Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

RASTLANTILAR YOKTUR KAİNATTA...

Cabir

Önerilen İletiler

Mutlak Doğru yalnızca bir şahıs,yada kurum-kuruluş veya istisnasız benzeri hiç kimse için değil,istisnasız tüm kainat ve içindeki herkes için; Sevsede-sevmesede,kabul etsede etmesede,bilsede-bilmesede,istisnasız benzeri her türlü duruma girsede-girmesede geçerli olan Kesin Gerçek'tir.

İslam Mutlak Doğru'dur.Çünkü İslam kimsenin şahsi hal ve durumuna göre ortaya atılmış insani veya benzeri bir fikir,felsefe yada ideolojiler topluluğu değildir.O Alemlerin Rabbi Allah'ın Dini'dir.Gerçek Şu ki; Tüm Elçileride Allah göndermiştir.Alemlerin Rabbi Allah tüm elçilerini İslam üzere göndermiş, gönderilen tüm elçiler gönderildiği zamanlarda,gönderildiği kavimlere hep her zaman İslam'ı tebliğ etmişlerdir. '''Elçilerini hidayet ve hak din üzere gönderen O'dur. Öyle ki onu (hak din olan İslam'ı) bütün dinlere karşı üstün kılacaktır; müşrikler hoş görmese bile.''' (SAFF SURESİ / 9) Ne İsa (A.S.)'ın Dini Hristiyanlık, Ne Musa (A.S.)'ın Dini Yahudilik değildi. '''De ki: "Biz Allah'a, bize indirilene, İbrahim, İsmail, İshak, Yakup ve torunlarına indirilene, Musa'ya, İsa'ya ve peygamberlere Rablerinden verilenlere iman ettik. Onlardan hiç biri arasında ayrılık gözetmeyiz. Ve biz O'na teslim olmuşlarız." (AL-İ İMRAN SURESİ / 84) İlk İnsan ve İlk Elçi Adem (A.S.)'dan son elçi Muhammed (A.S.M)'a kadar gelen tüm elçiler hep İslam'ı tebliğ etmişlerdir.Muhammed (A.S.) ise Son zamanda yani Ahir zamanda kıyamete kadar tüm insan ve cin topluluğuna Rahmet olarak gönderilmiştir... '''Biz seni alemler için yalnızca bir rahmet olarak gönderdik.''' (ENBİYA SURESİ / 107)

Şüphesiz mülk Allah'ındır. '''(Yine) Bilmez misin ki, gerçekten göklerin ve yerin mülkü Allah'ındır. Sizin Allah'tan başka veliniz ve yardımcınız yoktur.''' (BAKARA SURESİ / 107) Evet...Ve Şüphesiz O her türlü yanlış bilinmelerden ve tüm eksikliklerden münezzeh,uzaktır.'''Allah; sizi yarattı, sonra size rızık verdi, sonra sizi öldürmekte, daha sonra sizi diriltmektedir. Ortaklarınızdan bunlardan herhangi birini yapacak var mı? O, şirk koştuklarından münezzeh ve yücedir.'''(RUM SURESİ / 40)Evet...Ve şüphesiz istisnasız her şey O'nun kontrolündedir.'''Peki onlar, Allah'ın dininden başka bir din mi arıyorlar? Oysa göklerde ve yerde her ne varsa -istese de, istemese de- O'na teslim olmuştur ve O'na döndürülmektedirler.''' (AL-İ İMRAN SURESİ / 83)

'''Ben gerçekten, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a tevekkül ettim. O'nun, alnından yakalayıp-denetlemediği hiç bir canlı yoktur. Muhakkak benim Rabbim, dosdoğru bir yol üzerinedir (dosdoğru yolda olanı korumaktadır.)''' (HUD SURESİ / 56) Evet...Madem böyledir...Allah yarattığı insan ve cin topluluğuna İslam'ı göndermiştir.'''Hiç şüphesiz din, Allah katında İslam'dır. Kitap verilenler, ancak kendilerine ilim geldikten sonra, aralarındaki "kıskançlık ve hakka başkaldırma" (bağy) yüzünden ayrılığa düştüler. Kim Allah'ın ayetlerini inkâr ederse, (bilsin ki) gerçekten Allah, hesabı pek çabuk görendir.''' (AL-İ İMRAN SURESİ / 19)Ve madem Allah katında Din İslam'dır, o halde İslam Mutlak Doğru'dur.

