Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

DTP ve demokratik sistem

Taner Bayram

Önerilen İletiler

senin iddia ettiğinle tammen zır bir ifade aslında çünkü o bahsettiğin sandığa gitmeyenler ile bu çok farklı bir konu.Bugün AK partinin tek başlı bir şekilde iktidara gelmesi zaten çok farklı bir dırum.İnsanlar oy verecek bir parti bulamadığı için seçimin içine ettiler ya ...

gerçek irade mecliste değil diyorsun bunu bu hale getiren gene halktır ben AK partiye oy vermedim sende vermedin eee kim verdi o zaman oyu gökten nur diye yağmurla beraber gelmedi.Muhalif olan parti CHP başında ki adamdan ne beklenebilir ki aslında iyi muhalefet olur hatta eline çok iyi kozlar geçti zaman zaman değerlendiremedi çünkü sol bitmiş bu ülkede.TÜrkiye yeni bir dar boğaza girmekte.Dar boğazın işletme terminolojisinde karşılığı üretimde zorlanılan nokta demektir.Yeni bir akım üretemiyoruz ve eskiye döndük neye din olgusuna.Hem dinin etkisinde hemde çağdaşlaşmanın etikisnde insanları çok güzel yönlendiren bir parti AK parti.Çok uzatmayacağım çünkü konu AK parti değil.

Ha muhaliflik konusuna gelince muhalif parti var olan icraatı eleştirir ve alternatifi sunar.Şahısa yönelmez devlete yönelmez rejime yönelmez.Muhalif olan partide aynı çatı altında yemin eden ve aynı yasalarla kurulmuş bir partidir amacı daha iyi bir yönetim daha bir anlayış yaratmak olmalıdır zaten çok partili sisteme geçişteki amaç buydu ancak zamanla içine edildi malesef....

Olan bitenden halkı tenzil etmek,zaten yapılacak en büyük hata.Evet,ben vermedim,siz vermediniz.peki,kim verdi bu oyu?

Tabi,herkes istediği partiye oy vermekte hürdür,bu demokrasinin bu çoğul bir anlayışın gereğidir.

AKP,CHP,DTP,MHP...bu parti isimleri de değil sorun,asıl sorun nerede olduğumuz.

Siyasi anlayışımızda ki tıkanıklık,samimiyetsizlik,inançsızlık...ve tabi ki siyasetin kendisinde olan çıkar.

Bakın,çok partili döneme geçişden bu yana,o kadar sallantılı bir siyasi tarihimiz var ki.

Maalesef,hala dün ki korkularımızın olduğu yerde sendeleniyoruz.

Darbeler,işkenceler,idamlar...işte bu basiretsizliğin sonuçları.

Darbeleri yapan cuntacılar,ısrarla darbe derken yanlıştırlar,ama bunun yanında onlara bu yanlışlıkta odun taşıyanlar yine bu siyasettir,tıkanmışlığımızdır.

Yakın döneme bakalım,AKP iktidarı ile her an hepimizin korkusu haline gelen darbe kabusları,hatta gece yarısı muhtıralarımız vardır.

Sadece bu mu,şeriat yada Ilımlı İslam!

Muhalefet deseniz,yerlerde.Kim,neyin muhalefetini yapıyor.

Hiçkimse samimi değil.

Sorun,herşeyden önce temsiliyettir.Kozlar,dediğiniz gibi rejimin kendisinde değil,siyasi arenada ki çıkarımlarda aranmalı.

Parti-muhalefet-iktidar...ilişkilerini sorgulama gereği bile hissetmiyorum,burada yazan herkes herşeyin farkında!

Partilerin amacı,farklı düşünceleri ortak çıkarlarda buluşturmak iken,bizi "ötekileştiren""farklılaştıran""düşmanlaştıran" partilerimizin ne yapmak istediği,ne yaptığı çok açık.

Benim devlet ile sorunum yok,sistem ile var.

Bakın,az önce size gerginliğim buraya da yansımış dedim;çünkü ben bir öğretmen olduğum halde bugün bu mesleğimi değil,başka iş yapmak zorunda kalıyorum.

Çok şanslıyım,diplomalı binlerce,hatta milyonlarca işsize rağmen bir işim var.

Ama yine de,bizi bu noktaya getirenleri de hoş görmüyorum.

ve sokaktaki her çocukta,diplomalı her işsiz de,ölen her işçi de...sadece bu sistemi görüyorum.

Cumhuriyet'in kaçınçı yılındaydık :excl:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olan bitenden halkı tenzil etmek,zaten yapılacak en büyük hata.Evet,ben vermedim,siz vermediniz.peki,kim verdi bu oyu?

.

.

.

Cumhuriyet'in kaçınçı yılındaydık :excl:

sırf senin değil herkesin sistemle bir sorunu var kimse sistemden memnun değil.Her iktidar göreve geldiğinde kimsenin göremediği kimsenin bilmediği bazı dolap arkasına saklanmış şahısları zengin eder.BUnu sağcıda yaptı solcu da yaptı.Belki acı gerçektir ama bu kadar senelik hayatım boyunca sağcı yönetiminde çaldığını gördüm solcu yönetiminde ama solcu yönetim sadece çalıyordu :D başka bir şey yok ya insan birazda icraat yapar....

gelelim diyer mevzulara.Bir kere kabul etmek lazım darbeler bu ülkeye çok zarar verdi.Ayrıca son askeri hareketin yani 12 eylülün tabiki uzaktan yakından bir demokrasi hareketi olmadığı aşikar.Unutulmaması gereken nedir Türkiye o dönemde ne demokrasi vardır ne hak vardı hatta ve hatta nede kardeşlik vardır.Bugün en ünlü hukukçusundan en salağına varana kadar en basiretsiz askerinden en üst generaline varana kadar kabul gören bir deyim vardır.O da şudur "En iyi askeri müdahale en kötü demokrasiden bin kat daha iyidir? sözü bugün için geçerli olmasa da olaylar o günün şartları altında değerlendirildiğinde daha mantıki ve gerçekçi olacaktır.

