Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

''Mükemmel'' doğa düzeninin amacı nedir?

LUCAS

Önerilen İletiler

Arkadaşlar insanı mükemmel yapan şey akıldır..

İşe bu noktada tartışmayı ölümlü olan ve çürüyecek olan bedenden daha reel olan daha elzem olan ve daha şahane olan insan ruhuna ve aklına yönlendiriniz..

Vücudun mükemmelliği ayrı bir olaydır o da aslında mükemmeldir..

Parmak boğumlarının işlevini düşünün, parmak boğumlarımızın olmadığını ve beş kiloluk çantayı parmağımızı yatay geçirerek kaldırdığımız düşünün o yük kaç kilo gelir insana..?

İnsan neden bayılır?

Bayılma vücudun otomatik bir refleksidir tepkisidir.

Olası bir terslikte beyne yeterli kanın gitmesi için vücut kendisini yere düşürür ve kalpke beyin hizasını dengeler ve kalp genelkde üstte kalır ve kan pompalama kolay ve yeterli olur..

Neden terleriz, nedne adrenalin salgılar böbrek, neden bir yerimize birşey batınca orası kızarır vs..vs..

İnsan bedeni ile ilgili buna benzer onlarca örnek verebilirim..

Mükemmellik içik uçmaktan falan söz ediyorsunuz ama mükemmellik uçmayıda aşar mesela istediğin an istediğin yerde olmak, mükemmelliğin sınırı yoktur..

Aslında bunların hepsi insana verilmiştir o özellikleri bulup çıkarmak insana kalır o özellikler nasıl bulunur nasıl çıkarılır artık orasını kendisi araştıracak..

Avustralyanın derinliklerindeki Aborjinler kabilesini örnek vermiş bir zamanlar..

Hayatlarında asla yalan söylemeyen bu kabilede telapatik iletişim net ve yoğun bir biçimde gelişmiştir..

Yazarın anlattığına göre bu kabile hiç yalan söylemez, fitne fesatlık bilmez..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 84
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

belki de bizler korku kelimesini çok abartıp dallandırıp budaklandırıyoruz... ne yani yaratan ne kadar cahil olduğumuzu bizi hangi kavramlarla yarattığını deneyimlerimizi bilmiyor mu... bunun karşılığında kural olarak biraz ondan sakınmalıyız ama onu bile yapamıyoruzz. halbuki onu sevip biraz sakınsak hiç sorun kalmayacak.. etrafına bak... insanlara bak.. ona maaş veren patrondan sakınanlar... evde onun oluşumunu sağlamış olan ve onu büyütmüş olan anne babadan sakınanlar... sevdiğini kaybetmemek adına sakınanlar... biz ise bütün kavramları yaratandan sakınmak deyince hop oturup hop kalkıyoruz... ibadeti kural olarak vermiş diyelim... hayır bize şart koştuğu bu ibadetler çok mu zor yani... yani onu anmak tabiri caizse elime mi yapışır... tv de bin bir gece masallarını izlerken reklam arasında namaz farzı kılarsınız... bu vakit mi sizi bu kadar oyalıyor... bence önce nelere ne derece önem verdiğimizi bi sorgulamamız lazım ... birine yeni aşık olmuşsak bile kim bilir gün içerisinde adını ne kadar çok anarız... ama onu yaradanı anınca.... ?? ne yani bize emredilen cidden çok mu bu kadar?

sevgili fft

emin değilim bilmiyor olması mümkün mü, kutsal kitaba göre biliyor!

ibadetler bana yükmüydü? hayır, ben inanırken tv arasında namaz kılmazdım, ağlayarak -korkudan değil inançtan- kılardım lakin beyin işte, dream1907'nin yazısını okuduysanız eğer onun anlattıklarıyla benzer şeyler hissettim hatta okurken bu kadar benzeyemez demiştim... kafanda çakan şimşeklere hocalar yada din öğretmenlerinden cevap alamıyorsan, gereksiz tarikat hocaları atıp tutarken utanarak sorduğun sorulara bile saçma cevaplar geliyorsa... o şimşekler seni daha fazla sorguya yönlendiriyor.. ve sonuç;

güzellkileri yaratanın güzel olması gerekir,

cehennem güzel değildir,

öyleyse tanrı güzel değildir...

dediğim var olsa bile güzel fok yavrusunu o yaratmış olamaz çünkü kıskanç ve zalim bir tanrı,

o değilmi beni inanmadığım için yakacak olan, hiç duymamış olsam dahi islamiyetle yargılayacak olan,

hayır.

(zaten yok inanmıyorum bunu belirteyim)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eksik olan şey mükemmel değildir. Mükemmel'in anlamına bakınız ! hem eksiktir diyorsunuz hem mükemmeldir diyorsunuz çelişki var ! eksiği tamamlamak demek o şeyin mükemmel olmadığını gösterir.

Arkadaşım sen bu yanıtları verince gerçekten sıkılıyorum artık yine aynı şeyleri söylemek zorunda olmaktan;ben iletimi tekrarlayayım;güncelle bir daha düşün sen bence...

Doğanın mükemmel yaratılışını parça eksikliği gidermez;bunu öne sürmemiz mümkün olsa da böyle bir zorunluluk yok...

İnsan eksikliğini dahi sistemden gideriyorsa "şahane" bir düzene işarettir bu...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cehennem güzel değildir,

Şimdi bu bağ mesela...

İslam'ın kendi içinden çıkarılacak bir yaklaşım değil;biraz fazla "anti" kalıyor;neden mi???Çünkü arkadaşım "adalet" günü vardır ve uyarılmış olup azmaya ve yalana devam edenler hakettikleriyle cezalandırılacaktır;öyleyse Tanrı adaletlidir;adalet en güzellerdendir;en önemli yapı taşlarını çıkararak bakıyorsunuz galiba bazı olaylara...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Maalesef sizde bu konuda dininizi bilmiyorsunuz.Zaten insanları hep bu mantıkla islama ikna edebiliyorlar.

.

kusura bakmayın ama işte ben bu lafınıza gülümsüyorum sadece çünkü bana bu güne kadar dinimi anlatan olmadı.... dışardan hiç kimse de beni islama ikna etmedi... zamanında inanmadım dil uzattım başıma gelmeyen kalmadı... iki senelik kitaba inanmayış bütün hayatımın akışını etkiledi... pişman oldum tövbe ettim ama yıllarca cesaret edip kitabı elime alamadım.. mümkün derece de uzak kaldım... bu esnada yaptığım tek şey ise yıllarca çoğu gecemi inandığım Yaratana içimi dökmekti... ve tövbe ettiğim 99 dan 06 ya kadarlık bu evreden sonra, geçen sene yeniden okumaya başladığım Kuranla birlikte bütün hayatımı da değiştirmeye başladım... hem okudum hem ağladım hem burukluğu hem tebessümü tattım , hiç görmediğim anlamadığım inceliklere daldım... bugün ailemdeki tek kapalı bayanım ve yaşı genç olup tek namaz kılan...ben dinimi kimseden öğrenmedim... bırakın birinden öğrenmeyi kalın kalın cilt cilt hazırlanan tefsirleri hele hele hadisleri bile kimse okutamaz bana ... çünkü ben bilirim inanmayanların ya da yanlış anlamaların kitaptan değil insan yazması kitaplardan olduğunu...

Özetleyecek olursak; dünyada insanların birbirlerine yaptığı kötülükler,verdiği zaralar allahın umurunda bile değildir.Allahın yegane derdi gönderdiği ayetlerin sorgusuz sualsiz kabul edilmesi ve insanların sürekli ona kulluk ederek onun adını yüceltmeleri

evet o kadar umurunda değil ki ,çok ama çok bilgiye sahip ve günahlarla hayatını geçirmiş bir kula bile yardım ediyor hem de bangır bangır kendini hissettirerek... ayetler sorgu götürmeyecek kadar mükemmel tabi gören gözlere anlayan kalplere... ona kulluk etmeye gelince,,, etmemek benim gibi sıradan aciz az düşünen bir insanın ne haddine... karşımıza profösör gelse ne konuşacağımızı bilemeyiz de onu ve onun aklını yaratana gelince ne kadar cüretkarız dimi... ben bu doğaya onca yaratılana baka baka ,baka baka Rabbimin adını yüceltirim, yine yüceltirim bıkmam yine yüceltirim seve seve yüceltirim...içimden coşa coşa yüceltirim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kusura bakmayın ama işte ben bu lafınıza gülümsüyorum sadece çünkü bana bu güne kadar dinimi anlatan olmadı.... dışardan hiç kimse de beni islama ikna etmedi... zamanında inanmadım dil uzattım başıma gelmeyen kalmadı... iki senelik kitaba inanmayış bütün hayatımın akışını etkiledi... pişman oldum tövbe ettim ama yıllarca cesaret edip kitabı elime alamadım.. mümkün derece de uzak kaldım... bu esnada yaptığım tek şey ise yıllarca çoğu gecemi inandığım Yaratana içimi dökmekti... ve tövbe ettiğim 99 dan 06 ya kadarlık bu evreden sonra, geçen sene yeniden okumaya başladığım Kuranla birlikte bütün hayatımı da değiştirmeye başladım... hem okudum hem ağladım hem burukluğu hem tebessümü tattım , hiç görmediğim anlamadığım inceliklere daldım... bugün ailemdeki tek kapalı bayanım ve yaşı genç olup tek namaz kılan...ben dinimi kimseden öğrenmedim... bırakın birinden öğrenmeyi kalın kalın cilt cilt hazırlanan tefsirleri hele hele hadisleri bile kimse okutamaz bana ... çünkü ben bilirim inanmayanların ya da yanlış anlamaların kitaptan değil insan yazması kitaplardan olduğunu...

