Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kürt Sorunu ve Türkiye'nin geleceği hakkında

cozunurluk

Önerilen İletiler

Görüsünüzesaygi duymakla beraber,sizin dogudaki egitimle batidaki egitimi ayri tutmaniza katilamiyorum,Anayasada böyle bir ayirim yok.

Egitim olsa idi o egitimli dediginiz teröristler insanlarimizi birbirine düsüremezdiler.O egitimli dedikleriniz iste Türkiye üzerinde kirli emelleri olan dis ve ic odaklarin taseronlaridir.Onlarin daga cikardiklari gencler sefalet icersinde kendi insanlarina ates ederken ve ölürken onlari daglara gönderenler zevk sefa icersinde yasiyorlar.

Ben yine bütün bunlari egitimsizlige ve ihmal edilmislige bagliyorum.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kürt meselesi yirminci yüzyıl boyunca damgasını vuran Arap-İsarail çatışmasından sonra dünyada en fazla kendisinden söz ettiren ortadogu kaynaklı ikinci büyük sorundur.

Hakimiyeti altında bulundukları devletlere karşı başlattıkları siyasi mücadeleler hep hüsranla sonuçlanmış, maruz kaldıkları kimyasal silahlar ve dramatik göç görüntüleriyle , hiç kimsenin arzu etmeyecegi muamelere düçar olmuştur. En azından bu cografyanın aslı unsurları olması hasebiyle tasvip edilemeyecek siyasetlere maruz kalmışlardır.

Bölgeye dönük süper devletlerle komşu ülkeler arasında oynanan oyunların piyonu olmak Kürtlerin makus talihi olmuştur. İşte bu bölgeye dönük siyasi-ekonomik oyunların ayırdında olmak demek, hem Kürtler hemde bölgenin aslı diger unsurların makus talihini degiştirmeye dönük atılacak ilk adımdır.

Kültürel haklardan siyasi haklara kadar, bölgeyi aynı ideal etrafında toplamak, bütün bölge unsurlarının temel dinamigi olmak zorunda, ya da tarihi yeniden canlandırmak da diyebiliriz.

Gelip geçici bir takım siyasi görüşleri 'mutlak' olarak algılama devrini kapatmak ve ayrıştırı bir dilden ziyade birleştirici bir dil kullanmak ; ulus-devlet mantıgının insanoglunun evrimleşmesi ve gelişmesinin bir sonucu olmadıgı daha çok miadını doldurmaya başlamış bir fikir olarak telakki etmek....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Görüsünüzesaygi duymakla beraber,sizin dogudaki egitimle batidaki egitimi ayri tutmaniza katilamiyorum,Anayasada böyle bir ayirim yok.

Egitim olsa idi o egitimli dediginiz teröristler insanlarimizi birbirine düsüremezdiler.O egitimli dedikleriniz iste Türkiye üzerinde kirli emelleri olan dis ve ic odaklarin taseronlaridir.Onlarin daga cikardiklari gencler sefalet icersinde kendi insanlarina ates ederken ve ölürken onlari daglara gönderenler zevk sefa icersinde yasiyorlar.

Ben yine bütün bunlari egitimsizlige ve ihmal edilmislige bagliyorum.

saygilarla

teşekkür ederim bende sizin görüşlerininze saygı duyuyorum.ülkemizde anayasada yazan herşeyin harfiyen uygulandığı görülmüşmü ki bu uygulansın.ben eğitimi ayrı tutmuyorum eşit değil diyorum.İstanbul lisesiyle Ağrı nın bir ilçesindeki lisenin eğitiminin bir olduğunu söylemek sizce doğru mu?ayrıca eğitmek demek bir insanı türkiye aşkıyla donatıp başka fikirleri savunmasını,öğrenmesini engellemek değildir.

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iste benimde anlatmaya calistigim buydu.Anayasadaki esitlik maalesef yönetimlerin esitlikci olamamalari nedeni ile Istanbul Lisesi ile Agridaki Lise farkli oldu.Düsünebiliyormusunuz,bir yil önce okutulan bir kitap bir yil sonra okutulmuyor,Avrupaliyiz diyoruz ama her yil ders kitaplari ve müfredatlari degisiyor.Atatürk'ün egitim seferberligi amacina ulastirilmadi,eger bu amac gerceklesmis olsa idi biz bugün bunlari degil daha farkli seyleri tartisir olacaktik.

saygilarla

:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tabiki kürt olmaları kimse için sorun değil ama onların bu az gelişmişliği kürt olmalarına ve devletin onları ikinci sınıf olarak görmelerine bağlayınca sorun çıkmaya balşlıyo.kaılıyorum artık herkes anladı ki bu sorun kanla çzülemeyecek.bunu anlayana kadar bir sürü insanımız öldü, bir sürü paralar gitti.ama değişen birşey olmadı.neler yapılarbilir?öncelikle zihniyetin değişmesi lazım bence.eğitimden önce.sonra eğitim sonra iş,aş ve gerekli tüm yatırımlar.ordaki kardeşlerimize kardeş olduğumuzu gstermeliyiz.onların batıda yaşayan bir insanla aynı haklara sahip olduklarını göstermeliyiz.inşallah bu kanayan yaramız düzeltilir.saygılar

öncelikle, "devletin ikinci sınıf vatandaş olarak görmesi" tanımına bir kaç örnek verebilirsin. Ayrıca batıda yaşıyanlar argümanıda geçersiz. Zira şu an kürtlerin ancak %10'u belki 20'si doğuda yaşıyor.

Sorunun kanla çözülemiyeceğini herkes anlasaydı, sence şu an PKK desteklenirmiydi hala ?

