Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Amerika'da Ne Oluyor - Güncel / Politik Haberler

Admin

Önerilen İletiler

• Admin

Trump, beyaz milliyetçi/ırkçı rapçi akşam yemeği yedi

NEW YORK (AP) — Eski Başkan Donald Trump, Beyazlar için üçüncü kampanyasına henüz birkaç gün kala Holokost'u inkar eden bir beyaz milliyetçi ve eskiden Kanye West olarak bilinen rapçiyle yemek yedikten sonra bağnazlığa göz yumma konusundaki uzun geçmişine dikkatleri tazeliyor. Ev.

AA14ANGl.img?w=768&h=559&m=6&x=161&y=346

AA14AsDW.img?w=768&h=573&m=6&x=421&y=114

Trump, Salı günü Mar-a-Lago kulübünde artık Ye olarak bilinen West ve çevrimiçi platformunu antisemitik ve beyaz milliyetçi söylemler yaymak için kullanan aşırı sağcı aktivist Nick Fuentes ile akşam yemeği yedi.

Kendisinin de 2024'te cumhurbaşkanlığına aday olduğunu söyleyen Ye, son haftalarda kendi antisemitik yorumlarını yaparak sosyal medya platformlarından uzaklaştırılmasına, yetenek ajansının onu bırakmasına ve Adidas gibi şirketlerin onunla bağlarını kesmesine yol açtı. Spor giyim üreticisi, davranışları hakkında da soruşturma başlattı.

Beyaz Saray sözcüsü Andrew Bates yaptığı açıklamada, "Taassup, nefret ve antisemitizmin Amerika'da kesinlikle yeri yok - Mar-A-Lago da dahil. Holokost inkarı iğrenç ve tehlikelidir ve şiddetle kınanmalıdır."

Trump, Cuma günü yaptığı bir dizi açıklamada, Ye ile kulübüne gelmeden önce Fuentes ile "hiç tanışmadığını ve hakkında hiçbir şey bilmediğini" söyledi. Ancak Trump, Fuentes'in ırkçı ve Yahudi karşıtı sözlerle dolu uzun geçmişini de kabul etmedi ve her iki adamın da iftira niteliğindeki ifadelerini kınamadı.

Trump, sosyal medya platformunda Ye hakkında "çok iyi anlaştık, anti-Semitizm ifade etmedi ve 'Tucker Carlson'da benim hakkımda söylediği tüm güzel şeyleri takdir ettim" diye yazdı. Görüşmeyi kabul ediyorum?”

Eski başkanın nefret söylemini tartışmasız bir şekilde kınama konusunda uzun bir geçmişi var. Trump, 2016 kampanyası sırasında, grubun eski lideri tarafından onaylandıktan sonra KKK'yı kınaması istendiğinde, televizyonda yayınlanan bir röportajda "David Duke hakkında hiçbir şey bilmediğini" söyleyerek şaşırdı. Virginia, Charlottesville'deki beyaz üstünlükçü protestoların ardından Trump, şiddet nedeniyle "her iki tarafta da suç olduğunu" söylediği için geniş çapta eleştirildi. Ve mitinglerinde sıklıkla, bu yılın başlarında Fuentes tarafından düzenlenen aşırı sağcı bir konferansta konuşan ABD Temsilcisi Marjorie Taylor Greene, R-Ga.

AA14ATyF.img?w=768&h=512&m=6

Trump'ın Cumhuriyetçi adaylık için üçüncü adaylığını başlatmasından sadece bir hafta sonra gelen son bölüm, özellikle geleneksel bir kampanya operasyonu yürürlükte olmadan eski başkana erişimin ne kadar gevşek bir şekilde kontrol edildiğinin altını çizdi.

Trump'ın Mar-a-Lago kulübü, Trump'ın gizli işaretlerle yüzlerce belgeyi orada sakladığının ortaya çıkması üzerine yoğun bir incelemeye girdi ve federal bir soruşturma başlattı. Ancak kulüp - ve onun Trump'a erişim sağladığı insanlar - eski Beyaz Saray yardımcıları arasında uzun süredir bir şaşkınlık kaynağı olmuştu.

Mar-a-Lago, yalnızca Trump'ın evi değil, aynı zamanda özel bir kulüp ve etkinlik alanıdır. Ücretli üyeler ve misafirleri, onun yanında yemek yer ve sık sık onunla kaynaşır; Halkın üyeleri düğünler, bağış toplama etkinlikleri ve diğer etkinlikler için rezervasyon yaptırabilir ve Trump sık sık uğrar.

Ye, ilk olarak perşembe günü Twitter hesabından paylaştığı bir videoyla akşam yemeğinin detaylarını paylaştı. Ye, Trump'tan 2024 aday arkadaşı olmasını istemek için Florida'ya gittiğini ve Trump'ın talebiyle "rahatsız olmasıyla" ve Ye'nin Trump'ın görüşmediği karısı Kim Kardashian'a yönelik eleştirisine kızmasıyla toplantının kızıştığını söyledi.

"Trump masada bana kaybedeceğimi söyleyerek bağırmaya başladığında. Demek istediğim, Ye'ye kaybedeceğimi söylemek tarihte hiç kimsenin işine yaradı mı? Videoda sordunuz. "Ye ile konuşuyorsun!"

Ye ayrıca Trump'ın "aslında bir sadık" olarak tanımladığı "Nick Fuentes'ten gerçekten etkilendiğini" söyledi ve Trump'a "Şansınız varken neden 6 Ocak'lıları serbest bırakmadınız?" 6 Ocak 2021'de ABD Kongre Binası'ndaki ölümcül isyana katıldığı iddia edilen sanıklara atıfta bulunuyor.

Trump, Cuma günü görüşmenin koşullarını açıklamaya çalışan bir dizi açıklama yaptı.

“Kanye West, Mar-a-Lago'yu ziyaret etmeyi çok istiyordu. Trump, kampanyasından yaptığı ilk açıklamada, yemekli toplantımızın sadece Kanye ve benim olacağı düşünülmüştü, ancak daha önce hiç tanışmadığım ve hakkında hiçbir şey bilmediğim bir misafirle geldi" dedi.

Kısa bir süre sonra Trump, Ye ve "hakkında hiçbir şey bilmediğim üç arkadaşının" kulübüne "beklenmedik bir şekilde geldiğini" söylemek için sosyal medya ağına gitti.

“Salı akşamı arka verandada birçok üye ile yemek yedik. Akşam yemeği hızlı ve olaysızdı. Daha sonra havaalanına gittiler” diye yazdı.

Saatler sonra, Ye'ye "kesinlikle Başkanlığa aday olmaması gerektiğini" ve "seçmenlerinizin TRUMP'a oy vermesi gerektiğini" söylediğini söyleyerek tekrar yayınladı.

"Her neyse, harika anlaştık, anti-Semitizm ifade etmedi ve 'Tucker Carlson'da benim hakkımda söylediği tüm güzel şeyleri takdir ettim." diye ekledi. "Görüşmeyi neden kabul etmeyeyim? Ayrıca Nick Fuentes'i de tanımıyordum."

Bu arada Fuentes, geziden sonra, Trump'ın kendisini duyduğunu göz ardı edemese de, "Yemekte ben olduğumu bildiğini sanmıyorum" dedi.

Programında, "Açıklamalarımın ve tüm geçmişimin cumhurbaşkanı için bir tür halkla ilişkiler sorunu haline gelmesini istemedim" diye ekledi.

Toplantı, Trump'ı eleştirenlerin yanı sıra Trump'ın İsrail büyükelçisi olarak görev yapan David Friedman da dahil olmak üzere bazı destekçilerden anında eleştirildi.

"Arkadaşım Donald Trump'a göre sen bundan daha iyisin. Kanye West gibi bir antisemitistin ve Nick Fuentes gibi insan pisliğinin sosyal ziyareti bile kabul edilemez. ”

Cumartesi günü, potansiyel bir 2024 rakibi olan eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da akşam yemeğine veya emrinde görev yaptığı başkana doğrudan atıfta bulunmadan antisemitizmi kınadı.

Pompeo, "Yahudi düşmanlığı bir kanserdir" diye yazdı ve ekledi: "Dünyanın en eski bağnazlığına karşı mücadelede Yahudi halkının yanındayız."

Massachusetts, Nantucket'ta tatil yaptığı sırada Trump'ın yemekli buluşmasıyla ilgili sorulan Biden, "Benim ne düşündüğümü duymak istemezsin" yanıtını verdi.

Kaynak: AP

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 687
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Gönderilen Görseller

• Admin

Howard Stern, Oprah'ı Servetini Gösterdiği İçin Eleştirdi: "Bu Çılgınca" Çünkü "Orada Aç İnsanlar Var"

AA14EXxC.img?w=768&h=448&m=6&x=179&y=168

Howard Stern, Oprah Winfrey'i servetini sosyal medyada gösterme konusunda görevlendiriyor. SiriusXM'de (Mediaite aracılığıyla) “The Howard Stern Show”un 28 Kasım'daki bölümünde, radyo sunucusu “Oprah'ın servetinden hiç utanmadığını” söyledi ve rağmen sık sık zengin yaşam tarzı hakkında paylaşımlar yaptığı düşünülürse, bir şekilde öz farkındalıktan yoksun olduğunu söyledi. gerçek dünyada mücadele eden insanlar.

Stern, "Onu Instagram'da takip ettiğinizde akıllara durgunluk veriyor," dedi. “Malikanelerini, bahçelerini, ona hizmet eden insanları görüyorsunuz ve bilirsiniz… Hizmetçileri var ve yemek pişiren insanlar var ve bu çok çılgınca. Nasıl zengin olunacağını biliyor…Gösteriş yapmayı seviyor, ki bu benim rahatsız olduğum bir şey. İnsanların zenginliklerini göstermesi gerektiğini düşünmüyorum.”

Stern'in radyo yardımcı sunucusu Robin Quivers, Oprah'ın sadece onun hayatına bir pencere açtığını ve "gösteriş yapmadığını" iddia ederek Stern'e karşı çıktı.

"Pekala, biraz kendinin farkında olmalısın ve orada mücadele eden insanlar olduğunu bilmelisin, Robin. Yapmalısın," dedi Stern. “Yiyecek - olmayan insanlar hakkında biraz düşünmelisin. Ne söylediğimi biliyorsun? Yani, hadi. Bu saçmalığın biraz farkında olmalısın.

Stern devam etti, "İyi para kazanıyorum ve Oprah'ı izlemekte zorlanıyorum. giderim, vay. Bakın orada neler oluyor? Mirası inanılmaz. Alışverişe gittiğinde arka bahçesine gidiyor çünkü her şey orada büyüyor. Orada bir çiftlik var.”

Bölümün ilerleyen kısımlarında Stern, Güney Afrika okulu The Oprah Winfrey Leadership Academy for Girls'ten öğrencileri Şükran Günü için evine davet etme geleneğinden bahsederken Oprah'ı biraz daha övdü.

Stern, "Kızlar çok tatlılar," dedi. "Onlar - bence Oprah'ın Tanrısına inanıyorlar çünkü size söyleyeyim, Oprah onlara bir eğitim veriyor, sağlıyor. Onlara yemek veriyor, sorma. Onu seviyorlar. Ve bu etkileyici. dürüst olmalıyım Yani, bilirsin, bu gerçek bir hayır işi.”

Kaynak: Variety

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Trump'ın Yahudi Müttefikleri (donörleri) Kanye West ve Nick Fuentes ile Akşam Yemeğini Kınadı

Donald J. Trump'ın başkanlığının büyük bir bölümünde, Yahudi Cumhuriyetçiler, kendi yönetiminin sadık İsrail yanlısı politikalarıyla karşılaştırıldığında, aralarındaki nahoş destekçilerin ve konuşlandırdığı antisemitik mecazların sönük kaldığını savunarak, Bay Trump'ın koalisyonunun bağnaz kenarını rasyonelleştirdiler.

Ancak geçen hafta, Bay Trump, Palm Beach'teki sarayı Mar-a-Lago'da, zaten antisemitik açıklamalar yapmakla suçlanan sanatçı Kanye West ve açık sözlü bir antisemitist ve Holokost inkarcısı olan Nick Fuentes ile yemek yedi. Yahudi karşıtı, masasında onurlu bir yer tutuyor. Şimdi, Bay Trump'ın en sadık destekçilerinden bazıları bile, Cumhuriyetçi Parti'nin sözde liderinin bağnazlığa yataklık etmesini artık görmezden gelemeyeceklerini söylüyor.

“Ben hayatta kalanların çocuğuyum. Amerika'nın sağcı Siyonist Örgütü başkanı Morton Klein Pazartesi günü, ailesinin Holokost'tan sağ kurtulmasına atıfta bulunarak, halkım için çok korkmaya başladım” dedi. “Donald Trump bir antisemit değil. İsrail'i seviyor. Yahudileri sever. Ama anaakımlaştırıyor, Yahudi nefretini ve Yahudi düşmanlarını meşrulaştırıyor. Ve bu beni korkutuyor.”

Tüm Cumhuriyetçi liderler seslerini yükseltmedi, ancak Yahudi Cumhuriyetçiler, yıllardır bağnaz aşırı sağla hiçbir bağı olmadığı konusunda ısrar eden, ancak onu reddetmeyi reddeden eski bir başkandan yavaş yavaş uzaklaşıyorlar. Bay Klein'ın grubundan Trump yanlısı yorumcu Ben Shapiro'ya, Bay Trump'ın eski İsrail büyükelçisi ve bir zamanlar iflas avukatı David M. Friedman'a kadar Bay Trump'ın yanında yer alan Yahudi şahsiyetler ve kuruluşlar, hepsi olaydan bu yana seslerini yükselttiler. akşam yemeği.

AA14Fy1e.img?w=768&h=432&m=6&x=281&y=147

Yahudiler için endişe, Mar-a-Lago'da tek bir yemeğin çok ötesine uzanıyor, ancak bu akşam yemeği, özellikle Yahudi Cumhuriyetçiler için bir mihenk taşı haline geldi.

AA14FABr.img?w=768&h=432&m=6&x=870&y=181

Eski bir danışman olan Jay Lefkowitz, "Bu ülkede, Beyaz Saray'daki adamın ahlaki karakterini görevdeki davranışlarından ayırma konusunda uzun bir geçmişimiz var, ancak Trump ile bu, makul kabul edilebilir ve haklı normların ötesine geçti" dedi. Pazartesi günü Başkan George W. Bush'a ve Bay Trump'ın politikalarının çoğunun destekçisine söyledi.

Amerikan Yahudileri için, akşam yemeğinden bu yana süren tartışma, ABD tarihinde yarım asır veya daha uzun bir süredir olabilecek en rahatsız edici anı gündeme getirdi.

Anti-Defamation League başkanı Jonathan Greenblatt, "Yahudi düşmanlığının normalleşmesi burada," dedi.

