Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allah, hakikaten insani seviyor mu?

muki

Önerilen İletiler

Dini mizahi yasaklamak mi gerekiyor? Peki ama dinlerin toplum icinde ozel yeri mi var?

Elbette inancli olmak guzel bir sey olabilir, bu tartismasiz. Organize olmus dinler degismez bir cercevede yonetici/yonlendirici oluyorlar. Kurallara gore de yasama yon veriyorlar. Ve insan her zaman dogru tarafta oluyor, elbette sadece kurallara uyuldugu zaman.

Bu ideolijilerde de aynen boyle. Bir kisinin belirli bir dunya gorusu varsa, ona inaniyor. Mesela Hitler doneminde ve savas sonrasi komunist donemde de bu ideolojilerin dinle yakin akrabaligi oldugunu gorduk. Nasil ki, nasyonal sozyalizm insanlari dar bir korseye tikiyorduysa, dinde insani boyle bir korseye tikiyor. Yasak, yapamazsin, yapmaman gerekir, sayet ki allahina/onderine sadakatla tevekkul etmek istiyorsandir parola.

Bu guc ve otorite ile ilgilidir.

Ben ideolojileri de sevmiyorum. Kendi inanisim bana insanin kararlarini verebilmesinde hur olmasi gerektigini ve kendisini ve baskalarini herhangi bir inanc yapisinin boyunduruguna sokmamasi gerektigini soyluyor. Daha ziyade, bir insanin hayatini nasil yasamak istedigi kendi secimine birakilmali. Diger insanlar ne misyonculuk rolunu ustlenmeli, ne de zorlamali, ancak ozendirici olmalidir. Insanlik sabit olan hayali resimlere cakili kalmamali ve kendisini yeni yeni kesfetmede birbirini tesvik edici olmalidir.

Evet, ne yazik ki boyle bir durumdan cok uzaktayiz ve dinler de insanin hur olamamasinda rol oynuyorlar. Dinlerin rahat ve guzel vaatleri ayni zamanda tutsaklik da yaratiyor. Kolay ve emin yolu secmek boyunduruk altina girmek anlamina da geliyor. Soz konusu; bir politikacinin veya bir peygamberin de boyundurugu altina girme olabilir. Sonucta ikisi de: "Ben seni yonetiyorum, sen itaat ediyorsun. Sen iradenden vazgeciyorsun, ben seni yonlendiriyorum."

Tam da bu yuzden ustduzeyle ilgili mizahin yasaklanmamasi gerekir. Kim ki, akilci mizaha yasak getirirse, o sansur yapmis olur. Burada otoriter bir rejimi hicvetmekle, otoriter bir dinle parodi yapma arasindaki fark nedir? Sadece ona bircok insan inaniyor diye, sonuncusunun ozel korunmaya alinmasina hakki mi var? Bir dini korumada ne kadar ileri gidilebilinir ve bir inancli/imanli insanin kendini de guclu/kuvvetli kilmasi gerekmezmi ki bu istihzaya karsi koyabilsin ve hatta boylelikle kendi yasamini gozden gecirebilsin?

Gayesi baski ve zorlama olan kurumlarin -ki bunlar din ve devlet olabilir- amaci, sansurle belirli bir hava yaratmaya calismaktadir. Kendi otoritelerini surekli yukseltici bir havadir bu.

Organize olmus dindarligin, eleme, aciya, iktidar sahibi olmaya ve savasa goturdugunu gormek bana "Allah, hakikaten insani seviyor mu?" sorusunu sorduruyor. Ve O'nun adina sansurlemek, O'nun adina misyonculuk yapmak ve O'nun adina teror estirmek gibi olaylarda insanlar rol aliyor ve hala "Allah, hakikaten insani seviyor mu" sorusunu sormuyorlarsa kendilerine, bizlerin neye inanmasi gerekir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

elbetteki seviyor ama bazı insanlar anlamıyor savaş çıkıyor adaletsizlik var bunları durdurmuyor ALLAh bunların hepsini durdurur buna şüphe yok ama bi bakın çevrenize acaba neden bu adaletsizlikler neen bu savaşalr insan çıkarıyo bunu ALLAh insanı yaratırken aciz yaratmıştır bu burdan açıkça görülebilir sen para petrol altın için milleti sömürürsen nolur kaosta çıkar savaşta olur ALLAH kuran-ı kerimde bunalra değinmiş bildirmiş ve insanların uyması gereken kuralı anlatmış islamın hoşgörü dini olduğunu sölemiş ve uygulatmıştır senin dinin imanın ***** olursa ki şuandaki gibi ALLAh a kurana veya diğer kutsal dinlere nefretle bakarsan senni ne insanlığın kalır nede başka bişeyin bunu RABBİME karşı suçlama götürmek ki haşa buna kimsenin gücü ve haddi yetmez herkes yerini bilecek insanlar kendinize bakın bakın ki görün