Geri kalmışlığını kürt olamalarına bağlamaktan bahsetmiyorum. Cumhuriyet'İn ilk yıllarında Cumhuriyetin yeniliklerine karşı bölgede nasıl bir direnç gösterildiğinin, feodal yapının zarar göreceği endişesiyle başgösteren isyanlardan bahsediyorum. Biraz mantıklı olalım. Sen Cumhuriyet doğuya karayolu yaparken, yol inşaatında çalışan işçileri katledip. O inşaatta çalışacak yöre insanını hain ilan edersen. Ve Cumhuriyetin getirdiği yeniliklere karşı tüm bölgelerden daha şiddetli isyana varan derecede direnç gösterirsen. Diğer bölgelerden geri kalırsın. Bu ne devletin istediği bir şeydir nede halkın ama gerçek budur.

Osmanlı'nın artık payitaht dışında gücünü ve yetkisini kaybettiği uzun yıllarda, bölgede hakim olan beyler ve aşiretler, Cumhuriyetle birlikte eski güçlerini kaybetme korkusuyla direnmişlerdir. Bu klasik feodal direniştir. Bölge halkının onlara verdiği destekde. Şeyh Sait, Dersim İsyanı gibi isyanlarla sonuçlanmıştır dimi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
Merhaba,

Sorun senin onlara haklarını vermende değil, onların haklarını kullanmalarını kendi benliklerinde görmeleridir. Kim bu ülkede ben Kürdüm diyerek başbakan oluyormuş? Siz hangi ülkede yaşıyorsunuz? Benim yaşadığım Türkiye'de kanun çıktığı halde hala televizyonlarda Kürtçe türkü söyleyenlere dava açılıyor.

Terör olayı diye milyonlarca insanı göçe zorlayan bir ülke düşünün. Kürt çocukları köyden şehire getirerek onları sokak çocuğu yapan ve sonrada şehrin bütün sorunlarını onların sırtına yıkmaya çalışan cahil ve art niyetli mantıkların arkasında kalmadan bu sorunlara adil olarak bakmak gerekiyor. Öyle tarih kavramının arkasında kalarak bu sorun çözülmez.

Sorun silahlı çatışma demekle sorunun temeline inilmiyor. Bu iş 10-15 yıllık bir olay değil. İnsanın doğasında olan ve yüzyıllardır süregelen ezilen toplumlarla onların tepesinde oturan ve onların sırtından geçinin toplumların sorunudur.

Ne yapılırsa yapılsın sonuçta her ırk kendi egemenliğini bir şekilde alacaktır. Bunun sonuçları egemen toplumların ayak diremesine bağlı değildir. Sonuç olarak ne olursa olsun özgürlük hiç bir zaman uzak değildir..

En başta bu işi başlatan arkadaş biraz safça yaklaşmış ama en son yazan arkadaşta biraz kurnazca tarih betimlemesi ile kendini olmayan şeyleri örnek göstererek haklı çıkarmaya çalışmı...

Sürçü lisan ettikse affola..

Sevgiler

Erdoğan ;)

erdoğan kardeşime kesinlikle katılıyorum.ben de diyarbakırlı bir kürt olarak bu konuda konuşmak istedim.eğer benim kürt olduğum,kürt olarak yaşama isteğim,kürtçe konuşma özgürlüğüm ve KÜRT kelimesinden rahatsız olmayanlar bana kardeşimden de yakındır.ben bu ülkenin ekmeğini yiyip suyunu içiyorsam asla bu ülkeye ihanet etmem.doğuda bir kürt devleti kurulmasını kesinlikle istemiyorum.çünkü asırlardır yanyana yaşamış iki kardeş halkın birbirine düşman olma fikri bile çok çirkin.fakat benim istediğim kürt tarihi ve kültürü yok sayılmasın ve buna benzer faşist uygulamalar kalksın.bu her iki taraf içinde hayırlıdır.doğuda yaşayan halk eğitimsizlikten ötürü kendilerine her söylenene inanıyor belki de yaşadığı ekonomik zorluklardan ötürü inanmak zorunda kalıyor.doğuda DTP adlı partinin insanlara kendilerine oy vermeleri için muhtarlıklarda zorlu seçtirdiğini biliyoruz.seçime katılanların çoğu ya okuma yazma bilmiyor ya da türkçe bilmiyor.peki bunlar nasıl oy veriyorlar? o kısmı gayet açık.diyeceğim şudur ki kardeşlik beraberlik varken düşmanlık niye?bu ülkeye türkler kadar kürtler de hizmet etti.tarih boyunca her savaşta kürtler türklerle beraber omuz omuzaydı.hatta bazen türkün türke ihaneti olmuştur mesela ankara savaşında tatarların ve karahanlıların osmanlıya ihanet etmesi fakat kürtler ihanet etmemiş hep kardeşlik taraftarı olmuştur.kim suçlu davasında olmayalım bence her iki taraftada biraz suç var.

her şey gönlünüzce olsun KARDEŞLERİM.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Cozunurluk arkadasim,

Agzina saglik. Gunlerdir ayni seyleri ima etmeye calistim, etmedik saldiri kalmadi bu forumda. Neden Turk/Kurt bibirlerine en yakin milletken milliyetci siyaset ve olusumlar yuzunden birbilerine dusman olsunlar? Neden beraber kalkinma yerine dusmanliktan dolayi somurucu milletlere itilsinler?

