Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ateizm'de bir tanrı

Misafir cimen

Önerilen İletiler

cimen, söyleyebileceğim tek bir şey var: Evren, dünya, hayat ve insan hakkında ne bir cümle, ne bir makale, ne bir kitap, ne bir ansiklopedi, ne bir kütüphane... Hiç bir bilgi kaynağı yeterli ve geçerli bir varysayım ortaya koymamıştır. Araştırmalarımız sürüyor...

Kim diyorsa ki bu budur, gerisi yoktur, yanılıyordur. Ünlü fizikçi Feynman'ın dediği gibi "altta daha çok yer var" Bunu madde için söylemiştir. Maddenin sırlarını çözmek için gerçekten çok çaba gösteriyoruz ve epey yol aldık.

Bu konuda bize bizden başka yardımcı olacak kimse yok. Kestirmeden bize bazı gerçekleri bildirdiği iddia edilen hiç bir kaynak bize dişe dokunur en küçük şey söylemiyorlar, tersine bizi yanıltıp yanlış hedeflere yönlendirmeye çalışıyorlar. Ruh gibi, cin gibi aslı astarı olmayan konularla bizi oyalıyorlar. Bu verilere güvenip yatar, sonsuz bir hayata güvenirsek yaya kalırız.

Eğer sonsuz bir hayat varsa ve bilimciler bunu umursamadan çalışmalarını sürdürüyorlarsa, bu fedakarlıklarından dolayı cennete ilk onların girmesi gerekir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 63
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

cimen, söyleyebileceğim tek bir şey var: Evren, dünya, hayat ve insan hakkında ne bir cümle, ne bir makale, ne bir kitap, ne bir ansiklopedi, ne bir kütüphane... Hiç bir bilgi kaynağı yeterli ve geçerli bir varysayım ortaya koymamıştır. Araştırmalarımız sürüyor...

Kim diyorsa ki bu budur, gerisi yoktur, yanılıyordur. Ünlü fizikçi Feynman'ın dediği gibi "altta daha çok yer var" Bunu madde için söylemiştir. Maddenin sırlarını çözmek için gerçekten çok çaba gösteriyoruz ve epey yol aldık.

Bu konuda bize bizden başka yardımcı olacak kimse yok. Kestirmeden bize bazı gerçekleri bildirdiği iddia edilen hiç bir kaynak bize dişe dokunur en küçük şey söylemiyorlar, tersine bizi yanıltıp yanlış hedeflere yönlendirmeye çalışıyorlar. Ruh gibi, cin gibi aslı astarı olmayan konularla bizi oyalıyorlar. Bu verilere güvenip yatar, sonsuz bir hayata güvenirsek yaya kalırız.

Eğer sonsuz bir hayat varsa ve bilimciler bunu umursamadan çalışmalarını sürdürüyorlarsa, bu fedakarlıklarından dolayı cennete ilk onların girmesi gerekir...

soyleye bılecek tek bır seyın varsa ozaman ben sana gercekten bırsey daha sormam ınan kı.evrım teorısını yazan ateıstler bu son nokta demıslerdı bunun ustune kımse cıkamaz demıslerdı ama evrım teorısı daha gectıgımız gunlerde ateıst cevrede gazete okuyorsan eger (bu soyledıgım olay yaklasık 3-5 ay once) yanılgılı oldugu ıcın konusu kapatılmıstır bunların hepsını gecıyorum canım kardesım ben sana dıyeceklerımı tam acıklayamıyorum heralde eger tam acıklamıs olabılseydım tekrar tekrar bana donmezdın sımdı sana ıkı gun once sıtelerde gezerken bır sey okudum o sıtenın adresını yolluyorum ama lutfen butun burundugun sıfatlardan cık oyle oku yazıyı eger okursan tabıkı ondanda emın olamam oda bana veya yazılarıma gosterdıgın saygıya baglı ama zekı ve mantıklı bır ınsansın ve buyazıyı oku tamamen bılımsel bır yazı sonra bu yazı uzerınden tekrar devam ederız -http://www.populerbilgi.com/genel/hucredekibilinc02.php-

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
ama yalnız tanrı fıkrı kesınlıkle soyle anlasılmıs ateısm ınncındakı arkadaslarca.'kendıne bır armonı yaratıp,onun eslıgınde dans etmek seklınde 'buda her kafada bır tanrı fıkrıdır!'buda madde ınancı ve madde algısıdır her canlı farklı algılama ıcındedır.kesınlıkle yanlıstırher bılınc ancak tanrısal bır yolda tanrısallasır ve hakıkatı anlar.hatta tanrılasır. ama bu edınılmez ve tapınılmaz bır tanrılsallasmadır

konunun bu kısmı cok hosuma gıttı. eskı bır ateıst olarak bu kısmını dogruluyorum ve haklı buluyorum. konu zaten baslı basına mukemmel bır yorumla anlatılmıs.tesekkurler cımen sana.

