Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Madde düşünebilir mi? Muhakeme, karşılaştırma yapabilir mi?

BrainSlapper

Önerilen İletiler

Sevgili BrainSlapper genelde bütün iletilerinde konuları kişiselleştiriyorsun. Burası geniş kapsamlı bir forum ve binlerce üyesi binlerce okuru olan bir forum. Oysa ki sen iletilerinin hemen hemen hepsinde sadece sevgili Kralx e hitap ediyorsun. Bence birebir onunla konuşup diyalog kurmak istiyorsan bunu tek tek başlık açarak değil de özel mesaj atarak yapsan herkes için daha iyi olur.

Ama eğer sen sorularının herkes tarafından görülmesini ve cevaplanmasını istiyorsan lütfen her iletinin altına lütfen cevap veriniz sayın Kralx yazmamanı rica ediyorum.

Bu tür yaklaşımlara da sevgili forum yöneticilerinin dikkat etmesini istiyorum

saygılar,

Yanılıyorsun, bütün konuları kişiselleştirmiyorum.

Bu başlığı herkes cevaplayabilir, ancak kralx'in özellikle cevaplamasını istedim, zira bilgisayarla ilgili bir işi var, madde düşünemez diyor, tasarım'a inanıyor.

Kişiselleştirme yok yani. Şahsı ile ilgili tartıştığımız bir konu yok. Kendisi bana bir konuda "sallama" anlamında güldü, bende gülmesinin gereksiz olduğunu gösterdim. O kadar.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 178
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

İtiraz edebilir.

"Aynı adı taşıyan bir dosya var, bu dosya dını veremezsiniz, başka ad verin"

"Bu programı yükleme yetkiniz yok, lütfen sistem yöneticinize başvurun".

Ben tesadüfen oluştum demez. Beni bir adam yaptı da demez. Beni yapan adama biraz tapınayım, sevgi gösterisinde bulunayım da demez.

Saygılar.

Sayın BrainSlapper size bir forumdaş olarak nacizane bir tavsiyem olacak lütfen biraz dinlenin toparlanın ondan sonra yazışalım saygılar dilerim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilgisayar size gore itiraz edemiyormus oysa sizlerinde pek bir farki var sayilmaz.....

Bilgisayar ın itiraz edememesi çok dokundu galiba ha birde bilgi sayar hür de değil istersen çanta gibi yanında da taşıya bilirsin bizlerin farkı da yanıtlarınızda gizli

ayar bozuldu galiba........?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış..

İçimden bir ses bu sözü söylememi söyledide söyledim..

Kimse birşey çıkarmasın bu sözden..

Neyse konuya dönelim..

Arkadaşlarımız önce bir iddada bulundular bilgisayların düşünebilidği tezini öne sürdüler..

Gelen tepki karşısında iddayı bir doz düşürüp, zekadan bahsettiler..

Yine tepki geldi..

Bu kez yapay zekadan bahseder oldular..

Eh..

Çok doğal, her arkadaşımız her konuyu bilecek diye bir kanıt yok..

Önce konuyu açarsın, zamanla birileri tartışırken o konuyu bilmiyorda olsan öğrenirsin..

Tamam buraya kadar iyi ama o öğrendiklerini öğrendiğin adamlara öğretmeye kalkışmak biraz etik olmaz.. :)

Özetle;

Bilgisayarlar programlanandan başkasını yapamazlar..

Bu onların iradesiz olduklarını gösterir..

İradesi olmayan varlık düşünemez..

Yapay zekada diyebilirsiniz fakat üzgünümki o olayda programlamayla ilgilidir..

Programlananın dışında bir şey yapamaz..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış..

İçimden bir ses bu sözü söylememi söyledide söyledim..

Kimse birşey çıkarmasın bu sözden..

Neyse konuya dönelim..

Arkadaşlarımız önce bir iddada bulundular bilgisayların düşünebilidği tezini öne sürdüler..

Gelen tepki karşısında iddayı bir doz düşürüp, zekadan bahsettiler..

Yine tepki geldi..

Bu kez yapay zekadan bahseder oldular..

Eh..

Bu senin kuruntuların.

İddia yerinde duruyor sayın kralx,

Metal+silikon+plastik+elektrik yığını nasıl oluyor da program kabul edebiliyor? Nasıl olur da komut alabiliyor?

Tek adımlık geri atma diye birşey yok...Teyid ediyorum burda..