Arkadaşım sizin hayat hikayeniz beni ilgilendirmiyor. Lütfen konuya bağılı kalın.Yazdıklarımın aksini iddia ediyorsaanız lütfen delillerinizi ortaya koyun ve ayrıca niçin güldüğünüzü de açıklayın. Ben komik olan bir şey yazdığımı sanmıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi bu bağ mesela...

İslam'ın kendi içinden çıkarılacak bir yaklaşım değil;biraz fazla "anti" kalıyor;neden mi???Çünkü arkadaşım "adalet" günü vardır ve uyarılmış olup azmaya ve yalana devam edenler hakettikleriyle cezalandırılacaktır;öyleyse Tanrı adaletlidir;adalet en güzellerdendir;en önemli yapı taşlarını çıkararak bakıyorsunuz galiba bazı olaylara...

karşı önerme yapabilirsiniz, islamın içinde bence ama olmasıda gerekmez,

tamam bende merhametten bahsedeyim o zaman... merhamet olgusu içinde yok cayır cayır yanmak,

ciddi ciddi eğer bu kitap ve bu dünya tanımlayamadığımız, aklımızın yetmeyeceği bir güç tarafından oluşturulduysa ben burada konuşamazdım gider, burda ne demek istemiş derdim, kitaptaki matematik hatasını halife ömer düzeltmiş demezdim(sn katakuta saolsun açıklamış)...

cennet kavramı o kadar basit ki...anlatılamaz,

cehennemde oyle.. bu dunyadaki olgular var..kısıtlı olgular...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Maalesef sizde bu konuda dininizi bilmiyorsunuz.Zaten insanları hep bu mantıkla islama ikna edebiliyorlar.

Dünyada haksızlık yapanlar ahirette cezasını bulacak.

Kuranda böyle bir adalet sistemi yok.Bakın açıkça söylüyorum bu şeklide ki adalet sistemi müslümanların uydurmasıdır.

O fok balıklarını öldüren öldürdüğü için değil inanmadığı için cehenneme gidecek.Ama hayatı boyunca inanmayanlara ve diğer canlılara her türlü kötülüğü yapan müslümanlar cennete gidecektir.

çünkü inansaydı o hareketi yapmazdı ... yaratanın yarattıklarında güzelliği görür ,, bunu ne güzel yaratmışsın der ve o foku olsa olsa sevmek için okşamak için yanaşırdı...%100 söylüyorum o fok balığını öldüren inançlı olamaz...

cennete gidecek müslüman... cidden komiksiniz... insanlara ve canlılara kötülük yapacak müslüman diye cennete...

dinimizde ,,kitapta,,Hz Süleyman ın ,cinlerden ve kuşlardan oluşan ordusuyla savaşa giderken ,,Bir karıncanın düşünün bi???

bir karıncanın sözü geçer... karınca diğer karıncalara seslenirde ,, dikkat edin Süleyman ve ordusu sizi yanlışlıkla ezmesin diye uyarır... yanlışlıkla bir karıncayı ezmemek,, zikreden kuşlar,,zikreden bütün yaratılmışlar,, arıya verilen emir,, sinek örneği,, canım sivrisinek örneği... siz dinimizi ne sanıyorsunuz... ben bir bayanım ve iddia ediyorum bir fareyi bir yılanı bir solucanı elime alır yine severim yine severim yaratandan ötürü....

Bazı kavramlar arapçadan türkçe lisanına girerken anlam kaybına uğramıştır,onlardan biride zulüm kavramıdır.Türkçede zulüm denilince ne anlarız ? İnsanların birbirlerine veya diğer canılışara yaptığı haksızlık/kötülük değilmi.? Oysaki kuranda zulüm kelimesi asla bu anlamda geçmez.

Zalim ve zülüm kelimeleri kuranda allaha şirk koşmak,allahın aytelerini inkar etmek anlamında geçer. Bakınız!!

Al-i İmran 151 Hakkında hiç bir delil indirmediği şeyi Allah’a şirk koştukları için kafirlerin kalbine korku salacağız. Onların varacağı yer ateştir. Zalimlerin varacağı yer ne kötüdür

Enam 21 Allah’a karşı yalan uyduran, yahut ayetlerini yalanlayanlardan daha zalim kim olabilir? Zalimler kesinlikle kurtuluşa eremezler.

Enam 33 Onların söylediklerinin seni üzdüğünü elbette biliyoruz. Fakat onlar seni yalanlamıyorlar, o zalimler, bile bile Allah’ın ayetlerini tanımazdan geliyorlar.

Enam 68 Ayetlerimiz hakkında ileri geri konuşanları gördüğün zaman Kur’an’dan başka bir söze dalana kadar onlardan yüz çevir. Eğer şeytan bunu sana unutturursa, hatırladıktan sonra, artık zalim toplulukla beraber oturma.

Enam 144 Deveden iki ve sığırdan da iki tane De ki:-İki erkeği mi, yoksa iki dişiyi mi; ya da bu kişi dişinin rahimlerindekini mi haram kıldı? Yoksa siz, Allah bunları size tavsiye ederken şahit mi oldunuz? ilme dayanmadığı halde, sırf insanları saptırmak için Allah’a karşı yalan uydurandan daha zalim kimdir? Allah, zalim toplumu doğru yola çıkarmaz.

Enam 157 .-Kitap bize indirilmiş olsaydı, onlardan daha çok doğru yolda olurduk” dersiniz diye, size Rabbinizden açık bir belge, rehber ve rahmet gelmiştir. Artık Allah’ın ayetlerini yalanlayanlardan ve onlardan yüz çevirenden daha zalim kim olabilir? Ayetlerimizden yüz çevirenleri, yüz çevirdiklerinden dolayı kötü azapla cezalandıracağız.

Araf 37 Öyleyse Allah hakkında yalan uydurandan veya O’nun ayetlerini yalanlayandan daha zalim kim olabilir? Bunlara kitaptan nasipleri ne ise ulaşacaktır. Nihayet; elçilerimiz canlarını almaya gelince:-Nerede, Allah’ın dışında yalvardıklarınız? diye soracaklardır. Onlar da:-Bizden uzaklaşıp gittiler, diyerek kafir oldukları hakkında kendi aleyhlerine şahitlik edeceklerdir.

Yunus 17 Allah adına yalan uydurandan veya ayetlerini yalan sayandan daha zalim kim olabilir. Suçlular kesinlikle kurtuluşa eremezler.

Yunus 106 Allah’ı bırakıp, sana fayda da zarar da veremeyecek olan şeylere yalvarma! Eğer böyle yaparsan kesinlikle zalimlerden olursun!

Hud 18 -Allah hakkında yalan uydurandan daha zalim kim olabilir? Onlar, Rab’lerinin huzuruna çıkarıldıklarında, şahitler:-Bunlar, Rab’leri hakkında yalan söyleyen kimselerdir.” derler. Dikkat edin, Allah’ın laneti, Allah’ın yolundan engelleyen ve onda bir çarpıklık arayan ve ahireti de tanımayan zalimlerin üzerinedir

Secde 22 Rabbin ayetleri kendisine hatırlatılıp da sonra ondan yüz çevirenden daha zalim kim olabilir? Biz, günahkarların elbette cezasını vereceğiz.

Ankebut 68 Allah hakkında yalan uydurandan veya hak geldiğinde onu yalanlayandan daha zalim kim olabilir? Kafirler için cehennemde kalacak yer mi yok?!