ve bır dunya sordugun soru cevapsız kalmıs.ve cok cıddı sorular. ayrıca zaten cıddı sorular cevaplanmaz neyse -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Elmalılı Sade. 1 Allah'tan başka dostlara tutunanların durumu, kendisine bir yuva yapan örümcek örneği gibidir. Halbuki, evlerin en çürüğü de örümcek evidir, eğer bilselerdi.

sanırım bırsey demeye gerek yok..zaten okadar acık anlatılmıs kı, sadece gozlerımızı acalım yeter.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Elmalılı Sade. 1 Allah'tan başka dostlara tutunanların durumu, kendisine bir yuva yapan örümcek örneği gibidir. Halbuki, evlerin en çürüğü de örümcek evidir, eğer bilselerdi.

sanırım bırsey demeye gerek yok..zaten okadar acık anlatılmıs kı, sadece gozlerımızı acalım yeter.

Keşke gözlerinizi Kuran'daki çelişkilere de böyle açsanız!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bununla ılgılı bır konu vardı ve ona bıraz goz attım, ve konu cok uzundu ama gordum kı ıslamda celıskı yok! celıskı ınsanlardadır.bunu tartısmak burda bu baslık ıcın dogru olmaz,cunku konunun hakkı bu degıl anlatılmak ıstenende bu degıl,ama sunu bılıyorum kuran celıskısız bır butundur.bunu devamlı goruyorum.benım sahsı fıkrım.baskasınınkıde benı ılgılendırmez ama saygıda duymam..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bununla ılgılı bır konu vardı ve ona bıraz goz attım, ve konu cok uzundu ama gordum kı ıslamda celıskı yok! celıskı ınsanlardadır.bunu tartısmak burda bu baslık ıcın dogru olmaz,cunku konunun hakkı bu degıl anlatılmak ıstenende bu degıl,ama sunu bılıyorum kuran celıskısız bır butundur.bunu devamlı goruyorum.benım sahsı fıkrım.baskasınınkıde benı ılgılendırmez ama saygıda duymam..

Sevgili muki, bu arkadaşlarımızın tamamına yakını Kuranı okumazlar duydukları ile tartışırlar. Okuyanlarıda ya ezberlemek için okurlar, yada hatim etmek için. Ancak müşrikler kuranda çelişki arar. Bunu bilen insan kuranda çelişki arayabilirmi ? Gözleri de, kalp gözleri (!) de kapalıdır onların.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın hayhak, Kuran'ı gören gözle, duyan kulakla ve ben bu kitabı bir de korkusuzca okusam ne çıkar diye okusanız çelişkileri de görürsünüz. Ha ondan sonra yazılanlara inanmak veya inanmamak gene sizin elinizde. Yeter ki korkusuzca okuduğunuz zaman, Yaratan tarafından yargılanmayacağınızı bilerek ve hissederek okuyun.

Şahsi fikriniz, başkasının fikrinin sizi ilgilendirmediği, fakat bu kişi size karışmadığı halde saygı duymadığınız. Bizler ise inananlara saygı duyarız, ta ki kendisinin doğru bulduğu dini inanışını bizlere baskı yoluyla dayatmak istemesine kadar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili muki, bu arkadaşlarımızın tamamına yakını Kuranı okumazlar duydukları ile tartışırlar. Okuyanlarıda ya ezberlemek için okurlar, yada hatim etmek için. Ancak müşrikler kuranda çelişki arar. Bunu bilen insan kuranda çelişki arayabilirmi ? Gözleri de, kalp gözleri (!) de kapalıdır onların.

bu konular bınlerce kez acıldı ve cevapları hakkıyla verıldı. konuyu saptırmayın! madem celıskı arıyorsunuz ateızmın bır yıgın celıskısı var ,neden kalp gozlerınızı bunlara acmıyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın hayhak, Kuran'ı gören gözle, duyan kulakla ve ben bu kitabı bir de korkusuzca okusam ne çıkar diye okusanız çelişkileri de görürsünüz. Ha ondan sonra yazılanlara inanmak veya inanmamak gene sizin elinizde. Yeter ki korkusuzca okuduğunuz zaman, Yaratan tarafından yargılanmayacağınızı bilerek ve hissederek okuyun.

Şahsi fikriniz, başkasının fikrinin sizi ilgilendirmediği, fakat bu kişi size karışmadığı halde saygı duymadığınız. Bizler ise inananlara saygı duyarız, ta ki kendisinin doğru bulduğu dini inanışını bizlere baskı yoluyla dayatmak istemesine kadar.

herkes fıkrını acıklamada ozgurdur, ama bu fıkır ınanbır zumrenın ınancına celıskı var! dogruluk payı yok! soyle ,boyle gıbı bır yıgın geregı olmayan sozlerle saygı ıse, ben karsı tarafa kesınlıkle saygı duymam. aynı ateıst zumrelerın yaptıgı gıbı! ve su sozde bunu dogruluyor ''ta ki kendisinin doğru bulduğu dini inanışını bizlere baskı yoluyla dayatmak istemesine kadar.'' kımse kımseyı zorlamıyor nerden cıkardınız bunu ,anlayamıyorum dogrusu.bunun ıcın ıkkıncı bır konusma yapmayacagım.

