Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Osmanlı laik,mi idi ?

katakuta

Önerilen İletiler

sen şimdi bu katliamları bana istatistiki olarak yazarmısın . hem beni aydınlatmış olursun...ne mi istiyorum sende şunu; bana Peygamberin (sav) bütün hayatı boyunca kaç savaş ve bu savaşlarda kaç kişinin hem mümin hemde kafirin öldügünü gösteren bir cetvel olarak.....................birde KITAL ; vuruşma, cenk, savaş,: birbirini öldürme....aynı şeyleri söylüyoruz meallerde problem yok ama dedigim gibi çogu savaş olarak çevirmiş. sen neden öldürmeyi yazdın diye soruyom.(yukarıda dedigim gibi savaş ve ölüm aynı )...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 104
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Arkadaşım bilimin yaptığı kendini arama işi sadece maddesel bir tanımlama... kimya mı bulduruyo sana kendini, biyoloji mi? felsefe yada psikoloji mi? komik yaa...

...

hatta batının felsefe anlayışı bile çok basit bir "hayatı anlama" çabasında başka bişey değildir... Gerçekleri anlama çabasını bilim başka açıdan ele alır, din başka açıdan ele alır... benim söylediklerimi anlamamanızı son derece normal görüyorum...

Tengeriin boşig,

yukarıya dön, kendi yazını oku:

sorun; bu gerçekleri ne kadar anlamaya çalıştığının meselesidir...

Bilim gerçeği arıyor. Hurafelerin/masalların/destanların içine bile bakıyor bilim, bir gerçek kırıntısı var mı yok mu diye (tarih, arkeoloji vs.).

İnsanın arınmasını sağlayan, toplumsal yaşamaın daha iyi nasıl düzenlenebileceğini araştıran, öneriler sunan

bilimler ise ahlak, felsefe, demokrasi, laiklik, sosyoloji, siyaset.

sen dini korkulan bir yaratıcının insanı tehdit etmesi olarak algılıyosan, bu düşündüklerinden farklı bişey bilmemen son derece normal, ancak doğu mistisizmine bir bakın bakalım yada islam tasavvufuna bir bakın bakalım ne görüceksiniz... hiç bir bilim dalı bu şekilde ruhsal bir arınma sağlayamaz...

Hayalindeki, olmasını istediğin (wishful thinking) islamı anlatma bize. Kuran'daki islamı anlat, yaşanan islamı anlat. Onun allahını anlat. İslamın allahı korkutuyormuymuş, tehdit mi ediyormuş onu görelim.

Doğu mistisizmi daha çok şamanizm/budizm kaynaklıdır. Bu tür akımların, Arabistan, Kuzey Afrika gibi yerlerden ziyade, Anadolu, İran, orta Asya gibi yerlede olmasının nedeni de bundan dolayıdır. Bir Anadolu dervişi (örneğin Yunus Emre) ile bir Budist keşişini karşılaştır, benzerliği görürsün.

Hiçbir ateistin, agnostistin, deistin, paganistin Yunus Emre hakkında kötü söz söylediğini göremezsin. Çünkü o dini bir budist keşişi gibi yaşamıştır. Sadece dinin bireysel yönüyle uğraşmıştır. Kendini arındırmak için çaba göstermiştir. Elalemi yola getirmekle uğraşmamıştır.

İnsanların bireysel olaerak dini yaşamalarına kimse itiraz edemez. Ben de etmem, saygı duyarım. İneğe tapan birinin yaptığı tapınım bana ne kadar saftirikçe görünse de, ona birşey diyemem. Sadece ilah dediği şey benim bostanıma, bahçeme girmesin, benim ilah eti yememe kızmasın yeter. İnek onu cennetemi götürür, arınmasını mı sağlar, sonraki hayatında kral olarak doğmasını mı sağlar, orası beni ilgilendirmez.

Saygılalar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tengeriin boşig,

Bilim gerçeği arıyor. Hurafelerin/masalların/destanların içine bile bakıyor bilim, bir gerçek kırıntısı var mı yok mu diye (tarih, arkeoloji vs.).

İnsanın arınmasını sağlayan, toplumsal yaşamaın daha iyi nasıl düzenlenebileceğini araştıran, öneriler sunan

bilimler ise ahlak, felsefe, demokrasi, laiklik, sosyoloji, siyaset.

Bu bilimlerin hiç birinin arınmayı sağladığını düşünmüyorum. Zira bu bilimlerin doğduğu yer olarak düşünülen Avrupaya ve Avrupa tarihine bakarsanız çok net anlayabilirisiniz. Ayrıca bu bilimleri son derece anlamış!!! olarak iddia ettiğimiz, Demokratik, Laik, Düşünsel(Felsefe), Politik(Siyaset) olarak nitelediğimiz Avrupa insanına bakarsanız, ne kadar arınmış oldukların8ı görürsünüz... Oysa Çinde, Tibette, Japonya'da, Orta Asyada, Hindistanda insan arınmasını sağlayan binlerce yıllık Düşünce sistemleri vardır ve onların tek birini bile yukarıda saydığınız henüz bir kaç yüzyıllık birikimlerin hepsine dahi değişmem... Yukarıda saydığınız birikimlere sahip Avrupa toplumları ile doğu toplumlarının "İnsancıllığını" karşılaştırın bence... Mesela ABD Demokrasinin temsilcisi öyle değil mi? Zaten o yüzden Irak'ı işgal etmedi mi? Fransa "Laikliğin" ve "Demokrasinin" doğduğu yer ama daha 30 yıl önce Cezayirde Katliam yapıp, bu bir Ulus!!!un kötü kaderi olarak tanımlayıp, "Türkler Ermenileri Öldürmemiştir" demeyi yasaklayan bir anlayışa sahip? Papa hem bir Din devletini yönetip, hemde pişkin pişkin "Türkiye'nin Laikliğinden memnun değiliz diyebiliyor mesela??? İngiltere ise Sosyoloji'yi "Orientalizm" "Doğu Bilimi" adı ile Doğu Halklarını birbirine düşürmek için kullanabiliyor mesela, doğu kültünü ve dillerini çok çok iyi bilen ajanlar yetiştirebiliyor... Ahlak!!! umarım Ahlak konusunda batıyı örnek göstermezsiniz... Gerçi affedin, diğer bilimlerde de batıyı örnek göstermemiştiniz ama ben cevap verdiğiniz yazımda, insanın kendini bulabilmesi için "Doğu Mistisizm"inden bahsetmiştim, sizde buna karşılık olarak bu bilimleri sıralamışsınız ve bilinir ki bu bilimler Batı kökenlidir, o yüzden bende Batıdan örnekler verdim... Ama gerçekten umuyorum ki Ahlak konusunda umarım Batı'yı örnek göstermiyosunuzdur... Bakın belki çok katı bir görüş sergilicem ama "İnsanlık" konusunda batıya hiç mi hiç tamah etmem... Çünkü tarih ortada. Tamam belki savaşlar, katliamlar doğuda da oldu ama İnsanlık açısında Doğu daha ileridedir. Size, İranı "çağdışı" olmakla suçlayan bir adama, İranlı bir gazetecinin verdiği cevabı yazmak istiyorum "Avrupalılar Arenalarda insanlar birbirine öldürtüp, aslanlara yem yaparken, biz burada Satranç oynuyorduk"... Bence Doğunun birikim göz ardı edilmez...

Hayalindeki, olmasını istediğin (wishful thinking) islamı anlatma bize. Kuran'daki islamı anlat, yaşanan islamı anlat. Onun allahını Anlat. İslamın allahı korkutuyormuymuş, tehdit mi ediyormuş onu görelim.

Emin olun ki "Hayalimdeki" İslam'ı değil, inandığın ve Anladığım İslam'ı anlıyorum. Sizin ise İslam'ın tanımladığı Allah'ı katliamcı, korkutucu olarak nitelemenize kızmıyorum...

Doğu mistisizmi daha çok şamanizm/budizm kaynaklıdır. Bu tür akımların, Arabistan, Kuzey Afrika gibi yerlerden ziyade, Anadolu, İran, orta Asya gibi yerlede olmasının nedeni de bundan dolayıdır. Bir Anadolu dervişi (örneğin Yunus Emre) ile bir Budist keşişini karşılaştır, benzerliği görürsün.

Emin ol ki gerek Yunus Emre, gerek şamanlık, gerek budistlik, gerek diğer doğu inançları hakkında yeteri kadar karşılaştırma yaptım... Öncelikle şunu belirtmek isterim ama, ilk olarak; Şamanizm bir inanç değildir... Şamaniz daha çok uygulamaya dönük Ruhlarla ve Cinlerle iletişimi sağladığı düşünülen ve Şaman dene kimselerce uygulana bir Gelenektir... Şamanlar için şamanizm bir yaşam tarzı iken normal halk için bu kimseler, sağlık sorunlarında şifacı, siyasi konularda gelecekten haber veren kimseler olmaktan öteye gidememiştir... Budizm ise daha çok kişisel bir "Kendine Dönme" felsefesini içerir... Ruhsal dinginliği sağlamaya yönelik olduğu şeklinde özetleyebileceğimiz bir inanç sistemidir. Doğu Mistisizminin tümü ise bu iki akıma bağlı olarak gelişmemiştir. Mesela Türkler, Budizmden çok daha ayrı olarak Gök-Tanrı inancına sahiptirler... İranlılarda, (doğruluğu yada yanlışlığı bir tarafa) Aleviliğin temeli olarak kabul edilen Mazdek inancı vardır. Hindistanda ise, hiç bir zaman kırılamayan Kast sistemi içinde, her Kast kendine has inanç sistemleri oluşturmuşlardır. Bu inançlar birbirlerine az çok benzeselerde farklılıkları belirli derecelerde vardır.

