Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

dünya nimetlerinde doyumsuz kullar

canımıncanı

Önerilen İletiler

sayın canımıncanı, yapmadıgınız bısey oldugu ıcın degıl (yapıp yapmadıgınıza daır bı bılgım olmadıgı ıcın muglak konustum) hatırlatma olsun dıye dıyorum. empatı yapmaya calısın lutfen. kızdıgımız ınsanlar varlar ve olmaya devam edecekler amaaa bunun yanısıra kzıdırdıklarımızda var ve olmaya devam edecekler. kızdıklarımıza gosterdıgımız tepkıyı kızdırdıgımız zaman kendımızede gostermelıyız yok eger boyle yapamıyorda kendımız affedıyorsak kızdıklarımızıda affetmelıyız, kendımız ıcın bı sebep bulabılıyorsak onlar ıcınde bulmalıyız, kendımızı anlayabılıyorsak onlarıda anlamalıyız, kendı yaptıklarımızın arka planında su vardı ve benım amacım sunın ıcındı dedıklerımızın aynısını onlar ıcınde dusunmelıyız onlarında bızım anlayamadıgımız (en azından o an ıcın) nıyet ve sebeplerı olabılır.

tekrar soylemek ıstıyorum. bu soyledıklerım emınım sızın cok daha ıyı bıldıklerınızdır. ben sadece acızane hatırlatmak ıstedım.

lutfen, kırgınlıklarımız bızı kuskunluklere goturmesın.

ilk günler daha bir agresif oluyor insanlar. ama zaman içinde birbirlerini anlamaya ve sadece soooooooohbet ortamı oldugunu anlayınca daha bir ılımlı yaklaşıyor. bu arada zafer bayramınızı kutlarım

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 98
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

ilk günler daha bir agresif oluyor insanlar. ama zaman içinde birbirlerini anlamaya ve sadece soooooooohbet ortamı oldugunu anlayınca daha bir ılımlı yaklaşıyor. bu arada zafer bayramınızı kutlarım

halbukı tam tersı olmalı kanaatımce, hıc tanımadıgınız bı ınsan sonsuz kredı verılmesı gereken ınsandır. yenı tanısılan bırısıne bu kısı dunyanın en ıyı ınsanı dusuncesıyle yaklasılabılse gorun bakın ne guzel bır ıletısım baslar

tesekkurler hanımefendı

sızınde ramazanınız mubarek olur ınsaallah

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Mimoza ,

Benim Allahı yok sayarak , sorumluluktan kaçtığım fikrine kapılmanız yanlış.

Düşüncelerimi bilmiyorsunuz , yada yazılarımı dikkatle okumadınız sanırım.

Tüm yazdıklarımı buraya alacak değilim. Okumak isterseniz bulursunuz.

Yalnız , taa Ademin yaratılışından başlayarak hatalı mantık var.

Kader mantığı hatalı.

Şeytanın yaratılması hatalı.

Cennetten kovulma hatalı.

Sonra bir yaratıcı fikri hatalı en başta.

Üstelik te ispatı yok.

Şimdi tüm bunları bir kenara bırakıp , olmayan sorumluluktan mı kaçacam.

Saygılar.

Düşüncelerinizi çok iyi biliyorum sayın taklamakan, yazılarınız her zaman okuyorum eskiden bir inanan iken sonradan inanmamayı seçmiş, belki kuranı kerimi benden daha iyi bilen birisiniz.

Benim anlamadığım nokta mantık hatası var dediğiniz şeylerde benim bir hata görmeyişimin size garip gelmesi ya da kandırılıyor oluşumu düşünmeniz. Ademin yaratılışıında nasıl bir mantık hatası var, topraktan yaratılımş olması mı mantık hatası? Cennetten kovulma neden hatalı, yeryüzüne inişini mi aklınıza sığdıramıyorsunuz? Kader mantığı neden hatalı,irade sahibiyiz ne yapacağımız daha önceden bilinse de kendi irademizle seçişimizi mi aklınıza sığdıramıyorsunuz? Şeytanın yaratılması neden hatalı, olmasaydı da insanlar kötülük edeceklerdi, kötülüklerin bir sebebe bağlanılması mı aklınıza sığmıyor? Allahın varlığının olması neden hatalı, kendinizden daha üstün bir yaratıcının varlığını kabul etmek kibir değilde nedir?