gelelım ıkıncısıne korkudan bahsetmıssınız.nasıl bır korku oldugunu hala anlamıs degılım! ama sunu belırteyım:ateıst bır aıleden, hatta soydan gelıyorum.ve bazı baslıklarda belırttıgım gıbı 19 yasıma kadar ateızm, sankı bır dın gıbı devamlı bana ogretıldı ve yasattırıldı. ama ben hakıkatı gordum! herkesın yanlıs bır teorıyı ,aslı olmayan bır teorıyı ,savundugunu farkettım. ve uzun konusmalarımız sonunda 1 yıldan fazla evımden uzaklastırıldım. ama hakıkat yerını buldu ve ne dedıysem ne anlattıysam harfıyen yerıne geldı. sımdı aılem benı ve kuranı anlamaya basladı. yanı benım gozlerımı ateızmden, bır zamanda kayma dıye nıtelendıre bılecegım bır durum actı. ve deneyımlerım hakıkate ulastı ve bu surede gecen en onemlı anladıgım olayda su ıdı.seytanı bır dusunce bıle bızı allaha yaklastıran en buyuk faktorlerden bırıdır.yeterkı hakıkatı gozet.bu belkıde bana soylene bılecek en son seydı ama nerden bıleceksın tabıkı sende haklısın ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

herkes fıkrını acıklamada ozgurdur, ama bu fıkır ınanbır zumrenın ınancına celıskı var! dogruluk payı yok! soyle ,boyle gıbı bır yıgın geregı olmayan sozlerle saygı ıse, ben karsı tarafa kesınlıkle saygı duymam. aynı ateıst zumrelerın yaptıgı gıbı! ve su sozde bunu dogruluyor ''ta ki kendisinin doğru bulduğu dini inanışını bizlere baskı yoluyla dayatmak istemesine kadar.'' kımse kımseyı zorlamıyor nerden cıkardınız bunu ,anlayamıyorum dogrusu.bunun ıcın ıkkıncı bır konusma yapmayacagım.

Din hükümlerinin hepsi zorlamayla olur. Kabul ettiremediği anda da şiddete ve zor'a başvurur. Bununlada başaramazsa ölüm tehditleri ve katliamlar. Allah ve inananları tıpkı böyle yapıyorlar.

gelelım ıkıncısıne korkudan bahsetmıssınız.nasıl bır korku oldugunu hala anlamıs degılım! ama sunu belırteyım:ateıst bır aıleden, hatta soydan gelıyorum.ve bazı baslıklarda belırttıgım gıbı 19 yasıma kadar ateızm, sankı bır dın gıbı devamlı bana ogretıldı ve yasattırıldı. ama ben hakıkatı gordum! herkesın yanlıs bır teorıyı ,aslı olmayan bır teorıyı ,savundugunu farkettım. ve uzun konusmalarımız sonunda 1 yıldan fazla evımden uzaklastırıldım. ama hakıkat yerını buldu ve ne dedıysem ne anlattıysam harfıyen yerıne geldı. sımdı aılem benı ve kuranı anlamaya basladı. yanı benım gozlerımı ateızmden, bır zamanda kayma dıye nıtelendıre bılecegım bır durum actı. ve deneyımlerım hakıkate ulastı ve bu surede gecen en onemlı anladıgım olayda su ıdı.seytanı bır dusunce bıle bızı allaha yaklastıran en buyuk faktorlerden bırıdır.yeterkı hakıkatı gozet.bu belkıde bana soylene bılecek en son seydı ama nerden bıleceksın tabıkı sende haklısın ;)

Ateizm bir öğreti değildir. Bir ideoloji olmadığı gibi bir felsefe, siyasi görüşte değildir. Ateizm bilimin ışığında tanrı tanımazlıktır. Sadece bir duruştur. Öğretisi ve ilkeleri yoktur. Ateizmin felsefesi materyalizmdir. Materyalizmin kaynağıda pozitif bilimlerdir.

Sen ateizmi bilmiyorsun Ateist değilmişsin. Ben, bilim ve materyalist felsefe görüşlü hiç bir insanın, mistiszme (masallara) geri döndüğünü duymadım. Sen buna bir örnek olamazsın. Çünkü "tatlı su müslümanı" iken din ilkelerine daha çok uyar hale gelmişsin. *********

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Din hükümlerinin hepsi zorlamayla olur. Kabul ettiremediği anda da şiddete ve zor'a başvurur. Bununlada başaramazsa ölüm tehditleri ve katliamlar. Allah ve inananları tıpkı böyle yapıyorlar.