Sallama, saptırma...

Çok doğal, her arkadaşımız her konuyu bilecek diye bir kanıt yok..

Önce konuyu açarsın, zamanla birileri tartışırken o konuyu bilmiyorda olsan öğrenirsin..

Tamam buraya kadar iyi ama o öğrendiklerini öğrendiğin adamlara öğretmeye kalkışmak biraz etik olmaz.. :)

Senin bilgisayarla haşırneşir olduğunu bildiğim için bu konuyu açtım, sana en çok bildiğin alanda savaşma imkanı sundum...

Bir yukadıdaki sözlerinle tamamen demogojiye sapmışsın...

Soru başka: Metal+silikon+plastik+elektrik yığını nasıl oluyor da matematik yapıyor?

Nasıl oluyor da a masasındaki bilgisayara virüs girdi diyor?

b masasındaki bilgisayardan administratör yetkilerini kullanma teteşebbüsü var diyor?

Bilgisayarlar programlanandan başkasını yapamazlar..

Bu onların iradesiz olduklarını gösterir..

İradesi olmayan varlık düşünemez..

Yapay zekada diyebilirsiniz fakat üzgünümki o olayda programlamayla ilgilidir..

Programlananın dışında bir şey yapamaz..

Programlama nedir peki?

Programöı cinler mi okuyor?

Ruh mu okuyor?

Okuması gerektiğini nerden biliyor?

Sen nasıl karar veriyorsun?

Canlı ile cansız aynı şekilde programlanacak diye birşey mi var?

Programlamadığın/öğretmediğin bir çocuğu koy bakalım sıcak ızgaranın yanına, ne oluyor gör.

İrade programlama ile veriliyor, yavaş yavaş. Bugün basit kararları verir, yarın karmaşık.

Sen tasarıma inanıyorsun ya, bu konu tam sana göre, Tanrı'da insanları programlamış demen lazım. Ha yaratmış, ha programlamış. Aynı şey.

Senin hatan nerde biliyormusun?

Düşünmenin "ruh" adını verdiğin ve ne olduğunu ispat edemediğin, inançtan öteye hiçbirşey söyleyemediğin şey tarafından yapıldığını iddia etmek. Bu iddianı da sırf beyin düşünmez, ruhun insan ruhundaki iletişim noktası olan kalp düşünür demek için sürdürüyorsun. Çünkü bu iddiadan vazgeçmek Kuran yanlış demek anlamına geliyor değil mi?

Onu demeye korkuyorsun.

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Programlama nedir peki?

Programöı cinler mi okuyor?

Ruh mu okuyor?

Okuması gerektiğini nerden biliyor?

Öcelikle "sallama ve saptırma" etik olmayan bu iki sözünü geri almanı rica ediyorum..

Değilse bir daha sana cevap yazmıcam..

Evet aklını karıştıran noktayı tespit ettim..

Programlanan şeyleri okuyan sistem aklını baya bir karıştırmış.

İşlemcinin (CPU) bu okuma esnasında kendiliğinden hareket ettiğini zannediyorsun..

Oysa senden aldığı komutla hareket eder, kendiliğnden birşey yapamaz...

Dün anlatmıştım ama sanırım okumadın yada anlamadın..

İşlemciye klavye yada fare yardımıyla elektrik sinyali gönderirsin..

Bu elektrik sinyali trasnsistörlerle 1-0 kodlaması esas alınarak gerekli yerlere kanalize edilirler..

İstenilen bilgi kodlanmış şekilde, bulunabilirse yine aynı sistemle işlemciye oradan ram'a oradanda ekran kartı vasıtasıyla ekrana iletilir..

Sonuç itibariyle bilgisayar bir makinadır ve cansızdır..

Ama işin demogojisine kaçarsan ben sana ineğin kuş olduğunu bile ıspatlarım..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öcelikle "sallama ve saptırma" etik olmayan bu iki sözünü geri almanı rica ediyorum..

Değilse bir daha sana cevap yazmıcam..

Evet aklını karıştıran noktayı tespit ettim..

Programlanan şeyleri okuyan sistem aklını baya bir karıştırmış.

İşlemcinin (CPU) bu okuma esnasında kendiliğinden hareket ettiğini zannediyorsun..

Oysa senden aldığı komutla hareket eder, kendiliğnden birşey yapamaz...

Dün anlatmıştım ama sanırım okumadın yada anlamadın..