Evet İslam tek din değildir...Ondan başka irili ufaklı bir çok din, fikir sistemi ve ideoloji vardır...Şimdi bile biri kalkıp kendi ismini ekleyerek bir sistem icad edip bu sisteme göre yaşayabilir,bu sistemi kendine din olarak benimseyebilir.Kendince mutlak doğru olarak benimseyip oda kendince benimsediği bu din için benim mutlak doğrum diyebilir.Başka herşeye kapayabilir gözlerini...Arkadaşlarınıda,ailesinide bu din içine katabilir veya istisnasız benzeri hertürlü durum içinde olabilir. Bu herkesin kendi seçimidir.Herkes dilediği gibi yaşamakta serbesttir.Kişi dilerse İslam'a tabii olur.Kurtulur...Dilerse İslam'ın dışında başka herhangi bir dine tabii olur ve başkalarını rahatsız etmemek şartı ile dilediği dini yaşayabilir...Rabbimiz buyururki; '''Dinde zorlama (ve baskı) yoktur. Şüphesiz, doğruluk (rüşd) sapıklıktan apaçık ayrılmıştır. Artık kim tağutu tanımayıp Allah'a inanırsa, o, sapasağlam bir kulpa yapışmıştır; bunun kopması yoktur. Allah, işitendir, bilendir.''' (BAKARA SURESİ / 256) Görüldüğü gibi bu serbestiyette yine yalnızca İslam'da vardır...Herkes kurtuluşuda,mahvoluşuda seçmekte özgürdür...Fakat ''bu doğrudur bu yanlış'' veya ''benim mutlak doğrum'' benzeri düşüncelerle fikir beyan edilirse bilinmelidirki herkes için bir mutlak doğru olamaz.Herkesin kendine göre kendince kabul ettiği doğruları olabilir yalnızca. Fakat birde İstisnasız tüm kainat ve içindeki herşey için Mutlak Doğru vardırki O'da bir kaç tane değil bir tanedir...Kim her ne yaparsa yapsın Mutlak Doğru hiç bir zaman değişmez,olmadığı anlamına gelmez tıpkı ölmüş olan bir insan için ''o ölmedi hala dünyada'' demenin onun ölmüş olduğu Mutlak Gerçek'ini değiştirmeyeceği ve olmamış anlamına gelmeyeceği gibi...İşte O Mutlak Doğru İslam'dır... Bu Mutlak Doğru karşısında yapılması gerekense; ''benim mutlak doğrum'' benzeri Mutlak Yanlış düşünce ve hallerden uzaklaşıp Mutlak Doğru'ya tabi olmaktır.Bunun aksi olan davranışlar içinde ısrarlı bir şekilde kalmaya devam etmek kayba uğramaktan başka bir şey değildir...'''Kim İslam'dan başka bir din ararsa asla ondan kabul edilmez. O, ahirette de kayba uğrayanlardandır.''' (AL-İ İMRAN SURESİ / 85)

'''Allah, kimin göğsünü İslam'a açmışsa, artık o, Rabbinden bir nur üzerinedir, (öyle) değil mi? Fakat Allah'ın zikrinden (yana) kalpleri katılaşmış olanların vay haline. İşte onlar, apaçık bir sapıklık içindedirler.''' (ZÜMER SURESİ / 22)

'''Elçilerini hidayet ve hak din üzere gönderen O'dur. Öyle ki onu (hak din olan İslam'ı) bütün dinlere karşı üstün kılacaktır; müşrikler hoş görmese bile.''' (SAFF SURESİ / 9)

ALLAH'IN KULU VE KÖLESİ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Evet uzayda, yani herseyi icine alan evrende kendine özgü bir kosmos (düzen ) oldugunu bilim adamlari bundan 100 yil önce söylemislerdir zaten.

