Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kürt Sorunu ve Türkiye'nin geleceği hakkında

cozunurluk

Önerilen İletiler

Selamlar

Peki abi istedikleri gibi yapalım.Kürtçe yayın serbest olsun okullarda kürtçe dil okutulsun her yerde eşit olunlar. Peki ne olacak ?? bi kaç tv kanalı kürtçe yayın yapsa ne olacak yapmasa ne olacak , okullarda kürtçe eğitimide sorarsan yoğun olarak yaşadıkları doğu bölgelerindeki okullarda pekde Türkçe eğitim verildiği söylenemez. Saddam ve diğer arap ülkelelerinin zulmünden kurtarıp kendilerine kucak açan Ulusumuzu bölmeye çalışan bu insanlara daha ne yapmamız lazım????? onlara yaşamaları için toprağımızdan parça verdik fakat onlar sahiplenmeye kalktı , Ülkeyi bölmeye kalktı Avrupa istediği için neden bu insanları el üstünde tutmaya çalışıyoruz. onlarda bizim gibi eşit .eşit olmamak denince dertleri ne anlamıyorum.Daha öncede başka bi başlık altındada yazmıştım basit bi alışveriş işinde bile "Bu bizden" gibi terimler kullanan Türkler değil kürtlerdir demek istediğim ayrım yapan bizler değiliz onlar.Türkiye bence burdada büyük hatalar yapıyo , kendi milletimizin durumuna bakmadan başkalarına yardıma koşuyo örn :Afganlar , Hatay/Samandağı bölgesindeki afganlara ev tarla 130 mt kare ev beyaz eşyaları ile birlikte tabiki , dayalı döşeli ev verdik elektrikleri ucuz su parasız.Peki ne için ??? Afgan ırkının nasıl insanlar olduklarını yanımızda çalışmaya gelen işçilerden biliyorum işten kaçmak için günde beş vakit namaz kılarlar oruç tutmazlar fakat iftara yetişicez deyip erken çıkmak için oruç tuttuklarını söylerler (tuvalette sigara içerken yakaladım ordan biliyorum) ve biz bu insanlara Türkiye Cumhuriyeti olarak kol kanat geriyoruz. Tamam yardım edilir fakat abartmadan ne ekonomimize ne de başka bişeye faydası olmayan bu insanları resmi bi şekilde besliyoruz... Neden ??? Diyeceğim şudur bu insanlar bizlerle beraber eşittir.Avrupa istediği için tv'lerde kürtçe yayın yapmamız saçma.Ben aşırı derecede ırkçı biriyim(göğüsüme ve omuzuma Nazi armasını dövme yaptırıcak kadar, geçen ay ailemin zorlaması ile ameliyattla alındı)fakat hiç bi yerde ayırım yapmadım onlara kucak açmadım ama onları dışlamadımda benim gibi biri böyle düşünüyosa ırk ayrımı gözetmeyen insan onlara nasıl değer verir bilmiyorum Türkiyede ayrım yapılmıyor sadece avrupanın saçma diretmeleri yüzünden şımartılıyorlar. Söyleyeceklerim bu kadar umarım kırıcı olamayan güzel bi tartışma olur

Saygılar...

''Ulusumuzu bölmeye çalışan bu insanlara daha ne yapmamız lazım?????''...demişsin arkadaşım.

sana birkaç şey sorayım o zaman..

ulusumuzu bölmeye çalışan 'bu' ve 'genel olarak ele aldıgın' bu ırk için yaptıklarımızı ve gene üstüne bastırarak söylüyorum;'onlar'diye bir kılıf içine oturttugun insanlarınmızın bölücü faaliyetlerinden bana 'onlar' diye bahset..pkk,,,bilmemle adı altında duyduklarımı sıralayacaksan bana;kavram ne kadar kapsıyor 'onlar' diye bir bütün içinde ele aldıgın o insanları?

cevaplarsan sevinirim..

ayrıca sunu da ekleyim;topragımızı verdik onlara..diyişin seni fazlasıyla ele veriyor,suclamalarınla sucladıgın suclu aslında kim cok belirgin ortaya cıkıyor.. gene de sorularıma cevaplarını hafızamdan birkaç cümleni atarak dinlemeye çalışcam;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
  • 7 ay sonra...

Sorunlarımızın çözümü için birbirimizi anlamamız yeterli olacaktır. Emperyalistlerin oyunlarına

gelmediğimiz sürece bunuda aşarız diyorum. Neyimi aşarız tüm bir toplumun yaşadığı skıntıları

acıları.Tek başına şu sorunu bu sorunu diye söylemek benim etik felsefemle uyuşmaz.Bu yüzden

hızla ekenomik alanda ilerleme sağlamalıyız.Bankalardan hortumlanan milyarca dolar bu ülkenin

istihdamına harcanmadı.Bunları biliyoruz,ve bunlara ortam hazırlayanların kimler olduğunuda

biliyoruz.Bakarsanız en milliyetçi en dindar ve vatansever onlardı. Bunları sorgulamayı becere

bildikmi??? IMF den alınan paralar ne oluyor.Nereye gidiyor,ödediğimiz vergilerle faizin faizini

ödeyemiyoruz. Dış borç 300 milyar dolar düzeyinde.Satacak bir şeyimizde kalmadı :D

Eğer ülkem gerekli ekonomik sorunların üstesinden gelmeyi becerebilirse.Bizde batılılar gibi

heyecan verici gündemler ararız. :clover:

Saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O saldırdığın mustafa kemal'i fransız zulmune maruz kalan kürtlere sor. Ermeni ordularının katlettiği kürtlere sor. "Şeriat İsteriz" diye ayaklanan Şeyh Sait'e sorma. O seni sadece fransızdan ermeni den değil aynı zamanda karanlıkçılardanda kurtarmıştır. bir arkadaş başka bir topicte vermişti bu örneği çok beğenmiştim o olmasa anan yine anna oldurduda baban kim olurdu orası malum.

Adamın çizdiği tabloya bak ya :) Vahşi barbar zalim Türkler, onların yanında Masum Pırıl Pırıl, ezilen kürtler.

yeter artık birazda biz bunun dilinden konuşalım.

Bir tane kendinden aciz Yakalanınca iki tane sıradan askeri istihbarat yetkilisine yapmadığı yalakalığı bırakmayan " benim anamda türktü, izin verin size hizmet edeyim" diye yalaklanan bir malın peşinden koşanlar.

Düne kadar kendilerini katleden Amerikanın tasmalı itliğini, jandarmalığını yapanlar. Ortadoğunun yetiştirdiği en ****** kendi halkını en çok satmış barzan ive talabani gibi iki çete resini neredeyse mesih ilan edenler, bilinçlide biz bilinçsisiz öyle mi :)

Ağızlarını her açtıklarında İnsan Hakları demorkasi diyip. daha kendi partilerinin yöneticiliğini yapmış birini, artık onlardan farklı düşünüyor diye sokak ortasında kafasından vurarak öldürenlere inanalar bilnçli biz bilinçsizi öyle mi ?

"halklar kardeştir" deyip Türk bayrağını yakanlar, kongrelerinde ışlarla yerlerde sürüyenlerin ardına takılanlar bilinçli. biz bilinçsisiz öyle mi ?

hem kapkaç, gasp, uyuşturucu, kadın ticareti, oto hırsızlığı, sahte içki sigara, hırsızlık işlerinin hemen hemen hepsini yapıp ta. sıkışınca biz kürdüz bize o yüzden köt üdavranıyorlar diye ağlıyanlara inanalar bilinçli biz bilinçsisiz öyle mi :)

1213 yaşlarında kız çocukalra tecavüz edip. ondan sorna çocuğu ya aile meclisi kararıyla öldüren yada tecavüzcüsüyle evlendiren. kan davası adı altında insanları katleden, namus kisvesiyle gencecik kızları kurşuna dizen, kız çocuklarını okutmaya bile layık görmeyen, hasta kızları hastaneye biel kaldıramya ihtiyaç duymayanalr bilinçli biz bilinçsisiz öyle mi ?

Ben bu devleti tanımıyorum deyip, onun dağıttığı elli milyonluk yardımı almak için birbirini çiğneyenler bilinçli biz bilinçsisiz öyle mi ?

sanki buradaki insanlar bu ülkede yaşamıyor ve bunalrı görmüyor. bu yalanlara ancak avrupada hayatında türkiyeye gelmemiş insanlar inanır. Onlarda bir gün Türkiyeye gelirler de PKK çeteleri tarafından orttalığa salınmış bir çakal tarafından sokak ortasında bıçakla gasp edilirler bir daha da inanmazlar :)

Bu ülkede Kürtçülerin Türklere beslediği nefretin onda birini türkler krütlere besleseydi, kan gölüne dönerdi bu ülke. Pkk çakallarının her fırsatta Türklere besledikleri kini kusmak için höykürdüğü martavallar, Bu ulusun bir arada yaşama kararına zarar veremez. Ne Türkelr ne kürtler buna itibar etmemektedir zaten. bu çakalların partisininde yalnız kürt oylarından aldığı payda ortadadır.

Amerikanın kuzey ıraktaki kürt bölgelerini işgal etmesi için. washington'a defalarca gidip yalvaranların zevzekleri bize Türklerin kürt ülkesini işgal ettiğini söylüyor. Sanki bu cumhuriyet kurulurken ki meclsite kürt illerinin temsilcileri yoktu, Kürtlerin gönderdiği delegeler mebuslar yoktu. Hangisi itiraz etti cumhuriyete Türkiye Cumhuriyeti'ne.

Sen Türklere küfür edip öfke kusacağına. Git önce memleketinde, kız çocuklarının tecavüz edilip ölüdürülmesine, gencecik kızların aile kararıyla katledilmesine, el kadar çocukların babalarından mal gibi satın alınığ kapkaççı gaspçı olarak yetiştirilmesine. Hasta kız çocuklarının göz göre göre hastaneye bile kaldırılamyıp öldürülmesine, Kürt ağa bozuntularının kendi hemşehrilerine yaptığı eziyete mani ol. ol ki adam muammelesi göresin.

bilin ki, çakallar kanla beslenir.

