Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bir soru

Fragged

Önerilen İletiler

Bazı aileler normal liseler yerine neden imam hatipleri tercih etmek istiyor?

özellikle camilerde hiç görev yapamayacak bayanların imam hatipleri tercih etmesini hiç mi hiç anlamıyorum ? benim düşüncem şeriat özlemi bütün imam hatipli öğrencilere soruyorum hepsi şeriat gelmeli diyor ha aralarında da dinin derinliklerine dalınca ateist olanlarıda var ben 3-5 tane biliyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden şeriat gelmeli diyorlar?

Evet ve camilerde görev yapayacakları zaten bilinen bayanların imam hatipleri tercih etmelerinin sebebi nedir?

eğer 8 yıllık eğitim gelmeseydi imam hatip liselesi öğrencileri 3 katına çıkacaktı bu ne demek sayılarının artması imam hatiplerde dini ağırlıklı eğitim görüyorsun

neden mi?şeriat gelmeli çünkü allahın kanunlarıyla yönetilmek istiyorlar allah böyle istiyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İMAM-HATİP LİSELERİNİ TERCİH EDİYORLAR ÇÜNKÜ; ÇOCUKLARININ MÜSBET İLİMLERİN YANI SIRA DİN EĞİTİMİ ALMALARINI İSTİYORLAR...ERKEK VEYA KIZ ÇOCUK FARKETMEZ, %90 I ZATEN ÇOCUKLARININ İMAM VEYA HATİP OLMASINI İSTEMEZLER...MAKSAT SADECE DİN EĞİTİMİ...ÇÜNKÜ AİLELER KENDİLERİ BU EĞİTİMİ VEREMİYORLAR...ÇÜNKÜ BİLMİYORLAR...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Zıplayan Dana

özellikle camilerde hiç görev yapamayacak bayanların imam hatipleri tercih etmesini hiç mi hiç anlamıyorum ? benim düşüncem şeriat özlemi bütün imam hatipli öğrencilere soruyorum hepsi şeriat gelmeli diyor ha aralarında da dinin derinliklerine dalınca ateist olanlarıda var ben 3-5 tane biliyorum

liseye giden bir öğrenci neyi biliyor ki ATEİST oluyor,bu kadar kolay mı....Bence de hepsi ŞERİAT için orada okumuyor,daha çok ailelerin "BATI"ya karşı kendi geleneklerini koruma ,sahip çıkma düşüncesiyle bu yola başvurduklarını düşünüyorum,sorun biraz da AHLAKİ."BATI"nın kendi çocuklarını kötü ahlak sahibi kişiler olarak yapmak istediklerine inanıyorlar.Benim de aralarında tanıdıklarım var,ve dışarıdan sanıldığı kadar kötü durumda değiller,bazı kesimler bunları kendi evlerine çağırıyorlar ve orada ilmi ve de ahlaki eğitim veriyorlar,IŞIK EVLERi de bunlardan biri(F.GÜLEN EVİ)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugüne kadar imam-hatip lisesi mezunu olmuş hiç bir kimseden şeriat propagandası görmedim..

Ama lise çıkışlı birçok kimseden kırmızılı, yeşilli, sarılı bayraklarla, çok rejim karşıtı gösteriler gördüm..

Bugüne kadar imam-hatip lisesi mezunu hiçbir kimseden hortumculuk, hırsızlık, katillik gibi büyük suçlar görmedim, duymadım..

Ayrıca bu konuda yapılmış bütün istatistikler, imamhatip lisesi mezunlarının diğer lise mezunlarına göre suç oranlarının yok denecek kadar düşük olduğu gösterdi..

İmamhatip lisesine gitme yada, çocuğunu gönderme meselesi tamamen, düzenin bozuk çarkında çocuğunu dini ve ahlaki yönden ezdirmeme, çocuğuna hem dini bilgiler, hem de müsbet ilimler öğretilmesi arzusudur..

Ayrıca İmama-hatip liselerinde çok yoğun bir müfredat vardır..

Mesleki dersler dışında, müsbet ilimlerle ilgili dersler de aynı ciddiyette ve diğer dengi okulların programlarıyla bire bir aynıdır..

İmam-hatiplerin üniversite sınavlarında ki başarı oranı, diğer liselerden çokçok fazladır..

Ben imam-hatip lisesi mezunu değilim ama onları iyi tanıyorum..

