Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İŞTE BİLİMİN ZAFERİ

Misafir yersoy

Önerilen İletiler

Dini konularda olsun, bilim konularında olsun hararetli bir biçimde dini savunan arkadaşlara önemle duyurulur!

:D

Duyduk Duymadık Demeyin! :stuart:

Bilim, sıkıyorsa labaratuvar ortamında canlı yaratsın! diyenlere :stuart:

Bilim varlığı açıklayamaz! diyenlere :stuart:

Hadi canlıyı kopyaladın, yarat da görelim! diyenlere :stuart:

Bu haber, dinin sonsuza dek çöktüğünün, bilimin ise sayısız zaferlerden birisinin daha altına imzasını BÜYÜK HARFLER ile attığının resmidir!!!

http://www.cnnturk.com/BILIM_TEKNOLOJI/BIL...;haberID=422720

ABD'deki Venter Enstitüsü bilim adamları, ilk yapay organizmanın yaratılmasında önemli ilerleme kaydederek, ilk kez bir bakterinin sentetik genomunu (DNA dizilimi) oluşturmayı başardı.

Sonuçları Science dergisinin bugünkü sayısında yer alan araştırmaya katılan bilim adamları, bu DNA yapısının daha önce insan tarafından yaratılmadığını ve söz konusu basit bir organizma da olsa, genetik kodun yeniden yazıldığını belirtti.

Bu buluşun, gelecekte, biyoyakıt üretimi, küresel ısınmayla mücadele ve ilaç üretiminde insanlığa büyük faydası olabileceği belirtiliyor.

Daha önce, insanın gen haritasının çıkarılması için çalışmalarda bulunan Craig Enstitüsü'nün Craig Venter'ın da katıldığı araştırmayı yürüten Dan Gibson, yaptığı açıklamada, "Bu, araştırmacılarımız ve bu bilim için çok heyecan verici bir gelişmedir" dedi.

Amaçlarının bir hücreye sentetik kromozom yerleştirmek ve ilk yapay organizmayı yaratmaya başlamak olduğunu belirten Gibson, bunun için çalıştıklarını söyledi. Gibson, bu araştırmanın, tamamıyla yapay bir organizmanın yaratılmasının üç aşamasından ikincisi olduğunu kaydetti.

İlk aşamada, geçen yıl bir bakterinin DNA dizilimi, bir başka bakteriye başarıyla nakledilmiş ve bu bakteri değişik bir tür haline gelmişti.

Son aşamada, Venter Enstitüsü araştırmacıları, ürettikleri "Mycoplasma Genitalium" bakterisinin sentetik genomundan yapay bakteri hücresi üretmeyi deneyecek.

Venter Enstitüsü'nün genetik kodunu yazdığını açıkladığı "Mycoplasma Genitalium" bakterisinin basit bir organizma olduğu belirtiliyor.

Açıklamaya göre bu bakteri, yaklaşık 580 gene sahip, insanın DNA diziliminde ise yaklaşık 36 bin gen olduğu hatırlatılıyor.

Araştırmacılardan Nobel Ödüllü Doktor Hamilton Smith, "Büyük DNA dizilimlerinin yapay olarak yaratılmasının mümkün olduğunu gösterdik.Bu, biyoyakıt üretimi gibi önemli alanlarda yapılacak çalışmaların yolunu açabilir" ifadesini kullandı.

Smith, "Yıllar önce bu araştırmaya başladığımızda, başarmanın ne kadar zor olacağını biliyorduk, çünkü balta girmemiş topraklarda macera arıyorduk" diye konuştu.

Araştırmacılar, zehirli atıkların biyolojik açıdan zararsız hale getirilmesi ve karbondioksidin depolanmasında kullanılacak yapay organizmaların üretilmesinin de mümkün olduğunu söyledi.

Enstitünün Kurucusu Craig Venter (61), geçen ekim ayında yaptığı açıklamada, laboratuvarda bulunan kimyasal malzemelerden sentetik bir kromozom ürettiklerini açıklamış ve "Bu kendi türümüzün tarihinde çok önemli felsefi bir adım. Genetik şifrelerimizi okumaktan bunu yazmaya doğru gidiyoruz" demişti.

Tasarım ürünü genlerin iyi uygulanırsa önemli potansiyel yararları bulunduğuna inandığını belirten Venter, bunun uzun vadede önceden düşünülemeyen alternatif enerji kaynağı olarak kullanılabileceğine işaret etmişti.