Sağol arkadaşım hislerime tercüman oldun.Yanlışım varsa düzeltin Türkiyede bile yaşamayan bir insanın emperyalistlerin ağzıyla burada ahkam kesmesi çok komik doğrusu.Yazısının bir yerde avrupa bile kemalizmden vazgeçin diyor diyorsunuz oldu canım avrupaya soracaktık nelerden vazgeçmemiz gerektiğini.SİZ VE SİZİN GİBİLER ZATEN NE YAPMANIZ GEREKTİĞİ KONUSUNDA GEREKEN EMİRLERİ ALIYORSUNUZ.bİZİM GİBİ VATANSEVERLERİN EMPERYALİSTLERE UŞAKLIK ETMEYE İHTİYAÇLARI YOK.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...

Bir Arkadaş demişki Türk Kürt kardeştir ama pkk ya destek verenden kardeş olmaz..Bak Gözüm senin terör örgütü olarak bildiğin pkk gerilla ordusudur...Kurulma amacı Kürtlere yaptığınız baskıyı yok etmektir...Siz diyorsunuz ki bu ülkede sizin diliniz geçmez Bu Ülke Türklerindir...Yani siz nereye giderseniz gidin...Ne Çabuk unuttunuz kurtuluş savaşındaki yardımlarımızı bu ülkeyi beraber almadık mı? Ermeni kılıçtan geçirrirken bizi Kullanmadınız mı? Hani Güneydoğuda Özerk Kürt Devleti kurulacaktı? Bu Kadar yardımınız Aldığınız Kürtler Halepçe de(Katliam) Katledildiğinde neden sesiniz Çıkmadı?Bir Nine Türkçe Konuşamıyor diye Güneydoğuda nedn öldürüldü askerler tarafından ? Neden Kendi Dilimde yayın yapan kanalım yok? Allah Allah Sesleriyle Milliyetçilik duygularıyla sivas madımak ta neden o aydın insanlar öldürüldü?Mehmed Uzun Kürtçeyi destekledi Diye neden kitapları yasaklandı ve isveç e sürgün edildi? Ahmet kaya neden Pariste can verdi?Abdullah Öcalan bir halkı savundu diye neden müebbet yedi?Kürtlere haklar tanınsaydı Türk ve Kürt kardeşler ölürmüydü? Üniversiteli Gençlerimiz güzelim kampüsleri bırakıp dağlarda gerilla olurmuydu?

Ahhhh Siz Ve Milliyetçilik Duygularınız....Kanımızın Son damlasına kadar savaşıcaz...Kandilde dersimde toroslarda...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir Arkadaş demişki Türk Kürt kardeştir ama pkk ya destek verenden kardeş olmaz..Bak Gözüm senin terör örgütü olarak bildiğin pkk gerilla ordusudur...Kurulma amacı Kürtlere yaptığınız baskıyı yok etmektir...Siz diyorsunuz ki bu ülkede sizin diliniz geçmez Bu Ülke Türklerindir...Yani siz nereye giderseniz gidin...Ne Çabuk unuttunuz kurtuluş savaşındaki yardımlarımızı bu ülkeyi beraber almadık mı? Ermeni kılıçtan geçirrirken bizi Kullanmadınız mı? Hani Güneydoğuda Özerk Kürt Devleti kurulacaktı? Bu Kadar yardımınız Aldığınız Kürtler Halepçe de(Katliam) Katledildiğinde neden sesiniz Çıkmadı?Bir Nine Türkçe Konuşamıyor diye Güneydoğuda nedn öldürüldü askerler tarafından ? Neden Kendi Dilimde yayın yapan kanalım yok? Allah Allah Sesleriyle Milliyetçilik duygularıyla sivas madımak ta neden o aydın insanlar öldürüldü?Mehmed Uzun Kürtçeyi destekledi Diye neden kitapları yasaklandı ve isveç e sürgün edildi? Ahmet kaya neden Pariste can verdi?Abdullah Öcalan bir halkı savundu diye neden müebbet yedi?Kürtlere haklar tanınsaydı Türk ve Kürt kardeşler ölürmüydü? Üniversiteli Gençlerimiz güzelim kampüsleri bırakıp dağlarda gerilla olurmuydu?

Ahhhh Siz Ve Milliyetçilik Duygularınız....Kanımızın Son damlasına kadar savaşıcaz...Kandilde dersimde toroslarda...

1- Ahmet Kaya "Kürtçeyi" desteklediği için falan yabancı ülkeden ölmemiştir, kürtçe bile olsa "Biji partiya karkeren kürdistan" dediği için, pkk haritası önünde fotoğraf çektirdiği için sürülmüştür ve haketmiştirde. kürtçe konuşmaktan ceza almak ayrıdır, bu tümceyi söylemek ayrıdır. bu tümceden ceza alanlar ne zamandan beri kürtçe konuştuğu için cezalandırılmış görülmektedir?

2- Kürtlerin falan yardımları ile kurulmuş bir devlet yoktur ortada. Kürtler ve Türkler aynı devlet için ve birbirleri için mücadele etmişlerdir. Kürtler Türkler için savaşmışlardır gib bir tanım ve mantıksızlık olamaz. Ayrıca şu da bir gerçektir ki milli şuur ilk olarak yabancı postalın girmesi ile İzmir'de doğmuştur. Kürtlerin çoğunlukta olduğu bölgelerdeki milli şuurun doğması, yabancı postalının girmesi ile değil, ancak Fransızların o bölgeyi İngilizlerden anlaşma ile alıp Kürtlerin artık canlarının yanması ile doğabilmiştir. Yoksa doğacağı pek te yoktu bu gerçektir.

3- Bugün ve bugünden önce ister batıda ister doğuda, her memlekette Kürtler kendi dillerini istedikleri gibi konuşabilmekte ve düğünlerini kendi dilleriyle ve zılgıtlarıyla yapabilmekteydi. Bunu her şekilde kanıtlayabilirim. Yaşadığım yerden biliyorum ve yıllardır, en kötü durumda oldukları iddia edilen dönemde bile çok çok rahattılar. Belediye Yardımlaşma Sandığından en çok faydalananlar Kürtlerdir, İzmir belediyesin gidin, görmemeniz imkansızdır. batı illerinde pazarcılıktan en çok faydalanan ve alış veriş yaptığımız insanlar kürtlerdir. Doğuda Gap'ın gelişmesini ve büyümesini engelleyende kürtlerdir yalnız... o yardım sandığından yardımı alıp, gidip pkk sloganlarıyla dükkanları parçalayanlarda aynı kişilerdir. Benim Türk arkadaşım Başbakanlık bursunu alamazken, bu bursu alıp, devletin yurdunda kalıp, devletin üniversitesinde okuyup, devletin kredilerini kazanan ve aynı zamanda sabaha kadar karşımda apoyu savunabilen ve Şerefli Türkiye Cumhuriyetine "T.C." diye hitap etme cüretini gösterende kürttü. Oysa ki benim en muhtaç arkadaşlarım Türk olduğu halde bu imkanları kazanamamıştır...

4- Osmanlı döneminde Türklerden daha fazla iltimasa tabi tutulanlarda kürtlerdi. Oğuz Türkmenlerini yani öz Türkleri yok etmek için Osmanlı yüzlerce yıl kürtleri kayırmış, bugün kürt diye bilinen bir çok Türk boyunun asimile olmasına neden olmuş ve Türkler yüzlerce yıl aşağılanmıştır, savaşlara sürülüp öldürülmüştür. Kürtler bunlara maruz kalmamıştır. Türkler kendi vatanlarında üvey evlat muamelesi görmüştür, dışlanmıştır.

5- Açık ve net olan tek şey vardır ki, bazı kürtler bazı şeyleri hazmedememektedirler, sindirememektedirler... Ancak bazı Kürtlerde vardır ki, bir Türkten daha çok vatan evladıdır. Tarih önümüzdedir. sen sahtoo, o kadar idealist isen eğer, bunları yazacağına çıkardın dağa savaşırdın. Burdan bilmeden etmeden ahkam kesmezdin. Dağdakilerin gözümüzdeki değerlerini biliyorsun değil mi? işte onlar en azından ölmeyi becerebilmektedirler...

Türkiye'de herşey açık ve net bir şekilde ortadadır. Asıl Milliyetperverler der ki "Türk-Kürt Kardeştir.". Ancak ****** şöyle söyler "Ben Kürtüm, Sen Türksün.". Ancak bir gün Türkler "Evet yaa, Gerçektende Sen Kürtsün, Ben Türküm" demeye başladığında (ki olmasını hiç istemiyorum aslında) Türkiyede nelerin olacağı, kimin ne olacağı pek açıktır. O yüzden bazı kimseler gaza gelipte çeşitli ithamlarda bulunmamalıdır. Bu vatan Türk'üyle Kürd'üyle hepimizindir. Ayırmaya çalışan ise cevabını elbette alacaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konu dinde milliyetçilik var mı konusundan çıkmış, Kürt-Türk milliyetçiliğine dönüşmüş.

Sevgili arkadaşım, siz fazla propagandaya maruz kalmışsınız. Türk'e Türk propagandası yapmak ne kadar yanlış ise, Kürt'e kürt propgandası yapmak da o kadar yanlıştır. Siz maalesef Kürt'e Kürt propagandasının etkisinde fazlaca kalmışsınız.

Yukarıda tengeriing boşig arkadaşımız sana bir cevap yazmış, o cevapta çok fazla bilgi var.

mesela öğrencilik dönemimde tanık olduğum haksızlığı ben sana anlatayım. Ben yatılı okulda okudum. Sınavla gittim o okula. Herkesi de sınavla gidiyor sanıyordum oraya varıncaya kadar. Ama benim sınavla gittiğim yere Kürt arkadaşlarımız "Yatılı Bölge Okullarından" sınavsız getiriliyorlardı senin o T.C. dediğin devlet tarafından. Ben de yatılı okuyordum, Kürt arkadaşlar da. Onlara, istisnasız olarak, Sosyal Yardımlaşma Fonundan yardım adı altında aylık harçlık veriliyordu, bana verilmiyordu. Ama bu devlet politikasından dolayı Kürtlere düşman olmadım. Devlet onları kayırıyorsa, bu onların suçu değil devletin suçuydu.

