Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Sahte fosiller bilimsel değil.....

Yayamaz Kayımca

Önerilen İletiler

Öyle bir durum olduğunda başvurursan çözüme kavuşursun umarım...

Başlangıç şu: Dünyanın öncesi big bangin öncesi... Hadi onu da açıklasın bilim.

Ne zaman yukarıdakine benzer sözler duysam aklıma hemen bir fabl fıkra gelir. Kısaca ;

Ormanda canı sıkılan aslan, kendine eğlence olsun diye, yanından geçmekte olan tavşanı çağırır ve sorar "hani senin şapkan ?"

"Benim şapkam yok ki" cevabını alınca da "neden yok" diye bir güzel döver.

Ertesi gün yine tavşan geçmektedir ve bir önceki gün yaptığından pek keyif alan aslan, tavşanı yine yanına çağırır ve aynı gerekçe ile yine döver.

Ertesi gün tavşanı yine dövecektir ama kendince bahanesinin değiştirmek ister ve tavşana sigara aldırmaya karar verir. Tavşan filtreli alırsa "neden filtresiz almadın", filtresiz alınca da "neden filtreli almadın" diye dövecektir. Tavşanı yanına çağırır ve kendisine sigara alıp getirmesini ister. Parayı alan tavşan bir kaç adım attıktan sonra geri döner ve "peki filtreli mi, filtresiz mi olsun?" diye sorunca, planı bozulan aslan "Hani ulan senin şapkan" der ve tavşanı yine döver.

Bu sondaki "Hani ulan senin şapkan" kısmını bizim teist arkadaşlarımız çok sık kullanırlar. Çok farklı bir konuyu tartışıyorsunuzdur, bakar ki başa çıkamaz, birden "Peki canlılık nasıl oluştu?" ya da "Big Bang'den önce ne vardı?" gibi sorulara geçer. Zira artık elinde bir tek o kalmıştır. Gerçi artık bilim canlılığın nasıl oluştuğu konusunda kesin cevaplar vermese de, en azından tanrı müdahalesi olmadan nasıl oluşabileceği hakkında önemli ipuçları vermektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim de sana tavsiyem başkalarının düşüncelerine biraz saygılı olman!

Ben herhangibir saygısızlık yapmadım. Yazımı tekrar okursan, linkini verdiğin yazıyı eleştirdim. Son olarak da, son zamanlarda hep karşılaştığım bir çarpıklığı eleştirdim. İnsanlar nedense gerçek bilimin yerine bu tür masallara daha çok önem veriyor.

din konusunda kimseye tavsiye veremezsin[/b]

Din konusunda bana bir tane tavsiye cümlemi gösterir misin?

Sen önyargılara bürünmüşsün sana göre herşey saçma ve hurafe...

Önyargı mı?

Sorgulamanın adı ne zamandan beri önyargı oldu?

Bu durumda sorgulamadan kabul eden sizle önyargılı olmaz mısınız?

Mantıklı olan ne söylendi de kabul etmedik? Eleştirince ön yargılı oluyoruz.

İşte halkımızın sorgulamak ve eleştirmekten anladığı da bu!

Ama hurafeleri düşünmeden kabul etmek de bilimsel olur!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu sondaki "Hani ulan senin şapkan" kısmını bizim teist arkadaşlarımız çok sık kullanırlar. Çok farklı bir konuyu tartışıyorsunuzdur, bakar ki başa çıkamaz, birden "Peki canlılık nasıl oluştu?" ya da "Big Bang'den önce ne vardı?" gibi sorulara geçer. Zira artık elinde bir tek o kalmıştır. Gerçi artık bilim canlılığın nasıl oluştuğu konusunda kesin cevaplar vermese de, en azından tanrı müdahalesi olmadan nasıl oluşabileceği hakkında önemli ipuçları vermektedir.

:clover::)

Hoşgeldin yamyam... Değerli görüş ve tespitlerinden mahrum kalıyoruz...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Din konusunda bana bir tane tavsiye cümlemi gösterir misin?

Sana da tavsiyem vaktini daha anlamlı şeyleri okumakla ve tartışmakla geçir.

Ben herhangibir saygısızlık yapmadım. Yazımı tekrar okursan, linkini verdiğin yazıyı eleştirdim. Son olarak da, son zamanlarda hep karşılaştığım bir çarpıklığı eleştirdim. İnsanlar nedense gerçek bilimin yerine bu tür masallara daha çok önem veriyor.

