Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Önerilen İletiler

Yasaklı bir dilin yasaklı çocukları;yakılmış yıkılmış bir kentin korkak yaşlıları ve benim ülkem...Biliriz yolumuz engebeli;çıkarlardan bulanık!Ama biz yine buradayız!Burada olmaya devam!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • Cevaplar 108
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Geçenlerde gönderdiğiniz görüntüleri izlerken aklıma Yaşar Kemal geldi;ne diyordu biliyor musunuz savaş için;SAVAŞ sadece insanın kendince yaptığı güç gösterisi.Vasili bunu söylüyordu.Amadüşünüyorum da savaş olmayınca barış ne anlam ifade eder ki...Sonra aklıma 1 Haziran Kadıköy Mitingi geldi ve susutum;biz orada değildik sadece öfke vardı,yalnızlık vardı!Ve barış çığlıkları savaş naralarına döndü birden!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Geçenlerde gönderdiğiniz görüntüleri izlerken aklıma Yaşar Kemal geldi;ne diyordu biliyor musunuz savaş için;SAVAŞ sadece insanın kendince yaptığı güç gösterisi.Vasili bunu söylüyordu.Amadüşünüyorum da savaş olmayınca barış ne anlam ifade eder ki...Sonra aklıma 1 Haziran Kadıköy Mitingi geldi ve susutum;biz orada değildik sadece öfke vardı,yalnızlık vardı!Ve barış çığlıkları savaş naralarına döndü birden!

Ne demek istediğini anladım galiba.Umut edersin;sonra bi bakmışsın herşey aynı.O gün orada olmayanlardan biri de bendim.Geçerli sebeb aramayacağım;orada olmalıydım,orada olmalıydık.İnadına hep beraber,inadına kardeşlik,inadına barış demek için!

O gün orada olan arkadaşlarımdan biri de yalnızdık dedi.Ve ürktüğünü söyledi.Galiba biraz daha cesur olmalıyız değil mi?Yaşar Kemal, Binboğalar Efsanesi'nde anlatırken yörükleri ''önce toprağa sonra topraksızlığa mahkum edilenler''i aklıma yine bu dediklerin gelmişti.Savaş naralarını şu an Irak'ta nasıl ağıda dönüştüğünü gel beraber izleyelim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne demek istediğini anladım galiba.Umut edersin;sonra bi bakmışsın herşey aynı.O gün orada olmayanlardan biri de bendim.Geçerli sebeb aramayacağım;orada olmalıydım,orada olmalıydık.İnadına hep beraber,inadına kardeşlik,inadına barış demek için!

O gün orada olan arkadaşlarımdan biri de yalnızdık dedi.Ve ürktüğünü söyledi.Galiba biraz daha cesur olmalıyız değil mi?Yaşar Kemal, Binboğalar Efsanesi'nde anlatırken yörükleri ''önce toprağa sonra topraksızlığa mahkum edilenler''i aklıma yine bu dediklerin gelmişti.Savaş naralarını şu an Irak'ta nasıl ağıda dönüştüğünü gel beraber izleyelim.

Sana deMiştim ya boşuna uğraşma;sen herzaman bizimlesin,bizdensin.İnadına değil umuduna;Türk-Kürt'ün beraber ve bir olduğu bir TÜRKİYEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bizler Amerikalı idealı olan,belli bir şeyler için biraraya gelmiş topluluklar değiliz.

Bizler Türkiyeli de değiliz çünki Türkiyeli olmak sonradan olma gibi ikilem yaratılmış bir kimlik bunalımıdır.Kürt öz be Öz bu ülkenin bir gerçeğidir.Bunu inkar etmek ise bir taassub'dur,Kürd'ün bir Türk boyu olduğunu hatırlatarak,asgari müşterkelerde değil,bizi biz yapan değerlerde buluşmamızın utlak olduğunu vurgulamak isterim.

Asgari müşterke'den kasıt ise öteki ile yaşama biçimidir.Ancak Kürt öteki değildir,birincil referans grubudur.

Fatih KOCAOĞLU

Yukarıdaki cümlelere katılamak mümkün değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sana deMiştim ya boşuna uğraşma;sen herzaman bizimlesin,bizdensin.İnadına değil umuduna;Türk-Kürt'ün beraber ve bir olduğu bir TÜRKİYEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!