Üniversite yıllarımda, Güneydoğuyu gezdim, batı Anadoluyu da gezdim. Sana da tavsiye ederim. Git sıradan bir Doğu anadolu köyüne, git sıradan bir Uşak, Afyon, hatta İzmir köyüne!! fakirliğin milliyeti olurmuymuş bak. Ama ikisi arasında tek fark gördüm, doğuda yaşayan fakirliğinden dolayı devleti suçluyordu, Batı Anadolu'daki bundan, kendisinden başka kimseyi suçlu tutmuyordu. Peki bu yaklaşıma kızıp Kürtlere karşı bir antipatim oluştu mu? Hayır. Çünkü Doğu Anadoludaki insan feodalite/ağalık yüzünden ekmeği de, cezayı da ağadan beklemiş, işler iyi gidince ağayı övmüş, işler kötü gidince ağayı yermiş. Şimdi suçlananve övülen şey ağa olmaktan çıkmış, devlet olmuş, Yani suç yine ırkın değil, oradaki feodal sistemin.

Yabancı dil kursu almanın bedeli nedir biliyorsundur. Bu ülkede yaşayan her kürt, bu ülkenin en ayrıcalıklı insanıdır. Çünkü işgücü yaşına gelene kadar T.C. Devleti bedava dil kursu verir onlara. Kürtçe'yi herkes bilmez, böylece kendine özgü konuşabileceğin şeyleri de İstanbul'da McDonalds'da bağıra çağıra kimsenin anlamayacağından emin olarak konuşabilirsin. Kimde var bu ayrıcalık? Kendini Türk diye tanımlayan kimse devlet zorlamadan (mecburi hizmet ve askerlik için) Güneydoğuya, Doğu Anadolu'ya gitmez, yerlleşmez. Kürtlere ise, nereye giderlerse gitsinler, sınırlama yok. Eeğer Kürt ırkçısıysan, bundan daha güzel birşey olabilir mi? Sen sevmediğin insanların malının istediği yerinde yaşayabiliyorsun, ama onlar senin malına gelmiyorlar. Bundan daha harika bir şey olabilir mi bir Kürt ırkçısı için ya? Senin Kürdistan, T.C'nin Güneydoğu Anadolu dediğin yerde zaten bir Türk kendi isteğiyle yaşamıyor, fiilen zaten senin oarası. PKK'ya benim değil senin karşı çıkman gerek arkadaşım. Şimdi bütün Türkiye senin, PKK ise seni Güneydoğuya hapsetmek istiyor. Antalya'ya İzmir'e, İstanbul'a pasaportla, vizeyle gitmeni istiyor PKK. ben değil sen mücadele et seni sınırlandırmak, kısıtlamak isteyen insanlarla.

Batı'da, büyük kentlerde neden insanlar Ermeni'den, Rum'dan, Laz'dan, Çerkes'den çekinmiyorlar da Kürt deyince ürküyorlar bir düşündün mü? Bence Kürtleri sevimsizleştiren şeylerle uğraş, Türkler ezmiz, baskı yapmış falan filan gibi propagandalarla uğraşacağına. töre cinayeti denen ve maalesef daha çok kürtler arasında yaygın olan illetle mücadele et, kan davasıyla mücadele et, başlık parası ile mücadele et, İstanbul'da, izmir'de Kürt çocuklarını kapkaçta kullanan Kürt mafyasıyla mücadele et. Diyarbakır'da Ofis semtinde erkek çocukları fahişe olarak pazarlayan insanlıktan nasibini almamışlarla mücadele et. Bırak Kürdü sevdirsin İbrahim Tatlıses, Ahmet Kaya, Yılmaz Erdoğan, Özcan Deniz bu millete. Kürt deyince ürkmesin bu insanlar, laz deyince ne kadar gülümseme beliriyorsa dudaklarında, kürt deyince de dotluğu, kardeşliği anlasın bu insanlar.

Dostluğun milliyeti olur mu?

Özgürlüğün milliyeti olur mu?

Aşkın milliyeti olur mu?

Sevginin milliyeti olur mu?

Ağlamının milliyeti olur mu?

Annelik duygusunun milliyeti olur mu?

Türklerin ve Kürtlerin az olduğu bir yabancı ülkede, Türk'üm deyince bana sarılan ve ağlayan İranlı Kürt'ün sevincinin milliyeti olur mu?

Acının milliyeti, vatan hasretinin milliyeti olur mu?

Açlığın milliyeti olur mu?

Göz yaşının milliyeti olu mu?

Ya ölümün milliyeti olur mu?

Kürtçülük yaptığı bilinen bir genç ölünce cenazesini aralarında para toplayıp Türkiye'ye gönderen Ukrayna'nın falanca kentindeki Türkler, her lafa nokta koyan ölüm karşısında, milliyet düşündüler mi acaba? Ya abisinin cenazesine sahip çıkanların Türkler olduğunu gören o Diyarbakırlı Kürt çocuğun anlatılayan duygularının ve o insanlara sarılışının milliyeti olur mu?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1- Ahmet Kaya "Kürtçeyi" desteklediği için falan yabancı ülkeden ölmemiştir, kürtçe bile olsa "Biji partiya karkeren kürdistan" dediği için, pkk haritası önünde fotoğraf çektirdiği için sürülmüştür ve haketmiştirde. kürtçe konuşmaktan ceza almak ayrıdır, bu tümceyi söylemek ayrıdır. bu tümceden ceza alanlar ne zamandan beri kürtçe konuştuğu için cezalandırılmış görülmektedir?

.

.

.

Türkiye'de herşey açık ve net bir şekilde ortadadır. Asıl Milliyetperverler der ki "Türk-Kürt Kardeştir.". Ancak ****** şöyle söyler "Ben Kürtüm, Sen Türksün.". Ancak bir gün Türkler "Evet yaa, Gerçektende Sen Kürtsün, Ben Türküm" demeye başladığında (ki olmasını hiç istemiyorum aslında) Türkiyede nelerin olacağı, kimin ne olacağı pek açıktır. O yüzden bazı kimseler gaza gelipte çeşitli ithamlarda bulunmamalıdır. Bu vatan Türk'üyle Kürd'üyle hepimizindir. Ayırmaya çalışan ise cevabını elbette alacaktır.

Sayın boşig, sahto nikli arkadaşa haksız yere yükleniyorsnuz.En etik dışı ve uyduruk yorumlarla PKK yı karalıyorsunuz.

PKK terorist degil "ozgurluk savaşcısı", terör eylemi yapmıyorlar "öz savunma" eylemi yapıyorlar.

Kendileri biz teröristiz demedikleri müddetçe kimsenin onları bu şeklide karalamaya hakkı yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın boşig, sahto nikli arkadaşa haksız yere yükleniyorsnuz.En etik dışı ve uyduruk yorumlarla PKK yı karalıyorsunuz.

PKK terorist degil "ozgurluk savaşcısı", terör eylemi yapmıyorlar "öz savunma" eylemi yapıyorlar.

Kendileri biz teröristiz demedikleri müddetçe kimsenin onları bu şeklide karalamaya hakkı yoktur.

? ? ?

Sizinde Hazmedemediğiniz bişeyler mi var yoksa?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birde şu var, neden bilmiyorum ama konuyu nereye bağlayacağınızı tahmin edebiliyorum... -_- Ağzınızdaki baklayı çıkarıp, yeni bir oyuna daha girişmeyin bence.

Eğer tahmin ettiğim şey değilse niyetiniz, bu sefer de en baştan "PKK" yandaşı gibi görünüp, sonradan da "Türk Milliyetçisi" imajına bürünüp "Bakın Türk Milliyetçisi oldum, sizde olabilirsiniz" mi diyeceksiniz? Ama Türk Milliyetçiliği böyle ucuz numaralarla savunulacak bir erdem değildir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gavurlar buna "good catch" derler :stuart::stuart:

Birde şu var, neden bilmiyorum ama konuyu nereye bağlayacağınızı tahmin edebiliyorum... -_- Ağzınızdaki baklayı çıkarıp, yeni bir oyuna daha girişmeyin bence.

Eğer tahmin ettiğim şey değilse niyetiniz, bu sefer de en baştan "PKK" yandaşı gibi görünüp, sonradan da "Türk Milliyetçisi" imajına bürünüp "Bakın Türk Milliyetçisi oldum, sizde olabilirsiniz" mi diyeceksiniz? Ama Türk Milliyetçiliği böyle ucuz numaralarla savunulacak bir erdem değildir...

Tahmin ettiğin şey değil varmak istediği yer... Ben anladım :stuart: Ama yazmıycam, kendisinin yazmasını bekliycem :stuart:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konu dinde milliyetçilik var mı konusundan çıkmış, Kürt-Türk milliyetçiliğine dönüşmüş.

Sevgili arkadaşım, siz fazla propagandaya maruz kalmışsınız.

Türk'e Türk propagandası yapmak ne kadar yanlış ise, Kürt'e kürt propgandası yapmak da o kadar yanlıştır.

Siz maalesef Kürt'e Kürt propagandasının etkisinde fazlaca kalmışsınız.

Yukarıda tengeriing boşig arkadaşımız sana bir cevap yazmış, o cevapta çok fazla bilgi var.

Devlet onları kayırıyorsa, bu onların suçu değil devletin suçuydu.

Yani suç yine ırkın değil, oradaki feodal sistemin.

PKK'ya benim değil senin karşı çıkman gerek arkadaşım.

Şimdi bütün Türkiye senin, PKK ise seni Güneydoğuya hapsetmek istiyor.

Antalya'ya İzmir'e, İstanbul'a pasaportla, vizeyle gitmeni istiyor PKK.

ben değil sen mücadele et seni sınırlandırmak, kısıtlamak isteyen insanlarla.

laz deyince ne kadar gülümseme beliriyorsa dudaklarında, kürt deyince de dotluğu, kardeşliği anlasın bu insanlar.

Aşkın milliyeti olur mu?

Türklerin ve Kürtlerin az olduğu bir yabancı ülkede,

Türk'üm deyince bana sarılan ve ağlayan İranlı Kürt'ün sevincinin milliyeti olur mu?

Kürtçülük yaptığı bilinen bir genç ölünce cenazesini aralarında para toplayıp Türkiye'ye gönderen

Ukrayna'nın falanca kentindeki Türkler, her lafa nokta koyan ölüm karşısında, milliyet düşündüler mi acaba?

