Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

lise hayatınız nasıl geçti?

Misafir mtmtk5

Önerilen İletiler

Lise hayatım mı?

Vay bee...

Lise, hayatımı borçlu olduğum dönemimdir...

İlk büyük aşkımı Lisede yaşadım ve üniversite de bile devam etti bu...

Liseden önce süregelen bir takım sorunlarım vardı ve Psikoloji Öğretmenimin yönlendirmesi ise kendimi bulduğum ve bugünkü "Ben"i borçlu olduğum dönemimdir Lise...

Hayatımda "Ne Olacağım"a karar verdiğim gerçek dönemimdir...

Bu döneminde insan büyük bir değişim yaşar ve kendisini tanıyamaz hale gelir çoğu zaman.

Kendisini tanıyabilirse (ya da tanıyamazsa) dönüştüğü kişi, ömür boyu taşıyacağı kişi olacaktır.

Kısaca insan lise döneminde "Neye Dönüştüğü"ne dikkat edebilecek kadar zeki olmalıdır bence.

Bu dönemde hormonlar beyni öyle zorlar ki,

Kimi zaman esiri olursunuz...

İşte burada hata yapsanız bile kendinizi nasıl tanımlamanız gerektiğini iyi bilmeniz gerekiyor...

Lise dönemi tamamen "Eril" ve "Ergen" psikolojisinin etkisinde, insan yaşamının en önemli basamağıdır...

Daha çok şey yazmak isterdim ama ait olduğu yer "Psikoloji Bölümü" diye düşünüyorum...

O yüzden diğer arkadaşları dinlemek daha iyi olur...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Lisemm.. :wub: cnm benimm :hug:

En başta; ailemden ayrı kaldığım,ama zamanla alıştığım,

Hala görüştüğüm en güzel arkadaşlıkları kazandığım,ama mesafelerden dolayı göremediğimde derin hasret duymama neden olan :(

Kendi ayaklarım üstünde durmayı öğrendiğim,biçok işimi kendim yaptığım

Paylaşmanın tadını en iyi anladığım,

Bitmek bilmeyen uzun gecelerde üzüldüğümde dostlarımın omzunda ağladığım,

Hala büyük keyifle andığım en güzel anılarımı yaşadığım,

Hayatımın en güzel yıllarını geçirdim diyebileceğim,

En çok özlediğim, tekrar dönmek ister misin diye sorduklarında cevabımın her zaman EVET olduğu,herzaman iyiki o okulda okumuşum dediğim,bana çok fazla şey katan,düşünürken özlemden gözlerimi dolduran yer..

Seni gerçekten çok özledim ve çok seviyorum Lisemm :wub:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benim lise hayatım berbat geçti üstünüze afiyet,

şöyle ki ben ilkokuldan sonra anadolu lisesini kazandım büyük bi başarı göstererek :P... bizim zamanımızda anadolu liseleri 7 yıl okunuyordu ortaokul+lise. 7 sene boyunca muhteşem,eziyet verici,intihara sürükleyici,çok eğlenceli,çok trajik bi ton gün yaşadım. Gerçi bi daha ister misin deseler heralde olur derdim lakin o yaşlar çok feci oluyor yahu, hele ki benim gibi az biraz silik bi tipseniz daha da bi eziyet.

Hormonlarınız durmaz, suratınız sivilceden görünmez, etrafınızdaki herkesde acımasız bi şekilcilik vardır. Bi çocuğa aşıktım ben misal, bana senin suratın krater gibi demişti, hiç unutamadım, hala gözlerim dolar hatırladıkça,şimdi de doldu mesela... :(

Sonra bi türlü genç miyim çocuk muyum karar veremediğim yıllar, öpüşmek için bi yaş sınırı olduğunu düşünüp durdum; 19 yaşına kadar beklemem gerekti sırf bu yüzden...Cahiliye devri işte...

Hayatımı kabusa çeviren Garson boy terimi ki bir daha asla ait olmak istemeyeceğim ölçüler, boyum uzun ama kollarım kısa, belim dar ama göğüslerim 15 günde bir, 1 beden büyüyor. Yani 1 kez giydiğim gömleği ertesi hafta giyemiyorum. Giysem de o ne biçim bi zevksizlik bilader havuç pantalon, göğsünün altından çıkan yüksek bel; paçalara doğru daralır. T-Shirt içeri sokulur, reebok ayakkabıların dilleri dışarı çıkarılır. ah ki ah...seferi yıllar...