Hiçbir ateistin, agnostistin, deistin, paganistin Yunus Emre hakkında kötü söz söylediğini göremezsin. Çünkü o dini bir budist keşişi gibi yaşamıştır. Sadece dinin bireysel yönüyle uğraşmıştır. Kendini arındırmak için çaba göstermiştir. Elalemi yola getirmekle uğraşmamıştır.

En doğrusu da bu değil mi zaten? Eğer yazdığım her yazıyı dikkatle okursanız, aynı düşünceyi paylaştığımı görürsünüz zaten... Ama peygamberleri aynı şekilde yargılayamazsınız, çünkü peygamberlerin asıl görevi, zaten kendileri arınmış oldukları için, insanları dine çağırmaktır... Zaten Buddha'da aynısını yapmamışmıydı? Keşişleri sadece kendileri ile uğraşırken, kendisi insanlara Budizmi öğretmemiş miydi? Aynısını tüm diğer Peygamberlerde yapmıştır, aynen Buddha gibi... Ve aynen bir keşişin yaptığı gibi Yunus'ta kimsenin inancıyla uğraşmamıştır. Sadece soranlara bildiklerini anlatmıştır. Ve ben hiç bir kimsenin Yunus'u suçladığını iddia etmedim zaten arkadaşım.

İnsanların bireysel olaerak dini yaşamalarına kimse itiraz edemez. Ben de etmem, saygı duyarım. İneğe tapan birinin yaptığı tapınım bana ne kadar saftirikçe görünse de, ona birşey diyemem. Sadece ilah dediği şey benim bostanıma, bahçeme girmesin, benim ilah eti yememe kızmasın yeter. İnek onu cennetemi götürür, arınmasını mı sağlar, sonraki hayatında kral olarak doğmasını mı sağlar, orası beni ilgilendirmez.

Saygılalar.

Tabii ki de... Kimsenin inancı kimseyi bağlamaz... Önemli olan saygı duyabilmektir... Önemli olan Milleti bölmek ve insanların aklını karıştırmak için Misyonerlik yapmamak, yapıpta "Din Özgürlüğü var, herkes istediğine inanır" diyerek pişkinliğe vurmamaktır. Çünkü görüyoruz ki Türkiye'de söylediğiniz keyfiyetlere uymayan Hırisityan misyonerler türemiş bulunmakta ne yazık ki...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

konuyla alakasız yorumlar yazıyorsunuz arkadaşlar. başka başlık altında degerlendirilecek yorumlar. bence başa dönelim ve asıl konuyla alakalı yorumlar yapalım.hiç alakasız yerlere gidiyor ve asıl konu kayboluyor ......zaten sordugum soruda havada asılı kaldı....saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabii ki de... Kimsenin inancı kimseyi bağlamaz... Önemli olan saygı duyabilmektir... Önemli olan Milleti bölmek ve insanların aklını karıştırmak için Misyonerlik yapmamak, yapıpta "Din Özgürlüğü var, herkes istediğine inanır" diyerek pişkinliğe vurmamaktır. Çünkü görüyoruz ki Türkiye'de söylediğiniz keyfiyetlere uymayan Hırisityan misyonerler türemiş bulunmakta ne yazık ki...

[/b][/size][/font]

Tengeriig boşig,

bir taraftan Yunus Emre mistisizminden bahsederken, kimsenin inancı kimseyi bağlamaz derken, öbür taraftan yukarıdaki şeyleri yazabilmen karşısında sadece dilim tutuldu...

konuyla alakasız yorumlar yazıyorsunuz arkadaşlar. başka başlık altında degerlendirilecek yorumlar. bence başa dönelim ve asıl konuyla alakalı yorumlar yapalım.hiç alakasız yerlere gidiyor ve asıl konu kayboluyor ......zaten sordugum soruda havada asılı kaldı....saygılar

Aslan34,

haklısın konuyu dağıttık, özür dilerim.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ALLAHın adıyla....

Katakuta ve hem fikirleri cidden garib insanlarsınız, inkarınız bir yana düşünceden ilimden ve uğruna tanrıyı feda ettiğiniz bilimin ispat özelliğinden yoksun,sizin karsi cıktığınız hurafelere ve hiç bir tarihsel kayıt ve belgesi bulunmayan iftiralara gerçek dışı herşeye sebebini ki çözemeyeceğim- sahibsiniz.DÜŞÜNCE SİSTEMİNİZİ yeniden gözden geçirseniz tutarlı olmayı öğrenebilirsiniz belki! hani ispatsız şeyleri inkar edişinizde doğal karşılanırdı belki,ki ALLAHA sığınırım. tuhaf olan husus ki herşyden önce siz hangi milletdensiniz eğer osmanlıdan gelen atalara sahipseniz ve aslınız osmanlıysa, kendi milletinizin tarihinden nasıl fransızdan bahseder gibi bahsedebilmektesiniz,yok eger size ait bir millet değil se azimüşan osmanlıdan nasıl saygısızca o nesilden gelen insanların hassasıyetlerını gözardı ederek- bahsetmektesiniz. zamanın ve mekanın şartlarına göz yumarak neyi yargılamaktasınız.. Devletin içinde hertürlü hakka sahip can mal ırz güvenliği koruma altına alınmış insanların vergiye tabitutulmasından daha doğal ne olabılır? ve sizin de acıkladıgınız gıbı kişinin gelirine göre bunu size akıl dışı kılan acaba diyorum sırf azimüşan kuranı kerimde emir olarak gectiği içinmi? basit şeyleri gelir kaynağı edinilmiş olunması düşünceniz inanın sadece gülünç ki o gele n gideni karşılamayacak ölçüde küçk meblağ... ayrıca osmanlı devleti gayri müslimlerden ziyadesiyle fazla kendi müslüman halkından vergi almıştır zekatlar, müslüan tüccarlardan alınan gümrük vergileri gibi ki onlar zekatlar devletin kendi hazinesine gitmekle birlikte,din ayrımı gözetmeyip,yoksullara,hürriyetlerini satın almya çalışan kölelere,borclulara,yolcuya,düşkünlere,zekat toplyan memrlara,savaşta bulunanlarave gönlü imana ısındıracaklaratabi bunlarla bırlıkte yetimlere yolda kalanlara hastalarave suan avupa devletlerinde işsizlik parası dıye verilen calışmayanların iaşesi-bakımı-diye uzamakta.. görüldüğü gibi bütün bunların karşılanması mümınlerden alınacak zekatlara ve vergılere tabı tutuluyorbununla kalmayıp sızın gelır dedgınız cizye yük olmaktan kurtarır belkı..oysa tövbe 60da acıklanan zekat sahıblerının arasında ınanmayanlar dahı varken bu bır emırken-onlarada verılmesı- nasıl inanmayanlardan kazanc saglanabıleceği düşünülmekte.unutmayın savaşlarda yalnız mumın teba degıl g.muslımde korunmakta. HOŞGÖRÜden bahsetmektesiniz ki bu sizin pek yabancısı olduğunuz 1 kuram kaynağı yine kuran bakara 256.dinde zorlama yoktur..allah yarattı isyanını kullara yalnız allah sorabılır bu değil benim peygamberler dahil kimsenin soramayacğı soru.uğruna savasların yaplabılecegını düşününecek kadar gözünüzde büyüttüğünüz ganimetlerinse beşte biri fakirler yetimler ve yukarıda adı zıkredilenlerle birlıkte efendimize verilmesi emr olunmus sizıngozunuzde buyutuğunuz kısımda allahın yetimleri darda sıkıntıda kalanlarıyla paylasılmakta enfal41.AYRICAtevbe 34deki hukum herkes için gecerli muslumanlar içinde- altın ve gumuş bırıktımek...-eger kuranı duz tutup okursanız gozlerınız acık farkedeceksınız ama..ayrıca tevbe 29 oldurun degıl savsın dıye bıtmekte ki savaş savaşanlara karşı verilir saldırı degıldır .

"Hatice gibi ekonomik özgürlüğüne kavuşmuş bir kadın yetiştirebilen kültüre son verip, bir daha onun gibilerin ortaya çıkmasını önleyen anlayıştır" anlayışı kadar gülünç ve gercek dısı bır olguyada rastlamdım.cidden sahimi düşünülmekte diye düşünmekteyım.kız cocuklarını diri dir toprağa gömmenin adıydı dayıya gitmek ve böyle1 toplumda kadının ınsan dahi gorulmediği- ekoözgurlukten bahsetmenız neyle adlandırılır bılemem.hatıce r.a. bir ıstısna rasules.a.v. layık gorulen ve onun ailesi hanıfı dınınden ibrahimin dininden gelmekte bunun için cok normal,islamın kaynagını teskıl eden ınanca sahıp ailenın hz.hatıceyı yetıstırmesı..anlatabılıyormuyum..mekkede kabıle savaslarıdA cok oncesınden mevcuttu mekke medıne duşmedı birbirine... babayla oğul ise babanın hoşgörusuzluğünden karsılastı ve babanın kılıcı uzandı ogula..islama dusmanlıkta oğul bıle tanınmadı..her turlu inanca saygı duyanmı nerden bahsedıyoz mekkeden mı buda diğerlerı kadar gulunc..buyuzden mı işkence edıldı bılalı habesıye ,inanca saygılı olundugundan mı olduruldu sumeyye ,musluman olanlar ambargo altında ezıldı aclıktansusuzluktan cektırıldı.Mekkeliler evlerınden kacıp medıneye sıgınanların evlerını yagmalamasıda buyuzden mı.. inacsızlık benı hiç ama hiç ilgilendirmemekte lakin benim inancıma safsata şeyler bağlanmaya çalışılırsa bu hiç hoş sonuçlar doğurmaz heleki dünyanın 1 numaralı ******* ******* yahudiler masum gösterilerek...anladığınızı anlayışlarınıza katmanızı temenni ediyorum...saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.uğruna savasların yaplabılecegını düşününecek kadar gözünüzde büyüttüğünüz ganimetlerinse beşte biri fakirler yetimler ve yukarıda adı zıkredilenlerle birlıkte efendimize verilmesi emr olunmus sizıngozunuzde buyutuğunuz kısımda allahın yetimleri darda sıkıntıda kalanlarıyla paylasılmakta

Kimin malını, kime dağıtıyorsunuz kardeşim.Muhammed ve arkadaşları alın teriyle kazandıkları mallarımı fukaraya dapıtmışlar,yoksa babalarının çirftlğinden getirdiklerinimi?