Aşırı karbondiyoksidi soğurabilecek bir bakterinin elde edilebileceğini ve bunun küresel ısınmayla mücadelede kullanılabileceğini ya da tamamen şekerden bütan veya propan gibi yakıtlar üretilebileceğini söyleyen Venter, "Büyük düşüncelerimiz var. Yeni bir yaşam sistemi oluşturmaya çalışıyoruz" diye konuşmuştu.

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=124915

Bilim dünyası yapay bir organizma yaratma yolunda önemli bir adım attı ve ilk kez bir bakterinin sentetik DNA dizilimini oluşturmayı başardı.

Amerikalı bilim adamları DNA yapısını ilk kez yeniden oluşturmuş oldu. Araştırma, yapay organizma yaratılmasının üç aşamasından ikincisi. İlk aşamada, geçen yıl bir bakterinin DNA dizilimi, bir başka bakteriye nakledildi. Son aşamada ise, üretilen bakterinin sentetik gen diziliminden yapay bakteri hücresi üretilmesi denenecek.

Bu bakteri, yaklaşık 580 gene sahip... İnsanın DNA diziliminde ise yaklaşık 36 bin gen var. Yapay bakteri üretme tekniğinin , biyoyakıt üretimi, zehirli atıkların zararsız hale getirilmesi gibi alanlarda kullanılabileceği belirtiliyor

Hala yaratılış teorisi diyen arkadaşlara selam olsun! :stuart:

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dini konularda olsun, bilim konularında olsun hararetli bir biçimde dini savunan arkadaşlara önemle duyurulur!

:D

.

.

.

Aşırı karbondiyoksidi soğurabilecek bir bakterinin elde edilebileceğini ve bunun küresel ısınmayla mücadelede kullanılabileceğini ya da tamamen şekerden bütan veya propan gibi yakıtlar üretilebileceğini söyleyen Venter, "Büyük düşüncelerimiz var. Yeni bir yaşam sistemi oluşturmaya çalışıyoruz" diye konuşmuştu.[/i]

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=124915

Bilim dünyası yapay bir organizma yaratma yolunda önemli bir adım attı ve ilk kez bir bakterinin sentetik DNA dizilimini oluşturmayı başardı.

Amerikalı bilim adamları DNA yapısını ilk kez yeniden oluşturmuş oldu. Araştırma, yapay organizma yaratılmasının üç aşamasından ikincisi. İlk aşamada, geçen yıl bir bakterinin DNA dizilimi, bir başka bakteriye nakledildi. Son aşamada ise, üretilen bakterinin sentetik gen diziliminden yapay bakteri hücresi üretilmesi denenecek.

Bu bakteri, yaklaşık 580 gene sahip... İnsanın DNA diziliminde ise yaklaşık 36 bin gen var. Yapay bakteri üretme tekniğinin , biyoyakıt üretimi, zehirli atıkların zararsız hale getirilmesi gibi alanlarda kullanılabileceği belirtiliyor

Hala yaratılış teorisi diyen arkadaşlara selam olsun! :stuart:

Saygılarımla...

Aleyküm selam!Tebrik ederim Dini yerle bir etmişler.Bilim adamları yoktan bir şey var etmiş bravo.Dinin söylemi yerle yeksan oldu, ne olacak şimdi?O kadar inanan bu zamana kadar yanlış yapmış eh zararın neresinden dönersen kardır artık.

Bilim ilerledikçe zaten dünyada çözülmedik sorun kalmadı,yakında ölüme de çare bulurlar, Cennet-Cehennem de tarihe karışır artık.Akılın elinden bu zamana kadar hangi sorun çözülemeden kaçmış ki zaten?Bilim çağında yaşıyoruz.Hiçbir sorunumuz kalmadı.Cevaplanmadık sorular cevaplananlar arasında devede kulak kalıyor değil mi?

Bu inanma dürtüsü de insanlar tarafından türetildi.Yani öğrenmeyle oluyor değil mi? Öğretilmese böyle bir ihtiyaç doğmayacak değil mi?Bilim böyle mi diyor inanç hususunda?

Bak bilim adamları çalışmışlar, didinmişler var olan bir şeyden başka bir şey türetmişler.Dikkat et yoktan var etmemişler?

Sence bu alemi hangi bilim adamı yapmıştır hiç düşündün mü?Hani bilime göre ortada bir sonuç varsa onu ortaya koyan bir sebep ve güç vardır.Yani kendiliğinden bir şey meydana gelmez bilim adamlarının yaptığı gibi.

Acaba o üretilen organizma yoktan var edilmediyse ilk nasıl ortaya çıkmıştır arkadaşım bir zahmet bilimsel temelli bir cevap verirsen ben de bilmediğim bir şeyi öğrenmiş olacağım?