Siz kimlerdensiniz :D Neden bilmiyorum ama bu bi yerlerde olma durumu beni rahatsız etmeye başladı.Geçen gün yeni tanıştığım bir arkadaş düşüncemi sordu;A veya B değil dedim!Konuştukça olanları beni kendine yakın buldu ama bu sözü bile o arkadaşlığı bitirmeye yetti.''Sen de rahatsızsın bu durumdan;bizim gibisin...yavaş yavaş düşüncen olacak''Herkesin hayat karşısında bir tutumu vardır;benim belli!Ama neden A'nın içindeki sorunları görmek veya B'yi eleştirmek BENİ BİR TARAF YAPSIN Kİ! iNADINA BARIŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞ

ŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞ!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bana Kürtlüğün Resmini Çizebilir misin?

Geçtiğimiz hafta, 1 Haziran Barış Mitingi sonrası Turgay Oğur'un Taraf Gazetesinde yayımlanan "Bir İç Dökme Mitingi Daha" başlıklı izlenim yazısı üzerine Hamza Aktan’ın kaleme aldığı "Genç Siviller'in Kürtleri" başlıklı yazısı bu sayfalarda yer aldı. Bir Genç, Sivil ve Kürt olarak üzerime alınıp bir cevap yazma gereği duydum.

Öncelikle yazıda belirtildiği gibi; Genç Siviller edindikleri "beyaz" imajla son yıllarda esprili metinlerle gündeme gelen hatta zamanla uluslar arası etkinliklere de imza atan, Nişantaşı'nda oturup canı sıkıntısından kendini sivil topluma vurmuş bir steril grup değil. İlk toplantısını henüz OHAL bölgesiyken Van'da yapmış olan, güncel konulara hızlı ve yaratıcı tepkiler geliştirirken düşünsel anlamda derinleşmeyi de elden kaçırmamaya çalışan bir aktivist gruptur.

Yazarın iddia ettiği gibi 1 Haziran mitingi sonrası verilen bu tepki de Genç Siviller’in sokağa ilk çıkışının amatörlüğü de değil. Miniaturk'ten, Anayasa Mahkemesi önüne, Galatasaray meydanına, Tuzla yürüyüşünden 1 Mayıs’a kadar haftada bir sokağa çıkan profesyonel eylemci bir gruptan bahsettiğini arkadaşımız unutmuş olmalı.

Ayrıca yazıdaki teknik hatalardan birinde ifade edildiğinin aksine Genç Siviller ismi de darbe karşıtlığından değil Kürt sorununa sivil çözüm için 2006'da yayınladığımız bildiriden geliyor.

Son olarak gerçekleştirilen ‘Kürtler yeterince Türkleşti, biraz da biz Kürtleşelim’ projesiyle, Hamza Aktan’ın küçümse de, temel Kürtçe kavramlardan, Kürt tarihine, Kürt edebiyatından, yarım düzine Kürtçe şarkıya kadar haftalarca 20’den fazla ders için dizini kırıp Kürtleşmeye çalışmış bir gruptan söz ediyoruz ayrıca. Mezuniyet törenini de Diyarbakır’da yapmış, benim gibi çok sayıdaki Kürt üyesinin yanında Türk üyelerinin de azıcık Kürtleşmiştir belgesi olan bir gruptan.

Yazar, Kürt olmanın ön şartlarını işte böyle bir gruba hatırlatmıştır. Kürt şarkılarının, marşlarının birçoğunun politik olduğunu bilmeden Kürtleşmek, Aktan’a göre mümkün değil. Ancak kaçırdığı şey; Taraf’taki izlenim yazısında sorun edilen Kürt Marşları Antolojisi değil adı ‘Barış’ olan tek sloganlı mitingde tüttürülmeleriydi. Ölüm, kan, mitralyöz, intikam kelimelerinin marş, şarkı ve slogan olarak bir Barış Mitingi'ne hiç yakışmadığıydı. Aynı şarkıların Türkçe versiyonlarına, benzer şarkıların Türkçe söylendiği mitinglere de karşı çıkmış insanlar olarak bu itirazı dillendirme hakkımız Kürtlüğümüze de demokratlığımıza de halel getirmeyecektir.