Çok ince çizgilerden geçtim sayın Taklamakan, çok sorguladım,kimim neyim neden yaratıldım, yaratılış gayem nedir, niçin yaşıyorum,ölüm nedir, neden herkes farklı, neden bütün dularım kabul olmuyor,(bazen iyiki olmamış Allahım sen vermemişsin hayırlı olanı sen bilirsin dediğim şeyleri yaşadığım zaman bunun sebebini çok daha iyi anladım) sorgulama yapmadan körü körüne inanmış biri değilim, ancak bütün sorularım karşısında araştırmalarım ve aldığım cevaplar beni tek bir şeye götürdü...ALLAH...Vardır birdir ve tektir. Çok şeyler yaşadım O'nun kesin olarak var olduğuna inanmamı sağlayan..

Varlığının ispatı da yok demişsiniz, aksine sizsiniz ispatı, benim, annem babam, kardeşim, ailem,akrabalarım,sizin aileniz,sizin çevreniz,dünya,güneş,ay,galaksiler,dünayadaki 6 milyar insan içinde aynı anda doğum ve aynı anda toplu ölüm olması, yerçekimi,elektrik, hava,su,toprak,kalbinizin belirli bir sistemle atıyor olması,nefes almanız, saçlarınızın her kestirdiğinizde uzuyor ama kaşlarınız ve kirpiklerinizin uzamıyor oluşu,liste uzar gider ancak bütün bunları kalple görmek gerekli gözle değil,tesadüfi bir şekilde mi işliyor bütün bu sistem,hiç sanmıyorum elbet bir el var bunları hizaya sokan ve her zaman aynı olarak devamını sağlayan, inanmak kötü bir şey değil,aksine sizden daha büyük olduğunu düşündüğünüz bir güce sığınmak insanı rahatlatan ve korunduğunu bilmesine sebep olan bir ruh hali, ne diyim ki başka size O'nu gösteremem,buyrun burada diyemem, aslında derim buyrun burada diye de kalbimin içini görmeniz gerekli o zaman o da biraz zor sanırım....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Mimoza ,

Sorularınızı , soru olarak değil de , iletinizin açıklaması olarak aldım.

Soru ise eğer , teker teker sorarsanız , beraber tartışırız.

Gerçi hepisi ile ilgili forumda bisürü bilgi var. Tartışılmış.

İmam hatip ten ateizme düşünsel yolculuğum , bir günlük bişey değildi.

Çocukluğum da bana öğretilen , ama seçme hakkım olmadan inandığım , dinden , ateizme geliş bir TERCİH değildir.

SONUÇTUR.

Yıllarca süren sorgulamaların sonucu.

Siz de sorgulamış sınız. Ama çocuklukta öğretilen inanışta kalmış sınız. Bu ise , tercihtir.

Tercihinize saygım var.

Kalp diyorsunuz. Aslında kalp eski mısırlılarda çok önemli bir organmış. Şimdiki beyin in faaliyetlerini yürüten bir organ.

Sizde kalp i o anlamda kullanmış sınız.

Eğer tanrı olsa idi , beyninizde olması gerekirdi. Kalpte değil.

Seven aşık olan , özleyen beyindir. İnanan da.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Mimoza ,

Çocukluğum da bana öğretilen , ama seçme hakkım olmadan inandığım , dinden , ateizme geliş bir TERCİH değildir.

SONUÇTUR.

Siz de sorgulamış sınız. Ama çocuklukta öğretilen inanışta kalmış sınız. Bu ise , tercihtir.

Tercihinize saygım var.

Kalp diyorsunuz. Aslında kalp eski mısırlılarda çok önemli bir organmış. Şimdiki beyin in faaliyetlerini yürüten bir organ.

Saygılar.

İmam hatip mi hadis hatip mi mezunusunuz?

