Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bütün şarkılar aşk için midir...?

Radya

Önerilen İletiler

Bütün Şarkılar Aşk İçin midir?

"Gitme güzeller güzeli"

Bestekâr Ali Şenozan ve Kanuni Toktay Sökmen ile sohbet ediyorduk. Söz Ali Bey’in bestelerine geldi. Dillerden düşmeyen ve sözlerini Mehmet Erbulan’nın yazdığı Hüzzam makamındaki “ Gitme güzeller güzeli “ isimli bestesine geldi. Toktay Bey söz aldı “ Suat’cığım bu şarkı bir sevgiliye bestelenen aşk şarkısı değildir. Mehmet Ebrulan bu güfteyi hasta yatağındaki cocuğu için yazmış.” dedi. O anda çok duygulandım bir ara Ali Bey’in yüzüne baktığımda sanki olayı tekrar yaşıyormuş gözleri enginlere dalmıştı. O günden sonra bu şarkıyı bir başka dinler oldum. Şarkının sözleri şöyle :

Beni bırakıp burada gitme güzeller güzeli

Ermeden daha murada gitme güzeller güzeli

Garip gönlümün maralı gö z yaşlı gönül karalı

Bırakıp beni yaralı gitme güzeller güzeli

Zeytin gözlüm melek yüzlüm tatlı dillim şirin sözlüm

Sürmelim sevgilim nazlım gitme güzeller güzeli

Gelmeden yolun ucuna ne dedim gitti gücüne

Dayanmam bu acına gitme güzeller güzeli

Üç torun sahibi olan bestekârımız, torunlarına sevgisini aşağıdaki üç beste ile ölümsüzleştirmiştir. "Çağla su " Çağla için ," Birden içime neşe doldu " Buğra için , " Bebeğim güzel Nehir'im " Nehir için bestelemiştir.

--------------------------------------------

“Yine bu yıl ada sensiz içime hiç sinmedi”

Tarihçi, yazar, şair, Darülfünun Tarih Müderrisi olan Ahmet Refik Altınay,1881 yılında Beşiktaş'ta doğdu. 10 Ekim 1937 tarihinde İstanbul'da 56 yaşında iken zatürreden vefat etti. Mezarı Büyükada'da Tepeköy Mezarlığındadır.

Osman Nihat Akın, 1905 ylında, İstanbul / Bakırköy' de dünyaya geldi. Çorlu eşrafından Osman Bey-zade Nihat Bey'in oğlu, Ünlü bestekar edip ve yazarlarımızdan Ahmet Rasim Bey 'in de torunudur.

24 Ekim 1959 yılında İstanbul'da öldü. Karacaahmet Mezarlığı'na gömüldü.

İyi arakadaşlardı, beraber tavla oynar ve Büyükada Dil Burnu'nda beraber gezerlerdi. Kader onları 1937 yılında Altınay'ın ölümü ile ayırdı. Bu duruma çok üzülen Osman Nihat Akın, dilimizden düşmeyen “Yine bu yıl ada sensiz içime hiç sinmedi” isimli Nihavent şarkıyı arkadaşının anısına besteledi.

Yine bu yıl ada sensiz içime hiç sinmedi

Dil'de yalnız dolaştım hep , gözyaşlarım dinmedi

Bende şaştım nasıl oldu yüreğime inmedi

Dil'de yalnız dolaştım hep , gözyaşlarım dinmedi

-------------------------------

" Ateş-i suzan-ı firkat yaktı cism ü canımı "

Hacı Arif Bey, 1831 yılında İstanbul'da Eyüp semtinde doğdu. 28. Haziran 1885 tarihinde İstanbul'da hayata gözlerini yumdu. Öğrencileri Şevki Bey , Zekai Dede ,Rifat Bey ve yakın arkadaşı Hacı Faik Bey musikideki güneşin batışını üzgün bir şekilde izlerken . Hacı Faik Bey içindeki acıyı kelimelere sığdıramıyordu ve içinden gelen bu duygularla Hicaz makamında şu şarkıyı arkadaşı için besteliyordu.