Ya abisinin cenazesine sahip çıkanların Türkler olduğunu gören o Diyarbakırlı Kürt çocuğun

anlatılayan duygularının ve o insanlara sarılışının milliyeti olur mu?

Ne de güzel ifade etmişsin değerli arkadaşım...

Benim de düşünce ve duygularıma tercüman olduğun için teşekkür ediyorum sana...

İnsan sevgisine dair...Kardeşce yaşamaya dair... yada İnsana dair... herhangi bir şeyin milliyeti olur mu?

Sevgiyi çıkarsız yüreğinde taşıyanlar için olmuyor ama...

Oluyor işte be 'BrainSlapper' (!)...Olması için bazılarımız çaba harcıyabiliyor...

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tahmin ettiğin şey değil varmak istediği yer... Ben anladım :stuart: Ama yazmıycam, kendisinin yazmasını bekliycem :stuart:

Bende biliyorum varmak istediği yeri... Bari dur ben bir önayak olayım onun varmak istediği yere: 1400yıl önceki bir Devrimle/Devinimle mi ilgili acaba bu varmak istediği nokta? ;):D

Yalnız dikkatinizi çekerim, burada Milliyet ile Dini duyguları ayırıyorum. Tıpkı Bilim ile Dini duyguları ayırdığım gibi... Dini kişiselleştiriyorum, dini inancımla/inancınızla yargılamıyorum sizi... Ve hangi kılıfa sokulacaksa sokulsun, PKK'yı bir takım ucuz oyunlarıyla yada şaka ile karışık bile olsa "meşrulaştırmak" isteyen bir zihniyeti, sizin gibi hoş yada masum karşılayamıyorum... Niyeti yine oyun oynamak, belli... Ama biliyorsunuz ki Sayın BrainSlapper, ben Hz. Muhammed'in devlet kurmasını sizin isteğinizle açıklamıştım, sizde teşekkür etmiştiniz. Haksöz/Katakuta okumamış galiba o yazıyı. Bakın, şimdi kendisi "niye böyle sinirlendiğimi" soracak, biliyorum... Şunu söyleyeyim ki Haksöz/Katakuta; ben bu basit ve ucuz oyunlardan nefret eden birisiyim. Kalkışmam, kalkışanın da bu huyunu sevmem... Bir şeyi söylemek istiyorsanız, açık açık söyleyin... Sizi anlayabilecek yapıda herkes... Bu kadar ucuz ve sahte oyunlara girişmeyin... Ha ama eğer konuyu nereye bağlamak istediğinizle ilgili yargım yanlış anlaşılma ise "Özür Dilerim" ithamların için. Kızdığım şey konuyu bağlayacağınız diğer bir konu değil, bağlarsanız onun Tarihi yargısını "Tarafsız Olarak" yapabilecek nitelikteyim, bunu bilen biliyor. Kızdığım şey "Oyunculuğunuz". Ancak yine de "PKK" hakkındaki yargılarınız için de pek farklı düşünmediğimi ve istemeyerekte olsa sizi onlarla aynı kefeye koyduğumu vurgulamak isterim ki o zaman da ister affedin ister affetmeyin... Şunu bilin ki "Milli Bağlılığımı/Benliğimi/Varlığımı" "Kişisel Dini Duygularımdan" daha yukarıda tutuyorum. Ancak "Milli Benliğim", İnsanları "ırklarına, dinlerine, dillerine, inandıklarına" göre değilde "İNSAN" olmalarına göre yargılamama engel olmuyor... Hiç bir "Kürt"e "Kürt" gözü ile bakmadım, kaldı ki "Kürt" olması da bir kusur "Değildir" zaten. Benim Türk Menşeili olmamın kusur olmadığı gibi. Öncelikle "İnsan" oldukları gözüyle baktım herkese. Yanlış mı bu? Beni çok seven ve çok sevdiğim Kürt arkadaşlarım var... Yaşadığım semt'in çoğunluğu Kürt'tür. Askerde Yedek Subay'ken emrimdeki Türk Menşeili askerlerimden çok Kürt Menşeili askerlerim hala beni aramakta, hatırımı sormakta ve sevmektedirler... Övünmek değil yaptığım, öyle algılanıyorsa çok çok özür dilerim ama bir çok Kürt Menşeili askerime, diğerlerinden çok fazla yardımım dokunmuştur, o yüzden severler beni... Ve hiç bir Subayında Kürt/Türk ayrımı yaptığını görmedim... Benim Albayım Kürt kökenli imiş, sonradan öğrendim. Devlette eğer bir kayırıcılık varsa, Türkler'den ziyade bugün Kürtler kayırılmaktadır... Sizin çabalarınız (aynen övdüğünüz o kimseler gibi) hep bir "Kutuplaşma" yaratmak üzerine, insanı "İthamlarınızla" zorla bir uca sürükleyip, sonrada "Ahanda, işte bu adam kötü" demek üzerine kurulu... Biz buna "Kışkırtıcılık/Provakatörlük" diyoruz. Miliiyetçilik konusunda hakikaten hassasımdır ve tartışmanın bu açıdan sizinle uzaması birbirimize karşı son derece olumsuz ithamlarımıza neden olabilir ve bunu istemiyorum. Bu yüzden tartışmayı devam ettirmeyeceğim.

Sayın BrainSlapper arkadaşım sizde şu ingilizce tümcenizin anlamını yazarsanız sevinirim, ingilizce bilmiyorumda... :blushing::sweatingbullets:

Ayrıca bir de şu var, dürüst olmak gerekli... Doğuda, bir süre önce bir bomba düzeneği vakitsiz patlamıştı, hatırlarsınız... Bir çocuk ölmüştü ve bombanın teröristlere ait olduğu ispatlanmış, ancak suçu Türklere atmak için paravan olarak kurulmuş olan "Türk İnikam Tugayı" (ismini tam hatırlamıyorum ama böyleydi galiba) gibi bir örgüt çıkıp üstlenmişti ama örgütün paravan ve sahte olduğu anlaşılmıştı. Önemli olan bu değil... Önemli olan ne biliyor musunuz? Ölen çocuğun babası röportajda bombayı koyanlara beddua okurken, arkadan bir kişi sufle veriyordu ve bu bir tek Fılaş Teve'de çok net olarak verildi, bende tesadüfen gördüm:

"-Devlet yapıyor bunu, bombayı devlet koydurmuştur, devlet kahrolsun, biji apo..."

Aynen bu sufleyi verdi arkadan adam ve ölen çocuğun babası zorla bunu tekrarlamak zorunda kaldı kameraya...

İşte "Ölümü" bile Kışkırtıcılık/Provakasyon olarak kullanırsanız herşey ortaya çıkıyor. Bazı insanları "Kukla/Maşa/Piyon" olarak kullanıyorlar, sonra onları bir uca sürüklüyorlar, kendileri atlarını oynatmaya devam ediyorlar...

Hangi ülkede var Türkiye'deki Demokrasi ve Fikir Özgürlüğü?

-Gidin Diyarbakır'a bakın, bir ilçenin belediye başkanı "Anayasa'ya Aykırı Olarak", Belediyede (Resmi Kurum), Türkçe'den (Resmi Dil) başka, Kürtçe'nin (Resmi olmayan/Yerel Dil) konuşulmasını serbest bıraktı hatta dikte etti... Yargılandı mı sizce? Tabii ki hayır... Tek bir işlem yapmadı...

-Osman Baydemir "Öldürülmüş Teröristlerin Cenzaelerine" özel araba tahsis etti. Katıldı... Üzüldüğünü söyledi? yapıldı mı bir şey?

-PKK'nın yayın organı için 15 küsur BELEDİYE BAŞKANI (Devletin Görevlisi), Devletin Anayasasına Aykırı olarak "Kapatılmaması İçin", hemde başka bir devlet nezdine Dilekçeler/Mektuplar yolladılar? ne oldu sonuçta, hapis mi yattılar...

-Şehit ailelerinin abilerine, annelerine, babalarına ayrıca iş imkanı verilmezken ve bu iş imkanından sadece eşleri yararlanabilirken, PKK'dan dönen/Dağdan inen her terörist özellikle iş sahibi yapılmakta, aileleri de işe kavuşturulmaktadır. ŞEhit aileleri bu ayrımın durdurulması için çırpınmakta, can çekişmektedir.

-İzmir'de gelin bizzat ben ispat edeyim, Belediye Yardımlaşma Sandığından "Yardım" alanların %80i Kürttür. Benim ispat etmeme gerek yok aslında, yardımın verildiği günlerde gidin, kendiniz görürsünüz... Takip edin, kimisinin "Vergi Dışı" geliri zaten vardır, ya pazarcıdır yada arabasında satış yapmaktadır ve geliri iyidir. Ve aynı adam o yardımı alıp çıktıktan sonra, benimle tartışırken Türkiye Cumhuriyetine "T.C." diyebilecek kadar da alçalabilmektedir.

-PKK'nın siyasi organlarının üyeleri ve başkanları, Teve'lerde çıkıp, açık açık PKK için methiyeler düzdüler. Övgüler yağdırdılar. "Sizce Terör Örgütü müdür?" sorusuna, Devlete Silah Çekmiş bir örgüt için "Evet" diyemedi, demedi... Kıvırdı da kıvırdı... Gidin "Siyaset Meydanı" "Ceviz Kabuğu" gibi programların arşivlerinde vardır hepsi... Peki kaçı yargılanıp, suçlandı? Adam açık açık Türkiye'nin, yaşadığı ülkenin "Bölünmesini" dile getirdi... Ne yapıldı?

-Üniversitede, öz ve öz Türk arkadaşlarım "Yurt"ta barınma hakkını, Katkı ve Öğrenim Kredileri haklarını, Başbakanlık Bursunu "ALAMAZKEN", dör beş yerden YARDIM aldığı halde, bu hakların tümüne birden sahip "Kürt" arkadaşlarım vardı. Kaldı ki, o Türk arkadaşlarım, daha da muhtaçtılar. Ama Kürt arkadaşlarım hala PKK'yı savunabiliyorlardı. Bu davranışlarının Türkçe nitelemesi çok ağırdır biliyorsunuz. İnsanda olması gereken en temel bir "Erdem"in yokluğundan kaynaklanır bu.