Darbe yanlısı değilim ancak hala yok 12 eylülde şu oldu 12 eylülde bu oldu diyerek darbeler filan diyerke söze devam edersek sadece gürültü çıkarırız genelde jakobenlerin yaptığını yani.....

çok partili geçişte neden bir sıkıntı atlatılamıyor.Sorun çoğunlukçu demokrasi olması yada tekrardan çoğulcu demokrasi sisteminin kabulu değil.Şuanda çoğunlukçu demokrasi ye göre sağlam parti işi götürür ve sefasını sürer ve bu güçlü olan kazanır mantığıdır o partiyi tutmayanlar ise avcunu yalar misali ancak dikkat edilmelidir ki sabaha kadar çoğunlukçu olsun alınacak karar anayasa kararıdır ve halk içindir yani belli bir zümreye vaad olmaz.İster çoğunlukçu olsun ister çoğulcu olsuyn gelecek olan parti iktidarı bu şekilde icraat sergilemek zorunda değil mi?? Ama yok Türkiye de alışılagelmişliğin üstünde bir sorun hortlamaya başladı nedir o Kürt sorunu.Eğer çoğulcu demokrrasi ye geçiş olursa bir şekilde özerk yada merkezi bir yönetim verilmek çift meclisli bir azınlık sistemi kurululacak yani Türkiyenin üniter devlet anlayşına ters bir federalizm devleti sistemi getirilecektir.Ha bunun garantisi var mı yok tabiki ama olmayacağının güveni var mı işte o da yok . Ozaman şuan ki sistemede benim diyeceğim yok

Ha şuanda bir darbe olur mu olmaz mı???siz karar verin .Darbe demek bir ülkenin her anlamda 20 yıl geriye gitmesi demektir.Yani bir nevi sizin elinizde hiç bir korumaya teşkilen bir araç gereç olmadan sıfır bir ekonomi ile kurtlar sofrasına atılmanız demektir dirayetiniz var ise gücünüz var ise kurtulur kurdu yenersiniz ama yok kurtulamassanız bitersiniz sizden geriye sadece kemik kalır yani felaketiniz olur.Ülke açısından bakalım kısace yıkılırısnız birilerinin istediği olur!!!!

Herkes oturduğu yerden ahkam keser.Kozlar Siyasi arenada alınmalıdır der bilmem ne der sistem yanlış der.Bak ben sana ne anlatayım.DAha önce forumda bir başka konuda şöyle bir söz yazdım akıllı bir insan yanında kendinden daha akıllısını istemez.Bİr gün üniversitede öğrenci temsil başkanı seçimi yapılacak.Seçimde de şart şu alttan dersin olmayacak.Yani takıntısız geçeceksin.Bende hocalar tarafından bilinen bir öğrenciyim.Çünkü doçentin birine ağıznın payını vermiştim anlıcağın dili sivri biriydim ve doğruları söyleyen ve pekte korkusu olmayanları pek sevmezler hocalar çünkü sadece okul içerisnde adamdırlar.BEnim aday olduğumu öğrendiklerinde %100 seçileceğimi de bildikleri için biranda seçilme şartı ikiye çıktı ve dönem ortalaması 3.00 altında olanlar aday olamaz dendi benim ortalamam 2.57 hadi buyur....Kim seçildi dersin otun moronun biri ortalaması 3:44 olan bir eleman ruhani derdik biz çocuğa...ne oldu hani çoğunluk hani çoğulluk ....sen halkın egemenliğine kafayı takmışsın ama bak bakalım üniversitede bile neler yapılıyor

partiler sadece olayın rengini ifade eder senin yolun zaten bellidir.Bugün zırt pırt parti değiştirme gibi bir çelik çomak oynu TÜrkiye de var.Sağ parti diyorsun ben bu partinin sosyal demokrat kadadıyım diyor iki dönem sonra adam CHP ye geçiyor.Hani demokrasi ve CHP de ki adam AKP ye yada Anapa yada DYO ye geçiyor hatta AK partiye geçiyor.

öğretmen olupta KPSS yi kazanıpta sadece doğu çıktı diye gitmyenleri saymaz isek öğretmen olamayan seni gördüm.Yani özellikle istemiyorsan o ayrıda biraz garibime gitti yada çok zor ataması olan bir bölüm öğretmenisin.BU arada mesleki açıdan sanırım yaşın 23 tü senin daha erken ve tahminen yeni mezun oldun biraz aceleci karar veriyorsun gibi me geldi.Ayrıca benim meslek dışında yaptığım işleri duysan dudakların uçuklar o yüzden hayat tecrübedir bir de o açıdan bak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sırf senin değil herkesin sistemle bir sorunu var kimse sistemden memnun değil.Her iktidar göreve geldiğinde kimsenin göremediği kimsenin bilmediği bazı dolap arkasına saklanmış şahısları zengin eder.BUnu sağcıda yaptı solcu da yaptı.Belki acı gerçektir ama bu kadar senelik hayatım boyunca sağcı yönetiminde çaldığını gördüm solcu yönetiminde ama solcu yönetim sadece çalıyordu :D başka bir şey yok ya insan birazda icraat yapar....

.....

Ha şuanda bir darbe olur mu olmaz mı???siz karar verin .Darbe demek bir ülkenin her anlamda 20 yıl geriye gitmesi demektir.Yani bir nevi sizin elinizde hiç bir korumaya teşkilen bir araç gereç olmadan sıfır bir ekonomi ile kurtlar sofrasına atılmanız demektir dirayetiniz var ise gücünüz var ise kurtulur kurdu yenersiniz ama yok kurtulamassanız bitersiniz sizden geriye sadece kemik kalır yani felaketiniz olur.Ülke açısından bakalım kısace yıkılırısnız birilerinin istediği olur!!!!

.....

