Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Türkiye'de Türk Olmak

c+nihal

Önerilen İletiler

MEVZUAT BAKIMINDAN TÜRK KİMDİR?

1982 Anayasası’nın 66.maddesine göre, Türk sayılmak için vatandaş olmak yeterlidir. Buna ek olarak, belli bir ırktan, dinden ya da soydan olma şartı aranmaz ve aranamaz. Ülkemizde, bu ilke, anayasalı düzene geçtiğimizden beri geçerlidir.

Yukardaki anayasa hükmü, zaten 1961 Anayasası’nın 54.maddesinden alınmadır. Öte yandan, 1924 Anayasası’nın 88.maddesine göre, ırkına veya dinine bakılmaksızın, vatandaş olan herkes Türk sayılır.

Aynı ilke 1876 Anayasası’ında da vardı. Kanuni Esasi’nin 8.maddesine göre, din veya mezhebi ne olursa olsun, bütün uyruklar (tebaa) Osmanlı’dır. Uygulamaya yön vermek bakımından, bu Osmanlı’lık ilkesinin değerini küçümsemek mümkün değildir. Bu temel ilkeye göre, üye bulunduğu soykümesi ( etnik grubu) ya da din ülkede çok küçük bir azınlık oluştursa bile, herhangi bir vatandaş, devlet yönetiminde diğer bütün vatandaşlarla eşit ölçüde hak sahibidir.

Bütün anayasalarımızda vatandaşlığı (=Türklüğü) kazanma ve yitirme yollarınin ayrıca yasalarla düzenleneceği hükme bağlanmıştır. Kanuni Esasi’den farklı olarak, Cumhuriyet anayasalarında, anayasaya bağlı bu konuda çıkarılacak yasalarda kesinkes yer alması istenen bazı kurallara özellikle yer verilmiştir. Sözgelimi, 1924 Anayasası’na göre, Türk babadan gelenlere veya Türkiye’de yerleşmiş yabancı babadan Türkiye’de doğan, burada yaşayan ve erginliğinde vatandaş olmak isteyenlere vatandaşlık verilir. Babaya tanınan bu öncelik, 1961 ile 1982 anayasalarında da sürdürülmüştür. Bu iki anayasanın hükmüne göre, Türk babadan gelenler kesinlikle Türk’tür. Yabancı ile evlenen Türk ananın çocuklarının durumu ise yasa ile düzenlenir. Kadın ile erkek eşitliğine aykırılığı açık olan bu düzenleme ayrıca çelişkilidir de. Çünkü, iki anayasanın söz konusu maddelerinde Türk babanın veya Türk ananın çocuğu Türk’tür, hükmü yer almaktadır.Böyle bir hükümden sonra, yabancı ile evli Türk kadınlarının çocuklarına vatandaşlıkla ilgili bir sınırlama getirilmemesi gerekirdi. Neyse ki bu çelişki Vatandaşlık yasasında giderilmiştir.*

Cem Eroğlu, Devlet Yönetimine Katılma Hakkı, İmge Kitabevi, Ankara, s.82-83,126.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

m.kemal işi sadece hisse bırakmamış, 1924 anayasasına da koydurmuş, burada yaşıyorsan (vatandaş isen) artık sen Türksün demek istemiş. sosyolojik olarak türk olmayanlar (laz,çerkez,boşnak,kürt,ermeni ve diğer) bunu bir dayatma olarak algılıyor.anayasanın kastettiği türk hukuki türk. burada sosyolojik gerçek ile hukuki gerçek farklı. hukuken kişilik yaratmak hukuken karar vermekle mümkün olur, onun adı hukuki gerçektir.sözgelimi dernek, şirket,vakıf..gibi kişilikler hükmi gerçekliktir sosyolojik gerçk değildir.bunlar da gerçek kişilik (insan) gibi hukuki tasarrflarda bulunurlar.gerçek kişilerin biraraya gelmesiyle yaratılan kişiliklerdir, aynı kişiler bu kişiliği bir kararla sonlandırırlar.böylece hukuki gerçek yok olmuş olur. ne var ki etnik gerçeklik sosyolojik gerçekliktir, hukuken yok saymakla yok olmaz.burada anlattıklarım dünya genelinde geçerlidir. almanyaya gidip alman vatandaşlığı da elde eden sosyolojik türklere hukiken alman mı deniliyor yoksa alman vatandaşı mı deniliyor doğrusu bilmiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

simdi sorucagım sorulara iyi cevap ver Sn Diyarbakırlı

bir insanın türkmü kürtmü oldugunu anlıyacagız :))