Saygilar,

Taner

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

sevgili arkadaşlar artık bizim topraklarımızda birlik ve beraberliği sağlamamız lazım geçen yıllar ve ölen kardeşlerimiz bize bizden yani türke kürtten kürte türkten baska dost olmadığını ve ancak birlikte ve beraber hareket ederek ileriye gidebileceğimizi gösterdi.Ama hala kürt yoktur gibi yaklasımlar sürdürülürse bu olayı çözemeyiz ve aynı kısır döngü devam eder maalesef oysa kürtleri bu ülkenin bir zenginliği ve kardeş olarak görmesi lazım türklerinde unutulmamalıdırki kurtuluş savaşı döneminde omuz omuza savasan dedelerimizde bizden bunu beklerlerdi....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sadece turk kokenlı ınsanların yasadıgı bır ulke ne kadar zengın olabılır.botanın soyledıklerıne kaatılıyorum.kurt kokenlı ınsanlar bu ulkenın zengınlıgıdır.farklı kulturler farklı dıller ne kadar fazlaysa o ulkenın ne kadar zengın oldugunu gosterır. kavga etmeden yasadıgı zaman tabıkı.sen ben ayrımı yapmadan ınsanların kokenlerıne kadar ınmeden hep beraber bırlıkte kardesce yasamak varken neden kavga edıyoruz anlamıyorum.turkun kurtten ayrılmasına ımkan varmı.sevmısız brbırımızı evlenmısız kan bagı gırmıs artık her seyımız bır olmus kaynasmısız kulturlerımız kaynasmıs bırbırımıze oyle bır sevgıyle baglanmısızkı hangı guc ayırmaya yeter.uzerımızde bır cok oyunlar oynanıyor tabıkı.ama bu oyunlara gelmıyelım bırlıgımız kardeslıgımızı bozmayalım.onların oynadıkları oyunları gelın bız bozalım.oyle masada anlasmalarla kagıtlarla murekkeplerle degıl gonulden yurekten anlasalım.bırbırımızın kemıklerını kırarcasına sarılalım bır daha hıc ayrılmamak adına.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

özgürlük isteniyor peki bu yeterınce özgür olmadıklarından mı.hayır.tamamen bağımsızlık istıyorlar.bunu isteyenlerde vatanın bölunmesını ısteyen düşmanlardan baskları değildir.kesınlıkle bağımsızlık vermek gıbı bır durum söz konusu dahı olamaz.çok başlı bır ejderha düşünülebılır mı.neyse.pekı ne yapılması gerekır.nasıl ne şekilde neyın çevresınde neyın butunleştırıcılığı altında toplanabılırız.cevabı çok açık.ikimizinde ortak noktası olan din.din çatısı altında dının butunleştırıcılığı altında bırleşirsek çözum boylece sağlanmış olur.bırde eğıtımı gelistırmelıyız.ordakı vatandaşlarımızın eğıtımsızlıklerımden dolayı pkk ya gıttığını bılıyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

DİYARBAKIR'DA BOMBALI SALDIRI

Ofİs semtindeki minibüs durağında, bisiklet selesine yerleştirilen bombanın patlamasıyla 1’i astsubay 7 kişi yaralandı.

Diyarbakır’da hain saldırı

Diyarbakır’ın en işlek yerlerinden Ofis semtindeki bir minibüs durağında bomba patladı. Saldırıda 1’i astsubay 7 kişi yaralandı. Gevran caddesindeki patlama sabah saat 08.00 sıralarında oldu. Yetkililer, patlayıcının sepetli bisikletin arka tekerleği üzerine konulmuş, gazete içerisine gizlenmiş şekilde yerleştirilmiş parça tesirli boru tipi bomba olduğu açıkladı. Patlama, askeri araçların da zaman zaman personellerini indirip bindirdiği minibüs durağında meydana geldi. Yaralıların durumlarının iyi olduğu belirtilirken, kentte geniş çaplı operasyon başlatıldı.

7 kişi yaralandı

Bisiklete konulmuş bomba ile gerçekleştirilen saldırıda 2 işyeri ve bir apartmanın camları kırıldı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu ülkede bu kadar kürt varken, parlementoda da bu kadar kürt millet vekili varken,kimse pkk nın üzerine pek de fazla gidemez. çükü kürtlerden oy kaybetmeyi göze alamazlar. apoyu asmayı göze alamamalarının en önemli sebebi kürt oylarıdır.

türkler de bu kadar ezik ve sindirilmişken bu kürt sorunu türklerin istediği gibi çözülmez.15 yıl içinde milli misak sınrılarının değişmesinden kuşkuluyum vatandaş olarak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kürt devletinin o coğrafyada yaşaması mümkün değildir.bir kere iran buna kesinlikle izin vermez cunku kendi topraklarında da kürtler var ve bu kürtler hala rüyalarında mahabad kürt devletini görüyorlar.ırak ve suriyenin de bu işe pek sıcak bakacağını zannetmiyorum.bakın bu planı amerika yapmış olabilir ama amerikanın bunu başarabileceğinin de garantisi yoktur.amerika ırakı işgal etti ama ortaya çok güçlü bir direniş çıktı ve amerikanın başına bela oldu.

Türkiyede de zamanla bu tür bir direnişin ortaya çıkmayacağını kimse garantileyemez.Ankaradaki hukumetler zaman zaman ABD ve AB talimatlarıyla ulkeyi bataklığa surukluyor olabilirler ama bunun sonuncu nasıl olacak bunu kimse kestiremez.

bu arada bizleri katil,faşist diye nitelendiren bazı meraklı arkadaşlara da birkaç lafım olacak...

kimse merakından çocuk öldürmüyor.siz demokratik konfederalizm adı altında anayasal düzeni ve devletin merkezi yönetim yapısını bozma çabaları içindesiniz.şunu da unutmayın ki devlete karşı isyan bayrağı açan,kameralar önünde elinde taş bölgede bir intifada havası yaratmaya çalışan ************ *************** ************** ************ .buna kongra-gel yandaş ve destekçileri de dahildir.