İşlemciye klavye yada fare yardımıyla elektrik sinyali gönderirsin..

Bu elektrik sinyali trasnsistörlerle 1-0 kodlaması esas alınarak gerekli yerlere kanalize edilirler..

İstenilen bilgi kodlanmış şekilde, bulunabilirse yine aynı sistemle işlemciye oradan ram'a oradanda ekran kartı vasıtasıyla ekrana iletilir..

Sonuç itibariyle bilgisayar bir makinadır ve cansızdır..

Ama işin demogojisine kaçarsan ben sana ineğin kuş olduğunu bile ıspatlarım..

İşin demogojisine kim kaçıyor belli.

Kendiliğinden hareket ettiğini zannetmiyorum

Okudum, anladım.

Bilgisayar bir makinadır ve cansızdır, doğru.

Zaten konunun başında canlı varlıkları bir tarafa bırakalım, cansız madde düşünebilir mi dedim.

O cansız makine, sen evinde horul horul uyurken, klavye veya fare ile herhangi bir komut girmezlen, acaba virüs girmiş mi diye tarama yapıyor, program indiriyor, hatta "bu forumda olduğu gibi" (bot programı ile) sen ve ben gibi başlıklara yazı yazıp, reklam veriyor değil mi? Plastikve metal mi yapıyor bunları?

İneğin kuş olduğunu ispat etmeyi başarabiliyorsan ben burdayım. Hatta bunu başarabilirsen, evrimciler senin alnından öperler.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Makinanın sen evinde uyurken yaptığı virüs tarama olayıda programlama ile mümkündür..

Kendiliğinden "sahip burada yokken bir tarama yapim beee, hem sahibede yağlama olur yarın az çalıştırır beni" diyipte virüs taraması yapmaz..

İneğin kuş yapılması olayına gelince..

İneğe iki kanat takarım..

Planör hesabı..

Atarım ineği büyük bir dağın yamacından aşağı, bol rüzgarlı bir günde..

Ayarını dörtdörtlük yaparsam o inek kuş gibi süzülür..

Şimdi gellelim inek kuş kıyaslamasına..

İneğin kuyruğu var kuşunda var..

İneğik kalp akciğer miğde beyin vs si var kuşunda var..

İneğin gözleri var kuşunda var..

İneğin bir kanatları eksikti onuda ben taktım..

Al sana kuş..

İnek kuşu..

Ok..

Ne kadar asılsız ve komik oldu dimi..

Demekki mantığı zorlamalı gerekçelere çok fazla zorlamamak lazım değilmi..

Bilgisayara irade isnat etmekte böyle komik olmuştu..:)

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Makinanın sen evinde uyurken yaptığı virüs tarama olayıda programlama ile mümkündür..

Kendiliğinden "sahip burada yokken bir tarama yapim beee, hem sahibede yağlama olur yarın az çalıştırır beni" diyipte virüs taraması yapmaz..

....

Bilgisayara irade isnat etmekte böyle komik olmuştu..:)

Tartışma stratejisi konusunda bayağı yol almışsınız.

Önce madde düşünebilir mi, karşılaştırma ve muhakeme yapabilir mi gibi bir başlığı sadece düşünme alanına çektiniz, sonra burada da zorlanınca işi "irade" sahasına döktünüz. Güzel taktik. Bu yanınızı takdir ettim.

Bilgissayar kendi karar vermiyor, program ona söylüyor ne zaman virüs taraması yapacağını.

Program söylüyor yani. Cansız bir şey (program) yine cansız birşeye (bilgisayar) veya cansız bir programa komut veriyor :stuart:

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konu düşünebilmek olunca irade otomatikman devreye girer..

Düşünebilen canlılarda irade vardır..

İrade zaten düşünmenin neticesidir..

Hiç bir yerde zorlanmadım ve hiç bir yere de çekmedim..

İş olacağına vardı..

Makinaya virüs taramasını söyleyen program, insan yazılımıdır..

Ve pc den saat kaçta tarama yapacağı insan tarafından ayarlanmıştır (zamanlanmış görevler bölümünden ayrlayabilirsiniz)..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle "Madde Düşünemez"den kastımızın ne olduğunu bilmek lazım ve biz burada bunu yapmayarak tartışmayı körler döğüşüne çeviriyoruz...

"Madde"den kastımız "Protein ve bir takım enzimlerden oluşan Beyin" ise eğer "Madde Düşünebilir" diyebiliriz... Ancak kastımız "Canlı Hücre" "Atomlar" "Elektrik Enerjisi" ise eğer "Madde düşünemez"...