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ALLAh bunların hepsini durdurur buna şüphe yok ama bi bakın çevrenize acaba neden bu adaletsizlikler neen bu savaşalr insan çıkarıyor

Herşey Allah'ın kudretiyle hareket eder !!!!

O istemeden dilemeden onun izni olmadan hiçbirşey olmaz !!!

Doğru mu ? eğer doğruysa cevabını otomatik olarak almış olursun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cevabını bende biliyorum ALLAH istemeyince tabiki bişy olmaz

Demekki olan şeyleri Allah istiyormuş, o zaman Allah'a karşı gelebilir misin ? tabiki hayır, herşey onun dilediği takdir ettiği gibi olacak. O zaman kimseyi suçlamayacaksınız şikayet etmeyeceksiniz isyan etmeyeceksiniz, çünkü bu olaylar sizden kaynaklanmıyor, Allah'tan kaynaklanıyor.

Örneğin ben cehennemde yandığım zaman, bu benim suçum değil Allah'ın takdiri olacak. Öyle uygun görmüş, öyle dilemiş, benim ona karşı gelebilmem söz konusu değil. Dolayısıyla ben Allah katında sonucu belli bir insanım ne yaparsam yapayım o sonucu değiştiremem

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demekki olan şeyleri Allah istiyormuş, o zaman Allah'a karşı gelebilir misin ? tabiki hayır, herşey onun dilediği takdir ettiği gibi olacak. O zaman kimseyi suçlamayacaksınız şikayet etmeyeceksiniz isyan etmeyeceksiniz, çünkü bu olaylar sizden kaynaklanmıyor, Allah'tan kaynaklanıyor.

Örneğin ben cehennemde yandığım zaman, bu benim suçum değil Allah'ın takdiri olacak. Öyle uygun görmüş, öyle dilemiş, benim ona karşı gelebilmem söz konusu değil. Dolayısıyla ben Allah katında sonucu belli bir insanım ne yaparsam yapayım o sonucu değiştiremem

saygılar

öncelikle şunu çok iyi idrak etmek gerekiyor..aklımızın yetebileceği kadar şeyler çözümlenmiş durumda değilmi burda hemfikiriz sanırım!!şimdi gelelim bu kadar sorunun bu kadar (sizin deyiminizle)çelişkinin neden cevaplarının verilemediğine bir düşünün kainatta bilmediğimiz belki milyon belki milyar kadar siz koyun rakamı olay ve hadise olduğunuda haberdarız sanırım!!ama ne şekilde oluyor nasıl oluyor ve neden oluyor %99 bilmiyoruz dikkat edin %99 diyorum!!buna göre bilimsel ve evrensel die nitelediğiniz bu inanış yada adı herneyse nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz merak ediyorum?

şu halde sizcede bir tasarımcı bir yaratıcı yokmu?bilmediğimiz birçok olay hadise vakıa bulamadığımız sorular bunlar nerde birleşiyor!!ayettede dediği gibi ''şüphesiz Allah herşeyi EN İYİ BİLENDİR!!''bunun açılımını sölermisiniz bana?herşeyi en iyi bilendir sizce ne demek demekki bilmediğimiz şeyleri sorgulamayıp teslim olunmasını istemek demek değilmidir!!

örnek çocuğu olan vardır aranızda yada olduğunu düşünün geldi size sordu baba anne :ben nasıl oldum siz nasıl oldunuz sizden önceki nasıl oldu nasıl oluştuk?tutup çocuğa bilemiyeceği kafasının idrak edemeyeceği cinsel birleşmeyi anlatacak değilsiniz heralde leylekler getirdi her zaman işe yaramıştır:):)yani inanmak istediğiniz leylekler sadece aslını görmek istemiyorsunuz!!