Ancak evren icindeki hareketlenme aslinda son derece hizli cereyan ettigi halde bizim bu hareketti algilayamamizin tek nedeni, evrenin icinde adeta bakteriler gibi, mikroplar cogalip ölmemiz. Tipki yogurdun icindeki maya hücreleri gibiyiz aslinda. birisi tarafindan yeninceye kadar sürer yasamimiz. yoksa eksir gideriz, yani cehennemlik oluruz.

Bu anlamda yogurdu yapani, yaptirani, yiyeni düsünürsek bu kisacik yasamimizda sarapta ne tad alabiliriz ki. Yasyin gitsin bosver, yarin biri cikar yeniden mayalar ve cogaliriz.

Suc, depremde yikilan evde ölen masumda degil, evi yapan mimar ve müteahittedir???????

Yaptiysa adam gibi yapsin da biz de bilelim. Yok siniyormus ta, yok imtihan ediyormus ta..oyun mu bu be. Siz dogurdugunuz cocugu söylediklerinizi yapmiyorlar diye ocaga atip yakabiliyorsaniz, inandiginiz seyler normaldir, devam dostlar.

Sanki yogurdu mayalayan ve yiyenlerin umurundaydik ta kalkmis kul edebiyati yapiyoruz.

KIMLERSE ONLAR; YA DA KIMSE O, UTANMALI!

SU HALIMIZE BAKIN ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
Evet uzayda, yani herseyi icine alan evrende kendine özgü bir kosmos (düzen ) oldugunu bilim adamlari bundan 100 yil önce söylemislerdir zaten.

Ancak evren icindeki hareketlenme aslinda son derece hizli cereyan ettigi halde bizim bu hareketti algilayamamizin tek nedeni, evrenin icinde adeta bakteriler gibi, mikroplar cogalip ölmemiz. Tipki yogurdun icindeki maya hücreleri gibiyiz aslinda. birisi tarafindan yeninceye kadar sürer yasamimiz. yoksa eksir gideriz, yani cehennemlik oluruz.

Bu anlamda yogurdu yapani, yaptirani, yiyeni düsünürsek bu kisacik yasamimizda sarapta ne tad alabiliriz ki. Yasyin gitsin bosver, yarin biri cikar yeniden mayalar ve cogaliriz.

Suc, depremde yikilan evde ölen masumda degil, evi yapan mimar ve müteahittedir???????

Yaptiysa adam gibi yapsin da biz de bilelim. Yok siniyormus ta, yok imtihan ediyormus ta..oyun mu bu be. Siz dogurdugunuz cocugu söylediklerinizi yapmiyorlar diye ocaga atip yakabiliyorsaniz, inandiginiz seyler normaldir, devam dostlar.

Sanki yogurdu mayalayan ve yiyenlerin umurundaydik ta kalkmis kul edebiyati yapiyoruz.

KIMLERSE ONLAR; YA DA KIMSE O, UTANMALI!

SU HALIMIZE BAKIN ...

5252[/snapback]

evet senin gibi inançsızlar kul hakkından bahsetmeye gerek duymamalıdırlar.

o mayadan yoğurttan evden bahsedişin senin gibilerin kendini kandırmasındandır..

depremde yıkılan binaları Allah'tan korkan kişiler olmuş olsaydı bu gün bu şeki,lde olmazdık. bu gün devlet sistemide senin gibi düşüncesizler tarfından düzeltilemiyyor...bunun farkındasın herhalde....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bakara 256. Dinde zorlama yoktur. Artık doğrulukla eğrilik birbirinden ayrılmıştır. O halde kim tâğutu reddedip Allah'a inanırsa, kopmayan sağlam kulpa yapışmıştır. Allah işitir ve bilir. gerçekten dinde zorlama yok muş çok etkilendim müslüman olmaya karar verdim

Ali Imran/3/85. Kim Islamiyet'ten baska bir dine yonelirse, onunki kabul edilmeyecektir. O ahirette de kaybedenlerdendir.

Bakara/2/191. Onlari buldugunuz yerde oldurun. Sizi cikardiklari yerden siz de onlari cikarin. Fitne cikarmak, adam oldurmekten daha kotudur. Mescidi Haram'in yaninda, onlar savasmadikca siz de onlarla savasmayin. Sizinle savasirlarsa onlari oldurun. Inkar edenlerin cezasi boyledir.

