Zıplanacak içerik
  • Üye Ol
Admin

Bifokal - Çift Odaklı - Uzak ve yakın gözlükler tarih oluyor

Önerilen İletiler

Bifokal - Çift Odaklı - Uzak ve yakın gözlükler tarih oluyor

 

[sharedmedia=videos:videos:8311]

 

Esnek lens ve basınçsal elektrikli pistonlar, akıllı gözlüklere otomatik netleme özelliği getirecek. Geliştirilen yeni teknoloji ile akıllı gözlükler artık ayrı ayrı uzak ve yakın gözlükleri kullanmayı tarihe karıştıracak. Günümüzde kullanılan lenslerle mümkün olmayan bu yenilik, ‘likit lens’e sahip akıllı gözlüklerle mümkün olacak.

 

1797030.jpg

 

Utah Üniversitesi araştırmacıları, geliştirdikleri esnek lensler ve basınçsal elektrikli pistonları kullanarak, akıllı gözlüklerin bir prototipini ürettiler. Hem uzak hem de yakını görmekte zorlanan hastalar üzerinde yapılan denemelerde gözlüğün, her iki mesafeyi de pistonların hareketiyle lens kırvımlarını değiştirerek, net olarak gösterdiği kanıtlandı.

 

1797029.jpg

Gözlüğün, kullanıcının ihtiyaçlarına göre kendini ayarlaması için, iki ayrı bilgiye ihtiyacı var. Birincisi, hastanın mobil uygulamaya gireceği reçetesi, ikincisi ise netleştirilmesi istenen objenin akıllı gözlükle arasındaki, akıllı gözlük tarafından otomatik olarak algılanan, mesafe. Bu iki bilgiyi kendi algoritmasıyla işleyen akıllı gözlük, lenslere ne kadar baskı yapılması gerektiğini hesaplayarak kullanıcının tek gözlükle hem uzak hem de yakını görmesine imkan sağlıyor.

Tekrar şarj edilmesi gerekmeden 6 saat çalışan akıllı gözlüğün, fonksiyon gösteren bir prototipinin yapılmasıyla, daha hassas netleme sağlama amacıyla, göz takip sistemi geliştirme çalışmalarına başlandı.

 

0.jpg

 

An early prototype of the smart glasses. (Photo credit: Dan Hixson/University of Utah College of Engineering)
 
Say goodbye to bifocals and hello to smart glasses.
 
A research team at the University of Utah recent put together a set of "smart glasses," which use lenses that automatically adjust their focus to what the person around them is looking at, no matter if it's far away or up close.
 
University of Utah electrical and computer engineering professor Carlos Mastrangelo and doctoral student Nazmul Hasan said in a press release that these glasses could eliminate the need for reading glasses.

“Most people who get reading glasses have to put them on and take them off all the time,” Mastrangelo said. “You don’t have to do that anymore. You put these on, and it’s always clear.”
Here's how the smart glasses work.
 
Human eyes require lenses to focus, but lenses lose ability to focus as they age.
 
These smart glasses use glycerin — a colorless liquid — to help move the lenses back and forth, changing the focal point. The glycerin is enclosed within a rubber-like material, and moves the lenses like a piston, back and forth.
 
Researchers created special eyeglass frames for the lenses. The lenses measure the distance between the wearer and the object and will readjust its focus based on that distance.
 
In simple terms, if you're reading a book and then look across the street at a house, the glasses will adjust automatically.
 
The shift takes 14 milliseconds, according to the press release.

 

 

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

İletiniz moderatör kontrolünden geçtikten sonra sitede gösterilmeye başlanacaktır. Eğer buna maruz kalmak istemiyorsanız lütfen hemen bir ÜYE OLUNUZ.

Misafir
İletinizi misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer üye iseniz lütfen GİRİP YAPARAK gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.