Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

kuran kendini yalanlıyor(ilahi değilim ben insan yazmasıyım!)

doçent

Önerilen İletiler

En yüce gerçek dipsiz bir kuyudur, öyle lafla tartışmayla, kutsal yazıları okumakla da oraya ulaşamazsınız. Bir kez kendi öz benliğinizi, öz yapınızı tanıdınız mı okumanız, yazmanız olmasa, hiç bir şey bilmeseniz de gerçeği buldunuz demektir.

Başka birinin düşüncelerini izlemeyin, içinizdeki sesi dinlemeyi öğrenin.

Kitaplar ve sözcükler arasındaki arayışınız sizi idrak dünyasının derinlerine götürebilir, fakat bu kendi gerçek özünüzün yansımasını bulma yolu değildir.

Her şey geçicidir, üzüntünüz kadar mutluluğunuz da ve ikici düşünceler size ıstıraptan başka bir şey vermez.

Kavrayış üzerine çok konuşanlar genellikle onun kapılarının dışında dolaşıyorlardır.

Filozoflar mantık yolunun sonuna kadar giderek gerçekliği var sayabilirler, fakat hiçbiri buna ulaşmayı başaramaz. Mantığı izlemek ve bir şeyin olması gerektiğine inanmak bir şeydir, fakat bunu deneyimlemek başka bir şeydir.

Bir insan içinde acı çektiği kendi cehennemini kendisi yaratır ve onu kendisinden başka kimse kurtaramaz.( D.T.Suzuki )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sarıgül şöyle demiş;

Yine muhteşem bir tesbit, fakat bir sorun var, o zaman ?DARVİN? İnsan maymundan gelmedir tezi olmazdı,yani Adem ile Havva yaşıyor olup darvinde şaçmalamazdı,ama sizin şu yazdığınız yazı her şeyi daha iyi açıklıyor neymiş; (Birşey hem dogru hem yanlış,hem iptidai hem cagdaş olamaz) yine muhteşem bir tesbit,sayın gugukçuk, teşekkür ederim ve saygılar sunarım?

Not.

Öbür yazdıklarınız,teferruattan değil,fürüattan,İnsan?ın olduğu yerde olur?

Sürekli oynanan, arasına arabi kelimeler katılarak kıvamlaştırılan ve sorulanların yanından bile geçmeyen cevablar sundunuz.

Asıl sorulara neden cevap veremiyorsunuz?

Sünnet vakasının islamda nasıl bir yeri olabilir?

Neden küdüs Mirac ta seçilmiştir.

Kabe de siyah taş 'a yüz sürmek puta tapmakla aynı şey değil midir?

Hz muhammedin ilk kıblesi de kabe değil sanırım Küdüsteki mescidi Aksa sonra neden kıble, mekke ye döndü?

Bakın herşeyi ne kadar acık ve türkçe soruyorum siz buna bile cevap veremiyorsunuz.

Elbette mantıksal olmalı cevaplar.

sevgilerimle,

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

” İyi sözün aslın bilen derdi bu söz nerden gelir

Söz aslını anlamayan sanır bu söz benden gelir ”

Yunus...

Sayın gugukçuk...

Size yaşantınızda başarılar diler,aradığınız cevapları sizin dini terminolojiye yeni eklediğiniz şu yazınızda bulacağınıza eminim, ( Veda hutbeleri kitabında) saygılar sunarım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sürekli oynanan, arasına arabi kelimeler katılarak kıvamlaştırılan ve sorulanların yanından bile geçmeyen cevablar sundunuz.

Asıl sorulara neden cevap veremiyorsunuz?

Sünnet vakasının islamda nasıl bir yeri olabilir?

Neden küdüs Mirac ta seçilmiştir.

Kabe de siyah taş 'a yüz sürmek puta tapmakla aynı şey değil midir?

Hz muhammedin ilk kıblesi de kabe değil sanırım Küdüsteki mescidi Aksa sonra neden kıble, mekke ye döndü?

Bakın herşeyi ne kadar acık ve türkçe soruyorum siz buna bile cevap veremiyorsunuz.