Sonra Manisalı çocuklar, okula gelen elleri coplu polisler,siyah polis dolmuşu,okulun arkasındaki çöp tenekesinde yakılan dergiler,hapisteyken göğüs uçlarına elektrik verilen çocuklar, çıkınca zatürre olan kızlar,küfürler,tekrar aşk,tekrar hayal kırıklığı,sonra ünv. sınavı. Sanki anadolu lisesindeki herkes Tıp Fakültesinde okumak zorundaymış gibi beklentiler.... Ah ki ah Sarhoş yıllar...

yaw nerden başladım ben bu yazıya...

Gidip bi kenarda ağlayıp geleyim ben,müsaadenizle...

Allah hepinize akıl fikir, bana da platonik bi aşk versin... amin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benim lise hayatım berbat geçti üstünüze afiyet,

şöyle ki ben ilkokuldan sonra anadolu lisesini kazandım büyük bi başarı göstererek :P... bizim zamanımızda anadolu liseleri 7 yıl okunuyordu ortaokul+lise. 7 sene boyunca muhteşem,eziyet verici,intihara sürükleyici,çok eğlenceli,çok trajik bi ton gün yaşadım. Gerçi bi daha ister misin deseler heralde olur derdim lakin o yaşlar çok feci oluyor yahu, hele ki benim gibi az biraz silik bi tipseniz daha da bi eziyet.

Hormonlarınız durmaz, suratınız sivilceden görünmez, etrafınızdaki herkesde acımasız bi şekilcilik vardır. Bi çocuğa aşıktım ben misal, bana senin suratın krater gibi demişti, hiç unutamadım, hala gözlerim dolar hatırladıkça,şimdi de doldu mesela... :(

Sonra bi türlü genç miyim çocuk muyum karar veremediğim yıllar, öpüşmek için bi yaş sınırı olduğunu düşünüp durdum; 19 yaşına kadar beklemem gerekti sırf bu yüzden...Cahiliye devri işte...

Hayatımı kabusa çeviren Garson boy terimi ki bir daha asla ait olmak istemeyeceğim ölçüler, boyum uzun ama kollarım kısa, belim dar ama göğüslerim 15 günde bir, 1 beden büyüyor. Yani 1 kez giydiğim gömleği ertesi hafta giyemiyorum. Giysem de o ne biçim bi zevksizlik bilader havuç pantalon, göğsünün altından çıkan yüksek bel; paçalara doğru daralır. T-Shirt içeri sokulur, reebok ayakkabıların dilleri dışarı çıkarılır. ah ki ah...seferi yıllar...

Sonra Manisalı çocuklar, okula gelen elleri coplu polisler,siyah polis dolmuşu,okulun arkasındaki çöp tenekesinde yakılan dergiler,hapisteyken göğüs uçlarına elektrik verilen çocuklar, çıkınca zatürre olan kızlar,küfürler,tekrar aşk,tekrar hayal kırıklığı,sonra ünv. sınavı. Sanki anadolu lisesindeki herkes Tıp Fakültesinde okumak zorundaymış gibi beklentiler.... Ah ki ah Sarhoş yıllar...

yaw nerden başladım ben bu yazıya...

Gidip bi kenarda ağlayıp geleyim ben,müsaadenizle...

Allah hepinize akıl fikir, bana da platonik bi aşk versin... amin...

yaşadıklarınızı ve duygusallığınızı anıyorum, bu siliklik meselesi bende de geçerliydi, bu yüzden benim de lise hayatım kötü geçti, anlattıkarınızı çok güzel ifade etmişsiniz, hepsine katılıyorum;

geçenlerde lisemi webde aradım, bir sayfa açmılar internette, orada dolaşırken - lise hayatımın kötü geçmesine rağmen - birden o günlerimi hatırladım, kendimizi çok birşey zannettiğimiz dönemlermiş aslında büyütülecek birşey yokmuş herhalde, gelip geçici ve gerçekle pek de ilgisi olmayan hevesler silsilesi, ama dediğim gibi benim de içime o sayfalara baktıkça bir duygusallık çöktü, bu yüzden herkesin ne düşündüğünü merak ettim ve bu başlığı açtım, samimi cevapları için herkese teşekkürler, inanın sizin kadar ben de duygulanıyorum, ama geçti gitti, çok üzerinde durmamak lazım;

şu yüzünüzü kratere benzeten çocuk meselesi, gerçekten çok tatlısınız, kafanıza takmayın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
  • 1 yıl sonra...