Mantığa bakarmısınız ?

Ben gideyim, asayım, keseyim, çalayım, çırpayım, sonrada bana hesap soranlara; ben bunları fakirlere vermek için topluyorum diye kendimi haklı çıkarmaya çalışayım.

Gözümde büyütüyormuşum.

Aynı şey size yapılsa, akrabalarınız öldürülse ve malınıza el konusa,ya ne var bunda büyütülecek dermisiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ALLAHın adıyla....

Katakuta ve [brainSlapper, herhalde, yazıdan o anlaşılıyor] hem fikirleri cidden garib insanlarsınız, inkarınız bir yana düşünceden ilimden ve uğruna tanrıyı feda ettiğiniz bilimin ispat özelliğinden yoksun,sizin karsi cıktığınız hurafelere ve hiç bir tarihsel kayıt ve belgesi bulunmayan iftiralara gerçek dışı herşeye sebebini ki çözemeyeceğim- sahibsiniz.

Masal değil, dişe dokunur birşeyler yaz da, biz de nasiplenelim.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tengeriig boşig,

bir taraftan Yunus Emre mistisizminden bahsederken, kimsenin inancı kimseyi bağlamaz derken, öbür taraftan yukarıdaki şeyleri yazabilmen karşısında sadece dilim tutuldu...

Arkadaşım niye dilin tutuldu ki? "Yav bırakın herkes araştırsın, neye inanmaka istiyorsa ona inansın" demiyor musunuz yoksa? peki Misyonerler öyle mi yapıyor? Daha küçük yaşalrda, ceplerine para koyarak, çikolata ile kandırarak çocukların akıllarını karıştırıp Dinlerini değiştirrmiyorlar mı? yoksa bunu mu savunuyosunuz siz de? Benim bu şekilde şahit olduğum kaç tanıdığım var biliyo musunuz? Hayır, yadırgamanızı şunun için anlamadım... Tamam din tacirliği yapmayı, insanların akıllarını bulandırıp, din değiştirme yönünde psikolojik kandırmaların ve yönlendirmelerin yapılmasını sanırım ikimizde haksız ve alçakça görüyoruz değil mi? Peki bununla birlikte, Misyonlerleri eleştirmemi nasıl haksız görebiliyorsun anlamıyorum. Daha geçen gün binlerce kişiyi fişleyip inançları konusunda yargıda bulunana misyonerler yakalanmadı mı? mahkeme çıkışında ne diye bağırdılar biliyo musunuz? "Siz sahip çıkmazsanız, böyle olur. Yaptığımızdan gurur duyuyoruz..." Yapmayın arkadaşım. Siz gidip, Müslümanlar dine davet edince haksız göreceksiniz ama Hırisitiyan misyonerleri haklı göreceksiniz... böyle bir mantık yok asla...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım niye dilin tutuldu ki? "Yav bırakın herkes araştırsın, neye inanmaka istiyorsa ona inansın" demiyor musunuz yoksa? ...

Biz öyle diyoruz elbette. Sen demiyorsun ! insanların aklını karıştırmak için Misyonerlik yapmamak

peki Misyonerler öyle mi yapıyor? Daha küçük yaşalrda, ceplerine para koyarak, çikolata ile kandırarak çocukların akıllarını karıştırıp Dinlerini değiştirrmiyorlar mı?

Bak sevgili kardeşim,

Onların yaptığı ile senin müslümanlaşma sürecin arasında hiçbir fark yok.

Birisi bu dünyada çukulata veriyor, diğeri de "öbür dünyada çukulata vermeyi vaad ediyor". Fark var mı?

Sen istiyorsun ki, birileri "öbür dünyada çukulata vermeyi vaad etmekte serbest olsunlar, ama diğerleri "bu dünyada çukulata vermesinler. Neden? Çocukların aklı karışır!!

Birini serbest bırakıyorsan, öbürünü de bırak ki, bütün hurafelerin aynı terrane olduğu görsün herkes.

yoksa bunu mu savunuyosunuz siz de? Benim bu şekilde şahit olduğum kaç tanıdığım var biliyo musunuz? Hayır, yadırgamanızı şunun için anlamadım... Tamam din tacirliği yapmayı, insanların akıllarını bulandırıp, din değiştirme yönünde psikolojik kandırmaların ve yönlendirmelerin yapılmasını sanırım ikimizde haksız ve alçakça görüyoruz değil mi? Peki bununla birlikte, Misyonlerleri eleştirmemi nasıl haksız görebiliyorsun anlamıyorum. Daha geçen gün binlerce kişiyi fişleyip inançları konusunda yargıda bulunana misyonerler yakalanmadı mı? mahkeme çıkışında ne diye bağırdılar biliyo musunuz? "Siz sahip çıkmazsanız, böyle olur. Yaptığımızdan gurur duyuyoruz..." Yapmayın arkadaşım. Siz gidip, Müslümanlar dine davet edince haksız göreceksiniz ama Hırisitiyan misyonerleri haklı göreceksiniz... böyle bir mantık yok asla...

Ben çocukların kandırılmasını alçakça görüyorum, hem öbür dünya vaadi ve cehennem korkusuyla kandırılmalarını, hem de bu dünya'da çukulata ile kandırılmalarını. Ama herkesin saçmalama hakkı var. Senin dinie mensup insanlar nasıl saçmalama hakkına sahipse, başkasının dinine mensup insanların da saçmalama hakkı var. Aramızdaki fark bu. Sen çocukların beyinlerinin öbür dünyada çukulata vaadleriyle kandırılmasında sakınca görmüyorsun, ben görüyorum. Ya ikisine de karşı çıkacaksın, ya hiçbirine karşı çıkmayıp, herkes saçmalamakta özgürdür diyeceksin.

Anladın mı sevgili Tengeriin boşig?

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biz öyle diyoruz elbette. Sen demiyorsun ! insanların aklını karıştırmak için Misyonerlik yapmamak

Bak sevgili kardeşim, senin anlayabilen biri olduğunu düşünmüştüm ama sanırım hakkaten yanılmışım. Anlamıyacağımı sandığın için mi bu şekilde yazdın iletini bilmiyorum ama, sanırım benim iletimi anlaman için, benimde senin yazdığın şekilde yazmam gerekirdi... Aynı muameleyi yapmak o kadar zor değil... "Sen Demiyorsun" demişsin, aksine, benimde o görüşe katıldığım manası çıkar o yazıdan... Sanırım Türkçe bilginiz biraz az...

Bak sevgili kardeşim,

Onların yaptığı ile senin Müslümanlaşma sürecin arasında hiçbir fark yok.

Bak kardeşim, ne benim Müslümanlaşma sürecim hakkında pek bi bilginiz var, nede Hırisityanlığın Misyonerlik anlayışı hakkında... Eğer bir bilginiz olsaydı, ikisi arasında şimdiye kadar kimsenin tek bir paralellik dahi kurmadığını bilirdiniz... Kaldı ki bu bir yana, bir çok aynı olmayan ve farklı kavramları aynı ve yakın anlamda kullananda yine sizsiniz... Sanırım bir çok kavramı yeniden öğrenmelisiniz...

Birisi bu dünyada çukulata veriyor, diğeri de "öbür dünyada çukulata vermeyi vaad ediyor". Fark var mı?

Sen istiyorsun ki, birileri "öbür dünyada çukulata vermeyi vaad etmekte serbest olsunlar, ama diğerleri "bu dünyada çukulata vermesinler. Neden? Çocukların aklı karışır!!

İnsaf arkadaşım, insaf... Böyle bir manada tek satır bile yorum yapmışlığım, yazı yazmışlığım, fikir sunmuşluğum yok... Karalamak "Haklı" olduğunuz göstermez...

Birini serbest bırakıyorsan, öbürünü de bırak ki, bütün hurafelerin aynı terrane olduğu görsün herkes.

Ben çocukların kandırılmasını alçakça görüyorum, hem öbür dünya vaadi ve cehennem korkusuyla kandırılmalarını, hem de bu dünya'da çukulata ile kandırılmalarını. Ama herkesin saçmalama hakkı var. Senin dinie mensup insanlar nasıl saçmalama hakkına sahipse, başkasının dinine mensup insanların da saçmalama hakkı var. Aramızdaki fark bu. Sen çocukların beyinlerinin öbür dünyada çukulata vaadleriyle kandırılmasında sakınca görmüyorsun, ben görüyorum. Ya ikisine de karşı çıkacaksın, ya hiçbirine karşı çıkmayıp, herkes saçmalamakta özgürdür diyeceksin.

Anladın mı sevgili Tengeriin boşig?

Saygılarımla...

Arkadaşım, gerçekten dehşete düştüm... Misyonerliğin ne olduğu, TEbliğciliğin ne olduğu hakkında zerre kadar bilginiz yokmuş hakkaten... Gerçekten kavramlar hakkında bilglenmelisiniz... Söylemediğim şeyleri hangi akla hizmetle bana itham ettiniz bilmiyorum ama "Türklerin (Benim) Müslümanlaşma Süreci" "Hıristiyanlığın ve İslamiyetin Misyonerlik veya Tebliğcilik Anlayışı" "Öte Dünya hakkındaki Kandırmacalar ve Korkutmalar" "Din Değiştirmeye Yönelik Faaliyetler ve Temelleri" hakkında çok ciddi olarak tartışabiliriz istiyorsanız. Ve isteyin ki sizinle "Kavramlar" üzerine de bir tartışma açalım... Yada bırakın bunları, sadece "Yunus Emre" üzerinden bir tartışma açalım... Beni itham ettiğiniz her konuda tartışmaya hazırım. Yazdığınız ileti, benim yazdığım iletiye karşı bir cevap oluşturmuyor, sadece bir kızgınlık hissediyorum o kadar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bak sevgili kardeşim, senin anlayabilen biri olduğunu düşünmüştüm ama sanırım hakkaten yanılmışım.