Ve siz hiç kalp ameliyatı geçiren insanlardaki karakter değişiklerine şahit oldunuz mu? Doktorların güzel açıklamaları var ama açıklama sayarsak... Bilinmeyenlerin bilinemeyecek oluşuna eminliğiniz mi var zaman dahilinde? Hafıza kavramının yansımalarını geçin, huy dediğimiz doğuştan bazı edinimlerimizin merkezine ve vücutta ki iletişimsel mucizelere,sizin eminliğiniz mi var tıpta.. Bilim uçsuz bucaksız öğrenme deneyimleri,ama bilimciler bile siz kadar emin olmaz kavramlara. Mutlaka devamını anlamaya odaklanırlar,hep ilerisine.. Bu yüzden sürekli gündeme yeni bulunan kavramlar yansır.. Emin olsalar,sabit kalır bilim,ama değildir sabit.. Beynin belli bölgelerinin ne işe yaradığının bile keşfi yok tam anlamıyla.. Yaşayan,ölmemiş canlının beynini kim açıp öğrenebilir ki ne olup bitiyor,hangi devreden.. Yinelenen haraketlerin ezberinde bile beyinden değil,beynin altında bulunan beyincik miydi,soğancık mıydı(biyoloji derslerim hep zayıfdı zaten-- hani sarhoşa evini bulduran organ) organdan bahseden bir bilimde,bu ne eminlik kalbin fonksiyonu olmayacağına dair.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Ftoyd ,

Gece geç vakitte yazdığınız iletiler , azıcık kızgınlık taşıyor içinde.

Ben kalp ten bahsederken , esas amacım Mısır medeniyetindeki Klap in tartışılmasını sağlamaktı.

Kızmayın.

Hadi sizin dedğiniz olsun. Kalp te birtakım bilinmeyen fonksiyonlar yapsın. Ama sakın durmasın.

----------------------------------------------------

Ben İmam Hatip lisesi mezunuyum.

Oldum olası hadislere mesafeli yaklaşırım.

Kuranı esas aldım genellikle , dinden çıktım.

Hadisleri kendime rehber olarak almış olsa idim , dinden çıkmanın yanında , sırtımı Kabeye verip en az 3,500 km uzaklara kaçardım çok önceden.

Hemde Lıse bıtmeden...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Mimoza ,

SONUÇTUR.

Tercihinize saygım var.

Saygılar.

Beynin mantık olarak kabul etmediğini kalp onaylamaz sayın taklamakan, beynim kabul etmişki kalbe indirebilmişim sevgiyi ve inancı, sizde de tam tersi olmuş, tercihler diğer seçenekelerden vazgeçiştir. Siz inanma yolundan vazgeçmişsiniz, ben ise kıyıdan dönmüş ve inanma yolunda devam etmişim.Ancak bu devam ediş çocukken öğretilenlerle ilgili değil,insan büyüdükçe değiştikçe düşünceleride değişiyor, küçükken Allah benim için kocaman bir A harfi idi yerden göğe kadar uzanan ve bep bana bakan bana gülümseyen, çocukluk işte kendimce şekil vermiştim O'na...şimdi ise, yine bana bakan yine beni izleyen ancak kesinlikle bir şekil vermediğim, azametini aklıma sığdıramadığım, varlığın ve yokluğun O'na ait olduğunu bildiğim,her yerde olduğunu bildiğim tek ve bir Allah. Sizin için masalsa da bütün bunlar iyi ki bana bu masal anlatılmış derim. Ömrümün sonuna kadar dinlemekten vazgeçmeyeceğim ilk ve tek masal olacakatır bu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Beyninizi bu şekilde inanmaya şartlar , ve illede inanacam derseniz ,

İnanırsınız.

Bu maharet değildir.

Korkudur.

Din in en çok kullandığı duygudur yani. Bide rüşvet niteliğinde , Umut var.

Maharet yada kaabiliyet nedir o zaman.

Mantığınıza uymayana sorular sorarak , irdeleyerek , araştırarak , gelişerek ve değişerek bir düşünce yapısı oluşturursanız ,

bu daha sağlıklı olacaktır. Maharet te budur. Çaba gerektirir.

Değişmeyen kitaba iman ediyorsunuz.

Bakın etrafınızda değişmeyen ne var...