Turgay Oğur’un bu eleştirisine karşı salt bir slogan atma özgürlüğü açısından yaklaşan Hamza Aktan’ın bilmediği şey; mitingi düzenleyenlerin de mitingin amacına ulaşması için tek slogan üzerinde sıkı sıkıya durmalarıydı. Pekala ‘Öcalansız dünyayı başınıza yıkarız’ türü sloganları duymamazlıktan gelip hayallerimizdeki mitingle mutlu mesut yaşayabiliriz. Ama o sloganların Türkçe ve Kürtçe versiyonları karşılıklı olarak atılmaya devam ettikçe o mutlu mesut yaşantımızın uzun ömürlü olmayacağı ortada.

Yazarın en sorunlu yaklaşımı ise; bu sloganların haklılığını; kitlelerin yıllardır yaşadıklarının ardından oluşan ruh haline ve gelişmiş hak taleplerine dayandırması. Eğer yaşanılan dramlar ve sonucunda oluşan ruh hallerine karşı anlayışlı tutumlar takınılacaksa; Balkanların kaybıyla girilen travma, Ermeni kıyımını en azından anlaşılır kılacak bir şeye dönüştürebilir.

Sloganları eleştirme hakkını elimizden alan yazara göre söz konusu miting, başörtüsüyle ilgili bir miting olsaydı ve mitingde şeriatçı sloganlar atılsaydı biz buna itiraz etmeyecekmişiz. Bu afaki tahlil maalesef; Genç Siviller'i en sonunda AKP’li, tarikatçı ilan edip bir oh çekecek Türkiye solunun bazı kesimlerinin başvurduğu ulusalcı bel altı vuruşlarına benzemiş ki Yeni Şafak'ta çalışan demokrat bir solcu olarak tanıdığımız Hamza Aktan’a hiç ama hiç yakışmamış.

Yazar, yazısının sonlarında Genç Sivil Türkler'in Biraz da Biz Kürtleşelim seminerine dokundurarak "Navê te çiye"'yi ezberleyip aksanlı bir şekilde konuşmanın Kürt olmaya yetmeyeceğini söylemekte. Doğrusu uzun yıllar anadilinin yasak olmasının tedirginliğini ve öfkesini yaşamış bir Kürt genci olarak bir Türk arkadaşımın ağzından duyduğum aksanlı bir "Navê te çiye" sesi bana huzur veriyor hatta "Ehmedê Xanî beyiti" gibi geliyor. Tabi burada Kürt olmaya neyin yettiğine vakıf değerli arkadaşımızdan şu sorunun cevabını da bekliyoruz: "Bana Kürtlüğün resmini çizebilir misin?"

Aslında Aktan, bu sözleri ve yazısına hakim olan genel havayla Kürtlüğü "hayali" politik bir kimliğe dönüştürmekle kalmıyor yazısının bir yerinde "….kimi zaman linççiliğe varan radikalliğini veya yıllardır sayısız tahrifata yol açmış…" sözleriyle de tabi ki onun karşısında tanımladığı, Türklüğü de "hayali" politik bir kimliğe dönüştürüyor. Ve milliyetçiliğin tehlikeli sularına girmiş oluyor.

Ayrıca yazar, daha vahim ve hiç pedagojik olmayan bir hata yaparak yıllardır bir baskı aygıtı olarak işlev gören devletin tüm hatalarını Türk halkına yıkıyor, partileri kapatılan, Meclis'i işlevsizleştirilen Türk halkını muktedir taraf olarak gösteriyor. Böylelikle aslında Türk halkını, Kürt meselesi konusunda ikna etme gibi bir derdinin olmadığını çok açık bir şekilde belli ediyor.

İşte o mitingi kibarca eleştirmemizin nedenlerinden biri de bizim böyle bir derdimizin olmasıdır. Genç Siviller, en başta Türklere Kürt Sorununu anlatmak gerektiğine inanıyor.

Yoksa Kürt'ün kurucu dışarısı olarak Türk'ü görüp, kimlik siyaseti çıkmazı içerisine gireceksek daha çok uzun yıllar "sen, ben, bizim oğlan" oturup bu meseleyi bir kısırdöngü içerisinde konuşup dururuz. O Barış Mitingleri'ne Türkler gelmemeye devam eder, mitingler de Kürdün Kürde propagandası olarak sürer. Ama derdimiz ikna, barış, bir milyon Türk'ün Kürt Sorunu'na çözüm için yürümesi ise bunu ancak ötekine açılan bir muhabbet diliyle, otoriter zihniyetin şekillendirdiği iktidar dilini alt-üst ederek yapabileceğiz. O zaman çözümü sadece Kürtler değil "HEPİMİZ" konuşmaya başlayacağız.

