Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kelebek / Papillon

suheda

Önerilen İletiler

Kelebek / Papillon Bir baş yapıt

Kitabı gibi Filmde mükkemmel

En üç kez izlemişimdir,mutlaka izlenecekler listesinde ilk sıralarda yer alması gereken bir film...

Henri Charrière, kendi hayatını anlattığı kitabı ile aynı adı taşıyan film muhteşem bir özgürlük hikayesidir..

1973 yılında çekilmiş bu filmde neler yokki umud,azim,özgürlük,dostluk,sır tutma hayatta kalma mücadelesi,ve herşeye rağmen yaşamanın önemi..

İşlemediği bir suçtan kürek mahkumu olan Henri (Steve McQueen) göğsünde ki kelebek dövmesi yüzünden kelebek adı ile anılır,kendisi gibi mahkum banker Louis Dega (Dustin Hoffman) ile sıkı dost olur onu dövmeye kalkan bir gardiyanı dövüp kaçmaya kalkışması ve yakalanışı ardından hücre cezası alır..

Burada (hücrede)izleyeceğiniz her sahne hafızanızda öyle yer edicektir ki..

Arkadaşı ona su gelen kova ile hindistan cevizi göndermektedir durumu fark eden gardiyan gönderenin ismini söylemesini ister,tüm ısrarlara rağmen isim alınamayınca hücrenin ışık geçiren her yeri siyah bir örtü ile kapatılır,ve yemek en aza indirilir yani ölüme terk edilir köşlerde kaçışan böcekleri el yordamı ile bulup yemesi dişlerin dökülmesi bir ara kaybolmaya yüz tutan umudunu tekrar geri kazanması ve asla pes etmemesi..ilk kez gün ışığını görünce yaşadığı panik ve gözlerini açamayışı,böyle bir oyunculuk olabilirmi dedirtiyor size

Her iki oyuncu Steve McQueen ve Dustin Hoffman insanı hayrete düşüren muhteşem bir performans sergiliyorlar...

Filmi baştan sona size anlatabilirim ama...Hayır izlemenizi istiyorum...

Gerçi ben büyük bir çoğunluğun bu filmi izlemiş olduğunu tahmin ediyorum sinema sever herkesin bildiği klasiklerdendir..

3171230px-Papillonm.jpg

921papillion4.jpg

9808papillion7.jpg

1912papillion6.jpg

Filmin kendisi gibi müzikleride harika burada iş her beceriksizliğimde olduğu gibi yine sevgili Admine düşüyor smile.gif

Jerry Goldsmith - Papillon

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Bana göre Papillon gelmiş geçmiş en iyi hapisane filmidir ama tabiki bir tane daha var oda bur ünvanı hakediyor ama ismini vermeyeyim izleyen hemen tahmin edecektir...

Papillon'a dönelim... En iyi müzik oskarını almıştı... üste çalan müzik sizi filmden koparıp almazsa bu sözümü unutun diyorum...

Bir hapisaneden kaçış bu kadar gerçekçi nasıl anlatılabilir? Bence anlatılamaz... Abartı ve abartının a'sı bile yok...

Steve McQueen ve Dustin Hoffman, sanırım sinema nedir ve nasıl oynanır biliyorlar ve uyguluyorlar...

Kaçırmayın...

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazılanların her kelimesine katılıyorum,çok etkilendiğim en güzel filmlerden bir tanesi..

Ama benim için bununla aynı kefede olan bir film daha var,Büyük Kaçış..Belki de Steve McQueen'in oynamış olmasındandır her ikisinde de..Belki gerçek oluşlarından..

Admin'in belirttiği gibi abartısız,bambaşka bir tad..Mutlaka izlenmeli..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Filmi çok önceden seyretmiştim ve dün bir daha seyretme imkanı buldum...

Yeninden hatırlayan birisi olarak tekrar birşeyler karalayayım dedim...

Özellikle hiç bitmeyen kaçış ve hiç bitmeyen kötü şans filmin en önemli mesajı oluyor...

Yani bu kadar şansızmı olur diyorsunuz. Kaçıyorsunuz, tekne kırık, oda halloluyor, cüzzamlılar, oda halloluyor kasırga, oda halloluyor, Askerler ve tekrar kaçış, oda halloluyor yerliler, oda halloluyor bir yerli köyü ve inciler oda halloluyor rahibe ve tekrar askerler ve ve ve ve hiç bitmeyen kötü şans ve kaçış.... İ N A N I L M A Z

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani bu kadar şansızmı olur diyorsunuz. Kaçıyorsunuz, tekne kırık, oda halloluyor, cüzzamlılar, oda halloluyor kasırga, oda halloluyor, Askerler ve tekrar kaçış, oda halloluyor yerliler, oda halloluyor bir yerli köyü ve inciler oda halloluyor rahibe ve tekrar askerler ve ve ve ve hiç bitmeyen kötü şans ve kaçış.... İ N A N I L M A Z

Saygılar

Sorma ya,ama tüm bunlara rağmen hiç pes etmemesi nasıl bir özgürlük sevdasıdır..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
Filmi çok önceden seyretmiştim ve dün bir daha seyretme imkanı buldum...

Yeninden hatırlayan birisi olarak tekrar birşeyler karalayayım dedim...

Özellikle hiç bitmeyen kaçış ve hiç bitmeyen kötü şans filmin en önemli mesajı oluyor...

Saygılar

gezinirken hem kitabı okumuş hemde filmin iki farklı çekimini izlemiş biri olarak tabikii ilk filmin çok daha iyi olduğunu söylemek istiyorum ki burada oyuncuların olağanüstü performanslarının etkisi çok çok fazla..

bir hapishane filmi de ben önereyim

BRUBECKER...ROBERT REDFORT'TAN HARİKA BİR FİLM..

ve son yıllarda yapılan en güzel hapishane filmi... YEŞİL YOL..

not..kelebek kitabının devamı da var..okudunuz mu bilmiyorum. TOTO.. tabii kelebek kadar ilgi çekici değil biraz biyoğrafiye kaçmış..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Filmi dün izledim...

Bu filmi izleyebilmek için ADSL kotamı tüketmem gerekti,

Çünkü internetten indirdim filmi...

Ve bu yüzden şu an iş yerimden kaçak giriyorum net'e

Bu ay bitene kadarda forumdaşlarımla olamayacağım bu yüzden... :(

Ama değdi doğrusu...

Gerçekten çok güzel bir film...

Herşeyden önce umudun hiç yitirilmemesi ve özgürlüğe olan bağlılığı çok müthişti...

Filmin sonunda Dega, Papillon'un denizde öleceğini söylüyor...

Dega : "Öleceksin biliyorsun..."

Papillon : "Ne fark eder ki?"

Gerçekten özgür olmadıktan sonra

Yaşamanın ne anlamı var ki?

Ama ölümü seçen aslında Dega oluyor...

Ne ironik...

Muhteşem bir filmdi...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.