Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

39 Yaşında Kalça Protezi Oldum. İşte Bunun Çok Yaygın Olmasına Yol Açacak Nedenler

Admin

Önerilen İletiler

• Admin

39 Yaşında Kalça Protezi Oldum. İşte Bunun Çok Yaygın Olmasına Yol Açacak Nedenler

Bu durumda Yeni bir trendin peşine takılmış gibi görünüyorum

5d56e3b13efeb.jpg

Titanyum alaşımlı bir sivri uç artık uyluğumun bir parçası.

Beş inç uzunluğundaki dövme metal parça, Aralık 2017'de Memphis, Tennessee'deki bir fabrikada montaj hattından çıktı. Smith and Nephew adlı bir şirket tarafından üretilen bileşen, Anthology adlı bir modeldir. Yapay kalçamı oluşturan dört parçadan biri.

Kök adı verilen bu kısım, Nisan 2018'de Manhattan'daki NYU Langone Ortopedi Hastanesinde vücuduma katıldı. Bir cerrah uyluk kemiğimin üst kısmındaki kemikli topu kesti, kalça ekleminin bulunduğu yerdeki (anatomik olarak "asetabulum") pelvis kısmındaki yuvayı oydu ve bu sap ile diğer üç parçayı yerleştirdi. Aynı günün ilerleyen saatlerinde hastaneden ayrıldım ve 1978'de doğduğum bedenin yeni üyeleri olarak bu bileşenlerle eve gittim.

ABD'de her yıl tam kalça protezi yaptıran yüz binlerce kişiden biriyim. Genç bir insan olarak - kurulduğunda 39 yaşındaydım - aykırı biriyim, ama aynı zamanda bir eğilime biraz hip. Yapay kalça alıcılarının yaşı düşüyor: 2000 yılında, ortalama yaş 66'nın biraz üzerindeydi; 2014 yılında 64.9 idi. En hızlı büyüyen grup mu? Prosedürün demografik eğilimlerini araştıran Pennsylvania Üniversitesi tıp fakültesinde cerrahi asistanlığı yapan Matt Sloan, emekliler değil, 55-64 yaş arası insanlar diyor.

Yeni bir kalça istedim çünkü yıllardır acı çekiyordum. 2010 yılında 30'lu yaşlarımın başındayken eklemde halka benzeri kıkırdak olan labrumumu yırttım. 2011'de onu onarmak için yapılan ağrılı bir artroskopik ameliyat, kalçamı daha iyi hale getiremedi ve bir "revizyon" ameliyatına ihtiyacım vardı. 2014 yılında bir doktor eklemi onarmak için elinden gelen her şeyi yaptı ve yeniden yırtılmış labrumumu düzeltmek için kadavradan doku grefti verdi. Sonuçta, bu operasyon da başarısız oldu. Yeni bir kalçaya ihtiyacım vardı. Vücudumdaki en zayıf noktaydı - gitmesi gereken artritik bir eklem.

On yıllar boyunca, yapay kalçalardaki materyaller, doktorların artık benim gibi daha genç hastalara koyduğundan emin olacak kadar gelişti. Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde klinik ortopedi cerrahisi profesörü olan Dr.Lawrence Dorr, "Cerrahlar, geçmişte, üzerlerine tam bir kalça protezi yapmak istemiyorlardı, çünkü bir dizi birden fazla ameliyat başlatacaklarını düşünüyorlardı," diyor. Keck Tıp Fakültesi. Şimdi, "kalça protezi yapabileceklerini biliyorlar ve eğer çok iyi yapılırsa, 30 yıla kadar kalmaması için hiçbir neden yok."

20. yüzyıl boyunca bir dizi başarısızlık, ilerleme ve artan gelişmeler, kemiğin kelimenin tam anlamıyla büyüyebileceği kadar rafine bir proteze yol açtı.