"Düşünemez olan Maddeleri" ele alalım... Bir mıknatıs, bir avuç demir tozu ve bir beyaz kağıt ele alalım... Demir tozlarını kağıdın üzerine koyalım. Mıknatısı alttan tutalım... Manyetik çekimle ve dalgalarla falan bu demir tozları gayet güzel bir şekil alacaktır... Küçükken oynadığım en güzel oyuncağımdı bu benim... İşte Mıknatıs, Kağıt, Demir Tozları burada yaptıkları bu güzel ve dengeli şekilleri "Düşünerek" oluşturmamışlardır. Yapıları bunu gerektirdiği için ve herhangi bir tercihleri olmadan ve bu tercihlerinin bilincinde olmadan gerçekleştirmişlerdir o güzel şekilleri... Benim tek yaptığım onların üçünü bir araya getirecek zekaya sahip olmamdır. Onların bu şekli meydana getireceklerini ise, önceki yaşantılarım sonucunda biliyordum, yordadım, anlamlandırdım ve sonucu tahmin ettim, yani düşündüm... Bir araya getirdim ve onlarda yapıları neyi gerektiriyorsa onu yaptılar...

Hücreler, Atomlar, Moleküller, Proteinler aynen Mıknatıs ve Demir tozu gibi davranırlar... Bilgisayarlarda öyledir... Elektronik Akım düşünemez. Biz Bilgisayarı oluşturacak olan elektrotları yapıları gereğince ve gerektiği gibi bir araya getiririz. Bu yapıda birleşik halde bütüncül bir özellik sergiler... Sizin bilgisayarınızın Yazılımlarla çalışması, onların düşünebildiği anlamına gelmez. Bilgisayarın çalışması için bir işletim sistemine ihtiyaç var. Bunu kurduğunuzda o işletim sistemi belirli donanımları kabul eder, belirli yazılımları kabul eder. Windovs ile Linux'ün kabul ettikleri yazılımlar farklıdır. Windovs'un kabul etmediği bir Linux yazılımı, Linux yazılımının "Yanlış" olduğu anlamına gelmez... Eğer Windows düşünebiliyor olsaydı, Linux'un yazılımının da bir işe yaradığını anlayabilirdi... Anlamadı... Yapısı buna izin vermiyor... Kurulumun içeriği buna izin vermiyor... Aynı zamanda "Düşünme" ve "Zeka" şuna bağlıdır "Etki ve Tepki"... Yani bir Düşünmenin meydana gelebilmesi için "Etki"nin olması gerekir. Öğrenme süreci "Düşünmedir". Yani Biliş'tir. "Bilişsel Yaklaşım"cı Neisser şöyle diyor: Duyusal Girdinin dönüştürüldüğü, azaltıldığı, işlendiği, kaydedildiği, yeniden ele alındığı ve kullanıldığı süreçlerdir." Yani öğrenme bunun sonucunda oluşur. Bilgisayarların ise Duyguları yoktur ve öğrenemezler. Öğrenemedikleri için de Düşünemezler... Bu Bilgisayar konusu çok mantıksız bir konu ve insana benzetilebilecek en gereksiz ve mesnedsiz yapıdır. Hiç bir şekilde Beyine, öğrenmeye, insana örnek olarak gösterilemez... Çünkü Öğrenme ve Düşünme aynı zamanda bir "Etki-Tepki"dir. Bir bilgisayara vurduğunuzda, bağırdığınızda, bilgisayarı sevdiğinizde size tepki vermez... Mesela şöyle ele alalım G. H. Mead'a göre; insan dünyaya gelip ağladığında, aslında dış dünyadan aldığı etkiye bir tepki vermektedir. Daha sonra dış dünya bu ağlama(lar)ya bir tepki verir ve bu bebeğe etki eder, bebekte buna bir tepki verir, buda dış dünyaya etki eder, dış dünyada yine bebeğe bir tepki verir... Bu Etki-Tepki sonucunda "Düşünme" ce "Öğrenme" yetileri gelişir. Bilgisayarın, insana örnek gösterebilmeniz için, bilgisayarın "Kişisel" bilgiler üretebiliyor olması lazımdır. Ancak Winamp'ı hangi bilgisayarda açarsanız açın, aynı sürümü olduğu sürece, aynı şekilde çalışacaktır. Bir çok bilgisayarda Winamp'ı yükleyip çalıştırdım, bir tanesi bile "Ben bunu çalıştırmak istemiyorum bana başka bitane yükle, hem ben böyle yeni sürümleri sevmiyorum, bilmiyomusun ben gelenekçiyim, Klasik versiyonunu yükle bana, hem sen bana sordun mu müzik çalmak isteyip istemediğimi, niye yüklüyosun ki alla alla?" diye tepki vermedi... Öyleyse Bilgisayarın "İnsana Benzetilmesi" son derece mantıksız bir yaklaşım. İstediğiniz kadar bunu espriye yada ironiye dönüştürmeye çalışın, Elektrik akımı yada Bilgisayarlar düşünemezler... Hiç bir zamanda düşünemeyecekler... Ha siz onlara bir duygu, duyu, his kazandırabilirseniz, düşünmelerini sağlayabilirisiniz ileride belki ama bugün için bunun olması mümkün değil gibi görünüyor... Bunun için Will Smith'in "I Robot/Ben Robot" adlı filimini izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Hem orda sıkça tartıştığımız "Kalp" meselesine de çok güzel bir şekilde dokunuyor... Bence kesinlikle vekesinlikle izlemelisiniz... Ayrıca "Robocop" Filmi dahi çok güzel fikirler aktarır. Dikkat ederseniz Robocop'un bedeni robot ancak beyni canlı bir insan beynidir, ancak orada Kalp konusu işlenmez, duygular beyine ait bir süreç olarak betimlenir... Kısacası hiç bir yazılım "Düşünemez"... İnsanı İnsan yapan "Öğrenme" "Düşünme" "Zeka" "Duygu" "Anlamlandırma" "Hissetme" "Etki-Tepki" süreçleri bakımından ve hiç bir açıdan Bilgisayarın İnsana benzetilebilecek tek bir noktası dahi yoktur. O yüzden Düşünebilmesini akla getirmek dahi Psikoloji Biliminin ele Aldığı bu tespitlere Hakarettir... Bilimdışılıktır... Umarım Bilgisayar mevzusunu kapatabilmişimdir...

