Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İnsan Olma Zamanı

iLyAdA

Önerilen İletiler

İnsan Olma Zamanı

En gelişmiş canlı bu mu?

Uzaya çıkan, elektriği, interneti, tekerleği bulan, doğayı yenmeye çalışıp kansere çare arayan...

aslanı, fili eğiten, sevda türküleri besteleyip aşk uğruna dağları delen...

ideolojilerden, felsefeden sözeden, daha iyi, daha yaşanılası bir dünya hedefleyen?

Aynı gökkubbe altında nefes alıp verebildiği tek küreyi kendi türüyle ortaklaşa kullanmayı beceremeyen...

ezildiğini, haksızlığa uğradığını, özgürlük mücadelesi verdiğini söylerken...

suçsuz, günahsız, kendi gibi yaşamaya, nefes alıp vermeye, evine bir dilim ekmek götürmeye çalışmaktan, özlediği çocuğuna sarılmaktan, diş, baş, yürek ağrısının dinmesini beklemekten, herkesin daha iyi yaşaması için dua etmekten, karıncayı bile incitmemeye özen göstermekten, penceresinin önündeki çiçeğine su vermekten, Tanrı'nın verdiği üç günlük ömrü kimseye zararı dokunmadan tamamlamayı düşlemekten başka bir şey yapıp yapmadığını düşünmeden, bilmeden, önemsemeden...

evine döneni, işine gideni, sokakta yürüyeni, dolmuş, otobüs bekleyeni, belki kendinin olmadığı kadar çaresiz, kendinden fazla aç, ezik olanı...

cezalandırma, kurban etme yetkisini kendinde görüp acımadan, gözünü kırpmadan katleden...

havaya uçuran, yakan, yıkan, patlatan...

oluk oluk kan akıtan...

Bu mu en gelişmiş canlı?

Bu mu hayvandan farklı olan?

Bu mu insan?

Eğer öyleyse, vah bize!

En gelişmiş canlı olduğumuz, yalan!

Zaman; yaşadığımız terörü görmezden gelenlere, işlerine geldiği gibi yorumlayanlara, ikili oynayanlara, bizi oyalayanlara, çifte standart uygulayanlara "yeter" deme zamanı....

"en gelişmiş canlı varlık olduğumuzu" kanıtlama ve unutanlara hatırlatma zamanı...

tribünleri yakan inanılmaz sarı-lacivert, sarı-kırmızı kavgalarını bırakıp düştüğü yeri yakan ateşi elbirliğiyle söndürme zamanı...

Zaman; kırmızı-beyaz bayrağımız altında terörün karşına da hep birlikte dikilme zamanı.

Müfit Uzman

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de terörü yapanlar ve onu destekleyenler artık adını başka bir şeye çeviriyorlar... Bunu çok uzun zamandır planlıyorlar etnik ayrım üzerinden "eşitlik" istiyoruz yalanı uyduranlar "insan" yerine koyuluyorken şimdi kendi ülkesinde milliyetçi olduğu için vatansever olduğu için çarmıha gerilmeye çalışılan insanlar var...

Bu şartlar altında kim insan kim değil ayırdımına varabilmek zor geliyor bana... Eşitlik istiyorum diye yollara mayın döşeyenler, Mehmetçiğe kurşun sıkanlar, sıkılmasına destek olanlar vekil oluyor artık bu ülkede... Bu ülkenin bölünmesine hizmet edenler vekil maaşları alacaklar ve işlerini Ankara'dan yürütecekler...

İşte öyle garip günlere kaldık, işte artık tehlikeli bulunanlar ulusalcılar... Ve ne yazık ki, teröristlerin haklarını savunanlar mecliste... 10 yıl önce söyleniyordu pkk siyasileşecek diye... İşte siyasileştiler hemde müttefikimiz Amerikanın ve içine girmeye çalıştığımız Avrupa Birliğinin büyük desteği ile...

İnsan olma zamanı nerede kaldı bilemiyorum sevgili İlyada...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de terörü yapanlar ve onu destekleyenler artık adını başka bir şeye çeviriyorlar... Bunu çok uzun zamandır planlıyorlar etnik ayrım üzerinden "eşitlik" istiyoruz yalanı uyduranlar "insan" yerine koyuluyorken şimdi kendi ülkesinde milliyetçi olduğu için vatansever olduğu için çarmıha gerilmeye çalışılan insanlar var...

Bu şartlar altında kim insan kim değil ayırdımına varabilmek zor geliyor bana... Eşitlik istiyorum diye yollara mayın döşeyenler, Mehmetçiğe kurşun sıkanlar, sıkılmasına destek olanlar vekil oluyor artık bu ülkede... Bu ülkenin bölünmesine hizmet edenler vekil maaşları alacaklar ve işlerini Ankara'dan yürütecekler...