Elbette mantıksal olmalı cevaplar.

sevgilerimle,

Selamlar

Sorularını cevaplamak maksadıyla (burda sarıgölünhoşgörüsünü sığınarak cevaplarımı yazdığımı belirteyim) Sünnet islami bir olay olmaktan uzaktır. Aynen belirtildiği gibi yahudi geleneğinden alıntıdır ve Kur an i değildir. Yahudi bir babanın oğluna karşı iki önemli vazifesi vardır.İlki onu sünnet etmek, diğeride evlendirmek...Miraç olayında da durum Kur an i bir çerçevede değil.Ve kudüsteki mescide dönülüp dönülmediği hakkındada; bunu gerekçelendirebilecek herhangi bir kur an i anlatımda söz konusu değil ki; Kur an da ifade edilen mescidi aksa nın karşılığı uzaktaki mescit..Ve yine yürüme mesafesindeki bir mescit olduğunu gerek İsra suresinde (esra kelimesinin anlamı gizli ve hızlıca yürümek) bunu rahatlıkla görebiliriz.Miraç olayıda eleştiriye çok açık bir alan yine bu alan Kur an i bir bilgi olmaktan uzak bir bilgidir..İbadetlere gelince! Onları belirleyen Allah'tır ve saydıklarınızın hiç bir kur an i dayanağı yoktur.

Kıble değişimiyle ilgili: Ayetler açıktır, kıblenin neden çevrildiği net bir biçimde verilmektedir. İslamı eleştiri (Kur an a saldırı) genelde Kur an ı kerim dışından hareketle yapılmakta.Oysa İslam dinini kaynağı Kur an ı kerimin bizatihi kendisi olup O nun dışında hiçbirşeydir.>Bilgilere Kur an a katmakla hareket ederek onu yaşamayı istemek ondan faydalanma eleştiri vs sadece bilginin muğlaklaşması, anlaşılamaması, Ve mesajının önünü tıkanmasına gerekçe oluyor ki manzarada bundan farklı değildir. Özellikle konu başlığına dikkat çekmek istiyorum. Ne deniliyor Kur an kendini yalanlıyor (ben ilah yazması değilim)..İnsaflı ve vicdanlı bir insan kendi beğeni dışında bir bilgiye mesneden hareket ederse bu tip başlığı atabileceği olasılığı sıfırdır. Bunun bir çok gerekçesi vardır ve hepsi tektek sıralanabileceği gibi bir başlık altındada kümelendirilebilir. Kur an ı Kerim kullar tarafından ortaya konabilecek türden bir kitap değil.Gerek muhtevası gerekse diliyle eşi benzerinin getirilemiyeceği acziyeti vardır ve bu kesin böyledir. Şayet çürütülmek isteniyorsa Haydi bir kaç kelime üreterek bu kelimeleri pratik içinden anlamdırarak ve anlamını bozmayacak şekilde diğer kelimeleride aynı şekilde hem üretip hem pratikten göstererek değişik şekillerde ortya koyabileceğiniz bir bilgi üretin.Ve ürettiğiniz bu bilgi hayatla örtüştüğü gibisize kainat hakkındada doğru bir bilgi verecek şekilde olmalı.Dikkat ederseniz hala teoriler olasılıklar üzere hareket etmektesiniz.Bunları bir kenara alın hayatı tanzim edebilecek, ilkeleri belirleyebilecek,Doğruyu anlamlandırabilecek nitelikte bir bilginin en uzak noktalarından birindesiniz.Kur an aciz bırakır ve acziyet gözler önündedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kur an aciz bırakır ve acziyet gözler önündedir.

Bu sadece bir iddiadır, iddia edenden başkasını bağlamaz. Kimi, hangi konuda aciz bırakmış? Levhalar haline getirilmiş selüloz parçalarının üzerinde yer alan mürekkep birikimlerinden ibaret olan bir cisim, kimi ne konusunda aciz bırakacak?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu sadece bir iddiadır, iddia edenden başkasını bağlamaz.

En'am - 101. O gökleri ve yeri yoktan var edendir...

Enbiya- 30.O inkar edenler görmüyorlar mı ki, (başlangıçta) göklerle yer, birbiriyle bitişik iken, Biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Yine de onlar inanmayacaklar mı?

Zariyat Suresi, 47. Biz göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik ve şüphesiz Biz (onu) genişleticiyiz

Ahkaf- 3.Biz gökleri, yeri ve ikisi arasında bulunanları ancak hak ve adı konulmuş bir ecel (belli bir süre) olarak yarattık. İnkar edenler ise, uyarıldıkları şeyden yüz çeviren(kimseler)dir.

Şimdi buraya big bang, Göklerin genişlemesi, Göklerin sonunu, veya her şeyin yoktan varedilişini,yazmayacağım,ama bilinen bir gerçeği yazmazsam olmaz, Kur?an iddia ediyor yukardaki Ayetleri ile, varmı itiraz eden,ister bilimsel olsun,ister teorik, üstelik herkesi bağlar, gerisi terane ve teferruat?

Kimi, hangi konuda aciz bırakmış? Levhalar haline getirilmiş selüloz parçalarının üzerinde yer alan mürekkep birikimlerinden ibaret olan bir cisim, kimi ne konusunda aciz bırakacak?