[email protected]

Değerli arkadaşım işte bir vparça genç sivil;omlar hep burada!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bana Kürtlüğün Resmini Çizebilir misin?

.

.

.

[email protected]

Değerli arkadaşım işte bir vparça genç sivil;omlar hep burada!!!

Burdasınız değil mi?

Ne olur bir parça umut da bana uzatın,

Ne olur bir parça sevgi de bana uzatın,

Siz işçiler ölürken Tuzlada

Demokrasi katledilirken alanlardaydınız,

Bizde burdayız(Erkan yine dökmüş valla helal :) )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Türkiye’de bir ilk gerçekleşti.

Ağır çekim darbe başarısızlıkla sona erdi.

İlk kez hep birlikte bir darbeyi durdurduk. Bu ülkenin sağcıları, solcuları, liberalleri, sosyalistleri, gençleri, yaşlıları, inançlıları, ateistleri, Türkleri, Kürtleri, Ermenileri el ele verdik ve bu darbeyi durdurduk.

Kendine demokrat olmayı içimize sindiremedik,

Siyaseti hukuk dışı müdahalelere kurban etmeye razı olmadık,

Tüm görüş farklılıklarımızı bir kenara koyduk, yaşadığımız mahalle baskılarını umursamadık, hiçbir ‘ama’lı cümle kurmadan bu davanın karşısında yer aldık. AKP’yi şimdi bir seçmen olarak değerlendireceğiz. Geleceğini oylarımızla belirleyeceğiz.

Kapatma davası hukuki değildi. Bu nedenle kapatılması ya da kapatılmaması kararının da hukuki olmasını beklemiyorduk.

Bu karar; demokrasiden yana, darbelere karşı yüksek ses çıkaranların zaferidir.

Tayyip Erdoğan çok iyi bilmelidir ki: Kara bulutları kendiliğinden doğan bir güneş dağıtmadı. Daha da önemlisi kara bulutlar sonsuza kadar dağılmadı.

Şimdi yapılması gereken yeni bir anayasa yapmaktır. Askeri ya da hukuki darbe hayali kuranlara fırsat vermeyecek kalıcı, sağlam bir demokrasi kurmak için harekete geçmektir.(genç siviller)

Biz hep buradayız.Kürt ve Türk'üyle.Biz hep buradaydık.Kimi zaman Kürtleşerek kimi zaman Türkleşerek ve en nihayetinde çoğu zaman bu ülke diyerek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şehit cenazelerinede bekleriz!

Daha geçen hafta bir şehit cenazesindeydim,hem de pırıl pırıl bir yarım kalmış bir gençliğin acısını yüreğimin en derin yerinde hissederek.

Bende sizi barış mitinglerine bekliyorum!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Daha geçen hafta bir şehit cenazesindeydim,hem de pırıl pırıl bir yarım kalmış bir gençliğin acısını yüreğimin en derin yerinde hissederek.

Bende sizi barış mitinglerine bekliyorum!

Pkk uzantısı dtp nin düzenlemediği bir miting olursa severek gelirim,çünkü dtp nin samimiyetine inmıyorum...onun dışında kim düzenlerse düzenlesin yanındayım..bizler her zaman barştan ,kardeşlikten,dostluktan yanayız sadece ihanete tahammül edemiyoruz,sorun varsa budur, ihanete tahammülsüzlük.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Pkk uzantısı dtp nin düzenlemediği bir miting olursa severek gelirim,çünkü dtp nin samimiyetine inmıyorum...onun dışında kim düzenlerse düzenlesin yanındayım..bizler her zaman barştan ,kardeşlikten,dostluktan yanayız sadece ihanete tahammül edemiyoruz,sorun varsa budur, ihanete tahammülsüzlük.

