Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Türban yasaklanmalı mı? yasaklanmamalı mı?  

182 üye oy verdi

1. 1. Türban yasaklanmalı mı? yasaklanmamalı mı?

• A) Yasaklanmalı(EVET)
      537
    • B) Yasaklanmamalı (HAYIR)
      265
    • C) Kısmen
      200
    • D) Fikrim yok
      63

Önerilen İletiler

merhaba arkadaşlar hem aydın geçinip hem de insanların özgürlüğünü kısıtlayamazsınız.

sizin yapmak istediğiniz bölücülükmü? bugün annesi türbanlı bir genç de askere gidiyor,

annesi türbansız gençde askere gidiyor herkes aynı kaderi paylaşıyor.

(bu küçük bir örnekti)

o halde türbanlılarında diğerleriyle aynı haklara sahip olması gerektiğini unutmayalım lütfen.

ALLAH'a emanet olun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 330
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

shankara:yorumsuz

PROF. DR. SALİH TUĞ

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakül

Dinin aslı, örtünmekten ibaret değildir. Allah'ın birliğine ve peygamberin gerçek olduğuna inanmaktır. Bir de öldükten sonra dünyada yaptıklarının hesabını vermeye inanmaktır. Bunların dışındakiler teferruattır. Müslümanın yaşantısıyla alakalıdır.

Bir kadın namaz kılmaz, alkol kullanırsa; bir Müslüman yalan söylüyorsa İslam dininden çıkar mı? Çıkmaz. Sadece günahkâr Müslümandır. Başını açan kadında günahkar bir müslümandır. Dinin itikatlerine karşılık kayıtsızdır. Faiz yiyen, yalan söyleyen bir Müslümanla aynı derecededir. Onun Müslümanlığından bir değişiklik olmaz.

Kadın örtüsünü açar. Müslümanlığına bir helâl gelmez. Ancak dini reforme etmek manasına örtü açılamaz. Bazı akibetlere katlanılır. Kuranda örtünme ayeti vardır. Bunu değiştirmek mümkün değildir. Ancak kişi kendi örtüsünü kullanmaz ise günahkar olur. Dini reforme etmiş olmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konu türban kaç sene evvel başladı, anlamakmı istemiyoruz yoksa 80 sene evvel ki kadınlarımızın nasıl başlarını kapadıklarının resimlerinimi basalım buraya. Pkk nezaman başladı desek hemen hep bir ağızdan 30 sene evvel başladı deriz, türbana gelince neden kaç sene evvel başladığını söylemekten se başka türlü anlatımlara girilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kimse bi başkasının dinine ve bu din duğrultusunda yaptığı işlere başkasına zarar vermediği sürece karışamaz......türbanda bi dinin gereğidir ve buna karışılmaması gerekir.Çünkü bunun başkasına werdiği bi zararı yok.. o kişi kendisini öyle rahat hissediyosa buna başkalarının bi sözü olamamalı bence.. sizcede öyle değil mi????

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

shankara:yorumsuz

PROF. DR. SALİH TUĞ

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakül

Dinin aslı, örtünmekten ibaret değildir. Allah'ın birliğine ve peygamberin gerçek olduğuna inanmaktır. Bir de öldükten sonra dünyada yaptıklarının hesabını vermeye inanmaktır. Bunların dışındakiler teferruattır. Müslümanın yaşantısıyla alakalıdır.

Bir kadın namaz kılmaz, alkol kullanırsa; bir Müslüman yalan söylüyorsa İslam dininden çıkar mı? Çıkmaz. Sadece günahkâr Müslümandır. Başını açan kadında günahkar bir müslümandır. Dinin itikatlerine karşılık kayıtsızdır. Faiz yiyen, yalan söyleyen bir Müslümanla aynı derecededir. Onun Müslümanlığından bir değişiklik olmaz.