Saygılar-Sevgiler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

imam hatipler ismet inönü döneminde mecburen açılmış okullar. müslümanların inançlarına o dönemde büyük bir saldırı var. ateizm de o günlerde türkiyede yeşermiş. eğitim enstitüleri üs olarak kullanılmış. müslüman olan bir ülkenin toplumu kendi dinini yaşayamaz duruma düşmüş. bunun getirdiği bir infial var. bu infiali sezen o dönemin devlet adamları. ki ateist olan ismet inönüdür. onun döneminde İHL ler açılmış. zamanla toplum eksikliğini hissetiği dinin kurallarını çocuklarını bu okula göndererek tamamlamak istemiştir. tamamen saf duygularıyla.bunu bir ateist tabiki hoş karşılamaz. çünkü; kulaktan duyma bir din bilgisine sahip olan insanlara daha rahat peygamber ve kuran tartışması yaparlar. kendilerince de müslümanların inançlarını çürütmüş olurlar. psikolojik rahatlığa kavuşurlar.. bu forumda bulananlar gibi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Zıplayan Dana

imam hatipler ismet inönü döneminde mecburen açılmış okullar. müslümanların inançlarına o dönemde büyük bir saldırı var. ateizm de o günlerde türkiyede yeşermiş. eğitim enstitüleri üs olarak kullanılmış. müslüman olan bir ülkenin toplumu kendi dinini yaşayamaz duruma düşmüş. bunun getirdiği bir infial var. bu infiali sezen o dönemin devlet adamları. ki ateist olan ismet inönüdür. onun döneminde İHL ler açılmış. zamanla toplum eksikliğini hissetiği dinin kurallarını çocuklarını bu okula göndererek tamamlamak istemiştir. tamamen saf duygularıyla.bunu bir ateist tabiki hoş karşılamaz. çünkü; kulaktan duyma bir din bilgisine sahip olan insanlara daha rahat peygamber ve kuran tartışması yaparlar. kendilerince de müslümanların inançlarını çürütmüş olurlar. psikolojik rahatlığa kavuşurlar.. bu forumda bulananlar gibi...

Böyle bir açıklamaya şapka çıkarılır:Ateizm yeşermiş de İ.inönü buna engel olmak için İHL'lerini kurmuş.Çok doyurucu bir açıklama,sayende yeni bir şey daha öğrendim...Yaşın kaç senin bakayım,okula gidiyor musun sen,kaça gidiyorsun...kendine ATEİST diyen bir kişi ile hiç konuştun mu,ayrıca dinlere saldırmak ATEİZM'in bir gerekliliği değil sadece o kişilerin dikkat çekme ya da saygısızlıklarının bir ürünü olabilir...

İHL mezunların istatistik bilgilerini tutmadım ki zaten istatistikler hiçbir şeyi açıklamaz,sadece bakıp eğlenirsin.Ama o kadar da iyi değillerdir,toplum ne kadar kirli ve kötü ise her kesim bundan sorumludur ve o kadar da kirli ve kötüdür.Ben bunu bilir bunu söylerim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili kardeşlerim ihl lerde akli bilimler yanında nakli bilimlerde öğretiliyor. dinimizi tam olarak öğrenmek için yeterli statüde değiller... aziz kardeşindediği gibi ihl olan bir insan orada gerçekleri gördükten sonra aklından zoru yoksa ateist olmaz... seni ben muaf görüyorum kendi bildiğini okumakta israr ediyor kendi araştırmalarına güveniyorsun... ama ihl lerde insan yetiştiriliyor diğer okullarda olduğu gibi gençler cinsellik peşinde değil kız peşinde değil sadece ilim tahsil etmek için ordalar ve diğerlerinden daha kültürlü yetişiyorlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:lol::lol::lol:

SAYIN DELETERİOUS ÇOK MU KOMİĞİNE GİTTİ NEDEN BENDE NORMAL LİSEDE OKUDUM. BİLİYORUM NELER DÖNDÜĞÜNÜ GENÇLİĞİN NASIL YETİŞTİĞİNDEN HABERİN YOK DESEM ... BİLEMİYORUM KAÇ YAŞINDASIN... EĞER SEN MEZUN OLALI ÇOK ZAMAN GEÇTİYSE SANA GARANTİ EDİYORUM... ŞUANDA LİSELİ KIZLARIN BEKARETİ KONTROL EDİLSE % 70 BOZUK ÇIKAR AYNI DURUM ERKEKLER İÇİNDE GEÇERLİ BU NASIL AHLAK ANLAYIŞI DOSTUM AĞLANACAK HALİMİZE GÜLME

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

GENÇLERİN ŞU AN NASIL ORTAMLARDA YETİŞTİĞİNİ ÇOK İİ BİLİYORUM...BENİM GÜLDÜĞÜM, İHL 'LERİ SAVUNACAM DİYE OLAYI ABARTMAN...

YANİ NORMAL LİSELERDE OKUYANLARIN İLİM TAHSİL ETMEKLE ALAKASI YOK ONLAR KIZ PEŞİNDE KOŞARLAR AMA İHL'LİLERİN GÖZLERİ İLİMDEN BAŞKA BİŞEY GÖRMEZ FALAN...BU MANTIK BANA KOMİK GELİYO...