Bunlara masal demeyeli lütfen burada birşey tartışıyorsak herkes kendi düşüncesini savunuyor. O halde sen bunlara masal uydurma diyerek benim düşündüklerime saygısızlıkta bulunuyorsun. Bak ben sana hangi konuda sana katıldığımı söyleyeyim;bazı insanlar şu anda inanç üzerinde gereğinden fazla durmaya ve çarpıtmaya başladılar bunun yerine bilime önem verilebilir gerçekliğe. Bilimin gerçekliği zaten tartışılmaz. Deneylere gözlemlere dayalıdır. Ama sadece var olanı ortaya koyar. Gerçekten de bir sona ulaşabilir mi yeni bir şey keşfedilince daha öncesi aranmaz mı!

Gerçi artık bilim canlılığın nasıl oluştuğu konusunda kesin cevaplar vermese de, en azından tanrı müdahalesi olmadan nasıl oluşabileceği hakkında önemli ipuçları vermektedir.

Sadece cevap bulamadığı bir takım sorular vardır. Ve lütfen senden de istediğim o ipuçlarını bana göstermen... Beni bu konuda aydınlatırsan sevinirm :clover:

bakar ki başa çıkamaz, birden "Peki canlılık nasıl oluştu?" ya da "Big Bang'den önce ne vardı?" gibi sorulara geçer.

Evet soruyorum siz neden bazı şeyler nasıl var diye soru soruyorsanız bende bunu soruyorum o halde bilim bize kanıt gösteremediğine göre inanmakta bir sakınca görmüyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sana da tavsiyem vaktini daha anlamlı şeyleri okumakla ve tartışmakla geçir.

Bu cümlem dinine değil, verdiğin siteye ilişkin bir cümle. Verdiğin sitenin de dinle alakası yok!

Bu sayfaları inceleyebilirsin:

http://www.turkish-media.com/forum/index.p...howtopic=114689

http://www.turkish-media.com/forum/index.p...howtopic=102460

http://www.turkish-media.com/forum/index.p...howtopic=115210

http://www.turkish-media.com/forum/index.p...26206&st=75

Bu başlıklarda bir sürü bilgiye ulaşabilirsin.

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Verdiğim sitenin ruhla alakası var ve ruhun da dinle!

Ayrıca senin attığın linklerin hiç birinde

tanrı müdahalesi olmadan nasıl oluşabileceği hakkında önemli ipuçları vermektedir.
dair bir ipucu göremedim ben hele ki yapay dnada!
İlk aşamada, geçen yıl bir bakterinin DNA dizilimi, bir başka bakteriye başarıyla nakledilmiş ve bu bakteri değişik bir tür haline gelmişti.

Doğada bulunmayan birşeyle yapılmamış ki bu daha önce olmayan birşeyle... Bilim şu anda birşeyler üretebiliyorsa o da geçmişten gelen birikim sayesindedir hiç yoktan birşey yaratmışlar mıdır! Hayır bir bakteriye ait Dna ile çalışma yapmışlar o kadar! Bana daha önce olmayan birşeyle hiç yoktan yaptıklarını gösterin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet soruyorum siz neden bazı şeyler nasıl var diye soru soruyorsanız bende bunu soruyorum o halde bilim bize kanıt gösteremediğine göre inanmakta bir sakınca görmüyorum.

Freud şöyle der ;

"Zamanın akışı içinde insanlık, bilimin ellerinden gelen darbelerle iki kez, öz sevgisinin incinmesinin acısını yaşamak zorunda kalmıştır. Birincisi, Dünya'nın evrenin merkezi olmadığını, akıl almaz büyüklükte bir dünyalar sistemi içinde bir nokta olduğunu anladığında.. İkincisi, biyolojik araştırmalar özel yaratılmışlık ayrıcalığını elinden alıp soy kütüğünü hayvanlar alemine düşürdüğünde..."

Bilim size pek çok şey için inancınızın söylediğinin aksi yönünde kanıtlar göstermektedir. Önemli olan, bu kanıtları inancınızla mukayese edip edemiyeceğinizdir. Eğer bunu yapabilirseniz bize İslam'ın tanrısını değil, olsa olsa deizmdeki tanrı modelini savunacaksınız.