Zümer 32 Allah hakkında yalan söyleyen ve kendisine gelen doğruyu yalanlayandan daha zalim kim vardır? Cehennemde kafirler için yer mi yok?

Saf 7 İslama davet edildiği halde, Allah hakkında yalan uydurandan daha zalim kim olabilir? Allah zalim topluma yol göstermez.

Lokman 13- Hani bir zaman Lokman, oğluna öğüt vererek demişti ki: "Yavrucuğum! Allah'a ortak koşma, çünkü Allah'a ortak koşmak (şirk), elbette büyük bir zulümdür."

Eğer zulüm kelimesi türkçede kullandığımız gibi alınırsa islamdaki tanrı çöker. Çünkü zalim en açık anlamıyla, başkasına zarar veren demektir. İnsanların yalanlamasından zara gören bir tanrı ise tanrı olmaktan çok öte bir şeydir.

Allah a ya da sizin deyiminizle tanrıya zulüm yoktur o anlam çıkmaz verdiğiniz ayetlerden..

Bunları yapanlar zalimdir çünkü kendi nefislerine zulüm etmektedirler... anlatılan bütün bu insanlar garip garip oyalanmaları içinde cebelleşirken durmadan kendilerini yiyip bitirirler... halbuki nefsimizin de üzerimizde hakkı vardır ve o nefis yani yaratandan gelen ancak ıslah ve inançla huzur bulur... para için o foku öldüren mesela,o yaradana zulüm etmemiştir haşa ,, o ,o derece para hırsı yüzünden neye saldıracağını ne yapacağını bilemez hale gelişinden kendi nefsine yani kendine zulüm etmektedir... artık kazanacağı hiç bir para yeterli değildir o adamın... o durmadan daha çoğunu ister bunun içinde özünde daha çok kan ister... yetmeyen paranın hırsı akacak daha çok kan isteğine döner böyle... evet sen söyle şimdi yeniden kim kime zulüm ediyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili fft

emin değilim bilmiyor olması mümkün mü, kutsal kitaba göre biliyor!

ibadetler bana yükmüydü? hayır, ben inanırken tv arasında namaz kılmazdım, ağlayarak -korkudan değil inançtan- kılardım lakin beyin işte, dream1907'nin yazısını okuduysanız eğer onun anlattıklarıyla benzer şeyler hissettim hatta okurken bu kadar benzeyemez demiştim... kafanda çakan şimşeklere hocalar yada din öğretmenlerinden cevap alamıyorsan, gereksiz tarikat hocaları atıp tutarken utanarak sorduğun sorulara bile saçma cevaplar geliyorsa... o şimşekler seni daha fazla sorguya yönlendiriyor.. ve sonuç;

cehennem güzel değildir,

dediğim var olsa bile güzel fok yavrusunu o yaratmış olamaz çünkü kıskanç ve zalim bir tanrı,

o değilmi beni inanmadığım için yakacak olan, hiç duymamış olsam dahi islamiyetle yargılayacak olan,

hayır.

(zaten yok inanmıyorum bunu belirteyim)

elbet inanan bizlere reklam arası değil dizi süresince değil hep daha fazla ibadet gerek...ben ne kadar ibadet etsem sanki o kadar az geliyor.. ağlayarak coşarak inançla yere başını koymak... dünyanın en güzel duygusu en güzel rahatlaması...... hoca !!!!! öğretmen!!!! tarikat!!!! işte bu yüzden kimseye sormuyorum,,,Kuran İncil ve diğer kitaplar dışında birşey okumuyorum...

bana namaz esnasında,, rükuda iken parmak ucuna bak oturunca göbeğine bak kaşın şu yana olursa şöyle gözün şöyle olursa böyle vs vs vs bunlar lazım değil arkadaş... bana insanların yazıp anlattığı ve kendi yorumlarını ve at gözlüklerini geçirdiği fikirlerde lazım değil... Bana en sade en yaratandan olan haliyle onun kitabı lazım ... çünkü o mucizeleriyle beni olması gerektiği kadar yüklüyor... ağır ağır kademe kademe... herkesin yükü kendine... ne ben ermiş kadar yüklenirim ne sen ben kadar.. sen tutar ermişin hayatını bana diretirsen tabiki arıza çıkar.. bu arada islamı hiç duymamış ve okumamışsan,, ondaki bilgiler sana ulaşmamışsa sen ondan sorumlu değilsin ve ondan sorulmazsın ve bu konu yine ayetle sabittir... önce duyacaksın... önce işiteceksin... önce uyarılacaksın... sonra anlamadan dinlemeden düşünmeden işine gelmedi diye yüz mü çevirdin? ondan olana ondan değil mi dedin? işte o zaman söylediğin yalan senin felaketin olacak ... bikere buradaki arkadaşlara yani inanmayanlara soruyorum... arapçayı dil olarak biliyor musunuz? tıpkı ingilizce öğrenmek gibi,tıpkı almanca öğrenmek gibi,, arapçayı iyi öğrendiniz mi?? ya sorun bazen de türkçeyi iyi kullanamayan insanların çevirilerinden kaynaklanıyorsa... ya çeviri yüzünden ,bizler gibi hayatını kitap okumaya adamış ,araştırmayı okumayı seven kişilere ,içeriği,anlamı çok ciddi ve ağır olan bir kitap, basitmiş ve basit kitap gönderemeyecek kadar büyük olan yaratandan gelmiş olamaz gibi geliyorsa... oysa özünde gerçekten ondan gelen mucizeyse?? ben nice insan tanıyorum çevremde din hakkında şu ayet bu ayet diye dolanır da,Kuran ı okudun mu hiç diye sorsam okumadığını öğrenirim.. siz her sorduğunuz dindar geçineni dindar mı sandınız da saçma cevaplar size yeterli geldi inanmamak için??

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

elbet inanan bizlere reklam arası değil dizi süresince değil hep daha fazla ibadet gerek...ben ne kadar ibadet etsem sanki o kadar az geliyor.. ağlayarak coşarak inançla yere başını koymak... dünyanın en güzel duygusu en güzel rahatlaması...... hoca !!!!! öğretmen!!!! tarikat!!!! işte bu yüzden kimseye sormuyorum,,,Kuran İncil ve diğer kitaplar dışında birşey okumuyorum...

bana namaz esnasında,, rükuda iken parmak ucuna bak oturunca göbeğine bak kaşın şu yana olursa şöyle gözün şöyle olursa böyle vs vs vs bunlar lazım değil arkadaş... bana insanların yazıp anlattığı ve kendi yorumlarını ve at gözlüklerini geçirdiği fikirlerde lazım değil... Bana en sade en yaratandan olan haliyle onun kitabı lazım ... çünkü o mucizeleriyle beni olması gerektiği kadar yüklüyor... ağır ağır kademe kademe... herkesin yükü kendine... ne ben ermiş kadar yüklenirim ne sen ben kadar.. sen tutar ermişin hayatını bana diretirsen tabiki arıza çıkar.. bu arada islamı hiç duymamış ve okumamışsan,, ondaki bilgiler sana ulaşmamışsa sen ondan sorumlu değilsin ve ondan sorulmazsın ve bu konu yine ayetle sabittir... önce duyacaksın... önce işiteceksin... önce uyarılacaksın... sonra anlamadan dinlemeden düşünmeden işine gelmedi diye yüz mü çevirdin? ondan olana ondan değil mi dedin? işte o zaman söylediğin yalan senin felaketin olacak ... bikere buradaki arkadaşlara yani inanmayanlara soruyorum... arapçayı dil olarak biliyor musunuz? tıpkı ingilizce öğrenmek gibi,tıpkı almanca öğrenmek gibi,, arapçayı iyi öğrendiniz mi?? ya sorun bazen de türkçeyi iyi kullanamayan insanların çevirilerinden kaynaklanıyorsa... ya çeviri yüzünden ,bizler gibi hayatını kitap okumaya adamış ,araştırmayı okumayı seven kişilere ,içeriği,anlamı çok ciddi ve ağır olan bir kitap, basitmiş ve basit

kitap gönderemeyecek kadar büyük olan yaratandan gelmiş olamaz gibi geliyorsa... oysa özünde gerçekten ondan gelen mucizeyse?? ben nice insan tanıyorum çevremde din hakkında şu ayet bu ayet diye dolanır da,Kuran ı okudun mu hiç diye sorsam okumadığını öğrenirim.. siz her sorduğunuz dindar geçineni dindar mı sandınız da saçma cevaplar size yeterli geldi inanmamak için??