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

ben anlamadım tarafsız tarafsız olduğun içinmiydi bu konuşman yoksa beni çıkmaza sokturmak içinmiydi bunu tam anlayamadım sen eğer inanmak istemiyosan bu senin sorunun ben isyan etmiyorum beni deneyen ALLAh tır elbette ama şurdaki yorumun biraz senni tarafından kesin ifade gibi senin cehenneme gideceğini sen örnek dahilinde bile olsa dile getiremezsin kimin gidip gitmeyeceini yanlız ALLAH bilir.bunuda unutma

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şu halde sizcede bir tasarımcı bir yaratıcı yokmu?bilmediğimiz birçok olay hadise vakıa bulamadığımız sorular bunlar nerde birleşiyor

Badican

Birleşmiyorki, birleştiren bir kanıt yok, aksine dahada karmaşıklaştıran fikir var !!!

''şüphesiz Allah herşeyi EN İYİ BİLENDİR!!''bunun açılımını sölermisiniz bana?

Allah herşeyi en iyi bilendir, bu nedenle tasa etmenize gerek yok ! zaten ne olacağınız biliniyor siz sadece bilmeden, bilineni oynuyorsunuz. Allah sizi yaratmadan önce cennette veya cehennemde olduğunuzu biliyor, ona göre yaratıyor, şüphesiz Allah herşeyi bilendir !!!

ben anlamadım tarafsız tarafsız olduğun içinmiydi bu konuşman yoksa beni çıkmaza sokturmak içinmiydi bunu tam anlayamadım

master soul, çıkmaza girmeni istemesemde, sonuç kendi kendine öyle oluyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

saygılar

sevgili tarafsız

Allah(c.c) Kllarını sınamayı İSTEDİ bizi yarattı sınamayı İSTEDİ hayrı ve şerri yarattı ve hangimizin ona kullu yapacağanı hangimizin iyi hangimizin kötü olduğunu bize göstermek *** İSTEDİ ve insana irade ve düşünce verdi....

sonra bı sınama sonucunda ödül ve ceza vermek İSTEDİ cennet ve cehennemi yarattı ve bize cezamızı veya ödülümüzü verdi....

gördüğünüz gibi olan herşeyde "O'nun"İstemesi var ve aynı zamanda bizim irademizde var yani bizimisteyebileceğimiz bir şey varsa oda cenneti veya cehennemi istemek(ona uygun yaşamaktır) ama bunda dahi Allahın İstemesi vardır çünkü bize bu hakkı vermeyide o istiyor....

*** not olarak söyliyelim bize göstermek dedim yukarda çünkü o zaten bilir ancak biz bana neden cehennem ona neden cennet diyeceğimiz için bize gösterme lutfunda bulunuyor....

ayrıca cehennem bizim hak ettiğim ken cennet ise hak etmediğimiz lutuftur isterseniz bunun üzerinde de dururuz İNŞALLAH

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah(c.c) Kllarını sınamayı İSTEDİ bizi yarattı sınamayı İSTEDİ hayrı ve şerri yarattı ve hangimizin ona kullu yapacağanı hangimizin iyi hangimizin kötü olduğunu bize göstermek *** İSTEDİ ve insana irade ve düşünce verdi....

sonra bı sınama sonucunda ödül ve ceza vermek İSTEDİ cennet ve cehennemi yarattı ve bize cezamızı veya ödülümüzü verdi....

evet bunların hepsini istedi ve oldu bitti, biz sadece oynuyoruz farkında olmadan. Yani ben dinsizsem neden ? Allah istedi diye, istesydi iman etmez miydim ?

kavramlar çıkmazda, çözülecek bir durum yok, herşey Allah'ın kudretiyle hareket eder, daha ne olsun !!!!

ayrıca cehennem bizim hak ettiğim ken cennet ise hak etmediğimiz lutuftur isterseniz bunun üzerinde de dururuz İNŞALLAH

Hakkı veren Allah'tır, biz sadece uyguluyoruz

Yine çıkmazdayız !!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet bunların hepsini istedi ve oldu bitti, biz sadece oynuyoruz farkında olmadan. Yani ben dinsizsem neden ? Allah istedi diye, istesydi iman etmez miydim ?

Semitik düşünceye göre, hayat bir tiyatro.

Allah istiyor, diliyor, karar veriyor, yapıyor.