Sen ateist olamazasın. Çünkü ateizmin ne olduğunu bilmiyorsun. Ateizm bir öğreti değildir. Bir ideoloji olmadığı gibi bir felsefe, siyasi görüşte değildir. Ateizm bilimin ışığında tanrı tanımazlıktır. Sadece bir duruştur. Öğretisi ve ilkeleri yoktur. Ateizmin felsefesi materyalizmdir. Materyalizmin kaynağıda pozitif bilimlerdir.

Sen ateizmi bilmiyorsun Ateist değilmişsin. Ben, bilim ve materyalist felsefe görüşlü hiç bir insanın, mistiszme (masallara) geri döndüğünü duymadım. Sen buna bir örnek olamazsın. Çünkü "tatlı su müslümanı" iken din ilkelerine daha çok uyar hale gelmişsin. Arap sempatizanı iken daha çok arapçı olmuşsun. Bir kısım masallara inanırken, şimdi tamamen masalcı olmuşsun.

masalcı olarak size bir masal sorucam sakıncası yoksa sayın maraba;

meteryallerin en değerli varlığı ve delili madde,varolma değilde(bunu inkar deiyorsunuz o bakımdan burayı es geçiyorum)kendini organize edebilme özelliğini gücünü nerden nasıl almıştır...

bugüne kadar bu soruya cevap verebilen (masal bile olsa:))hiçbir meteryalist arkadaş tanımadım ben...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın maraba

çok ezber şeyler söyledikleriniz...dinde zorlama asla olmaz...Bakara Suresi(256) Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır.

zorla iman omaz ki... kabul ettiremediği anda şiddete başvurmaz ki...nerde görülmiş insanların zorla iman ettirildiği...

allah ve inananlar böyle yapıyor demek...allah zorla mı iman ettiriyor kendine...sen iman etmiyorum dediğinde vicdanından başka hangi güç insanı imana zorlayabilir...

iman ne demek biliyor muyuz...iman olmadan ibadetin de olamayacağını...hengi dini hükmü yaşamanız gerekti zorla....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın maraba

çok ezber şeyler söyledikleriniz...dinde zorlama asla olmaz...Bakara Suresi(256) Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır.

zorla iman omaz ki... kabul ettiremediği anda şiddete başvurmaz ki...nerde görülmiş insanların zorla iman ettirildiği...

allah ve inananlar böyle yapıyor demek...allah zorla mı iman ettiriyor kendine...sen iman etmiyorum dediğinde vicdanından başka hangi güç insanı imana zorlayabilir...

iman ne demek biliyor muyuz...iman olmadan ibadetin de olamayacağını...hengi dini hükmü yaşamanız gerekti zorla....

Sayın 4mevsim, zorlama yok diyorsunuz da, buna siz de inanıyor musunuz? Peki,o zaman iman etmeyenler neden Cehennem ateşi ile 'doğru' yola sevkedilmek istenirler?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın 4mevsim, zorlama yok diyorsunuz da, buna siz de inanıyor musunuz? Peki,o zaman iman etmeyenler neden Cehennem ateşi ile 'doğru' yola sevkedilmek istenirler?

neden bir insan kötü birey yapmak ister?

ve ayrıca

cennet ve cehennem iyilerle kötüleri ayırmak içindir

iyi insanla kötü insan bir olur mu?

çok basit

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ayrıca kötü insanlar iyi insanların hayatını cehenneme çeviri ve cehennemi "*******"

tıpkı iyi insanların cenneti "hakettikleri" gibi

birileri iyilik yapacak birileri kötülük yapacak ve hepsi cennete gidecek öyle mi?

yok öyle yağma

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bakın ne güzel demişsiniz sayın muki doğru yola sevketmek isteriz ...lakin zorlama ile değil anlatım ile ..kim kimi dininde zorlamış hangi toplum dini İslamı seçmedi diye zorlanmış itilmiş horgörülmüş..bilakis inanan toplumlar hakir görülmüş zorlanmıştır tarih boyu meyve veren ağaç misali taşlanmış...bu dünya için zorlama yoktur bizlerde ahretteki hak günü için uyarılarımız yaparız hepsi bu .eğer bunu zorlama baski empoze diye nitelendiriyorsanız dicek başka bişey bulamıyorum...

saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bakın ne güzel demişsiniz sayın muki doğru yola sevketmek isteriz ...lakin zorlama ile değil anlatım ile ..kim kimi dininde zorlamış hangi toplum dini İslamı seçmedi diye zorlanmış itilmiş horgörülmüş..bilakis inanan toplumlar hakir görülmüş zorlanmıştır tarih boyu meyve veren ağaç misali taşlanmış...bu dünya için zorlama yoktur bizlerde ahretteki hak günü için uyarılarımız yaparız hepsi bu .eğer bunu zorlama baski empoze diye nitelendiriyorsanız dicek başka bişey bulamıyorum...

saygılar..

evet ayrıca Allah peygamberimize sen sadece bir uyarıcısın, onların üzerinde bir zorlayıcı değilsin demektedir, bu da Kur'an da yazar, zorlamak başka şey, uyarmak başka şeydir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın muki

elbette din konusunda zorlama yoktur...ben buna tüm kalbimle inanıyorum...zaten böyle olması gerektiğini bize kuranda allah söylüyor...çok açık...