Kimligin ney..

türkçe biliyormusn

hangi topraklar üzerinde yasıyorsun ve kendi ülkene ait topragın varmı?

bu ülke her insana eşit davranmıyormu

:)) cevaplarmısn diyarbakırlı

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.C+Nihal,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Maalesef, ülkemizde, bazı insanlar, bu akitsel tanımı yanlış anlıyorlar ve Türksünüz denmesini etnik kimlikleri inkar etmek olarak algılıyorlar yada onlara böyle algılattırılıyor, empoze ediliyor.

Bir de, Türkiyelik diye bir garabet tanım çıkardılar. Onlara göre Millet inşası teritoryal ise, kimlik coğrafi atıflı olmalıymış. Öne sürdükleri örnek ise Fransa.... Oysa, Fransız yada Fransalı kelimesi coğrafi bir gönderme değil, o coğrafyada, o dönemin birçok derebeylerinden biri olan Fransa dükalığının ismiydi. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atamız diyor ki :

kendini türk hiseden herkes türktür!!

Iyi demis ama faydali bir ifade olmamis!

Baska bir ata sozu vardir. ben onu begenirim. "aslını inkar eden haramzadedir" . Bunu Turkler cocuklarina ogretirler. Peki, niye Kürtlerin kendi asıllarını inkar etmelerini bekliyorlar? Turkiyedeki etnik toplumlar, kendi kimliklerini tanimalidirlar. Kendi adetlerini, geleneklerini, Turkiye Yasalari altinda, izleyebilmelidirler. Bu yasalar hic bir etnik toplum aleyhinde olmamalidir.

Ve Ziya Gokalp'in "Dili dilime uyan, dini dinime uyan" Türkdür soyleminin 21inci asırda geçerli olmadıgını anlamak lazımdir.

Not: Ben Amerika'da dogdum ve buyudum. Ben Amerikan vatandasiyim, ama kendimi Turk olarak tanitirim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ziya Gökalp Türkçülüğün esaslarını ortaya koymuştur. Milliyetçiliğin geldiği en son nokta, Atatürk milliyetçiliğidir. Atatürk milliyetçiliği de hiç bir etnik grubu dışlamaz, inkar etmez. Ortak vatan, ortak kader, ortak çıkar birliğine dayanır.

Sizin dediğiniz doğru olsa, bizim Kürtlere, Alevilere, Lazlara, Çerkeslere Türksün denmemesi gerekir değil mi ? Ama deniyor. Demek ki Ziya Gökalp gibi bakılmıyor.

Siz vatandaşlık anlamında Türk olmayabilirsiniz ama etnik olarak Türksünüzdür, o başka.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şahsen Anayasa'ya bakıp acaba kim bunu yazmış diyenlerdenim ve birden Netekim Paşa aklıma gelince kendimi teskin ediyorum, zira büyük bir dehadır üstadımız, paşamız, medah-ı iftiharımız, haşmetlümüz vs vs...

İşte o Netekim Paşa'nın Anayasa'sından bir beyit:

1982 Anayasası’nın 66.maddesine göre, Türk sayılmak için vatandaş olmak yeterlidir. Buna ek olarak, belli bir ırktan, dinden ya da soydan olma şartı aranmaz ve aranamaz. Ülkemizde, bu ilke, anayasalı düzene geçtiğimizden beri geçerlidir.

Yukardaki anayasa hükmü, zaten 1961 Anayasası’nın 54.maddesinden alınmadır. Öte yandan, 1924 Anayasası’nın 88.maddesine göre, ırkına veya dinine bakılmaksızın, vatandaş olan herkes Türk sayılır.

İşin ilginç tarafı bu tanımı yapanlar ve yazanlar akademisyenlerdir, hangi akademisyenler peki?

Hani şu "Dağ Türkleri, dağda, karda, boranda dolaşırken ayaklarının altından çıkan kart-kurt seslerinden dolayı kendilerine Kürt diyen Türk topluluklarıdır" açıklamasını bize bahşeden akademisyenler işte bu akademisyenlerdir. Görüldüğü üzere son derece akademik-bilimsel ve insani bir yaklaşım.