Biz oynuyoruz.

Ben dinsiz olmuşum, neden? Allah öyle DİLEMİŞ/İSTEMİŞ.

Benim suçum ne?

Katil ne diyecek? "Allah öyle istedi, o nedenle kestim, kusura bakmayın."

Tecavüzcü ne diyecek? "Allah öyle istedi, o nedenle tecavüz ettim, kusura bakmayın."

Semitik dinlerdeki kader düşüncesi, insanı sadece bir kuklaya dönüştürür.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kavramlar çıkmazda, çözülecek bir durum yok, herşey Allah'ın kudretiyle hareket eder, daha ne olsun !!!!

Hakkı veren Allah'tır, biz sadece uyguluyoruz

Yine çıkmazdayız !!!!

sevgili tarafsız benim yazdığım hususlardan bu fikirlere varman imkansız...

imkansızı başardığını düşünüyorum....

Daha açık bir şekilde ifade etmeye çalışacağım inşallah beceririm...

Kardeşim düşünki bir öğretmen öğrencileri sınamak İSTİYOR ve Öğrencilere diyorki elinizdeki soruların yanına ipucuları koydumki cevaplarını bulasınız ama herkesinz sırasın altınada soruların cevabını koydum ama bakmamanızı istiyorum çünkü o sizi sınamayı İSTİYORUM der. sonra dışarı çıkar kimi öğrenciler öğretmenin sınamasından geçmek ister onun için ipucalardan cevapları bulurlar ve altda blunan kitaba bakmazlar bazıları ise ipucalara bakmazlar baksalar bile cevabı göremezler çünkü onların akılları alttaki kitaptadır öyleki öğretmenlerinin onları yakalama ihtimalini unutmuşlar ve kopya çekmişler tüm bunları cameradan izleyen öğretmen kopya çekenlere ceza çekmeyenlere ise ödül verir...

Şimdi tarafsız kardeşim ceza alan öğrencilerin ceza itiraz gibi bir hakları varmıdır? elbette yoktur çünkü o cezayı kendileri istemiştir.... yoksa öğretmenin onlara ceza verme gibi bir isteği oktur öğretmen onları sadece sınamak ister yada ne olduklarını onlara göstermek ister ve gösterir ve onların iradelerine dokunmamıştır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kopya çekmişler tüm bunları cameradan izleyen öğretmen kopya çekenlere ceza çekmeyenlere ise ödül verir...

Öğretmen öğrencileri bu eylemlerinden dolayı 1 kez mi cezalandırıyor, yoksa, hergün sopa mı çekiyor, mesela okul bitinceye kadar?

*

Farzedelim ki Tanrı var.

Tanrı'yı Muahmmed öyle bir tarif etmiş ki, yapılabilecek en büyük hakaret bile Muhammed'in yaptığı hakaretin yanında sıfır kalır.

Derilerini tazeleyip tazeleyip insanlara işkence etmekten zevk alan bir psikopat mı Tanrı?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir örnek...

Baba: Çocuğum ateşe elini sokma yanar.

(Çocuk söz dinlemez, elini sokar ateşe ve yakar)

Baba: Ben sana ne dedim? "Ateşe elini sokma" dedim, değil mi? Neden dinlemiyorsun? Ben senin iyiliğin için istedim onu. Ama sen dinlemedin şimdi cezanı çekeceksin.

(Baba, çocuğun öteki elinden tutar ve onu da ateşe sokar. Sonra ayaklarını sokar ateşe. Sonra kafasını yakar. Sonra şiş kızdırıp karnına sokar. Sonra ateşte kaynamakta olan suyu çocuğun başından döker)

Muhammed'in tarif ettiği ilah böyle bişey.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

B.Slapper kardeşim konu başka bir yöne çekiliş soru mu değildi herneyse bizde kendimize göre cevap vermiş olduk bahsettiğiniz hususa gelince daha önce bu konuya değinmeye ÇALIŞMIŞTIM...

ama zannedersem ozaman bu forumda değildiniz yada bu bölümde...

tekrarlamaya çalışalım...

Cehennem Zulümmüdür?