öğretmen olupta KPSS yi kazanıpta sadece doğu çıktı diye gitmyenleri saymaz isek öğretmen olamayan seni gördüm.Yani özellikle istemiyorsan o ayrıda biraz garibime gitti yada çok zor ataması olan bir bölüm öğretmenisin.BU arada mesleki açıdan sanırım yaşın 23 tü senin daha erken ve tahminen yeni mezun oldun biraz aceleci karar veriyorsun gibi me geldi.Ayrıca benim meslek dışında yaptığım işleri duysan dudakların uçuklar o yüzden hayat tecrübedir bir de o açıdan bak

Bu konuda yazdıklarınıza diyeceğim yok,ben de çok farklı düşünmüyorum.Yalnız,şu çoğulcu demokrasi de ki üniter korkunuza pek katılmıyorum.Çoğulun olduğu mecliste,söz yine Türkiye'nindir.

Öğretmen olamamanın bölüm ve sınavla pek ilgisi yok aslında,kurumlarla ilgili.Ama öğretmen olmayanların,sayısı milyonlar...gerçekten acınası bir durum...güzeli dilemek yine bana düşen!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuda yazdıklarınıza diyeceğim yok,ben de çok farklı düşünmüyorum.Yalnız,şu çoğulcu demokrasi de ki üniter korkunuza pek katılmıyorum.Çoğulun olduğu mecliste,söz yine Türkiye'nindir.

Öğretmen olamamanın bölüm ve sınavla pek ilgisi yok aslında,kurumlarla ilgili.Ama öğretmen olmayanların,sayısı milyonlar...gerçekten acınası bir durum...güzeli dilemek yine bana düşen!

korku değil kusura bakma ben doğuda gördüklerimden sonra güvenmiyorum kürtlerin kalkıpta çoğulcu demokrasinin suyunu çıkarmıcaklarını

ayrıca demokrasiden bahsediyoruz ya hani önümüzde seçimler var bir ara belediye otobüsünde giderken ilginç bir diyaloga şahit oldum bir amcamızın oy vermek için ki kafasında ki düşünceye bakalım

...bilmem X kişi ona oy vermem

niye

Y kişi kürt ona oy verecem........

... bunu niye anlattım

bu amcanın bindiği otobüste seyehat şu şekilde yapılıyor.Öğrenci 0.60 kr,sivil 0.70 kr emekli ÜCRETSİZ....

bu amcanın yaşı var belediye başkanı kürt değil, ama getirdiği icraatten faydalanmayı biliyor millet para verip ordan orya giderken sana bedava gitme hakkı tanıyor sonra sen kürt değil ona oy vermem diyorsun ....

şimdi kalkıpta ben bu adam çoğulcu demokrasiyi verirsem o demokrasi yi alır kendine bileyler ben vatan millet derken canlar analar derken ortada ne sen kalır ne ben ....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

korku değil kusura bakma ben doğuda gördüklerimden sonra güvenmiyorum kürtlerin kalkıpta çoğulcu demokrasinin suyunu çıkarmıcaklarını

ayrıca demokrasiden bahsediyoruz ya hani önümüzde seçimler var bir ara belediye otobüsünde giderken ilginç bir diyaloga şahit oldum bir amcamızın oy vermek için ki kafasında ki düşünceye bakalım

...bilmem X kişi ona oy vermem

niye

Y kişi kürt ona oy verecem........

... bunu niye anlattım

bu amcanın bindiği otobüste seyehat şu şekilde yapılıyor.Öğrenci 0.60 kr,sivil 0.70 kr emekli ÜCRETSİZ....

bu amcanın yaşı var belediye başkanı kürt değil, ama getirdiği icraatten faydalanmayı biliyor millet para verip ordan orya giderken sana bedava gitme hakkı tanıyor sonra sen kürt değil ona oy vermem diyorsun ....

şimdi kalkıpta ben bu adam çoğulcu demokrasiyi verirsem o demokrasi yi alır kendine bileyler ben vatan millet derken canlar analar derken ortada ne sen kalır ne ben ....

Yaz tatilinde memleketime gittiğimde,gerçekten çok sevdiğim ve düşüncelerine değer verdiğim bir aile dostumuz,bizler partileri konuşurken;kendisinde hiç de beklemediğim bir cümle sarf etmişti.

"'................'müdürlüğünde bir Kürt var,abi adam işimize yarıyor."

şeklinde ki cümlesinde ki gerçeği herkes iyi okusun.

Söz konusu şahsın,yaptığı yanlışları Kürt olduğu için,dahası Kürt'lerin işine yaradığı için böylesine silen zihniyetler...

Aslında bu zihniyetlere hiçte uzak değiliz.Kürt yada Türk,farketmiyor.Bizler hala,o kadar küçük hesaplar peşindeyiz ki.

Partilerimiz,düşüncelerimizi değil,çıkarlarımızı gözetmeli.

Arkadaşlarımız,kendimizi değil,işe yarayanlarımızı yüceltmeli.

Demezler mi o zihniyetlere,Dün A partisi,bugün B partisi.Eleştirirken,bize dönen aynada sadece kendimizi görmek,biz de ki samimiyeti zaten yok eder.

Sonrasında,şikayet etme hakkınız,kusura bakmayın ama siz de zehirlenen yılanın hemen başucunda o zehri taşıyorsunuzdur...

Diyeceğim şudur ki arkadaşım,

ben bir Kürt'e güvenmiyorumu değil,ben bu ülkenin insanına güvenmiyorumu konuşalım.Bizim,birbirimizden farkımız yok.

çoğulcu demokrasiye gelince,bana kalırsa dönüştürülecek olan bir demokrasi anlayışı değil bu.

Siz,varsanız mecliste...özerklik talepleri kendilinden gülünç olur zaten.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yaz tatilinde memleketime gittiğimde,gerçekten çok sevdiğim ve düşüncelerine değer verdiğim bir aile dostumuz,bizler partileri konuşurken;kendisinde hiç de beklemediğim bir cümle sarf etmişti.