Ben anlayamıyorsam, yanlış anlamışsam, sen anlat ne demek şu:

..Kimsenin inancı kimseyi bağlamaz... Önemli olan saygı duyabilmektir... Önemli olan Milleti bölmek ve insanların aklını karıştırmak için Misyonerlik yapmamak, yapıpta "Din Özgürlüğü var, herkes istediğine inanır" diyerek pişkinliğe vurmamaktır. Çünkü görüyoruz ki Türkiye'de söylediğiniz keyfiyetlere uymayan Hırisityan misyonerler türemiş bulunmakta ne yazık ki...

Bak kardeşim, ne benim Müslümanlaşma sürecim hakkında pek bi bilginiz var, nede Hırisityanlığın Misyonerlik anlayışı hakkında... Eğer bir bilginiz olsaydı, ikisi arasında şimdiye kadar kimsenin tek bir paralellik dahi kurmadığını bilirdiniz... Kaldı ki bu bir yana, bir çok aynı olmayan ve farklı kavramları aynı ve yakın anlamda kullananda yine sizsiniz... Sanırım bir çok kavramı yeniden öğrenmelisiniz...

Aradaki farkı sen anlat, ben yanlış anlıyorsam.

İnsaf arkadaşım, insaf... Böyle bir manada tek satır bile yorum yapmışlığım, yazı yazmışlığım, fikir sunmuşluğum yok...

Dediğin yer işte:

Önemli olan Milleti bölmek ve insanların aklını karıştırmak için Misyonerlik yapmamak, yapıpta "Din Özgürlüğü var, herkes istediğine inanır" diyerek pişkinliğe vurmamaktır.

diğerleri "bu dünyada çukulata vermesinler. Neden? Çocukların aklı karışır!!

Arkadaşım, gerçekten dehşete düştüm... Misyonerliğin ne olduğu, TEbliğciliğin ne olduğu hakkında zerre kadar bilginiz yokmuş hakkaten...

Birinin yaptığı misyonerlik, ötekininki tebliğcilik mi?

Birine doğrudan kör diyorsun, öbürüne görme engelli?

Biri yetişkinleri tatlı dille çukulata vererek kandırıyor, öbürü çocukları korkutarak ve öbür dünyada çukulata vaadederek kandırıyor? Çok fark var değil mi?

Gerçekten kavramlar hakkında bilglenmelisiniz...

Bence sen çalış kavramlar üzerinde. Karıştırdığım kavram neymiş acaba, söylermisin, öğreneyim? Diğer müslümanlar mı cennete, cehenneme farklı anlam yüklüyor, sen mi? Diğer müslümanlar mı mirac'a farklı anlam yüklüyor, sen mi?

Söylemediğim şeyleri hangi akla hizmetle bana itham ettiniz bilmiyorum ama "Türklerin (Benim) Müslümanlaşma Süreci" "Hıristiyanlığın ve İslamiyetin Misyonerlik veya Tebliğcilik Anlayışı" "Öte Dünya hakkındaki Kandırmacalar ve Korkutmalar" "Din Değiştirmeye Yönelik Faaliyetler ve Temelleri" hakkında çok ciddi olarak tartışabiliriz istiyorsanız. Ve isteyin ki sizinle "Kavramlar" üzerine de bir tartışma açalım... Yada bırakın bunları, sadece "Yunus Emre" üzerinden bir tartışma açalım... Beni itham ettiğiniz her konuda tartışmaya hazırım.

Hay hay, ben de tartışırım.

Yazdığınız ileti, benim yazdığım iletiye karşı bir cevap oluşturmuyor, sadece bir kızgınlık hissediyorum o kadar...

benim kavramlar hakkında çalışmaya ihtiyacım varmış ya, sen de bu arada boş durma, ben kavramları çalışırken, sen de anlama kurslarına git.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

katakuta hakkınızda garib insan düşüncesine vardığım için beni haklı cıkardınız saoll... savaştan bahsetmekteyiz.hani şu insanların karşılıklı çatışmalarından..hani şu ülkeni canını korumak zorunda kalıpta verdığin eylemden bahsedıyoz.. ırak filistin gibi petrol ve -vaat edılen topraklara ulasmak için faşist devletlerin saldırılarına karşı kendilerini müdafa etmek zorunda kalan devletlerin kutlu mucadelrı..güçleri yettiğince.. vatanı korumaktır savaş ve savaştandır savaşta yenen yenilenin sahip olduğu mallara sahip olması..adıda arapca lugatta ganimettir... ve taraflar bunun bilincinde ve bunu göze alarak savaşmaktadır.. savaş esnasında fiili fikri eylemde bulunmayan kişiler dokunulmazdırlar.. kim olrsa olsun .. canları ve mallarıyla birlikte... ve savaşa katılmayan insanların mallrıda ganimet edilemez.. nisa90. Ancak sizinle aralarında anlaşma olan bir topluma sığınmış bulunanlar, yahut ne sizinle ne de kendi kavimleriyle savaşmayı içlerine sığdıramayıp (tarafsız olarak) size gelenler başka.... Eğer onlar sizden uzak durur, sizinle savaşmayıp size barış teklif ederlerse; Allah, onlara saldırmak için size bir yol (yetki) vermemiştir.diye buyurmakta yaratan..dikkat ediniz.. savaşmak istemeyen topluluğa karşı savaş men edilmiş sadece onlardan gelen eger varsa zarar ve saldırı onu berteraf etmek kendını korumak farz kılnmıştır... keşke iletinizi kendiniz önce bir okusanız -imzanızı- belki doğru anlardınız açık olan herşeyii..

saygılar..

Masal değil, dişe dokunur birşeyler yaz da, biz de nasiplenelim.

Saygılar.

anlayışınızı anlamak istedikleriniz kadar anlamanız gerekenlere sarfederseniz akla dokunur seyler okudugunuzun farkına varırrsıznz .. işinizze gelmese bile...

saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

]]Kuran/muhammed neden bazı insanları münafık olarak niteler.[/b]....

münafık oldukları için...

74- Onlar, kötü bir şey söylemedik, diyerek Allah'a yemin ederler. Onlar o küfür kelimesini kesinlikle söylediler. İslâm'a girdikten sonra yine kâfirlik ettiler. Ve o başaramadıkları cinayeti tasarladılar. ...

Bu ayetlerde islama giren fakat samimi olmayan,,85 te görüldüğü gibi zengin olduklarından,müslümanlarla savaşa katılmayan insanlardan bahsediyor ve münafıklıkla suçlanıyorlar

Ya islam ya ölüm gibi tehdidin gayet tabii sonucu olarak, gerçekte samimi olarak müslüman olmamış ama hayatta kalabilmek için müslüman görünmek isteyen bu insanlar ne kadar uğraşsalarda elbet bir gün açık vereceklerdir. Bu gayet doğaldır.O insanlar inanmadıkları bir din için neden savaş yapsınlarki, neden bile bile kendilerini ölüme atsınlar ki ?

Doğal olmayan ise, Hayatta kalabilmek için ya kafa parası vermek yada müslüman olmaktan başka seçenek bırakılmayan bu insanlara sonra bir açığını yakaladığında münafık..

Aynı durum,yani ölüm tehdidi müslümanlar için söz konusu olunca normal olacak,ancak başkalarına gelince münafık damgasını vuracaksın.

Yeryüzünde böyle ********* adaletsiz bir sistem görülmüşmüdür acaba ?

bu kadar adaletsiz bir anlayışda sizden başkasında görmedim.. münafık kelimesinin kelime anlamını bilmenizi dilerdim ama bize zahmet yazalım.. münafık kalben inanmadığı hALde dillen inandığını söyleyen kimsedir. bir çaeşit yalancı .. ve hakıkatta inanmadıgını durustce dile getiren düşüncesinin arkasında cesurca kalabilen siz saygın insanların sınıfına dahi dahil edilmeyen kişidir.inanmayanla aynı görüşü paylaştığı halde allahın daha cok nefretini kazanmasının nedeni topluma yalan söyleyip insanları kandırması,bununla ticaret yapmasıdır... ayrıca bakara 256.da belırtıldıgı gıbı dinde zorlama yoktur..dileyen dilediği dini secebilir..bunu ona soracak olan sa onu yaratan allahtır ..insanın boylebir hakka sahıpliği yoktur.. kafa parası dedıgınız seyo topraklar içerisinde yasayan halkın verdıği vergıden ote bısey degıldır can mal guvenlığinin korunması için bunu devletler kendı halklarından da almaktadırlar.. buradaki tek fark isim.. eger fark arıyorsanız vasfına değil niceliğine bakınz...ayrıca dedıgınız ayette munafıklara boyle bır emır verılmemekte bılakıs o muslumanlara verılen bır emırdır ama bu emrın sonucunda kişinin yalancı oldugu ortaya cıkmıstır..rengın ne olursa olsun sıyah kırmızı mavı yada yeşil..yeterki dile doğrusu gelsin.. renklerin insanları kandırmak pahasına saklanılması hoş bir şey değildr bununla onlar allahı degıl yalnızca masum ınsanları kandırmaktadırlar.. eğer dikkat ederseniz zor değil.. anlamak..

saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu kadar adaletsiz bir anlayışda sizden başkasında görmedim.. münafık kelimesinin kelime anlamını bilmenizi dilerdim ama bize zahmet yazalım.. münafık kalben inanmadığı hALde dillen inandığını söyleyen kimsedir. bir çaeşit yalancı .. ve hakıkatta inanmadıgını durustce dile getiren düşüncesinin arkasında cesurca kalabilen siz saygın insanların sınıfına dahi dahil edilmeyen kişidir.inanmayanla aynı görüşü paylaştığı halde allahın daha cok nefretini kazanmasının nedeni topluma yalan söyleyip insanları kandırması,bununla ticaret yapmasıdır... ayrıca bakara 256.da belırtıldıgı gıbı dinde zorlama yoktur..dileyen dilediği dini secebilir..bunu ona soracak olan sa onu yaratan allahtır ..insanın boylebir hakka sahıpliği yoktur.. kafa parası dedıgınız seyo topraklar içerisinde yasayan halkın verdıği vergıden ote bısey degıldır can mal guvenlığinin korunması için bunu devletler kendı halklarından da almaktadırlar.. buradaki tek fark isim.. eger fark arıyorsanız vasfına değil niceliğine bakınz...ayrıca dedıgınız ayette munafıklara boyle bır emır verılmemekte bılakıs o muslumanlara verılen bır emırdır ama bu emrın sonucunda kişinin yalancı oldugu ortaya cıkmıstır..rengın ne olursa olsun sıyah kırmızı mavı yada yeşil..yeterki dile doğrusu gelsin.. renklerin insanları kandırmak pahasına saklanılması hoş bir şey değildr bununla onlar allahı degıl yalnızca masum ınsanları kandırmaktadırlar.. eğer dikkat ederseniz zor değil.. anlamak..