Bir gün ibret almak amacı ile cehennem ile ilgili hadisler okuyordum

o an en samimi ve ateist olan bir arkadaşım bir hadise gözü çarptı ve okudu

okuduğu hadis

"Cehennemde en hafif ceza gören kimsenin; iki ayağının çukurlarına iki kor parçası konulacağını, onların tesiriyle beyninin bakır tencere gibi kaynayacağını" haber vermiştir.(Buhari) hadisiydi

Bunu okuduktan sonra bana döndü ve

"Bu resmen zulümdür işgencedir dedi.

Böyle cezamı olur.Bumudur merhamet".dedi

Bende nefsime ona ve bütün benim gibi günahkarlara bir cevap olarak Üstad Bediüzzamana baş vurdum

Cehennem'in vücudu ve şiddetli azabı, hadsiz rahmete ve hakiki adâlete ve israfsız mizanlı hikmete zıddiyeti yoktur.

Zira bin masum insanın hakkına tecavüz eden bir zalimi cezalandırmak ve yüz masum hayvanı

parçalayan bir canavarı öldürmek zalimler içerisindeki biçarelere rahmettir adalettir.Ve o zalimi affetmek o canavarı serbest bırakmak o mahsum biaçrelere zulüm ve adaletsizliktir.Ve zalimi affetmek merahmet değil biçarelerin hakkını almaktır.

Aynen öyledirki cehennem hapis hanesine giren küfrü mutlak ve Allahın kudretini gerek dili ile gerek yaptığı fiileri ile inkar eden ve hemde o kudretin farkında olanlara zulüm eden

ve onların şehadetine zarar veren İslamda uyması gereken hukuka bir nevi tecavüz eden

yaptığı öyle bir zulümdür ki affa hakkı yoktur.

Onu cehenneme atmamak yersiz gereksiz merhametki merhametle alakası olmaz ve bu davada

gerekeni yapmış olan ve Allahın kudretini tanımış ona kulluğunu yapmış olan binlerce davacıya adaletsizlik olur.

Misal çokça görüyor ve söylüyoruz ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM diye öyleki bu kulluğunu yapmış veya yapmaya çalışanlar bu mizanı istiyor ise Allah elbette isteyecek ve kuracakatır.

Evet nasılki bir serseri yaptığı fiil ve dil ile oranın hakimine beni hapse attıramassın yakalayamassın dese

o şehirde hapis olmasada böyle serseriler için bir hapis yapılır.

Aynen bunun gibi fiilleri ile hakka itaat etmeyen hakkı unutan onu tanımayanda hal lisanı ilşe beni hapse at der.

Evet imanın güzelliğinin cenetin ispatı ve güzelliğinin delili olduğu gibi küfr ve hakka itaatsizlikte

baştaki delillerde olduğu gibi cehennem azabını gösteriri haber verir.

Mâdem küfür hadsiz hukuka bir tecavüzdür...Elbette hadsiz bir cinayettir. Öyle ise, hadsiz bir azaba müstehâk eder.

Madem bir dakikada işlenen cinayet belki on beş sene belki 30 sene hapsi gerektiriyor ve buda adalet oluyor.Öylesine çirkin ve binlerce insanın hakkına tecavüz olan itaatsilikde

hadsiz cezayı gerektirir.

Evet, bu kâinatta hayır-şer, lezzet-elem, ziya-zulmet, hararet-bürudet, güzellik-çirkinlik, hidâyet-dalâlet birbirine karşı gelmesi ve içine girmesi, pek büyük bir hikmet içindir. Çünki, şer olmazsa, hayır bilinmez. Elem olmazsa, lezzet anlaşılmaz. Zulmetsiz ziya, ehemmiyeti olmaz. Soğukla, hararetin dereceleri tahakkuk eder. Çirkinlik ile, hüsnün tek bir hakikatı, bin hakikat ve binler çeşit hüsn mertebeleri vücud bulur. Cehennemsiz Cennet'in pekçok lezzetleri gizli kalır. Bunlara kıyasen herşey, bir cihette zıddıyla bilinebilir. Ve bir tek hakikatı, sünbül verip çok hakikatlar olur.

Mâdem bu karışık mevcudat dâr-ı fâniden dâr-ı bekaya akıp gidiyor;elbette nasılki, hayır, lezzet, ışık, güzellik, îman gibi şeyler Cennet'e akar. Öyle de şer, elem, karanlık, çirkinlik, küfür gibi zararlı maddeler Cehennem'e yağar, ve bu mütemadiyen çalkanan kâinatın selleri o iki havza girer, durur.