Bunu yaparken de bilmediğim bir şey söylersen daha çok memnun olurum.Orasını bilim de bilmiyor,bilim görüneni, var olanı inceliyor, ötesine geçemiyor deyip de geçiştirme, beni de daha çok mutlu etme!

Dağınık vaziyette olan alemdeki her şey ne hikmetse bir anda canlı,evren ve de sistem oluşturdu kendi kendine düşünerek, doğrusunu da kendisi bilerek öyle mi? Gaz bulutu, yogunlaşma, biğbeng sonrasında bu da yetmez canlının yaşayacağı bir Dünya ve büyük bir düzenli sistem.Bu da yetmez ilkel canlılardan evrimleşe evrimleşe mükemmel canlılar ortaya çıktı hayret edilecek bir vaka, sence de öyle değil mi?

Aklımız nelere kadir değil mi?Önce mükemmelleştik, sonra bu nasıl oldu diye mükemmelleşen aklımızla hala bu nasıl oldu kendiliğinden oldu diye onu araştırıyoruz.

Bilim ayrıca o kadar ilerledi ki mana aleminin gerçekliğini de görmeye başladı, gücünü de,Görünenin ötesinde görünmeyeni de algılamaya başladı.Bunu da araştırırsan fikirlerini savunurken sana yardımcı olur küçük bir tavsiye.

AKIL GÖNÜLLE BÜTÜNDÜR.HER EYLEM NE SADE AKLIN ÜRÜNÜDÜR NE DE SADE GÖNLÜN.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Albert Einstein'in ''İzafiyet Teorisine'' göre zaman göreceli bir kavramdır.Bunu da birçok bilim adamı kabul ediyor.Geçenlerde Nasa'nın yaptığı bir deneyde bunun doğrulandığı vurgulanıyor.Bunu Kur'an- Kerim 1500 yıl evvel söylemiş.

Kur'an da ... Gerçekten, senin Rabbinin Katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir. (Hac Suresi, 47)

Gökten yere her işi O evirip düzene koyar. Sonra (işler,) sizin saymakta olduğunuz bin yıl süreli bir günde yine O'na yükselir. (Secde Suresi, 5)

Melekler ve Ruh (Cebrail), O'na, süresi elli bin yıl olan bir günde çıkabilmektedir.

Diyeceksin ki bunlardan zamanın izafiyeti sonucu mu çıkıyor.Her bakan başka bir sonuç çıkarmakta, başka anlam yüklemekte özgür.

Bu sonucu çıkardık varsayalım.Bu sefer neyi kanıtlamış oluruz bir düşün?

İnanmak için kanıt istiyorsan bir dünya kanıt var Kur'an da birçok hususta.

Dünyanın dönmesini mi dersin, tatlı suyla tuzlu suyun karışmadığını mı(alt ve üst deniz akıntısı, bulunma zamanı binlerce yıl evveline dayanmaz), dağların Dünya için hangi önemle yaratıldığını mı dersin.

Bana inanma aç oku.Savaştığın düşmanını tanımış olursun daha iyi savaşabilmen açısından...

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

FUZULİ bir soru sormuşsun bana,

Ben de cevaplayım...

Şimdi öncelikle,

Bilim ilerledikçe zaten dünyada çözülmedik sorun kalmadı,yakında ölüme de çare bulurlar,

Dünyada daha çözülmedik o kadar soru ve sorun var ki... Bildiklerimiz bilmediklerimiz yanında hiç bir şey.

Öncelikle bunu kabul edelim derim ... Ölüme çare bulmak imkansız diyemiyorum. Ama bulunur demek şu an için bilim kurgudan öteye geçemez. Eğer ki beyin hücrelerinin ölümü engellenirse bulunabilir. Ya da beyin içindeki bilgiler bir şekilde başka hücrelere aktarılabilirse yine ölüm engellenmiş olur. Yani ruh dediğiniz bilinç sürekli yaşar... Ama şu an için bunu söylemek bile tuaf kaçar...

Cennet-Cehennem de tarihe karışır artık.

Bana sorarsan çoktan tarihe karışmış durumda...

Akılın elinden bu zamana kadar hangi sorun çözülemeden kaçmış ki zaten?Bilim çağında yaşıyoruz.Hiçbir sorunumuz kalmadı.Cevaplanmadık sorular cevaplananlar arasında devede kulak kalıyor değil mi?

Hayır! Tan tersi, yukarıda açıkladım...

Bu inanma dürtüsü de insanlar tarafından türetildi.

Aynen öyle. Bu konudaki görüşlerimi diğer forumlarda bulabilirsin...