Pazartesi öğleden sonra, Demokrat çoğunluk lideri New York Senatörü Chuck Schumer, Bay Trump'ın eylemlerini "iğrenç ve tehlikeli" olarak kınamak için Senato katına çıktı ve ardından bunları "saf kötülük" olarak nitelendirdi.

Müthiş bir takipçi kitlesi olan Bay West, Yahudilere karşı nefret besliyor. Basketbol yıldızı Kyrie Irving, sonunda özür dilemesine rağmen, bir tweet ile antisemitik görüşler yaydı. Neo-Naziler Twitter'a geri dönüyor, Twitter'a yıllardır görülmemiş memler ve şifreli mesajlar getiriyor, şimdi yeni sahibi Elon Musk bağnazlık nedeniyle bloke edilen hesapları eski durumuna getirdi. Bay Musk Pazartesi günü, beyaz üstünlükçü hareketin alternatif sağ kesimi tarafından benimsenen bir sembol olan kurbağa “Pepe” nin bir karikatürünü tweetledi. Bunu, geçen ay II.

AA14FqGg.img?w=768&h=432&m=6

Ve Cumhuriyetçi Meclis liderleri, Georgia Cumhuriyetçi Temsilciler Marjorie Taylor Greene ve Arizona Cumhuriyetçi Paul Gosar'ı, kısmen antisemitik yorumları veya Bay Fuentes gibi beyaz üstünlükçülerle ilişkileri nedeniyle Demokratlar tarafından atıldıkları komitelere geri getireceklerini söylüyorlar.

"Antisemitizmin ifade edilen seviyesi, antisemitik eylemler çok yüksek bir seviyede ve antisemitizmin kabul edilebilirliği - hepsi, Tanrıya şükür, Amerika Birleşik Devletleri için alışılmadık bir ortam yaratıyor ve tomurcuklanmadan kesilmesi gerekiyor. Bu kadar. Yahudiliğin Bay Trump'ı en çok destekleyen kolunu temsil eden Ortodoks Birliği'nin başkan yardımcısı Haham Moshe Hauer, "İşte içinde bulunduğumuz an bu" dedi.

Northwestern Üniversitesi tarihçisi Peter Hayes, Charles Lindbergh, Henry Ford ve Peder Charles Coughlin gibi popüler şahsiyetlerin Almanya'da kök salan antisemitizmi yankılamak için gazeteleri, radyo yayınlarını ve konuşmacıları kullandığı 1930'larla karşılaştırmalar yaptı. O dönemin akademisyenlerinden Bay Hayes, Amerikan Yahudilerinin protestolar ve boykotlar yoluyla Nazizm'le kafa kafaya yüzleşmek ya da antisemitizmi alevlendirme korkusuyla perde arkasında çalışmak konusunda derin bir şekilde bölünmüş olduklarını söyledi.

Şimdi, Bay West, Twitter'da "YAHUDİ HALKI ÜZERİNDE 3 numaralı ölüm hilesine gitme" sözü verdi. Komedyen Dave Chappelle, "Saturday Night Live" programında "Yahudiler" ve onların Hollywood'daki sayıları hakkında acı bir monolog sundu. Hayes, aynı zamanda, Amerikan Yahudilerinin, Bay Trump'ın ithamlarının, iktidara dönmesi durumunda İsrail'e yönelik Amerikan politikasına zarar verip vermeyeceği konusunda bölünmüş durumda olduğunu söyledi.

"İnsanlar İsrail'e ne kadar öncelik verirse, Trump için bahaneler üretmeye o kadar istekli oluyorlar ve bu beni üzüyor" dedi.

Bay Trump, başkanlığı sırasında kendisini destekleyen ırkçıları ve antisemitleri tamamen kovmadan bir kol mesafesinde tutmaya çalıştı. Pek çok Yahudi el çabukluğunu kabul etti çünkü politikaları sağcı İsrail hükümetine hediye üstüne hediye verdi: ABD büyükelçiliğini Kudüs'e taşımak, Filistinlilere acımasızca baskı yapmak, Golan Tepeleri'nin ilhakını tanımak, nükleer anlaşmayı bozmak İran, İsrail ile Körfez ülkeleri arasında barış anlaşmaları peşinde koşuyor ve hepsinden önemlisi, işgal altındaki Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim yerlerini tasfiye etmeye yönelik her türlü baskıyı bırakıyor.

Sorun, 2017'de Charlottesville, Virginia'daki ırkçı, antisemitik "Sağı Birleştirin" yürüyüşünün ardından, Bay Trump'ın ölümcül çatışmanın "her iki tarafında da çok iyi insanlar" olduğunu söylediğinde neredeyse doruk noktasına ulaştı. Yönetiminin önde gelen Yahudi üyeleri, Bay Trump'ın bağnazlıktan daha güçlü bir şekilde vazgeçmeyi reddetmesi üzerine neredeyse istifa edecekti.

Bay Klein, bir röportajda, başkanın "her iki taraf" sözünü netleştirmedeki başarısızlığından rahatsız olduğunu kabul etmesine rağmen, yine Bay Trump'ın Charlottesville'deki eylemlerini savundu. Şimdi bile, Bay Klein, Bay Trump'ı suçlamanın kendisi için zor olduğunu kabul etti. Grubu, 13 Kasım'da bir galada eski cumhurbaşkanını İsrail adına yaptıklarından dolayı onurlandırdı ve Bay Klein, "bunu hak etti" dedi.

Ancak Bay Trump'ın Bay Fuentes ve Bay West'le yemek yeme bahaneleri - beyaz üstünlükçüyü tanımadığı ve müzisyene yardım teklif ettiği - yetersiz kaldı. Pazartesi günü, Louisiana Cumhuriyetçi Senatörü Bill Cassidy Twitter'da şöyle yazdı: "Başkan Trump'ın ırkçı antisemitleri akşam yemeğinde ağırlaması diğer ırkçı antisemitleri cesaretlendiriyor. Bu tutumlar ahlaksızdır ve hoş karşılanmamalıdır. Bu Cumhuriyetçi Parti değil.” Maine Cumhuriyetçi Senatör Susan Collins de akşam yemeğini kınadı.

2016'da neo-Nazi Trump destekçilerinin neredeyse sürekli saldırısına uğrayan, ancak yine de o sırada Bay Trump'ın yanında yer alan Bay Shapiro, eski başkanın mazeretlerini de reddetti: “Kazayla aşağılık bir ırkçıyla yemek yememek için iyi bir yol ve Bilmediğin Yahudi aleyhtarı, bildiğin aşağılık bir ırkçı ve Yahudi aleyhtarı ile yemek yememektir” diye yazdı Pazar günü Twitter'da.

Ortodoks Birliği, Bay Trump'ı akşam yemeği misafirlerini kınamaya ve onlarla tüm bağlarını kesmeye çağırmakla kalmadı, aynı zamanda “sorumlu liderlerden - özellikle Cumhuriyetçi Parti'dekilerden - ABD'nin eski İsrail Büyükelçisi David Friedman'ın yaptığı gibi, konuşmalarını istedi. ve antisemitizmi açıkça reddedenler arasında sayılmalıdır.” Grubun başkan yardımcısı Haham Hauer, Talmud'dan alıntı yaparak, Bay Trump'ın İsrail'e karşı yaptığı iyi işlerin, nefret konusundaki kötü işlerini ortadan kaldırmadığını ve bunun tersinin de geçerli olduğunu söyledi.

"Hayatı karmaşık yapan da bu," dedi.

2024'te Cumhuriyetçilerin cumhurbaşkanlığı adaylığına aday olma emelleri besleyen Arkansas Valisi Asa Hutchinson, Pazar günü CNN'de yaptığı açıklamada, "Umarım bir gün eski Başkan Trump'ın söylediklerine veya yaptıklarına yanıt vermek zorunda kalmayız. Bu durumda, yanıt vermek önemlidir. Eski cumhurbaşkanını ülkenin bağnaz aşırılıklarını "güçlendirmek" ile suçladı.

Diğerleri, Bay Trump'ın tartışmayı tekrar atlatıp atlatamayacağını görmek için beklerken, belirsiz görünüyor. Cumhuriyetçi Yahudi Koalisyonu'nun ilk açıklaması, Bay Fuentes ve Bay West'i "şiddetli antisemitizm" nedeniyle kınadı, ancak eski başkandan bahsetmedi, bunun yerine "tüm siyasi liderleri nefret mesajlarını reddetmeye ve onlarla görüşmeyi reddetmeye" çağırdı.

AA14Fo6n.img?w=768&h=432&m=6

Grubun icra direktörü Matt Brooks, eleştiriyle karşı karşıya kaldı ve ardından, "Hepiniz için basitleştireyim. Görüşmesine bir yanıt olduğu açık olmasına rağmen @rjc açıklamamızda Trump'tan bahsetmedik çünkü bunun TÜM Cumhuriyetçilere bir uyarı olmasını istedik. Hah!”

George W. Bush döneminde eski bir basın sekreteri ve Cumhuriyetçi Yahudi Koalisyonu yönetim kurulu üyesi olan Ari Fleischer, Bay Trump'ın Bay Fuentes'i tanımadığına dair açıklamasını kabul ettiğini söyledi. Ancak Bay Trump'ın "bilseydi Fuentes'in Mar-a-Lago'ya girmesine asla izin verilmeyeceğini" eklemesi gerektiğini söyledi.

Yine de Bay Fleischer, Bay Trump'a yönelik eleştirisini, eski Başkan Barack Obama'nın İslam Milleti'nin şiddetli Yahudi karşıtı lideri Louis Farrakhan ile birlikte çekilmiş eski bir fotoğrafıyla yumuşattı. Ve bir e-postada şunları ekledi: "Trump'ı bir Yahudi aleyhtarı olarak görmediğimi ve İsrail'e ve Orta Doğu'da güvence altına alınmasına yardım ettiği dört barış anlaşmasına verdiği derin desteği takdir etmeye devam ettiğimi de belirtmeliyim. Eski başkanı, yanlışlıkla tehlikeli yerlerden gelen dalkavukluklara yenik düşen biri olarak görüyorum.”

Bay Trump'ın başkan yardımcısı Mike Pence de Pazartesi günü Bay Trump'ın Yahudi karşıtı veya ırkçı olduğuna inanmadığını söyledi. Ancak NewsNation kanalında Leland Vittert'e, Bay Trump'ın "bu kişilere masada bir koltuk vermekle son derece zayıf bir muhakeme gösterdiğini" ve özür dilemesi ve "onları koşulsuz olarak kınaması" gerektiğini söyledi.

Önümüzdeki yıl Temsilciler Meclisi başkanı olmayı arzulayan California Temsilcisi Kevin McCarthy ve Bay Trump'ın 2024'teki Cumhuriyetçi başkanlık adaylığı için en güçlü rakibi olan Florida Valisi Ron DeSantis de dahil olmak üzere birçok Cumhuriyetçi hiçbir şey söylemedi.

Eski Hazine Bakanı Steven Mnuchin gibi Bay Trump yönetiminin Yahudi figürlerine ve Miriam Adelson, Lewis Eisenberg ve Paul Singer gibi önde gelen Yahudi Cumhuriyetçi bağışçılara yapılan aramalar ve e-postaların tümü yanıtsız kaldı. Charlottesville'den sonra neredeyse istifa eden kıdemli bir ekonomi danışmanı olan Gary Cohn, yorum yapmaktan kaçındı. Tanınmış bir bağış toplayıcı olan Ron Lauder, şu açıklamayı yaptı: “Nick Fuentes, apaçık ve basit bir şekilde öldürücü bir Yahudi karşıtı ve Holokost inkarcısıdır. Birinin onunla ilişki kurması düşünülemez.”

Bay Trump ise hiçbir pişmanlık belirtisi göstermiyor. Sözcüsü Liz Harrington Pazartesi günü sağcı bir yayıncıya Bay Trump'ın "muhtemelen sahip olduğumuz en İsrail yanlısı başkan" olduğunu söyledi ve ardından şunları ekledi: "Başkan Trump, Kanye ile görüşmekten çekinmeyecek. Batı.”

Kaynak: The New York Times

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Sandy Hook ailelerine 1,5 milyar dolar borcu olan Alex Jones'u (Infowar'un Sahibi) iflas başvurusunda bulundu

Mahkemeler tarafından Sandy Hook okul katliamının kurbanlarına yaklaşık 1,5 milyar dolar ödemeye mahkum edilen Infowars'ın kurucusu ve sunucusu Alex Jones iflas başvurusunda bulundu.

Jones, Houston'daki Texas Güney Bölgesi ABD İflas Mahkemesinde Bölüm 11 iflas koruması için başvuruda bulundu. Dosyalamada Jones, 50 ila 99 alacaklıya borcu olduğunu söyledi; varlıklarının 1 milyon dolar ile 10 milyon dolar arasında olduğunu ve tahmini yükümlülüklerinin 1 milyar dolar ile 10 milyar dolar arasında olduğunu söyledi.

Ekim ayında bir Connecticut jürisi, Jones'a, Sandy Hook İlköğretim Okulu'ndaki silahlı saldırının bir aldatmaca olduğu yönündeki komplo teorilerini yaymasından zarar gören 15 davacıya tazminat olarak 965 milyon dolar ödemesini emretti. Aralık 2012'de Newtown, Conn.'de meydana gelen silahlı saldırıda yirmi birinci sınıf öğrencisi ve altı eğitimci hayatını kaybetti. Geçen ay, bir yargıç ailelere ek 473 milyon dolar cezai tazminat ve avukatlık ücreti ödenmesine karar verdi.

AA12Va6h.img?w=768&h=432&m=6&x=447&y=133

Alex Jones bu yargıları neden borçludur?

Jones ve Infowars medya sitesi, toplu katliamı hükümetin silah bulundurmaya yönelik bir komplonun parçası olarak sahnelenmiş olarak tasvir etti. Birkaç aile, kendilerini karaladığını ve yalanlarının Jones'un takipçileri tarafından tehdit ve tacize yol açtığını söyleyerek Jones'a dava açtı.

Bir ebeveyn, komplo teorisyenlerinin 7 yaşındaki oğlunun mezarına işediğini ve tabutu kazmakla tehdit ettiğini ifade etti.

Daha sonra Jones, sitedeki bir videoda Sandy Hook davalarının "bu ülkedeki solun hukuk sistemini silah haline getirme" kampanyasının parçası olduğunu söyledi.

Connecticut mahkemesine ek olarak, bu yılın başlarında bir Teksas jürisi, silahlı saldırıda ölen bir çocuğun ebeveynlerine 49 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verdi.

Bu duruşma sırasında, davacılar tarafından tutulan bir ekonomist, Jones ve Infowars'ın ana şirketi Free Speech Systems'in 270 milyon $ değerinde olduğunu ve Jones'un 2021'de kendisi için 62 milyon $ çektiğini gösteren kayıtlara tanıklık etti.