Kadın örtüsünü açar. Müslümanlığına bir helâl gelmez. Ancak dini reforme etmek manasına örtü açılamaz. Bazı akibetlere katlanılır. Kuranda örtünme ayeti vardır. Bunu değiştirmek mümkün değildir. Ancak kişi kendi örtüsünü kullanmaz ise günahkar olur. Dini reforme etmiş olmaz.

ne güzel sadece günahkarlıkla işin içinden sıyrılabiliriz demek ki. zaten üstün prof. açıklamasa bunun günah olduğunu kimse bilmeyecekti. belli ki o günah olduğunu vurgulamaktan ziyade "günah"ın çok da önemli olmadığını vurgulamaya çalışmış. "Kuranda örtünme adeti vardır. bunu değiştirmek mümkün değildir" derken çok çaresiz izlenimi veriyor.

günah olduğu kabul ediliyorsa bilinsin ki dinin emri çiğnenmesin diye "sevap-günah" sistemi mevcuttur. kaldı ki günahı küçmseyen nice insanlara belirtmek isterim, din ebedi hayatla birlikte dünya hayatını güzelleştirmeyi baz alır. bu nedenle günah her müslüman için kayıptır. buna inanmayanlar ise işin bir de bu yönünü ele almalı: ibadetlerin bir de psikolojik boyutu mevcut. hele de bireysel ibadetlerin psikolojik etkileri çok daha büyüktür. bir bayanın başını açması sizin için basit bir dekor değişikliği olarak algılanabilir. oysa bunun alt yapısında, günaha girmekten başka çaresi kalmadığını düşünen, yıllardır onunla bütünleştiği baş örtüsünden ayrılmak zorunda kalan bir bayanın yaşadığı zulüm vardır. dine -inanmadıkları için- saygısı olmayanların, en azından insanlara saygısı varsa bu yasak altında ezilen yüzlerce bayanın hakkının gaspedilmesine hiç değilse vicdanen karşı olmalıydı.

hiçbir insan kılık kıyafetine müdahale saygısızlığıyla muhatap olmamalıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

türban tamamiyle erkeklerin uydurdugu ve sonrada kadınlara dini kuralmış gibi yutturuldugu bir boyunduruktur.

böylece kadını tamamiyle örten erkek, kendi ilkel duygularından (hepimiz ne oldugunu biliyoruz) güya korumuş oldu kendini, ama gel gör ki o bile yeterli olabilmiş değil bence. turban aslında din kılıgına bürünmüş bir özgürlük kısıtlamasıdır bayanlar baylar ve gayet de saglıksız bir kıyafettir insanın d vitamini sentezliyebilmesi için güneş ışığına ihtiyacı vardır. size sorarım sozde dini kurallara uyucam diye sağlığını onemsememektir bu. tanrı sizin iyiliğinizi dusunuyorsa turban zorunluluğu getirmemiştir inanın bana. tanrı her zaman mantıklı olanı savunur . turban ancak yobaz ve sadece ilkel duygularıyla dusunen din tuccarlarının icadı bir kadın hapisanesidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

türban tamamiyle erkeklerin uydurdugu ve sonrada kadınlara dini kuralmış gibi yutturuldugu bir boyunduruktur.

böylece kadını tamamiyle örten erkek, kendi ilkel duygularından (hepimiz ne oldugunu biliyoruz) güya korumuş oldu kendini, ama gel gör ki o bile yeterli olabilmiş değil bence. turban aslında din kılıgına bürünmüş bir özgürlük kısıtlamasıdır bayanlar baylar ve gayet de saglıksız bir kıyafettir insanın d vitamini sentezliyebilmesi için güneş ışığına ihtiyacı vardır. size sorarım sozde dini kurallara uyucam diye sağlığını onemsememektir bu. tanrı sizin iyiliğinizi dusunuyorsa turban zorunluluğu getirmemiştir inanın bana. tanrı her zaman mantıklı olanı savunur . turban ancak yobaz ve sadece ilkel duygularıyla dusunen din tuccarlarının icadı bir kadın hapisanesidir.

nothing kardeş

Araştırmana tamamen katılıyorum. Türban konusunun kökeni dinden gelme. Yahudi ve hristiyan geleneği. Ayrıca islamiyetin de dini geleneklere şirin gözükmek için katılımı. Neden se hep erkekleri ilgilendiriyo. Amaç bayanların üzerinde tahakküm kurmak, Onların özgürlüklerini kısıtlamak.

