Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Neden Ay bir semboldur?

kutsalyaratik

Önerilen İletiler

Gecenlerde Allah kelimesinin kokeni hakkinda bir kac sattir yazi yazmistim, ama bakiyorum bugun o topicten eser kalmamis, silinmis. Silende sagolsun, savunanda sagolsun.

Simdi soyle bir soru soruyorum tum Muslumanlara;

Neden Ay(hilal) Islamiyetin simgesidir? Kabedeki siyah tas(Hacerül Esved) neden cok kiymetli?

Ben bunlarin Muslumanlar tarafindan aciklanmasini bekliyorum.

Not:Unutulmasinki Islam peygamberi Muhammedin kabilesinin sancagindada Hilal vardi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım hayatın sırrını sormuyorsun.

Hilal Sümerlerden kalan bir semboldur. Sümerler kutsal saydıkları nesnelerin üstüne hilal çizerlerdi.

Zamanla ortadoğudaki bir çok kabilenin ve boyun sancakları hilal figürüne sahip oldu. Bu sadece ortadoğuylada sınırlı kalmadı. Roma sancaklarındada hilal figürü kullanıldı. Mesela Caesar'ın sancağı ucunda hilal olan bir çubuğa takılmış kartal heykelidir.

Hilalin islamiyetin sembolu haline gelmesi konusu ise, adı üstünde sembol. ilk müslümanların kabilesinin sancağı hilal olduğu için. Onları takip edenlerde bu sembolu kullanmaya başlamışlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Boylesi cocuksu cevaplar ile bu soru gecistirilemez. Once Islam peygamberinin Islamiyetten once dini arastirilmali.

Harran ovasindan Misira kadar olan bolgede yapilan arkeolojik kazilarda cikan sonuclar sunu gosterdi:

Bu yore halklari arasinda yildizlara tapinmak cok yaygin bir gelenekti, hatta bir dindi. Gunes ve Ay iki tanriydi, bunlarin evliliginden olan ucte kizlari vardi. Bunlar al-Lat, al-Uzza ve Manat idi. Bunlarin adlari Kurandada gecer Peygamberin baskaldirisi Ay tanrisi yani bu tanrilarin icinde en buyugu olan Al-Ilah in es sahibi ve cocuk sahibi olmasiydi. Diger dinlere daha yakin olmak ve bir yenilik yapmak amaci ile Kuranda Allaha es kosmanin cok buyuk gunah oldugunu belirtti. Yani kisacasi Islami ulklerede kullanilan HILAL sabii likten gelmedir ve gercekten AY tanrisini anlatan bir isarettir. Kuranda Ay hakkinda bir cok ayette bulunur.

Takvim de Ay hareketlerine gore ayarlanir.

Isterseniz dahada acabiliriz bu konuyu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.