Bu Sandy Hook aileleri için ne anlama geliyor?

Şimdilik, Connecticut davasında mahkeme süreci durma noktasına geldi. Bir yargıç, Sandy Hook ailelerinin Jones'un varlıklarından tazminat alma talebi üzerine Cuma günü yapılması planlanan duruşmayı iptal etti.

Ancak Connecticut davasında Sandy Hook ailelerinin avukatı olan Chris Mattei, Jones'un iflas başvurusunun işe yarayacağını düşünmüyor. Mattei yaptığı açıklamada, "İflas sistemi, başkalarına kasıtlı ve korkunç saldırılarda bulunan hiç kimseyi Bay Jones'un yaptığı gibi korumaz." jüri kararı.”

Bu yılın ilerleyen saatlerinde Jones'un Sandy Hook ebeveynleri tarafından açılan bir davada başka bir davayla karşı karşıya kalması bekleniyor.

Jones'un iflas başvurusunda başka neler vardı?

Dosyaya göre, dosyalama, Sandy Hook kurbanlarının ailelerini alacaklı olarak listeliyor; dosyaya göre, 6 yaşındaki kızı Emilie Parker'ın katliamda öldüğü ve 120 milyon dolar borcu olan Robert Parker da dahil.

Ayrıca, vurulmaya yanıt veren ve Jones tarafından kriz aktörü olmakla suçlanan FBI ajanı William Aldenberg'in de 90 milyon dolar borcu var.

Kaynak: USA TODAY

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Amerika da Georgia Eyaletinde Yapılan Senato Seçimini Rapael Warnock Kazandı

Raphael Warnock - Demokrat Parti %51.4 - 1.817.465 oy

Herschel Walker - Cumhuriyetçi Parti - %48.6 - 1.719.868 oy

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Trump, "Kongreyi Yıkın" Çağrısında Bulunsa Bile Yasal Olarak Dokunulmazlığı Olacağını Söyledi

(Bloomberg) -- Donald Trump'ın avukatı, destekçilerini görevdeyken "Kongre'yi yakmaya" çağırmış olsa bile, başkanlık dokunulmazlığının onu davalardan koruyacağını savundu.

AA151LBY.img?w=768&h=511&m=6&x=540&y=230

Trump, eski başkanı görevdeki son günlerinde 6 Ocak 2021'de ABD Kongre Binası'na düzenlenen saldırıyı kışkırtmakla suçlayarak hem polis memurları hem de Demokrat Kongre üyeleri tarafından açılan davalara karşı kapsamlı dokunulmazlık ilan etti. Washington'daki bir federal yargıç daha önce Trump'ın iddiasını reddetmişti, ancak avukatı Jesse Binnall Çarşamba günü DC Circuit ABD Temyiz Mahkemesi önünde yeni bir tartışma yaptı.

Üç yargıçlı temyiz paneli, Binnall'a bir dizi dramatik varsayımsal senaryo önererek, Trump'ın iddia ettiği dokunulmazlığın dış sınırlarını araştırdı. Avukat, yargıçların öne sürdüğü bazı davranışları kınadı, ancak bir başkanın bu tür eylemlerde bulunmaktan muaf olacağını iddia etmekte kararlıydı.

Başkanlar, genellikle seçimle ilgili faaliyetleri içeren resmi işlemlerle ilgili davalardan muaftır. Baş Yargıç Sri Srinivasan Çarşamba günü Binnall'a, özel bir toplantıda destekçilerini sandık başına gitmeye ve seçmenleri oy kullanma haklarını kullanmalarını engellemek için sindirmeye çağıran bir başkana bunun uygulanıp uygulanmayacağını sordu.

Binnall bunun "korkunç" olacağını ancak evet, dokunulmazlığın uygulanacağını söyledi. Görevdeki bir başkanın sorumluluk sınırının, cinsel saldırı iddiaları veya bir başkan ile borsacı arasında mali varlıklar hakkında konuşma gibi "tamamen kişisel" davranış ve çıkarlara göre çizilmesi gerektiğini söyledi. Ancak, destekçilerini seçim oy sayımını sorgulamaya çağıran bir başkanın, yalnızca ofisin köklü "zorba kürsüsü"nü kullanmak olduğunu ileri sürdü.

Çevre Hakimi Greg Katsas, Trump aleyhindeki davanın Kongre Binası'na saldıran kalabalığı kışkırttığına dair "en azından renklendirilebilir" iddialar içermesiyle mücadele ettiğini söyledi. Katsas daha sonra, destekçilerini "Kongre'yi yakmaya" çağıran bir başkanın varsayımını ortaya attı.

Binnall, medeni dokunulmazlığın bu durumda da geçerli olacağını söyledi, ancak görevden alma ve cumhurbaşkanlığı sonrası olası suçlamaların hesap verebilirlik için başka yollar sunacağını söyledi.

Meslektaşlarının varsayımlarını temel alan Yargıç Judith Rogers, bir başkanın "anayasal sistemimizi yok etmeye çalıştığına" dair bir bulgu olsa bile Trump'ın pozisyonunun mahkemelerin rolü olmadığı yönünde olup olmadığını sordu. Binnall, bu tür gerçeklere dayanarak, bu tür eylemlerin hukuk davasına konu olmaması gerektiğini söyledi.

Söz konusu davalar, Trump'ı Kongre'nin 2020 seçim sonuçlarını onaylamasına müdahale etmek için bir komplonun parçası olmakla suçluyor. Şikayetler, seçimin çalındığına dair temelsiz iddiaları öne sürerek destekçilerini Washington'a gelmeye teşvik eden tweet'lerine ve ardından isyanın olduğu gün Ellipse'de kalabalığa "savaşmasını" ve Kongre Binası'na yürümesini söylediği konuşmasına odaklandı.

Davacıları savunan avukat Joseph Sellers'ı sorgulayan Srinivasan, cumhurbaşkanlarının rutin olarak insanları Kongre önünde yasalara muhalefet etmeye teşvik ettiğini kaydetti. Satıcılar, Trump'ın barışçıl güç devrine müdahalesinin "aşırı" bir durum olduğu yanıtını verdi.

Katsas, destekçilerini barışçıl bir şekilde protesto etmeye ve "öngörülemeyen bir şekilde" bazı "çürük elmalar" şiddete başvurmaya çağırırsa, bir başkanın davalardan muaf olup olmayacağını sordu.

Satıcılar, dokunulmazlığın muhtemelen geçerli olacağını, ancak Trump'ın durumunun farklı olduğunu çünkü kendisinin sorumlu olduğu "sürekli bir davranış biçimi" olduğunu söyledi.

Kaynak: Bloomberg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Brezilya da Lula'nın Seçimi Kazandığı Mahkeme Tarafından Resmi Olarak Onaylandı

(Bloomberg) -- Luiz Inacio Lula da Silva'nın seçim zaferi, Brezilya seçim mahkemesi tarafından, 30 Ekim'de solcu lidere muhafazakar Başkan Jair Bolsonaro'ya karşı kıl payı bir zafer kazandıran, oylamaya olası itirazlara karşı pencereyi kapatan bir törenle onaylandı.

Lula ve seçilen Başkan Yardımcısı Geraldo Alckmin, son birkaç haftadır Brezilya başkentinde konuşlanmış olan Bolsonaro destekçilerinin protesto gösterileri yapma ihtimalinin ortasında, Pazartesi günkü törene artırılmış güvenlik altında katıldı. Mahkeme ve gelecek dönem başkanının ekibi tarafından kararlaştırıldığı gibi, sertifika bir hafta ileri alındı.

AA15bQwS.img?w=768&h=511&m=6&x=416&y=191

Bolsonaro'nun destekçileri seçim sonuçlarını protesto ediyor, bazen ülke genelinde otoyolları kapatıyor ve Lula'nın göreve gelmesini durdurmak için askeri müdahale talep ediyor. Geçen hafta, giden cumhurbaşkanı, silahlı kuvvetlerin Brezilya'da sosyalizmin önündeki son engel olduğunu söylemek için uzun bir sessizlik bozdu.

Mahkemede yaptığı konuşmada Lula, "Suç ve saldırıların" hedefi olduğunu söylediği yargıçlara teşekkür ederek, "Bu sertifika, demokrasi altında yaşama hakkını yeniden kazanmış olan Brezilya halkının önemli bir bölümü tarafından kazanıldı" dedi. halk oylamasını garanti eder.

Geçen ay Bolsonaro'nun Liberal Partisi, Lula'ya ikinci tur seçimlerde zafer kazandıran oyları iptal etmeye çalıştı, ancak mahkeme iddiaların "kötü niyetle" yapıldığını değerlendirip partiye 23 milyon reais (4,4 milyon dolar) para cezası verdiği için dava geri tepti.

Seçim sırasında seçim mahkemesine başkanlık eden Yüksek Yargıç Alexandre de Moraes, sertifikanın yalnızca Lula'nın zaferini tasdik etmekle kalmayıp, aynı zamanda hukukun üstünlüğünün "antidemokratik saldırılar, nefret söylemi ve dezenformasyona" karşı kazandığı zaferi de yansıttığını söyledi.

Gelecekteki seçimlerde aynı olayların yaşanmaması için bu tür saldırıların sorumlularından hesap sorulacaktır” dedi.

Kaynak: Bloomberg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Mary Trump, çılgın amcasının son çare olarak "her şeyi yakmaya" hazır olduğunu söyleyerek Cumhuriyetçileri kemerlerini bağlamaları konusunda uyardı.

Görünüşte bitmeyen mahkeme kayıpları dizisi, çok sayıda soruşturma, geçen ayki hayal kırıklığı yaratan ara seçim sonuçları ve büyük 2024 duyurusuna verilen cansız yanıt arasında, işler Donald J. Trump için pek iyi gitmiyor.

AA12lI40.img?w=670&h=432&m=6

Hafta sonu MSNBC'de yayınlanan bir görüntüde Mary Trump, çılgın amcasının, ihtiyaç anında Cumhuriyetçiler ona sırt çevirmeye cesaret ederse "her şeyi yakmaya" hazır olduğunu söyledi.

Mary, Ali Velshi'ye "Donald, alaka düzeyini kaybetmekten korktuğu zaman en tehlikeli hali oluyor" dedi. “Artık ilgi odağı olmayacağından korktuğu zaman. Artık kontrolün kendisinde olmadığından korktuğu zaman.”

Washington Post tarafından yayınlanan yakın tarihli bir makale, kesinlikle olanın bu olduğunu öne sürüyor gibi görünüyor.

David Byler, insanların eski başkana ve onun reklam gösterilerine olan ilgisini ölçmek için Google trendlerine baktı. Görünüşe göre, o kadar da umursamıyorlar:

Trump'ın en iyi çabalarına rağmen, Amerikalılar 2022'de ona başkan olduğu zamana göre çok daha az ilgi gösterdiler. Ve Trump dikkat çekmek için çabaladığında, o anın hikayelerinden sadece biriydi - hikaye değil -.

Google'ın arama dizini açısından, Trump'ın duyurusu, Taylor Swift biletleri için yapılan çılgın koşuşturmadan biraz daha ilginçti ve büyük bir futbol turnuvasından çok daha az kaptırıcıydı. Ve şimdiye kadar Ye ve Fuentes ile yaptığı akşam yemeği olaysız gibi görünüyor.

Byler, yazısında şu sonuca varıyor:

Trump artık yeni ya da heyecan verici değil ve medyadaki ilgiyi istediği zaman kendisine yöneltemiyor. Bir dönem daha kazanmak istiyorsa, bunu eski moda bir şekilde yapmak zorunda kalacak: Başkanlık sicilini lanse ederek, bir koalisyon kurarak ve televizyona biraz daha az güvenerek.

MSNBC'ye konuşan Mary Trump, GOP'a sert bir uyarıda bulunarak, "zehirli" amcasının şu anda "Cumhuriyetçi parti için en tehlikeli kişi" olduğunu ve herhangi birinin üzerinde "pisliği kazmak için son derece rahat" olduğunu söyledi.

"Partisindeki diğer insanlar hakkında ne tür bilgilere sahip olduğunu bilmiyoruz" dedi. "Bildiğimiz şey, onu kullanmaya istekli olacağı."

"Donald batacakmış gibi hissederse her şeyi yakar."

Muhafazakarlar adamı görmezden gelebileceklerini düşünürlerse, diye ekledi Mary, onlara başka bir şey geliyor.

"Cumhuriyetçi Parti'nin sadece farklı bir yöne dönmeye karar verme stratejisi işe yaramayacak" diye açıkladı. "Bir, işe yaramayacak çünkü yapmalarına izin vermeyecek. İkincisi, işe yaramamalı çünkü partinin durumundan ve bu partinin bu ülkeye sunmaya devam ettiği tehlikelerden büyük ölçüde onlar sorumlu.”

Bir saatin ilerleyen saatlerinde, TrumpNation: The Art of Being the Donald kitabının yazarı, Trump biyografi yazarı Tim O'Brien, bir dönem, iki kez azledilen eski başkanın muhtemelen son yıllarını hapiste geçirebileceğinden endişe ettiğini ekledi.

O'Brien, "Bence Donald Trump, önünde varoluşsal tehditler olduğunun tamamen farkında, Ali," dedi. "Bence Trump'ın etrafında gelişen, her şeyden kaçtığı, dokunulamayacağı ve sadece dokuz değil, 18 canı olduğu efsanesi var."

"Gerçek şu ki, birden fazla yargı alanında, hepsinde çok ciddi sonuçlara yol açan bu yoğun amaçlı soruşturmaları hiçbir zaman kapısının önüne getirmedi" diye devam etti.

"Manhattan bölge savcısının davasının başka boyutları olabilir, ancak bundan çıkarabileceğimiz tek şey şirkete karşı bu son dolandırıcılık mahkumiyeti ve şirketin kolayca sindirebileceği bir para cezası olsa bile, hâlâ bekleyen bu devasa kovuşturmalar var. ona."

O'Brien, "New York eyaleti başsavcısı, Trump'ları New York eyaletinde kalıcı olarak iflas ettirebilir," diye ekledi O'Brien. “Adalet Bakanlığı, Donald Trump'ı suç duyurusunda bulunursa, sonunda hapse girebilir. Oraya gideceğini düşünüyor muyum? Bilmiyorum. Ama o bunun çok farkında.”

Kaynak: Queerty

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Hava Durumu sunucusu sağlık sorunları nedeniyle uzak kaldığı görevindeki arkadaşları tarafından bir sürpriz maruz kaldı: Al Roker Gözyaşlarını tutamadı

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Amerika da 6 Ocak ayaklanmasını soruşturan kongre komitesi Donold Trump'ı soruşturması için Adalet Bakanlığına Başvuruda bulundu

Kongre'nin Donald Trump'ın 6 Ocak 2021 ABD Kongre Binası saldırısındaki rolüne ilişkin 18 aylık soruşturması, panelin Adalet Bakanlığı'na eski başkanın Kongre Binası'na yapılan saldırıyla ilgili rolü de dahil olmak üzere 2020 seçimlerini bozma çabalarını soruşturmasını tavsiye etmesine yol açtı. .