"'................'müdürlüğünde bir Kürt var,abi adam işimize yarıyor."

şeklinde ki cümlesinde ki gerçeği herkes iyi okusun.

Söz konusu şahsın,yaptığı yanlışları Kürt olduğu için,dahası Kürt'lerin işine yaradığı için böylesine silen zihniyetler...

Aslında bu zihniyetlere hiçte uzak değiliz.Kürt yada Türk,farketmiyor.Bizler hala,o kadar küçük hesaplar peşindeyiz ki.

Partilerimiz,düşüncelerimizi değil,çıkarlarımızı gözetmeli.

Arkadaşlarımız,kendimizi değil,işe yarayanlarımızı yüceltmeli.

Demezler mi o zihniyetlere,Dün A partisi,bugün B partisi.Eleştirirken,bize dönen aynada sadece kendimizi görmek,biz de ki samimiyeti zaten yok eder.

Sonrasında,şikayet etme hakkınız,kusura bakmayın ama siz de zehirlenen yılanın hemen başucunda o zehri taşıyorsunuzdur...

Diyeceğim şudur ki arkadaşım,

ben bir Kürt'e güvenmiyorumu değil,ben bu ülkenin insanına güvenmiyorumu konuşalım.Bizim,birbirimizden farkımız yok.

çoğulcu demokrasiye gelince,bana kalırsa dönüştürülecek olan bir demokrasi anlayışı değil bu.

Siz,varsanız mecliste...özerklik talepleri kendilinden gülünç olur zaten.

kişiselliştirmeden söyliceyim tek söz şu ....biranda 90 derece biranda tekrar bir 90 derece döndün...anlam veremedim

bu platformda demokrasi ile ilgili açılan bir konuda ben gene aynı şeyi savunmuştum çoğunlukçu demokraside ki Türkiye ile çoğulcu demokrasi olayındaki yaklaşımımı ama siz çoğulcu demokrasiden yana olduğunuzu söylemiş hatta çoğulcu demokrasiyi savunmuştunuz hatta tek çözüm demiştiniz....

şimdi de tam tersi bir tutuma girdiniz "çoğulcu demokrasiye gelince,bana kalırsa dönüştürülecek olan bir demokrasi anlayışı değil bu." ifadesi var ...çelişkilerle dolusunuz ayrıca bir tavsiye çok fazla bilgeç cümleleriniz var lütfen biraz daha samimi olun karşınızdaki ders verme tabirinde cümleler kurmayın özelliklede bana karşı ha ben ders vermiyorum ben zaten ders veriyorsun demedim verircesine diyorum....Af buyurursanız mesleğim gereği kelime oyunlarını ve kelime tasfirlerini sizden daha iyi bilirim bir sözde itham, çelişki, yargılama yada akıl verme üstünlüğü ne benzer ifadeler hoş değil özelliklede "Siz,varsanız mecliste...özerklik talepleri kendilinden gülünç olur zaten" şeklinde hukukta cambaz kelime dediğimiz şeklinde açık uçlu cümleler kurmayalım sırf bana karşı değil herkes için ne siz çok bilgiline ben çok geri zekalıyım

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"çoğulcu demokrasiye gelince,bana kalırsa dönüştürülecek olan bir demokrasi anlayışı değil bu."

siz bana birileri özerklik ister dediniz,bende hayır dedim.

cümleyi iyi okursanız,demek istediğim şudur;

çoğulcu demokrasi de temsiliyet sorunu olmayacağından,özerkliğe temel olacak bir hak gaspı söz konusu olmaz.Yani,demokrasi de ki çoğulculuk özerkliğe dönüşmez...

ben,mesleğinizi değil,düşüncelerinizi dikkatte alırım.SAYGILAR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"çoğulcu demokrasiye gelince,bana kalırsa dönüştürülecek olan bir demokrasi anlayışı değil bu."

siz bana birileri özerklik ister dediniz,bende hayır dedim.

cümleyi iyi okursanız,demek istediğim şudur;

çoğulcu demokrasi de temsiliyet sorunu olmayacağından,özerkliğe temel olacak bir hak gaspı söz konusu olmaz.Yani,demokrasi de ki çoğulculuk özerkliğe dönüşmez...

ben,mesleğinizi değil,düşüncelerinizi dikkatte alırım.SAYGILAR.

sayın mavi,

şimdi burda sahneye ben çıkayım istersen ....

çoğulcu demokrasi azınlık sesi demektir.Yani oy çoğunluğun olsada azınlık sana veto hakkını kullanıyorsa nalları diktin demektir.Ancak azınlık dediğin kesim de öyle harbeden bir veto hakkı kullanamaz bir temsil heyeti kurması laızmdır.Meclis misali ve bu meclis gerektiği tahuzarda menfi ataklarda bulunur.Bunu yapması içinde federe bir sistem uygulamalısınız ki azınlık dediğiniz sistemin ikinci bir meclis açması yani temsil heyeti kurması ve yönetim sisteminin içerisnde iki tercih olması federe sistemdir.Federal sistem yani.Türkiyenin kuruluş mantalitesine bir kere ters bir sistemdir kaldı ki azınlık olmasına gerek yok kendi meclis içerisinde zamanında muhalifi kaldıramamış bir çok partili geçiş dönemi oldu ve bir şekilde bu sistem bu döneme kadar geldi...