Yukardaki alıntıdaki şu yazı; (Levhalar haline getirilmiş selüloz parçalarının üzerinde yer alan mürekkep birikimlerinden ibaret olan bir cisim) bence,ya konuyu istismar için yazılmış,ya olaya bakış açısı bilmeme,yada inat uğruna, nedeni Semitik Dinler ve Kitapları Tevrat,Zebur,İncil,Kur?an levhalar haline getirilmiş ?selülöz? parçaları kavramı yüklemek galiba, fikir olarak tükenme veya istismar?

Aciz olmayan kişi,belgelerini (kanıt) ortaya koyar,********

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Değerli dostlar, 'Neyi , Kime İspata Uğraşıyoruz' başlıklı bir forum açmıştım. Nedense fazla ilgi görmedi. Arada

sırada forumlara göz attığımda görüyorum ki halen aynı abesle iştigal olunmakta. Tanrı varmış, yokmuş, şu din yanlışmış,

bu doğruymuş, bu ondan etkilenmiş,; daha ötesi cinler , periler..Falan , filan. Herkes kendi düşüncesini, inancını

(inançsızlığını) bir diğerine kabul ettirmeye uğraşıyor.

Gelin bırakalım bunları da gerçek olanla ilgilenelim, yorum yapalım, bilgi paylaşalım.

Nedir gerçek olan? Tabi ki insan yaşamını binlercde yıldır yönlendiren , özgür düşüncenin gardiyanı dinler. Paganizm

olsun, semavi dinler olsun insanlığa ne getirmiş, ne götürmüş, ne götürmekte? Bunları irdeleyelim.

Bence bir öğretinin kaynağı ne olursa olsun akıl ve mantık süzgecinden geçirilip insanlığa sağladığı yarara bakılmalı. Bu

bilgi bir Aburdjin büyücüsünden de gelebilir, Musa, Muhammet ya da İsa'dan da.

İster burda , ister benim açtığım forumda yorumlarınızı bekliyorum.

Bir de şunu hatırlatmak isterim. Ben 56 yaşında ve hasbelkader iki üniversite okumuş kültür sanat adına tüm mesaisini

harcayan ve zeka düzeyi de oldukça iyi sayılabilecek ( zeka bölümünden dostlar eminim teyit ederler) biri olduğum halde

bu foruma yazılan birçok yazıyı anlamakta güçlük çekiyorum. Lütfen muğlak ifadelerden kaçınalım, noktalama işaretlerine

dikkat edelim, hele hele kopyala , yapıştır şeklinde yazılan yazıları mutlaka gözden geçirelim. Sevgi ve dostlukla...

Evet, bilinçş bilgelik ve cesaret kardeş gibidir. Cesaret yani Arjuna okunu atmadan bilinç mekanizması harekete geçmeyecektir ancak savaşı başlatmak için onu uyaracak bir Krişna'yı da her zaman yanında bulamayacktır elbet. İşte burada 'din' devreye giriyor. Bırakın insanlar dilediklerini tartışsınlar sn. Nicleno.. Arjuna iç muhakemesini yapsın. Çünkü Duryadona hazır ve belki Arjuna'dan çok daha zeki... İnanç da inançsızlık da din'dir. Din'in kelime anlamı yoldur. İnsanların yollalarını tartışmaları pasifize edilmiş bir zihinden kurtarırı onları. Belki Arjuna böyle uyanacaktır. Ne dersiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet, bilinç bilgelik ve cesaret kardeş gibidir. Cesaret yani Arjuna okunu atmadan bilinç mekanizması harekete geçmeyecektir ancak savaşı başlatmak için onu uyaracak bir Krişna'yı da her zaman yanında bulamayacktır elbet. İşte burada 'din' devreye giriyor. Bırakın insanlar dilediklerini tartışsınlar sn. Nicleno.. Arjuna iç muhakemesini yapsın. Çünkü Duryadona hazır ve belki Arjuna'dan çok daha zeki... İnanç da inançsızlık da din'dir. Din'in kelime anlamı yoldur. İnsanların yollalarını tartışmaları pasifize edilmiş bir zihinden kurtarırı onları. Belki Arjuna böyle uyanacaktır. Ne dersiniz?

Böyle buyurdu Vyasa...

