne durunu dinler nede havaya,yere,ayağa sırasını takip etmesini bekler direk polise sıkar!!!!Arabayı direk polisin üzerine süren zanlı gibi.Ha burda polis erken davranır adama sıkarsa ne olur hiç bir şey olmaz adalet yerini bulur çünkü polis kanunen görevini yapmıştır "dur " ihtarını vermiştir önce mevsi müdafa sonra karşı ateştir.Polisin beline su tabancası verilmiyor heralde yada al bunu süs olsun aksesuar yap diye verilmiyor heralde.

Sİlahı sevmem diyorsun ama Türkiyenin en çol silahlanan bölgeside doğudur bunu da unutmamak lazım dipnot.Hatta bir evden ordunun envanterinde bile olmayan bixi çıkmıştı......:D

Sayın Dünya....

arkadaşım 16 yaşında emniyete alındım diyorsun.Bİrinin karakola alınması için 18 yaşında olması gerekir.Senin çocuk şubeye götürmüş olmasınlar.Oraya bile götürülsen tutuklanan biri aynı gün salınmaz çünkü tutanak vardır.Mahkeme serbest bırakır seni.Çocuk şubeye alınan birine de mahkeme ile yüz göz olmamak için yani başlarını ağrıtmamak pata küte dövmeleri ilgnç geldi;( hadi uhucu tinerci neyse derimde) için direk senin vasini yanini ebeveynin yani anne yada baba yada abi yada abla işte herneyse birini çağarır durum hakkında bilgilendirirler.Sanmıyorum kimsesiz de değilsindir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet haklisiniz, ben de daha 16 yasindayken bir olaydan dolayi tutuklandim ve orada yasadiklarimi anlatsam inanmazsiniz. Ayni gün cikarilip ertesi gün tekrar ifadem alinmasi icin emniyete gittigimde orada bana dalga gecerek sorulan soru islami kabul edip etmedigim. Ama o soruya ne cevap verseniz bir tokat aliyorsunuz. Evet diye cevapladik dogal olarak ve yedik tokati, neymis efendim yalan söylüyormusum, cünki ben "kizilbas komunistmisim". Hayir islami kabul etmiyorum desem gene dayak yiyecektim, bu seferde islami kücük düsürdügüm icin. Evet emniyet görevlilerinin davranislarini böyle siralayabiliriz ve sonrada bu tip davranislari normal karsilariz. Diger taraftan sen onlarin yaninda yalnizsin ve kalkip birileri senden yasadiklarini isbatlamani istiyor. Evet anlatin da bizde ögrenelim mesela bbenim yasadiklarimi nasil kanitlayabilecegimi?

Ya bu adamlar nerden anladılarda sana kızılbaş kominist dediler.

Bu islamı kabul etmekle,etmemekle ne alakası var?siz şeriat mahkemesine düşmüş olmayasınız. :)

Birde anlamadığım bu polislerin hepsi birdenmi size böyle davranıyor yoksa içlerinden görevini kötüye kullnan birilerimi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya bu adamlar nerden anladılarda sana kızılbaş kominist dediler.

Bu islamı kabul etmekle,etmemekle ne alakası var?siz şeriat mahkemesine düşmüş olmayasınız. :)

Birde anlamadığım bu polislerin hepsi birdenmi size böyle davranıyor yoksa içlerinden görevini kötüye kullnan birilerimi?

Ya siz Türkiye'nin yapisini tanimiyorsunuz yada...... Türkiy'de hele hele kücük sehirlerde insanlarin köyleri bile biliniyor.

Malesef seriat mahkemesinde degildim, ama Atatürk cumhuruíyeti ve söyzle laik bir devletin emniyet subesindeydim. Tabiiki tüm polisler hep bir agiszdan bana söylemis oldugum soruyu yöneltmediler, ama hepsi seyirci kaldilar ve müdahale bile etmediler. Önemli olan tüm polislerinmi yoksa birkcininmi görevi suistimal etmeleri degil, onlarín suistimal etme cesaretlerini nereden aldiklari? Suistimal etseler ne olacak, nasil olsa amirleri tarafindan korunuyorlar, baksaniza siz bile konuyu hangi yöne cekmissiniz. Amaciniz o polisleri cezalndirmak yerine bize "seriat mahkemelerindemiydim" diye alakasiz sorular soruyorsunuz. Iste ülkede iskenceye ugrayan kimse kanitini yapamiyor, cünki her yerde yalniz birakiliyorlar. Birde üstüne üstelik yalan söylüyorlar diye dislaniyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya siz Türkiye'nin yapisini tanimiyorsunuz yada...... Türkiy'de hele hele kücük sehirlerde insanlarin köyleri bile biliniyor.