iran kürtlerle anlaşır. çünkü iranlılar kürtlerle aynı kökenden gelir.dilleri hint avrupa dilidir.akrabadır ve farslar kürtleri, kürtler de farsları anlayabilir.her ne kadar kürtler inkar etseler de, türkle azeri kadar yakındır bunlar.iran kürtleri hem araplara hem bize karşı kullanmıştır .olası bir kürt devletinde kendi kürdistan eyaletinden de vazgeçebilir.bunlar akrabadır ve siyasi çıkarları da benzer.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba arkadaslar :clover: konuyla ilgili benim gorusum su aslinda bu cokta basit her yasta kisiler uzerinde acikca sorunlari vede sorumluluklarini belirtmek gerekli en onemlisi kalem tutan ele silah verilmemelidir.. sorumluluklarimiz her seferinde unutulmamalidir her zaman aklimizda ve akillarda olmalidir... kendi yanlislarimizi baskalarina dogru olarak gostermemeliyiz... her daim sagduyulu olmaliyiz.. kendimize yapilmasini hoslanmadigimiz seyleri baskalarina yapmamaliyiz... icimizdeki kendi gorusum her kez icin yapsin uygulasin dusunsun olmamalidir.. dedigim dedik yapmamaliyiz..

Saygilarla :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

TURKIYEde ne kurt sorunu vardir nede baska sorun...

TURKIYEde sorun varsa PKK sorunudur..ki bu askeriyenin isidir...hukumetlerin felan filan isi degildir...

ULKUCUYUM inkar etmiyorum bellide ediyorum her yerde..Ama 32 senedirde kurt arkadaslarla gezip tozuyorum..ve hicbirindende devlet olma veyahut pkk gibi laflar duymadum...turkum ve kurdum diyorlar...buda en guzelidir..bende turkum ve karadenizli olmamdan dolayi LAZim ...bazilari bosnak abaza muhacirdir ve buda dogaldir...72.5 milletten olustu TURKIYE...ve bu milletler taki 12 eylule kadar cok guzel cok rahat sekilde yasiolardi..ASALA denen ermeni teror orgutu ihtilalden once bittigi icin su CANUGURun cok sevdigi ABD emperyalist ve onun ufak yavrusu AB ulkelerinin yardimi destegiyle PKK dogmustur...sunu kafaniza koyun ve goreceksiniz kurtlerle PKK yi bir tutan bu dis gucler...PKK bitince TURKIYEye baska teror orgutu cikartip alevi sunni catismasi yada lazlarla bagdastirip veyahut bosnaklarla veyahut baska milletle bagdastirip onumuze surecektir...

yahu bu ulke ihtilale kadar gul gibi gecinip gidiyordu...ihtilal oldu kurt-pkk iliskisi cikti...mantiklimi yani asirlardir gul gibi gecinen toplum cikipta 25 yilda dusman olsunlar...kurt-turk diye bir kavram yoktur...TURKIYEde yasiyoruz ve TURKIYEDE yasayan insanlar vardir ve bu insanlar farkli milletlerden olusmaktadirlar...onemli olan bu milletteki insanlarin bu ulkede rahatca yasayabilmeleridir...

nasil buyuruz nasil buyuk devlet nasil buyuk ekonomi sahibi oluruz onlari foruma tasiyin bence..bu tur seylere zaman harcamayin..harcanan zaman acirim gereksiz cunkju...byes

ülkücüsün ve burnunun ucunu görmekten **** **** *****. kürtlerin çoğu apoya *****. hangi kürt sivil toplum örgütü pkkyı kınamış bugune kadar. tek dertleri pkklılara af çıkarmak.

uyanın artık. bilge han "türk titre ve kendine gel" sözünü senin gibiler için söylemiş olmalı. yıllarca kürtlere de türk deniniz dünyayı bize güldürdünüz.

yıllarca senin gibi düşündük.asker 1 pkklıyı vurur adamın 11 kardeşi dağa çıkar.bu iş askeri aşar. .adamların arkasında 25 tane devlet var.hepsine mi savaş açsın asker.30 yıldan beri bu sorunu asker çözemedi.çözemez de

daha 30 yıl bekleyecek miyiz.daha 30 yıl şehit vermeye devam mı edicez.

koruyamadığın gidemediğin yer senin değildir.koruyamıyorsun kandil dağını çık git o zaman oradan.. ne halelri varsa görsünler....

vergilerim heba olmasını gençlerimin hiç bir zaman gitmeyeceğim saçma sapan çöl gibi bir yer için şehit olmasını istemiyorum.türkiye güneydoğyu mayınlayıp oradan çekilmeli,orada doğanları da sınırdışı etmeli.iran ırak suriye ile kürtler komşu olsunlar belalarını bulsunlar.