Ha şuan ki sisteme bakarak söylemeliyim ki çoğulcu demkrasi sistemi beklenen den ters tepki yapar.Neden birincisi çoğulcu demokrasi sistemini amerika bir kere istemez çünkü kendisine AB gibi bir ittifak yeter de artar bilakis şu sözü unutmayalım bir koltukta iki karpus durmaz ya Avrupa gider ya siz gidresiniz e avrupannın gitmeyeceğine göre ve AB nin asıl kurulum mantalitesinde sınırların kalkıp bütün devletlerin özerk olarak Federal Avrupa Milletleri şeklinde bir topluluk olmak istemesi aşikardır.Sizin kalkıpta Türkiyede böyle bir düzen içerisinde ikinci bir demokrasi mantığı ile temsilci azınlık şeklinde yönetim oluşturmanız sadece pişip ve hatta kaynamakta olan yemeğin altına sadece biraz daha ateş atar.Kimyada şöyle bir şey vardır bir şeyin kaynama derecesi sabittir sabaha kadar altını besle sıcaklık değişmez ama kaynattığın kap kavrulur....işte sizde altına sadece ateş atarsınız ve kaynayan kap paramparça olur ve peki yemek ne olur

m ı n d a r !!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın mavi,

çoğulcu demokrasi azınlık sesi demektir.Yani oy çoğunluğun olsada azınlık sana veto hakkını kullanıyorsa nalları diktin demektir.

Peki sizin oneriniz ne o zaman sayin taypa? Sayilari yuzde 10lara, bazen 20lere varan azinliklar YOK mu sayilsin? Hic bir haklari olmasin mi? Sizin oneriniz bu mu? Lutfen izah edin de anlayalim!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın mavi,

çoğulcu demokrasi azınlık sesi demektir.Yani oy çoğunluğun olsada azınlık sana veto hakkını kullanıyorsa nalları diktin demektir.Ancak azınlık dediğin kesim de öyle harbeden bir veto hakkı kullanamaz bir temsil heyeti kurması laızmdır.Meclis misali ve bu meclis gerektiği tahuzarda menfi ataklarda bulunur.Bunu yapması içinde federe bir sistem uygulamalısınız ki azınlık dediğiniz sistemin ikinci bir meclis açması yani temsil heyeti kurması ve yönetim sisteminin içerisnde iki tercih olması federe sistemdir.Federal sistem yani.Türkiyenin kuruluş mantalitesine bir kere ters bir sistemdir kaldı ki azınlık olmasına gerek yok kendi meclis içerisinde zamanında muhalifi kaldıramamış bir çok partili geçiş dönemi oldu ve bir şekilde bu sistem bu döneme kadar geldi...

Ha şuan ki sisteme bakarak söylemeliyim ki çoğulcu demkrasi sistemi beklenen den ters tepki yapar.Neden birincisi çoğulcu demokrasi sistemini amerika bir kere istemez çünkü kendisine AB gibi bir ittifak yeter de artar bilakis şu sözü unutmayalım bir koltukta iki karpus durmaz ya Avrupa gider ya siz gidresiniz e avrupannın gitmeyeceğine göre ve AB nin asıl kurulum mantalitesinde sınırların kalkıp bütün devletlerin özerk olarak Federal Avrupa Milletleri şeklinde bir topluluk olmak istemesi aşikardır.Sizin kalkıpta Türkiyede böyle bir düzen içerisinde ikinci bir demokrasi mantığı ile temsilci azınlık şeklinde yönetim oluşturmanız sadece pişip ve hatta kaynamakta olan yemeğin altına sadece biraz daha ateş atar.Kimyada şöyle bir şey vardır bir şeyin kaynama derecesi sabittir sabaha kadar altını besle sıcaklık değişmez ama kaynattığın kap kavrulur....işte sizde altına sadece ateş atarsınız ve kaynayan kap paramparça olur ve peki yemek ne olur

m ı n d a r !!!!

Kafka'nın çok ünlü bir romanı vardır,mutlaka biliyorsunuzdur;DÖNÜŞÜM.

Sabah kalkarsanız,işe yetişmek için doğrulursunuz.Bir de bakarsınız ki,siz artık çok farklı bir varlıksınızdır.

Romanın konusu bu.Sadece bir cümle ile özetledim.

Kafka'nın romanında anlatmak istediğini,önce ad verilen DÖNÜŞÜM ile anlamaya çalışan bizler,DEĞİŞİM'de hem fikir olduk.

Ne demek istedi bu KAFKA diye de saatlerce arkadaşlarımızla akıl yürüttük.

Anlatılmak istenen sadece bir dönüşüm müydü,yoksa çok daha ötesi mi vardı?

Ben,çok daha ötesi derim.

Nitekim,dün iğrenerek baktığınız varlık,bugün sizsiniz.Sonrasında yaşanan,dönüşümün sancıları,aile içinde ki olay örgülerinin tek düzeliği ve sonunda bir böcek olarak gelen ölüm.

Şimdi diyeceksiniz ki,nedir alakası bu yazılanların konu ile!

Söyleyeyim...empati.

Düşünün,gözünüzü açtığınızda siz A değil B kişisiniz.

Çoğul içinde azınlıksınız.

Aileniz farklı,tepkiniz farklı,sonunuz bile farklı...

Düşünebildiniz mi?

Çoğunluk mu dersiniz buna rağmen çoğulculuk mu?

Empati sadece...

Bu, ülkede yaşayan herkesin sizden farkı yok iken,iradenizde onlara yer vermemek diye bir lüksünüz olabilir mi?

Olamaz!

Azınlık,çoğulun içinde ki gözetilendir.Farklı olandır,ama farkı siz ile tepki bulandır.

Çoğunluk demokrasiden federalizme...inanın bağlantıyı kuramadım.Nasıl diye soruyorum size...

Çoğunluk demokrasi de araç ve kurumlarıyla,söz hakkı herkese tanınır.

Federalizm'de ise birden fazla devlet yine tek devlette buluşur.

Bugün mecliste çoğul mu ve çoğunluk mu?

Cevabı bugün hala verilen demokrasi sınavında!

AB,ABD değil bizim kıstasımız,sadece kendi ülkemiz.

Kendi ülkenin insanlarının talepleri eğer sizi bu kadar korkutuyorsa,buyrun bir saltanat bayraklığına yada Nazi krallığına!

Sadece empati...nitekim,siz de Kafka'nın,Dönüşümünde kaybeden olabilirsiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Kafka'nın çok ünlü bir romanı vardır,mutlaka biliyorsunuzdur;DÖNÜŞÜM.