Malesef seriat mahkemesinde degildim, ama Atatürk cumhuruíyeti ve söyzle laik bir devletin emniyet subesindeydim. Tabiiki tüm polisler hep bir agiszdan bana söylemis oldugum soruyu yöneltmediler, ama hepsi seyirci kaldilar ve müdahale bile etmediler. Önemli olan tüm polislerinmi yoksa birkcininmi görevi suistimal etmeleri degil, onlarín suistimal etme cesaretlerini nereden aldiklari? Suistimal etseler ne olacak, nasil olsa amirleri tarafindan korunuyorlar, baksaniza siz bile konuyu hangi yöne cekmissiniz. Amaciniz o polisleri cezalndirmak yerine bize "seriat mahkemelerindemiydim" diye alakasiz sorular soruyorsunuz. Iste ülkede iskenceye ugrayan kimse kanitini yapamiyor, cünki her yerde yalniz birakiliyorlar. Birde üstüne üstelik yalan söylüyorlar diye dislaniyorlar.

arkadaşım sana kimse şeriat filan demiyor olayı çarpıtma sadece vermiş oldun hikaye bana mesela pek inandırıcı gelmedi.Şayet bana deseydşn ki işte üniversitede gösteri yaptık polis gözaltına aldı beni dövdü yada buna benzer ifadeler biraz daha ciddiye alarak yaklaşırdım konuya ama kalkıpta 16 yaşında bir insan emniyet şubesine götürülüpte kızıl kominist muhabbetinde sorguya alınmaz.Çünkü sen reşit değilsin ve yaşama hakkına karşın kesinleşmiş bir suçtan dolayı sorguya alınmıyorsun.Seni çocuk şube göz altına alır aldığındada seni ailene teslim eder öyle elini kolunu sallayarak ifademi verdim çıkarım diyemessin ayrıca diyelim ki seni göz altına aldılar sorguya çekildin ve direk suçlu muamelesi görüyorsun , arakdaşım seni bir gün tutarlar yada aynı gün nöbetçi mahkemeye çıkarılır hakim tarafından beraat alırsın suçlu isen de ceza evine gönderilmessin ıslah evine gidersin.18 yaşından küçük birine kalkıpta emniyette senin bahsettiğin suçlamalarla polisin gelmesi bana pek inandırıcı gelmedi.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım sana kimse şeriat filan demiyor olayı çarpıtma sadece vermiş oldun hikaye bana mesela pek inandırıcı gelmedi.Şayet bana deseydşn ki işte üniversitede gösteri yaptık polis gözaltına aldı beni dövdü yada buna benzer ifadeler biraz daha ciddiye alarak yaklaşırdım konuya ama kalkıpta 16 yaşında bir insan emniyet şubesine götürülüpte kızıl kominist muhabbetinde sorguya alınmaz.Çünkü sen reşit değilsin ve yaşama hakkına karşın kesinleşmiş bir suçtan dolayı sorguya alınmıyorsun.Seni çocuk şube göz altına alır aldığındada seni ailene teslim eder öyle elini kolunu sallayarak ifademi verdim çıkarım diyemessin ayrıca diyelim ki seni göz altına aldılar sorguya çekildin ve direk suçlu muamelesi görüyorsun , arakdaşım seni bir gün tutarlar yada aynı gün nöbetçi mahkemeye çıkarılır hakim tarafından beraat alırsın suçlu isen de ceza evine gönderilmessin ıslah evine gidersin.18 yaşından küçük birine kalkıpta emniyette senin bahsettiğin suçlamalarla polisin gelmesi bana pek inandırıcı gelmedi.....

Sn taypa, yasadiklarimizi anlatmis olmamiz bile size hikaye geliyor. Normal vatandas bile yasadiklarimiza bu gözle bakarsa, herhalde kötü niyetli görevlilerin elinde kalan yandi derim. Dolayisiyla Türkiye'de yasanan hir cok iskence olaylari bazilari icin hikayeden baska bir ifade etmiyor. Ve o yüzden de bir cok kötü niyetli görevliler cesaret buluyor. Nasil olsa kimse iskenceye inanmayacak ve iskenceye ugrayanlar hikaye anlatiyor olacaklar. Tabiiki bir siyasi suctan dolayi tutuklandik ve resit olmadigimiz icin yazmis oldugum gibi serbest birakildim ve ertesi gün tekrar emniyete ifade vermeye geldigimde yasadiklarimi yazdim. Ama siz herhalde anlamak istediginiz gibi okumussunuz. Diger taraftan benim burada yasdiklarim önemli degil.

Diger taraftan iskenceye ugrayan insanlar mahkemeye basvurduklarinda yeteri kadar hakimler tarafindan ciddiye alinmiyorlar ve o hakimler iskence görenlere, lütfen hikaye anlatmayin dedikleri icin, ülkemiz AIHM'de yargilaniyor. Hakimlerimiz demekki cok bagimsiz egitim görmüyorlar. malesef bir cok yeni hakim adaylarimizda ayni sartlar altinda egitim gördükleri icin, evrensel anlamda hukuku fazla ögrenmemis olmalari gerekki, hakimlikten fazla savcilik yapiyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Polisin görevi güvenliği sağlamaktır,bu kadar basit.