İşte, aynı "zeka" düzeyine ve akademik-bilimsel çerçeveye sahip diğer arkadaşları da bir "Türk" tanımı yapmışlar; neymiş efendim: "Türklük bir etnik tanım değil, bilakis bir kültür tanımıdır". Heyhat, cümleye bak hizaya gel !!!

"Kültür blimleri" diye birşey bilmesek, "Etnisite" tanımını bilmesek, "Mantık yürütmeleri" de bilmesek belki yutardık, fakat maalesef ki az çok bunları bilenlerimiz var; işin kötüsü bunu okullarda okutuyorlar. Althusser'i okumamış olmalı MEB müfredatınız hazırlayanlar, tez zamanda bu konu üzerine eğilmeleri lazım...

Bu tanımı iddaa edenler şu küçük ayrıntıyı gözden kaçırıyorlar: Hiçbir sosyalbilimci, bir etnisiteyi tanımlarken ona farklı bir aidiyet tanımı veremez; eğer verirse bu **********

M.Kemal ve arkadaşları bir Ulus-Devlet inşaa ederken konjonktürel olarak bu tür tanımlara girmiş olabilirler -ki girmişlerdir- bu onların bunu savunduklarını ve iddaa ettiklerini kanıtlamaz. Bu sadece bir politik bir tavırdır ve politika yapısı gereği pragmatisttir ve bunu yapanlar pragmatist bir tavırla bunu sergilemişlerdir. Ama konjonktor denen şey 85 yıl sürmez; artık akademik-bilimsel bir tanım yapılmalıdır.

Şu anda bu söylemi savunanlar olsa olsa Faşizan-Şovenist bir tavır sergilemektedirler ve bunun başka bir izahatı olamaz. Eğer başka bir etnisiteden geliyorsanız ve size ille de: "sen aslında madagaskarlısın ama TC vatandaşı olduğundan dolayı Türk'sün" diyoruz ve harbiden komik oluyor; Diyoru"Z" dedim zira bunu Anayasa diyor ve bunu dediği içinde hepimizi bu mesuliyet altında bırakıyor.

Ama Hukuk denen şeyin bir özelliği daha var ve en önemli özelliği de budur, bir Anayasa'da ya da Kanun'da evrensel doğru sayılan bir şey yanlış olarak yazılmış olabilir ve bunu kabul etmek zorunda değiliz.

Hukukta var diye o şey doğru olmaz ve de olamaz ve insani olarak o yasaya karşı bir tavır sergilemek ve onun insani bir yasa olmadığını söylemek de mümkündür.

Yani dediğim şudur ki, bir hukuksal durum aslında bir baskı aracıı ve bir inkar aracı olabilir ve bu yasa da onlardan biridir. Bakınız "Kürt yoktur ve Kürtçe yoktur" örneklerine...

Bunu yazanların ve buna biat edenlerin bu gibi şeyleri akıl süzgecinden iyice geçirip değerlendirmesi ve dillendirmesi gerekmektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şahsen Anayasa'ya bakıp acaba kim bunu yazmış diyenlerdenim ve birden Netekim Paşa aklıma gelince kendimi teskin ediyorum, zira büyük bir dehadır üstadımız, paşamız, medah-ı iftiharımız, haşmetlümüz vs vs...

İşte o Netekim Paşa'nın Anayasa'sından bir beyit:

İşin ilginç tarafı bu tanımı yapanlar ve yazanlar akademisyenlerdir, hangi akademisyenler peki?

Hani şu "Dağ Türkleri, dağda, karda, boranda dolaşırken ayaklarının altından çıkan kart-kurt seslerinden dolayı kendilerine Kürt diyen Türk topluluklarıdır" açıklamasını bize bahşeden akademisyenler işte bu akademisyenlerdir. Görüldüğü üzere son derece akademik-bilimsel ve insani bir yaklaşım.

Aynı ilke 1876 Anayasası’ında da vardı. Kanuni Esasi’nin 8.maddesine göre, din veya mezhebi ne olursa olsun, bütün uyruklar (tebaa) Osmanlı’dır. Uygulamaya yön vermek bakımından, bu Osmanlı’lık ilkesinin değerini küçümsemek mümkün değildir. Bu temel ilkeye göre, üye bulunduğu soykümesi ( etnik grubu) ya da din ülkede çok küçük bir azınlık oluştursa bile, herhangi bir vatandaş, devlet yönetiminde diğer bütün vatandaşlarla eşit ölçüde hak sahibidir.