Ama ben değişmemekte ısrar edecem derseniz.

Bu da bir tercihtir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İmam hatip mi hadis hatip mi mezunusunuz?

Ve siz hiç kalp ameliyatı geçiren insanlardaki karakter değişiklerine şahit oldunuz mu? Doktorların güzel açıklamaları var ama açıklama sayarsak... Bilinmeyenlerin bilinemeyecek oluşuna eminliğiniz mi var zaman dahilinde? Hafıza kavramının yansımalarını geçin, huy dediğimiz doğuştan bazı edinimlerimizin merkezine ve vücutta ki iletişimsel mucizelere,sizin eminliğiniz mi var tıpta.. Bilim uçsuz bucaksız öğrenme deneyimleri,ama bilimciler bile siz kadar emin olmaz kavramlara. Mutlaka devamını anlamaya odaklanırlar,hep ilerisine.. Bu yüzden sürekli gündeme yeni bulunan kavramlar yansır.. Emin olsalar,sabit kalır bilim,ama değildir sabit.. Beynin belli bölgelerinin ne işe yaradığının bile keşfi yok tam anlamıyla.. Yaşayan,ölmemiş canlının beynini kim açıp öğrenebilir ki ne olup bitiyor,hangi devreden.. Yinelenen haraketlerin ezberinde bile beyinden değil,beynin altında bulunan beyincik miydi,soğancık mıydı(biyoloji derslerim hep zayıfdı zaten-- hani sarhoşa evini bulduran organ) organdan bahseden bir bilimde,bu ne eminlik kalbin fonksiyonu olmayacağına dair.

sevgılı ftoyd ufkumu actıgınız ıcın bınlerce tesekkur. olen muslumanların kalplerını yasayan olu kalplerle degıstırelım olsun bıtsın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgılı ftoyd ufkumu actıgınız ıcın bınlerce tesekkur. olen muslumanların kalplerını yasayan olu kalplerle degıstırelım olsun bıtsın.

Siz KÖRÜ KÖRÜNE , yaşayan kalplerle değiştirin bu daha mantıklı.

Hayatı dolu dolu yaşamış ve sonunda ölmüş bir kalp ,

evhamlarla , hayalerle , masallarla yaşayan bir kalpten iyidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Beyninizi bu şekilde inanma[ma]ya şartlar , ve illede inan[may]acam derseniz ,

İnanır[mı]sınız.

Bu [hıc] maharet değildir.

ınanan ınanmak ıcınde, ınandıkları ıcınde bıseyler yapar, asıl kolaycılık ınanmamaktır , ınanmıyorum de cık ısın ıcınden.

yeryuzunde sadece ınsan ınanma ınanmama tartısması yapmıstır. cunku akıllı bı varlıktır. akıl sahıplerının bazıları ınanmayı bazıları ınkarı tercıh etmıstır. ınanmayı secenler ınandıklarını arar, bulmaya calısırlar. boyle bır gayret gostermeyeceklerse eger sahıbı oldukları aklın hakkını tam veremıyorlar demektır. fennı ılımlerde gelmıs oldukları nokta dıkkate deger takdıre sayandır ancak yeterlı sayılamaz. elde edılen ılım asıl amacına hızmet etmelıdırkı ılım erbabına hızmet etsın.

yada cıkılan sey belkıde sumudur acaba; ana babanın vermıs oldugu dını egıtımı ''yanlıs verılmesı yahut yanlıs algılanması'' sonucu benımseyemeyen cocuk zorlama ılede karsılasınca, lıderlık vasfıda varsa eger baskası ıstesede, bu baskası anam babam bıle olsa ''INANMAYABILECEGINI, INKAR EDEBILECEGINI VE HATTA KUFREDEREK BEN ISTERSEM KUCUK BILE DUSUREBILIRIM'' dıyebılecegınımı gostermeye calısıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn kafedengi ,

Kendi adıma cevap vereyim.

Sizin bahsettiğiniz şekil çerçevesinde , kimsenin bişey göstermeye çalıştığı yok.

Ben İnandığım zamanlarda , islamı anamdan da iyi babamdan da iyi etrafımdaki bi ton adamdan da iyi bilirdim.