Maide/5/51. Ey Inananlar! Yahudileri ve hiristiyanlari dost olarak benimsemeyin, onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onlara dost olursa o da onlardandir. Allah zulmeden kimseleri dogru yola eristirmez.

Tevbe/9/5. Hurmetli aylar cikinca, puta tapanlari buldugunuz yerde oldurun; onlari yakalayip hapsedin; her gozetleme yerinde onlari bekleyin. Eger tevbe eder, namaz kilar ve zekat verirlerse yollarini serbest birakin. Dogrusu Allah bagislar ve merhamet eder.

Tevbe/9/29. Kitap verilenlerden, Allah'a, ahiret gunune inanmayan, Allah'in ve peygamberinin haram kildigini haram saymayan, hak dinini din edinmeyenlerle, boyunlarini bukup kendi elleriyle cizye verene kadar savasin.

Tevbe/9/41. Isteyen, istemeyen, hepiniz savasa cikin. Allah yolunda mallarinizla, canlarinizla cihat edin. Bilirseniz bu sizin cin hayirlidir.

Tevbe/9/73. Ey Peygamber! Inkarcilarla, ikiyuzlulerle savas; onlara karsi sert davran. Varacaklari yer cehennemdir, ne kotu donustur.

Tevbe/9/113. Cehennemlik olduklari anlasildiktan sonra, akraba bile olsalar, puta tapanlar icin magfiret dilemek Peygamber'e ve muminlere yarasmaz.

Tahrim/66/9. Ey Peygamber! Inkarcilarla ve ikiyuzlulerle savas; onlara karsi sert davran. Onlarin varacaklari yer cehennemdir, ne kotu donustur!...

Bakara/2/ 193. Fitne tamamen yok edilinceye ve din (kulluk) de yalnız Allah için oluncaya kadar onlarla savaşın. Şayet vazgeçerlerse zalimlerden başkasına düşmanlık ve saldırı yoktur.

aa ne bu şiddet ne bu celal müslüman olmaktan vazgeçtim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

CANIM ABİLERİM CABİR BEY, HAYALET BEY, SPARTA ABİM VE CANUYUR ABİM

YAV BEN BU İŞLERDEN ANNAMAM AMA DERLER Kİ BÜYÜKLER

ALLAH İŞİNİZİ RAST GETİRSİN....

ŞİNDİ NE DEMEK ABİLER BU YAA...

ŞİNDİ HEM HİÇBİŞEY RASTLANTI DEĞİLDİR DİYOSUNUZ

HEMDE ALLAH RAST GETİRSİN DİYOSUNUZ

HANGİSİ????

BENİM İYİCE KAFAM KARIŞTI..

ÇÖZÜN ABİLER BENİ :sorcerer:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben soruyu bütün iyi niyetimle bir daha soruyorum.

INTERLOCK ismiyle bilinen forum arkadaşımızın şahsınıza yöneltmiş olduğu

bir soru olan

allah rast getirsin ne demek eğer rastlantı yoksa

şeklindeki sorusunu eğer sizin için zahmet ve zaman kaybı olmayacaksa

cevaplayabilirmisiniz?

aslında arkadaşımızın sorusu sadece size değildi

onunla siz muhatap olduğunuz için soruyu size yöneltmiş bulunuyorum.

diğer arkadaşlarda lütfen cevap versin.çünkü soru bana da ilginç geldi. :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu konu, kelime oyunlari ile günlerce uzayarak yilan hikayesine dönecek, farkindayim :D

en sonunda interlock rkadas isyan edecek, onun da farkindayim :D

En iyisi, konuyu merak eden arkadaslarin, olasilik ve relativ konularinda biraz ön bilgiler edinmesi icin zaman taniyin sayin cedel bey :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eğer konuyu

E=m.c'2  boyutunda tartışacaksak olur.

cedel kavramı = diyalektik anlamına gelir.Bazı insanlar onu cerbeze anlamında

kullanıyor.Kelime oyunu diye kullananlar da var.Kime söylendi, neden söylendi

niye söylendi anlayamadım.

açıklarsanız sevinirim.

sevgiler

9886[/snapback]

Söylemek istedigim; rastlanti konusu dinsel verilerle aciklandiginda bilimsel bir cok acik kapi birakacaktir.