.

.

.

Sadece empati...nitekim,siz de Kafka'nın,Dönüşümünde kaybeden olabilirsiniz.

Turkiye'de yavasa yavas Kurtlere karsi empati artiyor Turkler arasinda. Umarim forumdaki kati yorum yazan Turk Milliyetcileri de bu empatide paylarini alirlar ve kardes kardes yasariz bu topraklarda. Ve yine iddia ediyorum: Kurtlerin destegini ve gonlunu (gonlunu diyorum conku darginiz sizlere) alamayan bir Turkiye hic bir zaman Dunya'da ve bolgede bir guc unsuru olamayacaktir.

Bakin dikkatinizi cekiyorum --> Isterseniz BOLUCU diyin bana: Tek bahsettigim sey Turkiye'nin birlik olup bir GUC olmasi. Eger bu da boluculukse, bolucu olayim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Turkiye'de yavasa yavas Kurtlere karsi empati artiyor Turkler arasinda. Umarim forumdaki kati yorum yazan Turk Milliyetcileri de bu empatide paylarini alirlar ve kardes kardes yasariz bu topraklarda. Ve yine iddia ediyorum: Kurtlerin destegini ve gonlunu (gonlunu diyorum conku darginiz sizlere) alamayan bir Turkiye hic bir zaman Dunya'da ve bolgede bir guc unsuru olamayacaktir.

Bakin dikkatinizi cekiyorum --> Isterseniz BOLUCU diyin bana: Tek bahsettigim sey Turkiye'nin birlik olup bir GUC olmasi. Eger bu da boluculukse, bolucu olayim.

ben senin gönlünü niye alayım sen bir kere bu devletten özür dile...Birlik olup devleti yüceltteceğinize dış etkenlere alet olup adına kürtçülük adına hak demokrasi dediğiniz unsurlarla hır çıkartan sizlersiniz ailende kurtuluş savaşında savaşan rahmetli olmuş yada şehit olmuş büyüklerin var mıydı bilmiyorum ama var ise onlar Türkiye için savaşmışlardı biz kurtarak sonra kürdistan kuralım diye savaşmadılar...

bu ülkede kürtlere karşı farkında değilsiniz ama yıldık artık yeter şeklinden sonra doğuyorsa eğer o da doğuyordur.Adam öldürmeyi suçtan sayarsınız şehit askerden ölen bebelerden sönen ocaklardan bahsetmessiniz öldürülen teröriste şehit diyerek cenazesine gidersiniz neymiş "davamızın şehidi" vatan için çarpışan şehittir vatanı bölmeye çalışırken ölen değil....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben senin gönlünü niye alayım sen bir kere bu devletten özür dile...Birlik olup devleti yüceltteceğinize dış etkenlere alet olup adına kürtçülük adına hak demokrasi dediğiniz unsurlarla hır çıkartan sizlersiniz ailende kurtuluş savaşında savaşan rahmetli olmuş yada şehit olmuş büyüklerin var mıydı bilmiyorum ama var ise onlar Türkiye için savaşmışlardı biz kurtarak sonra kürdistan kuralım diye savaşmadılar...

bu ülkede kürtlere karşı farkında değilsiniz ama yıldık artık yeter şeklinden sonra doğuyorsa eğer o da doğuyordur.Adam öldürmeyi suçtan sayarsınız şehit askerden ölen bebelerden sönen ocaklardan bahsetmessiniz öldürülen teröriste şehit diyerek cenazesine gidersiniz neymiş "davamızın şehidi" vatan için çarpışan şehittir vatanı bölmeye çalışırken ölen değil....

Ciddimisiniz, bizleri imha eden, bizleri yok sayan, bizleri suren devlet destekli orgutlerden ozur dilemek mi? Daha neler.

Biz Kurtler Kurtulus Savasinda en cok savasan halktik ve vatani kurtardik da ne oldu. Bizlere yok sayildik!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu sözlerin daha güzel. Ben bir Türk milliyetçisi olarak, "Tek bahsettigim sey Turkiye'nin birlik olup bir GUC olmasi." diyen birine asla bölücü diyemem. Bana göre bu sözü söylemekle (benim anladığım) Türk milliyetçisi olmak arasında bir fark yok.

Fakat bizim içimizde de (Türk milliyetçilerinin içinde) ırkçı ve bölücüler var, siz kürtlerin içinde de. Onları etkisiz hale getirdiğimiz zaman Türkiye BİR HUZUR VE BARIŞ ÜLKESİ olarak, ORTAK VATANIMIZ olacaktır.

Biz de empati yapalım, siz de empati yapın. Siz kürtler, ülkede kürt olmayanlara kırgın olmakta HAKLISINIZ, ama bizde sizin içinizdeki "ayrılıkçı kürtçülere" dargınız, biz de haklıyız bence.

BU KARŞILIKLI DARGINLIK VE KIRGINLIKLARI, YİNE KARŞILIKLI KONUŞARAK VE TARTIŞARAK GİDERMEKTEN BAŞKA ÇAREMİZ YOK.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ciddimisiniz, bizleri imha eden, bizleri yok sayan, bizleri suren devlet destekli orgutlerden ozur dilemek mi? Daha neler.

Biz Kurtler Kurtulus Savasinda en cok savasan halktik ve vatani kurtardik da ne oldu. Bizlere yok sayildik!

kurtuluş savaşında en çok savaşan halk olduğunu kim söyliyor biraz yavaş bu vatanı biz kurtardık da ne demek .....

yüzdelik rassal değerleme belgesi var galiba elinde ...!!!!!!!!!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kurtuluş savaşında en çok savaşan halk olduğunu kim söyliyor biraz yavaş bu vatanı biz kurtardık da ne demek .....

yüzdelik rassal değerleme belgesi var galiba elinde ...!!!!!!!!!!!

Peki neden Takirdag'a Yozgat'a Afyon'a GAZI SANLI ya da KAHRAMAN unvani verilmedi?