Bu yazıyı arkadaşıma arz ettiğimde yazıdaki delillerin özellikle baştaki delillerin ikna edici olduğu itiraf etmişti...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi tarafsız kardeşim ceza alan öğrencilerin ceza itiraz gibi bir hakları varmıdır? elbette yoktur çünkü o cezayı kendileri istemiştir.... yoksa öğretmenin onlara ceza verme gibi bir isteği oktur öğretmen onları sadece sınamak ister yada ne olduklarını onlara göstermek ister ve gösterir ve onların iradelerine dokunmamıştır...

Öğrencileri öğretmen mi yaratmış ?

Kopya çekmeyi öğretmen mi yaratmış ?

Öğretmen kimin kopya çekip çekmeyeceğini biliyor mu ?

Öğretmen kimin ceza alıp almayacağını biliyor mu ?

Cezayı öğretmen mi yaratmış ?

Öğrencinin beynindeki her zerreyi ve her düşünceyi, öğretmen biliyor mu ?

Örnekleriniz Allah'a şirk koşuyor, zaten örneklerinizi Allah'a uyarlayamazsınız çünkü alakası yok. Bahsettiğiniz Allah herşeyi yaratandır, iyiliği ve kötülüğü yaratandır. Herşey Allah'ın kudretiyle hareket eder, onsuz bir yaprak dahi kımıldamaz.

Bir gün ibret almak amacı ile cehennem ile ilgili hadisler okuyordum

o an en samimi ve ateist olan bir arkadaşım bir hadise gözü çarptı ve okudu

okuduğu hadis

İmanı tam bir müslümanın, en SAMİMİ ARKADAŞI bir ATEİST

çok ilginç

"Cehennemde en hafif ceza gören kimsenin; iki ayağının çukurlarına iki kor parçası konulacağını, onların tesiriyle beyninin bakır tencere gibi kaynayacağını" haber vermiştir.(Buhari) hadisiydi

Böyle bir vahşet, Allah'a yakışmaz.

Din özgürlüğüne yakışmaz.

Düşünce özgürlüğüne yakışmaz.

İnsanlığın bile kabul etmeyeceği bir olay, sevgi ve hoşgörü dini islamda kabul ediliyor !!!

Bir anne kendisini terk eden, sen benim annem değilsin diyen bir çocuğa bırakın böyle bir vahşet,işkence uygulamayı herhangi bir yaptırım bile uygulamayabilir.

Allah'ın eline insanları bu kadar işkenceye maruz bırakmasıyla ne geçecekki, inanılmaz büyüklükte bir kainatın zerresi kadar insan kitlesinin Allah'a vereceği şey nedir ?

El Kaidenin eylemleri bile bu vahşetin yanında kainatta kum tanesi gibi kalır. Ki bütün dünya El Kaideye bu vahşetinden dolayı karşı.

Böyle masallar oldukça, çarpıklıklar, her zaman gözünüzün önüne gelecektir. Sorular ve sorunlar bitmeyecektir.

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu yazıyı arkadaşıma arz ettiğimde yazıdaki delillerin özellikle baştaki delillerin ikna edici olduğu itiraf etmişti...

Kusura bakma arkadaşın lümpen ateistmiş.

Burada Said Nursi, soruyu sulandırmış, cacık bir cevap vermiş. Soru kötülük cezasız mı kalsın değil. Hem suçlulşara işkence ile ceza verilmez. Sevgili TARAFSIZ yukarda yazmış zaten, Böyle bir vahşet, -varsa- Allah'a yakışmaz.

Soru, inanmamanın cezası nedir? Soru Muhammed'i tanımamanın cezası nedir? Bu davranışlar kötülük müdür?

Allah'a inanmamak, Muhammed'i takip etmemektir zulüm diye tabir edilen şey kuran'da/İslam'da.

Kuran evrensel kötülükle ilgilenmez. Kuran2ın kötülük olarak tarif ettiği şey, Allah'ın narsissizmini tatminden kaçınmaktır.

Graham Bell cehenneme gidecek midir? Edison cehenneme gidecek midir? Bill Gates Cehenneme gidecek midir? Rahibe Teresa Cehenneme gidecek midir? Dalai Lama Cehenneme gidecek midir? İnsanlara ne kötülük etmişlerdir?