o bölgenin coğrafi yapısı yüzünden hiç bir zaman adam gibi savunulamayacağı o zaman kabul edilmeliydi.milli misak sınrıları çizilirken zaten baştan yanlış çizilmiş. kürtlerin başımıza bela olacağı düşünülmemiş..., türkiye oradan çekilmezse ve kürt vatandaşlarını sınrıdışı etmezse 20 yıl sonra kürtler zaten nüfusun yarısı olacak. o zamanları düşünmek bile istemiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir Arkadaş demişki Türk Kürt kardeştir ama pkk ya destek verenden kardeş olmaz..Bak Gözüm senin terör örgütü olarak bildiğin pkk gerilla ordusudur...Kurulma amacı Kürtlere yaptığınız baskıyı yok etmektir...Siz diyorsunuz ki bu ülkede sizin diliniz geçmez Bu Ülke Türklerindir...Yani siz nereye giderseniz gidin...Ne Çabuk unuttunuz kurtuluş savaşındaki yardımlarımızı bu ülkeyi beraber almadık mı? Ermeni kılıçtan geçirrirken bizi Kullanmadınız mı? Hani Güneydoğuda Özerk Kürt Devleti kurulacaktı? Bu Kadar yardımınız Aldığınız Kürtler Halepçe de(Katliam) Katledildiğinde neden sesiniz Çıkmadı?Bir Nine Türkçe Konuşamıyor diye Güneydoğuda nedn öldürüldü askerler tarafından ? Neden Kendi Dilimde yayın yapan kanalım yok? Allah Allah Sesleriyle Milliyetçilik duygularıyla sivas madımak ta neden o aydın insanlar öldürüldü?Mehmed Uzun Kürtçeyi destekledi Diye neden kitapları yasaklandı ve isveç e sürgün edildi? Ahmet kaya neden Pariste can verdi?Abdullah Öcalan bir halkı savundu diye neden müebbet yedi?Kürtlere haklar tanınsaydı Türk ve Kürt kardeşler ölürmüydü? Üniversiteli Gençlerimiz güzelim kampüsleri bırakıp dağlarda gerilla olurmuydu?

Ahhhh Siz Ve Milliyetçilik Duygularınız....Kanımızın Son damlasına kadar savaşıcaz...Kandilde dersimde toroslarda...

pkk en az 25 ülkenin desteklediği ortadoğuda kurulmaya çalışılan 2. israilin temel taşıdır.hepiniz kötü niyetlisiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

unutulmamalıdırki bu sorun ilk olarak pkk ile başlamadı.öncesinde şehy sait isyanı,dersim isyanı koçgiri isyanı,ağrı isyanı ve 1955'ten 1980'lere kadar süren kargaşa dönemleri hep kürt sorunuyla ilintilidir.bazı arkadaşlar sorun sanki yeni kürt sorununa dönüşmüş gibi şeyler yazmışlar bu sorun yeni bir sorun değildir oysa eşit haklarla çözülebilir bugün ben hiçbir kürt'ün ayrı bir devlet istediğine inanmıyorum bende kürt'üm ama türkiye benim vatanım asla ayrı bir devlet istemiyorum eşit haklarla bu ülkede sonuna kadar yaşamak istiyorum ama bakıyorum örneğin you tube'da kürtçe bir aşk şarkısı videosu izliyorum videonun altındaki yorumlarda bütün kürt'lere söven yazılar yazanlar, az kaldı hepinizi asıcaz kesicez diyenler var, bu beni çok üzüyor arkadaşlar eğer bu ülke bizim ülkemizse birbirimize saygı göstermek zorundayız ki birlikte yaşayabilelim bugün benim için hakkari neyse edirnede odur siirt neyse antalyada odur bence öncelikle aramızdaki ister türk ister kürt olsun ırkçıları bi temizlemeliyiz yani onlara doğruları göstermeliyiz....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

pkkyı kürtler ve onları destekleyen ülkelerin gizli serviselri kurdu. bitirmesi gerekn de gene kürtlerdir.ama ben buna niyetleri olduğu görüşünde değilim.devlet bizi tanısın dediler, sorun çözülmedi büyüdü.yayın hakkı versin dediler , devlet kürtçe yayını serbest bıraktı hatta trtde kendi yayın yapmaya başaldı.sorun çözüldü mü daha da büyüdü. eğitim dediler, türkçe bilmeyen kürtler varken , devlet kürtçe kursu serbest bıraktı.sorun çözüldü mü, daha da büyüdü.tüm ********* rağmen dehap a yerel yönetimleri yönetme hakkı tanıdılar.o partinin çoktan kapatılamsı alzımdı.yerel yönetimerlid e aldılar sorun çözüldü mü çözülmedi. çünkü kürtler samimi değiller. iran ırak suriye ve türkiyeden toprak almadan da çözülmeyecektir.çözümü yazım yukarda.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

taunus dediklerine birkere açıklık getirelim devlet hala kürtleri tanımış değil sadec lafta kalan söylemler var bu bir,yayın hakkı dediğin günde 45 dakikadır ve çok yetersizdir,trtde verilen yayının içeriğine bir baksaydın 45 dakikalık sürede kalkmış bana farelerin yaşamlarını anlatan belgesel yayınlıyor buda iki,kürtçe kursu yetersizdir kürtçe okullarda seçmeli ders olmalıdır ve devlet dairelerinde kullanılabvilmelidir çünkü devlet yapısı içerisinde kendine yer bulamayan her dil yok olmaya mahkumdur kimse dilinin yok olmasını istemez buda üç,dehap veya dtp herneyse eğer bu parti o bölgede ençok oya sahip partiyse buna saygı gösterilmelidir.devletin basbakanı d.bakıra gidipte d.bakırlıların seçtiği belediye baskanıyla görüşmem derse elbette tepki olarak 300-500 kişilik bir dinleyici ancak bulur kendine buda dört,beşinci ve en önemlisi inan bana artık kürtlerin enazından büyük çoğunluğu bu ülkede birlikte yaşamak istiyor yeterki ırkçı ve şoven tavırlardan enazından birbirimize karşı vazgeçelim ben hep söylüyorum edirnede hakkarde bu vatanın illeridir bunları kimse ayıramaz ve ben bir kürt olarak buna ilk karşı çıkacak kişilerden olurum benim gibi milyonlar var unutmayın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

osmanlılar türklüğü inkar ettiler ve işlerine öyle geldiği için osmanlılık gibi sonradan uydurulma bir kimlik üzerine siyasi yapılarını kurdular.ama gün geldi boşnak ben boşnağım defolun gidin dedi, arap, ben arabım defolun gidin dedi, bulgar ,ben bulgarım defolun gidin dedi, zamanında gücümüz yoktu cevabını veremedik anadoluya döndük.(zaten oralara gidilmesi hataydı)

sonuç olarak uydurma kimlikler üzerine kurulan devletlerin eninde sonunda kaderi budur.atatürk ve arkadaşları bu tecrübeyi yaşadılar gördüler ve çoğunluğu oluşturan türk kimliği üzerine yeni devleti kurdular.(tıpkı bizden ayrılanların yaptığı gibi)ve bunu yapmaya da hakları vardı. çünkü bedelini kanlarıyla ödediler.