Arkadaş bir şeyler yazıyorsnuz ama sırf cevap vermiş olmak için yazıyorsnuz.Yoksa yazdıklarımı çürütebilmiş değilsiniz. Bir tarafta beni münafık kelmesini bilmemekle suçlarken farkında olmadan çelişkiye düşerek beni haklı çıkartıyorsunuz.

Ben nasıl tarif etmiştim münafıkları

Ya islam ya ölüm gibi tehdidin gayet tabii sonucu olarak, gerçekte samimi olarak müslüman olmamış ama hayatta kalabilmek için müslüman görünmek isteyen bu insanlar ne kadar uğraşsalarda elbet bir gün açık vereceklerdir.

bakın sizde aynı şeyi söylüyorsunuz

münafık kalben inanmadığı hALde dillen inandığını söyleyen kimsedir. bir çaeşit yalancı .. ve hakıkatta inanmadıgını durustce dile getiren düşüncesinin arkasında cesurca kalabilen siz saygın insanların sınıfına dahi dahil edilmeyen kişidir

Kırmızı işaretlediğim ksma iyi dikkat edin.Bizler yani dinsizler neden cesaretliyiz? Niçin inanmadığımızı açıkça söyliyebliyoruz?

Zira artık müslümanların, müslüman olmayanları zorla bu dini kabul etmek yada cizye talep edecek ne bir devletleri nede güçleri var.

demişsiniz ki

kafa parası dedıgınız seyo topraklar içerisinde yasayan halkın verdıği vergıden ote bısey degıldır can mal guvenlığinin korunması için bunu devletler kendı halklarından da almaktadırlar.. buradaki tek fark isim.. eger fark arıyorsanız vasfına değil niceliğine bakınz..

Tabiya. Müslümanların işgal ettiği ( size göre feth) tüm ülkeler can atıyorlardı müslüman vatandaşı olmak için, onun için ne olur bize savaş açın diye müslümanlara yalvarmışlardır herhalde.

Mafyada, haraç topladığı insanlar için aynı argümanı öne sürüyor. Biz sizin can güvenliğni koruypruz diyorlar. Ne güzel değilmi ?

ayrıca bakara 256.da belırtıldıgı gıbı dinde zorlama yoktur..dileyen dilediği dini secebilir..

Bu muhammedin mekke döneminde ve güçsüz olduğu zamanlarda taraftar toplamak için söylemek zorunda olduğu barışcıl bir söylemdir.Medineye gelip bir süre sonra yeterli taraftarı ve güçü bulduğunda artık kimsenin gözünün yaşına bile bakılmaz.

Tevbe 29 hiç bir ayetin bağlamıana alınmayacak kadar kapsamlı ve müstakil ele alınması gereken, bir o kadarda muhammedin asıl düşüncesini ortaya koyan ayettir

Ya haraç ya ****

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

Ya islam ya ölüm gibi tehdidin gayet tabii sonucu olarak, gerçekte samimi olarak müslüman olmamış ama hayatta kalabilmek için müslüman görünmek isteyen bu insanlar ne kadar uğraşsalarda elbet bir gün açık vereceklerdir

aynı şeylerri soylemiyoruz efendim... münafık ;kalben inanmadığı halde insanları inandık deyip diliyle kandıran kimselerdir. hayatta kalbilmek için müslüman olma şartı kesinlikle istenmemiştir..kafirun suresinde gectiği gibi sizin dininiz size benim dinim bana.. o sureyi okursanız duz tutarak ve gozlerınız acık anlarsınız... inanmayanlardan hayata kalabilmek için müslüman olma şartı aranmamış ve aranamazda..

yabancı gayrı muslım halkın osmanlıyla yada herhangı bır islam devletıyle savastıgını soylemedım ben. eger devlet kendisine karşı herhangi bir tehdit unsuru gorüyorsa yada işgale yeltenilen ve korunması hak olan bır pozısyon varsa ozaman yapılan savşlar izin verilmiş ve savaşın sonucunda halk ki aksi mevcut hakımıyet altında kalmayı kabul edıyorsa ozamn onlardan vergi alınmaktadır..osmanlı devleti hakimiyetini kabuledip ülkede yaşamaya devam etmek isteyen halktan can mal ve namuslarını korumak karsılıgında cok cüzi bir miktarda vergi almıştır.. ve tarihi kendi zamanı ve mekanında okur düşünürseniz anlamanız kolaylasacak oysa...ve o insanlar -ki bu hiçbir millet tarıhınde sözüm ona yasadıgımz modern zamanda dahıl olmak üzere- sahip olmayan haklara sahip olmuslardır.. dikkatınızı cekerım..istanbulun koskoca fatıhı sultan mehmet kadı tarfından sırf gayrı muslım çalısana bilgisizce davranmasından ötürü yargılanmış ve sultanın elinin kesilmesine hukmedılmıştır...sonrasında işçinin davasından vazgecmesi ve dietın para karsılıgında odenmesıyle son bulmustur...sorarım hangı dunya ve mıllet tarıhınde ustelık caglar oncesınde boyle bırsey yasanmıstır?????? ve bu hangi inancın sultanına aittir???????????????

size öğretilenler ne biliyormusunuz diğer devletlerin daha dğprusu papanınmı desem osmanlının iç işlerine karısabılmek iin uydurdukları polıtık nedenler.. islamlada alaksı yok gercekte .. alınmak istenilen ülkenin sularını ısıtmak tabırı caizse..

korkmanıza da gerek yok inanc yada inacsızlık özgürlüğü her daim olacaktır çünkü bu bize bir emirdir.. yaratıcıdan ..siz onu bilmiyorsunuz ama o sizin gibileri bildiği için sizinde haklarınızı da gözetmekte.. bilseniz keşke o ne güzel yaratıcıdr...

inanmayabilirsiniz ama sunu ayırt etmelisiniz ki kuran ayetleri peygamberlerin değil allahın sözleridır allahın dusuncelerıdır.. hz.peygamberin s.a.v. sözlerine hadis denir.. tevbe 29 benim size acıkladıgım gıbı savasın..

umarım savaşla öldürmek arasında ki ince ayrımı acıklama zahmetıne benı sokmazsınız..

saygılar..esen kalın..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

size öğretilenler ne biliyormusunuz diğer devletlerin daha dğprusu papanınmı desem osmanlının iç işlerine karısabılmek iin uydurdukları polıtık nedenler.. islamlada alaksı yok gercekte .. alınmak istenilen ülkenin sularını ısıtmak tabırı caizse..

korkmanıza da gerek yok inanc yada inacsızlık özgürlüğü her daim olacaktır çünkü bu bize bir emirdir.. yaratıcıdan ..siz onu bilmiyorsunuz ama o sizin gibileri bildiği için sizinde haklarınızı da gözetmekte.. bilseniz keşke o ne güzel yaratıcıdr...

inanmayabilirsiniz ama sunu ayırt etmelisiniz ki kuran ayetleri peygamberlerin değil allahın sözleridır allahın dusuncelerıdır.. hz.peygamberin s.a.v. sözlerine hadis denir.. tevbe 29 benim size acıkladıgım gıbı savasın..

umarım savaşla öldürmek arasında ki ince ayrımı acıklama zahmetıne benı sokmazsınız..

saygılar..esen kalın..

Evet haklısnız.Bir gün papanın görevlendirdiği bir kaç kişi yanıma geldi.Bana islamı karalama şartı ile iki çuval dolusu altın teklif ettiler. Bende yıllardır almanın farbrikasında çalışmaktan bıktığım için bu teklif cazip geldi ve kabul ettim.

inanmayabilirsiniz ama sunu ayırt etmelisiniz ki kuran ayetleri peygamberlerin değil allahın sözleridır allahın dusuncelerıdır.. hz.peygamberin s.a.v. sözlerine hadis denir

Size göre öyle ama bana göre muhammedin sözleri.Muhammedin bazı sözlerine hadis denmesini sebei ise, kurana alınmadığı içindir.

.. tevbe 29 benim size acıkladıgım gıbı savasın..

Hayır efendim.Dünyaalem bir araya gelse yinede benim verdiğim anlam doğrudur.Katele fiilinin öldürmekten başka anlamı yoktur.Eğer allahın katliam emrinden ******** bu sizin sorununuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet haklısnız.Bir gün papanın görevlendirdiği bir kaç kişi yanıma geldi.Bana islamı karalama şartı ile iki çuval dolusu altın teklif ettiler. Bende yıllardır almanın farbrikasında çalışmaktan bıktığım için bu teklif cazip geldi ve kabul ettim.