AYRICA İHL 'LERİN AÇILMA SEBEBİNE GELİNCE; TOLUMUN KENDİ DİNİNİ YAŞAYAMAMASIYLA ALAKASI YOKTUR...ZATEN ATEİST DEDİĞİNİZ İSMET İNÖNÜ'DEN BÖYLE Bİ ANLAYIŞ BEKLEMEK BÜYÜK HATA OLUR..BENİM ŞAHSİ FİKRİM; 'VATANDAŞA DİNİ ÖĞRETECEK İMAMLAR'I, DİN ADAMLARINI BİZ YETİŞTİRELİM, YANİ DİNİ TOPLUMA İSTEDİĞİMİZ ŞEKİLDE ÖĞRETEBİLELİM' MANTIĞIYLA AÇILMIŞTIR İMAM-HATİP LİSELERİ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence sorun şudur:

Türkiyenin Din kuralları dışında bir kültürü çok çok azdır. İnsanlar bu eksikliği Din eğitimiyle tamamlamayı düşünüyorlar. Batı ülkelerinin Din dışında büyük bir kültürü vardır. Hayat=Din değildir. Türkiye'yle ilişkilerin oluşmaya başlamasıyla kültürel kaynaşmalar yaşanması kaçınılmazdır. Ama diğer birçok ülkelerden farklı olarak Türkiye bu duruma farklı bir şekilde maruz kalıyor. Neden? Çünkü Türkiye'nin Din dışında kendi kültürü pek yoktur. İnsanlar güçlü bir kültürel yapıyla karşılaştıkları zaman, insan gibi yaşamanın temellerini çok daha iyi anlamaya başlıyorlar. Hayatta Din ile Hayatın yerlerini görmeye başlıyorlar. Din=Hayat felesefesinin çürük taraflarını görmeye başlıyorlar. İşte bu anda önlerinde fazla bir seçenek kalmıyor. Çünkü yeni standartlar için yeni kurallar gereklidir. Bu kurallar da yine Batı ülkelerde gelişmiş olan kuralları benimsemek şeklinde olmaktadır. Dediğim gibi başka seçenek yoktur. Çünkü Türkiye'de Din'i ahlaktan başka bir ahlak yoktur.

Benim burada merak ettiğim, Din'in ahlak yapısının gerçekte mantıkla bağdaşan ne kadar az veya ne kadar çok tarafı vardır.

Ayrıca Türkiye'de ahlak yapıları neden mantık süzgeçlerinden geçirilmiyor bunu merak ediyorum.

Bir şey daha eklemek istiyorum. Anne babaların kız çocuklarını ahlak eğitimi için IHL'ye göndermeleri bence çok saçmadır. Ben buna çocuklarının beyinlerinin yıkanmasıdır diyorum. Ahlak kuralları Din'e bağlanıyor. Din insanları korkuyla yönetir. İnsanların ahlaklarını korumaları için korku neşrediliyor. Din korkusu neşrediliyor. Neden böyle bir durum var? Acaba bu durum gerçekte anne babalarının kendilerinin de sahip oldukları ahlakları körü körüne kabul etmesinden kaynaklanıyor olabilir mi? Böyle bir kabul etme biçmi o anne ve babaların kendi eksikleri değil midir? Buna çocuklarının ruhlarına ve bedenlerine sahip olma isteği denmez mi? İnsan özgür değil mi?

Eğer siz neyin doğru ve neyin yanlış olduğunu kendiniz de bilmiyorsanız, bunun sonucunu çocuklarınıza yüklemeniz ne kadar adil bir durum? Bu çocuklar bir gün dönüp de durumlarını sorgulamaya başlarlarsa ve sizin bu beyin yıkama emellerinizi farkederlerse, onların size karşı olay saygıları ne düzeyde korunacaktır? Yaptığınız onca emele karşı bir gün karşı çıkarlarsa, bu onların ihaneti mi olacak yoksa sizin ihanetiniz mi? Peki o çocuklarınızı böyle beyinlerini yıkadıktan sonra onlar bunun farkında diyelim ki 40 yaşında varacak olurlarsa, onların 40 yılını siz geri getirebilecek misiniz? Onların ömürlerini çalımış olmuyor musunuz? İnsana seçim hakkı tanınmış olmamalı mı sizce?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Böyle bir açıklamaya şapka çıkarılır:Ateizm yeşermiş de İ.inönü buna engel olmak için İHL'lerini kurmuş.Çok doyurucu bir açıklama,sayende yeni bir şey daha öğrendim...Yaşın kaç senin bakayım,okula gidiyor musun sen,kaça gidiyorsun...kendine ATEİST diyen bir kişi ile hiç konuştun mu,ayrıca dinlere saldırmak ATEİZM'in bir gerekliliği değil sadece o kişilerin dikkat çekme ya da saygısızlıklarının bir ürünü olabilir...