İletilerinize bakarsak , be Kuranı da sizden iyi bilirim. :)

------------------------------- 0 ---------------------------------

Eğer ille de bişey gösterilmeye çalışılıyor diyosanız , en tutarlı şey.

" DİNLERDEN ÖZGÜRLÜĞÜN dünyanın geleceği için kaçınılmaz olduğu" gösterilmeye çalışılıyor diyebilirsiniz.

DİNLERDEN ÖZGÜRLÜK..... bunu göstermeye çalışıyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn kafedengi ,

Kendi adıma cevap vereyim.

Sizin bahsettiğiniz şekil çerçevesinde , kimsenin bişey göstermeye çalıştığı yok.

Ben İnandığım zamanlarda , islamı anamdan da iyi babamdan da iyi etrafımdaki bi ton adamdan da iyi bilirdim.

İletilerinize bakarsak , be Kuranı da sizden iyi bilirim. :)

------------------------------- 0 ---------------------------------

Eğer ille de bişey gösterilmeye çalışılıyor diyosanız , en tutarlı şey.

" DİNLERDEN ÖZGÜRLÜĞÜN dünyanın geleceği için kaçınılmaz olduğu" gösterilmeye çalışılıyor diyebilirsiniz.

DİNLERDEN ÖZGÜRLÜK..... bunu göstermeye çalışıyoruz.

ıletılerınızın neredeyse tamamına kaynak gosterıyor olmanıza bakılırsa evet dedıgınız gıbı kur'an ve hadıs yada genel ıtıbarı ıle ıslam hakkında benden ddaha fazla sey bıldıgınız gercegını teslım etmek lazım.

ıste tamda bu noktada anlayamadıgım sey sudur.

nasıl oluyorda tamamına yakın bır kısmına vakıf olmak asıl amacın anlasılmamasına sebep olabılıyor. ınanın bılmıyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

nasıl oluyorda tamamına yakın bır kısmına vakıf olmak asıl amacın anlasılmamasına sebep olabılıyor. ınanın bılmıyorum

Sn kafedengi ,

Çocukken bile insanın içinde sorular oluyor. Hemde tehlikeli sorular.

Allah nerde. Karısı varmı. Çocukları var mı. Allahın evine nasıl gidilir. Ölmek ne demek. Dedem akşama geri gelecek mi. Melek mi oldu , kanatları mı var yani. Yukardaki yıldızlarda kim yaşıyor. Neden.

Çocukça ama tehlikeli sorulara , geçiştirmeli cevaplar verilir. Anlayabileceği türden. ( gene de anlamaz ya )

Gençken sorular değişir. Benim yaşımda , yolun yarısında da başka şekil alır.

Eğer cesaretle sorularınızın üstüne gider de , tek kaynak yerine , karşılaştırmalı kaynaklara yönelirseniz , cevaplar daha net ve hızlı gelir.

Karşılaştırma ve çeşitli kaynak derken , Kuran , hadis , sahabe hayatları , sieri nebi , resimli namaz hocası , Elmalılı Ahmed Hamdi Yazır meali falan değil.

Bunların hepsi tek kaynak kabul edilip , bunların karşısındakiler de birer kaynak olarak alınmalı demek istedim.

Bu aşamadan sonra sorular daha mantıklı , eski sorular yerine yenileri gelmiş olarak devam eder.

Ben Kuranın aklımın almadığı yerlerini , araştırdım. Belki yanılıyorumdur. Neden ben böyle anladım diye.

İmam Hatip lisesinde iken sınavlarda da hocaların istediği cevabı verirdim. Kafamdakini değil.

Çünkü hedefim bir üniversitede okumaktı. Hocaların buna engel olmaması gerekirdi. Onlar duymak istediklerini sordukları için. Bende onu yazardım.

Birinde siyer dersinde anlatılan bir olaydan dolayı tebessüm etmiştim. Ve fırça yedim. Hocanın düşüncesi ve benimki farklı idi yani.

Kuranı araştırıken bide baktım ki tefsirde mükemmel olmuşum. İkinci idim sınıfta. Birinci olan arkadaşı okuldan sonra gördüm , universiteyi kazanamamıştı.