İşleyiş şekli şöyledir: Modern yapay kalçanın dört parçası, büyük bir top ve soket ekleminin yerini alır. Operasyon sırasında, cerrah o topu uyluk kemiğinin tepesinden kestikten sonra - eğer birlikte şarkı söylüyorsanız uyluk kemiği - oyulmuş kemiğin içine bir kısmı hala çıkıntı yapan bir titanyum sapı yerleştirir. Ardından, gövdenin tepesine bir seramik kafa (yeni top) takılır; benimki Alman şirketi Caramtec tarafından yapıldı ve pembemsi bir renge sahip. Asetabular tarafta, yarım küre şeklindeki bir titanyum alaşımlı kabuk, oyulmuş yuvaya bastırılır ve ardından dayanıklı bir plastik (teknik olarak, çapraz bağlı ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilen) astar bu metalin içine sığar. Fincan.

5d56e47f22a05.jpg

Metalin iskeletimle birleşebilmesi için, gövdenin ve kabuğun bir kısmında ticari olarak saf titanyum denen bir madde kaplaması var. Kemik, bu gözenekli katmanla birleşebilir, çimento gerektirmez ve doğal ile yapay olanı birleştirebilir. Yaklaşık 7.000 kalçanın ve 5.000 dizinin yerini alan Dorr, "Kemik bu yüzeye bakıyor ve kendini görüyor," diye açıklıyor. Ameliyattan birkaç hafta sonra, olgunlaşmamış kemik metalin içinde büyümeye başlamış olacak. Dorr gönülsüzce, "Kemiğin neden bu kadar aptal olduğunu asla anlayamadım," dedi. Titanyuma mı dönüşecek? Tabii neden olmasın.
Bağlantısız Bir Yolculuk

Titanyum ve polietilen elbette nispeten modern gelişmelerdir. 1940'larda ve 50'lerde, hem materyaller hem de prosedür henüz başlangıç aşamasındaydı.

İlk yapay kalça, Austin Moore adlı bir cerrahtan geldi. Ancak onun versiyonu sadece yarım kalçaydı: femur tarafında metal bir replasman, yapay soket yok. Dorr, "Hiçbiri çok etkili değildi" diyor. (Moore'un yaklaşık 1950'lerdeki implantlarından biri, üstteki fotoğrafta gösterilmektedir.) Sorunun bir kısmı, doktorların implantı uyluk kemiğine nasıl taktığıydı. "Sadece sapları kemiğe vurdun." İmplantlar gevşek çalışabilir. Artı, protez doğrudan doğal yuvaya oturur - metal kemiğe karşı. Ah. Dorr, "Muhtemelen yalnızca yüzde 30 ila 40 başarılı oldu" diye tahmin ediyor.

Moore'un malzeme seçim süreci de oldukça rahattı. Efsaneye göre, implantı kobalt kromdan mı yoksa paslanmaz çelikten mi yapacağına karar verirken, her ikisinin de örneklerini arka bahçesinde gömdü. Onları tekrar kazdığında, çeliğin paslanması vardı, ancak kobalt krom yoktu. (Moore sahte kalçalarından birini Chrysler'ına bir başlık süsü olarak bile taktı.) Dorr, "FDA'nın bugün bunu geçeceğini sanmıyorum" diyor.

1960'larda kalça protezleri, büyük ölçüde John Charnley adlı bir İngiliz ortopedi cerrahı sayesinde modern biçimini almaya başladı. Eski Massachusetts General Hospital kalça cerrahı William Harris'e göre, Charnley "inanılmaz tek bir odağa sahipti - dünyada bu sorunu çözmekten başka hiçbir şeyin önemi yoktu: yapay bir kalça eklemi yaratmak."

Charnley'in tercihlerinin hepsi mükemmel değildi, ama birkaç önemli şey hakkında doğru fikri vardı. Önce, femura metal bir implant yapıştırmak için kemik çimentosu kullandı. USC'den Dorr, "Bu ağrı kesici ve güçlü bir bacak verdi" diyor, "insanlar aksamadan yürüyebiliyordu." İkincisi, ilk kalçasında - toplamda yaklaşık 300 kalçası vardı - yapay bir yuva vardı, böylece metal protez doğrudan kemiğe sürtünmüyordu.