-Askerde bir askerimde "Apo Sempatizanlığı" tesbit ettik. Yine de üstüne hiç gitmedik, bir Karşıdürtüsü/Antipatisi oluşmasın diye, görmezden geldik. Çocuktaki sempatizanlık saplantılı bir şekilde değildi ve dizginlenebildi.

Bazı şeyleri Görebilmek için önce Bakmak lazım... Bakmak ile Görmek arasında da çok fark vardır... Oyun oynamakla Samimiyet arasında da çok fark var... Türkiye'de ezilenler Türklerdir. 1000yıldır; Selçuklular'dan Osmanlılar'dan (M. Kemal Atatürk dönemi hariç) beri Türkler ezilmektedir, dışlanmaktadır. Bu ülke için Osmanlılar döneminde hep Türkler savaşmıştır (Atatürk'te belirtir bunu) ve sistemli olarak öldürülmüştür. Bugün'de yine Türkiye için Şehit olan Türkler ve aileleri mağdurdur ve görmezden gelinir. Gidin Şehit Ailelerinin kurdukları derneklere... Görmemeniz imkansız. Eğer Şehit olan Rütbeli ise ailesi hakettiği desteği alabiliyor. Rütbesi yok ise, devlet "Dağdan İnen/Devlete Silah Çeken Bir Terörist"e yaptığı kadar yardımı yapmıyor. Bunlar gerçekler arkadaşlar. Türkiye'de kimin ezildiği ve kimin açgözlü olduğu ve kimin GAFLET, DALALET ve hatta HIYANET içersinde olduğu çok çok açıktır. Devletin her türlü Kayırmacığını/İltimasını yaşayan kimi insanların hala çıkıp "Devlet Kahrolsun" diyebilmeleri/sufle verebilmeleri, İnsanın sahip olması gereken en önemli kişilik öğesine sahip olunmadığının göstergesidir. O öğenin olmadığını belirten kelime "Hakaret" olarak nitelendirildiği için, o olumsuz halini yazmıyorum... Yalnız şu var ki, "Şerefli" olan, hem canını bu ülke için verip, hemde mağdur olan o aileler ve kimselerdir...

Aşkın milliyeti olur mu?

Türklerin ve Kürtlerin az olduğu bir yabancı ülkede, Türk'üm deyince bana sarılan ve ağlayan İranlı Kürt'ün sevincinin milliyeti olur mu?

Kürtçülük yaptığı bilinen bir genç ölünce cenazesini aralarında para toplayıp Türkiye'ye gönderen Ukrayna'nın falanca kentindeki Türkler, her lafa nokta koyan ölüm karşısında, milliyet düşündüler mi acaba? Ya abisinin cenazesine sahip çıkanların Türkler olduğunu gören o Diyarbakırlı Kürt çocuğun anlatılayan duygularının ve o insanlara sarılışının milliyeti olur mu?

Ne de güzel ifade etmişsin değerli arkadaşım...

Benim de düşünce ve duygularıma tercüman olduğun için teşekkür ediyorum sana...

İnsan sevgisine dair...Kardeşce yaşamaya dair... yada İnsana dair... herhangi bir şeyin milliyeti olur mu?

Sevgiyi çıkarsız yüreğinde taşıyanlar için olmuyor ama...

Oluyor işte be 'BrainSlapper' (!)...Olması için bazılarımız çaba harcıyabiliyor...

*tna

Bende bu yazınız için teşekkür ederim, diğer bir konu içinde kaynadı, düşüncelerimi yazamadım, ama sağolsun GeceKuşu es geçmemiş, farkına vardım yeniden... Bu duyguların "Milliyeti" olmadığı gibi "İnancı/Dini"de olamaz... Ayrıca bunu da belirtmek istedim... Ve birde Milliyet "Vatana Bağlılıkla" ilgili bir kavram birazda, o dediğiniz duyguları etkilememeli hiç bir zaman...

Eğer yazımda kimi kimseleri HAKSIZ YERE itham edip kırdıysam çok "ÖZÜR DİLERİM"... Bu konu son derece hassas bir konu ve "İnanç"lar bu konuya da karıştırılmamalı... Laik olmalıyız...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tahmin ettiğim gibi bu katakuta haksöz değilmi? :D herkesi her düşünceyi kendine düşman ilan etmiş arkadaşımız bir ara bir başlık açmıştı üstte anıtkabir altta sözüm ona Peygamber efendimizin kabri birde yorum eklemişti Atatürkçülerle Muhammedciler aslından birbirinin aynı ikiside puta tapıyor şimdide kalmış pkk yı savunan şeyler yazmış Türk devletini ve Türk milletinide hedef almış tüm işi turan dursun yazıları alıp kopyalamak olan bu arkadaşımızın kendi dünya görüşü hakkında en ufak bir bilgisi olan varsa lütfen beri gelsin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tengerin Boşiiğ demişsin ki bukadar idealistten sende dağa git savaş...Emin Olki dağda ölmeyi bekleyen binlerce arkaaşım var Bize artık dağda adama ihtiyaç yok.Kürtler geçte olsa bunu anladı..Biz savaşımızı artık üniversitelerde kitap yazarak veriyoruz...Her nekadar yasaklnacağını bilsekte...

2.Bir konu:PKK Türkiye Cumhuriyetine göre terör örgütü olabilir ama kuruluş amacı Özgürlüktür...Bu Gerilla Savaşını Hiçbirzman savunmamıştım ta ki Milliyetçiler tarafından hor görülene kadar...Kardeşin kardeşini vurmasında mantık yoktur...Hergün onlara Asker ve gerilla şehit oluyor bu topraklarda...milyonlrca mermi harcanıyor...Üniveriteli gençler hayatlarının baharında Dağlara gidiyor yada üniversitelerde REİS denilen adamların tetikçileri...Artık bu milliyetçilik duygularını bir kenara atın...Türkiye Türklerindir demekten vazgeçin...Eğer Türk ten kasıt Mustafa Kemalinde dediği gibi bu oğrafyada yaşaya müslümanlarsa ki artık buna inancım kalmadı doğrudur bu ülke TÜRKlerindir...

3.Bugün ve bugünden önce ister batıda ister doğuda, her memlekette Kürtler kendi dillerini istedikleri gibi konuşabilmekte ve düğünlerini kendi dilleriyle ve zılgıtlarıyla yapabilmekteydi. Bunu her şekilde kanıtlayabilirim demişsin kanıtlamana gerek ok kardeşim çünkü bunları bir Kürt olarak ZAZA lhçesiyle ben yaşıyorum...ama Senin annenin Anneannesi Türkçe Konuşamıyor diye Dayak Yedimi ?Kuzenin Üniversitede Ülkücülerden Ölesiye Dayak yemesini hazmedemeip Dağlara Savaşmaya Gittimi ? Sen Hiç komşun Mehmed Uzun Kürtçe Roman Yazdı Diye İsviçrede hasretini Çektin mi?

Ltfen rica ediyorum Kürtler Bu Ülkede Rahattır demeyiniz...Dendiği gibi bazı Kürtler PKK Ya terör örgütüdür diye destek veriyor doğrudur ***************!

Türk Kürt Ayrımı Türkiye Cumhuriyet i devlet bünyesinde Yapılmıyor buna katılıyorum...Çünkü 15 yıldır okuyorum hiçbir okul kaydında bana kürtmüsün türkmüsün denmedi ve bundan dolayı mutluyum...Ama durumu bu noktaya taşıyanlar Ülkücü diye gçinenlerddir...Bana EN Çok koyan bu milleyetçilik duygularını savunurken Dinimizi kullanalarıdır.İslamda Milliyetçilik yoktu olsaydı sadece araplar müslüman olurdu!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tahmin ettiğim gibi bu katakuta haksöz değilmi? :D herkesi her düşünceyi kendine düşman ilan etmiş arkadaşımız bir ara bir başlık açmıştı üstte anıtkabir altta sözüm ona Peygamber efendimizin kabri birde yorum eklemişti Atatürkçülerle Muhammedciler aslından birbirinin aynı ikiside puta tapıyor şimdide kalmış pkk yı savunan şeyler yazmış Türk devletini ve Türk milletinide hedef almış tüm işi turan dursun yazıları alıp kopyalamak olan bu arkadaşımızın kendi dünya görüşü hakkında en ufak bir bilgisi olan varsa lütfen beri gelsin...

katakuta orada pkk'yı savunmuyor, vurgulamalarına ve kullandığı kelimelere dikkat et, o yazı sayın boşig'le ilgili bir yazı..

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tengerin Boşiiğ demişsin ki bukadar idealistten sende dağa git savaş...Emin Olki dağda ölmeyi bekleyen binlerce arkaaşım var Bize artık dağda adama ihtiyaç yok.Kürtler geçte olsa bunu anladı..Biz savaşımızı artık üniversitelerde kitap yazarak veriyoruz...Her nekadar yasaklnacağını bilsekte...

2.Bir konu:PKK Türkiye Cumhuriyetine göre terör örgütü olabilir ama kuruluş amacı Özgürlüktür...Bu Gerilla Savaşını Hiçbirzman savunmamıştım ta ki Milliyetçiler tarafından hor görülene kadar...Kardeşin kardeşini vurmasında mantık yoktur...Hergün onlara Asker ve gerilla şehit oluyor bu topraklarda...milyonlrca mermi harcanıyor...Üniveriteli gençler hayatlarının baharında Dağlara gidiyor yada üniversitelerde REİS denilen adamların tetikçileri...Artık bu milliyetçilik duygularını bir kenara atın...Türkiye Türklerindir demekten vazgeçin...Eğer Türk ten kasıt Mustafa Kemalinde dediği gibi bu oğrafyada yaşaya müslümanlarsa ki artık buna inancım kalmadı doğrudur bu ülke TÜRKlerindir...

3.Bugün ve bugünden önce ister batıda ister doğuda, her memlekette Kürtler kendi dillerini istedikleri gibi konuşabilmekte ve düğünlerini kendi dilleriyle ve zılgıtlarıyla yapabilmekteydi. Bunu her şekilde kanıtlayabilirim demişsin kanıtlamana gerek ok kardeşim çünkü bunları bir Kürt olarak ZAZA lhçesiyle ben yaşıyorum...ama Senin annenin Anneannesi Türkçe Konuşamıyor diye Dayak Yedimi ?Kuzenin Üniversitede Ülkücülerden Ölesiye Dayak yemesini hazmedemeip Dağlara Savaşmaya Gittimi ? Sen Hiç komşun Mehmed Uzun Kürtçe Roman Yazdı Diye İsviçrede hasretini Çektin mi?