Silahla sağlanacak güvenlik,birilerini öldürmek değildir.Havaya sıkar yada onun hareketini kısıtlayacak küçük bir ihtar.

Baran,dur ihtarına uymadı,öldürüldü...öldürülmek mi zorundaydı?

Sokak ortasında bir avukat,karakolda bir zenci...öldürülüyor,kendilerine şiddet uygulanıyor!

Bu bir zorunlulluk mudur?

Yetki,özellikle polsiin yetkileri tartışılmalı.

Bakınız,terör herşeyden önce zihniyetinde kaosu taşır.Size silah sıkana siz tabi ki gül atmayacaksınız.Yalnız,dediğimiz silah dağlarda patlar,askerin kullandığı silah sorgulanmaz.

Ama siz de takdir edersiniz ki,sokaklarda alanen teröristin sıkacağı silah bulunmaz.

Taksimde,alanın hemen ortasında işçilerimize unutulan silahlarda herhalde güvenliği sağlamak amacıyla.

Aslında sadece zihniyet...Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen diyorsun ki yaşadıklarım sana hikaye geliyor.Arkadaşım biz o işin bir karış kalınlığında kitabını okuduk gecemiz gündüzümüz emniyetçilerle tavla atmakla geçti, ayrıca bende karakola alındım üstelik Çanakkalenin Kurtuluş yıldönümünde Atatürk heykeli önünde CÜmhuriyet yürüyüşü sonunda İstiklal Marşı okunurken bizlere arkamızdan taş atan PKKlı öğrencilerle kavga ettim diye...Üstelik ben reşittim...Orda ne yaşadım bende sana onu anlatayım.Nezaret kenarında iki ayrı taraflara oturtulduk onlar bölücü biz milliyetçi yakayız kan çıkmasın diye. Benim gözümün önünde adamlar sırtlarını pencere duvarına parmaklığına sürtüyorlardı.Sebep ne olabilir???:D

Eğer karakola düştü isen bu tarz teknikleri sana anlatmışlardır.Neden karakola girdiğinde üstünde ki bütün demir parçalarını çıkarırsın firar etmesin diye değil işkence yapılmadığı halde işkence süsü vermek amacı ile kendine zarar vermesin diye.Ayak kabı ların bağı çözdürülür bileklerini o bağ ile ipi dişleri yardımı ile kullnarak sıkıp kan oturtup bana işkence yaptılar demesinler diye....bende dayak yedim dicem bu sefer de benim kadar yememişsindir diceksin fikrinde kendini haklı çıkarma hırsı var çünkü.

ben sen bunları yapıyorsun demiyorum ayrıca.Üniversiteye girmeden önce bir sene bir avukat yanında katiplik yaptım ve sana şunu söyleyim hiç bir hakim senin dediğin şekilde hareket etmez bir kere edemez Türkiyede her mesleğin bir yönetmeliği vardır ve denetlemesi vardır.bu sözün o makama saygısızlıktır çamur at lekesi kalsın hesabı...Kaç tane hakşm tanıdın kaç kere hakim karşısına çıktın bilmiyorum ama bende hakim adayıyım ordaki sözünü direk üstüme alıyorum ki zaten benim de o kulvarda olduğumu bildiğin için yazdın onu ve biraz fazla ileri gittiğini bildiirmek isterim ....

Ayrı olarak bir kişi göz altına alındığında sağlık raporu alır.İşkence görüp görmedği takdiri için.Eğer gördüğün ispatlanırsa o işkence görenler ayvayı yer kaba tabirle ben adama tokat attı diye rütbesi sökülen polis tanıdım ...