Son zamanlarda bayağı bir Hinduizm modasının alıp yürüdüğünü gözlemliyorum. Bence buna gerek yok. Bakın ben bu forumda İslam dinine onca eleştiri getirdim. Fakat BEN MÜSLÜMANIM! Bunu deklere ve ilan ediyorum açıkça. Bir dogmadan kaçıp başka bir dogmaya sığınmaya hiç gerek yok. Nasıl beni doğuran annemi beğenmemezlik etmiyorsam, doğduğum, büyüdüğüm, ekmeğini yediğim, suyunu içtiğim toprakları beğenmemezlik etmiyorsam, bana konulan adı beğenmemezlik etmiyorsam, beğenmiyorsam bile reddetmiyorsam, atalarımın bir şekilde benimsedikleri ve bana da empoze ettikleri dini beğenmesem bile reddetme gereği duymuyorum. Ben şöyle bir müslümanım: Gurbet ellerde ölürsem kefenleyenim, yıkayanım olmaz da dini telkin yapmadan cesedimi yakar gavurlar diye bir gram endişe duymam. Bu ritüellerin beni zerre kadar ilgilendirmediği bir müslümanım. Hatta yakarlarsa ellerine sağlık, iyi de ederler!

Evet, nüfus kağıdı müslümanıyım! Bunu bilinçli tercih ediyorum. Nüfus kağıdından dinini silmek ister misin deseler hayır silmeyin derim. Adım demir değil bakır da olabilirdi. Adı Ahmet Mehmet olan "ne Ahmet'i ne Mehmet'i yahu? Bunlar ne biçim isim böyle?" demesi mantıklı mı? Varsın Ahmet olsun, Mehmet olsun. "Mehmetçik" gibi şahane bir kavram üretmiş bu kültüre kıymanın ne âlemi var? Kurtuluş savaşı gibi bir destan yazmış, İstiklal Marşı yazmış bu güzelim kültüre niye kıyacakmışım? Niye buruşturup çöpe atacakmışım? Dogmaysa dogma olduğunu bilir, sadece ve sadece konulmuş ismim gibi, doğduğum toprak gibi, ak sütü helal anam gibi, babam gibi atam gibi içinde kendimi bulduğum bir nedensellik olarak bakar, kutsal dogmatik bir bağlam olarak ele almam, biter yani!

Kutsallığı abartmam, dogmalaştırmam, bayrağım al al dalgalanırken nasıl kutsalsa, o kadar kutsaldır. Daha fazla değildir. İçinde yazan şeyler yanlıştır, olabilir. Kutsal dogma yapmam. Ama böyledir diye biri halkımın inandığı kutsal kitabı yere atıp ayağıyla ezsin, ben de keyifle güleyim demem yani! Hop derim, yanlışsa yanlış. Eğriyse eğri. Öyledir diye bunu yapamazsın derim! Bir ekmeği kutsal sayıp yere atmaya gönlü elvermeyen kültürüm, benim öz kültürümdür. Hor görmem. Benim için kutsal, anca ekmek kadar kutsaldır, bayrak kadar kutsaldır, toprak kadar kutsaldır.

Ama sonuçta kutsaldır, çiğnetmem!!!

Tabii bütün bunları size söylemiyorum Sayın İ'tezele, iletinizi sadece konuya giriş yapmak için alıntıladım. Anlatmak istediğim, dogmalaştırılmamak şartıyla kutsallarımız olabilir. Kutsallarımızı bırakıp başka kutsallar edinmeye gerek yok. Siz bana bunu ifade etmek için sadece bir fırsat verdiniz, sizi bu söylediklerimle eleştirmek gibi bir amaç ve niyetim kesinlikle yok. Tabii ki sözleriniz sembolik de olabilir, bilemem...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kur?an levhalar haline getirilmiş ?selülöz? parçaları

Evet, bayrak gibi... O da kırmızı zemin üzerine beyaz boyayla çizilmiş bazı şekillerden ibaret...

Ama öyle diye onu piknikte yere sergi diye serip oturup üzerinde mangal yapmıyoruz. Ötesinde, uğruna canımızı veriyoruz!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet, bayrak gibi... O da kırmızı zemin üzerine beyaz boyayla çizilmiş bazı şekillerden ibaret...

Ama öyle diye onu piknikte yere sergi diye serip oturup üzerinde mangal yapmıyoruz. Ötesinde, uğruna canımızı veriyoruz!

Evet "BAYRAK" ve AY İLE YILDIZ'IN, Ebced hesabı,bizi bir yere getirir...

Evet...

Teşekkür ederim...

:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim...

Rica ederim. O kadar da asgari müşterek bulamayacak olursak başta ben üzülürüm. Bakın hepimizin birer beyni, yaklaşık olarak dakikada aynı sayıda çarpan birer yüreklerimiz var. Size (umarım gerekmez ama) faraza kan nakli gerekse, %95 olasılıkla kan verebilirim. (*) Arasak öyle çok ortak nokta buluruz ki...