din ancak insanların iradeleriyle seçmeleri gereken bir yoldur...kuranda , dinin özünü saptırıp insanları da bu sapkınlıklarına zorla uymaya çağıran insanlar hedef alınmıştır...kuran bunun misalleriyle doludur...siz zorlamadan ne anlıyorsunuz....dünya hayatında somut bir zorlamadan mı...yoksa insanlara öldükten sonra meydana gelecek olan ahiret hayatıyla ilgili yapılan uyarılardan mı...

dünya hayatında bir zorlama söz konusu bile olamaz....ahiretle ilgili uyarılar hakkında ise bu dünyada azap ediliyormuşçasına feryat figan etmek bizi komik duruma düşürür...

eğer kuran bir insanın eliyle yazdıklarından ibaretse o halde ahiretle cehennemle ilgili uyarıları neden bu kadar ciddiye alıyorsunuz....

kaldı ki kuranın ahiret hali ve cehennemle ilgili uyarıları sadece kafirler için değildir...hiç bir müslüman cenneti peşinen garantilediğini düşünemez...kulluk ömürboyudur.....dolayısıyla kulların da bu manada birbaşkasını (fikren değil de şahsen) cennete ya da cehenneme gönderme yetkisi yoktur...kimse ilahlığa soyunamaz...

Kehf Sûresinin 29 . Ayetinde

De ki: “Hak, Rabbinizdendir. Artık dileyen iman etsin, dileyen inkar etsin

İnsan(*) Sûresinin 29 . Ayetinde

İşte bu bir öğüttür. Dileyen, Rabbine ulaştıran bir yol tutar.

selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ateizm bir öğreti değildir. Bir ideoloji olmadığı gibi bir felsefe, siyasi görüşte değildir. Ateizm bilimin ışığında tanrı tanımazlıktır. Sadece bir duruştur. Öğretisi ve ilkeleri yoktur. Ateizmin felsefesi materyalizmdir. Materyalizmin kaynağıda pozitif bilimlerdir.

Sen ateizmi bilmiyorsun Ateist değilmişsin. Ben, bilim ve materyalist felsefe görüşlü hiç bir insanın, mistiszme (masallara) geri döndüğünü duymadım. Sen buna bir örnek olamazsın. Çünkü "tatlı su müslümanı" iken din ilkelerine daha çok uyar hale gelmişsin. *********

dıyelımkı bu boyle, bununla elındekı sınırlı malzeme ıcınde ne demek ıstedın! tam olarak?sunu soyluyorum bu tarz zorlamalar cesıtlıdır. ıllede bır ınsanı vucuduyla ıskence ederek zorlamak anlamında degıldır, bunlarıda goz onune alıp konusuyorsunuzdur umarım .

ALINTI(hayhak @ Sep 24 2007, 10:58 PM)

gelelım ıkıncısıne korkudan bahsetmıssınız.nasıl bır korku oldugunu hala anlamıs degılım! ama sunu belırteyım:ateıst bır aıleden, hatta soydan gelıyorum.ve bazı baslıklarda belırttıgım gıbı 19 yasıma kadar ateızm, sankı bır dın gıbı devamlı bana ogretıldı ve yasattırıldı. ama ben hakıkatı gordum! herkesın yanlıs bır teorıyı ,aslı olmayan bır teorıyı ,savundugunu farkettım. ve uzun konusmalarımız sonunda 1 yıldan fazla evımden uzaklastırıldım. ama hakıkat yerını buldu ve ne dedıysem ne anlattıysam harfıyen yerıne geldı. sımdı aılem benı ve kuranı anlamaya basladı. yanı benım gozlerımı ateızmden, bır zamanda kayma dıye nıtelendıre bılecegım bır durum actı. ve deneyımlerım hakıkate ulastı ve bu surede gecen en onemlı anladıgım olayda su ıdı.seytanı bır dusunce bıle bızı allaha yaklastıran en buyuk faktorlerden bırıdır.yeterkı hakıkatı gozet.bu belkıde bana soylene bılecek en son seydı ama nerden bıleceksın tabıkı sende haklısın

Sen ateist olamazasın. Çünkü ateizmin ne olduğunu bilmiyorsun. Ateizm bir öğreti değildir. Bir ideoloji olmadığı gibi bir felsefe, siyasi görüşte değildir. Ateizm bilimin ışığında tanrı tanımazlıktır. Sadece bir duruştur. Öğretisi ve ilkeleri yoktur. Ateizmin felsefesi materyalizmdir. Materyalizmin kaynağıda pozitif bilimlerdir.