İşte öyle garip günlere kaldık, işte artık tehlikeli bulunanlar ulusalcılar... Ve ne yazık ki, teröristlerin haklarını savunanlar mecliste... 10 yıl önce söyleniyordu pkk siyasileşecek diye... İşte siyasileştiler hemde müttefikimiz Amerikanın ve içine girmeye çalıştığımız Avrupa Birliğinin büyük desteği ile...

Söz verdim cevap istenmedikçe yazmayacağım diye. Dişim bağırsağımı kesmekte netekim.

sardunyam :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eski Demokratik Toplum Partisi (DTP) Eşbaşkanı Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı Aysel Tuğluk, Meclis'e girmeleri halinde önce kendilerini Türk halkına kabul ettirmeye çalışacaklarını söyledi.

Aysel Tuğluk'un seçim kampanyasında çalışan bazı görevliler, yoğun programlara rağmen ibadetlerini ihmal etmiyor.

Zaman'a konuşan Tuğluk, diğer milletvekillerinin de Kürt halkına kendilerini kabul ettirmesi gerektiğini belirtti. Kürt sorununun çözümü için Meclis'te uzlaşma ortamı sağlayacaklarını kaydeden Tuğluk, Kürtçe yemin konusunda "O dönemin şartları başkaydı, şimdi başka" ifadesini kullandı. Tuğluk, teröristbaşı Abdullah Öcalan için kullandıkları 'Sayın' ifadesi için ise geri adım atmadı: "Hukuki bulmadığımız için biz ceza yesek de 'Sayın' sözünü kullanmaya devam edeceğiz."

En basit örnek; dün dündür, bugün bugündür söylemini de kapmış hemen...Dokunamayacak bile kimse onlara, dilediklerince at oynatacaklar şimdi T.B.M.M' de!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendilerin Türk görmeyen Türk insanini Türk askerini sehit eden ülkeyi bölmeye ve misak.i millisinirlari degistirmeye calisanlar AKP nin koltugu altinda meclise adim attilar.Düsünebiliyormusunuz,kan ve gözyasi ile kurtarilmis bir vatan ve onun meclisi artik kendilerini Türk olarak görmeyenlerle doluyor.******************.***************.Bütün bu gerceklere ragmen bu partiye bilerek oy verenler vermeyenleri etkileyip verdirenleri yukarda saydiklarimdan ayirmakta zorlaniyorum.Türkiye Cumhuriyetinin meclisinde ancak Türk milletvekilleri oturabilmelidir bunnun aksini demokrasi diyerek savunanlar bu ülkenin dostlari degillerdir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Söz verdim cevap istenmedikçe yazmayacağım diye. Dişim bağırsağımı kesmekte netekim.

sardunyam :clover:

:clover:

Eski Demokratik Toplum Partisi (DTP) Eşbaşkanı Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı Aysel Tuğluk, Meclis'e girmeleri halinde önce kendilerini Türk halkına kabul ettirmeye çalışacaklarını söyledi.

Aysel Tuğluk'un seçim kampanyasında çalışan bazı görevliler, yoğun programlara rağmen ibadetlerini ihmal etmiyor.

Zaman'a konuşan Tuğluk, diğer milletvekillerinin de Kürt halkına kendilerini kabul ettirmesi gerektiğini belirtti. Kürt sorununun çözümü için Meclis'te uzlaşma ortamı sağlayacaklarını kaydeden Tuğluk, Kürtçe yemin konusunda "O dönemin şartları başkaydı, şimdi başka" ifadesini kullandı. Tuğluk, teröristbaşı Abdullah Öcalan için kullandıkları 'Sayın' ifadesi için ise geri adım atmadı: "Hukuki bulmadığımız için biz ceza yesek de 'Sayın' sözünü kullanmaya devam edeceğiz."

En basit örnek; dün dündür, bugün bugündür söylemini de kapmış hemen...Dokunamayacak bile kimse onlara, dilediklerince at oynatacaklar şimdi T.B.M.M' de!!!

:clover:

peki bunu biz hazmettik diyelim ya şehit yakınlarına ne diyeceğiz... madem bunlar ovada siyaset yapmaya ineceklerdi niye şehit verdik evlatlarımızı dediklerinde...? madem bu ülkede bir Kürt meselesi var ve bu mesele konuşarak halledilecekti, yasalar değiştirilecekti, neden şehit verdik 30,000 küsur insanımızı?