Komitenin nihai raporu, 6 Ocak 2021'deki Kongre Binası saldırısıyla ilgili 17 bulguya yer verdi; bunlara Trump'ın kaybettiğini bilmesine rağmen 2020 sonuçlarını bozmayı planladığı, Kongre Binası'na kızgın ve silahlı bir kalabalık gönderdiği ve şiddete yanıt vermediği de dahil. televizyonda ortaya çıktığı gibi.

Bulgular, komitenin Trump hakkında cezai soruşturmaya yönelik tavsiyeleri ve mahkeme celplerine karşı gelen dört Cumhuriyet Meclisi üyesine yönelik etik soruşturmaları için temel oluşturdu.

Komite, Trump'ı liderliğini değiştirmeye çalışarak Adalet Bakanlığı'nı yozlaştırmaya çalışmakla suçladı, eyalet yetkililerine seçim sonuçlarını bozmaları için baskı yaptı ve Ulusal Muhafızlara Capitol'de kuşatma altındaki polis memurlarına takviye sağlama emri vermedi.

Bugünün gelişmeleri:

Komite, eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani de dahil olmak üzere Trump yardımcıları ve kampanya avukatları da dahil olmak üzere soruşturma sırasında toplanan ifadelerin anlarını tekrarladı. Amaç, önemli olayların bir zaman çizelgesini sağlamaktır.

Komite üyeleri, Trump'ın ortaklarının, ifadeyi etkilemek amacıyla 6 Ocak tanıklarına iş teklif ettiğini iddia etti. D-Calif.'den Temsilci Zoe Lofgren, kendisini "mali açıdan çok rahat" edecek bir iş teklifi alan, kimliğini belirlemediği bir tanığı seçti.

R-Wyo Temsilcisi Liz Cheney, Trump'ın yeniden başkan olarak görev yapmasına izin verilmemesi gerektiğini söyleyerek, "barışçıl bir güç devri garantisinin" cumhuriyetin kalbinde yer aldığını ekledi.

House 6 Ocak paneli, DOJ'un Donald Trump'ı araştırmasını tavsiye ediyor

6 Ocak komitesi Pazartesi günü Adalet Bakanlığı'nın eski Başkan Donald Trump'a karşı en az bir avuç olası suçlamayı soruşturmasını tavsiye etti.

Bakanlığın zaten Trump'ı soruşturan özel bir danışmanı var, ancak komitenin topladığı tavsiyeler ve kanıtlar savcılar için bir yol haritası sağlayabilir. Trump, 2020 seçim sonuçlarına itiraz etmekte yanlış bir şey yapmadığını ve komitenin partizan bir numara olduğunu söyledi.

Komite, Trump'ın Kongre'nin engellenmesini düzenleyen yasaları ihlal ettiğini, bir ayaklanmayı kışkırttığını, ABD'yi dolandırmak için komplo kurduğunu, yanlış beyanda bulunmak için komplo kurduğunu ve diğer komplo tüzüklerini ihlal ettiğini savundu.

– Bart Jansen

6 Ocak paneli, 4 GOP Meclisi üyesi için Etik sorgulamaları önerdi

6 Ocak komitesi Pazartesi günü Meclis Etik Komitesi'ne, meclisin celplerine karşı geldikleri için Meclis'in olası bir sözcüsü ve Adalet Komisyonu'nun yeni başkanı da dahil olmak üzere dört Cumhuriyetçi milletvekilini soruşturmasını önerdi.

Panel, 6 Ocak'ta Trump'la konuştuğu için Kaliforniya'dan Cumhuriyetçi Lider Kevin McCarthy'yi hedef aldı; Yargı Komitesine başkanlık etmesi planlanan ve aynı zamanda Trump ile konuşan Ohio Temsilcisi Jim Jordan; Trump'ı olası bir yedek başsavcıyla tanıştıran Pennsylvania'dan Temsilci Scott Perry; ve 2020 seçim sonuçlarını bozmak için toplantılara katılan Arizona'dan Temsilci Andy Biggs.

Milletvekillerinin her biri, komiteyi nasıl organize edildiği konusunda gayri meşru ve partizan olarak nitelendirdi. Etik Kurul, milletvekillerini disipline edebilir, ancak eşit olarak üç Demokrat ve üç Cumhuriyetçi üye olduğu için çoğu zaman engellenir.

- Bart Jansen

Kinzinger: 'Trump DOJ'u yozlaştırmaya çalıştı'

Temsilci Adam Kinzinger, R-Ill., Trump'ın 2020 seçimlerini kendi lehine çevirmek için Adalet Bakanlığı'na müdahale etmeye çalıştığını savunarak sözlerini açtı.

Kinzinger, "Adalet Bakanlığımızın adil ve tarafsız bir yapı olarak faaliyet göstermesi son derece önemlidir" dedi. "Başkan Trump'ın yozlaştırmaya çalıştığı bu kritik işlev."

Kinzinger, Trump'a seçmen sahtekarlığına dair hiçbir kanıt olmadığını iletmeye yönelik birçok girişime rağmen, Trump'ın eyalet yasama meclislerine "Biden yerine Trump'ı atamayı düşünmeleri" için yalvaran bir mektup göndermeyi amaçlayan DOJ'de bir seçim inkarcısı olan Jeffrey Clark'ı görevlendirmeye çalıştığını savundu. ”

- Ken Tran

'Arkadaşlar, 11.000 oya ihtiyacım var'

Kaliforniya'dan eski bir federal savcı olan komite üyesi Temsilci Adam Schiff, Trump'ın iddia edilen tehditlerini ve en az iki eyaletteki eyalet seçim görevlilerini resmi seçim sonuçlarını değiştirmeye ikna etme çabalarını özetledi.

Schiff, söylediği şeyin Trump ve yakın çevresi tarafından Georgia'daki yetkililere en az 11.000 oy bulmaları için baskı yapma planı olduğunu açıkladı - bu, savaş alanını kaybettiği marj - ve diğerlerini sahte rakip listeler ortaya koyma çabasına katılmaya zorlayın seçmenlerin.

Schiff, "Başkan Trump, emirlerini yerine getirmeyi reddeden eyalet ve yerel yetkililerin yanı sıra asılsız bir şekilde sahtekarlıkla suçladığı yerel seçim yetkililerine defalarca saldırdı" dedi. Reddedenlerin, alenen taciz edildiğini, ölüm tehditleri aldıklarını ve bazı durumlarda, eski Georgia seçim görevlisi Ruby Freeman'ınki gibi, misilleme korkusuyla evlerini veya işlerini terk etmeye zorlandıklarını söyledi. Schiff, "Bu tür bir muamele duygusuz, insanlık dışı, affedilemez ve tehlikeliydi ve sorumlular hesap vermeli" dedi.

– Josh Meyer

Komite, Trump ve ortaklarını tanık kurcalamakla suçluyor

Komite üyeleri, eski Başkan Donald Trump'ın ortaklarının, ifadeyi etkilemek amacıyla 6 Ocak tanıklarına iş teklif ettiğini iddia etti.

D-Calif.'den Temsilci Zoe Lofgren, Trump'ın 2020 seçimlerinden sonra yanlış seçim sahtekarlığı iddiaları üzerine topladığı yüz milyonlarca dolara işaret etti. Gelirlerin bir kısmının avukat tutmaya gittiğini söyledi. Ayrıca, tanıklara istihdam sağlamak veya teklif etmek için fonları kullanma "çabalarının kanıtlarını" vurguladı.

Lofgren, kendisini "mali açıdan çok rahat" edecek bir iş teklifi alan, kimliğini belirlemediği bir tanığı seçti.

“Tanık, bunun ifadesini etkilemek için bir çaba olduğuna inanıyordu. Ve bu çabaların, komitenin gerçeği bulmasını engellemeye yönelik bir strateji olabileceğinden endişe duyuyoruz.”

– Joey Garrison

6 Ocak'ta komitenin, Trump hakkında Adalet Bakanlığı'na yapılan suç sevklerini oylaması bekleniyor.

Komitenin Pazartesi günü, Adalet Bakanlığı'nın eski Başkan Donald Trump'ı 2020 seçimlerini bozmaya çalışırken federal yasayı potansiyel olarak ihlal ettiği için soruşturması yönündeki önerileri oylaması bekleniyor.

Başkan, Temsilci Bennie Thompson, D-Miss., geçen hafta gazetecilere verdiği demeçte, komitenin suç sevklerini oylayacaklarını söyledi. Potansiyel suçlar arasında ayaklanmayı kışkırtmak, Kongre'yi engellemek ve Amerika Birleşik Devletleri'ni dolandırmak yer alıyor.

c065d957-ad16-486e-91e8-fbd3389d0215-GTY

Trump, seçim sonuçlarına itiraz ederek yanlış bir şey yapmadığı konusunda ısrar etti. Komitenin tavsiyeleri bağlayıcı olmayacaktır. Ancak komitenin raporu ve kanıtları, savcıların izlemesi gereken bir yol haritası görevi görebilir.

– Bart Jansen

6 Ocak Komitesindeki iki Cumhuriyetçi, duruşmaların kapanmasına yardım ediyor

R-Wyoming'den Temsilci Liz Cheney, o günkü olayları ve 2020 seçimlerinin sonuçlarını alt üst etmeye yönelik iddia edilen girişimleri ana hatlarıyla belirterek 6 Ocak'taki son halka açık komite toplantısının kapatılmasına yardımcı oluyor. Komitedeki diğer Cumhuriyetçi, Illinois'den Temsilci Adam Kinzinger ona katıldı.

Komite, tümü Meclis Azınlık Lideri Kevin McCarthy tarafından seçilen birkaç GOP üyesini reddeden Meclis Başkanı Nancy Pelosi tarafından atanan yedi Demokrat ve iki Cumhuriyetçiden oluşuyor.

Komitenin başkan yardımcısı Cheney, 6 Ocak saldırısını kışkırtmadaki rolü nedeniyle Trump'ı tekrar tekrar eleştirmesinin ardından partisi tarafından Temsilciler Meclisi'ndeki 3 numaralı Cumhuriyetçi olarak görevden alındı. Komitede görev yapmaktan "onur duyduğunu" söyledi. Eski bir asker olan Kinzinger, ilk olarak 2010 yılında seçildi ve bu oturumun sonunda da Kongre'den ayrılıyor.

– Josh Meyer

Komite, Trump'ın zaman çizelgesini özetleyen video özetlerini oynatıyor

Komite, Trump'ın 2020 seçim gecesinden 6 Ocak'a kadar Kongre Binası saldırısına katılımının bir zaman çizelgesini sağlayan, halka açık son on duruşmasında verilen ifadelerin video özetleriyle nihai davasını yapıyor.

Çeşitli klipler, komitenin, Trump'ın seçimi kaybettiğini bildiği ve hükümet yetkilileri ve Başkan Yardımcısı Mike Pence üzerindeki baskı kampanyaları yoluyla seçimi bozmak için aktif olarak çalıştığı yönündeki argümanını özetliyor.

Thompson videodan önce "6 Ocak'ta Amerika Birleşik Devletleri Kongre Binası'nda neler öğrendiğimizi ve eleştirel bir şekilde incelediklerimizi hatırlamak önemlidir" dedi.

– Ken Tran

Eski kolluk kuvvetleri son toplantıya katıldı

Eski Capitol Polis memurları Harry Dunn ve Aquilino Gonell ve eski Metropolitan Polis memurları Michael Fanone ve Daniel Hodges, kalabalık duruşma salonunda ilk sırada birlikte oturan izleyiciler arasında yer alıyor. Dörtlü, komiteye geçen yaz 6 Ocak'ta meydana gelen olaylarla ilgili sürükleyici ifadeler verdi.

– Sarah Elbeshbishi

Liz Cheney: Trump'ın tekrar başkan olarak görev yapmasına izin verilmemeli

R-Wyo'dan Temsilci Liz Cheney, eski Başkan Donald Trump'ın yeniden başkan olarak görev yapmasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Komite Başkan Yardımcısı Cheney, “Cumhuriyetimizin kalbinde barışçıl bir iktidar devri garantisi var” diyerek sözlerine başladı.

6a60a5c5-f0e3-447d-bbb5-605f6b14c6ef-GTY

Cheney, "Tarihimizdeki her başkan, biri hariç bu düzenli yetki devrini savundu," dedi ve Trump'ın 6 Ocak 2021'deki çabalarını ilk kez bir Amerikan başkanının anayasal görevini barışçıl bir şekilde devretme görevini reddettiği zaman olarak nitelendirdi.

"Bu, mutlak bir ahlaki başarısızlık ve açık bir görev ihmaliydi" dedi. "O anda bu şekilde davranan hiç kimse bir daha ulusumuzda herhangi bir otorite pozisyonunda görev yapamaz."

– Joey Garrison

Bennie Thompson: Trump, Kongre Binası'na "silahlı ve öfkeli bir kalabalık" çağırdı

Komite başkanı Temsilci Bennie Thompson Pazartesi günü yaptığı açıklamada, eski Başkan Donald Trump'ın 2020 seçimlerini kaybettiğini kabul etmeyi reddederek ve ardından sonuçları tersine çevirmeye çalışarak Amerikan demokrasisine olan inancını kırdığını söyledi.

Thompson, "Sonunda Washington'a bir kalabalık çağırdı ve onların silahlı ve kızgın olduklarını bilerek onları Kongre Binası'na yönlendirdi ve onlara 'cehennem gibi savaşmalarını' söyledi" dedi. "Buna hiç şüphe yok."

7454c582-98ae-4da4-8891-b50451364ca4-AP_

Thompson, komitenin nihai raporunun bu hafta içinde yayınlanacağını ve yıl sonuna kadar 1.000'den fazla tanığın topladığı transkriptler gibi diğer kanıtların yayınlanacağını söyledi.

– Bart Jansen

Bugünün duruşmasına ne kadar var?

Duruşmanın bugün bir saatten fazla sürmemesi bekleniyor ve bu, komitenin önceki duruşmalarından çok daha kısa.

6 Ocak komite son duruşması başlıyor

Komite üyeleri, Kongre Binası'na 6 Ocak'ta düzenlenen saldırıda Trump'ın rolüne ilişkin 18 aylık soruşturmayı kapatmak için duruşma salonuna doluşuyor.

Komitenin kabaca 18 milyonuncu soruşturmasının ana bulgularını ortaya koyması ve eski başkanın cezai olarak Adalet Bakanlığına sevk edilip edilmeyeceğine oy vermesi bekleniyor.