Sen ateizmi bilmiyorsun Ateist değilmişsin. Ben, bilim ve materyalist felsefe görüşlü hiç bir insanın, mistiszme (masallara) geri döndüğünü duymadım. Sen buna bir örnek olamazsın. Çünkü "tatlı su müslümanı" iken din ilkelerine daha çok uyar hale gelmişsin. ****************

arkadaslar allah askına su yazılanlara bır bakın! ama ondan once sunu soylemek ıstıyorum evet ben ateıst degılım(su an kı yasamımdan) hıc bır zamanda kımse benı bır yere ıtemeyecek(ıslamdan sonra) bu olamayacak! cunku ben cok zekı ve akıllı bır ınsanım, tıpkı dıger musluman arkadaslarım,kardeslerım gıbı, yıllarca bu fıkırlerın arasında bır teorısyen gıbı yetıstım! ve cevremdekı ınsanlarda gercegı farkettıler(allaha sukur) onlarda artık ateıst degıl. ve bunlara bınlerce ornek vermek gerekırse(devam edecek): sen bıde demıssın ya yazıda

''Ben, bilim ve materyalist felsefe görüşlü hiç bir insanın, mistiszme (masallara) geri döndüğünü duymadım.''

bunlara ornek olarak bır dunya unlu ısım sayıla bılır captan custo,len nıkolevıc tolstoy,gothe,Newton, Kepler, Copernicus, Bacon, Galilei, Pascal, Boyle, Paley, Cuvier gibi isimler, bilim dünyasına önemli katkıları bulunan ve aynı zamanda Allah'a olan imanları ile tanınan bilim adamlarından sadece birkaçıdır.ve yuzbınlerce ınsan.bunlar ıcın bılgı ıstersen ayrıca verebılırım. bunu burda kesıyorum ve dıger bır konuya gecıyorum.arkadas bır ınsanın yazısı bukadar celıskı dolu olabılırmı? su yazıya bır bakın ya o kadar hırs dolu kı yazdıklarının farkında bıle degıl.

''Sen ateist olamazasın. Çünkü ateizmin ne olduğunu bilmiyorsun. Ateizm bir öğreti değildir. Bir ideoloji olmadığı gibi bir felsefe, siyasi görüşte değildir.''

''Ateizm bilimin ışığında tanrı tanımazlıktır.''

su ıkı soze bakarmısınız,bu nasıl bır ıdeolojı olamaz? hemde bılımın ısıgında felan, :) yanı sankı bılımı ateızm kesfetmıs :) bıde arkadan su masalı eklemıs sozu yaldızlamak ıster gıbı sankı :)

'' Sadece bir duruştur.''

ya arkadas sen ne demek ıstıyorsun? arkadaslar bıde su lafı eklemıskı 2 mısrtada ancak bukadar kendıyle celısır bır ınsan. bu gulunc masalı ve ılkecı tavrı bıze sergıledıgın ıcın, ************

''Ateizmin felsefesi materyalizmdir.''
demıssın yazıda.

su yukarıdakı soze bakarak, assasgıdakı su sozlerın aklıma geldı :)

''Ateizm bir öğreti değildir
.''hadıya bunu senmı soyluyorsun:)
'' Bir ideoloji olmadığı gibi bir felsefe, siyasi görüşte değildir.''
ama yukarıda materyal felsefe demıstın hanı materyal felsefe ıdı :) bıde arkadan ekledıgı soze bakın sımdı.

''Materyalizmin kaynağıda pozitif bilimlerdir.''

arkadaslar bılımler nasıl pozıtıflesır? ateızm neden hep bılıme sıgınıyor? ateızm bılımsel bır seymıdır sızce?yanı bır maddenın ıcındemı kesfedılmıs? bır arastırma sonucumu ortaya cıkmıs ?deneyımı nedır bıze anlatsınlar degılmı.

bu soruları cevaplasın sayın maraba bıze..ateızm kendıne neden guvenmıyorda ,hep bır seyı one suruyo?.cunku ateıstler bılımsel bır arastırma yapamaz! ancak bır ıdeolojının arkasından bır arastırmanın ıcınde kendını bulur ve ona sıgınır! yanı sartlanmıs bır sıgınma ıcınde bır seylerı kovalaya bılır.buda bır arastırma degıl bır seyın tutsaklıgı ve esırlıgıdır ancak!

arkadaslar zaten bu yazının baslıgı nedır ATEIZMDE BIR TANRI arkadas zannedersem konuyu okumamıs.ve en sonuna materyalızmı bakın nasıl eklemıs.

Ateizmin felsefesi materyalizmdir.
daha ne dıye bılırım kı. :)

ateızm materyalızmın felsefesıdır ! hemde materyalızmde ınanc felsefesıdır! neyı anlatıyorsun *************.madem materyalızmın ıcınde savunuyorsunuz ateızmı, neden materyalıst degılsınde ateıstsın? gayet acık kı ateızm bır felsefedır! cunku beslendıgı kaynaklar cok acıktır. konudada dedıgı gıbı arkadasımızın putperestlıktır.************.