(*) Niye örnek verirken kan nakline ihtiyacı olabilecek kişiyi kendin olarak örnek vermedin dersen, garezimden değil... :) Kendi kan grubumu bildiğimden. 0 olduğum için çok az sayıda negatifler hariç, herkese kan verebiliyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Rica ederim. O kadar da asgari müşterek bulamayacak olursak başta ben üzülürüm. Bakın hepimizin birer beyni, yaklaşık olarak dakikada aynı sayıda çarpan birer yüreklerimiz var. Size (umarım gerekmez ama) faraza kan nakli gerekse, %95 olasılıkla kan verebilirim. (*) Arasak öyle çok ortak nokta buluruz ki...

(*) Niye örnek verirken kan nakline ihtiyacı olabilecek kişiyi kendin olarak örnek vermedin dersen, garezimden değil... :) Kendi kan grubumu bildiğimden. 0 olduğum için çok az sayıda negatifler hariç, herkese kan verebiliyorum.

Asgari müşterek için, :clover:

Kan için, :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuranı kerim bütün kitapları tastikleyicidir.geçmiş bütün dinleri tastikleyici olduğu için Kuranı kerimdeki konular (geçmiş peygamberleri ve ümmetlerini anlatır:yusuf a.s -firavunun hikayesi sebe halkı ,ad kavmi vs)ilgili olan mevzulardan dolayı bir takım isimler ORJİNALDİR. kullanıldığı gibi ORJİNALLİĞİNİ KORUR.İlahi dinlerin kaynağı Allah'tır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın NICLENO, bir kez daha tekrarlayayım:

Herkes inancını açıklıyor burada. İnançsızlık ise açıklanamaz, inançsızlık diye bir şey yoktur. Teizm, ateizm, deizm, panteizm birer inanç biçimidir. İnançsızlık izafidir, belli bir inanç formatı bazında diğer formatlara bakış açısıdır. Kimse de diğerlerini kendi inanç formatına illa ikna ol diye dayatmıyor. Zaten sanal bir ortam olan forumda böyle bir dayatma teorik olarak olanaksızdır! :)

Benim kastettiğim 'inançsızlık' daha çok 'güvensizlik' anlamında alınmalı. İnsanoğlu değişik zaman dilimlerinde inanç ve inançsızlık arasında gidip geliyor. Örnek olarak Leo TOLSTOY'U verebilirim. Elbette Teizm, ateizm, deizm, birer inanç biçimidir ama kimilerinin iddia ettiği gibi bunları din olarak görmüyorum.

Formatlama ya da Türkçe'siyle biçimleme konusuna gelince, benim kuşağım tamamiyle biçimlendirilmiş beyinlere başkaldırı ile neredeyse ömrünü tüketti. Bizler 'Brick ın The Wall' , 'IMAGİNE' gibi şarkıları laf olsun diye çalıp söylemedik.

Bu biçimlendirme nereden gelir gelsin özgür düşüncenin katili değil mi sizce?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

“Abesle iştigal” olmayan “Özgür düşünce” nedir…

İnsanlık “NEDİR”…

Gerçek! Olan “NEDİR”…

Neyi,kime,niçin ispat etmek ister, özgür olan düşüncenin serencamı…

Teknolojik buluşlar, inanan (semavi dinler) açısından, bir sorunmu arzediyor…

Veya İnsanoğlunun teknolojik ilerlemesi yalnız “İNANÇSIZLARAMI MAHSUS”…

Öğrenmek için soruyorum, Ben üniversite bitirmedim ama zeka düzeyim iyidir, ve “GOOGLE” den öğrenmek, sakıncalımı yoksa…

İnternete (bilgisayarda) yazdığımdan beri (forumlar ve sitelere) hep aynı teraneler, ( dikkat edelim, hele hele kopyala , yapıştır şeklinde yazılan yazıları mutlaka gözden geçirelim) yoksa yazıştıklarımız her kim ise “BULUŞ,İCAT,NOBEL ÖDÜLLÜ KİMSELERMİKİ” veya bildikleri, kendinden menkulmü’ki bu yazıları yazıyorlar…

Şimdilik bu kadar,saygılar…

Dogmalara mantık aramaya çalışmak abesle iştigaldir. Ya inanırsınız , ya inanmazsınız. Bu kadar basit bu iş.

Bilgiyi istediğiniz yerden bulup öğrenebilirsiz. Yeter ki doğru olup olmadığını sorgulayın.

Masterlı *********, diplomasız filozofları görecek kadar yaşadım.

Umuma açık forumlarda tartışırken akademik kavram bombardımanı yerine, daha anlaşılır bir üslup kullanmanın doğru olacağını vurgulamak istedim. Sizin tartışma kurallarına uygun ve de araştırmacı kişiliğinize saygı duymak ve tebrik etmek düşer sadece bana.