Ayrıca Türkiye'de bir Kürt sorunu yok, Türkiye'de Pkk yani terör sorunu var... dün evlatlarımızı öldürenlere bugün vekilim demek bana ağır geliyor... şehit ailelerini düşünemiyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendilerin Türk görmeyen Türk insanini Türk askerini sehit eden ülkeyi bölmeye ve misak.i millisinirlari degistirmeye calisanlar AKP nin koltugu altinda meclise adim attilar.Düsünebiliyormusunuz,kan ve gözyasi ile kurtarilmis bir vatan ve onun meclisi artik kendilerini Türk olarak görmeyenlerle doluyor.******************.***************.Bütün bu gerceklere ragmen bu partiye bilerek oy verenler vermeyenleri etkileyip verdirenleri yukarda saydiklarimdan ayirmakta zorlaniyorum.Türkiye Cumhuriyetinin meclisinde ancak Türk milletvekilleri oturabilmelidir bunnun aksini demokrasi diyerek savunanlar bu ülkenin dostlari degillerdir.

saygilarla

Bölücülerin Akp koltuğu altında meclise girmek cümlesiyle ne anlatmak istediğinizi biraz daha açarsanız konu hakkındaki düşüncelerinizi anlamamda bana yardımcı olacaksınız inanın.

Bununla birlikte Sayın politika yazınızın bazı bölümlerinde ******* şeklinde sansür uygulanmış ve yazınız bütünlüğünü biraz kaybetmiş sanırım. Yazınızın şuanki durumundan benim anladığım şudur ki; "akp ye oy verenlerle bölücü diye sıfatlandırdığınız kişileri ayırt etmek mümkün değildir." umarım ben yanlış anlamışımdır. arada bazı kısımların eksik olduğu için bu anlamı çıkartmış olabilirim. Çünkü sizin böyle bir düşünce içerisinde olabileceğinizi düşünmüyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bölücülerin Akp koltuğu altında meclise girmek cümlesiyle ne anlatmak istediğinizi biraz daha açarsanız konu hakkındaki düşüncelerinizi anlamamda bana yardımcı olacaksınız inanın.

Bununla birlikte Sayın politika yazınızın bazı bölümlerinde ******* şeklinde sansür uygulanmış ve yazınız bütünlüğünü biraz kaybetmiş sanırım. Yazınızın şuanki durumundan benim anladığım şudur ki; "akp ye oy verenlerle bölücü diye sıfatlandırdığınız kişileri ayırt etmek mümkün değildir." umarım ben yanlış anlamışımdır. arada bazı kısımların eksik olduğu için bu anlamı çıkartmış olabilirim. Çünkü sizin böyle bir düşünce içerisinde olabileceğinizi düşünmüyorum.

Sayin Shatin,dünyanin hicbir ülkesinde eski SSCB disinda milli mecliste o ülkenin vatandaslari vatandasligini kabul etmis olanlari disinda baska bir kimlikle milletvekili oturamaz ve ülke icinde baska bir kimligi temsil edemez.Bu Türkiyedede aynen böyleydi,PKK uzantilari Leyla Zana ve arkadaslari bu nedenlerle tutuklandilar partileri bu nedenle kapatildi.Bu adamlar hem hapisten cikarildilar hem önleri acilarak bagimsiz birer milletvekili olarak TürkiyeCumhuriyeti meclisine ellerini kollarini sallaya sallaya girme ve milletin alin teri vergilerinden aylik alma hakkinielde ettiler

Bunlar Türk askerine isgalci diyecekler bunlar ülkemin sinirlarini degistirmeye calisacak ve askerimi sehit edecek ve benim meclisimde oturup Türk devletini tartiusacak ve Kürt kimligini savunacak.Türkiyede AKP gelene kadar birtek TÜRK KIMLIGI GECERLIYDI Akp ile bu kimlik artik sembol haline gelmek üzeredir.AKP yi savunan ic ve dis güclere gelince bunlar AKP nin tekrar secilmesinde cok önemli ve aktif rol oynayan güclerdir eger bunlari inkara kalkisiyor ve onlar olmasaydida AKP kazanirdi diyosaniz ben sizin bu görüsünüze katilmam.Medya-Tüsiad-Tarikat-siyonizm destekli bir parti herhalde cogunlukla iktidara tasinacakti.Fazla ayrintilara girmiyorum.*******

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama hakkını vermek lazım iyi düşünmüşler. Parti olarak Türkiye genelinde barajı aşamayacaklarını anladılar bağımsız olarak girdiler ve meclisete parti altında toplanacaklar. Pkk ile işimiz yok bizim amacımız eşitlik özgürlük Türkiye diyorlar ama ben inan mıyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.