Sn.Seferoğulları,

Bu maddeyi Netekim paşa mı koydurmuş ? Sizce, vatandaş nasıl tanımlanmalı ? 'Osmanlı' mı olsun ? Yada yeni bir tanım mı bulalım, 'Kütürk' gibi ? :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iyi demis ama faydali bir ifade olmamis!

Baska bir ata sozu vardir. ben onu begenirim. "aslını inkar eden haramzadedir" . Bunu Turkler cocuklarina ogretirler. Peki, niye Kürtlerin kendi asıllarını inkar etmelerini bekliyorlar? Turkiyedeki etnik toplumlar, kendi kimliklerini tanimalidirlar. Kendi adetlerini, geleneklerini, Turkiye Yasalari altinda, izleyebilmelidirler. Bu yasalar hic bir etnik toplum aleyhinde olmamalidir.

Ve Ziya Gokalp'in "Dili dilime uyan, dini dinime uyan" Türkdür soyleminin 21inci asırda geçerli olmadıgını anlamak lazımdir.

Not: Ben Amerika'da dogdum ve buyudum. Ben Amerikan vatandasiyim, ama kendimi Turk olarak tanitirim.

ah Suheyla ah :)

yapılan en büyük yanlış bu;etnik kimliği yok saymak.

verilen ifadeler masum olsa da yok sayılan kimlikler,bu masumlukta yok sayan zihniyeti red eder. ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Seferoğulları,

Bu maddeyi Netekim paşa mı koydurmuş ? Sizce, vatandaş nasıl tanımlanmalı ? 'Osmanlı' mı olsun ? Yada yeni bir tanım mı bulalım, 'Kütürk' gibi ? :)

"kimliğine ve dinine bakılmaksızın,ülke sınırlarında yaşayan herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır" dersek!

Bakın,çok zor değil...

Seferoğulları,eline sağlık...

ha bu arada,başkası adına düzeltme olacak ama,belirtmekte fayda var düşünüyorum.

"dünyahepimiz" arkadaşımız,Kürt değil Türk asıllı.

kim olduğumuz çok önemli değil tabi,yine de belirteyim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

simdi sorucagım sorulara iyi cevap ver Sn Diyarbakırlı

bir insanın türkmü kürtmü oldugunu anlıyacagız :))

Kimligin ney..

türkçe biliyormusn

hangi topraklar üzerinde yasıyorsun ve kendi ülkene ait topragın varmı?

bu ülke her insana eşit davranmıyormu

:)) cevaplarmısn diyarbakırlı

- Kimligim Hollanda kimligi, Turk pasaportunu da kimligini de yirtip attim ki benim halkimi ve kimligimi inkar eden hic bir organi tanimam ve tanimak ta istemem!

- Topragimdan suruldum. Neden suruldum bana sormayin, basinizdakilere sorun isterseniz!

- Hayir benim kendi topragimda kimseye esit ve adil muamele yoktur ve olamaz!

- Hem Turkce biliyorum, Hem Kurtce, Hem Hollandaca hem de Ingilizce! Eeeeee neyi var bir dil bilmenin? Siz Kurtce biliyormusnuz? Ogrenin. TRT6'ten! :) Turkce benim konsutugum yabanci dillerden biri! Anadilim degil... :) Ama nasil? Guzel konusabiliyormuyum sizce? Peki ya siz?

Yok eger bizim yerimizden yurdumuzdan surulmemiz, vahsice surulmemiz eger bir sucsa soyleyin. Yoksa sizce suc bizi surenlerde mi! Onu da siz bana soyleyin dersim bey! :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

- Kimligim Hollanda kimligi, Turk pasaportunu da kimligini de yirtip attim ki benim halkimi ve kimligimi inkar eden hic bir organi tanimam ve tanimak ta istemem!

- Topragimdan suruldum. Neden suruldum bana sormayin, basinizdakilere sorun isterseniz!

- Hem Turkce biliyorum, Hem Kurtce, Hem Hollandaca hem de Ingilizce! Eeeeee neyi var bir dil bilmenin? Siz Kurtce biliyormusnuz? Ogrenin. TRT6'ten! :) Turkce benim konsutugum yabanci dillerden biri! Anadilim degil... :) Ama nasil? Guzel konusabiliyormuyum sizce? Peki ya siz?