Soket için en iyi malzeme seçiminin yine de biraz çözülmesi gerekiyordu. Charnley ilk önce Teflon'u veya politetrafloroetileni (PTFE) denedi, ancak metal protez ona sürtündükçe hızla yıprandı ve küçük parçacıklar oluşturdu. Kemik ve implant arasındaki bağlantı dayanmadı. Dorr, "Böyle gevşek bir implant, artritten daha çok acıtır" diyor. "Parçacık kalıntıları kemiğe zehir gibi davranıyor."

Sonunda Charnley, yüksek yoğunluklu polietilen adı verilen bir plastiğin üzerine indi. Malzemeleri kendi bacağında test ederek onayladığı Teflon kadar hızlı yıpranmadı. Lancet'e yazdığı bir mektupta "Yerinde dokuz ay sonra, iki PTFE numunesi nodüller olarak açıkça elle tutulur" diye yazdı. "Orijinal implantın hacminin neredeyse iki katı." Polietilenin böyle bir sorunu yoktu. Charnley'in kendi kendine deneyi ne zaman yaptığı belli olmasa da, 1962'de başladığı yeni plastiği hastalara koymadan önce in vivo testini tamamladı.

Ancak Charnley’in icadı temel kibir hakkına sahip olmasına rağmen, polietilen sonunda hastalar için ciddi sorunlara neden olmaya başladı. Teflon gibi, vücutta bir zincirleme reaksiyon başlatarak - çok daha yavaş - yıprandı. Bağışıklık sisteminin bir parçası olan makrofajlar plastik parçaları yuttu ve bu da başka bir hücre türü olan osteoklastların yakındaki kemiği yemesine neden oldu. Sonuç, bir implantın gevşeyebileceği ve etrafındaki kemiğin bile kırılabileceği osteoliz adı verilen bir sorundur.

Biyografi yazarı Harris, Vanishing Bone: Total Kalça Replasmanlarının Neden Olduğu Gizli Bir Hastalığı Fethetmek kitabında "[Bu] binlerce insan için felaketti ve bir milyondan fazla insanın hayatını ciddi şekilde bozdu" diye yazıyor. O, 1980 yılında, tam kalça protezinden on yıldan daha kısa bir süre sonra bacak kemiğinin yürürken basitçe kırıldığını hisseden bir hastayı anlatıyor.

90'lı yıllarda, biri Harris liderliğindeki üç ekip daha iyi bir malzeme bulmak için ayrı ayrı çalıştı. Harris özellikle motive olmuştu çünkü yapay kalçaları olan hastaları yeniden ameliyat etmek zorunda kalacaktı. "Onlara ameliyatı yapmalarını söyledim ve sonra lanet olası şey başarısız oldu" diye hatırlıyor. Revizyon ameliyatları olarak adlandırılan bu karmaşık ameliyatlar 12 saate kadar sürebilir.

Sonunda, grupların her biri, moleküler düzeyde daha dayanıklı hale getirilen bir plastik olan çapraz bağlı polietilen için patentler kazandı. Şimdi milyonlarca modern yapay kalçada. Bir elektron mikroskobu altında, normal ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilen, sarılmış ve birbirine dolanmış, ancak sıkıca bağlı olmayan uzun karbon ve hidrojen molekülleri iplikleri gibi görünür. Çapraz bağlanma, bitişik moleküllerin birçok farklı yerde güçlü kovalent bağlar yoluyla birbirine bağlanmasına neden olarak malzemeyi sertleştirir. Los Angeles'taki Ortopedi Çocuklar Enstitüsü'nde ortopedi ve biyomekanik mühendisi ve eski araştırma başkan yardımcısı olan Harry McKellop, çapraz bağlamadan sonra plastik kalça astarının "devasa bir polietilen molekülü" olduğunu söylüyor.