.

yazık yine anlamıyorsunuz.. ben islamla alakası yok oysa gercekte dedım osmanlının iç işlerine karışmak için uydurulan güzel yalanlar siz cevap yazmadan once anlamayı deneyınız..

peki size göre neden alınmamış kutlu insanın sözleri haşa kurana çelişiyorsunuz kendınızle..madem kuranın allah sozu degılde haşa insan sözzü oldugunu dusunuyorsanız niçin kişi kendi sözlerini almasın kıtabına mademki o yazıyor ona ait dısarda kalan sozu olmamalı en azından 1-2 cıltlık uzamalı kıtap..

sizce????

fikirleride değistirmeye kimsenin gucu yetmez allahtan baska..

sayglr...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ALLAHın adıyla....

Katakuta ve hem fikirleri cidden garib insanlarsınız, inkarınız bir yana düşünceden ilimden ve uğruna tanrıyı feda ettiğiniz bilimin ispat özelliğinden yoksun,sizin karsi cıktığınız hurafelere ve hiç bir tarihsel kayıt ve belgesi bulunmayan iftiralara gerçek dışı herşeye sebebini ki çözemeyeceğim- sahibsiniz.DÜŞÜNCE SİSTEMİNİZİ yeniden gözden geçirseniz tutarlı olmayı öğrenebilirsiniz belki! hani ispatsız şeyleri inkar edişinizde doğal karşılanırdı belki,ki ALLAHA sığınırım. tuhaf olan husus ki herşyden önce siz hangi milletdensiniz eğer osmanlıdan gelen atalara sahipseniz ve aslınız osmanlıysa, kendi milletinizin tarihinden nasıl fransızdan bahseder gibi bahsedebilmektesiniz,yok eger size ait bir millet değil se azimüşan osmanlıdan nasıl saygısızca o nesilden gelen insanların hassasıyetlerını gözardı ederek- bahsetmektesiniz. zamanın ve mekanın şartlarına göz yumarak neyi yargılamaktasınız.. Devletin içinde hertürlü hakka sahip can mal ırz güvenliği koruma altına alınmış insanların vergiye tabitutulmasından daha doğal ne olabılır? ve sizin de acıkladıgınız gıbı kişinin gelirine göre bunu size akıl dışı kılan acaba diyorum sırf azimüşan kuranı kerimde emir olarak gectiği içinmi? basit şeyleri gelir kaynağı edinilmiş olunması düşünceniz inanın sadece gülünç ki o gele n gideni karşılamayacak ölçüde küçk meblağ... ayrıca osmanlı devleti gayri müslimlerden ziyadesiyle fazla kendi müslüman halkından vergi almıştır zekatlar, müslüan tüccarlardan alınan gümrük vergileri gibi ki onlar zekatlar devletin kendi hazinesine gitmekle birlikte,din ayrımı gözetmeyip,yoksullara,hürriyetlerini satın almya çalışan kölelere,borclulara,yolcuya,düşkünlere,zekat toplyan memrlara,savaşta bulunanlarave gönlü imana ısındıracaklaratabi bunlarla bırlıkte yetimlere yolda kalanlara hastalarave suan avupa devletlerinde işsizlik parası dıye verilen calışmayanların iaşesi-bakımı-diye uzamakta.. görüldüğü gibi bütün bunların karşılanması mümınlerden alınacak zekatlara ve vergılere tabı tutuluyorbununla kalmayıp sızın gelır dedgınız cizye yük olmaktan kurtarır belkı..oysa tövbe 60da acıklanan zekat sahıblerının arasında ınanmayanlar dahı varken bu bır emırken-onlarada verılmesı- nasıl inanmayanlardan kazanc saglanabıleceği düşünülmekte.unutmayın savaşlarda yalnız mumın teba degıl g.muslımde korunmakta. HOŞGÖRÜden bahsetmektesiniz ki bu sizin pek yabancısı olduğunuz 1 kuram kaynağı yine kuran bakara 256.dinde zorlama yoktur..allah yarattı isyanını kullara yalnız allah sorabılır bu değil benim peygamberler dahil kimsenin soramayacğı soru.uğruna savasların yaplabılecegını düşününecek kadar gözünüzde büyüttüğünüz ganimetlerinse beşte biri fakirler yetimler ve yukarıda adı zıkredilenlerle birlıkte efendimize verilmesi emr olunmus sizıngozunuzde buyutuğunuz kısımda allahın yetimleri darda sıkıntıda kalanlarıyla paylasılmakta enfal41.AYRICAtevbe 34deki hukum herkes için gecerli muslumanlar içinde- altın ve gumuş bırıktımek...-eger kuranı duz tutup okursanız gozlerınız acık farkedeceksınız ama..ayrıca tevbe 29 oldurun degıl savsın dıye bıtmekte ki savaş savaşanlara karşı verilir saldırı degıldır .

"Hatice gibi ekonomik özgürlüğüne kavuşmuş bir kadın yetiştirebilen kültüre son verip, bir daha onun gibilerin ortaya çıkmasını önleyen anlayıştır" anlayışı kadar gülünç ve gercek dısı bır olguyada rastlamdım.cidden sahimi düşünülmekte diye düşünmekteyım.kız cocuklarını diri dir toprağa gömmenin adıydı dayıya gitmek ve böyle1 toplumda kadının ınsan dahi gorulmediği- ekoözgurlukten bahsetmenız neyle adlandırılır bılemem.hatıce r.a. bir ıstısna rasules.a.v. layık gorulen ve onun ailesi hanıfı dınınden ibrahimin dininden gelmekte bunun için cok normal,islamın kaynagını teskıl eden ınanca sahıp ailenın hz.hatıceyı yetıstırmesı..anlatabılıyormuyum..mekkede kabıle savaslarıdA cok oncesınden mevcuttu mekke medıne duşmedı birbirine... babayla oğul ise babanın hoşgörusuzluğünden karsılastı ve babanın kılıcı uzandı ogula..islama dusmanlıkta oğul bıle tanınmadı..her turlu inanca saygı duyanmı nerden bahsedıyoz mekkeden mı buda diğerlerı kadar gulunc..buyuzden mı işkence edıldı bılalı habesıye ,inanca saygılı olundugundan mı olduruldu sumeyye ,musluman olanlar ambargo altında ezıldı aclıktansusuzluktan cektırıldı.Mekkeliler evlerınden kacıp medıneye sıgınanların evlerını yagmalamasıda buyuzden mı.. inacsızlık benı hiç ama hiç ilgilendirmemekte lakin benim inancıma safsata şeyler bağlanmaya çalışılırsa bu hiç hoş sonuçlar doğurmaz heleki dünyanın 1 numaralı ****** ****** yahudiler masum gösterilerek...anladığınızı anlayışlarınıza katmanızı temenni ediyorum...saygılar..

Tebrikler ve teşekkürler bunlar gerçekten insanda tokat etkisi yapacak cümleler...

Sevgilerimle :clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

...

Bence sen çalış kavramlar üzerinde. Karıştırdığım kavram neymiş acaba, söylermisin, öğreneyim? Diğer müslümanlar mı cennete, cehenneme farklı anlam yüklüyor, sen mi? Diğer müslümanlar mı mirac'a farklı anlam yüklüyor, sen mi?

Saygılar.

Ben ve Diğer Müslümanlar nasıl bi anlam mı yüklüyor? ben tek tek diğer Müslümanlar hangi anlamları yüklüyor, Cennet ve Cehennemi nasıl Algılıyor ve Anlıyorlar bilemiyorum ama, Ben Cennet ve Cehennemi, Allah'ı ve İslam'ı, İnsanı ve Evreni; Hallac-ı Mansur'un, Mevlana'nın, Yunus Emre'nin, Ahmed Yesevi'nin, Nasreddin Hoca'nın, Şeyh Bedreddin'in, Taptuk Emre'nin algıladığı gibi algılıyorum ve anlıyorum. "Diğer" adı ile kastettiğin Müslümanların ve bu kimselerin nasıl anladıklarını biliyosan, benimde nasıl anladığımı anlamış olman gerekir... İş, Ehlinden öğrenilir, Avamından değil... Avama bakarak İslamın nasıl olduğu hakkında yorum yapamazsınız... "Diğer! Müslümanlar böyle Düşünüyor, öyleyse Gerçek İslamda Böyledir." diyemezsiniz...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tebrikler ve teşekkürler bunlar gerçekten insanda tokat etkisi yapacak cümleler...

Sevgilerimle :clover::clover:

Bence de...

HAC SURESİ : 39 Kendilerine savaş açılanlara savaşma izni verilmiştir. Çünkü onlar zulme uğratıldılar. Allah onlara yardıma elbette kadirdir.

Allah, Müslümanların kendilerine savaş açıldığı zaman, ancak savaşılmasını emretmiştir... Durup dururken savaş açılmasının emredildiği yoktur...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence de...

HAC SURESİ : 39 Kendilerine savaş açılanlara savaşma izni verilmiştir. Çünkü onlar zulme uğratıldılar. Allah onlara yardıma elbette kadirdir.

Allah, Müslümanların kendilerine savaş açıldığı zaman, ancak savaşılmasını emretmiştir... Durup dururken savaş açılmasının emredildiği yoktur...

Mealciler ve bu meallare güvenen müslümanlar; ya kurandaki bazı ayetlerden ***** duyuyorlar, yada, allaha din öğretmeye kalkıyorlar ?Zira ayetleri bu kadar çarpıtıp yumuşatmanın başka türlü izahı olamaz

Bir kere ayetin metninde savaş kelimesi yok. Olmadığı halde yukarıdaki mealde iki kere savaş kelimesi geçiyor.

Hac 39. Üzine lillezıne yükatelune bi ennehüm zulimu ve innellahe ala nasrihim le kadır

Hac 39 Zulme uğrayan kimselere öldürmeleri için izin verildi. Allah, onlara yardım etmeye elbette kadirdir.