- Rachel Looker

6 Ocak komitesinin nihai raporu ne zaman yayınlanacak?

Panelin nihai raporu Pazartesi günü yayınlanacak olsa da, kapalı kapılar ardında gerçekleştirilen tanık görüşmelerinin dökümleri gibi önemli materyaller bu hafta içinde yayınlanabilir.

Pence, Trump'ın 6 Ocak'ta suçlamalarla karşı karşıya kalmasını istemiyor

6 Ocak çetesinin hedefi olan eski Başkan Yardımcısı Mike Pence Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Adalet Bakanlığı'nın eski patronuna karşı suçlamada bulunmayacağını umduğunu söyledi.

Fox News'e konuşan Pence, "Başkanın 6 Ocak'taki eylemlerinin ve sözlerinin pervasızca olduğunu düşünüyorum, ancak avukatlardan kötü tavsiye almanın suç olduğunu bilmiyorum" dedi.

Pence, üyeleri Meclis Başkanı Nancy Pelosi, D-Calif tarafından atandığı için iki partili 6 Ocak komitesini partizan olarak görevden aldı. Adalet Bakanlığı'nın suçlamalarla ilgili komitenin tavsiyelerine uyması gerekmediğini vurguladı.

Pence, "Umarım Adalet Bakanlığı, ABD'nin eski bir başkanını suçlama fikrinin büyüklüğünü anlamıştır" dedi. "Amerikan halkının iyileşmemizi görmek istediği bir zamanda bunun ülkede korkunç derecede bölücü olacağını düşünüyorum."

- Maureen Groppe

f6cd6911-100a-415a-8a10-78ddbd43060e-XXX

6 Ocak'taki son komite duruşmasında ne oldu?

Ekim ayında 6 Ocak'ta yapılan komite duruşmasında ortaya çıkan tanıklık ve video kanıtları, Kongre liderlerinin Capitol saldırısı devam ederken yardım için yalvardığını gösterdi.

Meclis Sözcüsü Nancy Pelosi, D-Calif., Capitol'deki şiddete daha önce yayınlanmamış - ve dramatik - görüntülerle tepki gösterdi ve saldırının "tamamen Amerika Birleşik Devletleri başkanının kışkırtmasıyla" olduğunu söyledi ve bir yardımcısı şunları ifade etti: saldırı sırasında Cumhuriyetçi Meclis Lideri Kevin McCarthy, Trump'a isyancıların "sizin halkınız" olduğunu söyledi.

6 Ocak komitesi Trump'ı mahkemeye çağırdı

Ekim ayındaki duruşma, eski cumhurbaşkanının mahkeme celbi için oybirliğiyle olağanüstü bir hareketle sona erdi.

Komite başkanı Thompson, "(Trump) hesap verebilir olmalı" dedi. "Eylemlerinin hesabını vermesi gerekiyor."

Komitenin Trump'ı mahkeme celbi için oylamasından bir gün sonra, eski başkan mahkeme celbine değinmeden panele "Görüntülü Duruşma" ve "Cadı Avı" hakkında şikayette bulunan 14 sayfalık bir not gönderdi.

46215677-ada6-4796-b6a0-9b4e0186c31c-AP_

6 Ocak'ta kaç kişi öldü?

İki partiden oluşan bir Senato raporu, 6 Ocak 2021 Capitol saldırısıyla bağlantılı olarak yedi kişinin öldüğünü tespit etti. Raporun yayınlanmasının ardından iki Metropolitan Polis memuru Gunther Hashida ve Kyle DeFreytag da intihar ederek öldü.

Çıkan olaylarda yüzlerce polis yaralandı.

Kaç Capitol isyancısı tutuklandı veya hüküm giydi?

Federal savcılar, 48 eyalette 920'den fazla kişiyi 6 Ocak 2021'de ABD Kongre Binası'ndaki isyana katılmakla suçladı ve tutuklamalar devam ediyor.

Adalet Bakanlığı'na göre, yaklaşık 41 isyancı mahkemelerde hüküm giydi ve yaklaşık 470 isyancı çeşitli suçlardan suçunu kabul etti.

6 Ocak komitesi 9 duruşmaya dayalı nihai rapor hazırlıyor

Nihai raporlarını hazırlayan komite üyeleri, Trump'ın 2020 seçimlerini nasıl defalarca bozmaya çalıştığını, devlet yetkililerine baskı yaptığını, bir güruh toplayıp, barışçıl iktidar devrini bozmak için Kongre Binası'na gönderdiğini belgelediklerini söylediler.

Bu yıl gişe rekorları kıran dokuz duruşmanın ortasında, komite üyeleri ayrıca Trump veya müttefiklerinin tanıkları ifade vermeye karşı korkutmak için olası bir girişimde tanıklarla temas kurduğunu söyledi.

Başkan Yardımcısı Liz Cheney, R-Wyo, 28 Haziran'daki duruşmada, "Bence çoğu Amerikalı, tanıkları gerçek olmayan bir şekilde ifade vermeleri için etkilemeye çalışmanın çok ciddi endişeler doğurduğunu biliyor," dedi.

– Bart Jansen

Trump 6 Ocak'ta ne yaptı? '187 dakikası' içinde

Komite, 6 Ocak 2021'de olanları kayıt altına alırken, o zamanki Başkan Donald Trump'ın Beyaz Saray yakınlarındaki 13:10'daki mitinginin bitişi ile yaklaşık üç saat arasında odaklandı. ve destekçilerini Kongre Binası'nı terk etmeye ve saat 16: 17'de eve gitmeye çağıran videosunun yayınlanması.

Başkan yardımcısı, Temsilci Liz Cheney, R-Wyo, Trump'ı, Seçim Kurulu oylarının sayılmasını geçici olarak engellemek için Capitol'e saldırmadan önce, katılımcıların ortaçağ savaşı dediği olayda destekçilerinin polisle savaşmasını durdurmak için daha hızlı hareket etmediği için görevi ihmal etmekle suçladı. .

Komite, Kongre Binası'nın ihlal edildiği, milletvekillerinin ve görevlilerin isyancılardan saklanıp binayı boşalttığı ve milletvekilleri ile Trump'ın kendi çocuklarının bir şeyler yapması için mesajlar ve çağrılar aracılığıyla ondan yalvardığı zamanlar için tüyler ürpertici bir zaman çizelgesi hazırladı.

– Bart Jansen

Trump gözden kaybolduğu 187 dakika boyunca ne yaptı?:187 dakikanın dökümü

6 Ocak'ta ölen polis memurlarının aile üyeleri, GOP liderleri McConnell, McCarthy ile el sıkışmayı reddetti

Ölen bir Capitol polis memurunun ailesi, bu ayın başlarında ABD Başkent Polisi ve D.C. .

6 Ocak ayaklanmasının ertesi günü felç geçirdikten sonra ölen ABD Kongre Binası Polisi Brian Sicknick'in aile üyeleri, Kongre Altın Madalya Törenine katıldı ve GOP liderleriyle el sıkışmayı reddetti.

Sicknick'in iki erkek kardeşi ve ebeveynleri, Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, D-N.Y.'nin elini sıktı, ancak McConnell ve McCarthy'yi atladı.

- Rachel Looker

Devamı: ABD Başkenti Memuru Brian Sicknick, isyanın ertesi günü felç geçirerek öldü, adli tabip kuralları

Aşırı grupların 6 Ocak'la bağları

6 Ocak 2021 isyanında başkanın rolünü araştıran House 6 Ocak komitesinin toplandığı ABD Kongre Binası'nın karşısında, aşırılık yanlısı grupların üyeleri, saldırıyla ilgili suçlardan federal mahkemede yargılanıyor.

Lider Stewart Rhodes da dahil olmak üzere sağcı milis grubu Oath Keepers'ın beş üyesi, kışkırtıcı komplo kurmak veya federal hükümetin otoritesine zorla karşı çıkmak için komplo kurmakla suçlanarak yargılandı. Rhodes ve üst düzey bir milletvekili Kelly Meggs, nadiren suçlanan suçtan hüküm giydi.

Saldırıyı soruşturan Meclis komitesi, eski Başkan Donald Trump tarafından 22 Aralık 2020'de gönderilen ve destekçilerine 6 Ocak'ta bir protesto için DC'ye gelmelerini söyleyen bir tweet'in - "Orada ol, vahşi olacak" - bir çağrı olduğunu iddia etti. Oath Keepers'a ve başka bir aşırılık yanlısı grup olan Proud Boys'a silah. Hükümet, beş Yemin Tutanın davasında, grupların saldırıdan önce koordineli çalıştıklarına dair kanıt gösterdi.

Aralarında lider Enrique Tarrio'nun da bulunduğu diğer beş Oath Keepers ve Proud Boys üyeleri, bu aydan itibaren yargılanacak olan isyana teşvik suçlamalarıyla karşı karşıya.

- Ella Lee

Önümüzdeki daha fazla Trump yasal savaşı

6 Ocak komitesinin eylemleri, önümüzdeki 14 ay boyunca üç hukuk davası davası da dahil olmak üzere, eski Başkan Donald Trump'ın halihazırda karşı karşıya olduğu diğer birçok yasal savaşa katkıda bulunuyor. Trump ve ailesi, suçlamaları reddetti.

Nisan 2023, eski dergi tavsiye köşe yazarı E. Jean Carroll tarafından Trump aleyhine açılan hakaret davasında planlanan duruşma tarihini işaret ediyor. New York City federal mahkemesi, Trump'a onlarca yıl önce Manhattan'daki bir mağazanın soyunma odasında kendisine tecavüz ettiği iddiasıyla alay ettiği için açtığı bir karalama davası. Carroll ayrıca, davanın geçen ay Trump aleyhine açtığı darp davasıyla birlikte yapılmasını istiyor.

Sırada, Trump'a, onun adaşı işine ve en büyük çocuklarına karşı açılan büyük bir hukuk davasıyla ilgili Ekim 2023'te planlanan hukuk davası var. New York Eyalet Başsavcılığı tarafından açılan davada, Trump'ın kredi ve sigorta kapsamında daha düşük faiz oranları elde etmek için varlıklarının değerini yanlışlıkla şişirdiği iddia ediliyor.

Ocak 2024, çok seviyeli bir pazarlama şirketine yatırım yapmak üzere kandırıldıklarını söyleyen kişiler adına toplu dava statüsü arayan bir dava için planlanan duruşma tarihidir. Davacılar, Trump ve en büyük çocuklarının ciro ödemelerini açıklamadan şirketi lanse ettiğini iddia ediyor. İnsanlar, şirketin yatırımlarını kabul ettiğini ancak Trump'ların öne sürdüğü faydaları üretemediğini söyledi.

-Kevin McCoy

6 Ocak Komite kararları WH kampanyasını zorlaştırıyor

Özel yasama panelinin Pazartesi günkü eylemleri, Başkan Donald Trump'ın Beyaz Saray için yakın zamanda duyurduğu üçüncü kampanyası sırasında karşılaştığı zorlukların ortasında geldi.

Trump, Cumhuriyetçi Parti'nin her iki kongre meclisinin kontrolünü ilerletecek sözde kırmızı dalga için lanse ettiği adayların çoğu tarafından ara seçim kayıpları nedeniyle eleştirildi. Dalga, Ocak ayından itibaren Meclisin yalnızca dar bir GOP kontrolünü sağlayan hafif bir dalgadan daha küçük olduğunu kanıtladı.

Özel bir USA TODAY/Suffolk Üniversitesi Anketi de dahil olmak üzere bazı siyasi anketler, GOP seçmenlerinin Trump'ın son kampanyasına verdiği desteğin düştüğünü ortaya çıkardı. Ankete göre, Cumhuriyetçiler ve Cumhuriyetçilere oy verme eğiliminde olanlar, 2024 başkanlık adaylığı için Florida Valisi Ron DeSantis'i Trump'a tercih ediyor.

-Kevin McCoy

Kaynak: USA TODAY

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

6 Ocak komitesi kapsamlı raporunda Trump'ı ayaklanmanın 'temel nedeni' olarak kınadı

Bir yıldan fazla bir süredir soruşturma yürüten Meclis komitesi, 6 Ocak'ta Pazartesi günü Kongre Binası'na yapılan saldırıyı soruşturuyor ve kapsamlı soruşturmasını, eski Başkan Donald Trump'a karşı kendisiyle ilgili birçok suçlama nedeniyle Adalet Bakanlığı'na çok sayıda suç duyurusunda bulunacağını açıklayarak tamamladı. Capitol'deki isyanı çevreleyen eylemler.

Komite üyesi Temsilci Jamie Raskin, geçen yıl boyunca topladığı kanıtların bir özetini sunmak için Pazartesi günü son toplantısı için bir araya gelerek, panelin "bugün açıklanan ve duruşmalarımız boyunca toplanan kanıtların" suç sevkine izin verdiğine inandığını söyledi. en az dört suçlamada.

Suçlamalar arasında resmi bir yargılamanın engellenmesi, ABD'yi dolandırmak için komplo kurmak, yanlış beyanda bulunmak için komplo kurmak ve ayaklanma yer alıyor.

Komite tarafından bulgularını açıklamak için yayınlanan 160 sayfalık kapsamlı bir özette, komite Trump'ı saldırının "temel nedeni" olarak etiketledi.

"Bu kanıt, ağır basan ve doğrudan bir sonuca yol açtı: 6 Ocak'ın ana nedeni, birçok kişinin izlediği eski Başkan Donald Trump'tı. 6 Ocak'taki olayların hiçbiri onsuz gerçekleşemezdi." söz konusu.

Komitenin tam nihai raporunun bu hafta içinde yayınlanması bekleniyor.

Komite ayrıca, o zamanki Başkan Yardımcısı Mike Pence'in 6 Ocak'taki oylama onaylanması sırasında meşru seçmenleri reddedebileceğini yanlış bir şekilde iddia ederek Trump'ın iktidara tutunması için bir plan hazırlayan eski Trump avukatı John Eastman'ı DOJ'a sevk edeceğini söyledi. birden fazla ücret karşılığında.

Komite, bu kişiler belirtilmemiş olsa da, "diğerlerinin" de sevk edilmesini gerektirdiğini söyledi.

Raskin toplantı sırasında "[Trump], suç hedeflerine yardımcı olan diğer birkaç kişiyle resmi ve gayri resmi anlaşmalar yaptı" dedi. "Bununla birlikte, alt komite bu komplodaki tüm potansiyel katılımcıları belirlemeye çalışmıyor, çünkü birçok kişinin rolü hakkındaki anlayışımız, sorularımızı yanıtlamayı reddettikleri için eksik olabilir."

Raskin, "Adalet Bakanlığı'nın soruşturması sayesinde daha eksiksiz bir tablo oluşturabileceğine güveniyoruz." dedi.