Erbanakcıların derneklerinde sağa sola koşuyordu.

Daha sonra gördüğümde de alkolik olmuştu. Ben universite sonda iken de , yanına gittim , beraber birer şise soğuk bira içtik.

Eski günleri andık. Sorularımızı sorduk...

Ölen değerli hocalarımız vardı. Felsefecimiz örneğin. Üzüldük.

Kuranı bir şekilde hala dinlerim.

Sade insan sesi olarak muziği hayal edin.

Kabe imamlarından , duru bir insan sesi , biçok muzikten iyidir. Örneğin Pavarotti...Biçok müzikten iyidir. ( metalciler kızacak şimdi ama )

Bu yazıyı yazarken Kabe imamlarından muminun suresini dinledim. Aşağıdaki ayeti mükemmel okuyor. Duraklaması vurguları...Harika gerçekten.

" Hey haate , hey haate limaa tuu aduun."

Ben Kuran düşmanı değilim. Sadece araştırdım , ve bir ilah tarafından gönderilmediği kanısına vardım.

Sıradan bir müslümandan da , iyi bilirim. Ama inanmam.

Bakın Kuranı araştırırken , şu gözle bakarsanız , daha rantabl sonuç alırsınız.

1-Mekke de inen ilk ayetler

2-Mekke dönemi ayetlerinin tamamı.

3- Medinede inen ilk ayetler.

4- Ve son 3 yılda inen ayetler.

Ortadaki değişimi yakalarsanız.

Sorularınızın cevabını bulursunuz.

Eğer varsa ve sormaya cesaret edebilirseniz.

Bence kimseye sormayın , kendinize sorun. Ve tehlikeli olmaz. Allah ta yakmaz. İşlerinizi ve mutluluğunuzu bozmaz. kafanıza kiremt düşmez.

Merak etmeyin.

Arada sırada da , sn gecekuşu ve BrainSlapper i okuyun.

Dinlerden özgürlüğü seçin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn kafedengi ,

Çocukken bile insanın içinde sorular oluyor. Hemde tehlikeli sorular.

Allah nerde. Karısı varmı. Çocukları var mı. Allahın evine nasıl gidilir. Ölmek ne demek. Dedem akşama geri gelecek mi. Melek mi oldu , kanatları mı var yani. Yukardaki yıldızlarda kim yaşıyor. Neden.

.

.

.

karsılıklı bırbırımızı anlamaya calısalım ıstıyorum. sımdıye kadarda bunu yapmaya calıstıgım kanısındayım.

hayatta, su ana kadar yapmıs oldugum meslekı yada ınsanı hıc bır konuda vasatın ustune cıkamamıs, sızın gıbı mukemmelı yakalayamamıs bırı olan ben, cevabını bulamadıklarımdan oturu, yahut bana cevap dıye soylenen ve belkıde yutturulmaya calısılanlardan cok daha onemlısıne sahıp oldugum durumlarda dahı sızın ulastıgınız noktaya yanı ınkar noktasına ulasmadım. bunun ıcın Allah'a sonsuz sukurler edıyorum.

sızın sordugunuz sorulara verdıgınız orneklere bakıyorumda bır kez daha sukredıyorum Allah'a, bunlardan cok daha cetrefılısını sormus olsamda kendıme ımanımı muhafaza etmemı sagladıgı ıcın.

aklıma dustugu andan ıtıbaren, ıman zaafıyetıne sebep olmamak ıcın kendıme sakladıgım sorunun cevabını bulamamıs olmaktanda sormus olmaktanda korkmadım. ınanıyorum kı Allah anlamaya yonelık olan soruları cezalandıracak kadar merhametsız degıldır. kaldıkı bunu yanı soru sormayı tesvık etmıstır tefekkure vermıs oldugu onemı bızdende ısteyerek.