Yani öğrenmeyle oluyor değil mi? Öğretilmese böyle bir ihtiyaç doğmayacak değil mi?Bilim böyle mi diyor inanç hususunda?

Öğrenmeye ve öğretilmeye gerek yoktur. İnsan merak edip araştırdıkça ve cevap bulamadıkça inanancak doğa üstü şeyler üretir zaten. Tek fark farklı sistematiklerde gelişeceğidir (öğrenmişle öğretilmemiş arasında)...

Bak bilim adamları çalışmışlar, didinmişler var olan bir şeyden başka bir şey türetmişler.Dikkat et yoktan var etmemişler?

Yoktan var etmeyi zaten bilim kendisi red eder... Bu nereden çıktı şimdi?

BİLİM YOKTAN VAR EDEMEZ! EDERİM DİYENE DE KARŞI ÇIKAR...

Sence bu alemi hangi bilim adamı yapmıştır hiç düşündün mü?

:) Ahanda konu böyle saptırılır işte. Arkadaşım lütfen dini konular bölümünde sorun bu soruyu...

Bu alemi bilim adamı yapmadı yapamaz!Doğanın kendisidir bu...

Hani bilime göre ortada bir sonuç varsa onu ortaya koyan bir sebep ve güç vardır.Yani kendiliğinden bir şey meydana gelmez bilim adamlarının yaptığı gibi.

Kafalar karıştı mı ne? :unsure:

Acaba o üretilen organizma yoktan var edilmediyse ilk nasıl ortaya çıkmıştır arkadaşım bir zahmet bilimsel temelli bir cevap verirsen ben de bilmediğim bir şeyi öğrenmiş olacağım?

Araştırmaya devam ediyoruz arkadaşım... Bildiklerimiz bilmediklerimiz yanında koca bir 0!

beni de daha çok mutlu etme!

Ya böyle bir derdim yok be arkadaşım... Bu benim görevim değil :)

hayret edilecek bir vaka, sence de öyle değil mi?

Zamanla arkadaşım zamanla... Bundan 50 sene önce sen canlı kopyalamayı hayal edebilirmiydin? Bilgisayarı hayal edebilirmiydin? Bakteri genlerinin labaratuvarda şifrelerinin çözülüp düzenleneceğini? Sabır be arkadaşım :)

Önce mükemmelleştik, sonra bu nasıl oldu diye mükemmelleşen aklımızla hala bu nasıl oldu kendiliğinden oldu diye onu araştırıyoruz.

Kendiliğinden diye bir şey yoktur!

Bilim ayrıca o kadar ilerledi ki mana aleminin gerçekliğini de görmeye başladı, gücünü de,Görünenin ötesinde görünmeyeni de algılamaya başladı.Bunu da araştırırsan fikirlerini savunurken sana yardımcı olur küçük bir tavsiye.

FUZULİ tavsiyen için teşekkür ederim ama, eğerki metafiziği kastediyorsan bunun bilimle bir alakası yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunu da birçok bilim adamı kabul ediyor.Geçenlerde Nasa'nın yaptığı bir deneyde bunun doğrulandığı vurgulanıyor.Bunu Kur'an- Kerim 1500 yıl evvel söylemiş.

Alakaya hangüi tür çay demleyelim?

Bak şimdi çaya...

Kur'an da ... Gerçekten, senin Rabbinin Katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir. (Hac Suresi, 47)

Gökten yere her işi O evirip düzene koyar. Sonra (işler,) sizin saymakta olduğunuz bin yıl süreli bir günde yine O'na yükselir. (Secde Suresi, 5)

Bu ayetler ile izafiyetin ne alakası var arkadaşım?!!... Neyse tartışamayacağım. Vaktim kısıtlı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sence bu alemi hangi bilim adamı yapmıştır hiç düşündün mü?Hani bilime göre ortada bir sonuç varsa onu ortaya koyan bir sebep ve güç vardır.Yani kendiliğinden bir şey meydana gelmez bilim adamlarının yaptığı gibi.

Ama şimdi bak ben burada devreye girerim yani...

Sayın Yersoy demiş ki;

Bilim, sıkıyorsa labaratuvar ortamında canlı yaratsın! diyenlere :stuart:

Bilim varlığı açıklayamaz! diyenlere :stuart:

"Bilim Maddeyi Yoktan Var Etti" dememiş ki?

Zaten ben açıkça söylüyorum,

Sayın Yersoy böyle bir şeyi hiç bir şekilde iddia edemez...

Bilimi savunan hiç kimse iddia edemez...

Ne diyor Bilim:

"Hiç bir şey yoktan var olamaz, varken yok olamaz..."

