Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

"YA SiZ YANILIYORSANIZ!"

Kullanışlıtavşan

Önerilen İletiler

eğer bizim (insanlığın) varolmasını istiyor idiyse neden adem ile havva ya sakın sevişmeyin (yasak meyveyi yemeyin) dedi?

onlar meyveyi yemese insanoğlu nasıl varolacaktı açıklar mısın? adem havva ile çiftleşmez ise insanoğlu nasıl varolur???? (adem babamız havva anamız tezinizi kendin çürütüyorsun o halde)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

güzel kardeşim ... eğer adem bu yasağa uysaydı havvayla çiftleşmeyecekti.. e biz nasıl olacaktık o zaman... sen haklıysan "bakara 35" in anlamı ne ??????

Âdem Aleyhisselâm “Cennetten kovulma” şeklinde, bir ceza olarak dünyaya gönderilmemiş, yaratılış gayesine uygun olarak cennetten indirilmiştir.Allah ademin o meyveyi yiyeceğini bilmiyormuydu?Biliyordu.Ama ayette insanlara, bakın Adem yasağı çiğnedi kötülerden oldu.Siz de onun gibi yasakları çiğnemeyin ki kötülerden olmayın deniliyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ayette Allah insanlara yasak kavramından bahsediyor.Yoksa Onlar meyveyi yemese yine insanoğlu var olacaktı.Onlara bütün Cennet nimetleri serbest bırakıldı; yalnız bir ağaç hariç. Tek bir ağaç. Bu ağaç belki de insanın yeryüzündeki hayatında mutlaka yer alacak olan "yasak" kavramını sembolize eder. Çünkü yasak kavramı olmaksızın irade ortaya çıkmaz; irade sahibi insanla, güdülen hayvan birbirinden ayırd edilemez. İnsanın ahdine bağlı kalıp kalmadığı, kendisine koşulan şartlara uyup uymadığı deneyden geçirilemez.

Artı böyle bir ayeti iki ayeti yanlış yorumlayarak tanrı varlığını inkar ediyorsun.Bu çok basit değil mi?

o hariç olan (yalnız bir "ağacı") kim yarattı ve neden?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Âdem Aleyhisselâm “Cennetten kovulma” şeklinde, bir ceza olarak dünyaya gönderilmemiş, yaratılış gayesine uygun olarak cennetten indirilmiştir.Allah ademin o meyveyi yiyeceğini bilmiyormuydu?Biliyordu.Ama ayette insanlara, bakın Adem yasağı çiğnedi kötülerden oldu.Siz de onun gibi yasakları çiğnemeyin ki kötülerden olmayın deniliyor.

kötülerden olan birine neden "aleyhisselam" diyosun o halde ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

o hariç olan (yalnız bir "ağacı") kim yarattı ve neden?

Herşeyi yaratan Allah'tır.O ağacı da Allah yarattı.O ağaç yeryüzündeki yasakları sembolize ediyor.Yasakları çiğneyenlerin kötülerden olacağı söyleniyor ayette.Ama şunu da unutmamak gerekir:İnsan yaratılanların neden yaratıldığı konusunda yüzdeyüz bilgi sahibi olamaz.Kimbilir o ağacın yaratılışında da ne hikmetler vardır insanoğlunun algılayamadığı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kötülerden olan birine neden "aleyhisselam" diyosun o halde

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakara 35 : "Biz: Ey Âdem! Sen ve eşin (Havva) beraberce cennete yerleşin; orada kolaylıkla istediğiniz zaman her yerde cennet nimetlerinden yeyin; sadece şu ağaca yaklaşmayın. Eğer bu ağaçtan yerseniz her ikiniz de kendine kötülük eden zalimlerden olursunuz, dedik"

-Yani tanrı aslında bizi istemiyordu.....biz "kendine kötülük eden zalimler (adem ve havva) yüzünden varız... doğru mu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:D Yaptığı hatadan pişman olup tövbe etmiş.Allah da bağışlamış.Tüm peygamberler iyi insanlardan seçilmiştir zaten.Senin mantığınla bakarsak dünyada iyi insan kalmaz.Çünkü her insan hata yapıyor.

hangi hatasından dolayı pişman olmuş ve tövbe etmiş söyler misin ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakara 35 : "Biz: Ey Âdem! Sen ve eşin (Havva) beraberce cennete yerleşin; orada kolaylıkla istediğiniz zaman her yerde cennet nimetlerinden yeyin; sadece şu ağaca yaklaşmayın. Eğer bu ağaçtan yerseniz her ikiniz de kendine kötülük eden zalimlerden olursunuz, dedik"

-Yani tanrı aslında bizi istemiyordu.....biz "kendine kötülük eden zalimler (adem ve havva) yüzünden varız... doğru mu?

bir tek cevap bile gelmedi... gelse şaşardım zaten...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Adem babamız..Hawa anamız..isimleri Ali yada Fatma olabilir.. :D

İşte bizim yaratılışımız..aklımız başımıza geldimide yasak meyvaya doğru koşuyoruz..ergenlikten sonra Evlilik geliyor,yani tövbe ediyoruz :D sonra Ana ve Babanında izniyle,Belediye başkanına falanda haber verip o yasak meyvayı yiyoruz :D ..yasaklığı falan kalmıyor.. :D nikahlı oldumu yasak meyva oluyor helal meyva :D şeytan dediğimizde bizde..az kandırmadı,nerelere sürükledi..hadi dayı yaw,bikereden ne olur gel çekelim kafaları,gel hovardalık yapalım diye.. :D

Adem falan yarattım demiyor Allah hiç bir yerde..İNSAN diyor(YASİN)..ekseriNAS diyor..İns diyor..Adem nereden çıktı ya Hu.. :D

Bulamazssınız o sözünü ettiğiniz Ademin doğum kayıtlarını..fakat sizin doğum kayıtlarınız taze henüz..bakın nasıl var olduğunuza..anlayın şeytanıda İnsan,ı da.. :D ..Ademide Hawayıda.. :D gezmeyin hayal alemlerinde..gelin bu dünyaya bakın nasıl var ediyor VAR,dan görün kendi gözleriniz ile..Allah göstere göstere var ediyor aslında..bakmak lazım şöyle dikkatlice.. :D

Sevginiz Sermayeniz Olsun..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ey inananlar.... cevap veremediğinizin resmidir....

doğru mu... doğru...