Ayetin motamot tercümesi bu.

Eğer katele fiili, savaşma anlamında ise, katele fiilinin geçtiği ayetleri savaşmak diye çevirelim bakalım nasıl duracak?

Kehf 74. Fentaleka hatta iza lekıya ğulamen fe katellehu kale e katelte nefsen zekiyyetem bi ğayri nefs le kad ci'te şey'en nükra

Kehf 18/74- Böylece ikisi (yine) yola koyuldular. Nitekim bir çocukla karşılaştılar, o hemen tutup onunla savaştı. (Musa) Dedi ki: "Bir cana karşılık olmaksızın, masum bir canla mı savaştın? Andolsun, sen kötü bir iş yaptın."

Musanın yanındaki kişi çocukla savaşmak zorunda kaldığına göre, bu çocuk süper çocuk olsa gerek.

Hac 39 da zülme uğradığınız için öldürmeye izin verildi diyor.Bir şeye izin verilmesi, bu izinden önce yasak olduğu anlamına gelir. Ayne bkara 187 de ''size oruc geceleri kadınlara yaklaşmak helal kılındı'' ayetinde olduğu gibi. Bu ayet inmedem önce yasakmış demek. İyide bu yasağı bildiren ayet hani kuranda.

Yani kısaca özetleyecek olursak nefsi müdafa,ya izin verildi demektir bu. Peki bu kadar basit bir şey için ayet inmesine ne gerek var ?

Evrende her canlı, hayvanlarda dahil saldırıya uğradığında kendini savunur.Peki hayvanlar nerden öğrendi bunu, kutsal kitaplardan mı ?

Bu ayet inmeden ince insanlar nefsi müdafa nedir bilmiyorlarmıydı.Ayetlerle bu bilgileri öğrendiklerine göre demekki bilmiyorlarmış ?

Peki öyleyse neden kuranda, sıkıştığınızda tuvalete gitmenize izin verildi şeklinde bir ayet yok ?

sakın kimse böyle saçma sapan bir soru olurmu diye itiraz etmeye kalkmasın.nefsi müdafa gibi çok basit bir şey için ayetle bilgilenmek zorunda ise müslümanlar,tuvalet ihtiyacı içinde ayetle bilgilenmeleri gerekir.

Tengeriin boşig; bir ayetle kuranda savaşla/ katliamla ilgili bir çok ayeti buharlaştırıp yok etmek istedi ama o kadar çok ayetin içinde aslında bu ayetin havada kaldığının farkında bile değil.

Bakara 244 Allah yolunda öldürün ve bilin ki Allah, her şeyi işitir ve bilir.

Nisa 74 O halde, dünya hayatını ahiret karşılığında satanlar, Allah yolunda öldürsün. Kim Allah yolunda öldürür, öldürülür veya galip gelirse biz ona yakında büyük bir mükafat vereceğiz

Nisa 84 Artık Allah yolunda öldür. Sen, kendinden başkası (sebebiyle) sorumlu tutulmazsın. Müminleri de kışkırt . Umulur ki Allah kafirlerin gücünü kırar (güçleriyle size zarar vermelerini önler). Allah'ın gücü daha çetin ve cezası daha şiddetlidir

Tevbe 111 Allah müminlerden, mallarını ve canlarını, kendilerine (verilecek) cennet karşılığında Allah yolunda katliam yapmak üzere satın almıştır. Çünkü , öldürürler, ölürler. (Bu), Tevrat'ta, İncil'de ve Kur'an'da Allah üzerine hak bir vaaddir. Allah'tan daha çok sözünü yerine getiren kim vardır! O halde O'nunla yapmış olduğunuz bu alış verişinizden dolayı sevinin. İşte bu, (gerçekten) büyük kazançtır

Tevbe 29- Kendilerine kitap verilenlerden oldukları halde Allah'a, ahiret gününe inanmayan, Allah'ın ve Resulünün haram kıldığını haram tanımayan ve hak dini din edinmeyen kimseleri alçalmış oldukları halde elden cizye verecekleri hale gelinceye kadar öldürün

Enfal 8/39- Fitne kalmayıncaya ve dinin hepsi Allah'ın oluncaya kadar onları öldürün. Şayet vazgeçecek olurlarsa, şüphesiz Allah, yaptıklarını görendir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mealciler ve bu meallare güvenen müslümanlar; ya kurandaki bazı ayetlerden ***** duyuyorlar, yada, allaha din öğretmeye kalkıyorlar ?Zira ayetleri bu kadar çarpıtıp yumuşatmanın başka türlü izahı olamaz

Bir kere ayetin metninde savaş kelimesi yok. Olmadığı halde yukarıdaki mealde iki kere savaş kelimesi geçiyor.

Hac 39. Üzine lillezıne yükatelune bi ennehüm zulimu ve innellahe ala nasrihim le kadır

Hac 39 Zulme uğrayan kimselere öldürmeleri için izin verildi. Allah, onlara yardım etmeye elbette kadirdir.

Ayetin motamot tercümesi bu.

Eğer katele fiili, savaşma anlamında ise, katele fiilinin geçtiği ayetleri savaşmak diye çevirelim bakalım nasıl duracak?

Kehf 74. Fentaleka hatta iza lekıya ğulamen fe katellehu kale e katelte nefsen zekiyyetem bi ğayri nefs le kad ci'te şey'en nükra

Kehf 18/74- Böylece ikisi (yine) yola koyuldular. Nitekim bir çocukla karşılaştılar, o hemen tutup onunla savaştı. (Musa) Dedi ki: "Bir cana karşılık olmaksızın, masum bir canla mı savaştın? Andolsun, sen kötü bir iş yaptın."

Musanın yanındaki kişi çocukla savaşmak zorunda kaldığına göre, bu çocuk süper çocuk olsa gerek.

Hac 39 da zülme uğradığınız için öldürmeye izin verildi diyor.Bir şeye izin verilmesi, bu izinden önce yasak olduğu anlamına gelir. Ayne bkara 187 de ''size oruc geceleri kadınlara yaklaşmak helal kılındı'' ayetinde olduğu gibi. Bu ayet inmedem önce yasakmış demek. İyide bu yasağı bildiren ayet hani kuranda.

Yani kısaca özetleyecek olursak nefsi müdafa,ya izin verildi demektir bu. Peki bu kadar basit bir şey için ayet inmesine ne gerek var ?

Evrende her canlı, hayvanlarda dahil saldırıya uğradığında kendini savunur.Peki hayvanlar nerden öğrendi bunu, kutsal kitaplardan mı ?

Bu ayet inmeden ince insanlar nefsi müdafa nedir bilmiyorlarmıydı.Ayetlerle bu bilgileri öğrendiklerine göre demekki bilmiyorlarmış ?

Peki öyleyse neden kuranda, sıkıştığınızda tuvalete gitmenize izin verildi şeklinde bir ayet yok ?

sakın kimse böyle saçma sapan bir soru olurmu diye itiraz etmeye kalkmasın.nefsi müdafa gibi çok basit bir şey için ayetle bilgilenmek zorunda ise müslümanlar,tuvalet ihtiyacı içinde ayetle bilgilenmeleri gerekir.

Tengeriin boşig; bir ayetle kuranda savaşla/ katliamla ilgili bir çok ayeti buharlaştırıp yok etmek istedi ama o kadar çok ayetin içinde aslında bu ayetin havada kaldığının farkında bile değil.

Bakara 244 Allah yolunda öldürün ve bilin ki Allah, her şeyi işitir ve bilir.

Nisa 74 O halde, dünya hayatını ahiret karşılığında satanlar, Allah yolunda öldürsün. Kim Allah yolunda öldürür, öldürülür veya galip gelirse biz ona yakında büyük bir mükafat vereceğiz

Nisa 84 Artık Allah yolunda öldür. Sen, kendinden başkası (sebebiyle) sorumlu tutulmazsın. Müminleri de kışkırt . Umulur ki Allah kafirlerin gücünü kırar (güçleriyle size zarar vermelerini önler). Allah'ın gücü daha çetin ve cezası daha şiddetlidir

Tevbe 111 Allah müminlerden, mallarını ve canlarını, kendilerine (verilecek) cennet karşılığında Allah yolunda katliam yapmak üzere satın almıştır. Çünkü , öldürürler, ölürler. (Bu), Tevrat'ta, İncil'de ve Kur'an'da Allah üzerine hak bir vaaddir. Allah'tan daha çok sözünü yerine getiren kim vardır! O halde O'nunla yapmış olduğunuz bu alış verişinizden dolayı sevinin. İşte bu, (gerçekten) büyük kazançtır

Tevbe 29- Kendilerine kitap verilenlerden oldukları halde Allah'a, ahiret gününe inanmayan, Allah'ın ve Resulünün haram kıldığını haram tanımayan ve hak dini din edinmeyen kimseleri alçalmış oldukları halde elden cizye verecekleri hale gelinceye kadar öldürün

Enfal 8/39- Fitne kalmayıncaya ve dinin hepsi Allah'ın oluncaya kadar onları öldürün. Şayet vazgeçecek olurlarsa, şüphesiz Allah, yaptıklarını görendir.

saygın katakuta dil ve gramer kurallarını sıze öğretecek değiliz,ama hatırlayınız ki bir lkelime birden cok manayı içerebilir ve bunu o dile sahip halk yada dil bilimcileri pekala ki bilir ve kullanir. misalen gül çiçek adı olduğu gibi gülmekten emir olarakta kullanılır.yanmak,ateşte yanmak olduğu gibi,sevdaya düşmek olarakta geçer lügatta ..arapçada bir dil bildiğiniz gibi.. evet katele fiili savaşmak ve öldürmek için kullanıla gelen fiildir vede savaşmayı içieren fiil otamatik olarak öldurmeyde içerebilir.ama burda kast edilen öldurmek yada savasmak degıl onlar size saldırmadan nefsi mudafa olmaksızın savaşmak ve öldürmektir.. Zulmedilerek kendilerine savaş açılanlara izin verilmiştir. ALLAH onları desteklemeye elbette kadirdir.hac 39.

ayrıca dediğiniz şey baıt birsey degıl insan canını kasteden önemli bir noktadır ve allah kullarının canlarına kasteden önemli noktayı ayırmak için ayet indirmiştir..

hayvanların bılmesıde mucize eger gormek istersenız,allah tarafında onlara vahyedilen..