Bilimsel bir araştırmanın ya da verinin ve

Bilim ile hareket eden birisinin bunun aksini söylemesine imkan var mı?

Ama bana sorarsanız ortada bir "Yoktan Var Etme" eylemi var gerçektende burada...

Tamamen Cansız olan yapıtaşları bir araya getirilerek,

Sentetik Bir Canlılık oluşturuluyor...

Yani halihazırda yokken, bir "Canlılık" meydana getiriliyor...

Bu "Canlılığı" yoktan var etmek değil midir, sentetik olsa bile?

Canlı Kopyalama da öyle bir şeydir...

Ya hu şu var aslında, hala İlk Çağ'ın Felsefik tanımlamaları ile hareket ediyoruz.

Canlı Kopyalandığında, ortada "Maddeyi yoktan var etmek" arayanlara gülüyorum.

Çünkü hiç bir bilim adamı Canlı Kopyalarken "Maddeyi yoktan var etme"yi amaçlamamıştır...

"Canlılığı" yoktan var etmeyi amaçlamışlardır ve yapmışlardır.

Ee tabi Metafizik Felsefe'de sınırlarını bu sefer iyice daraltmış ve

"Yiyorsa Maddeyi Yoktan Yaratsın" demiş.

Ama öyle bir durum söz konusu olmayacak,

Çünkü Bilim ta en baştan "Yoktan Var Edilemeyeceğini" bir kanun olarak kabul ediyor

Ve maddeyi yoktan var etmekle uğraşmıyor, uğraşamıyor...

Yoktan var edildiğine de inanmıyor...

Zaten bana kalırsa dinlerdeki tanımlamalarda budur aslında.

"Yoktan Var Olma" meselesinin "Madde"nin yoktan var olması ile ilgili olmadığını,

"Canlılığın" ortaya çıkışı ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

İlk defa bir şey yapacağım,

Ve foruma üyeliğim süresince ilk defa şöyle bir soru soracağım:

"Bu iletimde söylediklerimi anlayabilen var mı?"

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aleyküm selam!Tebrik ederim Dini yerle bir etmişler.Bilim adamları yoktan bir şey var etmiş bravo.Dinin söylemi yerle yeksan oldu, ne olacak şimdi?O kadar inanan bu zamana kadar yanlış yapmış eh zararın neresinden dönersen kardır artık.

Bilim ilerledikçe zaten dünyada çözülmedik sorun kalmadı,yakında ölüme de çare bulurlar, Cennet-Cehennem de tarihe karışır artık.Akılın elinden bu zamana kadar hangi sorun çözülemeden kaçmış ki zaten?Bilim çağında yaşıyoruz.Hiçbir sorunumuz kalmadı.Cevaplanmadık sorular cevaplananlar arasında devede kulak kalıyor değil mi?

Bu inanma dürtüsü de insanlar tarafından türetildi.Yani öğrenmeyle oluyor değil mi? Öğretilmese böyle bir ihtiyaç doğmayacak değil mi?Bilim böyle mi diyor inanç hususunda?

Bunu yaparken de bilmediğim bir şey söylersen daha çok memnun olurum.Orasını bilim de bilmiyor,bilim görüneni, var olanı inceliyor, ötesine geçemiyor deyip de geçiştirme, beni de daha çok mutlu etme!

Dağınık vaziyette olan alemdeki her şey ne hikmetse bir anda canlı,evren ve de sistem oluşturdu kendi kendine düşünerek, doğrusunu da kendisi bilerek öyle mi? Gaz bulutu, yogunlaşma, biğbeng sonrasında bu da yetmez canlının yaşayacağı bir Dünya ve büyük bir düzenli sistem.Bu da yetmez ilkel canlılardan evrimleşe evrimleşe mükemmel canlılar ortaya çıktı hayret edilecek bir vaka, sence de öyle değil mi?

Aklımız nelere kadir değil mi?Önce mükemmelleştik, sonra bu nasıl oldu diye mükemmelleşen aklımızla hala bu nasıl oldu kendiliğinden oldu diye onu araştırıyoruz.

AKIL GÖNÜLLE BÜTÜNDÜR.HER EYLEM NE SADE AKLIN ÜRÜNÜDÜR NE DE SADE GÖNLÜN.

Ne zaman anlaşılacak...

''Din bir toplum ürünüdür, insan düşüncesinin eseridir. Bilimin kaynağı toplumdur, akıl, deney, gözlemle bağlantılıdır''

Şöyle geçmişimize az buz baktığımızda şunu görürüz;

XV. yüzyıldan sonra medrese eğitimi yozlaşarak XX. yüzyıla kadar genelde yalnızca nakli ilimlerle uğraşan softalar yetiştirmedimi. Medreselerden bilim ve felsefenin kovulması ise dinde yozlaşma, cahillik ve sapmalara yer vermedimi...