Bilim size evreni Yunan mitolojisindeki Zeus'un yarattığına dair kanıtlar sunamaz; ya da, okyanus üzerinden gelen şiddetli kasırgaların aslında Poseidon'un gazabı olmadığını da kanıtlayamaz; ya da Vezüv Yanardağı'nın altında demirci tanrı Vulcanus'un olmadığını...

Size yanardağlardan püsküren lavların müsebbibinin demirci tanrı Vulcanus olduğu söylenmiş, siz de buna inanmışsınız. Şimdi de bilimden bunun aksini ıspat etmesini bekliyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Verdiğim sitenin ruhla alakası var ve ruhun da dinle!

Ayrıca senin attığın linklerin hiç birinde dair bir ipucu göremedim ben hele ki yapay dnada!

Ben ne yapabilirim sen göremiyor ve anlayamıyorsan?

Doğada bulunmayan birşeyle yapılmamış ki bu daha önce olmayan birşeyle... Bilim şu anda birşeyler üretebiliyorsa o da geçmişten gelen birikim sayesindedir hiç yoktan birşey yaratmışlar mıdır! Hayır bir bakteriye ait Dna ile çalışma yapmışlar o kadar! Bana daha önce olmayan birşeyle hiç yoktan yaptıklarını gösterin

Yaa var ya, bu konu sıktı artık!

Oradaki tartışmaların hepsini okursan sorunun yanıtını buylabilirsin...

Herkese aynı şey onlarca defa anlatılmaz ki canım!

Daha tümünü okumadan gelip orada sorulan soruları yöneltiyosun bana!

Yine de cevağp vereyim! Yoktan var etme diye bir şey zaten olamaz! Okuyunca göreceksin neyi kastettiğini...

Kaldı ki Allah da yoktan varmetmemiş insanı, çamur kullanmış :D

Lütfen okuyun ve ilgili sorularınızı ilgili başlıklarda sorun ve tartışın.

Tartışitığınız şeylerin hiç birisi bu başlıkla alakalı değil!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben ne zeus diyorum ne vulcanus... Bilim geleceği aydınlatmanın yoludur geçmişin nasıl var olduğu da şüphelidir. Kendi aklınızı kullanarak biraz sorgulayınca anlarsınız bunu! Daha bir şey bende söylemek istemiyorum zaten bir sürü insan söylemiş benim söylememe mi kaldı sizin anlayışınız -_-

Siz bizi anlayışsızlıkla anlamamakla suçluyorsunuz şu önyargılarınızı aşın sürekli siz haklı olamazsınız buna bu kadar çabalamayın... Ya da en iyisi bildiğinizi yapın! Bu kadar!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Önce insanın kökenini anlayalım daha sonra ilk hücrelilere bakarız.

Ne yani? Evrim kanıtlansa bu sefer ilk canlı nereden geldi onu kim yarattı dyerek mi savunma yapacaksınız?

bana göre evrim değilde değişim var.ama yaratılışı da kabul ederim.etrafıma baktığımda bunu görüyorum.saygılar.

ALLAH görülmemiş duyulmamıstır ama gerçekliğine inanıyoruz ruhun oldugu dini kitapda yer alıyor ALLAHA inanıyoruz ve dediklerinede o zaman ruh kime göre yoktur kime göre ispatlanmamıstır bilime göremi acaba açıklarmısınız

evet ALLAh vardır.ruh da vardır.düşünebilen insan için.örneğin insan olaylar karşısında üzülür güler.bunlar hep duygu işi değil mi?yani ruh vardır.ben buna inanırım.ALLAH kutsal kitabında belirtiyor bunları.ama gerçeği görmek isteyenler için.

.

.

.

Gören, düşünen, duygulanan, hisseden (6.his, telepati, psikometri) hep ruhtur. Buna en en güzel örnek çizgi filmlerdeki dev robotlardır. Robotun baş tarafında da bir insan bilgisayar tuşları, çeşitli kollar, düğmelerle dev robotu yönetir. Dövüştürür, yürütür, hareket ettirir. Fakat o robottan o insan çıkınca geriye paslanmaya başlayan bir °°°°l yığını kalır. Tıpkı onun gibi ruhumuzda robotu yöneten insan gibidir. Bedenimizde robot gibi. Ruhumuz beynimizi bilgisayar tuşları gibi kullanıp bedenimizi yönetir. Ruh çıkınca geriye çürümeye başlayan et ve kemik yığını kalır. Bazı alimler bunu ruh binici çesed attır diye özetlemişlerdir. Kısaca ruh vardır. Vücudu yönetir, düşünce, görme, his merkezidir.