Toplumun ahlaki değerlerini bozuyomuş. Ahlak değerlerinin saç kılına endeksli olması...

Ne kadar ilginç ne kadar garip...

Bu garip kişiler acaba neden sömürü/hortumlama ahlaksızlığından bahsetmezlerki.

Bu daha da garip...

En iyi dileklerimle.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

nothing kardeş

Araştırmana tamamen katılıyorum. Türban konusunun kökeni dinden gelme. Yahudi ve hristiyan geleneği. Ayrıca islamiyetin de dini geleneklere şirin gözükmek için katılımı. Neden se hep erkekleri ilgilendiriyo. Amaç bayanların üzerinde tahakküm kurmak, Onların özgürlüklerini kısıtlamak.

Toplumun ahlaki değerlerini bozuyomuş. Ahlak değerlerinin saç kılına endeksli olması...

Bu daha da garip...

En iyi dileklerimle.

haklısınız örtünmek din konusudur.neden kendinizi yoruyorsunuz sizinle bir ilgisi olduğunu sanmıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

haklısınız örtünmek din konusudur.neden kendinizi yoruyorsunuz sizinle bir ilgisi olduğunu sanmıyorum.

Bu forumlarda bir kaç kez yazıldı. Galiba anlamak istemiyorsunuz.

Ben sizden sonra geldiğim halde okuyup anladım.

Siz anlamamışsınız yada işinize gelmemiş.

O halde bir kez daha söyleyeyim.

İnsanlığı ilgilendiren bir konu, birey olarak tüm insanları ilgilendirir.

Helede haksızlık kendi ülkesinde halkına, insanlığın bir kısmına yapılıyorsa.

Demokratik ve laik değilse...

Miras haksızlığı gibi.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Hayatta en hakiki rehber ilimdir, fendir. İlim ve fen dışında rehber aramak GAFLETTİR, DALALETTİR, CAHİLLİKTİR." M.Kemal ATATÜRK

------------------------------------------------------------------------------------------------Alıntı

Ne güzel,

İlim ve fen......

Aklın mahsulü bunlar...

Aklı ise yaratan Allah, al kullan diyen Allah, aklını kullanmayanların üzerine her ricsi/pisliğ,*********liği bırakırım diyen Allah....

Ne güzel aklın yolunda yürüyenlere...

Yazıklar olsun kendisine AKLI bahşeden Allaha kafa tutanlara...

selam

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

nothing kardeş

Bu daha da garip...

En iyi dileklerimle.

islamiyetin dini geleneklere şirin gözükmek için katılımı ne demek oluyor??????????

kadınların kapanması onların özgürlüklerini mi kısıtlıyor ???? kapanarak ne yapamıyorlar ?????????

bu konuya başka şekilde bakıldığında çok haklısınız mesela kapalı bir kız üniversiteye giremiyor okumak için illa açılmak mı lazım?????

sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu forumlarda bir kaç kez yazıldı. Galiba anlamak istemiyorsunuz.

Ben sizden sonra geldiğim halde okuyup anladım.

Siz anlamamışsınız yada işinize gelmemiş.

O halde bir kez daha söyleyeyim.

İnsanlığı ilgilendiren bir konu, birey olarak tüm insanları ilgilendirir.

Helede haksızlık kendi ülkesinde halkına, insanlığın bir kısmına yapılıyorsa.

Demokratik ve laik değilse...

Miras haksızlığı gibi.....

haklısınız ben okuyorum ama anlayamıyorum nasıl bir zihniyettir bu,haksızlık dediğiniz kadınların kapanması mı bir kadının saçını açtığınızda demokrasi mi işlemiş olacak sizin demokrasiniz bu mu?????????

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hıncal Uluç'un 25.02.2006 tarihli Sabah Gazetesindeki yazısı

Gelme Rania!..

HAŞİMİ Ürdün Kraliçesi Rania gene geldi Türkiye'ye.. Ben olsam vize vermem, sokmam.. Hamas'ın beyni Meşal'ın ziyaretinden daha fazla zarar verebilir ülkeye.. Ve de AKP'ye..