Bilimsel yöntemlerle aciklandiginda ise dinsel doyuruculuktan uzak kalacagi icin yilan hikayesine benzer demek istemistim.

yorum kimseye karsi degil, ortaya yapildi.

Konuyu kendine göre en iyi aciklayacak, cabir arkadas demek istemistim, isimler karisti.

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

rastlantı bizatihi bilimdir.Bu konu hangi alanda tartışılır ise tartışılsın tartışma bilim

ile yapılacaktır.

Bence sorun şuradan çıkıyor, kurandan ve diğer göksel kitaplardan bahseden

arkadaşlar bilimi hiç kullanmıyorlar.

Olması gereken bence şudur:

Önce inanırsınız.Sonra bilim size kapılarını açar ve sizin gelişiminize yardım eder.

Sonuç bilimsel imandır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

rastlantı bizatihi bilimdir.Bu konu hangi alanda tartışılır ise tartışılsın tartışma bilim

ile yapılacaktır.

Bence sorun şuradan çıkıyor, kurandan ve diğer göksel kitaplardan bahseden

arkadaşlar bilimi hiç kullanmıyorlar.

Olması gereken bence şudur:

Önce inanırsınız.Sonra bilim size kapılarını açar ve sizin gelişiminize yardım eder.

Sonuç bilimsel imandır.

9889[/snapback]

iyi niyetlerle yazdiginizi biliyorum.

Önce inanirsaniz, bilim asla kapilarini acmaz.

Yine de inanclariniza ramen, bilimsel arastirma yapacaksaniz, kendi ic laikliginizi kurmalisiniz. Yani inanciniz ile bilimsel aklimizi karistirmayalim diyorum. Bu cok zor bir is ama basaran binlerce insan vardir.

Cünkü din, bir cok yasamsal veriyi kula düsündürmeden sunulmustur.

Ayetleri sonu da hep ayni bicimde biter. "sizin akliniz ermez, en iyisini biz yapariz, biliriz, bilmez misiniz ki bu böyledir....." vb uzar.

Bilimel arastirmalar, eninde sonunda gelir, dinsel verilerle celisir arkadasim.

Bu benim görüsüm degil, dinlerin ortaya cikisindan bu yana böyle dönmüstür bu cark.

Tüm dinlerin, tarihleri boyunca, sorgulayan, arastiran insanlari dinsizlikle suclayip öldürmelerinin tek nedeni, iste dinde söylenenlere ters gelen bulgularin ortaya konmasindandir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bugüne kadar söylenmiş sözlerin, verilmiş kararların,yapılan yorumların kimler

tarafından olursa olsun, nerede olursa olsun

Bir birey tarafından kabulü şartlanmışlıktır.

Bunları aşalım ve kendi dünyamızı yeniden oluşturalım arkadaşım.

Bunu başarabilirsek aşk ortaya çıkar diye düşünüyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bugüne kadar söylenmiş sözlerin, verilmiş kararların,yapılan yorumların kimler

tarafından olursa olsun, nerede olursa olsun

Bir birey tarafından kabulü şartlanmışlıktır.

Bunları aşalım ve kendi dünyamızı yeniden oluşturalım arkadaşım.

Bunu başarabilirsek aşk ortaya çıkar diye düşünüyorum.

9894[/snapback]

iste, bicimsel olarak mükemmel bir yorum bu :clover:

Öznel olarak benim bakisim, yorumunuza sunu ekliyor.

Aska tüm kalbimle inaniyor, ve dünyayi cennete cevirecek olan gücün, eninde sonunda ask olduguna eminim.

Cok önemli yanlari, bence ask olayinin dinsel süzgecten gecirilmeden yasanmasi.

Cünkü yorumunuzun basindaki tanimlamaniz, aynen dinler icin de gecerli oldugundan; ben tüm etkileri disarida birakarak, insanin saf enerjisinin, hic bir güce dayanmadan ortaya cikarilmasi taraftariim.

Konunun anafikrinde hemfikiriz, isleyisinde ayriliyoruz. :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ALLAH İŞİNİZİ RAST GETİRSİN....