Sevgili Kaplan zaten kastım herhangi bir parti veya STK tarafında düzenlenen bir barış mitingi değil,siyasete ve çıkarlara bulaşmış bir ülkeye rağmen bizim olan bir barış temennisine...sevgiler!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Ben zaten en başından beri şunu anlatmaya çalışıyorum bu ülke hepimizin ayrı gayrı olamayız biz,ATATÜRKÜN bahsettiği anlamda türklük doğru bir hareketti ancak ırk ismi değil devlet ismi altında birleştirme çabasına girilseydi herşey çok daha farklı olabilirdi.... HEPİMİZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞIYIZ buna kimse itiraz etmiyor ve hepimiz biliyoruzki bu anayasaları insanlar yazdı yani yine insanlar arz,talep ve ihtiyaçlar doğrultusunda değiştirebilirler (elbette toplumsal uzlaşıyla)

saygılarımla...

ben bir türk asıllıyım ama en iyi dostum kürt. annesi türkçe bilmiyor, işaretle çok güzel anlaşıyoruz.eger birgün ölürsem bebeklerimi ona emanet edebilirim benden daha iyi bakar diye o da bana emanet eder.bilmiyorum bu ayrımcılık nasıl ortaya çıktı terör ile arkadaşımı asla aynı yerde göremem asla.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Genç Kürt Siviller Rahatsız!

Havva Ana’nın dünkü çocuk sayıldığı bu topraklarda doğduk. Üç gün aç kaldık üç gün meme vermediler bize. Hasta düşmeyelim diye. 90’lı yıllarda çocuk olduk, gözümüzün önünde yaşananlar ağır geldi bize.

Biz kim miyiz?

.

.

Dün bunun altına imza atan,bugünde burada olan Sevgili Mavi olmayan gökyüzü(nicki ilk kez tam kullandım);bana herşey eğitimle çözülecek,okuyacağız,anlayacağız,beraber mücadale edeceğiz;uslübümüz çok önemli,okullarda herşeyden önce iyi insan olmayı anlatacağız diyen Değerli öğretmenim;inatçılığınla,tatlığınla,haklılığınla ve saygınla!Genç bir sivil olarak yanındayım ve iyi ki yanımızdasın.(arkadaşımın üstüne çok geldiler,üstelik tek dediğini anlamadan)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sımdı burada kardeslıkten falan bahsedılıyor bılmeyen sanarkı cok yenı bır kavram bulunmusda o yazılıyor.

Kurt ve Turklerı kardes gosterırken KURT kımlıgıne vurgulama yapmak zaten kardeslık ıddıasını temelden cokertıyor.Hem kardeslıkten bahsedeceksınız hemde efendım KURT kımlıgıne vurgu yapacaksınız.Yok boyle bırsey,dıger yanda Kurdu Turkten ayrı tutmak ıse tamamen boluculuktur,bunun bılımsel olarak baska bır anlatım tarzı yoktur.Tarıhı ınkar ederek Kurt ve Turk ayrıdır dıyenlerın ya bılgılerı noksandır yada bolucudurler.YADA YANLIS KAYNAKTAN BESLENMEKTEDIRLER.

saygılarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sımdı burada kardeslıkten falan bahsedılıyor bılmeyen sanarkı cok yenı bır kavram bulunmusda o yazılıyor.

Kurt ve Turklerı kardes gosterırken KURT kımlıgıne vurgulama yapmak zaten kardeslık ıddıasını temelden cokertıyor.Hem kardeslıkten bahsedeceksınız hemde efendım KURT kımlıgıne vurgu yapacaksınız.Yok boyle bırsey,dıger yanda Kurdu Turkten ayrı tutmak ıse tamamen boluculuktur,bunun bılımsel olarak baska bır anlatım tarzı yoktur.Tarıhı ınkar ederek Kurt ve Turk ayrıdır dıyenlerın ya bılgılerı noksandır yada bolucudurler.YADA YANLIS KAYNAKTAN BESLENMEKTEDIRLER.

saygılarla

Oyle mi?? Yani siz kardeslikten bahsedip Turk kimligini savunurken, Kurtceyi yasaklarken ya da Kurt YOKTUR derken kardeslik iddiasi cokmuyor oyle mi? Kardesim... Yazdiginizi okuyun, zihniyetinize bakin. Inanki sizinde komiginze gelecek sanirim! Allah Allah!