5d56e523b65c6.jpg

Bugünün hastaları için fark ölçülebilir. Yeni malzeme, yıllık aşınmada yüzde 90 ila 95 azalma sağlıyor. Yeni Zelanda'da yapılan bir çift kör çalışmada, 10 yıldır eski polietilen kalçaları olan hastalar yıllık 0.27 milimetre yıpranırken, çapraz bağlı malzemelere sahip olanlar ise yılda ortalama sadece 0.03 milimetre yıpranıyordu. Lancet'teki yeni bir makale, araştırmasındaki kalçaların yüzde 58'inin 25 yıl sürdüğünü buldu. Bununla birlikte, aklınızda bulundurun: Bu sayı, en yeni malzemeden önceki implantları da içerir, bu nedenle modern modellerin hayatta kalma oranı muhtemelen artacaktır; Çalışmanın yazarı Jonathan Evans, "Bugüne kadar gördüğümüz her şey daha iyi yaptıklarını gösteriyor" diyor.

Ancak NYU Langone Ortopedi Hastanesinde kalça protezimi yapan cerrah Roy Davidovitch, “kutsal kâse yüz yıllık poli” diyor. "Eğer bunu yapabilseydin, temelde bir kalça protezi takabilirsin ve umarım o olur ve bunu daha genç ve daha genç hastalarda yapabilirsin."
Daha Şık Olmak

Bugün yüzlerce başarısızlıkla başlayan bir ameliyat rutindir. Verilerin mevcut olduğu en son yıl olan 2014'te, Amerika Birleşik Devletleri'nde 370.770 kişi yeni bir kalçaya kavuştu. Bu sayı giderek artıyor: Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, 2030 yılına kadar ABD'de her yıl 635.000 kişi yeni bir yapay kalça alacak.

Yaygındır, ancak hala büyük bir ameliyattır. Mass General'dan Harris, "Vücudun büyük bir bölümünü parçalıyorsunuz ve onu mekanik olarak değiştiriyorsunuz - bu, insan vücuduna büyük bir saldırıdır" diyor. "Ve yine de olağanüstü bir başarı oranına sahip."

On yıllardır artan iyileştirmeler, sentetik eklemli hastalara hediye vermek için doğru malzemeler ve ameliyat tekniklerini sıfırlamış olsa da, bunu mükemmelleştirmek için hala yapılması gereken işler var. Günümüzde yapay kalçalarla ilgili en büyük sorunlardan biri, doğal kalçalara göre yerinden çıkarılmasının daha kolay olmasıdır. Bir diğeri enfeksiyondur - insan yapımı bir kalçada kan akışı yoktur, bu nedenle üzerinde bakteri birikebilir. New York'taki Özel Cerrahi Hastanesi'nde ortopedi cerrahı olan Michael Alexiades, araştırmacıların bir düzeltme üzerinde çalıştığını söylüyor. Bir strateji, implantı metale bağlı bir antibiyotikle kaplamaktır, diyor ve bu daha sonra doğru koşullar altında yerel olarak salınabilir. Bu hala çok erken aşamalarda.

Nihayetinde herkes ölene kadar vücudunda mahsur kalır. Ancak vücut parçaları bozulmaya başladığında, doğru parçaysa yeni bir tane alabilirsiniz: Doktorlar ayrıca dizlerinizi, omuzlarınızı, dirseklerinizi, ayak bileklerinizi, bileklerinizi ve hatta omurganızdaki diskleri değiştirebilir.

Yeni kalçam ilkbaharda sabah içime takıldı ve o gün daha sonra eve gittim. Bu benim üçüncü kalça ameliyatım, ama ilki gerçekten işe yaradığını hissediyorum. Artroskopik ameliyattan daha dramatik bir operasyondu ama iyileşme çok daha kolay oldu. Yaklaşık 11 aydır fizik tedavi görüyorum ve tamamen ağrısız olmasam da eklemim sonunda daha iyi hissediyor. Doğanın verdiği parçamın gitmesine sevindim. Metal, plastik ve seramiğin yerinde olmasına sevindim. Yıllar sonra ilk defa, kalçam için umudum var.

Kaynak: Popular Science - Pocket Worthy 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.