Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

YAŞAMAYA DEĞER = THE HEDGEHOG

gloria

Önerilen İletiler

YAŞAMAYA DEĞER
THE HEDGEHOG / Le Hérrisson

Yönetmen: Mona Achache
Senaryo: Mona Achache
Senaryo (Kitap): Josiane Balasko
Görüntü Yönetmeni: Patrick Blossier
Müzik: Gabriel Yared
Yapımcı: Anne-Dominique Toussaint
Yapım: 2009, Fransa/İtalya, 100 dak.
Tür: Dram, Komedi
Süre: 100 dk.
Oyuncular: Josiane Balasko, Garance Le Guillermic, Togo Igawa, Anne Brochet, Ariane Ascaride, Wladimir Yordanoff, Sarah Lepicard

KONUSU

Muriel Barbery’nin 'L'Elégance du Hérrison’ adlı kitabından uyarlanmış olan bu filmde, kendi yalnızlığına gömülmüş üç kişinin bir apartmanda kesişen hayatları ele alınmaktadır.

Paloma, Renée ve Kakuro…

Paloma 11 yaşında bir kız çocuğudur ve kendisini şu cümlelerle tanımlamaktadır;

"Benim adım Paloma. Yaşım 11. Paris’te Emmanuel Sokak, 2 numarada lüks bir dairede yaşıyorum. Annem, babam zengin. Ailem zengin. Ablam ve ben de doğuştan zengin sayılırız. Ama buna rağmen, bütün bu şans ve zenginliğe rağmen uzun zamandan beri biliyorum ki benim için son durak bir akvaryum… Yetişkinlerin, bardakların üzerindeki sinekler gibi çiftleştiği bir yer. Kesin olan şu ki; benim yerim akvaryum değil. Çok düşündüm ve kararımı verdim. Okulun son günü geldiğinde 12 yaşıma gireceğim. Haziranın 16’sında… Yani 165 gün sonra kendimi öldüreceğim."

Paloma, 12 yaşına girdiği gün kendisini öldürmeyi planlamaktadır çünkü hayatının saçma olduğunu düşünmektedir. Bu saçmalığı kanıtlamak üzere de kendi hayatını ve başkalarının hayatını öleceği tarihe kadar kameraya çekecektir.

Renée, aynı apartmanda kapıcı olarak çalışmaktadır . Yalnız yaşamaktadır. Kimse onun hakkında bir şey bilmez ve merak da etmez. Ta ki Kakuro isimli Japon bir adamın apartmana taşındığı zamana kadar…

Kakuro’nun apartmana taşınması hem Renée’nin hem de Paloma’nın hayatında beklenmedik değişikliklere yol açacaktır. Her ikisi de karamsar hayatlarına tekrar göz atma şansı bulacaklar ve bütün bunlar Paloma’nın gözünden seyirciye yansıtılacaktır.

yasamsin1275043764.jpg

Paloma is a serious, but deeply bored 11-year old, who has decided to kill herself on her twelfth birthday. Fascinated by art and philosophy, she questions and documents her life and immediate circle, drawing trenchant and often hilarious observations on the world around her. But as her appointment with death approaches, Paloma finally meets some kindred spirits, in her building's grumpy concierge, and an enigmatic, elegant neighbor, both of whom inspire Paloma to question her rather pessimistic outlook on life.

FRAGMAN İÇİN:
http://www.dailymotion.com/video/xdeq0n_yayamaya-deyer-film-fragmany-hedgeh_shortfilms

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 yıl sonra...

Bu filmin kitabı da ölmeden önce mutlaka okunması gereken 25 kitap listesinde yer almış. Listeyi görmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.