Kraliçe'nin kıyafetlerine bakıyor musunuz?.. Baş hep açık.. Laf ola bir tül bile uzatmıyor, Benazir Butto gibi.. Kostümleri en son moda.. Bir Paris burjuvası nasıl giyiniyorsa bugün, o da öyle.. Kalçaya tam oturan pantolonlar.. Göğüsleri fırlatan kazaklar!.. İslam kraliçesi değil, Hollywood film yıldızı, ekselansları..

Peki bunun tehlikesi ne?..

"Ne" olur mu?..

Adı üstünde bu Haşimiler, Peygamber'in sülalesi değil mi?.. Ürdün anayasası ile Şeriatla yönetilen bir İslam Krallığı değil mi?.

Şimdi benim türbanlı genç kızlarım, bu Rania'ya bakarak "Tövbe tövbe.. Bir İslam şeriat devletinin hem de Peygamber sülalesinden kraliçesi baş açık ve modern kılıklarla gezerse, bizim bu türban, bu üniforma gibi çağ dışı pardesü kılıklarımız ne oluyor" diye düşünmeye başlamazlar mı?..

Dünyada, düşünmeye başlamak kadar tehlikeli bir şey var mı?.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

haklısınız ben okuyorum ama anlayamıyorum nasıl bir zihniyettir bu,haksızlık dediğiniz kadınların kapanması mı bir kadının saçını açtığınızda demokrasi mi işlemiş olacak sizin demokrasiniz bu mu?????????

Dolaylı da söylemiş olsanız,

Okuyup anlamadığınıza üzüldüm.

Kaderiniz bu, ne yapalım.

Anlamak, düşünmek, yorumlamak.

Kabullenemiyosunuz bu fiilleri.

İnançlılar da bunlar pek hoş görülmüyor.

Olsada kerhen yapılıyor.

Desinler diye, gösterişte.

Kıstaslar, kurallar, dogmalar.

Eliniz mahkum, alın yazınız.

Demokraside, bilimde,

Düşünebiliyosunuz, anlıyosunuz, yorum yapabiliyorsunuz.

Kerhen değil samimice.

Yapabilecek çok az şey var sizler için.

Hep insanların cinsel objeleri ile uğraşıyorsunuz.

Yaşar Nuri bu isanlar için haklı olarak şu kelimeleri kullanıyor.

"AZDINIZMI SİZ KARDEŞİM."

Ayrıca,

ÖZELLİKLİ İNSANLAR FİKİRLERLE,

SIRADAN İNSANLAR OLAYLARLA,

BOŞ İNSANLAR DA KİŞİLERLE UĞRAŞIR.

Ya kişilerin cinsel objeleri ile kimler uğraşır?

Söylemeye dilim varmıyor...

En iyi dileklerimle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dolaylı da söylemiş olsanız,

Okuyup anlamadığınıza üzüldüm.

Kaderiniz bu, ne yapalım.

Anlamak, düşünmek, yorumlamak.

Kabullenemiyosunuz bu fiilleri.

İnançlılar da bunlar pek hoş görülmüyor.

Olsada kerhen yapılıyor.

Desinler diye, gösterişte.

Kıstaslar, kurallar, dogmalar.

Eliniz mahkum, alın yazınız.

Demokraside, bilimde,

Düşünebiliyosunuz, anlıyosunuz, yorum yapabiliyorsunuz.

Kerhen değil samimice.

Yapabilecek çok az şey var sizler için.

Hep insanların cinsel objeleri ile uğraşıyorsunuz.

Yaşar Nuri bu isanlar için haklı olarak şu kelimeleri kullanıyor.

"AZDINIZMI SİZ KARDEŞİM."

Ayrıca,

ÖZELLİKLİ İNSANLAR FİKİRLERLE,

SIRADAN İNSANLAR OLAYLARLA,

BOŞ İNSANLAR DA KİŞİLERLE UĞRAŞIR.

Ya kişilerin cinsel objeleri ile kimler uğraşır?

