Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

il Postino = Postacı

gloria

Önerilen İletiler

Bu filmi ilk kez Eksisozlukte Pablo Neruda hakkındaki yazıları okurken keşfetmiştim. Film konu itibariyle Pablo Neruda'nın siyasi nedenlerle sürgüne gönderildiği bir dönemi anlattığından Eksisözlük filme de atıfta bulunmuştu. Yorumları okudukça filme olan ilgim büyümeye başladı ve sonra şu repliği okudum:

« Neruda: Benim şiirimle kızı baştan çıkarmışsın.
Postacı: Senin yazdığın şiirle kızı baştan çıkardığım doğru. Ama o şiir sana ait değil.
Neruda: Benim yazdığım şiirin bana ait olmadığını mı söylüyorsun?
Postacı: Evet. Şiir, yazana değil ihtiyacı olana aittir.
 »

Sonra artık zamanıdır deyip, geçtim ekranın karşısına ve oturup izledim filmi..

İnsan bu filmi izlerken her sahnesini özümsemek, her sözünü ezberlemek istiyor... Neruda zaten bir şair, onun hayatını anlatan bir film olarak il Postino da tam anlamıyla şairane bir film... Filmi orijinal dilinde yani İtalyanca ile izlemek de belki bu şiirselliği destekliyor, ne de olsa romantik bir dil İtalyanca...

Yıl 1950'ler, Neruda İtalya'da küçük bir adaya sürgüne gönderilir ve sürgün boyunca yazdığı tüm mektupları taşıması için de Mario adlı bir postacı görevlendirilir. Mario ile Neruda arasında zamanla seviyeli bir dostluk oluşur aslında dostluktan da ziyade sanki bir öğretmen öğrenci ilişkisi...

Filmde postacı rolünde oynayan ve aynı zamanda filmin senaristlerinden biri olan Massimo Troisi filmin çekimleri bittikten bir gün sonra kalp krizi geçirerek öldüğünden tüm ruhuyla ve kalbiyle oynadığı bu filmi maalesef hiç izleyememiş. Onu filmde öyle çok sevmiştim ki film bittiğinde onun yaşamıyor olmasına çok ağlamıştım. Gerçek hayattaki Mario ise karısı Beatrice hamileyken Napoli'deki bir siyasi bir mitinge katılmış ve miting sırasında çıkan kargaşada hayatını kaybetmiştir. O da Neruda'nın ismini alan çocuğu Pablo'yu hiç görememiştir.

Yönetmen: Michael Radford

Yapımcı: Mario Cecchi Gori, Vittorio Cecchi Gori, Gaetano Daniele

Senarist: Michael Radford, Anna Pavignano, Massimo Troisi, Furio Scarpelli, Giacomo Scarpelli, Pablo Neruda (şiirler), Antonio Skármeta (roman)

Oyuncular: Philippe Noiret, Massimo Troisi, Maria Grazia Cucinotta

Tür: Dram, dönem filmi, biyografik

Yapım: 1994, İtalya, Fransa, Belçika

b_23171_Luis_Bacalov-Il_Postino___Pochta

Pablo Neruda, the famous Chilean poet, is exiled to a small island for political reasons. On the island, the unemployed son of a poor fisherman is hired as an extra postman due to the huge increase in mail that this causes. Il Postino is to hand-deliver the celebrity's mail to him. Though poorly educated, the postman learns to love poetry and eventually befriends Neruda. Struggling to grow and express himself more fully, he suddenly falls in love and needs Neruda's help and guidance more than ever.                

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu filmi aynı şekilde keşfedip izlemişiz @@gloria :)

« Neruda: Benim şiirimle kızı baştan çıkarmışsın.
Postacı: Senin yazdığın şiirle kızı baştan çıkardığım doğru. Ama o şiir sana ait değil.
Neruda: Benim yazdığım şiirin bana ait olmadığını mı söylüyorsun?
Postacı: Evet. Şiir, yazana değil ihtiyacı olana aittir.
 »

yukari.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.