:) her gün burda yazılan ayetlerden ötürü defalarca kez okuyorum. arapça öğrenmem, öğrensemde kadim arapça bilmem lazım sanırım onun yerine daha faydalı işleri hobi edinebilirim.

mesele zaten su, saçma cevaplar alınca kendim oturup baktım.... ne diyebilirim, beni inanmamaya iten kitap ve o kitapta anlatılan tanrı....

sunu eklemek zorundayım sizde bana ben zamanında ne anlamışsam onu anlatıyorsunuz.

eğer bu kitap öyle bir varlığa aitse ele bile alınamazdı ki ben üstüne burada yorum yapıyorum.

zaten bilim ile tanrı diye bir şeyin olmadığını rahatça kavrıyor insan. gösteriversin bana kutsalığını...

tanrı yok ama sizin inandığınız gibi merhamet timsali tanrı bkz. incil de var, bir kaç pagan tanrısıda uyuyor istediğiniz külte ama bu değil.

meydan sizin, benim duygularım olduğuna göre şöyle beni derinden etkileyecek bir ayet yazın şuraya, hadi sure yazın... neredeyse hergün bakıyorum böyle bir şey olmuyor.

Not: oyle bir ayet var tüm inkarcılar ebediyen cehennemliktir diyor. Az sonra göndericem

Beyyine suresi:

6. Şüphesiz, inkâr eden kitap ehli ile Allah'a ortak koşanlar, içinde ebedi kalmak üzere cehennem ateşindedirler. İşte onlar yaratıkların en kötüsüdürler.

(ayeti sağa sola çekmeden anlaşılan; inkar edenler ebdiyen cehennemde)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

peki madem dilediğine imanı verir ozaman kendini neden yakmıyor? herşey onun elinde adamı imansız edip bile bile yakıyor? savunduğunuz şey ne burada insanında istemesi lazım inanmak istemeklemi oluyor? ben sana beyaza kara desem istersen buna inanabilirsin desem inanabilirmisin kendi isteğinle? bu biraz saçma değilmi? birde kaldıki cenneti kim istemez biz enayiyiz siz uyanıksınız öylemi? ben zamanında çok istedim kendimi övmek gibi olacak ama ben hep doğru olmak için çabaladım ve müslümandım beni neden dinden imandan etti? ona bir saygısızlığım hiç olmamıştı veya olmadığını ıspatlamak gibi bir çabamda olmamıştı sizin gibi müslümandım bende inanıyordum neden beni dinden imandan etti? çünkü ben farkettim öyle birşey zaten yoktu.

"etrafında ölüpte ara sıra hatırlamaktan öteye gitmeyen sevdiğin hiç yok heralde.. "

ben sevdiğin insanları unutamam hele hele yanarken görürsem işte çekebileceğin en büyük acı budur ve ben bana bu acıyı çektiren kim olursa olsun asla sevemem. anneni babanı gözünün önünde yaksalar siz sevebilirmisiniz?

"O yani yaratan zaten büyük olduğu için büyük bir sabrı var da o sabır hesap günü aşıldıysa şüphesiz cezası da büyük oluyor demek ki... "

ben ondan daha sabırlıyım sabrımı taşıranı en fazla döverim oda 5dk sürmez onun sabrı anti sabır galiba sonsuza kadar hırsını alamıyor he?

"zaten herşey O yani yaratan çok büyük ve güçlü olmasına rağmen, biz insanların ,onu yeterince büyük ve güçlü olarak layığıyla kavrayamamasından dolayı değil mi? yok namaz yok süre dediklerin bizler için kurallar ... kural koymuş uygularsan şu uygulamazsan bu demiş... çalışırsan geçer çalışmazsan kalırsın gayet adil..."

neden kavrayamıyoruz? zeka seviyemizmi düşük? şimdi llahın nasıl varolduğunu kuranı kerimde yazsaydılar kavrayamayacakmıydın? bencede kavrayamazsın çünkü birşey yoktan varolmaz bunun bir açıklaması olamaz.

evet birşey yoktan varolmaz ise sen de yoksundur...ama ben sen varmışsın gibi cevabımı sana yazayım..

ben zamanında çok istedim kendimi övmek gibi olacak ama ben hep doğru olmak için çabaladım ve müslümandım beni neden dinden imandan etti? ona bir saygısızlığım hiç olmamıştı veya olmadığını ıspatlamak gibi bir çabamda olmamıştı sizin gibi müslümandım bende inanıyordum neden beni dinden imandan etti?

sen hangi hadisleri okuyup ,,hangi boyundan büyük ağır yüklere girdin? eğer sen dinden döndüysen iddia ediyorum (şüphesiz haşaa doğrusunu Allah bilir) sen ayete ters olan şeyleri ayet gibi kullandın ya da helale haram harama helal dedin belki de ..çünkü şeytanlar ancak yalancılara musallat edilir...tekrar yineliyorum doğrusunu Allah bilir sadece benim şahsi yorumlarımlarım... sen sadece Kuran ı eline alıp onunla hereket etseydin bunlar başına gelmezdi belki... çünkü sen kitaba göre yaşasaydın mümkün derece ,başına ne gelirse gelsin en ufak bir şüphe duymayacaktın yaratana karşı.. çünkü sen gerçek bir müslüman olsaydın ,,başına ne gelirse gelsin,,, ne kadar her geçen gün günahlarını fark edişin ve çaban artsa da ,, nefsinle olan mücadelen artsa da hala günah işleyişinin ezikliği olsa da ,,o yaratandan ümidi asla kesmemen gerektiğine inanır bilir ve olsa olsa ona sığınmanı ona yalvarmanı ondan merhamet dilemeni arttırır ve içten içe onun seni gün gelip temizleyeceğine kalben ümit beslerdin... İncil anlatılarında güzel bir söz vardır...

Romalılar8.. görkemli bir gelecek 24....Çünkü bu ümitle kurtulduk..Ama görülen ümit,ümit değildir.Gördüğü şeyi kim ümit eder? 25.Ama henüz görmediğimize ümit bağlamışsak,sabırla bekleyebiliriz...

Romalılar 4.bölüm 18.İbrahim,ümitsiz bir durumdayken birçok ulusun babası olacağına ümitle iman etti "senin soyun yıldızlar kadar çok olacaktır" diye söylenen söze güveniyordu.Yüz yaşına yaklaşmışken,ölü gibi olan bedenini ve Sara nın rahminin kısırlığını düşündüğünde imanı zayıflamadı.İmansızlık edip Tanrı nın vaadinden kuşkulanmadı;tersine imanı güçlendi ve Tanrıyı yüceltti.Tanrı nın, kendi vaadini yerine getirecek güçte olduğuna tümüyle güvendi.Bunun için de aklanmış sayıldı...

Hicr suresi

54. İbrahim, “Bana yaşlılık gelip çatmış iken beni mi müjdeliyorsunuz? Bana neyi müjdeliyorsunuz?” dedi.

55. “Biz sana gerçeği müjdeledik. Sakın ümitsizlerden olma” dediler.

56. Dedi ki: “Rabbinin rahmetinden, sapıklardan başka kim ümit keser?”

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:) her gün burda yazılan ayetlerden ötürü defalarca kez okuyorum. arapça öğrenmem, öğrensemde kadim arapça bilmem lazım sanırım onun yerine daha faydalı işleri hobi edinebilirim.

mesele zaten su, saçma cevaplar alınca kendim oturup baktım.... ne diyebilirim, beni inanmamaya iten kitap ve o kitapta anlatılan tanrı....

sunu eklemek zorundayım sizde bana ben zamanında ne anlamışsam onu anlatıyorsunuz.

eğer bu kitap öyle bir varlığa aitse ele bile alınamazdı ki ben üstüne burada yorum yapıyorum.

zaten bilim ile tanrı diye bir şeyin olmadığını rahatça kavrıyor insan. gösteriversin bana kutsalığını...

tanrı yok ama sizin inandığınız gibi merhamet timsali tanrı bkz. incil de var, bir kaç pagan tanrısıda uyuyor istediğiniz külte ama bu değil.

meydan sizin, benim duygularım olduğuna göre şöyle beni derinden etkileyecek bir ayet yazın şuraya, hadi sure yazın... neredeyse hergün bakıyorum böyle bir şey olmuyor.

Not: oyle bir ayet var tüm inkarcılar ebediyen cehennemliktir diyor. Az sonra göndericem

Beyyine suresi:

6. Şüphesiz, inkâr eden kitap ehli ile Allah'a ortak koşanlar, içinde ebedi kalmak üzere cehennem ateşindedirler. İşte onlar yaratıkların en kötüsüdürler.