"Maddenin (atom, hücre, elektrik akımı, bilgisayar) Düşün(eme)mesi" konusu kavrandıysa, kapandıysa ve aşılabildiyse asıl önemli konu olan "Beynin Düşünmesi" konusuna eğilirsek bence konu çok çok daha yararlı olur... Buna göre vereceğiniz cevaplardan sonra düşündüklerimi yazabilirim...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dini Forumda son zamanlara aktif olan konularda, müslüman arkadaşlar, insanın ruh olduğu için düşünebildiğini, anlayabildiğini, muhakeme edebildiğini, ruh olmadan "bir et parçası olan beyinin" bunu yapamayacağını söylüyorlar.

Ben ve diğer dinsiz arkadaşlar da diyoruz ki "Beyin Maddedir ve Düşünüyor".

İnsanı veya genel olarak canlıları "şimdilik" bir tarafa bırakalım.

Konumuz cansız maddeler.

Soru şu:

Madde düşünebilir mi?

Madde muhakeme edebilir mi?

Madde karşılaştırma yapabilir mi?

Madde verileri kullanarak, sonuçlar çıkartabilir mi?

Saygılar.

ciddiği olamazsın güldürme

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın boşig,

Burada kanıtlamaya çalıştığımız şey, bilgisayarın felsefe yapması değil, "aşığım abi ya" diye zıplaması değil.

Madde, cansız madde, muhakeme, karşılaştırma yapabilir mi, genel anlamda, düşünebilir mi?

Sizin cevabınız "hayır" olmuş, ama örnekleriniz "evet" olmuş. Karmaşık bir durum yani.

Düşünme sadece yyapısal durumdan meydana gelmez... Düşünmenin temeli aynı zamanda Duyulardır, Algılardır, Duygulardır... Bilgisayara vurduğunuzda size tepki vermez. Bağırdığınızda yada Sevdiğinizde... Japonyada, insan duygularını "Takilt" eden robotlar geliştirdiler. Siz ona bağırdığınızda yüzünü ekşitiyor... Sizin ses tonunuzu, kendisine yüklenmiş yazılımla değerlindiriyor, kategorilendiriyor, ve ilgili kategoriyeki tespit edilmiş komutları yerine getiriyor... Ancak şu var ki, bu dahada geliştirilse bile "Biricikliği" olmayacaktır. Yani insan gibi olamayacaktır. ..

