Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

TAKKE KRİZİ "SİNEKLİ BAKKAL" I KAPATTI

Misafir CYRANO

Önerilen İletiler

Önce "Bu devirde kızını okula göndermeyen baba yok" dendi, ardından ana karakterin takke takması sakıncalı bulundu. Sonuçta Halide Edip Adıvar'ın eserinden uyarlanan "Sinekli Bakkal", atv'de 5. bölümde yayından kaldırıldı

Cumhuriyet edebiyatının usta kalemi Halide Edip Adıvar'ın aynı adlı eserinden beyazcama uyarlanan atv'nin "Sinekli Bakkal" adlı dizisi, 5'inci bölümde yayından kaldırıldı.

İlk bölümden itibaren beklenen reytinge ulaşamayan dizinin, sadece izleyici sayısı düşük olduğu için değil, atv yönetimini de rahatsız ettiği için yayından kaldırıldığı ortaya çıktı. Dizinin ikinci bölümünden itibaren kanalın baskısıyla karşılaştıklarını belirten başrol oyuncularından Şemsi İnkaya, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

'Fethullah Gülen'e benzettiler'

"Dizide canlandırdığım İmam İlhami karakteri Halide Edip'in romanında yobaz bir tip. Bu adam evin içinde beyaz, dışarı çıktığında da siyah takkesini takıyor. İkinci bölümü çekerken kanal yönetiminden 'Beyaz takkeli sahneler istenmiyor. Bu sahneler yeniden çekilecek' diye talimat geldi.

Ya 'Yazarın eserindeki karakter takkeli, siz bu eseri daha önce okumadınız mı?' diyerek oynamayacak ya da ya da 'İş aksamasın, ekip sabahlara kadar çalışıyor' deyip devam edecektim. Devam ettim. Daha sonra yeni bir talimat geldi ve siyah takkeyi de çıkardılar. Benim Fethullah Gülen'e benzediğimi söylediler. Takkeli sahneleri de tamamen kaldırdılar.

'Halk bunu istemez' dediler

Dizinin senaristi Gökhan Aktimur ise kanal yönetiminin, önce ilk bölümde ekrana gelen "kızını üniversiteye göndermek istemeyen baba" sahnesinden rahatsızlığını dile getirdiğini söyledi.

Aktimur, "Kanal yöneticileri 'Artık babalar kızlarını okula gönderiyor' diyerek bu sahneye halkın tepki göstereceğini söyledi. Biz de klasik bir eser çektiğimizi hatırlattık ama daha sonra çekilen bölümlerle ilgili, mesela Şemsi İnkaya'nın takke sahnelerinde yaşadığı gibi birtakım değişiklik taleplerini bize ilettiler.

Halide Edip gibi bir yazara yapılan şey çok büyük haksızlık. Madem böyle bakacaklardı, baştan bu diziyi hiç kabul etmeselerdi" dedi.

Yapımcı Yaşar İrvül ise çekimler için evler ve platolar kurduklarını ve dizinin yayından kaldırılmasıyla yaklaşık 600 bin YTL zarar ettiklerini söyledi.

Bu 'kanal baskısı'dır!

Şemsi İnkaya şöyle konuştu: "Durum mahalle baskısından sonra artık kanal baskısına döndü. 5'inci bölümünden sonra zaten dizinin bitirildiğini öğrendim. Yöneticilerin akılları başlarına diziyi izledikten sonra gelmiş.

Bu kadar yıldır oyunculuk yapıyorum, bu durum çok acı geldi. Halide Edip Adıvar gibi bir yazarın 1920'li yıllarda geçen, kadın haklarını koruyan bir hikâyesini çekiyoruz ve bize 'Hayır' diyorlar. Demek ki, o dönemden bu döneme hiçbir şey değişmemiş."

http://www.milliyet.com.tr/2008/01/22/yasam/ayas.html

Bunun yanında bir de Avrupa Yakası dizisinin sansürlenmesi vakası varki. Ona değinmeye bile ihtiyaç duymuyorum artık.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Avrupa Yakası dizisinde çaycı Tanrıverdi'nin çağ ocağının yanında duran Şebnem Ferah posterinin göğüs kısmının Çalık Grubunun ATV yi almasından sonra, notlar ve kağıt parçalarıyla kapanması Şöyleki ;