sayın mavi Ceza hukuku direk suça ceza verir.Polis bu ceza hukukunda muhatap alınacak suçluyu yakalamakla yükümlüdür.Ona da güvenlik personeli olduğu için sivil insan dan farklı bazı üstün yetkiler tanınmıştır.Silah taşıma serbestliği gibi.Bunu da belli kurallara dahilinde vermiştir.Baran dur ihtarına uymadı öldürüldü öldürülmek zorunda mıydı bu çok alakasız bir sözdür.Polisin görevi kişiyi etkisiz hale getirirken kendini de savunmaktır aynı zamanda.Arabası ile polisi ezen terörist o polis eğer ölse idi aynı şeyleri söylicekmiydiniz.Ne dur ihtarına uyma var nede başka bir şey vazifesi başında bir Polis memuru şehit olacaktı.Hadi diyelim ki polis ateş etti bacağından vurdu.Adam yerde yatıyor adam kan kaybından orda ölürse bunda da mı Polisi sorumlu tutacaksın.Ha sanırım bu seferde şey diceksin Polis ateş etmese kan kaybından ölmezdi iyide o zamanda Polise o adam sıkacaktı.Ayrıca Polis 3 ateş kuralına uyar ama zanlı hiç bir zaman uymaz ,polis zanlının ayağına sıkar ama zanlı direk öldürmeye sıkar.O zaman ne olacak....hadi bir başka olasılık daha polis uyarı ateşini açtıktan sonra havaya yere ve ayağa sıktıktan sonra zanlı hala durmuyor kaçmaya devam ediyor ve hatta polisede ateş ediyorsa iç hizmet kanunu direk burda şunu der kendini ve insanları koru....ve bu sefer de Polisin yetkilerine geçtiniz bunada bir anlam veremedim zor bir şey değil bir tane iç hizmet kanunu bulun okuyun sizin resmi kaynağınız olan netten bu bilgilere ulaşabilirsiniz çok rahatlıkla ...ha unutmadan bir de terörle mücadele yasasını okuyun derim....

"Yalnız,dediğimiz silah dağlarda patlar,askerin kullandığı silah sorgulanmaz.

Ama siz de takdir edersiniz ki,sokaklarda alanen teröristin sıkacağı silah bulunmaz.

Taksimde,alanın hemen ortasında işçilerimize unutulan silahlarda herhalde güvenliği sağlamak amacıyla.

Aslında sadece zihniyet"

ben bu cümleniz den hiç bir anlam çıkaramadım .Bİr kere askerin silahını sorgulama muhabbeti nerden çıktı , ikincisi belli başlı silahlar piyasada satılır zaten kalkıpta keleşin yada G3ün sokakta dükkanda satılmasını yada Dragunovun sokakta dükanlarda satılmaısnı bekleyemeyiz....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Polisin görevi güvenliği sağlamaktır,bu kadar basit.

Silahla sağlanacak güvenlik,birilerini öldürmek değildir.Havaya sıkar yada onun hareketini kısıtlayacak küçük bir ihtar.

Baran,dur ihtarına uymadı,öldürüldü...öldürülmek mi zorundaydı?

Sokak ortasında bir avukat,karakolda bir zenci...öldürülüyor,kendilerine şiddet uygulanıyor!

Bu bir zorunlulluk mudur?

Yetki,özellikle polsiin yetkileri tartışılmalı.

Bakınız,terör herşeyden önce zihniyetinde kaosu taşır.Size silah sıkana siz tabi ki gül atmayacaksınız.Yalnız,dediğimiz silah dağlarda patlar,askerin kullandığı silah sorgulanmaz.

Aslında sadece zihniyet...Saygılar.

Bunların bir çoğu propagandadan ibarettir.. evet yanlışlar yapılmış olabilir belki bir çok polis ise görevini kötüyede kullanmışda olabilir.Bu bütün teşkilat böyledir anlamına gelmez.

Burada yazılanlara bakılınca neresinden bakarsanız bakın iyi niyet göremesiniz(tabi sizin bakış açınızla değil...objektif bakış)

Polislerimiz bir çok yerlerde yapmaması gerektiği yerlerde dahi kahramanlık yapmışlardır.

Bir çok yerde canlarını ortaya koymuştur, hemde hiç bir karşılık beklemeden. bunları yazmayan,duymayan görmeyenler eleştiri yaparken bile her zaman insafsıca davranmış görmek istediğini görüp art niyetli olarak yaklaşmışlardır.

iyi niyet bir yerden belli olmasa bir yerden muhakkak kendini gösterir.

Örn:Sn politika ile bir tartışmamız olmuştu, ben yine polisleri savunurken o suçlu bulmuştu oysa art inyetli olmdığı ortada dün bugünki olayda suçlu diyor ama bugünkü olayda yiğidin hakkını vermek lazımdiyor.

Aradaki iyi niyet anlayışı farkını şimdi anlaya bildinizmi Sn mavi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen diyorsun ki yaşadıklarım sana hikaye geliyor.Arkadaşım biz o işin bir karış kalınlığında kitabını okuduk gecemiz gündüzümüz emniyetçilerle tavla atmakla geçti, ayrıca bende karakola alındım üstelik Çanakkalenin Kurtuluş yıldönümünde Atatürk heykeli önünde CÜmhuriyet yürüyüşü sonunda İstiklal Marşı okunurken bizlere arkamızdan taş atan PKKlı öğrencilerle kavga ettim diye...Üstelik ben reşittim...Orda ne yaşadım bende sana onu anlatayım.Nezaret kenarında iki ayrı taraflara oturtulduk onlar bölücü biz milliyetçi yakayız kan çıkmasın diye. Benim gözümün önünde adamlar sırtlarını pencere duvarına parmaklığına sürtüyorlardı.Sebep ne olabilir???:D

.

.

.