Bu kişiler korlar üstünden yalın ayak yürütülerek cehenneme sokulacak, kızgın şişlerle işkenceye tabi tutulacaklar, kafalaraında kızgın su/lav dökülecek, zakkum yedirilecek ve derileri soyuldukça derileri tazeleneip tazelenip işkence sürdürürlecek midir? Suçları nedir? Mesela benim ve senim dünyanın ayrı köşelerindeyken konuşma tartışma olanağı sunmaları mıdır? Nedir yani?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu kişiler korlar üstünden yalın ayak yürütülerek cehenneme sokulacak, kızgın şişlerle işkenceye tabi tutulacaklar, kafalaraında kızgın su/lav dökülecek, zakkum yedirilecek ve derileri soyuldukça derileri tazeleneip tazelenip işkence sürdürürlecek midir? Suçları nedir? Mesela benim ve senim dünyanın ayrı köşelerindeyken konuşma tartışma olanağı sunmaları mıdır? Nedir yani?

BrainSlapper, Bill Gates cehennemde yanacak, çünkü o bir hristiyan ve tanrıya inanıyor, diğer suçuda bütün dünya insanlarını birbirine teknololojiyle bağlaması, milyarlarca insanın hayatına büyük bir kolaylık sağlaması, milyarlarca insan tarafından takdir edilmesi.

Bu arada dünyamızın karanlık bölümünü aydınlatan Edisonda derisi kavrulup kavrulup , tazelene tazelene tekrar takrar sonsuza kadar yanacak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

BrainSlapper, Bill Gates cehennemde yanacak, çünkü o bir hristiyan ve tanrıya inanıyor, diğer suçuda bütün dünya insanlarını birbirine teknololojiyle bağlaması, milyarlarca insanın hayatına büyük bir kolaylık sağlaması, milyarlarca insan tarafından takdir edilmesi.

Bu arada dünyamızın karanlık bölümünü aydınlatan Edison da derisi kavrulup kavrulup , tazelene tazelene tekrar takrar sonsuza kadar yanacak.

Büyük suç işlenmiler, haketmişler kebap olmayı yani.

Halbuki bilgisayarı yaygınlaştırmak ve karanlıkları aydınlatmak gibi boş işlerle upraşacaklarına, sabahtan akşama ibadetler geçirseler, hacca macca gitseler doğru yolu bulmuş olurlardı.

Bilgisayara ve lambaya bakmaktan gönül gözleri körelmiş.

*

Bu arada benim bildiğim kadarıyla Bill Gates dinsiz, Hristiyan değil yani.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bütün cevaplar hakkında yorumumu yazmıştım amamalesef

******* sayfayı yineledim ve kayboldu tekrar yazacak kadar vaktim yok

ama yazacağım inşallah

kısaca şimdilik şunları söylemek istiyorum ki

çoğu insan zevklerininve nefsini elinde pervaneoluyor ve kulluğu unutuyor...

cenabı hak bu unutmuşluğumuzu gidermek ve bizi kötü yoldan alıkoymak ve

cennetine almak için elinden geleni yapıyor

bu yolda gitme böyle olur şöyle olur diyor

ama borcunu yerine getir nimetlerininşükrünü yap

allah merhamet edendir diyor

ama BAZI İNSANLAR ise tuturmuşlar hayır ben yanacağım diyor...

yanmayı biz kendimiz istiyoruz oda ol diyor oluyor

halbuki onun orda yanmak var uyarısına uysak

saadete ulaşacağız....

Şüphesizki haşo o zalim olsaydı

siiz yanmaktan korumak için

kendinizi inkardan çekin yanmayın demezdi....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bütün cevaplar hakkında yorumumu yazmıştım amamalesef

salaklığımdan sayfayı yineledim ve kayboldu tekrar yazacak kadar vaktim yok

ama yazacağım inşallah

ahirzaman

tekrar yazmana gerek yok, çünkü yorumlarımıza dair bir yorumun yok, yorumlarımızı çıkarımlarımızı sorularımızı görmezden geliyorsun

bir çok soru sordum sana yukarıda senin yorumlarınla ilgili ama hepsini atlamışsın, diğer arkadaşların söylediğinide atlamışsın

umarım direkt bizim söylediklerimize cevap verirsin.

saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.