Sayın arkadaş sizi tebrik ediyorum.ruhun varlığı ancak bu kadar güzel anlatılır.

Gerçi artık bilim canlılığın nasıl oluştuğu konusunda kesin cevaplar vermese de, en azından tanrı müdahalesi olmadan nasıl oluşabileceği hakkında önemli ipuçları vermektedir.

evet ben teistim.ama hatırlatırım bilim yaratıcının varlığını kabul ediyor.ayrıca biz teistlere yaratıcı varlığına inanıyorsunuz diyorsunuz ama sizde aslında inançlısınız.yani yaratıcının varlığını redderek kendinizde bir önyargı içerisindesiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bana göre evrim değilde değişim var.ama yaratılışı da kabul ederim.etrafıma baktığımda bunu görüyorum.saygılar.

Bana göre derken neye dayanıyorsunuz? Özel bir araştırmanız var mı?

Değişimle evrimin farkı size göre nedir?

Değişim dediğiniz şeyin sınırlarını belirtir misiniz?

Değişim nereden itibaren başlamıştır ve yaratılış bunun hangi noktasında karşımıza çıkar (yine size göre)?

evet ALLAh vardır.ruh da vardır.düşünebilen insan için.

Bu sizin kabul ve inanışınızdır. Bunlara dair bir ispatınız var mıdır?

İnanmayanlar düşünemeyen insanlar mıdır?

örneğin insan olaylar karşısında üzülür güler.bunlar hep duygu işi değil mi?yani ruh vardır.

Duyguların ruhla ilgisi nedir? Hayvanlar da üzülür güler. Ruhları var mı? Ruhları insanlar gibi sorumlu mu?

Düşünemedikleri için muaf derseniz düşünceyi (ve böylece hisleri) ruhtan ayırmış olursunuz.

Eğer ayırırsanız da teziniz çürür.

Tekrar düşünün derim...

ben buna inanırım.ALLAH kutsal kitabında belirtiyor bunları.ama gerçeği görmek isteyenler için.

BEn de dedim ya işte bu sizin inanç ve kabuluünüz. Kutsal kitapta belirtilenler ya udurmaca ise?

Gerçek nedir? Sadece kutsal kitapta mı vardır?

Eğer kutsal kitap bunlara açıklık getirebiliyorsa bilim yapmaya gerek var mıdır?

Varsa kitabın görevi nedir?

Sayın arkadaş sizi tebrik ediyorum.ruhun varlığı ancak bu kadar güzel anlatılır.

Bakalım nasıl anlatılmış...

"Tıpkı onun gibi ruhumuzda robotu yöneten insan gibidir."

Bedenimizi yöneten şeyin beyin olduğu ispatlanmış ve tartışma götürmez bir gerçek iken neden hala başka yöneticilere ihtiyaç duyuyorsunuz? Sırf ruhun varlığını kanıtlamak için neden beyninizi gereksiz gösterme derdine düşüyorsunuz? Beyni alınan bir insan, ruhu ile birlikte yaşamaya, hissetmeye ve düşünmeye devam eder mi? Lütfen biraz bilimsel şeyler okuyun öğrenin ve ona göre tartışın!!!

evet ben teistim.ama hatırlatırım bilim yaratıcının varlığını kabul ediyor.

Hangi bilim yaratıcının varlığını kabul ediyor?

Hangi bilimsel dergide makalesi çıkmış bu çalışmanın?

Bilimsel olarak nasıl ispatlanmış?

Hangi ortam ve deney şartları kullanılmış?

Kendin de söylüyorsun: "kabul etmek"... Bunu yapanlar da henüz açıklanamayan şeyleri Allaha havale eden bilim adamlarıdır. Açıklandığında ne olacak?

ayrıca biz teistlere yaratıcı varlığına inanıyorsunuz diyorsunuz ama sizde aslında inançlısınız.yani yaratıcının varlığını redderek kendinizde bir önyargı içerisindesiniz.

Bu bir inanç değildir. Kaç kere söylenecek? Bu sadece bir antitezdir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.