Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ajazds

Önerilen İletiler

Merhabalar öncelikle.

İsmim Ayça, 20 yaşındayım,mühendislik öğrencisiyim ve yurt dışında eğitim alıyorum.Tanıştığım Hıristiyan birisi,  benim hayat tarzımın, kişiliğimin onun çok dikkatini çektiğini söyledi ve diğer herkesten farklı olduğumu da.Bana karşı bir şeyler duyduğunu söyledi ama ben hiç bir şekilde bir şey hissetmiyorum o kişiye karşı. Ama çok iyi, yardımsever biri olduğunu düşünüyorum.Bana evlenme teklifi etti ve ben de bunun inanç farklılığı sebebiyle mümkün olmadığını söyledim.  Eğer müslüman olursam benimle evlenir misin dedi? ve ben bu durumda ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum. Karşımda hiçbir şey hissetmediğim biri ama "müslüman olmak" kelimeleri ağzından çıktı. Yardımınıza ve fikirlerinize ihtiyacım var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

islam dininde evlenenlerin müslüman olmalari sarti diye  bir sart olmadigi görüsündeyim.Eger iki tarafta karsilikli olarak birbirlerinin inanclarina saygi duyabiliyorlarsa evlenmelerinin önünde bir engel olmadigini söyleyebilirim.Hele ki eger arada bir sevgi varsa,illa ki sen benim dinimi kabul edeceksin demek sevginin yoklugunu anlatir.Evlenme teklif eden kisi kendiliginden inancini degistirirse bu na da diyecek birsey olmaz ama bunu sart kosmak,veya benim dinimden degilsin seninle evlenemem demek bence bagnazliktir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• lmaz şartlardan biri namuslu olmaktır.
  • Zinakar birisi ancak zinakar başka biriyle veya müşrikle evlenebilir. Ancak tevbe edip durumunu düzeltirse namuslularla da (Nur 24/5) evlenebilir.
  • Müslüman bir erkek veya kadın, Müslüman’la veya diğer dinlerden biriyle evlenebilir. Ama Allah Müslümanların Müslümanlarla evlenmelerini önemle tavsiye etmiş ama diğerlerini yasaklamamıştır.
  • Evli çiftlerden biri din değiştirdiğinde nikâh sona ermez. Mesela ikisi de kâfir olan çiftlerden biri Müslüman olduğunda nikâh devam eder. Veya ikisi de Müslüman olan çiftlerden biri kâfir olduğunda nikâh yine devam eder.
  • Evlenmede Allah’ın tavsiye ettiği sıralama şöyledir: Namuslu Müslüman bir erkek öncelikle namuslu Müslüman bir kadınla evlenmelidir. Buna gücü yetmezse namuslu Müslüman bir esir kadınla evlenmelidir. Ancak bu durumu Allah tavsiye etmemekte, sabretmesinin daha hayırlı olduğunu söylemektedir. Bu da olmazsa başka dinlerden olan namuslu bir kadınla evlenebilir.
  • Peygamberimiz “Müslüman olan hiçbir kadına kocan da Müslüman oldu mu?” Müslüman olan hiçbir erkeğe de “Karın da Müslüman oldu mu?” diye sormamış ve hiçbir çifti din farkından dolayı ayırmamıştır.
  • Nuh ve Lut (onlara selam olsun) peygamber olmalarına rağmen hanımları müşrikti. Bundan dolayı ayrılmadılar.
  • Bu delillere rağmen fıkıh kitaplarında geçen ‘din farklılığı nikâhı bozar’ şeklindeki genel yargının yanlış olduğu ortaya çıkmaktadır.
  • Allah Kur’ân’ı yine kendi açıklayacağını söylemiştir. Bunun için de Kur’ân’ı mesâni (ikili) sisteme göre indirmiştir. Bu ikili sistemin anlaşılmasının kolay olması için de teşâbuh sistemini koymuştur.
  • Kur’ân ve hikmet ayrı ayrı şeyler değildir. Hikmet Kur’ân’ın içindeki bilgi ve hükümlerdir. Peygamberlere hikmet yani Kur’ân’daki hüküm ve bilgileri bulma yeteneği verilmiştir. Peygamberler Kur’ân’da ki hikmet ile örnek olurlar. Bu örnekliğe biz sünnet diyoruz. Kur’ân’da gösterilen yönteme göre çalışan kişiler de hikmete ulaşır. Biz mü’minler Kur’ân’ı açıklama alışkanlığını bırakmalı ve Allah’ın Kur’ân’da yaptığı açıklamaları bulmaya çalışmalıyız.

Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Şimdi konu şu, birşey hissetmediğin halde neden başka konuları öne sürüyorsun onu anlamakta zorlanıyorum.... Hissetmiyorsan güzelce açıkla ve 'move on'...

Ama birşeyler hissediyorsun fakat Dİn yüzünden çelişkideysen ve o nedenle birşeyler hissetmediğine inanmak istiyorsan o da başka bir konu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar öncelikle.

İsmim Ayça, 20 yaşındayım,mühendislik öğrencisiyim ve yurt dışında eğitim alıyorum.Tanıştığım Hıristiyan birisi,  benim hayat tarzımın, kişiliğimin onun çok dikkatini çektiğini söyledi ve diğer herkesten farklı olduğumu da.Bana karşı bir şeyler duyduğunu söyledi ama ben hiç bir şekilde bir şey hissetmiyorum o kişiye karşı. Ama çok iyi, yardımsever biri olduğunu düşünüyorum.Bana evlenme teklifi etti ve ben de bunun inanç farklılığı sebebiyle mümkün olmadığını söyledim.  Eğer müslüman olursam benimle evlenir misin dedi? ve ben bu durumda ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum. Karşımda hiçbir şey hissetmediğim biri ama "müslüman olmak" kelimeleri ağzından çıktı. Yardımınıza ve fikirlerinize ihtiyacım var.

Merhaba Ayça, 20 yaşında, yurt dışında mühendislik eğitimi...

Tebrik ediyorum hepsi çok güzel. Yaşın 20, özgürce kendi kararlarını alırsın, alabilirsin yani.

Mühendislik eğitimi almana gelince muhtemelen mantıksal-matematiksel, analitik zekanın bir çok insana göre daha gelişkindir zira bir mühendis için analitik zekanın çok kuvvetli olması gerekir. Mantıksal gelmeyen hiçbir şeyin üzerinde çaba dahi sarf etmez bu tür insanlar. Neden sonuç ilişkilerini çok iyi kurarlar falan filan...

Şimdi aslında şu yukarıda yazdıklarına hem kızıyorum hem de onları anlamaya çalışıyorum. Adamı sevmiyorum, birşey hissetmiyorum ama eğer benimle evlenirse (birlikte olursa) müslüman olabilir, ne yapayım diye soruyorsun. Belli ki duygusal zeka biraz sınırlı çalışıyor, bu aşk, sevgi ilişkilerinden çok da anlamıyorsun... Sırf adamı müslüman edeyim diye adamla evlenmeye kalkışıyorsun. O halde madem sordun işte cevap: Bir insanla evlenmeyi düşünüyorsan önce ona aşık ol. Aşık değilsen evlenme... Evlilik zaten çekilmez bişi, bir de bunu aşık olmadığın bir insanla hiç yapma biggrin.png

Ona da söyle müslüman olması için illa seninle evlenmesi gerek miyor (bunu sen ona söyle, ben de sana söylüyorum) La ilahe illallah diye başlayan şahadet cümleleri var ya onlar yetiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden müslüman olmasi ona söyleniyor ki peki ya adam derse ki hiristiyan olursan seninle evlenirim o zaman ne olacak?

Evlilik icin eger iki tarafta birbirinin konumundan memnunsa,iki taraf icinde fiziksel duygusal engel yoksa neden din konusu araya sokusturuluyor ki?

Anladigim kadari ile arkadas o adami sevmiyor yani evlenmesi icin bir engel var ortada.Yani adam müslüman olsun diye evlen peki sonra olunca müslüman onu sevecekmisin?

Sevilmeyen bir kisiyle evlilik olmaz müslümanda olsa olmasada bu degismez.SEVGININ DINI YOKTUR.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.