Ayrı olarak bir kişi göz altına alındığında sağlık raporu alır.İşkence görüp görmedği takdiri için.Eğer gördüğün ispatlanırsa o işkence görenler ayvayı yer kaba tabirle ben adama tokat attı diye rütbesi sökülen polis tanıdım ...

Benim yasadiklarimla sizin yaziniz árasinda hic bir iliski yok. Siz ne okursaniz okuyun, hangi avukatin yaninda calismis olsanizda fark etmiyor, cünki ben sadece yasasiklarimi bire bir anlattim ama siz hala yok efendim demir alirlar falan filan. Siz bana inanmiyorsunuz ve mecburda degilsiniz. Kendi yasadigimi siz benden iyimi bileceksiniz? Yalan söylemeye ve hikaye anlatmaya ihtiyacimmi var? Hukuku iiy bildigimide iddaa etmedim, sadece yamis olduklarim kanuna aykiri. Ama hala ülkemizde iiy egitilmis hukuk insanlari yok, tek tarafli egitim görmüsler belli, hakim oluyor birden savci. Madur oluyor hikayeci.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bazı zamanlarda duymuş,görmüşsünüzdür ,polis görvini yapmadığından ,olaylara müdahale etmediğinden,geç geldiğinden vs çok defa eleştirilmiştir.

Düşündümde bu zihniyetler varken polis neden kendini riske atsınki?

polis müdahale etse kendisi zarar görezek....elki mahkeme, mahkeme gezecek belki hapis yatacak,belkide ölecek kim için bu zihniyettki vatandaşlar için.

Şimdi onlara daha çok hak veriyorum .

2005 yılında adlet baknlığına girmeye çalışan canlı bombalı teröristi vuran polise bile dava açmaya kalktı bu zihniyetler.

Polise teşeekkür edip ödüllendirecek yere, sözde insn hak savunucuları adamdn şikayetçi oluyorlar...Bu zihniyetin haberlerini bize kaynak gösterenlere sormak lzım, samimiyetine ve yaptıkları açıklamalara nasıl itibar etmmizi bekliyorsunuz. onuda anlamış değilim .

İşte zihniyet dedikleri bu olsa gerek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Kaplan,

benim niyetimi sorgulamayın.

demek istediklerimi sorgulayın.

Zihniyet sorunu...temel sorunumuz.Bir kurumu kalkıp bir iki polisle ne yerden yere vururum ne de yüceltirim.Ben o hesapları çoktan geçtim.

Evet,dediğim yetkiler ve polisin yaptıkları.

Şunu çok iyi biliyorumn ki,bireyler ile değerlendirilecek bir yanlışlar zinciri değil sorunumuz,sistemleşmiş yanlışlardır asıl sorun.

Polis tarafından yapılan işkence,keyfiyeti aşmış,sisteme dönüşmüştür.

Keyfi uygulamaları es geçiyorum...gelişigüzel kullanılan silahları es geçiyorum.

Sadece bir işkenceden örnek veriyorum.

Kaç işkencenin hesabı sorulldu?

Yanlışlarını konuşmamız da gayet doğal,beyaz değil beyazı kirleten siyahtır insanları düşündüren.Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Taypa,

Bakınız,siz de karakolda şiddet uygulamasına maruz kalmışsınız.Bunun nedeni ne olursa olsun,yanlıştır.

Ceza hukuku demişsiniz,benim de dediğim neden polis kendisinde "cezalandırma" yetkisi varmışcasına davranır ve neden denetim mekanizmaları buna dur demez!

Dur ihtarına uymayan Baran,durmadığı zaman polisin can güvenliği tehlikeye mi girecekti ki,öldürülmesi gerekçe olsun.

Arkadaşım,bu ülkede sadece kanunlar var,hukuk yok.İşlerliği olmayan bir hukukta,hak değil keyfiyet vardır.

Anlamadığınız cümleyi bir daha okursanız,neden silah kullanımına en azından o örnek için hayır dediğimi görebilirsiniz.

Kan kaybından ölecek yaklaşımı,ölecek yaklaşımından daha sağlam :excl:

saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Taypa,

Bakınız,siz de karakolda şiddet uygulamasına maruz kalmışsınız.Bunun nedeni ne olursa olsun,yanlıştır.

Ceza hukuku demişsiniz,benim de dediğim neden polis kendisinde "cezalandırma" yetkisi varmışcasına davranır ve neden denetim mekanizmaları buna dur demez!

Dur ihtarına uymayan Baran,durmadığı zaman polisin can güvenliği tehlikeye mi girecekti ki,öldürülmesi gerekçe olsun.

Arkadaşım,bu ülkede sadece kanunlar var,hukuk yok.İşlerliği olmayan bir hukukta,hak değil keyfiyet vardır.

Anlamadığınız cümleyi bir daha okursanız,neden silah kullanımına en azından o örnek için hayır dediğimi görebilirsiniz.