Türkçe'nin doğru kullanımına gelince; bu da benim hassasiyetim. Dostlukla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dogmalara mantık aramaya çalışmak abesle iştigaldir. Ya inanırsınız , ya inanmazsınız. Bu kadar basit bu iş.

Doğru,ya inanırsınız,yada inanmazsınız fakat, inanmadığınız olay her ne ise “dogma” deyip’te kendi inaçsızlığınız kesin doğru olduğu anlamına gelmez,bu itibarla “inanmayan” durumunuzu muhafaza edin,edinki doğruyu keşfedelim, ve “doğru” daima doğrudur…

Bilgiyi istediğiniz yerden bulup öğrenebilirsiz. Yeter ki doğru olup olmadığını sorgulayın.

Bilgi; inançsızlık bazında daima kaybeden olacaktır,sebebi; ileri sürdükleri teoriler tutarsızlıklarla ve tesadüf,raslantısal’a takıldığından “dogma” bile olamayacaktır,sorgulamasına bile gerek kalmadı inanmayanın bilgiyi sorgulaması…

Masterlı *********, diplomasız filozofları görecek kadar yaşadım.

Bu bilgi’de yeni bir kavram “masterli diplomasız filozof” demekki yaşayan neler görüyor…

Çok yaşayın…

Umuma açık forumlarda tartışırken akademik kavram bombardımanı yerine, daha anlaşılır bir üslup kullanmanın doğru olacağını vurgulamak istedim. Sizin tartışma kurallarına uygun ve de araştırmacı kişiliğinize saygı duymak ve tebrik etmek düşer sadece bana.

Türkçe'nin doğru kullanımına gelince; bu da benim hassasiyetim. Dostlukla...

Umuma açık forumlarda akademik kavramı ortaya atıpta, “iki üniversite bitirdim” sanalda,sanallıktan öteye gitmeyen şeyleri tartışmak yerine anlaşılır “üslup” ehvendir. Türkçe doğru kullanıldımı “her dil gibi” güzeldir hassasiyetiniz’de güzel’e meyletmekten dolayı güzel…

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim kastettiğim 'inançsızlık' daha çok 'güvensizlik' anlamında alınmalı. İnsanoğlu değişik zaman dilimlerinde inanç ve inançsızlık arasında gidip geliyor. Örnek olarak Leo TOLSTOY'U verebilirim. Elbette Teizm, ateizm, deizm, birer inanç biçimidir ama kimilerinin iddia ettiği gibi bunları din olarak görmüyorum.

Her insan inançlarında zaafa düşebilir. İnançsızlık derken kastedilen, bir formattan bakınca diğer formatlar...

Formatlanmaya ise tabii ki karşı çıkacaksınız ve iyi de etmişsiniz. Formatlama, özgür düşüncenin tabii ki katili. Eskiden "beyin yıkama" deyimi çok popülerdi, bilir misiniz? Üniversitede bir hocamız tahtaya hızlıca çamaşır makinası şeklinde açılmış bir kafa ve içinde yıkanan bir beyin çizmişti de bütün anfi gülmüştük. Şimdi formatlama deyimi sağolsun Bill Gates sayesinde ünlendi...

Dur ya, eskidi ama bir milenyum fıkrası var, onu anlatacağım.

Tanrı milenyumda kıyameti koparmaya karar vermiş ve bunu dünyanın en önemli üç kişisine açıklamış. Ronald Reagan hemen kongreyi toplamış ve şöyle demiş:

"Size bir iyi, bir kötü haberim var. İyisi: ABD dünya hakimiyetini asla kaybetmeyecek. Kötüsü: Milenyumda kıyamet kopacak!" Bu sırada Brejnev de Duma'da konuşuyormuş:

"Size iki kötü haberim var. Biri: Meğer tanrı varmış. Diğeri: Milenyumda kıyamet kopacak!" O sırada Bill Gates Microsoft yönetim kurulunu acil toplamış:

"Size iki süper haberim var: Birincisi dünyanın üçüncü önemli kişisiyim. İkincisi, milenyum sorunumuz ortadan kalktı!" :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Böyle buyurdu Vyasa...