İHL mezunların istatistik bilgilerini tutmadım ki zaten istatistikler hiçbir şeyi açıklamaz,sadece bakıp eğlenirsin.Ama o kadar da iyi değillerdir,toplum ne kadar kirli ve kötü ise her kesim bundan sorumludur ve o kadar da kirli ve kötüdür.Ben bunu bilir bunu söylerim.

Okuduğunu anlama sorunun var önce anla sonra konuş...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu sorunun cevabi, aileler cocuklarinin dini egitim almasini önemsedikleri olablir mi aceba?

Kimisi anadolu lisesine, kimiside fen lisesine gönderio ... eh tercih imam hatip olunca sorun nerde?

eskiden imam hatip ögrencileri sadece ilahiyet fakültelerine gecis yapabiliorda sanirim, simdi hala öyle mi?

ve ben sanmiorum cocugunu imam hatip liselerine gönderen her bir aile seriat istesin...

bu sadece bir önyargi ve bilgisizlik...

Demokrasi yi her alanda kavrayabilmek önemli, isine geldigi gibi kullanirsan bu baska sonuclara yol acar...

Ve ben kesinlikle Türk kültürün sadece din den ibaret olduguna kesinlikle katilmiorum...

Din ve gelenekler kismen karismis olabilir ama Türk kültürü cok zengin...

ama ben kültür derken, mutfak kültüründen, müziginden, folkloründen, sairlerinden, edibiyatindan bahsediorum..

belki senin kültürden kastin bask bir sey dir...

Dinden ve IHL lerden gelebilecek tehilkeden korkan arkadaslara yasadigim ülkeden örnek vermek istiorum...

burda ilk okullar üce ayrilior, devlet ilk okullari, katolik ilk okullari, ve protestan ilk okullari..

yani temel egitim söz konusu, cocuklarin beyinleri henüz herseyi sorgusuz sualsiz algiladigi zaman...

ve aileleri cocuklarini istedikleri okula kayit edebiliolar..

ben zamaninda katolik ilk okuluna gittim, tüm din derslerini can kulagiyla dinledim ve her pazartesi kiliseye gittim..

eh noldum misyoner mi oldum ciktim?

bana kalirsa sorun IHLler diil... birakin okullar yerinde dursun, sorun insanlarin egitimsizligi...

bir cok Müslüman kendi dinini tam olarak bilmiodur... yani bu Kurani ezberlemek veya mealini okumakla bitmior...

ibadetlerin gerekcelerini bilmeden yerine getiriolar..

Allah kabul etsin herkesin ibadetini, ama anlamak ve uygulamak en dogrusu...

cok uzattim lafi kusura bakmayin...

bu dini konulara pek girmiorum ama girince de böyle oluyo iste...

Sevgiyle kalin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir hakanbaranyildirim

İHL'lilere neden VEBALI muamelesi yapılıyor bunu anlamış değilim?ÖSS'de kazanamamaları için her türlü engel konuldu,böyle yapılınca da diğer MESLEK liselilerde arada yandı ve çok eşitsiz bir sistem oluştu.Ama bu öğrenciler yine de en başarılı öğrencilerin başında geliyor,bunun imanla- korkuyla alakası yok.Bu öğrenciler biraz bağnaz oluyor ama gördüğüm kadarıyla da hakikaten çok fazla çalıştırılıyorlar,bu bence en önemli etken.Her CEMAATİN bir uzantısı var buralarda ve sistemli bir şekilde çalışıyorlar.Amaç devleti ele geçirmek değil, KAYMAĞI yemek.Bu kadar basit...

Ama toplumun en fakir ve sessiz kesimi olanların gittiği DÜZ-hem de dümdüz- liselilerin yaptığı muhabbet ise KIZ,FUTBOL ve CEP TELEFONU üzerine...FEN liseliler de ,İHL'ler de benzer konuları konuşuyorlar ama hayatlarının merkezi ya da nedeni yapacak kadar değil.....

Son lafım ZAMAN'a;BEKARET ile namus-ahlak sahibi olunmuyor:"ŞUANDA LİSELİ KIZLARIN BEKARETİ KONTROL EDİLSE % 70 BOZUK ÇIKAR AYNI DURUM ERKEKLER İÇİNDE GEÇERLİ BU NASIL AHLAK ANLAYIŞI DOSTUM AĞLANACAK HALİMİZE GÜLME", ayrıca ERKEKLERE yapacağın bekaret kontrolü hakkında sana başarılar dilerim...zor ama bir bildiğin vardır,değil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.