Ateş-i suzan-ı firkat yaktı cism ü canımı

Bir harab abede döndürdü dil-i varımı

Neyle teskin eyleyim bu dide-i giryanımı

Çünki aldırdım elimden sevgili cananımı

Ağla çeşmim ağla , durma gitti elden nazlı yar

Çağla ey eşk-i terim , çağla misal-i cüy-i bar

Ateş-i suzan-ı firkat: Yakan ayrılık ateşi

Dide-i giryanımı: gözyaşlarımı

Çağla gözyaşım, nehir gibi ateşlerle aksın

-------------------------------------------

" Elim sustu, telim sustu, dil sustu… "

1923 yılında Aralık ayında Üsküp'ün İştip ilçesinde dünyaya gelen Yusuf Nalkesen'in ailesi, gördükleri baskılardan etkilenerek Türkiye'ye göç etmişler. Ailesiyle İzmir'e göçen Nalkesen, ilkokul ve üstün bir başarı gösterdiği ortaokulun ardından sınavsız olarak Necati Bey Erkek Muallim Mektebi'ne alınır. Ağrı'nın Tutak ilçesine öğretmen olarak atanır. O yıllarda (1947-1948) eline geçen eski bir udla çalışmaya başlayan sanatçı,

kendi kendine ud çalmayı öğrenir ve 8 saate varan çalışmaları sonucunda en zor saz eserlerini bile icra eder.

1948 yılı 10 ağustosunda Meliha Nalkesen’le evlenen sanatçı; İnci, Süleyman, Ebru ve Selçuk adlarında dört çocuk sahibi olur. Ancak en büyük cocuğu İnci'yi 22 Şubat 1982 tarihinde kaybeder. İnci Karşıyaka Soğukuyu Mezarlığına gömülür. Bu ölümle birlikte kızı İnci için hicaz makamında şu kasideyi yapar.

Elim sustu, telim sustu, dil sustu…

Tanrı bize ya darıldı, ya küstü?..

Bir ateşle öylesine yaktı ki?..

Bülbül sustu, güller sustu, dal sustu!..

Birinci ölüm yılında, Dr. Aleettin Yavaşça İzmir Kültür Sarayı’nda İnci’nin aziz ruhuna ithafen Kasideyi okudu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sonbahar+Resimleri.jpg

adım sonbahar

Nasıl iş bu

her yanına çiçek yağmış

erik ağacının

ışık içinde yüzüyor

neresinden baksan

gözlerin kamaşır.

Oysa ben aksam olmuşum

yapraklarım dökülüyor

usul usul

adım sonbahar.

atilla ilhan

sevgili @radya içimden bu resmi ve şiiri koymak geldi..yani demem o ki tüm şarkılar aşk için değil ..tüm şiirlerde..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Bütün Şarkılar Aşk İçin midir?

.

.

.

Birinci ölüm yılında, Dr. Aleettin Yavaşça İzmir Kültür Sarayı’nda İnci’nin aziz ruhuna ithafen Kasideyi okudu.

1. Bırakıp beni burada gitme güzeller güzeli: Bu güfteyi Mehmet Erbulan ağır bir trafik kazası geçirip hstaneye yatırılan ve yaşama şansı pek fazla olmayan kızı için yazmış ve Ali Şenozan'a getirip: "Ali, kızım hastenede ölümle pençeleşiyor bana bu güfteyi bestelermisin" diyerek güfteyi vermiş, Ali Şenozan'da bestelemiştir. Kız daha sonra mucizevi bir şekilde iyileşmiş, şarkı da bir anı olarak kalmıştır..

2. Osman Nihat Akın yazlarını adada birlikte geçirdikleri kadim dostu Ahmet Refik Altınay'ın ölümünden sonra yine adaya gitmiş ama zevk almamışrır. İkinci yıl tekrar adaya gittiğinde bu güfteyi yazmış ve bestelemiştir..

3. Ateş-i suzan-ı firkat..Repertuara Hacı Faik Bey eseri olarak geçmişse de kesin değildir..Eserin Hacı Arif Bey'e ait olduğu konusunda iddialar vardır..

4. Ekleyecek bir husus yok..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.