ıste 2008 deyız ama hala bazı arkadasların '' yahu bu ucaklar nasıl oluyorda ucuyor '' dedıklerını duyuyorum. anlayamıyor olsada uctugunu kabul edıyor ınkarı secmıyorlar fakat aynı seyı bır gosterıde sıhırbazdan gorse bu seferde asla kabul etmıyor ınkar edıyor. kesret dıye tabır edılen artık gormeye duymaya alıstıgımız ama aslında ozune baktıgımızda hıc te basıt olmayan cok karmasık mılyonlarca hadıse etrafımızda cereyan ederken anlayamadıklarımıza bakarak ınkar kanaatımce kolaycılıktır. sız her ne kadar zoru secıp karsılastırmalı kaynaklar sayesınde mukayese etmıs olsanızda nedense bır tarafın sozlerını daha muteber kabul etmıssınız.

maraton yarısına benzettıgım dunya hayatında takatımın kalmadıgını dusundugum ıpı gogusleyemeyecegım dedıgım zamanlar cok oldu halende oluyor. yaptıgım hatalara ısledıgım gunahlara bakıyorumda bırakın dını terketmeyı dının benı dısarı atmamıs olmasına sasırıyorum.

sızın sık sık kullandıgınız dın ıkı duyguyu kullanır bırı umıt bırı korku dedıklerınızın, aslında ınsanın yasama sevıncını ayakta tutan, bıttım dedıgı anlarda motıve eden duygular oldugunu gordum. gereksız saydıgınız dın devre dısı bırakılsa bıle ınsan her zaman umıt ve korku arasındadır. oss yı kazanamama korkusu ıle bı kazanırsam varya durumunda oldugu gıbı.

tefsırde bırıncı olan arkadasınız ıcınde ben uzuldum olen ogretmenınıze uzuldugunuz gıbı. kazanamadıgı unıversıte kazanma potansıyelının kalmadıgını dusunmesıne sebep oldugu ıcın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

merhaba arkadaşlar benim yüz çevirdigim konuma gösterdiginiz ilgi için .şimdi şu anda şu ruh halimle kimin neyi aradıgını kestiremiyorum. hiç biriniz benim kadar terkedilmiş ve unutulmuş olamazsınız e daha ne var ne boşlugunuz varda onu arayıp bulamıyor ve allahın varlıgına sarıyorsunuz .lütfen artık olmadıgını kesin delillerle sununda bizde boşu boşuna sevinince şükür üzülünce lanet okkumayalım. ben muhtaç oldugum diazeme(kızım için) biri özledigi mantıya digeri evindeki bir eşyaya ne bileyim bir obje bulunur artık varlık sebebi olarak ona seslensin. arkadaşlar eger inanmayı bırakırsak zaten bitmişiz demektir tüm inanmayanlar aslında inançtan titreyip sabırsız olanlardır .eger nerde bir adaletsizlige ugrarsanız mutlaka er geç adalet size döner öyle yada böyle.şurda kaç gün oldu allahım bundan aşagı düşürme diyordum bir baktım iyi niyetimle kendi kendimi aşagı düşürdüm, şu ana kadar bunu allah yaptıı diyerek isyan ediyordum. bu gerçek şimdi iyi niyetimle kendim derken anladım. eger insanların başına negatif bir olay geliyorsa bu allahın adaletsizligi degil kendi dikkatsizligidir. inanmamanıza neden olan olaylar zincirini izlerseniz en başından kendi hatanızı göreceksiniz.niye böyle yazıyorum, aylarca aynı şeyler kimse net bir delille gelmiyor ama kısır bir çekişme süregen olarak devam ediyor. bu gece çok üzgünüm arkadaşlar kırdıysam özür elimi yaktım zaten ..esen kalın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah'a, bunlardan cok daha cetrefılısını sormus olsamda , ıman zaafıyetıne sebep olmamak ıcın kendıme sakladıgım sorunun cevabını bulamamıs olmaktanda sormus olmaktanda korkmadım.

Sn Kafedengi ,

Cidden rica ediyorum.

Şu çetrefilli sorular neydi.

Bi yazarmısın.

Nasıl olsa bizde İMAN , miman yok.

Zafiyete de uğramaz. İstersen özelime mail bile atabilirsin.

Merak ettim şimdi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merhaba arkadaşlar eger inanmayı bırakırsak zaten bitmişiz demektir...... tüm inanmayanlar aslında inançtan titreyip sabırsız olanlardır

Neye inanmayanlar titrer.