Lise hayatimi ozluyorum valla ahh ahh nerede o dersten kacmalar simdi universiteye basladim ama dersten kacma lisedeki gibi tat vermiyor derste girmek serbest oldugu icin herhalde birde o partiler yokmuydu :D evden izin almak icin takla atiyorduk bir keresinde parti donusu yanlislikla alt komsumuzun kapisini acmaya calisiyorum yaslandim herhalde :lol: lisenin bitmesi icin dua ederken simdi ahh keske yine lisede olsaydik diyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Lise hayatimi ozluyorum valla ahh ahh nerede o dersten kacmalar simdi universiteye basladim ama dersten kacma lisedeki gibi tat vermiyor derste girmek serbest oldugu icin herhalde birde o partiler yokmuydu :D evden izin almak icin takla atiyorduk bir keresinde parti donusu yanlislikla alt komsumuzun kapisini acmaya calisiyorum yaslandim herhalde :lol: lisenin bitmesi icin dua ederken simdi ahh keske yine lisede olsaydik diyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 6 ay sonra...

Lisede öğrendiğimiz bilgilerin hep gereksiz yükleme olduğunu söylediler durdular. Oysa o bilgiler bu günkü olayları değerlendirebilme ufkumu açan anahtar oldular. Her ders ve her öğrendiğimi zaman zaman kullandım hayatımda. Lise sadece mesleğinizde gerekebilecek bilgilerin değil, hayatı anlamanızda gerekebilecek bilgilerin verildiği yerdir. Memnunum özetle lise yaşamımdan...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İki tane yan yana bina vardı. Birisi yedikule ilköğretim okulu, diğeri yedikule lisesi. Bizim zamanımızda ortaokul ilkokulla farklıydı ve oda lise içindeydi. 7 yaşından 17 yaşına kadar iki binaya gidip geldik işte :) Yedikule Lisesi bir lise olmasına kadar bir üniversite kadar politik bir okuldu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Lise'nin hemen yaninda bir cami vardi. Ve cuma gunleri fizik dersimizle cami hocasinin konusmasi ayni ana geliyordu. Lise yillarimdan hatirladigim hep fizik dersinde ogretmenin fizikle din ayni anda gitmiyor diyip dersi yarida birakmasiydi :)

Guzel yillardi... Bol yasakli yillar... Tabi Turkiye'den bir liseden cikip yabanci bir ulkede bir liseye girmek ilk bakista tuhaf gelmisti.... Kiyafet kurali yok, yasak yok, hersey serbest, saclarimi salabilmek.... Ahhhh!!! Ne guzel bir duyguydu.... Dusunuyorumda, iki farkli ulkede iki farkli yaptiigim lise deneyimimde, ikinci ulke daha guzeldi....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben kız lisesinde okudum yani kız sanat lisesi,okulumuzun hemen yanında da erkek sanat lisesi vardı.Belki de erkek kardeşim olduğundan ben hep erkeklerle daha iyi anlaştım,kızlarla da anlaşırdım ama erkek arkadaşlarımı hep daha çok sevdim.Okulun basket takımındaydım ve takımımızı erkek sanatın spor öğretmeni çalıştırıyordu.Benim elimden basket topu düşmezdi zaten ve her tenefüste bizim bahçeden onların bahçeye gidip erkeklerle basket oynardım :P Benim dışımda hiçbir kız bizim okulları ayıran o bahçe duvarının 3 metre yakınına bile yaklaşamamıştır sanırım :unsure: bazem ceplerim okuldaki sevgililerine gönderdikleri pusulalarla dolardı :lol: Çok haylaz ve çok tembeldim ama notlarım matematik hariç kötü değildi öğretmenlerim çok kızar ama çok da severlerdi...Güzel di güzel.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Rüzgâr gibi.