Son zamanlarda bayağı bir Hinduizm modasının alıp yürüdüğünü gözlemliyorum. Bence buna gerek yok. Bakın ben bu forumda İslam dinine onca eleştiri getirdim. Fakat BEN MÜSLÜMANIM! Bunu deklere ve ilan ediyorum açıkça. Bir dogmadan kaçıp başka bir dogmaya sığınmaya hiç gerek yok. Nasıl beni doğuran annemi beğenmemezlik etmiyorsam, doğduğum, büyüdüğüm, ekmeğini yediğim, suyunu içtiğim toprakları beğenmemezlik etmiyorsam, bana konulan adı beğenmemezlik etmiyorsam, beğenmiyorsam bile reddetmiyorsam, atalarımın bir şekilde benimsedikleri ve bana da empoze ettikleri dini beğenmesem bile reddetme gereği duymuyorum. Ben şöyle bir müslümanım: Gurbet ellerde ölürsem kefenleyenim, yıkayanım olmaz da dini telkin yapmadan cesedimi yakar gavurlar diye bir gram endişe duymam. Bu ritüellerin beni zerre kadar ilgilendirmediği bir müslümanım. Hatta yakarlarsa ellerine sağlık, iyi de ederler!

Evet, nüfus kağıdı müslümanıyım! Bunu bilinçli tercih ediyorum. Nüfus kağıdından dinini silmek ister misin deseler hayır silmeyin derim. Adım demir değil bakır da olabilirdi. Adı Ahmet Mehmet olan "ne Ahmet'i ne Mehmet'i yahu? Bunlar ne biçim isim böyle?" demesi mantıklı mı? Varsın Ahmet olsun, Mehmet olsun. "Mehmetçik" gibi şahane bir kavram üretmiş bu kültüre kıymanın ne âlemi var? Kurtuluş savaşı gibi bir destan yazmış, İstiklal Marşı yazmış bu güzelim kültüre niye kıyacakmışım? Niye buruşturup çöpe atacakmışım? Dogmaysa dogma olduğunu bilir, sadece ve sadece konulmuş ismim gibi, doğduğum toprak gibi, ak sütü helal anam gibi, babam gibi atam gibi içinde kendimi bulduğum bir nedensellik olarak bakar, kutsal dogmatik bir bağlam olarak ele almam, biter yani!

Kutsallığı abartmam, dogmalaştırmam, bayrağım al al dalgalanırken nasıl kutsalsa, o kadar kutsaldır. Daha fazla değildir. İçinde yazan şeyler yanlıştır, olabilir. Kutsal dogma yapmam. Ama böyledir diye biri halkımın inandığı kutsal kitabı yere atıp ayağıyla ezsin, ben de keyifle güleyim demem yani! Hop derim, yanlışsa yanlış. Eğriyse eğri. Öyledir diye bunu yapamazsın derim! Bir ekmeği kutsal sayıp yere atmaya gönlü elvermeyen kültürüm, benim öz kültürümdür. Hor görmem. Benim için kutsal, anca ekmek kadar kutsaldır, bayrak kadar kutsaldır, toprak kadar kutsaldır.

Tabii bütün bunları size söylemiyorum Sayın İ'tezele, iletinizi sadece konuya giriş yapmak için alıntıladım. Anlatmak istediğim, dogmalaştırılmamak şartıyla kutsallarımız olabilir. Kutsallarımızı bırakıp başka kutsallar edinmeye gerek yok. Siz bana bunu ifade etmek için sadece bir fırsat verdiniz, sizi bu söylediklerimle eleştirmek gibi bir amaç ve niyetim kesinlikle yok. Tabii ki sözleriniz sembolik de olabilir, bilemem...

mükemmel.. ekstra bir kaşifsiniz Demirefe.. Nasıl bildiniz bunları da sembolik yazdığımı..

Bu konu bir yana...

Bakın ben müslümanım hatta islamcıyım, hatta mu'teziliyim; ama hinduist hiç değilim. Hinduizm derste gördüğüm bir konudur. Arkadaşımızın imzasından yola çıkarak ona aynı tandanstan bir yanıt yazdım. sanırım konuda çok endişelisiniz. bunca savaş, açlık, hastalık varken dünyada bir de bunları dert edinmek kalbe zarar. iyisi mi kendinize dikkat edin. Böyle olur olmaz şeyleri dert edip kendinizi meşgul etmeyin. Sonra determizimle ilgili bir iki okuma yapıp fikir edinmeye vaktiniz kalmayabilir.

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Sevgili Doçent:::

Senin hangi dine inandığını,hangi dine mensup oldugunu bilemem ama dikkatli olmanda fayda var diyorum...

Öncelikle bu İpe sapa gelmez tezin bana göre hem gereksiz hemde aptalca.. çünkü kur,an-ı kerim bundan 1400 yıl önce indirildi sence 1400 yıllık bir kitabın o günkü ilkel kabul edilebilecek bir çağdan modern dünyamıza orjinal haliyle gelmesi fikri senin aklına yatıyor mu??