(ayeti sağa sola çekmeden anlaşılan; inkar edenler ebdiyen cehennemde)

98 - BEYYİNE SÛRESİ

Medine döneminde inmiştir. 8 âyettir. Beyyine, apaçık delil demektir

Bismillahirrahmânirrahîm

1. Kitap ehlinden inkâr edenler ile Allah’a ortak koşanlar, kendilerine apaçık delil gelinceye kadar (küfürden) ayrılacak değillerdi.

2. Bu delil, tertemiz sahifeleri okuyan, Allah tarafından gönderilen bir peygamberdir.

3. O sahifelerde dosdoğru hükümler vardır.

4. Kendilerine kitap verilenler, ancak kendilerine o apaçık delil geldikten sonra ayrılığa düştüler.

5. Halbuki onlara, ancak dini Allah’a has kılarak, hakka yönelen kimseler olarak O’na kulluk etmeleri, namazı kılmaları ve zekâtı vermeleri emredilmişti. İşte bu dosdoğru dindir.

onlar dini Allah a has kılmadılar ve Allah tan gelen hakkında yalan söylediler... onlar gerçekten küfür ettiler... küfür bizim anladığımız ana avrat değil şüphesiz... her bir yüz çeviriş küfürdür neticede...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

çünkü inansaydı o hareketi yapmazdı ... yaratanın yarattıklarında güzelliği görür ,, bunu ne güzel yaratmışsın der ve o foku olsa olsa sevmek için okşamak için yanaşırdı...%100 söylüyorum o fok balığını öldüren inançlı olamaz...

Siz hala bana hikaye okuyorsunuz arkadaşım.Kendinizi islamın en yetkili makamına oturtmuşsunuz,onlar müslüman değil,şunlar müslüman değil,inansa idi o foku öldürmezdi gibi islamla alaksı olmayan fetvalar üretiyorsunuz. Ayrıca birde sürekli hayat hikayenizi anlatıyorsunuz.banane kardeşim sizin hayatınızdan

O fok balığını öldüren bal gibi de müslüman olabilir.Şu hayalinizde yarattığınız masal dünyasından ininde gerçekleri görün lütfen.Hamsi,istavrit ve diğer balık türlerini avlayıp öldürenler kafirmi? Ve bu balıkları yiyenler onları avlayıp öldüren canilere yardımmı etmiş oluyorlar? Lazlara göre hamsi nasıl besin kaynağı ise orda yaşayanlar içinde fok balığı besin kaynağı. Ne yapsın adamlar acından ölsün mü?

cennete gidecek müslüman... cidden komiksiniz... insanlara ve canlılara kötülük yapacak müslüman diye cennete...

dinimizde ,,

Evet ne sandınız,aynen öyle.Bir insan allaha iyi yağcılık yapıyor ve allaha şirk koşmuyorsa isterse dünyanın en gaddar insanı olsun cennete gidecek.

kitapta,,Hz Süleyman ın ,cinlerden ve kuşlardan oluşan ordusuyla savaşa giderken ,,Bir karıncanın düşünün bi???

bir karıncanın sözü geçer... karınca diğer karıncalara seslenirde ,, dikkat edin Süleyman ve ordusu sizi yanlışlıkla ezmesin diye uyarır... yanlışlıkla bir karıncayı ezmemek,, zikreden kuşlar,,zikreden bütün yaratılmışlar,, arıya verilen emir,, sinek örneği,, canım sivrisinek örneği... siz dinimizi ne sanıyorsunuz...

Ben size yazdıklarımın aksini isbat edecek kanıt getirin diyorum,siz bana süleyman masalını anlatıyorsunuz.Karınca diğer karıncalara saklanın demiş süleyman sizi ezmesin diye.Bu masaldan hayvanlara kötülük edenlerin cehennemlik olduğunu nasıl çıkardınız. Fantaziniz çok geniş galiba. Kuranda ey iman edenler sakın hayvanları öldürmeyin yoksa cehenneme gidersiniz diye bir ayet varmı ondan bahsedin bana.

ben bir bayanım ve iddia ediyorum bir fareyi bir yılanı bir solucanı elime alır yine severim yine severim yaratandan ötürü..

Sizin ne yaptığınız ve ne düşündüğünüz beni ilgilendirmiyor,sürekli bana kendinizi anlatmayın lütfen. Hayvan sevgisinden et ürünü olanları yemeyen vejeteryan milyonlarca kafir var bunlar cennete mi gidecek.?

Allah a ya da sizin deyiminizle tanrıya zulüm yoktur o anlam çıkmaz verdiğiniz ayetlerden..

Ben zaten öyle bir şey demedimki.Eğer zalim kelimesine insanların birbirlerine verdiği zarar anlamı verilirse tanrı kavramı çöker dedim.

Bunları yapanlar zalimdir çünkü kendi nefislerine zulüm etmektedirler

Ne alaka kel alaka.

... anlatılan bütün bu insanlar garip garip oyalanmaları içinde cebelleşirken durmadan kendilerini yiyip bitirirler

Yok öyle bir şey bu sizin kuruntunuz.Hiç bir inanmayan kendini yiyip bitirmiyor,doya doya hayatın tadını çıkartıyorlar.

...

halbuki nefsimizin de üzerimizde hakkı vardır ve o nefis yani yaratandan gelen ancak ıslah ve inançla huzur bulur...

Siz masallarla kendinizi huzurlu hissediyorsunuz diye hangi hakla masallara inanmayanların problemli olduğunu iddia edebiliyorsunuz.Bu aynen uyyuşturucu kullananların;kokain kullanmayanlar asla mutlu olamaz demesi gibi gibi saçma bir şey.

para için o foku öldüren mesela,o yaradana zulüm etmemiştir haşa ,, o ,o derece para hırsı yüzünden neye saldıracağını ne yapacağını bilemez

Adamın geçim kaynağı o balıkları avlamak ise elbette avlayacak.

hale gelişinden kendi nefsine yani kendine zulüm etmektedir...

Yo hayır kendine zulm etmiyor, ihitiyacını karşılıyor.

artık kazanacağı hiç bir para yeterli değildir o adamın...

Nerden biliyorsun,yoksa kutuplarda maliye bakanı olarakmı çalışıyorsun?

o durmadan daha çoğunu ister bunun içinde özünde daha çok kan ister...

İsteyecek tabi,canlıları biriibilerini yiyerek yaşamak zorunda programlayan ve o şekilde yaratan allah değilmi ?

yetmeyen paranın hırsı akacak daha çok kan isteğine döner böyle... evet sen söyle şimdi yeniden kim kime zulüm ediyor...

Allah hem canlıları birbirlerini yemek zorunda olarak yaratacak ve senin dediğine bakılırsa o şeklide yarattığı insanları eğer cezalandırırsa bu senaryoda tek bir zalim vardır. Allah.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

haberi olmayanların kurtulacağına ilişkin bir ibare yok bence

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

karşı önerme yapabilirsiniz, islamın içinde bence ama olmasıda gerekmez,

tamam bende merhametten bahsedeyim o zaman... merhamet olgusu içinde yok cayır cayır yanmak,

ciddi ciddi eğer bu kitap ve bu dünya tanımlayamadığımız, aklımızın yetmeyeceği bir güç tarafından oluşturulduysa ben burada konuşamazdım gider, burda ne demek istemiş derdim, kitaptaki matematik hatasını halife ömer düzeltmiş demezdim(sn katakuta saolsun açıklamış)...

cennet kavramı o kadar basit ki...anlatılamaz,

cehennemde oyle.. bu dunyadaki olgular var..kısıtlı olgular...

Öncelikle bu matematik hatası dediğiniz olayın başka bir forumda da çokça konuşulduğunu gördüm;bir sonuç çıkmadı;gerçekten çok sağlam cevaplar da geldi;ama ben tam olarak bilgili olmadığım için susmayı yeğliyorum;size tavsiyem ise daha yetkili insanlarla görüşmeniz...

Şu "basit" dediğiniz tam olarak neyi ifade ediyor???

Ceza da adalettendir;merhamet de;bağışlayıcı olan Allah kurtuluş yolu hakkında kitap ve Peygamber yolladığı halde "ben" ine yenilen insanlar bunun karşılığını alacaktır tabi;gerçekler pembe tablo içinde değil;size göre merhamet her şeye "he" demekse;sizin yanınızda olmayı bir çok saptırıcıya karşın kabul edenlere karşı taraf hakkında hiçbir yaptırım yapmamak demekse diyebilecek bir şey yok zaten...

Bize verilen süre "en iyi" şekilde yapabileceğimizin "en iyi"siyle değerlenmeli;eğer yaratıldıysak bunu yapmak "zorundayız"...