Biz zaten bigisayarlar insan gibi olacak demedik hiçbiryerde.

Burada varmaya çalıştığımız nokta, en basitinden madde düşünebilir mi?

Sizden edindiğimiz bilgilere göre, Japonya'da üretilen robotlar ses tonunuza göre, duygusal tepkiler bile verebiliyor. Bunu ne yapıyor? Metal mi, silikon mu? Elektrik mi? Kablolar mı? Dijitler mi? Ortada gördüğümüz şey bir metal+silikon+plastik+elektrik yığını, başka birşey değil.

Beynin yapısı henüz anlaşılamadı.

Bilgisayarların yapısını biliyoruz. Beyine göre çok çok çok çok basit kalıyorlar.

Bilgisayarların yapısı da, beyininki kadar karmaşık olsa, o zaman insan hareketlerini birebir taklit edebilecek kadar programla doldurulsa, o zaman ruh var robotta mı diyeceğiz?

Benim bu konudan varmak istediğim yer. Madde, beyin, et parçası düşünebilir. Ruh düşünür diyerek, "kanıtsız" sallamamak lazım.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ciddiği olamazsın güldürme

bilimselcinin imzasında bir söz vardı.

İnançları yıkmak, atomu parçalamaktan zordur diye.

İnsan hiç görmediği, hiçbir kanıtı y6okken ruh adını verdiği bir bilinmezin düğünebildiğini iddia eder,

ama kafası kesilen bir adamın düşünemeyeceğini bilir, ama da ruh düşünüyor demekten kendini alamaz.

Buna hurafe mi denir, korku mu denir, saplantı mı denir bilemem.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çünkü bilinçsiz inanmaz..

Tasarım..! :)

:stuart:

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz.Bildiğini bilmeyeni uyandırınız,bilmediğini bilene öğretiniz,bilmediğini bilmeyenden kaçınız. "KONFÜÇYUS"

Kusuru kendisine söylenmeyen adam ayıbını hüner sanır. "SADİ"

:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın boşig,

Burada kanıtlamaya çalıştığımız şey, bilgisayarın felsefe yapması değil, "aşığım abi ya" diye zıplaması değil.

Madde, cansız madde, muhakeme, karşılaştırma yapabilir mi, genel anlamda, düşünebilir mi?

Sizin cevabınız "hayır" olmuş, ama örnekleriniz "evet" olmuş. Karmaşık bir durum yani.

Biz zaten bigisayarlar insan gibi olacak demedik hiçbiryerde.

Anladım sizi... O zaman şöyle söyleyeyim... Bakın, Madde'den kastımı belirttim... Mesela Mıknatıs, Demir Tozu ve Kağıt bir bütün oluşturup, tek başlarına yapamayacakları bir yapı geliştiriyorlar... Güzel ve estetik bir yapı. Bunu da kendi öz niteliklerinin getirisiyle yapıyorlar... Madde Düşünemez derken bunu kastettim... Bunu düşünerek yapmamışlardır. Güzeldir o şekil ama Düşünerek olmamıştır... Yine örneklerden çıkardığınız "Evet" yanıtını nasıl çıkardınız anlamadım... Yazdığım yazı çelişkisi değil yani aslında... Yazılımlar 0 ve 1'lerden oluşur. Yani devrelerin açık ve kapalı olmalarından. Bunlardan o devrelere bir "Komut" verme gerekliğini doğurmuştur. Yani devrelere tek tek neler yapacaklarını iletecek olan bir işletim sistemine... İşte makinenin "Muhakemesi" ile insanın "Muhakemesi" arasında fark var. Makineninki bir yazılıma bağlıdır ve bir formülün sonucunun niçin öyle olduğunu anlamaya çalışmaz. Yada bir işlem verdiğinizde bunu nasıl yapacağını düşünmez... Var olan yazılımın uyumlu nüveleriyle eşleştirilir ve sonuçlandırılır... Nedenini belirtmez... O işlemi sadece yapar... İnsan ise anlamaya çalışır, anlar ve açıklama yapar... Bir problem sorduğunuzda insana onu nasıl çözeceği hakkında kafa yorar, düşünür ve muhakeme yapar, çeşitli yollar üretir, dener ve yanılır... Bilgisayarlar Deneme ve Yanılmadan hiç bir anlam çıkarmaz. İşlemi binlerce kez verin, yanlış yada doğru hep aynı sonucu çıkarırlar... O yüzden onların yaptıklarına Muhakeme denemez aslında... Muhakeme "Hüküm Vermektir", yani ne olduğuna dair bir karar vermektir... Değerlendirmek, anlam katmaktır... Bilgisayarlar, siz ona vermesini istediğiniz anlamdan başka bir anlam veremez, yazılımı bilgisayara "2" "+" "2" "=" tuşlarına basıldığında "4" ifadesini vereceksin der, bilgisayarda o tuşları girdiğinizde o ifadeyi ekrana taşır... Tıpkı ipli kukla gibi... Bu yüzden birbirleriyle ilişkilendirilemez İnsan ile bilgisayarlar. Bu açıdan Bilgisayarlar Muhakeme yapamazlar... İnsanlar bilgisayarlar gibi, bir uzun bir işlemi bir anda yapamazlar, bilgisayarlarda insanlar gibi Değerlendirme yapamazlar... Bunu tartışmaya gerek yok aslında, Bilgisayar programcıları çok daha iyi bilir bu konular bence...