Kan kaybından ölecek yaklaşımı,ölecek yaklaşımından daha sağlam :excl:

saygılar...

baranın dur ihtarına uymuyorsa Suçu var demektir, suçluyu etkisiz hale getirmekte polisin görevidir.

Ya o baran canlı bombaysa, ya o anda bir topluluğu yok etmek,öldürmek istiyorsa !bunun hesabını kim verecek...Barancılarmı?

Bunların örnekleri çok defa yşanmıştır...dur ihdarı alıyorsa duracaktır bu kadar basit.

Bu baranda olsa,ahmette olsa,kürşd ta olsa frk etmez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Kaplan,

.

.

.

Yanlışlarını konuşmamız da gayet doğal,beyaz değil beyazı kirleten siyahtır insanları düşündüren.Saygılar.

Bunca yazınızı okuduktan sonra yazılrınızın sorgulnacak bir tarafını bulamıyorum Sn mavi.

Gerçekten sorun Zihniyet sorunu,önce niyetlerin açıkça gösterilmesi gerekir.politik cevaplar vermeden.

yazdıklarınızı tekrar tekrar okuyun,hani empati diyordunuzya o empatiyi yaparak.

Israrla anlaşılmadığınızı söylüyorsunuz,anlaşılacak gibi bir durum yokki yazılarınızda.

Empati diyorsunuz kendiniz bu empatiyi yapmıyorsunuz.

Hak adalet diyorsunuz teröristlerin propgndalarını burada gerçekmiş gibi yansıtıyorsunuz.sanki yanlız kendi ırkına kendi insanına bu ülkede haksızlık yapılıyor.

Şemdinli olayında bile ailesini svunan uzman çavuşu planın parçası olarak gösteriyorsunuz.

Sonra devlet tarafından kürtlere bilinçli bir saldırı ypılmış gibi gösteriyorsunuz.

Uzman çavuşun ailesine saldıran gözü dönmüş terörist zihniyetlilerin yaptığını görmüyor,duymuyor ve gündem ve roj tv yptığı linç haberini burdn gerçekmiş gibi anltıyorsun.o terörist zihniyetlileri kınmıyorsun üstelik ilesini korumya çalışan adama katil dmgası vuruyorsun.

Sonrda ben kimsenin ağzıyla konuşmuyorum,beni anlamıyorsunuz,anlamak istemiyorsunuz diyorsunuz.

Daha nasıl anlata bilirim !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

baranın dur ihtarına uymuyorsa Suçu var demektir, suçluyu etkisiz hale getirmekte polisin görevidir.

Ya o baran canlı bombaysa, ya o anda bir topluluğu yok etmek,öldürmek istiyorsa !bunun hesabını kim verecek...Barancılarmı?

Bunların örnekleri çok defa yşanmıştır...dur ihdarı alıyorsa duracaktır bu kadar basit.

Bu baranda olsa,ahmette olsa,kürşd ta olsa frk etmez.

Sn kaplan gercekten yorumlarinizla beni sasirtiyorsunuz. Demokrasi anlayisinizi tam aolarak anlamis degilim dogrusu. Her dur ihtarina uymayan nasil olurda otomatikmen suclu olabiliyor ve diyelimki gercekten de suclu, polisin görevi onu yakalayip hakim önünemi cikartmak yoksa sorgusuz sualsiz öldürmekmi, yani süphe ile, mesela sizin söylediginiz gibi canli bombayasa falan filan. Nerede verilmis polise böyle bir hak? Umarim hatirlarsiniz, 11 eylül olaylarindan sonra Londra'da bir gencin dur ihtarina uymadigi icin polisin onu muhtemel suclu ve El-kaide mensubu zannederek vurup öldürülmesini. Sonunda ölen sahisin El-Kaide ile uzaktan yakindan iliskisi olmadigi ortaya cikmisti.

Umarim siz ve sizin gibi düsünenler herhangi bir sebepten dolayi polisle karsilasipta dur ihtarina uymamaktan arkadan vurulmazsiniz. Dogal olarak her suclu tabiiki kacmayi dener ve bu bir reflextir. Polisler aslinda bu tip olaylara karsi egitim görüyorlar. Ona ragmen Baran vuruluyorsa, ben burada sadece art niyetten baska bir davranis göremiyorum. Söyledimya umarim sizin basiniza böyle bir durum gelmez. Gelince anlarsiniz ne demek istedigimi ama büyük bir ihtimalle sizin icin her sey gec olacak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kaç tane hakşm tanıdın kaç kere hakim karşısına çıktın bilmiyorum ama bende hakim adayıyım ordaki sözünü direk üstüme alıyorum ki zaten benim de o kulvarda olduğumu bildiğin için yazdın onu ve biraz fazla ileri gittiğini bildiirmek isterim ....