Yok eger bizim yerimizden yurdumuzdan surulmemiz, vahsice surulmemiz eger bir sucsa soyleyin. Yoksa sizce suc bizi surenlerde mi! Onu da siz bana soyleyin dersim bey! :)

kimse senin bu toprak üzerinden sürüldüğüne kızmıyor bu 1

kimse seni kürtçe biliyorsun diyede kötülemiyor bu 2

Türk kimliğini ve pasaportunu yırtmışsın ve aslın türk bu3

Dmekkki kanında türklük var bu 4

seni topragından sürenlere inat sende bu ülkeye kinmi tutuyorsun bu 5

bu da en önemlisi VATANINI EN ÇOK SEVEN GÖREVİNİ EN İYİ YAPANDIR 6

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kimse senin bu toprak üzerinden sürüldüğüne kızmıyor bu 1

kimse seni kürtçe biliyorsun diyede kötülemiyor bu 2

Türk kimliğini ve pasaportunu yırtmışsın ve aslın türk bu3

Dmekkki kanında türklük var bu 4

seni topragından sürenlere inat sende bu ülkeye kinmi tutuyorsun bu 5

bu da en önemlisi VATANINI EN ÇOK SEVEN GÖREVİNİ EN İYİ YAPANDIR 6

Bunları çok söyledik,

Bunların derdi başka emin ol...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu anda bu söylemi savunanlar olsa olsa Faşizan-Şovenist bir tavır sergilemektedirler ve bunun başka bir izahatı olamaz. Eğer başka bir etnisiteden geliyorsanız ve size ille de: "sen aslında madagaskarlısın ama TC vatandaşı olduğundan dolayı Türk'sün" diyoruz ve harbiden komik oluyor; Diyoru"Z" dedim zira bunu Anayasa diyor ve bunu dediği içinde hepimizi bu mesuliyet altında bırakıyor.

Bu topraklarda yaşayan herkesi tarihçiler yüzyıllardır 'Türk' diye nitelemişlerdir, bu coğrafyanın adınada Turkia demişler. Yani, bu tanım, sosyolojik değil, coğrafi ve tarihsel bir adlandırma. Ayrıca, dünyanın en etnikten bağımsız, en ırkçı olmayan ve kapsayıcı, birleştirici tanımıdır. Bunu anlamamak gerçekten 'komik'. Şimdi rahat edelim diye tarihi mi değiştirelim ne dersin ? :)

Ama Hukuk denen şeyin bir özelliği daha var ve en önemli özelliği de budur, bir Anayasa'da ya da Kanun'da evrensel doğru sayılan bir şey yanlış olarak yazılmış olabilir ve bunu kabul etmek zorunda değiliz.

Hukukta var diye o şey doğru olmaz ve de olamaz ve insani olarak o yasaya karşı bir tavır sergilemek ve onun insani bir yasa olmadığını söylemek de mümkündür.

Yani dediğim şudur ki, bir hukuksal durum aslında bir baskı aracıı ve bir inkar aracı olabilir ve bu yasa da onlardan biridir. Bakınız "Kürt yoktur ve Kürtçe yoktur" örneklerine...

Bunu yazanların ve buna biat edenlerin bu gibi şeyleri akıl süzgecinden iyice geçirip değerlendirmesi ve dillendirmesi gerekmektedir.

Öncelikle sana sorayım; 'Kürt yoktur', 'Kürtçe yoktur' söylemi resmi bir söylem midir ?( Netekim paşa dışında )

Bazı insanların akıldan yoksunluğu, yanlış anlaması baz alınarak yasanın yanlış olduğu kanıtlanabilir mi ?

'Laz yoktur', 'Lazca yoktur', 'Çerkes yoktur', 'Çerkesçe yoktur' diyen olmuş mu hiç ?

Acaba, terör olmasaydı, Kürtçe ve Kürtler hakkında ahkam kesen çıkarmıydı, bir düşün bakalım ?

artık akademik-bilimsel bir tanım yapılmalıdır.

Evet, ne yapalım mesela, 'Türkiyelilik' gibi mi ? Fakat bu kelimede de 'Türk' var, bu sefer Türkiyenin etnik olarak Türk olanlara ait olduğunu sananlar çıkar mı dersin ?