Titrerken neye inanır.

Sn canımıncanı ,

Sizi gıyaben çok sevdik....

AMA GERMEYİN BENİ CANIM.

Durup dururken titretiyorsunuz.

Zaten bulunduğum yerde kar yağdı yağacak , Allahın sibiryasında... :D

Titriyoruz zaten.

Bide siz TİT RET TİRMEYİN yaa...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Kafedengi ,

Cidden rica ediyorum.

Şu çetrefilli sorular neydi.

Bi yazarmısın.

Nasıl olsa bizde İMAN , miman yok.

Zafiyete de uğramaz. İstersen özelime mail bile atabilirsin.

Merak ettim şimdi.

bahsettıgınız ıbarenın gectıgı ıletıyı okudumda sordugunuzdan cok daha onemlı seyler yazmısım. en azından benım onemlı saydıgım sozler.

ne yazıkkı her zaman oldugu gıbı elegın ustunde kalanları almıs alta gecenlerı cope atmıssınız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bahsettıgınız ıbarenın gectıgı ıletıyı okudumda sordugunuzdan cok daha onemlı seyler yazmısım. en azından benım onemlı saydıgım sozler.

ne yazıkkı her zaman oldugu gıbı elegın ustunde kalanları almıs alta gecenlerı cope atmıssınız.

Tamam diyelim ki öyle ,

sahi çetrefilli soru ne idi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kardes zekınsınız kabul edıyorum ama bende sıze boyle bır malzeme verecek kadar akılsız sayılmam

Haşa , ben öyle bişey diyemem.

Ama siz Allahınızdan eminseninz , o bir cevap üretir.

Bu yüzden de bir kafirden korkmanıza gerek yok.

Altı üstü bikaç soru.

Ki sizin ürettiğiniz sorular.

Sizin Allhınız bu sorulardan mı korkacak , onu mu ima ediyorsunuz.

Anlamadım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Haşa , ben öyle bişey diyemem.

Ama siz Allahınızdan eminseninz , o bir cevap üretir.

Bu yüzden de bir kafirden korkmanıza gerek yok.

Altı üstü bikaç soru.

Ki sizin ürettiğiniz sorular.

Sizin Allhınız bu sorulardan mı korkacak , onu mu ima ediyorsunuz.

Anlamadım.

korkmaz kardes merak etme benım ınandıgım Allah hıcbıseyden, hıckımseden korkmaz.

korkan bızlerız. korkuyoruz. varın sız bıze korkak deyın. sozlerımızın bırılerının kufrune sebep olmasından korkarız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neye inanmayanlar titrer.

Titrerken neye inanır.

Sn canımıncanı ,

Sizi gıyaben çok sevdik....

AMA GERMEYİN BENİ CANIM.

Durup dururken titretiyorsunuz.

Zaten bulunduğum yerde kar yağdı yağacak , Allahın sibiryasında... :D

Titriyoruz zaten.

Bide siz TİT RET TİRMEYİN yaa...

yok kayın biraderim orda havalar iyiymiş. az titretiyormuş .ya bende sizleri sevdim ama ben bir site kurdum galiba. galiba diyorum çünkü daha şekillendiremedim, adresini burdan verip veremeyecegimi merak ediyorum .bom boş kimse yok .sizlere ihtiyacı var sitemin hı. bir soru şimdi biz bayramlaşırken siz ne tür bir duygu içerisindesiniz. açıkça şöyle bir dialog oluyormu bayramın kutlu olsun sayın taklamakan. ..hayırdır bir bayrammı vardı canımıncanı bilemiyorum gibi yoksa tşk ederim sizinde diyormusunuz ben şöyle demenizi beklerim. bilmem benimle bir ilgisi yok bayramın o ne. gene titrettim kusura bakmayın çok üzgünüm aslında, ortanca kızım lule yi galiba kene ısırdı. sabahı bekliyorum test yaptırmak için .uyanık kalırsam sanki daha çabık sabah olur gibi . sitemde şu satırlarım gibi karmakarışık inanın. özetle bu bayramda mesut olamadık yani ne diyeyim sizlerinki güzel geçsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.