Bir de kalkip BILIMDEN ILIMDEN bahsederler. Hay Allah! Turk ve Kurtler ayri iki millettir. kardes millet olabilirler. Ama bu ayriliklari bir gercektir. Asil yillardir ayirim yapanlar utansin. Anlatabildim mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dün bunun altına imza atan,bugünde burada olan Sevgili Mavi olmayan gökyüzü(nicki ilk kez tam kullandım);bana herşey eğitimle çözülecek,okuyacağız,anlayacağız,beraber mücadale edeceğiz;uslübümüz çok önemli,okullarda herşeyden önce iyi insan olmayı anlatacağız diyen Değerli öğretmenim;inatçılığınla,tatlığınla,haklılığınla ve saygınla!Genç bir sivil olarak yanındayım ve iyi ki yanımızdasın.(arkadaşımın üstüne çok geldiler,üstelik tek dediğini anlamadan)

Karadenizin hırçını boşver sen tüm yazılanları...kendilerini tekrar edeceklere tek kelime ''samimi olun''dur.Sevgiler asker kardeşim!Bende genç sivillerin bitanesine burdan aynı cümleleri gönderiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

saygılarla

Ben yine de size sevgili kardeşim diyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkler veKürtler aynı mıllettır,aksını ıddıa etmek ıse bılımden yoksun olmaktır.

Türk kımlıgı degıl Türkıye Cumhurıyetı vatandası kımlıgınden bahsettık hep,eger amacınız gerceklerı saptırmaksa buna karsı cıkılır, tartısmaksa amacınız önce dogru kaynaklara basvurup sonra tartısmaya katılın.

saygılarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Genç Kürt Siviller Rahatsız!

Havva Ana’nın dünkü çocuk sayıldığı bu topraklarda doğduk. Üç gün aç kaldık üç gün meme vermediler bize. Hasta düşmeyelim diye. 90’lı yıllarda çocuk olduk, gözümüzün önünde yaşananlar ağır geldi bize.

.

.

dostum bu fazla arabesk olmuş ...sen böyle dersen bende derim ki sen karadenizin dik yamaçlarında yılda 3-4 kez mahsul alıp aç kalmamaya çalışan köylüyü, iç anadolunun taşlı tarlalarında suyu kaç metreden çıkarıp mahsul yetiştirmeye çalışan anadolu insanını, tek oğlunu şehit edip gelecekten umudunu kesen binlerce anne babayı da düşün.., bunu artırıp arabesk ortama katkı yapabiliriz, senin kapanan yolunda yok memleketin diğer yollarına göre ..biz hepimiz aynıyız ..çöküp kalmayın ...yaktırmayın sizin için kurulan şeker fabrikalarını , un fabrikalarını vs.. saygı ve sevgilerimle..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkler veKürtler aynı mıllettır,aksını ıddıa etmek ıse bılımden yoksun olmaktır.

Türk kımlıgı degıl Türkıye Cumhurıyetı vatandası kımlıgınden bahsettık hep,eger amacınız gerceklerı saptırmaksa buna karsı cıkılır, tartısmaksa amacınız önce dogru kaynaklara basvurup sonra tartısmaya katılın.

saygılarla

Anladım,siz Kürtleri kabul etmiyorsunuz.Etmeyince de bu başlık size gereksiz kaldı.Saygı duyuyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dostum bu fazla arabesk olmuş ...sen böyle dersen bende derim ki sen karadenizin dik yamaçlarında yılda 3-4 kez mahsul alıp aç kalmamaya çalışan köylüyü, iç anadolunun taşlı tarlalarında suyu kaç metreden çıkarıp mahsul yetiştirmeye çalışan anadolu insanını, tek oğlunu şehit edip gelecekten umudunu kesen binlerce anne babayı da düşün.., bunu artırıp arabesk ortama katkı yapabiliriz, senin kapanan yolunda yok memleketin diğer yollarına göre ..biz hepimiz aynıyız ..çöküp kalmayın ...yaktırmayın sizin için kurulan şeker fabrikalarını , un fabrikalarını vs.. saygı ve sevgilerimle..

Sayın Sayman22,

Bende derim ki arabesk değil bunlar ve yazdıklarınız.Hele de yaşanınca...Bunu ben yazmadım;alıntı ama aldığım sitede de altına imzamı attım.Çünkü biz biliyoruz ki empati ve kaybedilmemiş umutlar bizim için yarındır,aydınlıktır!Ayrıca forum genelinde sadece bu konuda da yazmadığımı hesaplarsak ben dediğiniz sorunları veya vb sorunları da aynı derecede önemsiyorum...sizarabesk deseniz de .Saygılar!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

saygılarla

Kaynak alayım Politika,hangi bilim?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.