Söylemeye dilim varmıyor...

En iyi dileklerimle...

sırf laf olsun diye de söylemiş olsanız,benim için üzüldüğünüze üzüldüm.

demek kadere inanmaya başladınız.

anlamak,düşünmek,yorumlamak değil benim kabullenemediğim.

benim kabullenemediğim sizin özgürlüğü anlayış biçiminizdir.istediği için kapanan bir hanımı açtırarak ona özgürlük vermiş olmazsınız.istediği için kapalı ama okuyamıyor devlet kurumlarında çalışamıyor bu mu özgürlük????

hiç mi televizyon seyretmiyorsunuz kimler insanların cinsel objeleriyle uğraşıyor ve hanımları beş paralık ediyor??? açmak ve açtırmak için yarışa girmişler ama bunlar cinselliği kullananlar olmuyor, islamiyet hanımları cinsel obje olarak kullanmaz. kimlerin kullandığı belli et pazarı demeğe dilim varmıyor.

AZANLAR BELLİDİR VAY ONLARIN HALİNE

benden de en iyi dilekler

Üniversitelerdeki başörtüsü yasağı Avrupa basınında

Fransa’nın dünyaca ünlü gazetesi Le Monde, Türkiye’de üniversitelere girmeleri yasaklanan başörtülü genç Türk kızlarının eğitimlerine devam edebilmek için yurtdışına gitmek zorunda kaldıklarını yazdı.

Türkiye’de binlerce başörtülü genç kızın üniversitelere, devlet kurumlarına ve siyasete girişinin yasaklandığına dikkat çekilen makalede genç kızların evlerinde kalmakla, başörtülerini fakülte önünde çıkarmak arasında kaldığı belirtiliyor. Gazetenin İstanbul’a gönderdiği Marie Jego tarafından yazılan makale, Atatürk Üniversitesi’nde geçtiğimiz günlerde yaşanan olaya da yer veriyor. Üniversite rektörünün, kızının mezuniyet törenine katılmak isteyen bir anneyi başörtülü olduğu gerekçesiyle törene almamasının ardından tartışmaların daha da büyüdüğünün belirtildiği makale de hükümetin de orduyu provoke etmemek için üniversitelerdeki yasağın kaldırılması için bir şey yapmadığı ileri sürülüyor. Önce başbakan sonra da cumhurbaşkanı olan liberal eğilimli Turgut Özal döneminde üniversitelerde başörtüsü yasağının uygulanmadığına dikkat çekilen yazıda başörtüsünün siyasi İslam’ın yükselişe geçtiği 90’lı yılların sonundan bu yana laik ve Kemalist çevrelerin hedefi haline geldiği belirtiliyor. Türkiye’de okuyamayan başörtülü kızların üniversite okumak için Avrupa, Amerika ve Körfez ülkelerine gittiği ifade ediliyor.

Öte yandan başörtüsü mağdurlarının yanı sıra Kanal 7’de çalışan gazeteci Ayşe Böhürler ile de görüşen Jego, başörtülü Böhürler için “Hiç de baş eğmiş bir kadın gibi gözükmüyor. Üç çocuğu var ve aile hayatıyla iş hayatını başarıyla götürüyor.” yorumunda bulunuyor. Ali İhsan Aydın, Paris

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gerekçe: Türban siyasi anlam ifade ediyormuş...

açılımı..mgk kitaplarında yazan: suriyeden gelen çarşaflı ajanlarla bir tutulmamak için yasaklanma..başı örtersek Suriyeden gelen ajan olacaz..bu eskiden böyleydi..

ikincisi her sağ partide bu konu gündeme gelir..devran döner..perde iner vs.

üçüncüsü Türkiye laik bir ülke zaten değil, yarı laik, zira din devlet işlerine karışmasa da devlet din işlerine karışıyo.. en iyi delili diyanetin devlet kontrolünde olması..

4. acaba geriye mi döneriz? batı ne der? rezil oluruz..hatta Hıristiyan olalım..AB'ye daha rahat gireriz..atalım üstümüzden islam lekesini..düşünceleri..