Bunu nasıl unutursunuz...

Bu zihniyete mi hizmet edilecek...

Peh, peh..

Ruhani, akla ve mantığa uygun olmayan doğma düşünce sizlerin olsun...

Bilim bize yeter...

Hayrıca; Bilim akıldır, aydınlıktır, gelecektir; Ama aklını Tarihin ortaçağa akmasını bekleyenler de sonsuza değin bekleyip dururlar...

Ve o dipsiz karanlıklarda aydınlıkla boşuna uğraş içindedirler...

Tıpkı yapılan, söylenilen ve hiç ama hiç inandırı olunamadığı gibi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sırada Maymundan İnsan yaratma projesi var,

İşte size çok güzel bir örnek daha!

Bakın halkımız bilimden ne anlıyor... Bakın halkımız yukarıdaki çalışmadan ne anlıyor ve nasıl tepki gösteriyor!

Bakın okuma yazma bilen, internet şansı olan ve internet başında dünyayı takip edebilme fırsatı olan insanımız hala evrim konusundan ne anlıyor ve bu tip bilimsel çalışmaları ne zannediyor!!!

MuallimiAli, maymundan insan üretme diye bir şey olamaz!!!

Hiç mi bir şey okumadın bu konuda? Said ve benzerleri dışında!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O zaman insan maymundan oluşamaz bu mümkün değil, Bilim maymundan insan yapabilmeli...tesadüf tesadüf

Ah be arkadaşım ne deyim ben sana...

Anlayana sivrisinek sazmış, anlamayana davul zurna az!

Sayenizde ciddi ciddi, maymunlarla ortak bir ataya sahip olduğumuzu değil de, direkt olarak maymundan türediğimizi düşünmeye başladım!!! Bu kadar tesadüf de fazla ama değil mi?? :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ah be arkadaşım ne deyim ben sana...

Anlayana sivrisinek sazmış, anlamayana davul zurna az!

Sayenizde ciddi ciddi, maymunlarla ortak bir ataya sahip olduğumuzu değil de, direkt olarak maymundan türediğimizi düşünmeye başladım!!! Bu kadar tesadüf de fazla ama değil mi?? :)

Hani diyorlar ya: ''Allah o kişinin kalbini mühürler...'', yanlış, bence Muhammed öyle bir kilitlemiş ki kişilerin beyinlerini, ne desen nafile.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sonuçları Science dergisinin bugünkü sayısında yer alan araştırmaya katılan bilim adamları, bu DNA yapısının daha önce insan tarafından yaratılmadığını ve söz konusu basit bir organizma da olsa, genetik kodun yeniden yazıldığını belirtti.

Amaçlarının bir hücreye sentetik kromozom yerleştirmek ve ilk yapay organizmayı yaratmaya başlamak olduğunu belirten Gibson, bunun için çalıştıklarını söyledi. Gibson, bu araştırmanın, tamamıyla yapay bir organizmanın yaratılmasının üç aşamasından ikincisi olduğunu kaydetti.

yaratmak yoktan var etmektır kelime tanımı ile,burada ise bir hücreye sentetık bir kromozom yerleştırdıklerını söylemişler.burada yaratmak eylemi yok ki..hücreyi kullanarak bunu yaptıklarını söyluyorlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O zaman insan maymundan oluşamaz bu mümkün değil, Bilim maymundan insan yapabilmeli...tesadüf tesadüf -_-

Biri çıkıp "atalarınızdan bazıları hayvanat bahçesinde siz burda sefahat içindesiniz" dese ne diyeceksin :D

Yapmayın arkadaşım lütfen yaaa...

"Ata" denildiği zaman akla gelen şey, soy ve kan bağı olarak bizden olan ve daha bir önceki kuşakta yaşamış eskilerdir...

Hayvanat bahçelerindeki hayvanlar ile kan ve kültür bağımız yok...

O yüzden bu espri ne mantık dahilindedir ve ne de komiktir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım bazı yazıların özetini de vermek gerekiyor...

yaratmak yoktan var etmektır kelime tanımı ile,burada ise bir hücreye sentetık bir kromozom yerleştırdıklerını söylemişler.burada yaratmak eylemi yok ki..hücreyi kullanarak bunu yaptıklarını söyluyorlar

Sayın Sedelina alıntı yaptığın pencerede son paragrafı bir daha okurmusun? Üç aşama filan bir şeyler söylüyor...