Kaynaklara göre komite, büyük ölçüde sembolik olarak görülse de sevkleri aylardır tartışıyor. Adalet Bakanlığı bu sevkler üzerine harekete geçmek zorunda değildir ve 6 Ocak olaylarına ilişkin kendi soruşturmasını yürütmektedir.

Komite ayrıca, Kongre'nin en az dört Cumhuriyetçi üyesinin de "uygun yaptırım" için Meclis Etik Komitesine sevk edileceğini söyledi. Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Kevin McCarthy, Temsilci Jim Jordan, R-Ohio, Temsilci Scott Perry, R-PA ve Temsilci Andy Biggs, R-Ariz yer alıyor.

Panel, McCarthy'nin "diğer şeylerin yanı sıra, 6 Ocak'ta ve bununla ilgili olarak Başkan Trump, Başkan Yardımcısı Pence ve diğerleriyle birden fazla iletişim kurduğunu" belirtiyor.

DAHA: 6 Ocak komitesinin cezai sevklerde bulunması ne anlama gelir?
Komite, bu üyeler ile Trump, Pence, Giuliani, Meadows ve diğerleri arasında, 6 Ocak'taki yargılamanın nasıl erteleneceğine ilişkin strateji belirleme çağrıları da dahil olmak üzere çok sayıda görüşmeye dikkat çekiyor. yasal olarak çıkarılan mahkeme celplerine uyulmaması."

6 Ocak'ta komite, saldırıyla ilgili soruşturmasıyla ilgili olarak 70'den fazla tanığın ifadesini sunan dokuz kamuya açık duruşma düzenledi. Panel, "30'dan fazla tanık, kendi kendini suçlamaya karşı Beşinci Değişiklik ayrıcalığına başvurdu, diğerleri Yürütme Ayrıcalığına başvurdu veya kategorik olarak görünmeyi reddetti (o zamandan beri Kongre'ye saygısızlıktan mahkum olan Steve Bannon dahil)," dedi.

Komite tarafından yayınlanan yönetici özeti ayrıca, Trump'ın eylemlerinin "yasa dışı olacağını bildiği" ve "Başkan Yardımcısı Mike Pence'e seçim oylarını saymayı reddetmesi için baskı yaptığı" iddiaları da dahil olmak üzere 17 özel bulgu buldu; devlet yetkililerine ve yasama organlarına seçimi bozmaları için "yasaya aykırı" baskı yaptığını; ve isyan sırasında Ulusal Muhafızların veya federal kolluk kuvvetlerinin konuşlandırılmasını asla yönetmediğini.

Raporda ayrı bir gelişmede, komite ayrıca "Komite'nin soruşturmasını engellemeye yönelik özel çabalara işaret eden bir dizi kanıt aldığını" söyledi. "Bu kanıtların çoğu zaten Adalet Bakanlığı ve diğer savcılık makamları tarafından biliniyor."

Örneğin, özete göre, bir tanık komiteye "Başkan Trump ile ittifak halindeki bir gruptan temsil için ödeme alan bir avukatı işten çıkarma kararını" anlattı. Özetin söylediğine göre avukat, müvekkiline "Başkan Trump'ı kötü bir şekilde aydınlatacak belirli bir konu hakkında talimat verdi:" Hayır, hayır, hayır, hayır, hayır. Oraya gitmek istemiyoruz. Bunun hakkında konuşmak istemiyoruz."

Özette, avukat, tanığın ifadesini diğer avukatlar ve basınla da itirazı üzerine paylaştı.

Raporda ayrıca, "Komite, Başkan Trump'ın Seçilmiş Komite tanıklarıyla temasa geçme çabalarının farkındadır. Adalet Bakanlığı bu koşullardan en az birinin farkındadır" denildi.

Trump, komitenin çalışmalarını "Seçilmemiş Komite" olarak alay ederek ve "siyasi bir Cadı Avı" olarak nitelendirerek reddetti.

Kaynak: ABC News

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Marjorie Taylor Greene, Lauren Boebert'e gönderme yaptı: ona çocukça diyor ve yeniden seçilmek için verdiği mücadeleyle alay ediyor.

AA15tLJS.img?w=768&h=384&m=6&x=222&y=111

Marjorie Taylor Greene Pazartesi günü "çocukça" davrandığını söyleyerek Lauren Boebert'i soydu.

Greene, Boebert'in Meclis Başkanı olarak Kevin McCarthy'yi seçmesini desteklemeyi reddetmesine tepki gösterdi.

Boebert, Greene'in rezil "uzay lazerleri" Facebook gönderisine geri dönerek reddetti.

Gürcistan Temsilcisi Marjorie Taylor Greene, Pazartesi günü MAGA Cumhuriyetçi Temsilcisi Lauren Boebert'e saldırdı ve onu küçük bir kan davasına girmekle suçlarken, aynı zamanda dar yeniden seçilme marjını da kaydırdı.

Greene'in öfkesi, Boebert'i Turning Point'in kurucusu Charlie Kirk ile "AmericaFest" etkinliğinde gösteren bir videoyla alevlendi.

Kirk, etkinlikte konuşmacı olarak listelenen Boebert ve Florida Temsilcisi Matt Gaetz'e, Greene'in Temsilci Kevin McCarthy'yi bir sonraki Meclis konuşmacısı olarak onaylaması hakkında ne düşündüklerini sordu.

Ne Gaetz ne de Boebert bu fikrin hayranıydı. Gaetz kibarca karşı çıkarken, Boebert daha kişiseldi.

Boebert, "Biliyorsunuz, Marjorie ile aynı safta yer aldım ve onun inandığı birçok şeye inanmakla suçlandım" dedi. "Rus uzay lazerlerine, Yahudilerin uzay lazerlerine ve tüm bunlara inanmadığım gibi buna da inanmıyorum."

Söz, Greene'in o yıl Kaliforniya'daki orman yangınlarının politikacılar ve Yahudi bankacılar tarafından kontrol edilen lazerlerden kaynaklandığını iddia ettiği, o zamandan beri silinen 2018 Facebook gönderisine bir göndermeydi.

Greene bir istisna yaptı ve Boebert'e klibi tweet atarak yanıt verdi ve Greene, eski Başkan Donald Trump ve McCarthy'nin desteğine rağmen kongre üyesinin 2022 ara sınavlarında "zar zor 500 oyla geçtiğini" belirtti.

Boebert, ara sınavlarda Colorado'nun Üçüncü Kongre Bölgesi için olağanüstü zorlu bir yarıştan sağ çıktı.

Yarışma, yasal olarak gerekli olan ve 546 oyla kazandığını doğrulayan yeniden sayımı gerektirecek kadar yakındı.

Greene, başlığında Boebert'in yeniden seçilmek için "$$$'ımızı memnuniyetle aldıktan" sonra bile Trump veya McCarthy'yi desteklemediğinden şikayet etti.

Greene, muhtemelen Boebert'in "uzay lazerleri" esprisine atıfta bulunarak, "Ve ucuz bir ses ısırığı için beni çocukça bir şekilde otobüsün altına attı," diye ekledi.

Greene üçüncü bir tweet'inde, "Amerikalılar bizim gibi muhafazakar savaşçıların Amerika'yı Kurtarmak için birlikte çalışmasını bekliyor ve bu, kendimi %100 adadığım tek görev, lise draması ve medyadan alıntılar değil," dedi.

Boebert, Insider'ın yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Cumhuriyetçi Parti'nin aşırı sağında yer alan Boebert, Greene ve Gaetz uzun süredir aynı grupta yer alıyor, ancak Nisan ayında Greene ile Boebert arasında bir sürtüşme olduğuna dair raporlar ortaya çıktı.

Kaynak: Business Insider

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

6 Ocak komitesi, gelecek nesillerin Ivanka Trump'ı her zaman tam bir yalancı olarak hatırlamasını sağlayacak

6 Ocak'ta komite dün son halka açık duruşmasını yaptı ve bu oturumda panel Donald Trump'ı resmi bir kovuşturmanın engellenmesi, ABD'yi dolandırmak için komplo kurmak, yanlış beyanda bulunmak için komplo kurmak ve komplo kurmak da dahil olmak üzere dört suçlamayla ilgili olarak Adalet Bakanlığı'na sevk etti. bir isyana karışanlara yardım ederek, yardım ederek veya onları rahatlatarak ABD'yi dolandırmak.

AA15uSco.img?w=670&h=484&m=6&x=223&y=167

Panel ayrıca, eski cumhurbaşkanının ailesinin ve en içteki çevresinin bir dönem, iki kez suçlanan birkaç üyesi de dahil olmak üzere yaklaşık 1200 tanıkla yapılan konuşmaları da içeren bir buçuk yıllık soruşturmasının bir yönetici özetini yayınladı.

Bunlar arasında, komitenin gönüllü olarak görünmesine rağmen (mahkeme celbi tehdidi altında olmasına rağmen) Nisan ayında verdiği ifadede özellikle yardımcı olmadığını söylediği Trump'ın kızı, eski Beyaz Saray danışmanı Ivanka Trump da vardı.

Yönetici özetinde, "Ivanka Trump, Başkan Trump'ın davranışları hakkında [Trump Beyaz Saray Danışmanı Pat] Cipollone ve diğerleri kadar açık sözlü değildi," diyor ve eski ilk kızını "belirli konuları tam olarak hatırlamamakla" suçluyor.

Özet, birçok uygun hafıza boşluğuna sahip olduğunu söylemeye devam ediyor ve genellikle "Ivanka Trump'ın Genelkurmay Başkanı Julie Radford, Ivanka Trump'ın eylemleri ve açıklamaları hakkında daha spesifik bir hatıraya sahipti."

Buna pek şaşırdığımızı söyleyemeyiz. Ivana asla babasını tamamen otobüsün altına atmayacaktı. Sonuçta koruması gereken bir mirası var.

Görünüşe göre başarısız indirimli moda tasarımcısı, babasının vasiyetinden mahrum kalmamasını sağlarken aynı zamanda kendisini kovuşturmaya karşı korumaya yetecek kadar şey yapmayı başardı. İyi oynadın Ivanka. Umarız buna değmiştir.

Ivanka, ifadesinde komiteye, eski Başsavcı Bill Barr'ın Joe Biden'ın 2020'deki seçim zaferinin meşru olduğu görüşünü "kabul ettiğini" söyledi. Yaz boyunca panelin televizyonda yayınlanan oturumları sırasında bunu söylediği klipler yayınlandığında, babası Truth Social'da bokunu kaybetti.

“Ivanka Trump, Seçim sonuçlarına bakmak veya incelemekle ilgilenmedi. Uzun zaman önce kontrol etmişti ve bence, sadece Bill Barr'a ve Başsavcı olarak pozisyonuna saygılı olmaya çalışıyordu (berbattı!)” diye öfkelendi.

O zamandan beri Ivanka babasından uzaklaştı. Geçen ay 2024'teki büyük kampanya lansmanını atladı ve dahil olmayı planlamadığını ve bunun yerine ailesine öncelik verdiğini söyleyen bir açıklama yaptı.

Ancak dün panelin seslendiği tek Beyaz Saray yetkilisi o değildi. Ayrıca, eski basın sekreteri Kayleigh McEnany'nin ifadesinin bazı bölümlerinin "önceden hazırlanmış konuşma noktalarından ifade veriyormuş gibi kaçamak göründüğünü" söyledi.

Yönetici özetinde, "Birçok durumda, McEnany'nin ifadesi, McEnany'nin söyledikleri hakkında ifade veren basın ofisi personelininki kadar açık sözlü görünmüyordu" ve Trump'ın eski danışmanı Hope Hicks'in de bu konuda tamamen dürüst olmadığını ekliyor. Trump ile yaptığı konuşmalar hakkında tanıklık.

Kaynak: Queerty

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Musk, Warren'ın senatör olarak seçilmesinin ABD'ye zarar verdiğini söyledi

Twitter CEO'su Elon Musk Salı günü tweet attı ve ABD'nin Senatör Elizabeth Warren'ın (D-Mass.) Senato'da görev yapmasından "kesinlikle" zarar gördüğünü söyledi.

AA15u91u.img?w=768&h=431&m=6&x=203&y=90&

Musk, LinkedIn profiline göre artık bir içerik yaratıcısı olan eski Tesla program yöneticisi Farzad Mesbahi'nin tweet'ine yanıt olarak yorum yaptı. Mesbahi, Warren'ın Musk'ın çoğunluk hissedarı olduğu Tesla'nın yönetim kurulu başkanına gönderdiği ve hissedarların Musk'ın Twitter'ı yönetmesiyle finansal olarak zarar görüp görmediğini soran bir mektupla ilgili bir gönderiyi retweetledi.

Mesbahi, "Elizabeth Warren, Tesla'nın yakınında olmasını isteyebileceğim en son kişi" dedi.

Tesla hissesi, Musk'ın Ekim ayı sonunda Twitter'ı satın almasını tamamlamasından bu yana değerinin neredeyse üçte birini kaybetti.

Warren mektubunda Tesla'nın yönetim kurulunun Musk'ın şirkete "özel oyuncağı" muamelesi yapmamasını sağlamak için "yasal görevini" "yerine getiremediğinden" endişe duyduğunu yazdı. Ayrıca yönetim kurulunun "çıkar çatışmaları, kurumsal varlıkların zimmete geçirilmesi ve Bay Musk'ın Tesla ve hissedarlarının çıkarlarına en uygun görünmeyen diğer eylemleri" nasıl ele aldığını sordu.

Musk'ın Twitter'ı satın alma anlaşmasının Tesla'ya yıllık nakit akışını aşan bir miktar olan 1 milyar dolarlık yıllık faiz ödemesi verdiğini belirtti.

Hill, yorum için Warren'ın ofisine ulaştı.

Kaynak: The Hill

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

"Bir Saniye bile İnanmadım": Hannity, Trump'ın Seçim Sahtekarlığı İddiasına Hiç Bir Zaman İnanmadığını Yeminli İfadeyle Ortaya Koydu

New York Times tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir habere göre Sean Hannity, eski Başkan Donald Trump'ın 2020 seçimlerinde oylama makinesi sahtekarlığıyla ilgili iddialarına inanmadığını yeminli ifadesinde ifade etti.

AA15xpNe.img?w=768&h=488&m=6&x=216&y=141

Fox News sunucusu, seçimle ilgili davalarda Trump'ı temsil eden eski bir federal savcı olan Sidney Powell'ın iddialarıyla ilgili bir soruyu yanıtladı. Trump, yanlış bir şekilde seçimlerin kendisine karşı hileli olduğunu iddia etti. Powell, Dominion Oylama Sistemleri tarafından yapılan kullanılmış oylama makinelerinin dolandırıcılıkla dolu olduğunu iddia etti.