Bundan 1400 yıl önce sence bu kadar çok dil varmıydı??

kur,an-ı kerimin arapça olması ve suheyla arkadasımızın söylediği diger 1999 dili neden tercih etmedi ki esit deilmiyiz kelimesi ne de bir açıklık getirelim

İslam dinin peygamberi muhammed s.a.vdir kendisi araptır arap bir kisinin hadi o peygamber her dili bilebilir gibi bir düsüncenin oldugunuda kabul edersek çevresindeki araplara anlatması lazım sonuçta bu vahiyleri.. arapça olmasa nasıl anlatabilirdi hiç düsündünüz mü? ve hz.muhammed s.a.v efendimiz 'bir dil bilen 1 insan iki dil bilen 2 insan demistir ve bizlere tek dille yetinmememiz gerektiini vurgulamıstır. bu vurgulamanın nedeni ise yabancılara dinimizin güzelliklerini açıklamaktır....

Ve son olarak islam dini yalan bir din olsa muhammed isimli bir adam tarafından uydurulmus bir din olsa (sizin belirttiiniz gibi)neden hz. böyle bir yalan söyleme gereğinde bulunsun ki? sonuçta peygamber olduktan sonra dahi orucunu bile 1 hurma ile açmıstır peygamberlik döneminde bile fakir bir hayat sürmüştür...

Bu yalandan bir menfaatı olmamıstır eger bir yalan olsa (kendisine verilen güzel hayata ona inananların)neden sırt çevirsin ki?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Doçent:::

Senin hangi dine inandığını,hangi dine mensup oldugunu bilemem ama dikkatli olmanda fayda var diyorum...

...aklına yatıyor mu??

...varmıydı??

...hiç düsündünüz mü?

...yalan söyleme gereğinde bulunsun ki?

...neden sırt çevirsin ki?

Sayın Muhammed Raşid, forumda yenisiniz ve bu soruların cevapları arkadaşlarımızca defalarca verildi. 'Dikkatli olmanda yarar var diyorum' şeklinde tehdit içeren bir cümle kurmadan önce forumda yazılanları bir araştırsaydınız, bakalım kim hangi düşünceyle, hangi görüşle ilgili ne yazmış.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bismillahirrahmânirrahîm

1,2. Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı “alak” dan yarattı.

3. Oku! Senin Rabbin en cömert olandır.

4,5. O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir.

İnsanlar her zaman bir dile sahipti, her zaman aralarında anlaşabiliyorlardı,ilk başlarda da tek bir dil vardı, daha sonra o dil bozuldu.Ama yazma eylemi,zamanla öğretildi. İnsan ,yazmayı bilmiyordu,ama Rabbimiz insana yazmayı öğretti..

Arapçanın din dili olarak kabul edilmesine gelince,bu dil Arapça değil olsa olsa aynı dil gurubundan İbranice olurdu..Her ne olacaksa olacak ve gün gelecek ,İsrailoğulları,her tarafta kendi dillerinin konuşulduğunu duyacaklar. Tevrat, diller üzerine en güzel kaynağımızdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuran kendini yalanlıyor derken aramice,süryanice, gibi dillerden alıntı yapıldığını ve bu kelimelerle kuranın yalanlanmaya çalışıldığını görüyoruz.Ancak bu bölgedeki en önemli uygarlık arap uygarlığıdır.Demekki o kelimeler o dillere arapçadan geçmiştir ve o kelimeler arapçadır.O diller tıpkı KÜRTçe ye benzemekte veTRT ŞEŞ deki o acaip farsca vurgusu gibi o dillerin uyduruk bir dil olduğunu kuran ortaya çıkarmaktadır.Bu yönden düşünmenizi tavsiye eder allahın selamını yollarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanlar her zaman bir dile sahipti, her zaman aralarında anlaşabiliyorlardı,ilk başlarda da tek bir dil vardı, daha sonra o dil bozuldu.Ama yazma eylemi,zamanla öğretildi. İnsan ,yazmayı bilmiyordu,ama Rabbimiz insana yazmayı öğretti..

Yahu bu dilbilimciler, kültürbilimciler (antropologlar) falan boşa çalışıyor heralde...

Hatta sosyoloji de hikaye...

Bu yazılanların ispatını sorabilir miyim? (Kurandan ayetlerle ispatlamayınız ama).

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yahu bu dilbilimciler, kültürbilimciler (antropologlar) falan boşa çalışıyor heralde...

Hatta sosyoloji de hikaye...

Bu yazılanların ispatını sorabilir miyim? (Kurandan ayetlerle ispatlamayınız ama).

kardeş neye cevap arıyorsun ki sen

hem nası kurandan sakın söylemeyin dersin.bizim her konuştuğumuz kelime kuranı kerimden olmalı.

kuran olmazsa biz bir hiçiz

kuran ve RASUL(SAV)den yani hadisi şeriflerden cevap vermeyeceğiz de nerden cvp vericez

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.