Ltfen rica ediyorum Kürtler Bu Ülkede Rahattır demeyiniz...Dendiği gibi bazı Kürtler PKK Ya terör örgütüdür diye destek veriyor doğrudur Allah belalarınız versin!

Türk Kürt Ayrımı Türkiye Cumhuriyet i devlet bünyesinde Yapılmıyor buna katılıyorum...Çünkü 15 yıldır okuyorum hiçbir okul kaydında bana kürtmüsün türkmüsün denmedi ve bundan dolayı mutluyum...Ama durumu bu noktaya taşıyanlar Ülkücü diye gçinenlerddir...Bana EN Çok koyan bu milleyetçilik duygularını savunurken Dinimizi kullanalarıdır.İslamda Milliyetçilik yoktu olsaydı sadece araplar müslüman olurdu!

Burası sizin propagandalarınızın yeri değil arkadaşım burada dinde ki milliyetcilik anlayışı tartışılıyor lütfen başka başlığa belki dikkatinizden kaçmış burası dini bölümler başlığı siyaset sayfaları diğer tarafta...

Üstelik neyin savaşını veriyorsunuz yada kime karşı ne için savaşıyorsunuz burdan devam edin isterseniz..

http://www.turkish-media.com/forum/index.p...=112&st=175

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bende biliyorum varmak istediği yeri... Bari dur ben bir önayak olayım onun varmak istediği yere: 1400yıl önceki bir Devrimle/Devinimle mi ilgili acaba bu varmak istediği nokta? ;):D

Yalnız dikkatinizi çekerim, burada Milliyet ile Dini duyguları ayırıyorum. Tıpkı Bilim ile Dini duyguları ayırdığım gibi... Dini kişiselleştiriyorum, dini inancımla/inancınızla yargılamıyorum sizi... Ve hangi kılıfa sokulacaksa sokulsun, PKK'yı bir takım ucuz oyunlarıyla yada şaka ile karışık bile olsa "meşrulaştırmak" isteyen bir zihniyeti, sizin gibi hoş yada masum karşılayamıyorum... Eğer yazımda kimi kimseleri HAKSIZ YERE itham edip kırdıysam çok "ÖZÜR DİLERİM"... Bu konu son derece hassas bir konu ve "İnanç"lar bu konuya da karıştırılmamalı... Laik olmalıyız...

Saygılarımla...

Niye ayırıyorsunuz efendim.Zaten bende böyle bir açıklama bekliyordum.Yapılan haksızlıklar dini duygular altındında yapılınca meşru oluyor deme ki,sizin düşüncenize göre, Pkk,nın tek suçu, yaptıkları zulümlere kutsallık kılıfı geçirmemiş olması demek ki!!

İşte ben yazımla sizin bu çiftestandartınza vurgu yapmak istedim.Bunu bile anlamayıp beni pkk sempatizanı yaptınız

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

katakuta orada pkk'yı savunmuyor, vurgulamalarına ve kullandığı kelimelere dikkat et, o yazı sayın boşig'le ilgili bir yazı..

İşte ben yazımla sizin bu çiftestandartınza vurgu yapmak istedim.Bunu bile anlamayıp beni pkk sempatizanı yaptınız

Hehehe. Şans oyunlarında da bu kadar tutturabilsem keşke :stuart:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Burası sizin propagandalarınızın yeri değil arkadaşım burada dinde ki milliyetcilik anlayışı tartışılıyor lütfen başka başlığa belki dikkatinizden kaçmış burası dini bölümler başlığı siyaset sayfaları diğer tarafta...

Yerden göğe kadar haklısın sevgili suheda, ancak müsade edersen sahtoo arkadaşa birşey söylemek istiyorum.

Sevgili sahtoo,

Yukarıda yazdığın şeyi görebildiğine sevindim, ama birtakım kendini bilmez insanların seni ve düşüncelerini yönetmesine izin verme. Ülkücülere kızıp, fikirlerini ve faaliyetlerini onların nefretine göre oluşturma. Pireye kızıp yorganı yakma.

Şunu da gör lütfe Sadece Mehmed Uzun değil, bu ülkede kendini Türk diye tanımlayan binlerce insan sürgünlere gönderildi. Ziya Paşa Kürt müydü? Namık Kemal Kürt müydü? Nazım Hikmet Kürt müydü? Cem Karaca Kürt müydü?

Sadece sen değil ben de çok tartaklandım üniversitede, fikirlerim yüzünden, o ülkücü dediğin insanlar tarafından. Benden daha çok mu seviyorlardı vatanı? Hayır. Onlar seni tartakladı diye, düşüncelerini ve eylemlerini bu tartaklanma üzerine oluşturma. Bölünmeye bir Türk karşı çıkarsa, bir Kürt olarak sen 10 kez karşı çık sevgili kardeşim. Bütün Türkiye seninken, seni Güneydoğu'ya hapsetmek isteyenlere sen daha fazla karşı çık.

Eğer Türk ten kasıt Mustafa Kemalinde dediği gibi bu oğrafyada yaşaya müslümanlarsa ki artık buna inancım kalmadı doğrudur bu ülke TÜRKlerindir...

O anlamdadır Türk sevgili kardeşim. Türk kelimesi bütün Türkiye halklarını kapsar. Sen Türksün, ben Türkmenim, falan kişi Laz, filan kişi Çerkes, falan kişi Boşnak.. Hepsinin toplamına Türk deniyor. Kendini ırk olarak Türk diye tanımlayanlara sor bir bakalım, ne diyecekler, hepsi kendine Türkmen diyecektir.

Hem bak Zaza imişsin. Bazı Kürtlerin Zazaları Kürt olarak görmediğini, Zazaları T.C.'nin işbirlikçileri olarak gördüklerini, PKK'nın bağımsızlık kazanılıncaya kadar Zazaları kullanmak, ondan sonra da asimile etmek peşinde olduğunu da biliyorsundur heralde.

Türkçülük ideolojisini kuran Ziya Gökalp bile Zazadır, biliyorsun. O adamın tanımına bak. Turgut Özal, Mehmet Ağar da Zaza sevgili kardeşim. Bu yaşına geldiğinde iki dil bilen bir insan olma avantajını niye kaybetmek istiyorsun ki? Haa, var olan adaletsizliklere, eşitsizliklere, beraber karşı çıklalım. Ama bu eşitsizlikler inan ırka dayalı değil. Tükiye kültürünün, devlet kültürünün en güzel tarafı, kimseye kürtmüsün, çerkesmisin diye sorulmaz.

Neyse... Kendine iyi bak, ve şu gerçeği gör lütfen. Bu ülkedeki asıl tehlike PKK'nın Türkiye bölünsün demesi değildir. Ya birgün kendini Türk diye tanımlayan insanlar "hakkaten bölünelim ya, devlet zorlamadıkça gitmediğimiz yer ha Türkiye sınırları içindeymiş, ha değilmiş, ne farkeder" demeye başladıkları gün, asıl tehlike başlar. Türkiye'nin inanılmaz ironilerinden birisidir, Türklerin bütünlük, bazı Kürtlerin bölünme taraftarı olması. Halbuki mantıken tam tersinin olması lazım.

Neyse, Zaza, Kürt, Türk, dinde milliyetçilik demişken, sadece Doğu'da bilinen ve dolayısıyla Zazaca ve Kürtçe anlatılan, bu nedenle Batı'da pek bilinmeyen, dindeki milliyetçiliğe ilişkin bir fıkrayla bitireyim yazımı.

Genel olarak Zazalar alevi, Kürtler sünnidir.

Sünni bir Kürt Hoca camide vaaz verirken, "ey cemaat, şu yapan, bunu yapan, bunu yapmayan, şunu yapmayan, kesin cennete gidecektir" der.

Cemaaten biri çıkar ve sorar "Peki hocam, bu dediklerinizi bir Zaza da yaparsa, o dacennete gider mi?

Hoca beklenmedik bu soru karşısında biraz düşünür, ama kendiyle çelişmek istemez. "Bunları yapan Zaza olsa bile cennete gider" der.

Ama soru soran o kişinin kafasındaki şüphe dağılmaz.

Doğu Anaoluda çok bulunan alimlerden birine gider ve sorar: "Bizim hoca vaaz verirken, şunları, şunları yapan Zqaza bile olsa cennete dier dedi, ne diyorsun Şehyim" diye sorar.

Şeyh biraz düşünür ve şöyle der: "La cennet ahır mıdur"

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle bu, Türkiye'nin ne kadar Özgürlükçü bir ülke olduğunun kanıtıdır...

Sur'da Kürtçe deliği açtı!

05 Ocak 2007 Cuma 08:40

Diyarbakır'ın Sur Belediyesi, ilginç bir karara imza attı. Belediye Meclisi "Çok Dilli Belediyecilik Hizmetleri"ne resmiyet kazandırıyor.

Sur Belediye Meclisi dün 7'ye karşı 17 oyla bundan sonra belediye hizmetlerinin Türkçe yanında Kürtçe, Zazaca, Arapça gibi yerel dillerde de verilmesini kabul etti.

1

Karar uyarınca personel alınırken bu dilleri bilenler tercih edilecek. Belediyede yerel dil ve lehçeleri bilen tercümanlar bulundurulacak.

Belediye duyuruları da yine bu dillerde yapılacak, internet sitesi bu dillere göre düzenlenecek. Belediye bu dillerde kitap bastırabilecek. Resmi yazışmalar ise Türkçe olacak, Sur Belediyesi'nin antetli kağıtlarında bu diller kullanılmayacak.

İNGİLİZCE ÖRNEĞİ

Daha önce "Terör örgütünün propagandasını yapmak" iddiasıyla yargılanan DTP'li Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, çok dilliliğin zaten fiilen turistik bölgeler başta olmak üzere bir çok yerde yaşandığını söyledi.

Belediyeden yapılan açıklamada, 2006 yılında Sur ilçesinde konuşulan dil konusunda anket yapıldığı belirtilerek, halkın yüzde 24'ünün Türkçe, yüzde 72'sinin Kürtçe, yüzde 1'inin Arapça ve yüzde 3'ünün de Süryanice- Ermenice konuştuğu belirtildi.