Hehhe he:)

Güzel cevap...

Valla benim lise hayatım süperdi...

Her ders saati, her teneffüsü ve her okula gidişi/dönüşü mükemmeldi...

Geçen hafta, Liseden üç arkadaşımla buluştuk;

Birisi hostes olmuş, ülke ülke dolaşmış...

Ötekisi şimdi belediye başkanının kalemi mi, sekreteri mi ne ama öncesinde Amerika'ya falan gitmiş, geri gelmiş...

Diğeri kendi işini kurdu zaten...

Bende yakında başlıyorum...

10 yıl önce düşünsek, bu yerlere geleceğimize olasılık vermezdik...

Zaten herkes mesleğini anlattıkça şaşırdık!

Düşünsenize; o kadar ülke görmüş, gezmiş falan ama umrunda değil...

Sakin bir deniz kenarında evi olsa yeter!

İnsanların hayattan aldıkları tatlar çok farklı...

Birisi için çok anlamlı gelen şey,

Aynı şeyi yaşayan/yaşamayan başkası için hiçbir anlam taşımıyor...

Dün, 5 yıldır yalnızca msn'den görüşme prensibimizi bozmadığımız arkadaşımla

Bu kararı sonlandırmaya karar verdik ve ilk defa buluştuk.

Ayrıldığı erkek arkadaşından söz ediyorduk ve dedim ki;

"O kendisini dünyanın merkezi sanıyor ama bak!, etrafımızda yüzlerce insan var;

Ve o, bu insanların bir tanesinin bile şeyinde değil!

Kaldı ki dünya onun etrafında dönüyor olsun..."

Ama lisede öyleydik...

Gerçi hala lise kafası ile yaşayan insanlar var yüksek yaşlarına karşın...

Ama lisede öyleydik be abi...

Dünyanın merkezi bizdik...

İleride kimin ne olacağı zerre kadar umrumuzda değildi...

Ama şimdi bir bakıyorum;

Bugün işi olmayan arkadaşlarım için üzülüyorum.

Daha iyi şeylere layık olduklarını düşünüyorum.

Dünya, bizi, onun merkezi olmamızdan azad etmiş;

Daha doğrusu, hiç bizim etrafımızda dönmemiş...

Bunu farkediyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hehhe he:)

Güzel cevap...

Valla benim lise hayatım süperdi...

Her ders saati, her teneffüsü ve her okula gidişi/dönüşü mükemmeldi...

Ötekisi şimdi belediye başkanının kalemi mi, sekreteri mi ne ama öncesinde Amerika'ya falan gitmiş, geri gelmiş...

Birisi için çok anlamlı gelen şey,

Aynı şeyi yaşayan/yaşamayan başkası için hiçbir anlam taşımıyor...

Dün, 5 yıldır yalnızca msn'den görüşme prensibimizi bozmadığımız arkadaşımla

Bu kararı sonlandırmaya karar verdik ve ilk defa buluştuk.

Ayrıldığı erkek arkadaşından söz ediyorduk ve dedim ki;

"O kendisini dünyanın merkezi sanıyor ama bak!, etrafımızda yüzlerce insan var;

Ve o, bu insanların bir tanesinin bile şeyinde değil!

Kaldı ki dünya onun etrafında dönüyor olsun..."

Ama lisede öyleydik...

Gerçi hala lise kafası ile yaşayan insanlar var yüksek yaşlarına karşın...

Ama lisede öyleydik be abi...

Dünyanın merkezi bizdik...

İleride kimin ne olacağı zerre kadar umrumuzda değildi...

Ama şimdi bir bakıyorum;

Bugün işi olmayan arkadaşlarım için üzülüyorum.

Daha iyi şeylere layık olduklarını düşünüyorum.

Dünya, bizi, onun merkezi olmamızdan azad etmiş;

Daha doğrusu, hiç bizim etrafımızda dönmemiş...

Bunu farkediyorum...

Basarilar diliyorum

Katiliyorum arkadasini kutluyorum :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.