Burada varmaya çalıştığımız nokta, en basitinden madde düşünebilir mi?

Sizden edindiğimiz bilgilere göre, Japonya'da üretilen robotlar ses tonunuza göre, duygusal tepkiler bile verebiliyor. Bunu ne yapıyor? Metal mi, silikon mu? Elektrik mi? Kablolar mı? Dijitler mi? Ortada gördüğümüz şey bir metal+silikon+plastik+elektrik yığını, başka birşey değil.

Beynin yapısı henüz anlaşılamadı.

Bilgisayarların yapısını biliyoruz. Beyine göre çok çok çok çok basit kalıyorlar.

Bilgisayarların yapısı da, beyininki kadar karmaşık olsa, o zaman insan hareketlerini birebir taklit edebilecek kadar programla doldurulsa, o zaman ruh var robotta mı diyeceğiz?

Benim bu konudan varmak istediğim yer. Madde, beyin, et parçası düşünebilir. Ruh düşünür diyerek, "kanıtsız" sallamamak lazım.

Robot'un tepkisinin nedeni aynen Mıknatıs, Demir Tozu, Kağıt örneğindeki gibi. Silikon+metal+plastik+elektrik yığını+entegreler vs vs birleşiyor ve bir bütüncül yapı oluşturuyorlar. Ancak onun hangi komutahangi tepkiyi vereceğini yazılım belirliyor. diyor ki mesela "ses tonu bilmem kaç desibeli aştığında şu ifadeyi ver"... Bunun sonucunda bağırdığınızda ses tonunuza göre o robot tepki verir, bu muhakeme sonucunda verilmiş bir tepki değildir. siz aynı ses tonunda çok uzaktan bağırırsanız, bir insan bağırdığınızı yine anlar ama bu sefer robot, ses ona gelene kadar yol katettiği için desibeli düşer ve bu sefer aynı ses tonuna sahip kişinin bağırdığını anlamaz, dolayısıyla tepki vermez... Yani Düşünemediği için aradaki mesafenin sesin desibeline etki yaptığını muhakeme edememiştir... Bu açıdan o parçların birleşmesinden oluşmuş komplike bir robot bile bizim anladığımız manada düşünemez...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bilimselcinin imzasında bir söz vardı.

İnançları yıkmak, atomu parçalamaktan zordur diye.

İnsan hiç görmediği, hiçbir kanıtı y6okken ruh adını verdiği bir bilinmezin düğünebildiğini iddia eder,

ama kafası kesilen bir adamın düşünemeyeceğini bilir, ama da ruh düşünüyor demekten kendini alamaz.

Buna hurafe mi denir, korku mu denir, saplantı mı denir bilemem.

Saygılar.

insanlağa sunullan güzel teknolojileri kutsal mı sayacağız

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kit şu aracı takip et..

Kit kelimeye duyarlı işlemcisiyle önünde gider aracı sensörleriyle algılar ve takip eder..

Kitte sensörleride işlemciside bir program sayesinde çalışır..

Bu düşünemeyn bir kit tir..

Kit şu aracı takip et..

Banane maykıl yav zaten uzun yoldan geldik yorgunum..

İn kendin takip et..

Bu da arkadaşların varsaydıkları düşünebilen makinadır..

The End..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.