Joe Biden için seçim çağrısı yapıldıktan birkaç hafta sonra, 30 Kasım 2020'de Hannity'nin Fox News programında iddiasını yineledi. Powell, "ülkenin her yerinde, sayısız bölgede yolsuzluk olduğunu" belirtti.

Trump, oylama makinelerinin kendisi için oyları "sildiğini" ve bazı durumlarda oyları Biden'a "değiştirdiğini" temelsiz bir şekilde iddia etti.

Dominion, Fox News'e iftira nedeniyle dava açıyor ve 1,6 milyar dolarlık tazminat talep ediyor. Şirket ayrıca Powell'a dava açıyor.

Times bildirdi:

Bu hayali komplonun merkezinde, Bayan Powell'ın Bay Trump'a verilen oyları Joseph R. Biden Jr.'a çeviren bir algoritma çalıştırdığını iddia ettiği Dominion Voting Systems'in makineleri vardı. büyük oy yığınları.”

Bay Hannity, destekleyici bir kanıt olmamasına rağmen seçimi reddedenler arasında dolaşan nazik bir soruyla onun sözünü kesti: Demokratlar neden bu sahtekarlığı kanıtlayabilecek muhbirleri susturuyordu?

Bay Hannity bunların herhangi birine inandı mı?

"Bir saniye bile inanmadım."

Çarşamba günü yapılan bir mahkeme duruşmasında açıklanan bilgilere göre, Bay Hannity'nin Dominion'un Fox News'e karşı açtığı 1,6 milyar dolarlık hakaret davasında yeminli ifadesinde verdiği cevap buydu. Duruşma, hakimin Nisan ayında başlamasını planladığı jürili duruşmaya gitmeden önce çözülmesi gereken birkaç konuyu ele almak için çağrıldı.

Gazete, Hannity'nin ifadesinin "bazı Fox çalışanlarının yayınladıkları şeyin yanlış olduğunu bildiklerine dair kamuoyuna açıklanmış en güçlü kanıtlardan biri" olduğunu söyleyerek devam etti.

Dominion'un avukatları Çarşamba günü mahkemede, 2020 seçimlerinde seçmen sahtekarlığı iddialarını "tek bir Fox tanığının" doğrulamadığını savundu.

Bir avukat, "En yüksek rütbeli Fox çalışanlarının çoğu, Dominion'un yalanlarına asla inanmadıklarını yeminli olarak itiraf ettiler" dedi.

Dominion'un başka bir avukatı, şirketin Fox News'in Powell'ı Trump Beyaz Saray aracılığıyla seçim sahtekarlığı iddialarını yaymasını engellemeye çalıştığına dair kanıtları olduğunu söyledi:

Seçimden sonraki o çılgın haftalarda Fox evreninde neler olup bittiğine dair daha önce bilinmeyen bir başka ayrıntı Çarşamba günü ortaya çıktı. Dominion'u temsil eden ikinci bir avukat olan Justin Nelson, Yargıç Davis'e Dominion tarafından elde edilen ve Fox News'in ana şirketi olan Fox Corporation'ın bir çalışanının Bayan Powell'ı durdurmak için Beyaz Saray'a müdahale etmeye çalıştığını gösteren kanıtları anlattı. Bay Nelson'a göre, o çalışan dolandırıcılık iddialarını "tuhaf" olarak nitelendirdi ve Bay Trump'ın ekibine, sonuçlara yasal itirazlarda bulunması konusunda başkana tavsiyede bulunan Bayan Powell'dan kurtulmaları için baskı yaptı.

Fox News, Times ve Mediaite'a yorum yapmaktan kaçındı.

Kaynak: Mediaite

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Avukat: Tucker Carlson, Trump'ın Dominion komplo teorilerine inanmadığını söyleyerek yalanla üstünü örtmeye çalıştı

Çarşamba günü The New York Times, Fox News sunucusu Tucker Carlson'ın, Dominion Voting Systems'in avukatları tarafından milyar dolarlık iftira davasında sorgulandığında, 2020 başkanlık seçimlerinin çalınıp çalınmadığı konusundaki gerçek düşüncelerini itiraf etmekten vazgeçmeye çalıştığını ortaya çıkardı. ağ.

AA15xJe1.img?w=768&h=432&m=6&x=293&y=92&

Jeremy Peters, "Çarşamba günü Delaware Yüksek Mahkemesinde Dominion'un avukatları, bu davayı oluşturmak için yeterli kanıt elde ettiklerini savundu" dedi. "Dominion'ın bir avukatı, şu ana kadar 'tek bir Fox tanığının' şirket hakkında ağda defalarca dile getirilen çeşitli yanlış iddiaları destekleyen herhangi bir şey üretmediğini söyledi. Ve bazı durumlarda, diğer yüksek profilli sunucular ve üst düzey yöneticiler, Bay ... Dominion avukatı Stephen Shackelford'a göre, Hannity'nin Bay Trump ve Bayan Powell gibi müttefiklerinin söylediklerine dair şüpheleri."

Rapor, "Buna Fox News için prime-time programlarını denetleyen Meade Cooper ve prime-time yıldızı Tucker Carlson da dahildi," dedi Bay Shackelford. "Bay Shackelford, gerçekten neye inandığı sorulduğunda Bay Carlson'ın ifadesinde nasıl kıvranmaya çalıştığını" anlattı. sunucunun 2020'nin Kasım ve Aralık aylarında gönderdiği metin mesajlarının sayısı. Ancak yargıç Eric M. Davis, bu metinlerin belirli içeriklerini bilinmeyen bırakarak onun sözünü kesti."

Habere göre, yıldız spiker Sean Hannity, Trump yanlısı avukat Sidney Powell'ın programında yaptığı iddiaların doğru olmadığını bildiğini ve Demokratların Dominion'un oyları ters çevirdiğini veya hile yaptığını iddia eden muhbirleri susturduğu fikriyle ilgili olarak açıkça söyledi. , "Bir an bile inanmadım."

1,6 milyar dolarlık Dominion davası, ağın sahibi olan milyarder haber patronu Rupert Murdoch'un yanı sıra orada üst düzey bir yönetici olan oğlu Lachlan'ın ifade verdiğini gördü.

Dominion, Fox News'e ek olarak, seçim sistemleri şirketinin uygulamaları hakkında benzer yanlış iddialara ev sahipliği yapan rakip sağcı bir şirket olan Newsmax'a da dava açıyor. Başka bir Dominion davası, seçimle ilgili komplo teorilerini destekleyen, uzun süredir Trump müttefiki olan MyPillow CEO'su Mike Lindell'i hedef alıyor.

Kaynak: Raw Story

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Zavallı Donald Trump'ın golf arabası detayı ortaya çıktı

Eski Başkan Donald Trump, hakkındaki çok, çok, çok sayıda dava ve soruşturmanın öyle ya da böyle çözülmesini beklerken, günlerinin çoğunu Mar-a-Lago Kulübünde en çok keyif aldığı şeyi yaparak, golf oynayarak ve golf oynayarak geçiriyor. ne kadar harika olduğu söyleniyor. Ve Washington Post'taki yakın tarihli bir habere göre, günlük rutiniyle ilgili özellikle onun için bile acıklı olan bir ayrıntı var.

AA15yfRL.img?w=768&h=434&m=6

Bu haftanın başlarında, Rosalind S. Helderman, Josh Dawsey, Ashley Parker ve Jacqueline Alemany, Trump için bir normallik duygusuna ya da en azından kendi versiyonuna tutunmaya çalıştığı özel tatil yerinde hayatın nasıl olduğuna dair bir rapor yayınladılar. BT. Beyaz üstünlükçüler ve antisemitlerle akşam yemeği yemediğinde, Trump golf sahasında çok zaman geçirmeyi seviyor. Bu da golf arabasını sürerek çok zaman harcadığı anlamına geliyor. Ancak WaPo'ya göre bu sıradan bir golf arabası değil.

"Trump'ın çalışanlarından biri ve Trump yanlısı kablo ağı One America News'in eski sunucularından biri olan Natalie Harp, Trump'a günlük golf gezilerinde sık sık eşlik ediyor, golf arabasında bir dizüstü bilgisayar ve bazen de ona göstermek için bir yazıcıyla donatılmış bir golf arabasıyla sahaya çıkıyor. canlandırıcı haber makaleleri, çevrimiçi gönderiler veya diğer materyaller, ”diye yazdı WaPo.

Makalenin kaynaklarına göre, Trump genellikle haftada altı gün golf oynuyor ve bazen tek seferde 27 deliğe kadar giriyor. Ayrıca, "Trump'ın ülke çapındaki müttefik ağının, olumlu onaylarla moralini yükseltmek için eski başkanı aramalarını talep etmelerinden" bahsediyorlar.

Bütün bunlar, yeni yürümeye başlayan bir çocuğu sinir krizi geçirmekten korumak için yaptığınız türden şeylere benziyor, ki bu, adil olmak gerekirse, Donald Trump hakkında zaten bildiğimiz her şeyle çok uyumlu.

Kaynak: The Comback

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskyy'nin Beyaz Saray ziyaretinden ve Kongre'deki tarihi konuşmasından yeşil sweatshirt'ünden FDR'den alıntı yapmaya kadar kaçırmış olabileceğiniz 5 sembolik an

AA15y7m3.img?w=768&h=432&m=6&x=130&y=175

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy Çarşamba günü Kongre'de tarihi bir konuşma yaptı.

Zelenskyy, konuşmasında 2. Dünya Savaşı ve Amerikan tarihi ile birçok karşılaştırma yaptı.

Ayrıca altın bir trident olan Ukrayna'nın Arması ile süslenmiş yeşil bir sweatshirt giymişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Rusya'nın Şubat ayındaki işgalinden bu yana yaptığı ilk yurt dışı gezisinde Çarşamba günü Capitol'de Kongre'ye ateşli bir konuşma yaptı.

Günün erken saatlerinde Beyaz Saray'da Başkan Joe Biden ile görüşmesinin ardından Zelenskyy, her iki partiden Meclis ve Senato üyeleri tarafından büyük alkışlarla karşılandı.

Konuşmasını savaş boyunca verdiği destek için ABD'ye teşekkür etmek için kullanarak, "Tüm tuhaflıklara, kıyamet ve kasvetli senaryolara rağmen Ukrayna düşmedi. Ukrayna yaşıyor ve tekmeliyor" dedi.

Zelenskyy'nin ziyaretinin tarihi olaylarla benzerliklerinin yanı sıra birkaç sembolik yönü de vardı.

Zelenskyy'nin kazağı

AA15xV66.img?w=768&h=384&m=6&x=405&y=102

Zelenskyy, Beyaz Saray'da Biden'la el sıkışırken ve Capitol'de yakalı gömlekler ve takım elbiseli milletvekilleriyle dolu bir oda dolusu konuşurken asker yeşili bisiklet yaka bir sweatshirt giymişti. Sweatshirt aynı zamanda altın bir trident olan Ukrayna Arması ile kabartılmıştı.

Zelenskyy'nin kargo pantolon ve çizmelerle eşleştirilmiş eşofman üstü, genellikle böyle bir ziyarette beklenen takım elbiseyle tam bir tezat oluşturuyordu. Ancak Zelenskyy'nin son 10 aydır yaptığı konuşmalarda sıklıkla giydiği kıyafete benzeyen kıyafet, Ukrayna'nın hala büyük ölçüde savaşta olduğunu hatırlattı. FT muhabiri Christopher Miller'a savaş bittiğinde takım elbise giymeye geri döneceğini söyledi. (Insider'dan Azmi Haroun, sweatshirt'ün önemini bozdu.)

Aynı zamanda Zelenskyy'nin Kiev'deki bir sığınaktan ilk konuşmasında giydiği ve gece konuşmalarında ve dünyanın dört bir yanındaki milletvekilleriyle sanal toplantılarında giymeye devam ettiği yeşil tişörte benziyordu.

Tıpkı Churchill gibi Noel öncesi bir ziyaret

AA15xKyG.img?w=610&h=305&m=6

Zelenskyy'nin Noel'den hemen önceki ziyareti, başka bir savaş zamanı liderini anımsatıyordu. İngiltere Başbakanı Winston Churchill, Atlantik Okyanusu'nu geçerek denizde on gün geçirdikten sonra 22 Aralık 1941'de Beyaz Saray'a geldi. Churchill, Japonya'nın Pearl Harbor'a saldırmasından ve ABD'nin 2. Dünya Savaşı'na girmesinden haftalar sonra gelen geziyi Başkan Franklin D. Roosevelt ile strateji tartışmak için planladı.

Churchill, Beyaz Saray ziyareti sırasında da dikkat çekici bir kıyafet giymişti. Başbakan, esasen kendi yarattığı askeri tarzda bir tulum olan bir siren kostümü giymişti. Londra'daki Bilim Müzesi'ne göre, giysinin asıl amacı, Churchill'in bir hava saldırısı durumunda onu kolayca giyebilmesiydi.

FDR'den alıntı

AA15xXeV.img?w=768&h=384&m=6&x=390&y=166

Kongre'de yaptığı konuşmada Zelenskyy, savaşı yalnızca Ukrayna'nın bağımsızlığı için değil, aynı zamanda dünya çapında güvenlik ve demokrasi için bir savaş olarak çerçeveledi - Nazi Almanya'sının Avrupa'ya yayılmasını anımsatan türden bir varoluşsal tehdit.

Zelenskyy, Japonya'nın Pearl Harbor'ı bombalamasından bir gün sonra Roosevelt'in yaptığı bir konuşmadan ünlü bir alıntıya başvurarak doğrudan bir karşılaştırmaya davet etti.

Roosevelt, "Bu önceden tasarlanmış işgalin üstesinden gelmemiz ne kadar uzun sürerse sürsün, Amerikan halkı haklı güçleriyle mutlak zafere ulaşacak" dedi.

Alıntının ikinci yarısını tekrarlayan Zelenskyy, "Ukrayna halkı da kesinlikle kazanacak" dedi.

Kongreye Ukrayna savaş bayrağı hediye etmek

AA15xSEv.img?w=768&h=576&m=6&x=280&y=83&

Zelenskyy konuşmasının sonlarına doğru Meclis Başkanı Nancy Pelosi'ye Bakhmut'ta cephede savaşan Ukraynalı askerler tarafından imzalanmış bir Ukrayna bayrağı takdim etti. Bayrağın, kararların "milyonlarca insanı kurtarabileceği" Kongre salonlarına teslim etmesini isteyen askerlerden bir hediye olduğunu söyledi.

"Bu bayrak, bu savaştaki zaferimizin bir simgesi. Direniyoruz, savaşıyoruz ve birleştiğimiz için kazanacağız. Ukrayna, Amerika ve tüm özgür dünya" dedi.

Pelosi ayrıca Zelenskyy'ye ziyaretinin onuruna Çarşamba günü Kongre Binası üzerinde dalgalanan bir Amerikan bayrağı olan bir bayrak hediye etti.