RAST ARAPÇADA DÜZGÜN, İSTEDİĞİN GİBİ ANLAMINA GELİYOR YANİ ALLAH İŞİN İSTEDİĞİN GİBİ DÜZGÜN OLSUN ANLAMINA GELİYOR.

ŞÖYLEDE OLABİLİR SENİN İŞİN ALLAHIN İSTEDİĞİ GİBİ OLSUN

İNTERLOCK'U CİDDİYE ALMAMAM SÖZ KONUSU DEĞİL RAST'IN ANLAMINI BİLDİĞİM İÇİN ORASI GÖZÜMDEN KAÇTI O YÜZDEN İNTERLOCK KAFAYA TAKMA

ŞİMDİ ÖĞRENMİŞ OLDUN OYUNUNU İYİ OYNA

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

biz ayrılmıyoruz.Sadece kavramları biraz farklı kullanıyoruz.

Bakın, din amaç değildir.Ancak aşka götüren araçtır, yoldur.

Çok kişi dini amaç edindiğinden çelişkiyi yaşar.

Şimdi şunu diyelim.Aşk kavramı idrak edildiğinde zaten din aşılmıştır, çünki aşk

hedeftir. :clover:

9897[/snapback]

OZAMAN, ANLASTIK VE KUSURUMA BAKMAYIN; YARDIMCIOLMAK ICIN SORACAGIM SIMDI:

HANGI DIN?

INSANI ASKA GÖTÜREN TEK ARAC, INSANIN KENDISIDI, ÖZ ENLIGIDIR DIYORUM.

DINLER NE KADAR MASUM ISLERSE ISLESIN, INSANLARI ASKA GÖTÜRECEGIM DERKEN MUTLAKA BIRILERININ CANLARINI MAALESEF YAKMISLARDIR.

ASKTA ISE ASLA CAN YAKILMAZ.

EN BASITINDEN HER DIN DÜNYAYA KENDISINI YAYMAK ADINA KARSI DINLERI KAFIR SUCLAMALARIYLA YOK ETMEYI GÖREV BILMISLERDIR. BASKA YÜZLERCE OLAYI BURAYA AKTARMAK ISTEMIYORUM.

SIMDI DIYEBILIRSINIZ KI HEP YANLIS UYGULAMALAR.

HAYIR.

2000 YILDAN BU YANA HIC MI DINLERIN TEMIZ UYGULAYICILARI OLMADI DIYE SORASIM GELIYOR: DINLER GENELLIKLE ICERIKLERINDEKI GIBI DOGRU VE AYNEN UYGULANMISLARDIR. ÖYLE OLASALARDI DEGISTIRILDIKLERI MUTLAKTIR?

NE DEMEK ISTEDIGIMI ANLATABILIYOR MUYUM BILMIYORUM.

sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynı şeyi söylüyoruz.Din ızdırap faktörüdür ve yolcuya ivme kazandırır.Din içinde

ızdırapsız, çelişkisiz bir an bile düşünemezsiniz.Burada temel sevgidir.Sevgi

ise görecelidir.O yüzden sevgi konsepti dahi bireye ızdırap verir.

Şimdi bu yol bir şekilde seyyalleştirildiğinde yani aşka doğru bir ivme kazanıldığında pek tabi dine ihtiyaç kalmayacak, ortak bilinç idrakine

ulaşılacaktır.

Din yolunda henüz yürüyenlerin birbirleri ile çatışmaları eş zamanlı olarak

kaçınılmazdır :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynı şeyi söylüyoruz.Din ızdırap faktörüdür ve yolcuya ivme kazandırır.Din içinde

ızdırapsız, çelişkisiz bir an bile düşünemezsiniz.Burada temel sevgidir.Sevgi

ise görecelidir.O yüzden sevgi konsepti dahi bireye ızdırap verir.

Şimdi bu yol bir şekilde seyyalleştirildiğinde yani aşka doğru bir ivme kazanıldığında pek tabi dine ihtiyaç kalmayacak, ortak bilinç idrakine

ulaşılacaktır.