.bu ülkede bir hakim doku var o da türk kimliği ve dil de türkçe. gerçek bu.sizin kavganız da bu zaten.

bir toplumun çözülmesi önce ortak iletişimin çökmesiyle başlar.bugun türkiye kürdü türkiye arnavutuyla iletişim kurabiliyorsa bu hakim doku ve dil olan türk diliyledir.

türkiyede türkçe bilmeyen kürtler varken devlet bir de onlar için kürtçe eğitim sağlarsa osmanlının son döneminde olduğu gibi birbirinin dilini anlamayan ve birbrini hiç sevmeyen etnik gruplar yaratırız.bunun böyle olacağını çok iyi biliyorsunuz .ama kötü niyetli olduğunuz için öyle olmasını istiyorsunuz.

batının beslediği teröristlere saygı göstermemi bekleyerek insanlık suçu işliyorsun.ortadoğuda 50 yıl sonra petrol bitince bu kadar iddalı konuşamayacasınız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dtp herneyse eğer bu parti o bölgede ençok oya sahip partiyse buna saygı gösterilmelidir kürtlerin enazından büyük çoğunluğu bu ülkede birlikte yaşamak istiyor ...

bölgede en çok oya sahip parti 33 askeri otobüsten indirip büyük bir zevkle taramış bir orgutun siyasi uzantısı .......

madem bölgedeki bu milyonlar bu örgüte bağlı ve oy atarak bunu da belgelemişlerse ben bu insanları neden seveyim.bir türk olarak bana yaşam hakkı tanımayan bir örgüte oy atmış insanlarla aramda vatandaşlık bağı kaldığına inanmıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

bospiksel.gif

01.gif Ordunun PKK sorununu ele alış tarzı, Türkiye'yi kendi Kürtleri veya Iraklı Kürtlerle uzun bir savaşın beklediği izlenimi veriyor. Oysa sadece askeri çerçeveden bakmak ilerleme getirmiyor; sosyal bir anlaşma gerek

Türk ordusuyla PKK savaşçıları arasındaki çekişmenin başlamasının üzerinden 23 yılı aşkın süre geçti. PKK 1984'te ilk kurşunu sıktığında, kimse bunun Türk ve Kürt halkları için trajedilerle dolu bir sürecin başlangıcı olacağını düşünmemişti. Buna rağmen, bu amansız çıkmaza mutlu bir son bulmanın sorumluluğu öncelikle güçlü tarafın, yani Türk devletinin omuzlarındadır.

Türkiye Genelkurmay Başkanı General Yaşar Büyükanıt ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'un 27 Haziran Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, devletin geçmiş dönemden ders almaktan uzak olduğu görüldü. Büyükanıt sanki, PKK'yla açık savaş bir çeyrek asır daha sürecekmiş gibi konuştu. Genelkurmay Başkanı toplantıda yeni askeri plandan, ortadaki gerçekler ve uluslararası şartlar hakkında konuştu, ancak barış ihtimaline veya Türkiye'deki Kürt sorununun çözümüne dair tek kelime etmedi. Bu durum belki de Büyükanıt'ın kendisinden değil de, siyasi kararları veren hükümetten kaynaklanıyordur; ancak Türk askeri yönetiminden duyduklarımız dikkat çekiyor. İnsana, Türkiye'yi, gerek kendi Kürtleriyle, gerekse Irak Kürtleriyle 50 hatta 100 yıllık bir savaşın beklediğini düşündürüyor.

ABD çifte standart uyguladı

Büyükanıt öfkesini ABD'ye kusuyor.

Bu noktada tamamen haklı. Zira ABD niçin, Kuzey Irak'taki Ensar el İslam örgütünü Peşmergeler kanalıyla işgalden önce vururken PKK savaşçılarına tek kurşun sıkmadı? Üstelik bunu, Türkiye'nin Washington'ın müttefiki olmasına rağmen yapmadı. Peki Türkiye niçin ABD'yi terörle savaşında Afganistan'a asker göndererek destekliyor da ABD Türkiye'yi PKK'ya karşı desteklemiyor?

Bu soruları General Büyükanıt'ın kendisi de sordu ancak yanıt vermeyip, Türkiye'deki Amerikan karşıtlığının nedenlerinin açık olduğunu söylemekle yetindi. General, PKK'ya karşı savaşın dikkat çekici bir başka yönüne, örgütün nüfuzunun toplumsal köklerine işaret ediyor.

Türkler sürekli, PKK'nın dış destekle hayatta kaldığını ifade ediyordu; bu destek kesilirse sorun da çözülecekti. Büyükanıt, güneydoğu Anadolu'daki halkın dünyada terörle kendi sorunlarını birbirinden ayıran tek halk olduğunu da ifade etti. Fakat general aynı zamanda, güneydoğudaki dağlarda bulunan bir 'terörist'in kendisine yemek, sığınak, haberleşme ve nakliye olanağı sağlanması için yerel desteğe ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. General bu noktada, imamlar, muhtarlar, kamu kuruluşlarında çalışanlar ve hatta korucular gibi yetkilileri dağlardaki PKK'lılara destek ve istihbarat bilgisi vermekle suçluyor.