Hukuk bilgimim iyi oldugunu söylemedim. Birilerine göre az ve digerlerine göre coktur. Buda o kadar önemli degil, cünki bizler burada Avukat, savci veya hakim konumunda tartismiyoruz, sadece sade bir vatandas olarak yazisiyoruz. Insanlar yasadiklarini anlatiyorlar, kimisi onlarin yasadiklarina bile inamiyor ama , olsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn kaplan gercekten yorumlarinizla beni sasirtiyorsunuz. Demokrasi anlayisinizi tam aolarak anlamis degilim dogrusu. Her dur ihtarina uymayan nasil olurda otomatikmen suclu olabiliyor ve diyelimki gercekten de suclu, polisin görevi onu yakalayip hakim önünemi cikartmak yoksa sorgusuz sualsiz öldürmekmi, yani süphe ile, mesela sizin söylediginiz gibi canli bombayasa falan filan. Nerede verilmis polise böyle bir hak? Umarim hatirlarsiniz, 11 eylül olaylarindan sonra Londra'da bir gencin dur ihtarina uymadigi icin polisin onu muhtemel suclu ve El-kaide mensubu zannederek vurup öldürülmesini. Sonunda ölen sahisin El-Kaide ile uzaktan yakindan iliskisi olmadigi ortaya cikmisti.

Umarim siz ve sizin gibi düsünenler herhangi bir sebepten dolayi polisle karsilasipta dur ihtarina uymamaktan arkadan vurulmazsiniz. Dogal olarak her suclu tabiiki kacmayi dener ve bu bir reflextir. Polisler aslinda bu tip olaylara karsi egitim görüyorlar. Ona ragmen Baran vuruluyorsa, ben burada sadece art niyetten baska bir davranis göremiyorum. Söyledimya umarim sizin basiniza böyle bir durum gelmez. Gelince anlarsiniz ne demek istedigimi ama büyük bir ihtimalle sizin icin her sey gec olacak.

"Nerede verilmis polise böyle bir hak?" yazınıza cevap :

hani diyorsunuz ya anayasa okuyunca ne oluyor elinize bir kere alıpta okumadığınzdan belli....

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası

1.fıkra: kişinin doknulmazlığı ve maddi manevi varlığı

-madde17:

herkes yaşama,maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir.

Tıbbi zorunluluklar ve kanunda yazılı hükümler dışında kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamaz.

Kimseye işkence yapılamaz ve eziyet yapılamaz.

Meşru müdafa hali,yakalama ve tutuklama kararlarının yerine getirilmesi, bir tutuklu veya hükümlünün kaçmasının önlenmesi, bir ayaklanma veya isyanın bastırılması, sıkıyönetim veya olağanüstü hallerde yetkili merciin verdiği emirlerin uygulanması sırasında silah kullanılmasına kanunun cevaz verdiği (izin vermek demektir) zorunlu durumlarda meydana gelen öldürme fiilleri birinci fıkra hükmü dışındadır.

yani bu kalınlaştırdığım madde yazısı verilen bir özel durumdur.BU maddenin dışındadır.BU maddeye uymassanız eğer olabilecek kalın harflerle yazdığım durum meydana geldiğinde olacak olan sonuçlarda kanun sizi bağlamaz, kanun sizden sorumlu değildir.

"Umarim hatirlarsiniz, 11 eylül olaylarindan sonra Londra'da bir gencin dur ihtarina uymadigi icin polisin onu muhtemel suclu ve El-kaide mensubu zannederek vurup öldürülmesini. Sonunda ölen sahisin El-Kaide ile uzaktan yakindan iliskisi olmadigi ortaya cikmisti. " şeklinde yazınıza cevap:

Anayasa

3.fıkra: kişi hürriyeti ve güvenliği

madde 19:herkes kişi hürriyeti ve güvenliğine sahiptir.Kİmse tutuklanması,ıslah edilmesi,madde bağımlılığı ......v.s.haller dışında hürriyetindan mahrum bırakılamaz.

herhangi bir şekilde suçluluğu ispatlanan yada ispatlanmadan soruşturma kapsamında göz altında tedbir amaçlı tutulan kişilerin herhangi bir yazılı yapılabilecek muamele verilen yetkiler dışında bir muamelesi halinde kişilerin uğradıkları zarar tazminat hukukunun genel prensiplerine göre Devletçe ödenir.

lütfen objektif açıdan okuyunuz bu yasaları ben yazmadım sonuçta nerde yazıyormuş dediğiniz olayları okuyunuz ve aynı zamanda haksız fiil işlendiği takdirde oluşacak durumun hasıl sonucunu okuyunuz.Bu yazılar tanesi 5 TL ye satılan Anayasa kitaplarında var uzaklarda aramanıza gerek yok yani

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'den demokrasi ve özgürlükler adina bir haber;