Tedaviden önce :

060320081334497554397_3.jpg

Tedaviden sonra ;

060320081334306055896_3.jpg

onun yerine direk Edep Ya Hu stikeri yapıştırsalarmış daha iyiymiş. Ama Sinan Çetin o kadarına dayanamamıştır. Çok ilkeli olduğu için mi? Hayır canım seyirci tepki gösterir diye. Nerede Abdulhamit devrinde sansüre karşı ayakta duran aydınlar. Nerede bunlar. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu televizyon kanallari Türkiye'nin degil AKP nin demedikmi arkadaslar,daha fazlasini beklemeyin.Rtük'ün basi kim,kimin emriyle oraya oturtuldu?dizilere bakiyorum,Kurtlar vadisi,cocuklari etkiliyor diye yayindan kaldirilmisti,simdi ise bütün dizilerde herkesin elinde bir tabanca var,*Vurummi ulan,dagitimmi beynini ulan *larla dolu diziler heralde cocuklari pek etkilemiyor.

SINEKLI BAKKAL eger gercekten yazildigi gibi ATV nin hismina ugradiysa o romana yazik olmustur.ATV ye yakisan bence *Hayber kalesi veya Bedr'in aslanlari*baya bir reyting yapabilir,böyle diziler yaptirirsa.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Önce "Bu devirde kızını okula göndermeyen baba yok" dendi, ardından ana karakterin takke takması sakıncalı bulundu. Sonuçta Halide Edip Adıvar'ın eserinden uyarlanan "Sinekli Bakkal", atv'de 5. bölümde yayından kaldırıldı

.

.

.

Şemsi İnkaya şöyle konuştu: "Durum mahalle baskısından sonra artık kanal baskısına döndü. 5'inci bölümünden sonra zaten dizinin bitirildiğini öğrendim. Yöneticilerin akılları başlarına diziyi izledikten sonra gelmiş.

Bu kadar yıldır oyunculuk yapıyorum, bu durum çok acı geldi. Halide Edip Adıvar gibi bir yazarın 1920'li yıllarda geçen, kadın haklarını koruyan bir hikâyesini çekiyoruz ve bize 'Hayır' diyorlar. Demek ki, o dönemden bu döneme hiçbir şey değişmemiş."

http://www.milliyet.com.tr/2008/01/22/yasam/ayas.html

Bunun yanında bir de Avrupa Yakası dizisinin sansürlenmesi vakası varki. Ona değinmeye bile ihtiyaç duymuyorum artık.

Sanata siyasetin karışmasının sonuçlarını her geçen gün artagelen örneklerle görüyoruz, yaşıyoruz.Sanatı dinler üstü, ırklar üstü evrensel boyutlarıyla algılayabilmek bilgi ister, kültür ve birikim ister, olgunluk ister, imzamda da kullandığım bilgelik dürüstlük ve cesaret ister.Ne yazık ki bu vasıftaki yönetici ve sorumluları Diyojen gibi elimizde fener ,sittin sen daha arasak bulamıyacağız.

Fazıl SAY'IN mesajını algılamaktan aciz 'Göbeğini Kaşıyan Adam' şablonunun tavan yaptığı bir dönemden geçiyoruz.Medyanın kalemini satmayan kelemşörleri birer birer alaşağı edildi, hatta katledildi.Ortalık satılmış işbirlikçi ve de yalakalara kaldı.Gerçek sanatçılar küstürüldü, kültür ve sanat kurumlarımız sanatçılığı kendilerinden menkul abdurrahman çelebilerin eline terkedildi.Kaç kiş dünyanın tanıdığı ve taktir ettiği , sanatının doruklarına çıkmış on tane Türk sanatçısının ismini sayabilir?Bu kişiler var ama ne ki yurdum insanı onları alglayamıyor.Çünkü eğitilmiyorlar.Medya kanalları çirkin siyasetçi , iş adamı ve işbirlikçi yalaka yönetici troykasının elinde.Doğru kullanılsaydı, toplum mantalitesini çağdaş çizgiye taşıması bakımından çok şeyler yapabilecek olan özel kanallar, tam tersi bir anlayışla yönetilip çağın gerisine sürükledi bunu.VE BU ANLAYIŞLA DA TAM GAZ GİDİYORLAR...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.