Din yolunda henüz yürüyenlerin birbirleri ile çatışmaları eş zamanlı olarak

kaçınılmazdır :clover:

9900[/snapback]

her ask, tek basina yasanir.

bunda katilirim.

tek basina yasanani da tüm dinler icindeki ermis denilen kisiler basarmislar midir, bilemem. en azindan saygi duyarim.

Buradan su sonuca vardim. din, toplu yasandiginda, cinayetler kacinilmazdir.

Örgütlesir, kurumlasir, duraganlasir ve politik güce dönüserek icerigini yitirince birilerine saldirmak zorunda kalir.

Manastirlarda yasamini geciren hristiyan, budist kesislerin, aski tek baslarina yakaladiklari ise tartisilir. Kendilerine sorarsak ask ile bütün olmuslardir. Buna itirazim olamaz elbet.

O halde asktan söz edeceksek, kurumlasmamis dinden söz etmeli derim?

Kurumlasmamis din ise yine tek basina yasanir. kimseye yaymaz kendini.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hep aynı şeyleri söylüyoruz.

Bakın din yolu tek başına yaşanamaz.Çünki din kavramı bir çoğul ifadedir.

Nominaldir.Nominal değerler aşılmalıdır, tek liğe varmak için.

Burada bir anlaşmazlık olacağını sanmıyorum.

Sorun şurada

Eşzamanlı olarak bireyler bu yolun farklı noktalarında oldukları ve o noktada

tek başlarına oldukları için fakat bunun farkında olmadıkları için çatışmalar

ortaya çıkar diyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hep aynı şeyleri söylüyoruz.

Bakın din yolu tek başına yaşanamaz.Çünki din kavramı bir çoğul ifadedir.

Nominaldir.Nominal değerler aşılmalıdır, tek liğe varmak için.

Burada bir anlaşmazlık olacağını sanmıyorum.

Sorun şurada

Eşzamanlı olarak bireyler bu yolun farklı noktalarında oldukları ve o noktada

tek başlarına oldukları için fakat bunun farkında olmadıkları için çatışmalar

ortaya çıkar diyorum.

9907[/snapback]

diyorum ya anafikirde ayni seyleri söylüyoruz :clover:

Kurumlasmadan kastim: catismayi yaratan ekonomidir.

Artan nüfusa bagli yiyecek ve yer SIKINTISI yasayan toplumlar, ellerindeki dini politik amacli kullanip kendilerine yeni yasam alanlari bulmak üzere savasirlar. Bu doganin kuralidir ayni zamanda. Darwinin de teorisidir.

Buna bir sey demiyorum aslinda.

Bu doga yasasi islerken, dinlerin ne tür oyunlarla birlestirici rol aldiklarini göstermek te isterim.

Elbet aski bulacak insanlik, bundan da hic kuskum yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

turan dursunun dediği gibi bir kova suyu alın süpürgeye batırın sonra duvara defalarca sıçratın binlece belki yüzbinlerce su damlacıkları şekil olarak sizin için hiç bir anlam ifade etmez ama bir su damlacığı ağaca çok benziyor işte o ağacı sen yarattın ama orada o ağacın olmasını sen istemedin

sizler olaylara tersden bakıyorsunuz ortada bir yaşam varsa o yaşamı oluşturan öğeler mutlaka olacaktır diyorsunuz ki havada % 21 oksijen %17 azot var eğer havada %20 oksijen % 18 azot olsa idi şu anda yaşamayacaktık doğru solunum sistemimiz şu anda ki gibi olmayacaktı belki daha mükemmel olacaktık belki hala bakteri idik belki sürüngendik belki biz olmasakta yerimize başkabir canlı türü olacaktı bu belkiler hiç bitmez yaşamın sonsuz seçeneği vardır bizim yaşamımız bu sonsuz seçenekten biri zaman bizi yarattı ama zaman bizim olmamızı istemedi diyorsunuz ki hücre böyle karışık falan filan o dedikleriniz olmasaydı yaşam olmayacaktı size soruyorum allah niye karmaşık düzen yarattı o ol deyince

olu veriyor yaşamı basitleştirseydi evren niye tarla gibi sınırlı değil niye sonsuz ve karmaşık bir avuç olan biz ateistleri yanıltmak için mi?niye yanıltmak istesin ki?

allah zaten bizim kalbimizi mühürlemiş

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.