JET SORUŞTURMA

İçişleri Bakanlığı Belediye Meclisi'nin kararıyla ilgili olarak bir mülkiye müfettişinin konuyu araştırmakla görevlendirildiğini açıkladı. //

Biz savaşımızı artık üniversitelerde kitap yazarak veriyoruz...Her nekadar yasaklnacağını bilsekte...

2.Bir konu:PKK Türkiye Cumhuriyetine göre terör örgütü olabilir ama kuruluş amacı Özgürlüktür... Bu Gerilla Savaşını Hiçbirzman savunmamıştım ta ki Milliyetçiler tarafından hor görülene kadar...Kardeşin kardeşini vurmasında mantık yoktur...Hergün onlara Asker ve gerilla şehit oluyor bu topraklarda...milyonlrca mermi harcanıyor...Üniveriteli gençler hayatlarının baharında Dağlara gidiyor yada üniversitelerde REİS denilen adamların tetikçileri...Artık bu milliyetçilik duygularını bir kenara atın...Türkiye Türklerindir demekten vazgeçin...Eğer Türk ten kasıt Mustafa Kemalinde dediği gibi bu oğrafyada yaşaya müslümanlarsa ki artık buna inancım kalmadı doğrudur bu ülke TÜRKlerindir...

"Türkiye Cumhuriyetini Kuran Halka -Türk Milleti- Denir."

"Millet: Geçmişte BİRLİKTE YAŞAMIŞ, BUGÜN BİRLİKTE YAŞAYAN ve GELECEKTE DE BİRLİKTE YAŞAMA AZMİNDE OLAN insan topluluğudur."

-----------Mustafa Kemal Atatürk-------------

Birlikte yaşama azminde misiniz sayın Sahtoo?

Ve biliyor musunuz ki pkk, Türkiye Komünist Partisinden kopmuştur ve ilk üç kurucusu Türk'tür. İçinde Ermenilerden tutun Almanlara kadar bir çok militan vardır. pkk'nın amacı özgürlük falan değildir. Bunlar yemdir... Amacı Güçsüz bir Türkiye'dir. pkk'nın kendisi dahi biliyor hiç bir zaman toprak parçalayamayacağını. Ayrıca Türkiye Cumhuriyetini bölmeye çalışmak, ne zamandan beridir "Özgürlük Hareketi" olarak adlandırılıyor. Özgür olmak istiyorsa, bakın bir Kürt devleti kuruldu, gitsinler... Tutan yok...

Ne Kuzenim ne de Ben Kürt değiliz... Ben Ülkücüde değilim... Ama Üniversitede Ülkücülerin dövmek istediği, Malazgirtli bir Zaza arkaşımın Ülkücülerden dayak yememesi için benim ve benim gibi TÜRK arkadaşlarımın, kendimizi neredeyse siper ettiğimizi hatırlıyorum... Hemde o arkadaşımız neredeyse tek başınaydı ve Ülkücülerin REİS'ine yumruk atmıştı... Ülkücüleri tanıyorsan, neyi göze aldığımızı anlarsın... Bu ülke Ülkücülerin değildir sadece. Her Milliyetçi de Ülkücü değildir. Bende Üniversitede Ülkücülerden çok baskı gördüm. Her Ay, her Hafta mutlaka bir şekilde odaya tıkılırdık yurtta, odamızı basarlardı, yada tartaklamak için bahaneler üretirlerdi, onların tabirlerince bizi "Kenarı Çekerlerdi" "Uyarırlardı". Bana ülkücüleri anlatma arkadaşım, çok iyi tanıyorum ben onları... Benim dağa çıkan arkadaşım olmadı ama akrabası dağa çıkan arkadaşım oldu, onların kaygılarını da yaşadım ben, "dönse, yanlış yapıyor" diye serzenişini de gördüm. En yakın arkadaşı askerde pkk'ca şehit edilen ve onun için ağlayan Kürt askerimde oldu benim, acısını paylaştım ve Kürt'ün arkasından üzüldüm, birlikte pkk'ya lanet okuduk... Bir Kürt değilim ve sizin yaşadığınız kadar şiddetli yaşamadım bu acıları ama hepsine şahit oldum... Empati kurdum, anlamaya çalıştım. Osmanlıca Lügatı elimize alıp, Zaza arkadaşımla (zazacanın bir çok kelimesi Farsça'ya benzer veya aynıdır) sabahlara kadar sanki bir filolog gibi kelimeleri ve anlamlarını tarardık, öğrenme çabasına da girdim... Ben Lazcayı da öğrenmek istedim, Çerkesceyi de... Boşnak arkadaşım da oldu... Herkesin acısı ayrı. Çerkeslere sor bakalım, onlar ne düşünüyorlar, neler yaşamışlar... Yada Boşnaklar neler yaşamışlar. Herkesin acısı var... En çokta Türklerin acısı vardır, bunu gözardı edemezsiniz. Hiçbir kimsenin bu topraklardan toprak ayırma düşüncesine ılımlı yaklaşmak bir yana, tek bir adım bile olumlu yaklaşamam... Hep birlikte yaşamaktan başka çaremiz yok... Osmanlı Paşasının çok güzel bir lafı vardır: "Anca Aldığımız Fiyata Veririz"

Ltfen rica ediyorum Kürtler Bu Ülkede Rahattır demeyiniz...Dendiği gibi bazı Kürtler PKK Ya terör örgütüdür diye destek veriyor doğrudur Allah belalarınız versin!

Türk Kürt Ayrımı Türkiye Cumhuriyet i devlet bünyesinde Yapılmıyor buna katılıyorum...Çünkü 5 yıldır okuyorum hiçbir okul kaydında bana kürtmüsün türkmüsün denmedi ve bundan dolayı mutluyum...Ama durumu bu noktaya taşıyanlar Ülkücü diye gçinenlerddir...Bana EN Çok koyan bu milleyetçilik duygularını savunurken Dinimizi kullanalarıdır.İslamda Milliyetçilik yoktu olsaydı sadece araplar müslüman olurdu!

Söylüyorum, Ülkücülükle Milliyetçilik apayrı şeylerdir... Kürtlerin çektiği eziyeti Türklerde çekmiştir, hemde yüzyıllarca. Selçuklular Oğuzları cephe almıştır, ama onların isyanıyla yıkıldı. Osmanlılar ise Alevi diyerek tüm Türk Boylarını katletmeye yönelmişti, bir yandan da Şah İsmail "Sünni" diyerek katlediyordu Türkleri. Doğu'da bu baskıdan dolayı Kürtleşen yada Kürtçe konuşan Türk boyları var. Çepniler, Avşarlar var. Alevi/Oğuzlara karşı Kürt beyleri korunmuş ve kayırılmıştır. Alevi Kürtler nereden geliyor, bir araştırın bakalım... Alevi Kürtler mi, yoksa Kürtleşen Alevi Türkler mi? Alevilik Kürtlere nasıl geçmiş? O kadar kitap yazıyorsunuz üniversitelerde madem ki, bunu da nesnel olarak bir araştırın bakalım ne göreceksiniz. Tamam, Kürtler belki bir takım siyasi yanlışlıklar ve hatalar sonucunda baskı gördüler, buna bişey demiyorum ama bunun nedenini "Türkler"miş gibi kimse gösteremez. Kürtler henüz 70yıldır zor durumda iseler, Türkler Anadoluya ayak bastıklarından beri, 1000yıldır hep kırılmışlardır. Eğer İnsancılsanız, bunun içinde savaşın. Bunun içinde mücadele verin. Ben bir Yörüğüm, biliyor musunuz yörükler hep uçlara/sınır boylarına yerleştirilmiştir ve sonunda savaşlarda en çok öldürülen insanlar olmuştur? Hiç bir Millet böyle kıyımlar yaşamamıştır. Karamanoğulları beyliği tümden balkanlara göçtürülmüştür/sürülmüştür, Selçuklunun mirasçıları oldukları için, biliyorsunuz ki Karamanoğlu Mehmed falan devlet dilini Türkçe ilan edecek kadarda Türktü... Bugünkü Balkan Göçmenlerinin çoğunluğu falan onların torunlarıdır işte, bilenleri Osmanlıyı sevmezler (İstanbul Bayrampaşa'da mahalleleri vardır, araştırın gidin)... Ve bu insanlar "Türk" kimlikleriyle Balkanlara Göç'e zorlanmışlar ve yaşadıkları bölgeler hep savaş alanı olmuş, hep kıyılmışlar, katledilmişlerdir. Bunları da araştırın. Tek bir Kürt ailesi bir göç ettirilmemiştir yerinden, asimile edilmemişlerdir tarihte hiç bir zaman, yaşam yerleri öyle büyük savaş alanlarına çevrilmemiştir. Türkler katledilmiştir hep... Savaşlara hep Türkler sürülmüştür, öldürülmüştür, kullanılmıştır ama kimse bugün sesini çıkarmaz-çıkaramaz, sanki tarihte böyle şeyler olmamış gibi davranırlar. En Türkçü Ülkücü bile bu gerçekten bahsetmez-bahsedemez "Osmanlı Sevgisi"nden dolayı... Kitaplarınızda bunlardan da bahsedebiliyor musunuz sayın Sahtoo... Türklerin yüzyıllarca savaşlarda nasıl katledildiklerini, piyon olarak kullanıldıklarını, öldürüldüklerini yazabiliyor musunuz? Yoksa sadece şu son 70yıldır yaşanan yanlışlardan mı bahsetmeye gücünüz yetiyor... Kürtlerin yüzlerce yıl kayırıldığından, feodal yapılarının bu yüzden hala aynı haliyle devam ettiğinden bahsedebiliyor musunuz? Osmanlıların yüzyıllarca Kürt beylerini, Alevi/Türkmen Oğuzlara karşı nasıl kayırdıklarından, onlara karşı imtiyazlandırdıklarından, topraklandırdıklarından ve bugün Kürtlerin bu feodal yapısının sürmesinin nedeninin onların bu kayırılmışlıkları olduğundan, yüzlerce yıl en rahat şekilde yaşadıklarından bahsedebiliyor musunuz? Hiç sanmıyorum... O kadar nesnel olmadığınız görülebiliyor... Son 70yılda yaşanan saçmalıklara bakarak "Kürtler mazlum millettir, yazıktır, günahtır ah vah..." oyunu oynamamak lazım. Gelin eğer haksız ölümler, acılar yaşadıysa Kürtler, birlikte soralım hesabını, acısını birlikte yaşayalım, paylaşalım... Ama "Birlikte" yaşayalım... Ben Kürt arkadaşımı savunabildiysem, sizde benim için aynısını yapabilin... Yaşadığınız acıları tahmin edebiliyorum, ve şahitte oldum ama her acıda "Ben Toprak Alıp Ayrılacam" diyemezsiniz. Kimse bu hakkı vermez ve buna izinde vermez. Kolay kazanmadık bu toprakları. Canımızı verdik... Kan döktük birlikte... Birbirimize sarıldık... Şimdi Anadolu'nun heryerinde yaşıyoruz hepimiz. Kürtlerde batıda yaşayabiliyor, Türklerde... İç içe... Benim komşularım Kürt... Yaşadığım semtte Kürtçe konuşuyorlar hep ve rahatça, yıllardır... Tanıyorum, biliyorum... Ama hiç bir şey bu ülkeyi parçalamayı "Haklı Kılamaz".