Hem Yaratıcıyı kabul edip yaklaştığımızda zaten onun bize hayat verip cennet fırsatı açması dahi merhamettir;her zamankini söyleyeceğim şimdi:İşin aslı temelde yatıyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın ali0_1 yaratması ve cenneti açması bile bir merhamettir demişsiniz, bu bir lutuf olabilir, ikram olabilir.

evet merhamet tam anlamıyla odur.

siz inandığınıza göre merhamete ihtiyacınız yok, inanmayanlara merhamet etmesi gerekirken onları alevlere boğuyor...

adalet'in yanında ceza gelir evet, merhamette gelebilir -ki merhametine ilişkin bişey göremiyorum- getirilmemiş, bağışlamak hiç yok...

basit derken demek istediğim tam anlamıyla basit: dünya kavramları; cinsellik, zevk vs.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın ali0_1 yaratması ve cenneti açması bile bir merhamettir demişsiniz, bu bir lutuf olabilir, ikram olabilir.

evet merhamet tam anlamıyla odur.

siz inandığınıza göre merhamete ihtiyacınız yok, inanmayanlara merhamet etmesi gerekirken onları alevlere boğuyor...

adalet'in yanında ceza gelir evet, merhamette gelebilir -ki merhametine ilişkin bişey göremiyorum- getirilmemiş, bağışlamak hiç yok...

basit derken demek istediğim tam anlamıyla basit: dünya kavramları; cinsellik, zevk vs.

Çünkü insan basit;şu an yaşadığımızın ötesindekini anlayamayız ki öteki türlü...

Merhamet konusunda da gerekli olan uyarı yapılmış zaten;tövbe kavramı var;ırka dayalı doğuştan gelen bir anlayış yok zaten aslında;inanıyorum diyen dahi günahları için tövbe eder;yine iman eden kimse zaten geçmişinden pişmandır ve tövbe eder;daha ne olsun;ilginiz varsa;cehennemin olduğuna inanıyorsanız Allah'a da inanabilirsiniz;böyle bir korkunuz varsa buyrun siz de tövbe edin;he inanmıyorsanız ahirete;e ben ne diyeyim daha;o zaman sizin bunu dert etmenizin manası nedir ki...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz hala bana hikaye okuyorsunuz arkadaşım.Kendinizi islamın en yetkili makamına oturtmuşsunuz,onlar müslüman değil,şunlar müslüman değil,inansa idi o foku öldürmezdi gibi islamla alaksı olmayan fetvalar üretiyorsunuz. Ayrıca birde sürekli hayat hikayenizi anlatıyorsunuz.banane kardeşim sizin hayatınızdan

öyle ya size ne değil mi?altı üstü yaşanmışlıklarımızın ibaret oluşumuzun ne önemi olurki bugün kü düşünce sisteminde? siz etrafınızdaki en acıklı olaylara karşı bile bunu mu söylüyorsunuz... banane başkalarının hayatından... katil neden katil o...pu neden o... cani neden cani.. iyi neden iyi... öyle ya yalnızca siz ,,size ne...

ben islamın olsa olsa en alt makamındayımdır öyle sizin dediğiniz gibi olsam şu an size cevap bile yazmıyor olurdum... kalben inanan öldürmez halaa iddia ediyorum...

O fok balığını öldüren bal gibi de müslüman olabilir.Şu hayalinizde yarattığınız masal dünyasından ininde gerçekleri görün lütfen.Hamsi,istavrit ve diğer balık türlerini avlayıp öldürenler kafirmi? Ve bu balıkları yiyenler onları avlayıp öldüren canilere yardımmı etmiş oluyorlar? Lazlara göre hamsi nasıl besin kaynağı ise orda yaşayanlar içinde fok balığı besin kaynağı. Ne yapsın adamlar acından ölsün mü?

ya benim merak ettiğim bi nokta var... Kuran daki ayetlerde hiç de kolay anlatılmamasına karşın neden arkadaşlar ısrarla bir müslüman çok kolay cennete gidecek diye algılıyor.. ben buna takıldım .. yani biz farklı bir kitap okuyoruz ,onlar farklı bir kitap sanki...

Bakara 214

Ey müminler!Yoksa siz,sizden önce geçen Enbiye ve müminlerin misal olmuş halleri başınıza gelmeksizin Cennet e gireceğinizi mi zannedersiniz? Onlara öyle şiddet,fakr,bela ve hastalık isabet etti ve o kadar sarsıldılar ki,hatta(bu bitmeyen şiddet ve uzayan müddetten sabırlarının bağı çözülerek)Peygamberleri ile birlikte dediler ki:"Allah Teala nın yardımı bize ne vakit erer ve üzerimizden bela gider?"Bilin ki Allah Teala nın yardımı yakındır.

Ahzâb(*) Sûresinin 72 . Ayetinde

Şüphesiz biz emaneti göklere, yere ve dağlara teklif ettik de onlar onu yüklenmek istemediler, ondan çekindiler. Onu insan yüklendi. Çünkü o çok zalimdir, çok cahildir.

daha da ayet veririm isterseniz... hiçbişey öyle kolay değil ne sizler için ne bizler için.... herşeyin çok ama çok ince bir çizgisi var... öndekiler ,,sağdakiler,,,soldakiler.. herkes farklı farklı... cennetin katları cehennemin katları... tek ceza yanmak mı ki arkadaşlar... yaralardan akan irini içmek.. zakkum ağacından yemek yedikçe yemek... ya cennetlikler... öndeki olup her istediğinin yapılması ya da sağdaki olup sana verilenlerle yaşaman...

İncil _romalılar 8_ 35.:Mesih'in sevgisinden bizi kim ayırabilir?Sıkıntı mı,elem mi,zulüm mü,açlık mı,çıplaklık mı,tehlike mi,kılıç mı?36.Yazılmış olduğu gibi:

"Senin uğruna bütün gün öldürülüyoruz,

kasaplık koyunlar sayılmışız."

37.Ama bizi sevenin aracılığıyla bu durumların hepsinde galiplerden üstünüz.38-39.Eminim ki,ne ölüm ,ne yaşam,ne melekler,ne yönetimler,ne şimdiki ne gelecek zaman,ne güçler,ne yükseklik,ne derinlik,ne de yaratılmış başka her hangi birşey bizi Mesih İsa da olan Tanrı sevgisinden ayırmaya yetecektir...

Bakara(*) Sûresinin 155 . Ayetinde

Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele.

Beled Sûresinin 17,18 . Ayetinde

Sonra da iman edenlerden olup birbirine sabrı tavsiye edenlerden, birbirine merhameti tavsiye edenlerden olanlar var ya, işte onlar Ahiret mutluluğuna erenlerdir.

Asr Sûresinin 3 . Ayetinde

Ancak, iman edip de sâlih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka (Onlar ziyanda değillerdir).

Meryem Sûresinin 65 . Ayetinde

(Allah) göklerin, yerin ve bu ikisi arasındakilerin Rabbidir. Şu halde, O’na ibadet et ve O’na ibadet etmede sabırlı ol. Hiç, O’nun adını taşıyan bir başkasını biliyor musun?

Lokman Sûresinin 17 . Ayetinde

“Yavrum! Namazı dosdoğru kıl. İyiliği emret. Kötülükten alıkoy. Başına gelen musibetlere karşı sabırlı ol. Çünkü bunlar kesin olarak emredilmiş işlerdendir.”

Gelelim besin kaynağı olayına ,, yani adam tuttu başından pat diye hayvanı öldürdü biz de kalkmış konuşuyoruz... yani o adam ucunda ince uzun bir çivi olan o sopayı ,, şöyle canı istedikçe kademe kademe vura vura kanata kanata o hayvanı inlete inlete öldürmüyor... tabi canım sadece besin geçim ...

Bakara(*) Sûresinin 217 . Ayetinde

Sana haram ayda savaşmayı soruyorlar. De ki: “O ayda savaş büyük bir günahtır. Allah’ın yolundan alıkoymak, onu inkar etmek, Mescid-i Haram’ın ziyaretine engel olmak ve halkını oradan çıkarmak Allah katında daha büyük günahtır. Zulüm ve baskı ise adam öldürmekten daha büyüktür. Onlar, güç yetirebilseler, sizi dininizden döndürünceye kadar sizinle savaşmaya devam ederler. Sizden kim dininden döner de kafir olarak ölürse öylelerin bütün yapıp ettikleri dünyada da, ahirette de boşa gitmiştir. Bunlar cehennemliklerdir, orada sürekli kalacaklardır.55

Evet ne sandınız,aynen öyle.Bir insan allaha iyi yağcılık yapıyor ve allaha şirk koşmuyorsa isterse dünyanın en gaddar insanı olsun cennete gidecek.

yukarıya bi daha bak

Ben size yazdıklarımın aksini isbat edecek kanıt getirin diyorum,siz bana süleyman masalını anlatıyorsunuz.Karınca diğer karıncalara saklanın demiş süleyman sizi ezmesin diye.Bu masaldan hayvanlara kötülük edenlerin cehennemlik olduğunu nasıl çıkardınız. Fantaziniz çok geniş galiba. Kuranda ey iman edenler sakın hayvanları öldürmeyin yoksa cehenneme gidersiniz diye bir ayet varmı ondan bahsedin bana.