:D Vay be inananları bozdun helal olsun sana!Sana cevap versem ne olacak ki kardeşim?Gözün kapalı gidiyorsun!

İkincisi de bir müslüman bir meseleye tam olarak hakim olamayabilir.Hemen bu konudan fırsat bilip inananlar cevap veremiyorsunuz diye bir genelleme yapma istersen.Buna kurnazlık derler ki senin inandığın ahlak anlayışına da ters düşer.

Son olarak şunu unutma:Müslümanlık salt akılla anlaşılacak bir düşünce sistemi değildir!Kimi konular aklın sınırlarını zorlar ve tam bu noktada iman devreye girer.Biz de burda seninle ayrılırız işte!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:D Vay be inananları bozdun helal olsun sana!Sana cevap versem ne olacak ki kardeşim?Gözün kapalı gidiyorsun!

İkincisi de bir müslüman bir meseleye tam olarak hakim olamayabilir.Hemen bu konudan fırsat bilip inananlar cevap veremiyorsunuz diye bir genelleme yapma istersen.Buna kurnazlık derler ki senin inandığın ahlak anlayışına da ters düşer.

Son olarak şunu unutma:Müslümanlık salt akılla anlaşılacak bir düşünce sistemi değildir!Kimi konular aklın sınırlarını zorlar ve tam bu noktada iman devreye girer.Biz de burda seninle ayrılırız işte!

:)

iyi de hala cevabın yok farkında mısın ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sadece buna cevap ver... o kadar...

Bu sorunun cevabı yukardaki iletilerde var bakarsan..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vay be inananları bozdun helal olsun sana!Sana cevap versem ne olacak ki kardeşim?Gözün kapalı gidiyorsun

e ben gözüm kapalı gidiyorsam... sen şu anda ve burda napıyorsın ?

drumert sorum gayet açık ve net sanırım...

bu soruya net bir yanıt ver ki ben de konuyu kapatayım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vay be inananları bozdun helal olsun sana!Sana cevap versem ne olacak ki kardeşim?Gözün kapalı gidiyorsun

e ben gözüm kapalı gidiyorsam... sen şu anda ve burda napıyorsın ?

Ben gözüm kapalı gitmiyorum merak etme sen.Din kurallarındaki manayı anlamaya çalışıyorum.Allah böyle emrediyor çünkü.Ama bazı konular var insan aklını zorlayan.Bu konular karşısında akıl donup kalıyor ve iman devreye giriyor.İşte ben de olayın bu kısmını anlatamıyorum.Yoksa akıl herşeyi idrak eder mi diceksin?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama bazı konular var insan aklını zorlayan.Bu konular karşısında akıl donup kalıyor ve iman devreye giriyor.

Yani mantık bitiyor, iman başlıor....E bunu biz de hep söylüyoruz. Ama mantığın bittiği nokta bize göre daha başlarda. Siz iman etmekten onu da kaçırıyorsunuz...

Yoksa akıl herşeyi idrak eder mi diceksin?

İdrak edemeyecekse neden inansın?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama bazı konular var insan aklını zorlayan.Bu konular karşısında akıl donup kalıyor ve iman devreye giriyor.İşte ben de olayın bu kısmını anlatamıyorum.Yoksa akıl herşeyi idrak eder mi diceksin?

Aklın zorlanıyorsa zahmet edipte daha fazla zorlama bence. Daha önceden aklı kullanmadan idrak edenler var nasıl olsa. Çaktırmadan, anladım diye devam edilebilirsin. Geçmişte ben de yapmıştım. Pek zahmetli olmuyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani mantık bitiyor, iman başlıor....E bunu biz de hep söylüyoruz. Ama mantığın bittiği nokta bize göre daha başlarda. Siz iman etmekten onu da kaçırıyorsunuz...

İdrak edemeyecekse neden inansın?

Siz mantığın bittiği yerde hemen inkar ediyorsunuz.Oysa aklı yaratan Allah'ın aklı sınırlı yarattığını ve herşeyi idrak edemeyeceğini unutuyorsunuz.Biz ise aklın bittiği vahye başvuruyoruz.Çünkü vahiy akıldan üstündür!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz mantığın bittiği yerde hemen inkar ediyorsunuz.Oysa aklı yaratan Allah'ın aklı sınırlı yarattığını ve herşeyi idrak edemeyeceğini unutuyorsunuz.Biz ise aklın bittiği vahye başvuruyoruz.Çünkü vahiy akıldan üstündür!

Artık bunun üzerine söylenecek ve tartışacakta bir şey yok.Üstüne çay demlemek iyi gelebilir. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Drumert kardeşim, ne söylediğinin farkında mısın?

"Mantığın bitiği yerde inkar ediyosunuz" demişsin. Yani İnanmanın mantıksız olduğunu kendin dile getiriyosun, bize söyleyecek fazla bişey kalmadı.

Hem Tanrı'ya inanmanın mantık dışı olduğunu söyleyip, hemde aklınızla Tanrıyı bulun diyerek ne kadar çelişkili ve tutarsız bir inanç sistemi içinde olduğunu kendin dile getirmiş oldun.

Neyse..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.