"Hadi canlıyı kopyaladın, yarat da görelim!" derken neyi kastettiğim açık değil mi? Hayat vermek! Ancak bize ve bilime sunulan eleştiriler "yoktan var etmek" yönünde. Bu ise zaten bilimin red ettiği imkansız bir şey! Kaldı ki Tanrı bile yoktan var etmemiş insanı (sevgili muki'nin iletisine bakabilirsiniz)...

Gelelim yazının (haberin) özetine:

1. önce insan tarafından yaratılmayan bir bakteri genomu (DNA dizilimi) sentetik olarak oluşturulabilmiş... (yapılmış/yaratılmış)

2. amaç: ilk yapay organizmayı yaratmaya başlamak

3. Bu iş üç aşamadan oluşmakta:

(a) bir bakterinin DNA dizilimi, bir başka bakteriye başarıyla nakledilmesi (geçen yıl yapılmış)

(b ) bir bakteri genomu (DNA dizilimi) sentetik olarak oluşturulabilmiş (şu an başarılmış)

© bakterinin sentetik genomundan yapay bakteri hücresi üretimi denenecek (son aşama için çalışmalar devam etmekte)

4. Bu çalışmalar bize neyi gösteriyor? Herhalde bir fikriniz oluşmuştur!

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dini sizin gibiler çökertmeye ve eleştirmeye çok çalıştı sayın yersoy ama din ne çöktü nede zedelendi din her zaman ayakta kalıcak dini silemez ve yok etmeniz mümkün olmıyacak her ne kadar inkar etsenizde gelelim DNA olayına bu konuyla ilgili sana iletim vardı DNA nın içeriğinden bir şeyin mesela kromozun 46 değil de 40 olsaydı dedim sen yeni bi tür olurdu dedin bak bilim adamları yeni bir tür çıkarttı işte DNA sını kendileri yaptı ama bu DNA denilen şey zaten öncelerdede vardı dimi :) bilim adamlarının araştırıp bulmadıgından öncede vardı peki bu DNA yı kim yarattı acaba kendi oluşamaz oluşur dersen eğer senle bir daha yazışmıcam çünkü :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

DNA'daki bilgi, A, T, G ve C harflerinden oluşan bir alfabeyle kodlanmıştır. Her harf, "nükleotid" adı verilen dört özel bazdan birini temsil eder. Bu bazların yüz milyonlarcası, anlamlı bir sıralama ile üst üste dizilerek DNA molekülünü oluştururlar. İnsan DNA'sı 46 ciltlik bir kitaba benzetilecek olursa, ciltler kromozomlara, sayfalar da genlere benzetilebilir. İnsan DNA'sında toplam 3 milyar nükleotid bulunur.

Her bir gen özel bir görevle yükümlüdür. Genlerde nükleotidlerin dizilimi son derece önemlidir. Eğer bu harflerin düzeninde çok ufak bir bozulma olsaydı, kulağınız karnınızda yer alır ya da gözleriniz topuklarınızda bulunabilirdi. Elleriniz sırtınıza yapışmış olarak doğabilir, yaşamınızı sakat bir bedenle sürdürmek zorunda kalabilirdiniz. Milyarlarca nükleotidin DNA'da hatasız şekilde dizilmiş olması tesadüf kelimesini anlamsız kılar. DNA'daki kusursuz dizilim ancak özel bir yaratılışın sonucu değilmidir yersoy bey peki sana şöyle bir soru yöneltsem ilk insan dünyaya geldiğinde kimse bilim nedir bilmiyordu öle teknolojik bir laboratuvar da yoktu peki bu insanın DNA sı nasıl oluştuda insan meydana geldi Maymun örneği verme sakın :D insanların maymunlardan gelmediğine 5 yaşındaki çocuk inanmaz çünkü merakla cevabını bekliyorum saygılar....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dini sizin gibiler çökertmeye ve eleştirmeye çok çalıştı sayın yersoy ama din ne çöktü nede zedelendi din her zaman ayakta kalıcak dini silemez ve yok etmeniz mümkün olmıyacak her ne kadar inkar etsenizde

Larsie,

Din çökmez... Bu işten rant sağlayanlar, ölüm korkusu yaşayanlar, dini sürekli modifiye edenler ******** sürece din çökmez! Bunu hep söylemişimdir! Dİnin çöküşü diye kastettiğim şey ise, bilim açısındandır. Nitekim artık bilim dönüp bakmaz bile kutsallarınıza!