Sizin ne yaptığınız ve ne düşündüğünüz beni ilgilendirmiyor,sürekli bana kendinizi anlatmayın lütfen. Hayvan sevgisinden et ürünü olanları yemeyen vejeteryan milyonlarca kafir var bunlar cennete mi gidecek.?

Ben zaten öyle bir şey demedimki.Eğer zalim kelimesine insanların birbirlerine verdiği zarar anlamı verilirse tanrı kavramı çöker dedim.

Ne alaka kel alaka.

...

kendini çok güzel ifade etmişsin.. tebrik ederim devam bu yolda bu tarzda..

Yok öyle bir şey bu sizin kuruntunuz.Hiç bir inanmayan kendini yiyip bitirmiyor,doya doya hayatın tadını çıkartıyorlar.

öyle ya ölümlü dünya değil mi? ben kuruntulu sonsuz yaşam takıntısında ,,sen ölümlü dünya boşver takıntısında... doya doya yaşa arkadaşım doy doyabiliyorsan!

Siz masallarla kendinizi huzurlu hissediyorsunuz diye hangi hakla masallara inanmayanların problemli olduğunu iddia edebiliyorsunuz.Bu aynen uyyuşturucu kullananların;kokain kullanmayanlar asla mutlu olamaz demesi gibi gibi saçma bir şey.

Adamın geçim kaynağı o balıkları avlamak ise elbette avlayacak.

evet biz balık tutanlarada böyle diyoruz zaten,, kendimizde et yemeyiz,, ısrarla sen haklısın arkadaşım altü üstü avlanıyor o adam... kanada fok festivali.. av festivali ... yupiii dimi...

Yo hayır kendine zulm etmiyor, ihitiyacını karşılıyor.

Nerden biliyorsun,yoksa kutuplarda maliye bakanı olarakmı çalışıyorsun?

İsteyecek tabi,canlıları biriibilerini yiyerek yaşamak zorunda programlayan ve o şekilde yaratan allah değilmi ?

Allah hem canlıları birbirlerini yemek zorunda olarak yaratacak ve senin dediğine bakılırsa o şeklide yarattığı insanları eğer cezalandırırsa bu senaryoda tek bir zalim vardır. Allah.

Yok maliyeden hiç anlamam... masallar fısıldadı garipten kuşlar falan yani... deneyimlerden yaşanmışlıklardan okunmuşluklardan öğrenilmişlerden ya da henüz öğrenilmemişlerden sana ne ya ... e sana ne olanla ne uğraşıp duruyosun onu anlamadım tabi ben sana nelik olduğum için anlayacakta değilim zaten dimi... sen de akıl bizde tık...

İnsanların inandığı yaratana laf söylerken de aynı şekilde sana ne dimi... sen medeni başlı başına bana neci,kendi kendinin efendisi,, doya doya yaşayan mutlu mesut insan... ay dilerim hiç ölmezsin ne kadar güzel yaşamın var dimi.. yazık olur biterse...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

öyle ya size ne değil mi?altı üstü yaşanmışlıklarımızın ibaret oluşumuzun ne önemi olurki bugün kü düşünce sisteminde? siz etrafınızdaki en acıklı olaylara karşı bile bunu mu söylüyorsunuz... banane başkalarının hayatından... katil neden katil o...pu neden o... cani neden cani.. iyi neden iyi... öyle ya yalnızca siz ,,size ne...

Bu kadarınada pes doğrusu. Ben, banane sizin hayatınızdan derken,sizin yaşantınız islam için kaynak olamaz anlamında söyledim.Niye söylediklerimi çarpıtıp çevresinde ki olaylara duyarsız gibi anlam çıkartıyorsunuz ?İslamın kaynakları bellidir. Kuran hadisler ve siyer. Nokta.Dünyada milyonlarca müslüman var çoğunun islam anlayışı farklı eğer herkesin yaşantısını kaynak olarak alacak olursak iş nereye varır tahmin edebiliyormusunuz?

kalben inanan öldürmez halaa iddia ediyorum...

Bak bu konuda bende aynı düşünüyorum. Mesela muhammed bile ahirete,allaha hesap vermeye inanmıyordu. Eğer gerçekten inansa idi etrafındaki kabilelelere baskı düzenleyip kılıçtan geçirmez,sağ kalanları cariye ve köle olarak almazdı.

Gelelim besin kaynağı olayına ,, yani adam tuttu başından pat diye hayvanı öldürdü biz de kalkmış konuşuyoruz... yani o adam ucunda ince uzun bir çivi olan o sopayı ,, şöyle canı istedikçe kademe kademe vura vura kanata kanata o hayvanı inlete inlete öldürmüyor... tabi canım sadece besin geçim ...

Niye olayı bu kadar dramatize ediyorsunuz? Sofranıza gelen etlerin kaynağı olan hayvanlar kanatılmadanmı öldürülüyor.?

Bakara(*) Sûresinin 217 . Ayetinde

Sana haram ayda savaşmayı soruyorlar. De ki: “O ayda savaş büyük bir günahtır. Allah’ın yolundan alıkoymak, onu inkar etmek, Mescid-i Haram’ın ziyaretine engel olmak ve halkını oradan çıkarmak Allah katında daha büyük günahtır. Zulüm ve baskı ise adam öldürmekten daha büyüktür. Onlar, güç yetirebilseler, sizi dininizden döndürünceye kadar sizinle savaşmaya devam ederler. Sizden kim dininden döner de kafir olarak ölürse öylelerin bütün yapıp ettikleri dünyada da, ahirette de boşa gitmiştir. Bunlar cehennemliklerdir, orada sürekli kalacaklardır.55

yukarıya bi daha bak

.

Meali kimden aldıysanız kırmızı işaretlediğim kısım yok ayette. Biri kendi isteğine göre sokmuş ayete.

217- Sana haram aydan ve o ayda savaşmaktan soruyorlar. De ki: O ayda savaşmak, büyük bir günahtır. Bununla beraber Allah yolundan alıkoymak, O'nu inkar etmek, insanları, Mescid-i Haram'dan menetmek ve halkını oradan çıkarmak, Allah yanında daha büyük bir günahtır ve fitne, öldürmekten daha büyük bir vebaldir. Onlar, güçleri yeterse, sizi dininizden döndürmek için sizinle savaşmaktan hiçbir zaman geri durmazlar. Sizden de her kim, dininden döner ve kâfir olarak can verirse artık onların bütün amelleri, dünyada ve ahirette boşa gitmiştir. İşte onlar, cehennemliklerdir. Onlar orada ebedi olarak kalacaklardır.

Yani şimdi bu ayetin konumuzla ne alakası var? Baya baya bi ayeti zorlamışsınız kendinize delil olsun diye ama yinede olmamış.Tüm dünya arabistandamı yaşıyor sanıyorsunuz? Mesela hitler miyonlarca yahudiyi katletti. Şimdi bu ayete göre hitler ceheneme mi gidecek?

kendini çok güzel ifade etmişsin.. tebrik ederim devam bu yolda bu tarzda..

öyle ya ölümlü dünya değil mi? ben kuruntulu sonsuz yaşam takıntısında ,,sen ölümlü dünya boşver takıntısında... doya doya yaşa arkadaşım doy doyabiliyorsan!

Kıskanma kardeşim sende bırak masalları sende doya doya yaşarsın :)

evet biz balık tutanlarada böyle diyoruz zaten,, kendimizde et yemeyiz,, ısrarla sen haklısın arkadaşım altü üstü avlanıyor o adam... kanada fok festivali.. av festivali ... yupiii dimi...

Niye et yemiyorsun? Doğanın dengesini bozuyorsun kardeşim.

Yok maliyeden hiç anlamam... masallar fısıldadı garipten kuşlar falan yani... deneyimlerden yaşanmışlıklardan okunmuşluklardan öğrenilmişlerden ya da henüz öğrenilmemişlerden sana ne ya ... e sana ne olanla ne uğraşıp duruyosun

Niyemi uğraşıyorum? Zaten bir kerelik ömrü var insanların onuda aslı olmayan bir masal uğruna heba etmesinler,onlarda doya doya hayatlarını yaşasınlar diye uğraşıyorum.Üstad Turan Dursunun güzel bir sözü vardı

Sen yanmazsan ben yanmazsam karanlıklar nasıl aydınlığa çıkacak?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bellidir. Kuran hadisler ve siyer. Nokta.

ben hadis okumam okumam ve okumam..