Türk liderler PKK savaşçılarının Türkiye içindeki sayısını da ortaya koyuyor; sayı, dışarıda üç bin, içeride iki bine varıyor. Bu durum PKK'nın gücünün önemli bir oranının ülke içinde bulunduğu anlamına geliyor. Burada da ortaya bir dizi soru çıkıyor: Bu durum, PKK'nın Türkiye içinde kendisiyle duygusal bir bağ kuran bir çevre bulduğu ve örgütün davranışının, Kürt toplumunun geniş bir kesiminin isteklerinden ayrılmayacağı anlamına gelmez mi? Türkiye içindeki Kürtlerin ona sevgisi sınırlı olsa, örgütün devlete karşı savaşını yıllarca sürdürme imkânı var mı? Bu durum Kürt sorununa çözüm bulmak için güç kullanımı dışında başka yöntemler aramayı gerektirmez mi?

Seçim sonrası tek umut AKP

Dahası, Kuzey Irak'taki PKK savaşçıları dış destekten besleniyorsa, ki bu doğru, ve Türk ordusu Washington'ın itirazı nedeniyle bu savaşçıların izini Irak'ta süremiyorsa bile, neden Türkiye içindeki savaşçılarından nihai olarak kurtulunamıyor? Niçin Türk askeri yetkililerinin de itiraf ettiği gibi PKK'ya örgütün verdiği kayıplardan daha fazla insan katılıyor? Bu durum PKK'ya karşı yapılan operasyonları sorgulamayı gerektirmez mi? Türkiye'deki Kürt sorununu çözmek, ülkede kültürel, eğitim ve medya alanında hakları olan 12 milyondan fazla Kürt bulunduğunun dikkate alınmasını gerekli kılmaz mı? Soruna sedece askeri çerçeveden bakılması ülkeyi Irak modeline götürmez mi?

Türkiye, devletle Kürt azınlık arasında ve Kürtlerin kültürel istekleriyle Türk devletinin ve topraklarının bütünlüğü arasında uyum sağlayan siyasi ve sosyal bir anlaşmaya geçmişten çok daha fazla ihtiyaç duyuyor. Bu anlaşma AKP'nin gelecek genel seçimleri kazanması durumunda yapacağı ilk çalışma olabilir, çünkü diğer bütün partiler maalesef faşist eğilimli. (Katar gazetesi Şark, Beyrut Stratejik Araştırma Merkezi Direktörü, 1 Temmuz 2007)(Radikal Gazetesi)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar tarih boyunca korkkakalar daima zalim olmuşlardır.Başkalarının hak ve özgürlüklerini kısıtlamak için kafa tası milliyetçiliğine varıncaya kadar insanlık dışı uygulamalara baş vurmuşlardır.Türkiyenin bölünme korkusu bütün vatandaşlarına ciddi zararlar veriyor.Türkiye kurulduğundan beri 3. dünya devleti olmaktan kurtulmadı ekeonomisini korku ve kabuslarına harcadı.Vatandaşlarına kültürel ve ekonomik baskılarla yönetmeye çalıştı bu da bizi demokrasiden yoksun bıraktı.Korkularla başkalarının dilini yok ettiler şimdi ise ise cezasını türkçenin yozlaşmasıyla ödüyolar.Var olan gerçekleri kimse saklayamaz güneş balçıkla sıvanmaz imha ve inkar çözüm değil gerçek çözüm hak ve özgürlüklerin bireylere kazandırılmasından geçer.Bir mlleti var eden diliyse buna yaşatmak dil sahiplerine düşer diyorlar.Dilinizi yaşatın dil kursu açma izni verdik diyorlar daha sonra dil kursu açanları fişleyip göz altına alıyorlar.

Türkiyede var olan Kürt sorununu başkalarının direktifleriyle değil kendi içindeki kürt halkıya konuşarak çözmeli.Onları düşman görüp kürt sorununu şiddetle çözmeye kalkanlar türkiyeyi asıl bölmeye çalışanlardır.Asıl çözüm siyasetin içinden geçiyor silahların gölgesinde değil Yeter artık bu kan dökülmesin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dostum ben Doğuda yaşıyorum bazı şeyleri ben yaşıyorum sen duyuyorsun...

-Türkçe Yazmaktan hiçbirzaman sıkıntım olmadı ki benim yazımda dediğimde Ben Kürtçe yazayım Değil ben daha 8 yazındayken bana Türkçe öğretilsindi...Ben Sana binlerce TÜRKÇE BİLMEYEN Adam gösterrim kardeşim yaşamadığın halde böyle şeyler yazabilmene şaşırdım..

Almanya ya giden insanlarımız oraya uyum sağlamak için Almanca öğrenyor.Ama siz kendi Türkiye de yaşamanıza rağmen Türkçe konusmayıp kürtçe konuşmakta ısrar edyosunuz.

Babamın bi askerlik anısı vardır bu konu hakkında.Babam askerdeyken b, kürt er varmış.Türkçe bilmiomuş.Türkçe bilmediinden bi çok grevden yırtıomus o er.Ama bi gece bu eri nöbette TÜRKÇE mektup okurken yakalamışlar.Sizin bazınız böyle işte........

Arkadaşlar tarih boyunca korkkakalar daima zalim olmuşlardır.Başkalarının hak ve özgürlüklerini kısıtlamak için kafa tası milliyetçiliğine varıncaya kadar insanlık dışı uygulamalara baş vurmuşlardır.Türkiyenin bölünme korkusu bütün vatandaşlarına ciddi zararlar veriyor.Türkiye kurulduğundan beri 3. dünya devleti olmaktan kurtulmadı ekeonomisini korku ve kabuslarına harcadı.Vatandaşlarına kültürel ve ekonomik baskılarla yönetmeye çalıştı bu da bizi demokrasiden yoksun bıraktı.Korkularla başkalarının dilini yok ettiler şimdi ise ise cezasını türkçenin yozlaşmasıyla ödüyolar.Var olan gerçekleri kimse saklayamaz güneş balçıkla sıvanmaz imha ve inkar çözüm değil gerçek çözüm hak ve özgürlüklerin bireylere kazandırılmasından geçer.Bir mlleti var eden diliyse buna yaşatmak dil sahiplerine düşer diyorlar.Dilinizi yaşatın dil kursu açma izni verdik diyorlar daha sonra dil kursu açanları fişleyip göz altına alıyorlar.