DNA olayına bu konuyla ilgili sana iletim vardı DNA nın içeriğinden bir şeyin mesela kromozun 46 değil de 40 olsaydı dedim sen yeni bi tür olurdu dedin bak bilim adamları yeni bir tür çıkarttı işte DNA sını kendileri yaptı

EEE?

ama bu DNA denilen şey zaten öncelerdede vardı dimi :) bilim adamlarının araştırıp bulmadıgından öncede vardı

:D evet yaa çok komik önceden de vardı :D Doğa zaten üretmişti onu :D Milyonlarca yılda yaptığını şimdi bilim adamları bir kaç 10 yılda yapmaya çalışıyor :D ne komik değil mi :D :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kusursuz olan herşey zaten yaratıcıya değil mi? :) Ama yapınca işler değişiyo başka bahaneler :)

bahane bahane herşey bahane dimi zaten sorulara cevap yok ben bahane üretiyorum zaten dimi :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım bazı yazıların özetini de vermek gerekiyor...

Sayın Sedelina alıntı yaptığın pencerede son paragrafı bir daha okurmusun? Üç aşama filan bir şeyler söylüyor...

"Hadi canlıyı kopyaladın, yarat da görelim!" derken neyi kastettiğim açık değil mi? Hayat vermek! Ancak bize ve bilime sunulan eleştiriler "yoktan var etmek" yönünde. Bu ise zaten bilimin red ettiği imkansız bir şey! Kaldı ki Tanrı bile yoktan var etmemiş insanı (sevgili muki'nin iletisine bakabilirsiniz)...

Gelelim yazının (haberin) özetine:

1. önce insan tarafından yaratılmayan bir bakteri genomu (DNA dizilimi) sentetik olarak oluşturulabilmiş... (yapılmış/yaratılmış)

2. amaç: ilk yapay organizmayı yaratmaya başlamak

3. Bu iş üç aşamadan oluşmakta:

(a) bir bakterinin DNA dizilimi, bir başka bakteriye başarıyla nakledilmesi (geçen yıl yapılmış)

(b ) bir bakteri genomu (DNA dizilimi) sentetik olarak oluşturulabilmiş (şu an başarılmış)

© bakterinin sentetik genomundan yapay bakteri hücresi üretimi denenecek (son aşama için çalışmalar devam etmekte)

4. Bu çalışmalar bize neyi gösteriyor? Herhalde bir fikriniz oluşmuştur!

Saygılar...

tekrarlıyorum yaratmak yoktan varetmek anlamındadır,sadece canlılık verme anlamında değildir,unutmayın ki dinimizce dağlar,denizler de Allah tarafından yaratılmışdır ama onlar canlı değildir..

yaratmayı canlılık verme ile sınırlandırıp bilim adamlarının yaratma olayını gerçekleştırdığını söyleyemezsınız burada yoktan var etme yoktur..

bilim adamları yapmış olabılır ama yaratmamışlardır,siz dıyorsunuz ''yapay bakteri hücresi'' denenıcek diye..yapay,doğadaki maddelerin kullanılımı ile insanlar tarafından yapılandır..

saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tekrarlıyorum yaratmak yoktan varetmek anlamındadır,sadece canlılık verme anlamında değildir,unutmayın ki dinimizce dağlar,denizler de Allah tarafından yaratılmışdır ama onlar canlı değildir..

Sayın sedelina, tartışmanın tümünü okursanız daha iyi olacak sanırım.

Bir şey yoktan var olmaz zaten! Bunu diyen yalan söyler! Benim orada "yaratmak" teriminden kastım sizin de ısrar ettiğiniz şey zaten...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu tarz gelişmelerin daha kasıtsız bir üslupla dile getirilmesinde fayda var...

Bu haberi ben daha önceden okudum zaten ve hiç de bu başlıktaki havayı almadım...

Bakalım gelişmeler nereye götürecek bizleri...

Saygılar...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

yaratmayı canlılık verme ile sınırlandırıp bilim adamlarının yaratma olayını gerçekleştırdığını söyleyemezsınız burada yoktan var etme yoktur..

bilim adamları yapmış olabılır ama yaratmamışlardır,siz dıyorsunuz ''yapay bakteri hücresi'' denenıcek diye..yapay,doğadaki maddelerin kullanılımı ile insanlar tarafından yapılandır..

saygılarımla

Yok nasıl var olur ? veya şöyle sorayım nasıl birşey yapılmalı ki , sen onun yoktan var edildiğine inanabilesin.Sonuçta ne yapılırsa yapılsın diyeceksin ki , "Bu şey var olan evrenin bir parçasıdır.dolayısı ile yoktan birşey var etmedin.yani yaratmadın."

Gerçekten birşeyin yoktan var edildiğine inanabilecekmisin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.