ıste arkadaslar goruldugu gıbı bılgısızlık ınsanı sudan cıkmıs balıga cevırır:)

en son olarakta sunu demıssın

''Sen buna bir örnek olamazsın. ''

ben bunu dırek soyle yanıtlıyorum; hayatta bazen olaylar karsısında ınsan ınanılmaz hayretlere duser. :) ıste gordugun gıbı ben buna bır ornegım! senın ıcın ınanması guc olabılır. ama bıde ınanmak ıcın raslantı yetenegını kullan ıstersen:)daha rahat basından savarsın bu ımkansız dedıgın olayları.ve son yazdıkların ıcın ıse,

''Çünkü "tatlı su müslümanı" iken din ilkelerine daha çok uyar hale gelmişsin. *******************

guzel tespıtler, bunlar ıkımız ıcınde gecerlı,sadece bana atfedılemez,ıkımız hemen hemen aynı seyın ıcındeyız.sana bır tabır kullanayım belkı anlarsın ''ıcındeyken ,dısında olmak'' madem bana yuklenıyorsun bunları kullanarak.bunu sana anlatacagım ama yenı bır konu acarak burda degıl.

ve son olarak sunu eklıyorum benım bıldıgım ateıstler mantıklı ınsanlardı, guzel seyler sorarlardı, bılgılerının yetmedıgı yerde burayı bılmıyorum veya kesfedılecek derlerdı felan fıstık, ama goruyorumkı senın ateızmın ,su degıl dedıklerın olmus senın ıcın ;

''Ateizm bir öğreti değildir. Bir ideoloji olmadığı gibi bir felsefe, siyasi görüşte değildir.''

sen bunların hepsısın senın uzerındekı gercegını gor. ateızme verdıgın kadar kendınede fırsat ver. sen bunu ateızmden daha cok hak edıyorsun.

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın muki

elbette din konusunda zorlama yoktur...ben buna tüm kalbimle inanıyorum...zaten böyle olması gerektiğini bize kuranda allah söylüyor...çok açık...

din ancak insanların iradeleriyle seçmeleri gereken bir yoldur...kuranda , dinin özünü saptırıp insanları da bu sapkınlıklarına zorla uymaya çağıran insanlar hedef alınmıştır...kuran bunun misalleriyle doludur...

siz zorlamadan ne anlıyorsunuz....dünya hayatında somut bir zorlamadan mı...yoksa insanlara öldükten sonra meydana gelecek olan ahiret hayatıyla ilgili yapılan uyarılardan mı...

dünya hayatında bir zorlama söz konusu bile olamaz....ahiretle ilgili uyarılar hakkında ise bu dünyada azap ediliyormuşçasına feryat figan etmek bizi komik duruma düşürür...

Kur'an da "inanmayanlara şiddetli azab var" diyor. Bu durum inanmak için zorlama sayılmaz mı? Bazılarınız da inanmiş ve tembellik yapan kişiler için zorlama vardır diyorlar. Bu gülüç olmuyor mu?

eğer kuran bir insanın eliyle yazdıklarından ibaretse o halde ahiretle cehennemle ilgili uyarıları neden bu kadar ciddiye alıyorsunuz....

kaldı ki kuranın ahiret hali ve cehennemle ilgili uyarıları sadece kafirler için değildir...hiç bir müslüman cenneti peşinen garantilediğini düşünemez...kulluk ömürboyudur.....dolayısıyla kulların da bu manada birbaşkasını (fikren değil de şahsen) cennete ya da cehenneme gönderme yetkisi yoktur...kimse ilahlığa soyunamaz...

Kehf Sûresinin 29 . Ayetinde

De ki: “Hak, Rabbinizdendir. Artık dileyen iman etsin, dileyen inkar etsin

İnsan(*) Sûresinin 29 . Ayetinde

İşte bu bir öğüttür. Dileyen, Rabbine ulaştıran bir yol tutar.

selamlar

Sayın 4mevsim, ilgilenirim çünkü sizlerden her biriniz peygamber kesilip dinsiz ve ateistleri sanki kendi elleriyle Cehennem'e gönderiyorlar. Kendileri de iman ve itaat ettiklerinden dolayı sanki cenneti tapulamış gibiler. Cennet ve Cehennem'e inandığım için değil, ama hiçbir kimsenin beni benden iyi tanıyormuş rolüne soyunup beni bir yerlere göndermesi hoş değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kur'an da "inanmayanlara şiddetli azab var" diyor. Bu durum inanmak için zorlama sayılmaz mı? Bazılarınız da inanmiş ve tembellik yapan kişiler için zorlama vardır diyorlar. Bu gülüç olmuyor mu?