Devlet ya da adı her neyse halkıyla karşı karşıya gelmek istemez.. Zira böyle de oldu zamanında..Allah demenin bile yasaklandığı devirler..sonra halkın tepkisi...

Türkiye daru'l harp mı??

daha

ve daha..

ÖZ YURDUNDA GARİPSİN ÖZ VATANINDA PARYA

Keşke Türk olmayı, vatanımı, bu kadar sevmeseydim..Ama ne toprağımın ne ırkımın bir suçu var... bu topraklar müslüman...insanlar belki ama bu topraklar asla dinsizleştirilemez...toprak kan tükürür..şehitlerin kanını..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kanada'da Sih öğrenciye 'bıçak' izni

Dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden Kanada'da, 12 yaşındaki bir Sih öğrenci okula "dininin gereği" diye bıçakla girme hakkı kazandı. Montreal'de okula bıçak taşıdığı için girmesi yasaklanan Gurbaj Singh Multani, bıçağı taşımasının keyfi değil inançları doğrultusunda olduğunu kanıtlamak için temyiz mahkemesine başvurdu. Ve mahkeme, "Dini hoşgörü Kanada halkı için çok önemli bir konu" diyerek Multani'ye kendisi için kutsal olan bıçağı taşıma hakkını verdi.

"DİNİ ÖZGÜRLÜK ÖNEMLİ"

Hindistan'da bir mezhep olan Sihler için Kırpan adı verilen bıçak ilericiliğin ve özgürlükte kararlılığın bir sembolü olarak kutsal bir değer taşıyor. Kırpan, Kanada okullarında 2001 yılında bir velinin "Çocukların güvenliği tehlikeye giriyor" şikayetinden sonra yasaklanmıştı. Ancak Kırpan'a getirilen yasağın ülkedeki dini özgürlüklere garanti veren yasayı ihlal ettiğini söyleyen temyiz mahkemesi kararı iptal etti. Hindistan'da 1500'li yıllarda doğan Sihizm, İslam ve Hinduizm karışımı bir hareket. Sihler, Kuzeybatı Hindistan'ın Pencap bölgesinde yaşıyor.

DIŞ HABERLER

yaa arkadaşlar düşünün özendiğimiz onlar gibi olmaya çalıştığımız avrupa bile sırf dinin gereği olduğu bıçağa bile izin veriyor,biz türbanı sakıncalı buluyoruz

daha söyleyecek ne kaldı ki....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

erbakan efendinin öncülüğünü yaptığı bu yol maalesef ne laiklikle ne de inançla alakalı değil. türbanı savunan siyasetçilerin %90'ı devleti soymakla suçlandı. ve bu adamların açıklayamadıkları malları var. türbandan kolay vazgeçmezler çünkü bu rant meselesi...

son 15 yıla bakın türban ne kadar çoğaldı. Atatürk'ün kılık kıyafet devriminden sonra geriye dönülmeye çalışılıyor.

inanç meselesinde siyaset yapılmaz. siz türbanı bayraklaştırırsanız birileri de yasaklar. türban meselesi lübnan kökenlidir. Türk tarihinde erbakan dan önce türban diye birşey yoktur. başörtüsü vardır. ne fark var diyeceklere diyorum ki... çok fark var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

[/quote

nasıl böyle bi kanı ya wardın arkadaşım..anlayamadım..

kuran-ı kerim'e inanmıyorsun sanırım..Allah'ın emri dir örtünmek..ayetlerde açıklanmış..

bi türban almış başını gidiyor..başörtüsü ile siyasi bi simge olan türban arasnda fark wardır..

neden insanların Allah'ın emirlerini yerine getirme isteği bukadar zoruna gidiyo milletin..kendi iradesizliklerinin ortaya çıkması mı onları rahatsız eden?neden kuranda geçtiği halde kapalı olmak iken normal olan açık olanlara neden kapalı değilsin diye sorulmuyor..?

başörtüsünü anlayabilmek için ilkönce Allah'a inanmak kuranı anlamak gerekir..inanmıyorsanda karşındaki insanın düşüncelerine saygı gereği susarsın.. -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.