Bilmemek degil ogrenmemek ayiptir. Arastirin Fransizlar ve Inglizler nerelerde catistilar bizlere bir ogrenin!

Beraber savastik kurtardik bu topraklari sonra dilimiz ve varligimiz INKAR edildi!

Gercekler boyle...

Simdi sizce bir Kurtulus Savasi olsa bugun, bir savas ciksa, hangi siyasetciniz hangi nedenle Kurt halkinin destegini isteyecek olan bitenlerden sonra?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki neden Takirdag'a Yozgat'a Afyon'a GAZI SANLI ya da KAHRAMAN unvani verilmedi?

Bilmemek degil ogrenmemek ayiptir. Arastirin Fransizlar ve Inglizler nerelerde catistilar bizlere bir ogrenin!

Beraber savastik kurtardik bu topraklari sonra dilimiz ve varligimiz INKAR edildi!

Gercekler boyle...

Simdi sizce bir Kurtulus Savasi olsa bugun, bir savas ciksa, hangi siyasetciniz hangi nedenle Kurt halkinin destegini isteyecek olan bitenlerden sonra?

Diyarbakırlı, bunu ayrılık çıkarmak için yazmıyorum, yanlış anlaşılmasın ama Kurtuluş savaşında ve Çanakkale savaşında sürekli söylediğiniz şehit sayısı da Güneydoğu illerinden yalnızca toplam 889 kişi, diğer illerden ise 83070 kişidir ( Valiliklerin verdiği rakamlara göre )

Sizce, neden Antep'e Gazi, Urfa'ya Şanlı, Maraş'a Kahraman ünvanı verilmiş te, Van'a, Diyarbakır'a, Mardin'e, Hakkari'ye, Ağrı'ya verilmemiş ? Onlar savaşmamış mı ?

Bu ünvanların verilme amacı, o şehir halklarının kendi imkanları ile kendilerini Fransızlara karşı kahramanca savunmaları ve kendilerini kurtarmaları idi. Bunların içerisinde, Kürtçe konuşanlar olduğu gibi, Arapça, Türkçe konuşanların da sayısı en az Kürtler kadar vardır.

Diğer illere gelince, onlar Milli mücadele içerisinde topyekün savunulan yerlerdir. Asıl İşgal gücü Batıda idi. Ankara'ya kadar gelen Yunan ordusu, hem İngiliz'lerden hem Fransız'lardan silah ve mühimmat desteğiyle çok daha etkili olmuştur. Dolayısıyla, özel olarak Afyona, Uşaka, Yozgata böyle bir ünvanlar verilmesi de gereksizdir.

Batıda Yunan ordusu ile mücadele eden Kuvay-ı Milliye orduları böylece Urfa, Antep, Maraş ile uğraşmamıştır. Ancak, Yunan ordusu Ankara yakınlarına geldiğinde, Yunanlılardan yana olup isyan çıkaran ve ordunun bir kısmını isyan bastırmak için savaştan düşüren Koçgirililer de vardı.

Zaman zaman olan bazı uygulamaların ( çıkan isyanların bastırılmasından sonraki ) dilinizi ve varlığınızı inkar olduğu da doğru değildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyarbakırlı, bunu ayrılık çıkarmak için yazmıyorum, yanlış anlaşılmasın ama Kurtuluş savaşında ve Çanakkale savaşında sürekli söylediğiniz şehit sayısı da Güneydoğu illerinden yalnızca toplam 889 kişi, diğer illerden ise 83070 kişidir ( Valiliklerin verdiği rakamlara göre )

Sizce, neden Antep'e Gazi, Urfa'ya Şanlı, Maraş'a Kahraman ünvanı verilmiş te, Van'a, Diyarbakır'a, Mardin'e, Hakkari'ye, Ağrı'ya verilmemiş ? Onlar savaşmamış mı ?

Bu ünvanların verilme amacı, o şehir halklarının kendi imkanları ile kendilerini Fransızlara karşı kahramanca savunmaları ve kendilerini kurtarmaları idi. Bunların içerisinde, Kürtçe konuşanlar olduğu gibi, Arapça, Türkçe konuşanların da sayısı en az Kürtler kadar vardır.

Diğer illere gelince, onlar Milli mücadele içerisinde topyekün savunulan yerlerdir. Asıl İşgal gücü Batıda idi. Ankara'ya kadar gelen Yunan ordusu, hem İngiliz'lerden hem Fransız'lardan silah ve mühimmat desteğiyle çok daha etkili olmuştur. Dolayısıyla, özel olarak Afyona, Uşaka, Yozgata böyle bir ünvanlar verilmesi de gereksizdir.

Batıda Yunan ordusu ile mücadele eden Kuvay-ı Milliye orduları böylece Urfa, Antep, Maraş ile uğraşmamıştır. Ancak, Yunan ordusu Ankara yakınlarına geldiğinde, Yunanlılardan yana olup isyan çıkaran ve ordunun bir kısmını isyan bastırmak için savaştan düşüren Koçgirililer de vardı.

Zaman zaman olan bazı uygulamaların ( çıkan isyanların bastırılmasından sonraki ) dilinizi ve varlığınızı inkar olduğu da doğru değildir.

Isyan dediginiz sey haksizliga karsi yapilmistir! Devletin uyguladigi politika tabii ki bizleri bastirip bizleri inkar etmek icindi.

Iste ne guzel diyorsunuz! Kendi imkanlarimizla Kuvayi Milliyesiz kurtardik bu topraklari. Neden? Biz bu topraklari sizler bizlerin kulturunu ve varligini inkar edesiniz diye mi kurtardik? Daha neler! :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biz hic gecmedik tarih boyunca ama sizler bize hor baktiniz!

Ve sizin yaptiginiz gibi alay da etmiyorum! gercekleri soyluyorum! :)

Diger yanda empatiden bahsediyorsunuz,inanin ki bu forumda ben bugüne kadar kendimde dahil olmk üzere Kürt karsiti olan tek bir arkadasa rastlamadim,zaten olamazdilar cünkü Kürt-Türk ayirimini yapanlar Kürtcülerin kendileridir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gercekler boyle...