"ÖZGÜRLÜK ÇIĞLIĞINA DEVLET ŞİDDETİ BİTMİYOR

15:39 22 Şubat 2009

ZEYNEP KURAY

Kürt halkının 14 Şubat'a bölgenin bir çok yerinde özgürlük adına düzenlediği gösterilere polisin çocuk, kadın, yaşlı demeden acımasızca müdahale etmesini protesto eden insan hakları savunucuları, vahşi müdahale sırasında binlerce insanın yaralandığını, gözaltına alındığını ve tutuklandığını hatırlattı. Polisin özellikle çocukları hedef aldığına dikkat çeken İnsan hakları savunucuları, hayatın her alanınına sokulan militarist baskının ve devlet şiddetinin insanların geleceğini yok etmesine zeyirci kalmayacaklarını vurguladı.

POLİSİN İLK HEDEFİ ÇOCUKLAR!

Bölge'de geçen hafta yaşananlara tepki olarak Taksim İnsan Hakları Derneğinin (İHD) binasında açıklamada bulunan İnsan hakları savunucuları, farklı kimlikler ve özellikle yoğunluk olarak Kürtlere reva görülen ayrımcılık ve ırkçı yaklaşımların son bulmasını, şiddet politikalarından vazgeçilmesini istediler. İnsan Hakları savunucuları adına söz alan İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, demokratik tepkilerini, yasal haklarını kullanarak göstermek isteyen binlerce insanda çektirilen eziyetin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Saldırılar sırasında en fazla zarar görenin çocuklar olduğunu belirten Yoleri, vatandaşların hak ve özgürlüklerini korumakla görevli devletin çoğunun 14 yaşında olan çocukları gözaltına alıp keyfi olarak tutuklanmasına sessiz kalmayacaklarını duyurdu. İnsan hakları beraberinde çocuk haklarını ve uluslararası sözleşmeleri de devlete hatırlatan Yoleri, '' Bizler geçen yıl 15 şubat'ta Cizre'de, panzer altında kalarak yaşamından olan Yahya Menekşe'yi anarken, bu vahşetin son bulmasını istiyoruz.

Demokratik ve yasal haklarını kullanan hiç kimse gözaltına alınıp tutuklanmalıdır. Tutuklu bulunan çocukların derhal serbest bırakılmalarını, sosyal hayatlarına geri dönmelerini ve eğitim olanaklarına kavuşmalarının sağlanmasını istiyoruz'' dedi."

Alinti: -http://www.birgun.net/actuel_index.php?news_code=1235309970&day=22&month=02&year=2009-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Adalet bakani mehmet Ali Sahin'in bir soru önergesine vermis oldugu cevaba göre 2008 yilinda AHIM'e 262 iSKENCE basvurusu yapilmis.

"AİHM’E 262 İŞKENCE BAŞVURUSU YAPILDI

13:01 23 Şubat 2009

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM), Türkiye'den son 6 yılda "işkence ve kötü muamele'' nedeniyle 262 başvuru yapıldı, bunlardan 123'ü hakkında ihlal kararı verildi. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş'in yazılı soru önergesine yanıt verdi. Şahin'in verdiği bilgiye göre, AİHM, 2002-2008 yılları arasında Türkiye ile ilgili 1485 karar verdi.

Mahkeme, 2002'de 104, 2003'te 120, 2004'te 168, 2005'te 286, 2006'da 344, 2007'de 315 ve 2008'de 148 davayı sonuçlandırdı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine, son 6 yılda işkence ve kötü muamele nedeniyle de 262 başvuru yapıldı. 2002'de 24, 2003'te 29, 2004'te 35, 2005'te 38, 2006'da 54, 2007'de 55 ve 2008'de 27 işkence ve kötü muamele konulu başvuru gerçekleşti. Başvurulardan 123'ü ihlal kararıyla sonuçlandırıldı, 46'sı da "dostane" çözüme kavuşturuldu.

Ayrıca, Adalet Bakanı Şahin, 2002-2008 yılları arasında işkence suçu nedeniyle 9 emniyet mensubunun mahkum olduğunu, 90 personelin yargılanmasının ise halen devam ettiğini bildirdi."

Alinti: -http://www.birgun.net/actuel_index.php?news_code=1235386885&year=2009&month=02&day=23-

Demekki 262 sahis kendi ülkelerinde yargidan umutlari kesildiki, suclularin cezalandirilmasi icin umutlarini AHIM'e birakmislar. Ülkemizde güvenlik gücleri tarafindan malesef o kadar kanuna uygunsuz davranislar yapiliyorki, bazen kendi kendime soruyorum, kanunlar bizde sadece is olsun diyemi cikartiliyor? Neden hala görevini kötüye kullanan görevlileri derhal hic gözünün yasina bakmadan hak ettigi cezayi vermiyoruz? Cogu zaman bu görevliler korunuyor ve bu sayede tabiiki cesaret buluyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.