Bulge Muharebesi ve Saratoga Muharebesi ile Karşılaştırma
Zelenskyy, Bulge Muharebesi'ne atıfta bulunarak Amerika'nın 2. Dünya Savaşı'ndaki rolüyle bir kez daha karşılaştırma yaptı.

"Tıpkı 1944 Noel'inde saflarını koruyan ve Hitler'in güçlerine karşı savaşan cesur Amerikan askerleri gibi, cesur Ukraynalı askerler de bu Noel'de Putin'in güçlerine aynısını yapıyor." "Ukrayna hatlarını koruyor ve asla teslim olmayacak."

Doğu Ukrayna'daki küçük bir şehir hakkında konuşurken Devrim Savaşı'nın Saratoga Muharebesi'ne atıfta bulunarak ABD'nin bağımsızlık savaşına da atıfta bulundu: "Tıpkı Saratoga Muharebesi gibi, Bakhmut mücadelesi bağımsızlık savaşımızın trajik hikayesini değiştirecek ve özgürlük."

Kaynak: Business Insider

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Trump, seçimi iptal etmek için 'çok parçalı komplo' kurduğunu tespit eden 6 Ocak raporuna öfkeyle tepki gösteriyor

Donald Trump, 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerini bozmak için "çok parçalı bir komplo" kurduğunu tespit eden ve kendisini asla seçilmemesi çağrısında bulunan 6 Ocak'taki Kongre Binası isyanını soruşturan Meclis seçim komitesinin tam raporunun yayınlanmasına öfkeyle tepki gösterdi. yeniden göreve gelmesine izin verildi.

17 ay süren bir soruşturma ve eski cumhurbaşkanının yakın çevresinden gelenlerin bomba gibi ifadeleriyle halka açık duruşmaların ardından, 845 sayfalık bomba raporu nihayet Perşembe gecesi geç saatlerde yayınlandı.

Panel, raporda, beş kişinin ölümüne ve düzinelerce kolluk görevlisinin yaralanmasına neden olan şiddetli bir ayaklanma olan Capitol isyanının suçunu doğrudan "tek bir adamın", yani Bay Trump'ın omuzlarına yükledi.

Eski başkan, neredeyse rapor düşer düşmez platformu Truth Social'a geçti ve burada bir kez daha "seçim hilesi" hakkındaki yalanlarını sattı ve soruşturmanın bir "cadı avı" olduğu konusunda gaza bastı.

"Son derece partizan Seçilmemiş Komite Raporu, Pelosi'nin askerlerin DC'de kullanılması tavsiyeme kulak asmamasından, kullandığım "Barışçıl ve Vatanseverce" sözlerini göstermemesinden veya protestonun nedeni olan Seçim Sahtekarlığını incelememesinden kasıtlı olarak kaçınıyor. CADI AVI!" o yazdı.

Öfkesi, panelin Bay Trump'a yalnızca gelecekte görevde bulunmasının engellenmesi için değil, aynı zamanda ayaklanmadaki rolü nedeniyle cezai suçlamalarla karşı karşıya kalması için çağrıda bulunmasıyla ortaya çıkıyor.

Komite, bu hafta başlarında yaptığı son halka açık duruşmada, Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu.

Yönlendirmeler arasında komite, Bay Trump'ın potansiyel olarak dört suçla karşı karşıya kalması gerektiğini söyledi: ABD hükümetinin resmi bir kovuşturmasını engellemek, ABD'yi dolandırmak için komplo kurmak, yanlış beyanda bulunmak için komplo kurmak ve kışkırtmak, yardım etmek veya yardım etmek. bir isyanı teselli etmek.

Herhangi bir suçlamada bulunup bulunmamaya karar vermek DOJ'a düşse de, merakla beklenen rapor, Bay Trump ve yakın çevresinin ayaklanmada oynadığı rolle ilgili birkaç yeni iddiayı ortaya koyuyor.

1.000'den fazla görüşmeye ve e-postalar, metinler, telefon kayıtları dahil tonlarca belgeye dayanan rapor, Bay Trump'ın bir çetesinin bir araya geldiği 6 Ocak 2021'e kadar olan olaylara ilişkin 17 aylık bir soruşturmanın doruk noktasına işaret ediyor. taraftarlar seçimi bozmak için ABD Kongre Binası'na baskın düzenledi.

İçinde, Temsilciler Meclisi paneli, Bay Trump ve müttefiklerinin seçim sonuçlarını alt üst etmek için "çok parçalı bir komploya" - o günün olaylarıyla doruğa ulaşan bir komploya - nasıl katıldığını ayrıntılarıyla anlatıyor.

Raporda, "Bu kanıt, ağır basan ve doğrudan bir sonuca yol açtı: 6 Ocak'ın ana nedeni, diğerlerinin de takip ettiği eski Başkan Donald Trump olan tek bir adamdı" diyor.

"6 Ocak olaylarının hiçbiri onsuz gerçekleşemezdi."

Raporun en çarpıcı bulgularından biri, Bay Trump ve yakın çevresinin, seçim sonuçlarını kendi lehine çevirmelerini sağlamak için seçim görevlilerini hedef alma boyutuydu.

Grup, seçim günü ile 6 Ocak arasındaki iki ayda, 2020 cumhurbaşkanlığı seçimini bozmak için en az 200 eylemde bulundu.

"Seçilmiş Komite, Kasım seçimleri ile 6 Ocak ayaklanması arasındaki iki ayda, Başkan Trump veya yakın çevresinin, Eyalet yasa koyucularını veya Eyalet yasa koyucularını hedef alan en az 200 açık veya özel erişim, baskı veya kınama eylemi gerçekleştirdiğini tahmin ediyor. veya yerel seçim yöneticileri, Eyalet seçim sonuçlarını bozmak için ”diyor rapor.

Buna 68 toplantı, denenen veya bağlantılı telefon görüşmeleri veya kısa mesajlar ve o zamanki cumhurbaşkanı veya kıdemli yardımcıları tarafından yapılan 125 sosyal medya gönderisi dahildir.

AA15ASud.img?w=768&h=512&m=6

En yüksek profilli örneklerden biri, Bay Trump'ın Gürcistan Dışişleri Bakanı Brad Raffensperger'i "porsuk" girişimiydi - o zamanki cumhurbaşkanı, devleti kendi lehine çevirmek için 11.000 oy "bulması" için şimdi rezil bir telefon görüşmesinde baskı yaptı.

Rapora göre, o telefon görüşmesinin yapıldığı gün olan 2 Ocak 2021'e kadar, Bay Trump zaten Bay Raffensperger ile en az 18 kez telefonda konuşmaya çalışmış.

Rapora göre, Trump, "çok parçalı komplosunun" bir parçası olarak, Başkan Joe Biden'ın kazandığı yedi eyalette kendi lehine olan sonuçları tasdik etmek için sahte seçmenler öne sürme girişimlerini de "denetledi".

Panel, Bay Trump'ın "kaybettiği ancak Michigan, Pensilvanya, Georgia ve Arizona da dahil olmak üzere GOP liderliğindeki yasama meclislerine sahip olan Eyaletlerdeki çok sayıda yetkiliye yönelik sosyal yardımlara öncülük ettiğini" anlatıyor.

Rapor ayrıca, bu sahte seçim komplosunun mimarı olmakla suçlanan Bay Trump müttefikinin kimliğini de ortaya çıkardı: Kenneth Chesebro.

Az bilinen bir avukat olan Bay Chesebro'nun komploya öncülük ettiği iddia ediliyor - o zamanki başkan yardımcısı Mike Pence'in seçimi bozabileceğini iddia ettiği için adım adım bir kılavuz oluşturan Bay Trump'ın avukatı John Eastman değil.

Raporda, "Sahte seçmen planı, Trump Kampanyası'nın dışarıdan bir hukuk danışmanı olan Kenneth Chesebro tarafından yazılan bir dizi yasal muhtıradan ortaya çıktı" diyor.

Rapor, 6 Ocak öncesinde Bay Trump ve yakın çevresinin eylemlerinin yanı sıra, o gün hakkında yeni ayrıntılar ve eski başkanın ayaklanmayı durdurmayı reddetmesi hakkında da bilgi veriyor.

Destekçileri Kongre Binası'na girdiğinde, Bay Trump bunu televizyonda izledi ve "gün boyunca tek bir üst düzey ulusal güvenlik yetkilisiyle temasa geçmedi".

Raporda, "Pentagon'da, İç Güvenlik Bakanlığı'nda, Adalet Bakanlığı'nda, FBI'da, Capitol Polis Departmanında veya D.C. Belediye Başkanı'nın ofisinde değil." güvende olup olmadığını görmek için.

Devlet başkanından herhangi bir adım atmayan rapor, DC Ulusal Muhafızları komutanının onay beklemeden ABD Kongre Binası'na asker göndermeyi "güçlü bir şekilde" düşündüğünü ortaya koydu.

Kurul, eski başkanın eylemlerinin bir sonucu olarak, daha geçen ay 2024 Beyaz Saray adaylığını ilan eden Bay Trump'ın bir daha göreve girmesinin yasaklanmasını tavsiye ediyor.

Rapor, ABD Anayasası'nın, Anayasa'yı desteklemeye yemin eden ancak "isyana karışan" veya "Anayasa düşmanlarına yardım veya rahatlık sağlayan" bir kişinin görevden alınabileceğini belirten bir bölümüne işaret ediyor. .

Panel ayrıca, Bay Trump ve yakın çevresinin ayaklanmadaki rollerinden sorumlu tutulmaması halinde Amerika'nın geleceği hakkında ciddi bir uyarıda bulunuyor.

“Geliştirilen tüm kanıtlara dayanan Komite'nin yargısına göre, Başkan Trump o zaman inandı ve şimdi de inanmaya devam ediyor, kanunların üzerinde, Anayasamız ve Başkanlık otoritesi üzerindeki açık denetimleriyle bağlı değil. Raporda, Trump'ın bu son açıklamasının yalnızca hesap verebilirlik konusundaki endişelerimizi artırdığı belirtiliyor.

“Başkan Trump ve 2020 seçimlerinin yasal sonucunu tersine çevirme çabasında ona yardım eden ortakları, nihayetinde yasalar önünde sorumlu tutulmazlarsa, davranışları bir emsal teşkil edebilir ve gelecekteki seçimler için tehlikeye davet edebilir.

"Onlardan şimdi hesap sorulmaması, nihayetinde seçimlerimizi bozmak için gelecekte hukuka aykırı çabalara yol açarak Cumhuriyetimizin güvenliğini ve yaşayabilirliğini tehdit edebilir."

Haberlerden siyasete, seyahatten spora, kültürden iklime - The Independent'ta ilgi alanlarınıza uygun bir dizi ücretsiz haber bülteni var. Okumak istediğiniz hikayeleri ve daha fazlasını gelen kutunuzda bulmak için buraya tıklayın.

Kaynak: The Independent

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Jim Jordan'ın 6 Ocak'taki Katkı Payı Komite Raporu Tarafından Ortaya Çıkarıldı

Temsilciler Meclisi komitesinin Perşembe günü yayınlanan 6 Ocak raporu, Cumhuriyetçi Temsilci Jim Jordan'ın 2020 başkanlık seçimlerini baltalama planlarında oynadığı iddia edilen rolü özetliyor.

AA15AZ9V.img?w=768&h=506&m=6&x=449&y=274

Seçim Komitesi tarafından yayınlanan 845 sayfalık rapor, Ürdün'ü, eski Başkan Trump'ın yenilgisinin ardından seçim sonuçlarını bozma çabalarında "önemli bir oyuncu" olarak tanımlıyor.

Ohio'nun 4. kongre bölgesini temsil eden Ürdün, Trump'ın önemli bir müttefiki oldu ve 6 Ocak Çarşamba günü kendi karşı raporunu yayınlayan beş Cumhuriyetçiden biriydi.

Bu beş Cumhuriyetçi, Meclis Azınlık Lideri Kevin McCarthy tarafından Seçilmiş Komite'de görev yapmak üzere aday gösterilmişti, ancak Meclis Başkanı Nancy Pelosi komiteye atanmalarını veto etti.

6 Ocak komitesinin raporu, Ürdün'ün "Başkan Trump'ın çabalarında önemli bir oyuncu olduğunu" söyledi.

Raporda, "Kıdemli Beyaz Saray yetkilileri Rudolph Giuliani ve diğerlerinin seçime meydan okuma stratejilerini tartıştığı çok sayıda seçim sonrası toplantıya katıldı, bunların en önemlisi seçimin hileyle lekelendiğini iddia ediyor."

Raporda, "2 Ocak 2021'de, Temsilci Ürdün, kendisi, Başkan Trump ve diğer Kongre Üyelerinin 6 Ocak'taki ortak oturumu erteleme stratejilerini tartıştığı bir konferans görüşmesi yönetti."

Komite, "Bu görüşme sırasında grup, Başkan Trump'ın destekçilerini ayın 6'sında 'Capitol'e yürümeye' teşvik eden sosyal medya gönderileri yayınlamayı da tartıştı."

Rapor, Jordan'ın 5 Ocak 2021'de o zamanki Beyaz Saray Genelkurmay Başkanı Mark Meadows'a gönderdiği bir metin mesajını açıklamaya devam ediyor:

Başkan Pence, 'anayasaya aykırı olduğuna inandığı tüm seçim oylarını seçim oyu yokmuş gibi ilan etmeli'."

Pence, 6 Ocak'ta herhangi bir Seçici Kurul oylamasını reddetmedi ve sertifika sürecine başkanlık etme rolünde bunu yapma yetkisine sahip olmadığını söyledi.

Komitenin raporu ayrıca Ürdün'ün 6 Ocak'ta Trump ile "en az iki kez" telefonla görüştüğünü söylüyor, ancak rapor "kaç kez konuştukları ve ne tartıştıkları konusunda tutarsız kamuoyu açıklamaları yaptığını" ekliyor.

Ürdün ayrıca aynı gün eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani'den beş telefon aldı ve "ikisi en az iki kez, 19:33 ve 19:49'da bağlandı."

Komite, "Ve 6 Ocak'ı takip eden günlerde, Temsilci Ürdün, Beyaz Saray personeli ile Kongre Üyeleri için Başkanlık affı olasılığı hakkında konuştu" dedi.

Rapor, Seçilmiş Komite Ürdün'e bir mahkeme celbi gönderirken, onun görünmediğini belirtiyor. Komite, Jordan'ı mahkeme celbine uymadığı için Meclis Etik Komitesine havale etti.

Ürdün ve dört Cumhuriyetçi meslektaşı tarafından Çarşamba günü yayınlanan karşı rapor, Kongre Binası'ndaki güvenlik başarısızlıklarının yanı sıra Pelosi'nin güvenlikle ilgili rolüne odaklandı.

Kaynak: Newsweek

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.