Önce bizim sayemizde diyorsun sonra biz olmasak hiçtiniz diyorsun sonrada beraber savaştık çelişki ....

Yani sayenizde Kürtlere karşıtlık beslemeyeceksem dahi az kaldı yani...

Arkadaşım bana söylermisin Kurtuluş Savaşında Mutki Aşiretinin Lideri neden önce evet dedi sonrada bir daha Mutki dağından çıkıpta savaşa girmedi üstelik doğu cephesi komutanı Kazım Karabekir paşanın sıkışkın dönemlerinde,

Bİtlis Milletvekili Yusuf Ziya neden Kurtuluş mücadelesine girmesi gerekirken Nasturi isyanına katıldı,

Neden Yusuf Zİyanın kendisi gibi olan ve sadece Kürtlerden oluşan askeri bir komuta ile sanırm fırka ile karşı tarafa geçer bu isyanda

Peki neden daha Kurtuluş savaşının tazelikleri devam ederken Hakkaride gene bu Nasturi isyanını çıkarıyor 1920 de

Mustafa Kemal Paşaya idam emrini veren Kürt Mustafa Paşadır,

Aynı Kürt Mustafa Paşa’nın eniştesi ise Kürt İzzet Bay’dir ve İstanbul Hükümeti’nin İçişleri Bakanıdır. Kürt İzzet Bey de İngiliz ajanıdır. Kürt İzet Bey’in bir de yeğeni vardır Şerif Paşa, o da Kürdistan Teali Cemiyeti’nin Paris temsilcisidir.

İstanbul Hükümeti’nin ve İngilizler’in Mustafa Kemal hareketini engellemek için kullanmayı düşündükleri kütle ise Kürtlerdir. Damat Ferit, Kürdistan Teali Cemiyeti ile görüşerek onlara özerklik karşılığında Mustafa Kemal’e karşı savaşmayı teklif eder. Damat Ferit Yüksek Komiser De Robeck ile görüşerek Sevr koşulları gereğince 15 bin kişilik bir Kürt ordusu kurulmasını ve Kürtleri Mustafa Kemal’e saldırtmayı teklif eder.

Bu yönde en önemli girişim Ali Galip olayıdır. İngiliz ajanı Binbaşı Noel, Ali Galip ve Kürdistan Teali Cemiyeti liderleri Malatya’ya geçerler. Burada bir Kürt birliği kurarak Sivas yolunda Mustafa Kemal’i öldürecekler ve Kongre’nin toplanmasına engel olacaklardır.

Ancak Mustafa Kemal girişimi haber alır ve tedbir alır. Malatya’da Türk birlikler İngiliz ajanı, Ali Galip ve Kürdistan Teali Cemiyeti liderlerini kıstırırlar. Tutuklama emri vardır. Noel, İngilizlerden yardım ister. Saraya baskı yapılır fakat sonuç varmez. En sonunda kaçmak zorunda kalırlar.

Tunceli (Dersim) girişinde kongre toplanmasını engellemek için dersim aşiretleri tarafından toplanan bir grup eşkıya neden Atatürk için silahlı saldırıda bulunmakta

bunlar nedir arkadaşım o zaman....

Sen kalkıyorsun bana Antepe Gazi, Urfaya Şanlı , Maraşa Kahraman ünvanı verildi diyorsun.Bir kere Maraşın merkezi ağırlıklı olarak milliyetçi bir halktan oluşur.Geneli Türkmendir.Burda da Kürtlerden bahsedebileceğimiz Antep ve Urfadır.Zaten o halkın kendisi düzenli ordu ile değil bir kısım yerlerde kuvay-ı milliye şeklinde kendi içlerinde kurduğu çetelerle göstermiş olduğu mücadeleden dolayı o unvanlar verilmiştir.Kurtuluş savaşı tarihini kaç kere okudun bilmyorum ama savaş ve kan Batı cephesinde dökülmüştür.Askeri mantıkta ki her ne kadar herkes mantık yoktur desede şöle bir şey vardır savaşı en kayıpla bitiren galiptir denir.İtilaf devletleri Akdenizi dolaşarak açık sahadan güney cephesinden yani Anadolu içerisinden girmek yerine batıdan içeriye doğru direk Yunan hatlarını kullanarak Ankaraya ilerlemeyi tercih etmişlerdir.GÜneyde ise sadece sınır sahil şeritler ve iç yakalar tutulmuştur.Ama ele geçirilmemiştir.Savaşın en fazla kanı batı cephesinde dökülmüştür.Güneyde ise ağarlıklı olarak dağlık bölgelerde çete,sığ yerlerde ise düzenli ordu vardır.Zaten güney cephesi komutanı Fevzi Paşadır ve savaşın iki yakadan silkindiği ve eskişehirin düşman eline geçmesinin ardından gözler güneye çevrilmiş sıkışkanlığın az olmasından dolayı bir kısım tümenler ordan batıya aktartılmıştır.

Umarım Nutuğu bir kere olsun okumuşsundur ....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diger yanda empatiden bahsediyorsunuz,inanin ki bu forumda ben bugüne kadar kendimde dahil olmk üzere Kürt karsiti olan tek bir arkadasa rastlamadim,zaten olamazdilar cünkü Kürt-Türk ayirimini yapanlar Kürtcülerin kendileridir.

saygilarla

Kürt karşıtı görmediniz mi?Görmek istemediğinizden olabilir mi acaba?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kürt karşıtı görmediniz mi?Görmek istemediğinizden olabilir mi acaba?

Valla o zaman ben Türk karsiti olanlarin adlarini yazabilirim,tabi ki arzuya bagli.Kürt karsiti henüz göremedim hepsi de normal elestiri sinirinda olan tartismalar.PKK'ya karsi olanlarla karistirmayasiniz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.