Bu da olmadı en iyisi 'Türkiye' adını da kaldıralım. Benim önerim 'Kütürkiye' ve 'Kütürk', yani bu topraklarda yaşayan herkese 'Kütürk' densin, ülkenin ismi de 'Kütürkiye' olsun, mesele kalmaz. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:)

bizim için ne büyük bir kayıpsın bilseennn,kahrettim kendimi -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Başınızdakilere sorun cümlesi artık tekerleme oldu resmen ;bir savunma mekanizması oluşturma kendine bence

bu ülkeden birinin sürülmesi için yasaların dışına çıkma girişiminde bulundukları içindir

ha sen zaten bu ülkeden gitmek istyorsan mazaret arıyorsun demektir

ben daha forumda bu konu hakkında çok yazı gördüm ama senin dışında nerdeyse Kürt olduğu için Türklüğe hakaret edecek girişime her an hazır birinide görmedim

Ne seni kürt olduğun için yadırgayan var nede eleştiren o yüzden sende Türklüğü Türkleri eleştiremessin sürüldüm diyorsun açıkla ozaman !!!

Dil ile ilgili ko0nuşmaya gelince bu platform "Turkce benim konsutugum yabanci dillerden biri! Anadilim degil... :) Ama nasil? Guzel konusabiliyormuyum sizce? Peki ya siz?" şeklinde alay edesin diye yapılmadı saygını ve sevyeni tutumlarını bir gözden geçir !!! Aklın mantığının önüne geçiyor çünkü

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Başınızdakilere sorun cümlesi artık tekerleme oldu resmen ;bir savunma mekanizması oluşturma kendine bence

bu ülkeden birinin sürülmesi için yasaların dışına çıkma girişiminde bulundukları içindir

ha sen zaten bu ülkeden gitmek istyorsan mazaret arıyorsun demektir

ben daha forumda bu konu hakkında çok yazı gördüm ama senin dışında nerdeyse Kürt olduğu için Türklüğe hakaret edecek girişime her an hazır birinide görmedim

Ne seni kürt olduğun için yadırgayan var nede eleştiren o yüzden sende Türklüğü Türkleri eleştiremessin sürüldüm diyorsun açıkla ozaman !!!

Dil ile ilgili ko0nuşmaya gelince bu platform "Turkce benim konsutugum yabanci dillerden biri! Anadilim degil... :) Ama nasil? Guzel konusabiliyormuyum sizce? Peki ya siz?" şeklinde alay edesin diye yapılmadı saygını ve sevyeni tutumlarını bir gözden geçir !!! Aklın mantığının önüne geçiyor çünkü

Yine anlatamadik! Benim Turlerle Turklukle hicbir sorunum yok yeterki benim Kurtlugum yadirganmasin! Ama bana ayirim yapan dalacaverciligin daniskasinin varoldugu, batiya hizmetcilik eden kukla bir devleti, hele hele benim halkimi inkar ediyorsa savunmami ya da desteklememi bekleyemezsiniz.

Bir daha tekrarliyayim isterseniz: 15-16 yasinda halimiz durumumuz yerindeyken surulduk. Binlerce diger sucsuz insanlar gibi. Teror dediginizin alasini PKK'dan degil, PKK yandasi olmadigimiz halde devletinizden gorduk. O zaman bir safa cekilmeyip bir taraf tutmayip ta ne yapalim soylermisiniz bana?

Burada BARSI diyoruz millet bolucu diyor, halklar kardestir diyoruz, hepsinin haklari olsun diyoruz bolucu etiketi yapistiriliyor. Kurt oldugumuzu soyluyoruz hala cekinmeden omadigimizi iddia ediyorsunuz! Biz taraf olmayalim da ne yapalim? Bizleri be binlerce Kurdu resmen ABD'nin ya da PKK"nin kucaklarina itenler sizlersiniz! Unutmayin!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

onu bunu bilmem fakat onların derdi yok! sadece dert üretiliyor.diyarbakırlı abi sen nerden sürüldün ??? ve nereye sürüldün.

derdi olan neylesin

derdi olan soylesin

ya korkuyorsa neylesin

kızdırmasın beni söylesin bu yazıda bir padişah ve bayana aitttir.

Kardeşim,dertlerimizi bir de elinde ki gitarla mısralara döktün.Sana yabancı bir dilden thanks :)

dert üretilir mi,hayır üretilen dert yaşanır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.