Türkiyede var olan Kürt sorununu başkalarının direktifleriyle değil kendi içindeki kürt halkıya konuşarak çözmeli.Onları düşman görüp kürt sorununu şiddetle çözmeye kalkanlar türkiyeyi asıl bölmeye çalışanlardır.Asıl çözüm siyasetin içinden geçiyor silahların gölgesinde değil Yeter artık bu kan dökülmesin

Siz kendi kendinizi bize düşman gösteriosunuz.Şehit sayısı artııkça insanların sizi dostça karşılamasını beklemeyin.Siyasetten kastın umarım pkk yı siyasileştirmek deildr.Bence tek çözüm var bölge için terörün bitmesi.senin dediğin gibi siyasete gerek yok.

devletin basbakanı d.bakıra gidipte d.bakırlıların seçtiği belediye baskanıyla görüşmem derse elbette tepki olarak 300-500 kişilik bir dinleyici ancak bulur kendine

Devletin BAŞBAKANI neden pkk yı destekleyen bi belediye başkanıyla grussun ki?

Soruna sedece askeri çerçeveden bakılması ülkeyi Irak modeline götürmez mi?

Türkiye, devletle Kürt azınlık arasında ve Kürtlerin kültürel istekleriyle Türk devletinin ve topraklarının bütünlüğü arasında uyum sağlayan siyasi ve sosyal bir anlaşmaya geçmişten çok daha fazla ihtiyaç duyuyor. Bu anlaşma AKP'nin gelecek genel seçimleri kazanması durumunda yapacağı ilk çalışma olabilir, çünkü diğer bütün partiler maalesef faşist eğilimli. (Katar gazetesi Şark, Beyrut Stratejik Araştırma Merkezi Direktörü, 1 Temmuz 2007)(Radikal Gazetesi)

Soruna başka çerçeveden bakmak için PKK denen lanet olası örgütün olmaması gerek.AKP seçilirse böle bişe yapar.zaten ülke çıkarı adına bişe yaptı mı bilmiyorum.ülkenin %4 ü yabancılara satıldı.cari açık büyüdü.yabancılardan gelen sıcak para sayesinde ekonomi iimiş gibi gzukuo.para kesilse ekonomi nolcak Allah bilir.Bi daha gelince pkk yla anlasma imzalar tam olur........

BURADA SAYIN BAYDEMİR'İN KİMİ DESTEKLEDİĞİNDEN DEĞİL ORADAKİ HALKIN SEÇTİĞİ BİR BAŞKAN OLMSINDAN BAHSETTİM BEN HA EĞER DESTEKLEDİĞİNİ KANITLAYACAK BİRŞEY VARSA DEVLETİN ADALET MEKANİZMASI VAR O GEREKENİ YAPAR VE EĞER BÖYLE BİR DURUM YOKSA YAKLAŞIK 2 MİLYON NUFUSU OLAN BİR ŞEHRİN TERCİHİ OLAN BAŞKANLA GÖRÜŞMEMEK O ŞEHRİN İNSANLARININ TERCİHLERİNİ ÖNEMSEMEMEK VE DOLAYISIYLA O İNSANLARI ÖNEMSEMEMEKTİR.Devletin başbakını kendi halkına saygı göstermek mecburiyetindedir...

Elbetteki Başbakan halkına saygı gstermelidir.Seçtiği belediye başkanına da saygı gstermelidr.AMA O BELEDİYE BAŞKANI PKK ÇİZGİSİNDE YAYIN YAPAN Bİ TV YE KONUK OLARAK CIKIYORSA MİLLETİN SEÇTİĞİ BAŞBAKAN KENDİ MİLLETİNE SAYGISIZLIK YAPMIŞ OLUR.

"Abdullah Öcalan bir halkı savundu diye neden müebbet yedi?"

haklısın müebbet yememeliydi.onun şu an yaşamaması gerekiyor.öcalan gibi ş...sizi halk kahramanı yaptığına göre sanırım sende terör örgütüne Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir gibi silahlı kürt muhalefeti diosundur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın 5samet2 iyi diyosunda türkiyede kendilerine konuşma fırsatı veren kanal varmı ALLAH aşkına sen söyle hem türkiyede kürtçe yayın yaskları yüzünden kürtler o dediğin kanalı izliyorlar ve o başkanın başkanı olduğu şehirin nüfus yapısına bir bakarsan yüzde 90'ının kürt olduğunu görürsün buda onun kendi halkıyla buluşmak için maalesef o kanala ihtiyaç duymuştur oysa ülkemizde anadilde yayın mümkün olsa halkımız türkiyeden ve türkiye yasalarına uygun yapan yayınlar seyreder ve başkanlarda bu kanallara gidip konuşurlardı bakın türkiyedeki kanallar yüzde 3 oy alan parti başkanlarını konuştururken yüzde 6-7 arası oy alan dtp'lileri konuşturmuyorlar daha meclise girmeden öcü gibi gösteriyorlar bu şekilde davranılması kürtleri ve onlkarın tercihlerini,iradelerini tanımamak değilmidir en baştan onları bozguncu gibi göstermek değilmidir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.