Bak bu konuda bende aynı düşünüyorum. Mesela muhammed bile ahirete,allaha hesap vermeye inanmıyordu. Eğer gerçekten inansa idi etrafındaki kabilelelere baskı düzenleyip kılıçtan geçirmez,sağ kalanları cariye ve köle olarak almazdı.

hangi hadislerden kimbilir bu iftiralar

Niye olayı bu kadar dramatize ediyorsunuz? Sofranıza gelen etlerin kaynağı olan hayvanlar kanatılmadanmı öldürülüyor.?

canı yanmadan öldürme kavramı yok ne de olsa?

Meali kimden aldıysanız kırmızı işaretlediğim kısım yok ayette. Biri kendi isteğine göre sokmuş ayete.

217- Sana haram aydan ve o ayda savaşmaktan soruyorlar. De ki: O ayda savaşmak, büyük bir günahtır. Bununla beraber Allah yolundan alıkoymak, O'nu inkar etmek, insanları, Mescid-i Haram'dan menetmek ve halkını oradan çıkarmak, Allah yanında daha büyük bir günahtır ve fitne, öldürmekten daha büyük bir vebaldir. Onlar, güçleri yeterse, sizi dininizden döndürmek için sizinle savaşmaktan hiçbir zaman geri durmazlar. Sizden de her kim, dininden döner ve kâfir olarak can verirse artık onların bütün amelleri, dünyada ve ahirette boşa gitmiştir. İşte onlar, cehennemliklerdir. Onlar orada ebedi olarak kalacaklardır.

diyanet.gov.tr hadi onu da geçtim elimdeki acizane üniversite mezunu arap dili ve edebiyatı bitirmiş şahsın çevirisi de aynı... hadi diğerlerine bakıyorum onda da var ... sen neyi okuyorsun...Turan Dursun :)

Yani şimdi bu ayetin konumuzla ne alakası var? Baya baya bi ayeti zorlamışsınız kendinize delil olsun diye ama yinede olmamış.Tüm dünya arabistandamı yaşıyor sanıyorsunuz? Mesela hitler miyonlarca yahudiyi katletti. Şimdi bu ayete göre hitler ceheneme mi gidecek?

Kıskanma kardeşim sende bırak masalları sende doya doya yaşarsın :)

ben çok yaşadım da bundan daha anlamlı olamadı hayatım... ak kaşık değilim merak etme yaşamaktan kastın ne ise...

Niye et yemiyorsun? Doğanın dengesini bozuyorsun kardeşim.

Niyemi uğraşıyorum? Zaten bir kerelik ömrü var insanların onuda aslı olmayan bir masal uğruna heba etmesinler,onlarda doya doya hayatlarını yaşasınlar diye uğraşıyorum.Üstad Turan Dursunun güzel bir sözü vardı

Sen yanmazsan ben yanmazsam karanlıklar nasıl aydınlığa çıkacak?

iyi ya yanmaya şimdiden heveslisin ... niye sana yanacağını bildirene tepki veriyorsun ki..bak ne güzel seni de yaratmış aydınlat diye karanlıkları...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cok komik bir dilek bu. Okuyunca cok guldum. Elbette hepimiz bir gun olecegiz. Lakin, olene kadar birilerinin emir kulu, kolesi olarak yasamaktansa hemen olmeyi yeglerim.

tabi o sıradan biri zaten kendi nefsin gibi.. kendi ben merkezliğinde zaten kendi kendinin kölesi kulu olmuşsun...iyisi mi öl biran önce...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben hadis okumam okumam ve okumam..

hangi hadislerden kimbilir bu iftiralar

Niye okumuyorsunuz işinize gelmiyor değilmi.O hadisleri yazanlar islam düşmanı değil,hepsi müslümanların en çok itibar ettiiği müslüman ve alim insanlar.Hadisler kuranın muhammed tarafından nasıl yaşandığına ve uygulandığına dair tarihi belgelerdir.Bunları bir tarafa bırakırsanız o zaman kurana istediğiniz anlamı yükleyebilir sağa sola çekebilrisiniz.Ancak hadisler ile bunu yapmanız mümkün değil.

Bende müslüman iken hadislere inanmazdım,bunlar allahın elçisine atılmış iftiralar sanırdım.Ama meğerse öyle değilmiş.

Eğer namaz kılıyorsanız bakın namazı değil,bir rekatı değil,sadece secde nasıl yapılır hadis/sünnet olmadan kurana göre tarif edebilirmisiniz?Yok eğer namaz kılmıyorsanız sizin burda islam hakkında yazdıklarınızı bende önce müslümanlar bile kaale almaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Niye okumuyorsunuz işinize gelmiyor değilmi.O hadisleri yazanlar islam düşmanı değil,hepsi müslümanların en çok itibar ettiiği müslüman ve alim insanlar.Hadisler kuranın muhammed tarafından nasıl yaşandığına ve uygulandığına dair tarihi belgelerdir.Bunları bir tarafa bırakırsanız o zaman kurana istediğiniz anlamı yükleyebilir sağa sola çekebilrisiniz.Ancak hadisler ile bunu yapmanız mümkün değil.

Bende müslüman iken hadislere inanmazdım,bunlar allahın elçisine atılmış iftiralar sanırdım.Ama meğerse öyle değilmiş.

Eğer namaz kılıyorsanız bakın namazı değil,bir rekatı değil,sadece secde nasıl yapılır hadis/sünnet olmadan kurana göre tarif edebilirmisiniz?Yok eğer namaz kılmıyorsanız sizin burda islam hakkında yazdıklarınızı bende önce müslümanlar bile kaale almaz.

namaz istinai bir durumdur çünkü Kuranda seninle birlikte namaz kılsınlar ,namaz kılmayı öğret ibaresi geçer ki ben namazımı kılarım öyle bizim dindar geçinen halkımız gibi kazalara da bırakmam bırakamam... kuran vaktinde kılınla başlar vaktinle kılınla biter... bunu da geçtim eskide yani kuranla sorunum olduğu zamanlar namazı gereği gibi öğrenmeden de ben inançla İnandığım Yaratan önünde secde ederdim yerlere kapanırdım demekki ibadetin çokta kuralı kalıbı olmayabiliyor... ibadet ne yapsan yaradana ibadettir...

""müslümanların en çok itibar ettiiği müslüman ve alim insanlar"" evet o kadar çok itibar ediyor o kadar çok yüceltiyor o kadar çok o kişilere dalıyorlarki asıl kitaba karşı tamamen zıt düşen bir kavramda olsa olduğu gibi kabul ediyorlar... Rabbim kitabında göğü direksiz yarattım diyor onlar direk sayısı veriyor... kıyameti soruyorlar bilgisi Allah katındadır diyor onlar cuma akşam kopacak diyecek kadar ileri gidiyorlar... hangi ülke de diyorum kabe de mi bizde mi akşamken ..tık yok.. öyle ya hak kalır batıl yok olur her zaman için... sevgili diyanet hadisleri eleye eleye bitiremedi de onca yıl o hadisleri ezberleyenlerin hükmünü kim kimden soracak... eledikleri o hadislere inanıp hayatını karartanlara ne olacak.. hadislere inanmamaya ve yalnızca Kuran da anlatılanlarla yetinmeye devam etseydin keşke...

herkes kendinden sorumlu olduğuna göre.. kimse kimsenin yükünü yüklenmeyeceğine göre bize başkasının medyalaştırılmış hayatı değil... yaratanın bizden ne beklediği gerek.. tabi bu kelimeyede cımbızla atlamazsanız ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın fft;;

Tabi ki herkes istediği dine inanmaya ve onun gereklerini yerine getirmekte

yada getirmemekte serbesttir.Ama sizin tarif ettiğiniz şekilde yerlere kapanmak,

kendinden geçmek gibi davranışlar biraz abartı olmuyor mu?

Bakın tahmin ediyorum ki hayatta size çok büyük sıkıntı verici

olaylar yaşamışsınız ve çok derinden etkilenmişsiniz ve içinizdeki

sıkıntıları hafifletmek diğer insanlardan manevi olarak ''üstün''mertebede

olabilmek için din ve dini gereklere bukadar yoğun şekilde kendinizi

kaptırmış olmanız aslında kişisel bir dışavurumdur diye düşünüyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.