örneklendirmelerinizi mantığa uygun yaparsanız sizi mantığı kriter alan birisi olarak memnunıyetle gorebilirim..

saygılar..esen kalın..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaş bir şeyler yazıyorsnuz ama sırf cevap vermiş olmak için yazıyorsnuz.Yoksa yazdıklarımı çürütebilmiş değilsiniz. Bir tarafta beni münafık kelmesini bilmemekle suçlarken farkında olmadan çelişkiye düşerek beni haklı çıkartıyorsunuz.

bakın sizde aynı şeyi söylüyorsunuz

Kırmızı işaretlediğim ksma iyi dikkat edin.Bizler yani dinsizler neden cesaretliyiz? Niçin inanmadığımızı açıkça söyliyebliyoruz?

Zira artık müslümanların, müslüman olmayanları zorla bu dini kabul etmek yada cizye talep edecek ne bir devletleri nede güçleri var.

demişsiniz ki

Tabiya. Müslümanların işgal ettiği ( size göre feth) tüm ülkeler can atıyorlardı müslüman vatandaşı olmak için, onun için ne olur bize savaş açın diye müslümanlara yalvarmışlardır herhalde.

Mafyada, haraç topladığı insanlar için aynı argümanı öne sürüyor. Biz sizin can güvenliğni koruypruz diyorlar. Ne güzel değilmi ?

Bu muhammedin mekke döneminde ve güçsüz olduğu zamanlarda taraftar toplamak için söylemek zorunda olduğu barışcıl bir söylemdir.Medineye gelip bir süre sonra yeterli taraftarı ve güçü bulduğunda artık kimsenin gözünün yaşına bile bakılmaz.

Tevbe 29 hiç bir ayetin bağlamıana alınmayacak kadar kapsamlı ve müstakil ele alınması gereken, bir o kadarda muhammedin asıl düşüncesini ortaya koyan ayettir

Ya haraç ya ****

arkadaşımız demişki "Zira artık müslümanların, müslüman olmayanları zorla bu dini kabul etmek yada cizye talep edecek ne bir devletleri nede güçleri var" şurada haklısın müslümanların ne bir devleti kaldı nede bir gücü kaldı niye biliyormusunuz insanlar gerçek islamdan okadar uzaklaştılarki şimdi ne bir başları var nede güçlü olanı var tarih boyunca bana bir tane zorla müslüman yapılmış bir tek insanın ismini kaynağıyla birlikte verirmisin lütfen bunu bekliyorum gelelim cizye konusuna şu yüzyılda yaşadığın ülkede veya dünyanın herhangi bir yerinde içtiğin suyun bile vergisini devlete ödediğini düşünüyorum ki böyle yani bütün ödediğin vergileri canı gönüldenmi ödüyorsun helali hoş olsun diyormusun merak ediyorum eğer demiyorsan ozaman sen hala cizye ödüyorsun şimdi dersenki evet şimdi de zorla ödüyorum öylede böylede alıyorlar yani istesemde veriyorum istemesemde peki eğerdersen vermeyelim kardeşim niye veriyoruz ozaman şunu sorayım peki devlet nasıl ayakta durur ve parayı nereden hazinesine toplar ozamanın cizyesi şimdinin vergisi yani şimdi cizyeyi şöyle diyelim:Cizye, borcunu ödedi demek olan "cezâ deynûhu" fiilinden bir çeşit borç ödeyişi ifade eden bir isim olup, müahidin ahdi üzerine vereceği vergiye ıtlak olunur ki; can, mal ve özgürlüklerinin korunması karşılığında ödenmesi gerekir. Cizye İslâm'ın ilk defa ihdas ettiği bir vergi değildir. Cizye eski çağlardan beri vardır. Yunanlılar, Milat'tan önce beşinci yüzyıl sıralarında Fenikeliler'in saldırılarından korunmak karşılığında küçük Asya sahillerinde yaşayan halklardan cizye almaktaydılar. Romalılar da hâkimiyetleri altına aldıkları kavimlerden cizye almışlardır. İranlılar da yine hâkimiyetleri altında bulunan reayadan cizye alırlardı. Cizye yalnız Ehl-i Kitap denilen yahudiler ile hristiyanlardan ve kendilerinde Ehl-i Kitap şüphesi bulunan mecûsîlerden kabul edilir.

Cizyenin bir kimseden tahsil edilebilmesi için bu kimsenin akıllı, hür, sağlıklı, erginlik çağına ulaşmış erkek olması şarttır. Bu nedenle akıl hastaları, bunaklar, çocuklar, kadınlar, köleler, kör ve topallar, çok yaşlılar, yıl içinde altı aydan fazla bir süreyle hasta olanlardan cizye alınmaz. Çünkü cizye, şer'an savaşmaya muktedir olan gayr-i müslimlere ait bir yükümlülüktür. Yukarıda sayılanların ise savaşmaya gücü olmadığından, bunlar cizye ödemekle yükümlü değillerdir. Kilise ve havralarda bulunan rahip ve papazlara cizye bağlanıp bağlanamayacağı konusunda görüş ayrılığı vardır.

Cizyenin miktarı, yükümlülerin ekonomik durumları dikkate alınarak belirlenir. Geçmiş devirlerde devlet tarafından konulan cizyenin miktarı için yükümlüler üç sınıfa ayrılmıştır. Zengin sayılanlardan yıllık kırksekiz; orta hallilerden yirmidört; çalışmaya muktedir fakirlerden de oniki dirhem cizye alınmıştır. Nisap miktarına mâlik olanlar da zengin sayılmıştır. Bazı bilginlere göre ise, zengin, orta halli veya fakir sayılma konusunda ikâmet ettiği beldenin örfüne göre karar verilir. Sağlam ve geçerli olan görüş de budur.

Cizye ödeyen mükellefler, İslâm devleti ile sadece inanç ve dini merasimlerine için verilmesi için değil; aynı zamanda can ve mallarının korunması ve. devlet garantisi altına alındığına dair bir anlaşma yapmış olurlar. Bu vergiden ziyade, devletin bu vatandaşlarına yaptığı harcamalara onların bir nevî katkılarıdır.

Cizye, tahakkuk ettikten sonra şu üç sebepten biriyle düşer:

a) Mükellefin müslüman olması. Cizye verecek kimse müslüman olursa kendisinden cizye kalkar. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.): "Müslüman üzerine cizye yoktur. " buyurmuştur (Tirmizî, Zekât,11; Ahmed b. Hanbel, I, 223).

B) Cizye tahsil edilmeden sürenin geçmiş olması. Bu durumda cizye zaman aşımına uğramış olur.

c) Cizye tahsil edilmeden mükellefin ölmesi. Bu halde de cizye düşer: Mirasından tahsil edilmez

demişsinizki:

Bu muhammedin mekke döneminde ve güçsüz olduğu zamanlarda taraftar toplamak için söylemek zorunda olduğu barışcıl bir söylemdir.Medineye gelip bir süre sonra yeterli taraftarı ve güçü bulduğunda artık kimsenin gözünün yaşına bile bakılmaz. bakın size nediyicem bize göre feth olan istanbulun fethini bir okuyun (tarafsız kaynaklardan) insanların nasıl karşıladıklarını nasıl sevindiklerini görün şimdide ee ölüm korkusu kafasına kılıç dayanmış diyeceksiniz işte bunu düşünürseniz gülerim islamın adaleti bütün insanlık içindir ki sultan fatihin şu sözünü bildiğinizi umarım "benim için hristiyanın yeri klisede, yahudinin yeri havrada, müslümanın yeride camide ayrıdır" bakın mesela ıraktada amerikalıları çiçeklerle karşıladılar welcome pankartlarıyla şimdi kurşunla cevap alıyorlar. işte islamın farkı göz önünde peki bana sultan fatihin böyle katliamlar böyle vahşetler yaptırığına dair bilgi belge verebilirmisiniz ben size belge olarak günümüzde yaşanan yaşanmaya devam eden acı bazı örnekler verdim umarım görüyorsunuzdur. hele birde islamla mafyayı kıyaslamışsınızya bu daha komik :) : Mafyada, haraç topladığı insanlar için aynı argümanı öne sürüyor. Biz sizin can güvenliğni koruypruz diyorlar. Ne güzel değilmi ?

hz peygamberimiz bedir savaşında karşı orduda peygamer amcası abbas ve hz zeynebin kocası yani damadıda karşı orduda savaştan sonra ikiside esirler arasında hepsinin elleri bağlı amcasının ve damadının elleri sıkıca bağlı rahmet peygamberi gece uyuyamıyor amcasının sesini duyuyor ve çözün tüm esirlerin elini diye bildiriyor Hz. Peygamber onlara iyi muamele edilmesini istedi. Esirlerden elbisesiz kalmis olanlara giyecekler verildi. Bu esirler müslümanlarla birlikte ve onlarla esit sartlar altinda yemege oturuyorlardi. Esir alinanlardan sadece ikisi idama mahkûm edilmistir. Çünkü bunlar Mekke'de inananlara yapmis olduklari zulümden dolayi idami haketmislerdi. Rasûlullah'in, bu ilk askerî karsilasmada gösterdigi bu insânî tutum ve davranis daha sonraki olaylarda da degismemistir.

işte göremediğiniz görmek istemediğiniz Allah ve onun peygamberi saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.