Sayın 4mevsim, ilgilenirim çünkü sizlerden her biriniz peygamber kesilip dinsiz ve ateistleri sanki kendi elleriyle Cehennem'e gönderiyorlar. Kendileri de iman ve itaat ettiklerinden dolayı sanki cenneti tapulamış gibiler. Cennet ve Cehennem'e inandığım için değil, ama hiçbir kimsenin beni benden iyi tanıyormuş rolüne soyunup beni bir yerlere göndermesi hoş değil.

kuranda inanmayanların ahiretteki durumlarını haber vermek, sadece bir uyarıdır...zorlama değildir.... eğer cehennemle uyarmak bu dünya normlarında bir zorlama olsaydı o zaman inanmayan hiçbir insan olmaması gerekirdi....çünkü vahyin muhatabı tüm insanlıktır....uyarı tüm insanlığadır...zorlama ise cebrdir...

yani ben size ya inanırsın ya da seni aç bırakırım dersem bu zorlama olur...bunun sonucunda iman ettiğini söylemen ise zaten seni mümin yapmaz.. münafık yapar ancak..bu da heralde allahın istediği bir şey olmasa gerek....

inanmış insanlar için kişisel ibadetlerde bir zorlama yine yoktur...namaz kılmıyorsam kim zorla kıldıracak...zorlamayla kılsam bu kıldığım namaz olacak mı....

olmayacak tabi ki...

özetle inanan ya da inanmayan için dinde ya da din içinde iman ve ibadetler konusunda bir zorlama dinin ve kuranın ruhuna terstir..kulluğa terstir...

sayın muki

inanın hayatımızda en cüret etmememiz gereken konu insanları cennete ya da ceheneme atmaya kalkışmaktır....kuranın söylediği inkarcıların bozguncuların zalimlerin cehenneme, allaha iman edip ona samimiyetle kulluk edenlerin cennete gireceğidir...ama biz kalkıp fertlere sen cennetliksin, sen de cehennemliksin dersek haşa ilahlık taslamış oluruz...allah bize sormayacak heralde hangi kulum nereye gitsin diye...bize düşen ölüm bize gelinceye kadar rabbimize ibadet etmek....kimin nereye gideceğini en iyi O bilir....ne cennete giriş biletine sahibiz...ne de cehennemin kapısında bekçiyiz....kuluz sadece...

selamlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dıyelımkı bu boyle, bununla elındekı sınırlı malzeme ıcınde ne demek ıstedın! tam olarak?sunu soyluyorum bu tarz zorlamalar cesıtlıdır. ıllede bır ınsanı vucuduyla ıskence ederek zorlamak anlamında degıldır, bunlarıda goz onune alıp konusuyorsunuzdur umarım .

.

.

.

bunlara ornek olarak bır dunya unlu ısım sayıla bılır captan custo,len nıkolevıc tolstoy,gothe,Newton, Kepler, Copernicus, Bacon, Galilei, Pascal, Boyle, Paley, Cuvier gibi isimler, bilim dünyasına önemli katkıları bulunan ve aynı zamanda Allah'a olan imanları ile tanınan bilim adamlarından sadece birkaçıdır.ve yuzbınlerce ınsan.bunlar ıcın bılgı ıstersen ayrıca verebılırım. bunu burda kesıyorum ve dıger bır konuya gecıyorum.arkadas bır ınsanın yazısı bukadar celıskı dolu olabılırmı? su yazıya bır bakın ya o kadar hırs dolu kı yazdıklarının farkında bıle degıl.

.

.

.

ve son olarak sunu eklıyorum benım bıldıgım ateıstler mantıklı ınsanlardı, guzel seyler sorarlardı, bılgılerının yetmedıgı yerde burayı bılmıyorum veya kesfedılecek derlerdı felan fıstık, ama goruyorumkı senın ateızmın ,su degıl dedıklerın olmus senın ıcın ;

sen bunların hepsısın senın uzerındekı gercegını gor. ateızme verdıgın kadar kendınede fırsat ver. sen bunu ateızmden daha cok hak edıyorsun.

saygılar

başka bir söze gerek yok sanırım teşekkürler sevgili hayhak... :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bütün güzellikler Allah'ın taktiri de, hava, su Allah'tan geliyor o zaman güzel de, kötü niyetli insanlara böyle uyarılar gelince mi İslam dini kötü

burada nankörlük var

teşekkürler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bütün güzellikler Allah'ın taktiri de, hava, su Allah'tan geliyor o zaman güzel de, kötü niyetli insanlara böyle uyarılar gelince mi İslam dini kötü

burada nankörlük var

teşekkürler...

slm mtmtk5 kardesım burda yapılan tek teorı yonlu ve tek taraflı bır sevgı teorısıdır.yanı cogu ateıst asık degıl,bır cogu sevgılı.bu yuzden hıc bırzaman senın dedıgın gıbı olaylar gorunmeyecek gozlerıne.cunku onlar ıcın allah kotu yapar,doga ıyı yapar.

sunu unutmayalım hayat onumuzden akıp gecıyor,bız hayata nasıl bır ıfade yerlestırırsek hayat o seklı alır, bızım gozumuzde.

sanırım ne demek ıstedıgımı anlatabıldım.pakı bır ıfade yerlestırmez ısek, ne olur hayat?sadece berrak bır sekılde hayat olur,ıste allahın ındınde yasam budur.bu ıse ıslamdır.bu sozumu anlaya bılen herkese yazıyorum, kımse lutfen ustune alınmasın.

sevgılerımle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.