Sevgili sahtoo,

Yukarıda yazdığın şeyi görebildiğine sevindim, ama birtakım kendini bilmez insanların seni ve düşüncelerini yönetmesine izin verme. Ülkücülere kızıp, fikirlerini ve faaliyetlerini onların nefretine göre oluşturma. Pireye kızıp yorganı yakma.

Şunu da gör lütfe Sadece Mehmed Uzun değil, bu ülkede kendini Türk diye tanımlayan binlerce insan sürgünlere gönderildi. Ziya Paşa Kürt müydü? Namık Kemal Kürt müydü? Nazım Hikmet Kürt müydü? Cem Karaca Kürt müydü?

Sadece sen değil ben de çok tartaklandım üniversitede, fikirlerim yüzünden, o ülkücü dediğin insanlar tarafından. Benden daha çok mu seviyorlardı vatanı? Hayır. Onlar seni tartakladı diye, düşüncelerini ve eylemlerini bu tartaklanma üzerine oluşturma. Bölünmeye bir Türk karşı çıkarsa, bir Kürt olarak sen 10 kez karşı çık sevgili kardeşim. Bütün Türkiye seninken, seni Güneydoğu'ya hapsetmek isteyenlere sen daha fazla karşı çık.

O anlamdadır Türk sevgili kardeşim. Türk kelimesi bütün Türkiye halklarını kapsar. Sen Türksün, ben Türkmenim, falan kişi Laz, filan kişi Çerkes, falan kişi Boşnak.. Hepsinin toplamına Türk deniyor. Kendini ırk olarak Türk diye tanımlayanlara sor bir bakalım, ne diyecekler, hepsi kendine Türkmen diyecektir.

Sevgili BrainSlapper, benim söylemek istediklerimi söylemişsin, kıskandım ve takdir ettim... Şu tespitin çok yerinde:

"Kendini ırk olarak Türk diye tanımlayanlara sor bir bakalım, ne diyecekler, hepsi kendine Türkmen diyecektir."

Irk olarak hangi Türk'e sorarsanız size "Yörük" "Türkmen" "Manav" gibi tanımlamalar yapacaktır. Direkt olarak ben "Türk"üm demezler pek. "Ben Türk'üm" diyenlerde "Milli Bir Bilinç"in farkında olanlardır.

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın boşig :clover::clover:

Alevi Kürtler nereden geliyor, bir araştırın bakalım... Alevi Kürtler mi, yoksa Kürtleşen Alevi Türkler mi? Alevilik Kürtlere nasıl geçmiş?

Genel olarak Zazaların ve özellikle Tuncelililerin tipik bir fiziki özelliği vardır: Simsiyah düz saçlar. Bu saç türü Orta Asya kökenlidir. Asyalıdır. Orta Asya'yı görünceye kadar bu benzerliğin farkına varmak çok zordur. Aleviliğin kültürel özelliklerini ve Zazaların/Tuncelililerin fiziki özelliğini birarada değerlendirirseniz, Tengeriing boşig'in söylediği şeyde ne kadar haklı olduğunu göreceksiniz.

... bilenleri Osmanlıyı sevmezler

Hehehe. Balkanlardan gelmedik, Karamanoğullarından mıyız, değilmiyiz bilemem, ama 1980'lerde 90 küsür yaşında ölen dedemin bildiği/övündüğü tek tarih Karamanoğulları tarihi idi, aradan 500 yıl geçmesine rağmen hala Karamanoğullarını anlatırdı bize ninni ve masal olarak ve Osmanlıya söverdi. Okuma yazma bilmezdi, o da atalarından sözlü öğrendiği şeyleri anlatır dururdu.

Doğu'da bu baskıdan dolayı Kürtleşen yada Kürtçe konuşan Türk boyları var. Çepniler, Avşarlar var.

En büyük Kürt aşiretlerinden biri olan Koşgiri Aşireti mesela. Ak Koyunlu, Kara Koyunlu, Sarı Keçili, Kara Keçili gibi isimler Türkmenler arasında yaygın "soy" "boy" adlarıdır. Koşgir, Koşgar, Koçkar, Orta Asya'da "koç" anlamına gelir. Bu Kürt aşiretinin kökeni hakkında ipucudur.

Osmanlı ve Akkoyunlu mücadelelelerini, Anadoludaki Celali isyanlarını ve sonuçlarını okuyan hiç kimse ben Türkmen'im veya Farsi'yim (Kürt'üm) diyemez. Konuşulan dil köken hakkında bilgi vermez. Kabilecilik, Irkçılık zaten başlıbaşına kötü birşeydir, buna ilaveten, Anadolu tarihi ırkçılık ve kabilecilik yapmaya bile uygun bir zemin bırakmamıştır.

Mesela sahtoo kardeşim sen, kendini kürt sanırsın, 10 yıl sonbra bir DNA testi çıkar, atalarını Balkanlarda veya Altaylarda buluverirsin :stuart: O zaman ayıp etmiş olursun, sadece ırkından dolayı düşman bellediğin akrabalarına :blushing: En iyisi sen kimlikleri göre değil, eylemlere göre insanları, olayları değerlendir.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

En büyük Kürt aşiretlerinden biri olan Koşgiri Aşireti mesela. Ak Koyunlu, Kara Koyunlu, Sarı Keçili, Kara Keçili gibi isimler Türkmenler arasında yaygın "soy" "boy" adlarıdır. Koşgir, Koşgar, Koçkar, Orta Asya'da "koç" anlamına gelir. Bu Kürt aşiretinin kökeni hakkında ipucudur.

Ben mesela KaraKeçili Yörüğüyümdür. Bir çok Tuncelili Alevi arkadaşım oldu, dediğiniz özelliklere sahiptiler.

Bakın Halikarnas Balıkçısı'nın, birazda bu konuyla alakalı çok güzel bir tesbiti var: Şu Truva'lıların Türk olup olmadığı ile ilgili o meşhur tartışmanın çıktığı birgün, sormuşlar Halikarnas Balıkçısına;

"Truvalılar Türk müdür?" diye. Şöye cevap vermiş;

"Truvalılar Türk müydü bilemem ama bugün Türkiye Türklerinin kanında Truvalıların kanıda dolaşmaktadır."

Yani, bugün Türkiye'nin bilmem kaç milleti barındırdığı, bilmem kaç kültür mozayiğinden oluştuğu gibi safsatalar hep uydurmacadır. Ayıramazsınız kardeşim birbirinden. Mantı yemeğini kime mal edeceksiniz? Türklere mi, Kürtlere mi, yoksa bize mi? Baklava kimin peki? Türklerin mi, Kürtlerin mi, yoksa Bizim mi? Ya işi ırka dayandıracaksanız, işin içinden hayatta çıkamazsınız... Anadolu artık "Biz" olmuşuz yaa... Kimi kimden nasıl ve neye göre ayırcan?

Kürtlerin kökeni ile ilgili bir iki tesbitte ben vereyim o zaman. Biri Filolojik, diğeri Sosyolojik:

Bugün Kürtler, Anadolu Türkleriyle aynı coğrafyada yaşamalarına rağmen, Anadolu Türklerinin bile kullanmadığı ÖzTürkçe kelimeler kullanırlar: "Bay/Bey" yerine "Beg", "Baba" yerine "Babo/Bao" vs... Üniversitedeyken bir sürü tesbit etmiştik bir çaba sonucunda. Zaza arkadaşımın şöyle bir tesbiti vardı: Zazalar, Hititlerin torunlardır derdi. Türklerle Zazalar o noktada ayrılmışlar derdi, kökenlerini bir tutardı. Ayrıca şunuda eklemek isterim; Van'da bulunan 3000 Yıllık Mezar Kalıntılarında, Türk simgelerine rastlanmıştı. Haberin kaynağını unuttum ama çıkmıştı bu haber. Çıkan heykeciklerin yüz tipleri, sakal tipleri Orta Asyatik yani Türk tipine has olarak yapılmıştı. Ve Van'da Türk İzi diye meşhu olmuştu bu haber.

Diğer tesbitte sosyolojik ve Ahmet Taner Kışlalının tesbiti: Ahmet Taner Kışlalı'ya göre, Kürtler ile Türkler Araplar ve Farslar arasında Benliklerini kaybetmez ve o topluluklara karışmazken, Türkler ve Kürtler bir araya geldiklerinde çok iyi bir şekilde kaynaşabilmektedirler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hehehe. Balkanlardan gelmedik, Karamanoğullarından mıyız, değilmiyiz bilemem, ama 1980'lerde 90 küsür yaşında ölen dedemin bildiği/övündüğü tek tarih Karamanoğulları tarihi idi, aradan 500 yıl geçmesine rağmen hala Karamanoğullarını anlatırdı bize ninni ve masal olarak ve Osmanlıya söverdi. Okuma yazma bilmezdi, o da atalarından sözlü öğrendiği şeyleri anlatır dururdu.

Dedenizi tanımak isterdim doğrusu... Umarım o ninnileri biliyorsunzdur, Blog'unuzda yayınlarsanız sevinirim... Unutulmamalı bence böyle şeyler... Çünkü sözlü de olsa çok önemli bilgiler içeriyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.